Portugalsko, země zaslíbená sluncem a oceánem, je proslulé především fotbalem. Rodné město Cristiana Ronalda, Funchal na Madeiře, láká davy fanoušků i turistů toužících po kousku fotbalové historie. Však fotbal je jen špičkou ledovce. Portugalsko nabízí mnohem více než jen kopání do míče. Znalci vína ocení portské víno z Douro, jehož produkce je úzce spjata s malebnými terasovitými vinicemi zapsanými na seznamu UNESCO. Lisabon, s jeho typickými tramvajemi a dlážděnými uličkami Alfama, pulzuje historií a moderním životem. Okouzlující Azorské ostrovy s jejich sopkami a bujnou zelení představují dokonalý únik od shonu velkoměsta. A nezapomeňme na Algarve – ráj pro milovníky pláží s dramatickými útesy a křišťálově čistou vodou. Nádherná architektura, bohatá historie sahající až k dobám objevitelských výprav, vynikající kuchyně – to vše dělá z Portugalska zemi plnou kontrastů a nezapomenutelných zážitků.
Během EURO se atmosféra v zemi znatelně zhoustne. Všudypřítomná vlajka, fanoušci v národních barvách a bouřlivé oslavy – to vše je nedílnou součástí portugalského fotbalového rituálu. Nicméně, i mimo vrcholné fotbalové události, Portugalsko nabízí nesčetné možnosti pro objevování a poznávání. Od romantických zátok Algarve až po tajemné lesy severu, je to země, která dokáže okouzlit každého cestovatele.
Proč navštívit Portugalsko?
Portugalsko nabízí nezapomenutelný zážitek! Algarve s jeho nádhernými písečnými plážemi a azurovým mořem je ideální pro relaxaci a vodní sporty. Pro milovníky historie jsou tu památky na slavnou éru portugalských mořeplavců, objevitele nových světů. Nezapomeňte navštívit Cabo da Roca, nejzápadnější bod evropské pevniny – výhledy jsou dechberoucí.
Milovníci vína si přijdou na své díky skvělému portskému a madeirským vínům. Ochutnávka v historických sklepích je zážitkem sama o sobě. V Lisabonu si nenechte ujít projížďku legendárními žlutými tramvajemi a prozkoumejte malebné uličky Alfama. A věděli jste, že se v Portugalsku nachází jeden z nejdelších mostů v Evropě? Jeho impozantní konstrukce stojí za vidění.
Kromě toho je Portugalsko domovem jedné z nejstarších evropských univerzit, což svědčí o bohaté intelektuální historii země. Doporučuji si prohlédnout i:
- Sintra: romantické město s nádhernými paláci a zahradami.
- Porto: historické město s krásnou architekturou a pulzujícím nočním životem.
- Óbidos: malebné středověké městečko obklopené hradbami.
Plánujete-li cestu autem, berte v úvahu horské silnice v některých oblastech. Doprava veřejnou dopravou je v městech dobře zajištěna, ale v menších vesnicích je vhodné se předem informovat o spojích.
Na co si dát pozor v Portugalsku?
Portugalsko je obecně bezpečná země, ale i zde platí, že opatrnost je matka moudrosti. Nebezpečí číhá spíše v konkrétních lokalitách, a to především po setmění. V Lisabonu se vyhněte po tmě čtvrtím jako Bairro Alto, Alfama a Cais do Sodré – jsou krásné přes den, ale v noci se zde koncentruje více kapsářů a drobných zlodějů. Stejně tak se vyvarujte odlehlých parků a méně osvětlených uliček v kterémkoli městě. Dávejte pozor na své cennosti, zejména v přeplněných turistických atrakcích a dopravních prostředcích. Naučte se pár základních portugalských frází – místní ocení snahu a může vám to pomoci v nepředvídaných situacích. Nebojte se zeptat místních na doporučení – většinou vám rádi poradí, kterým směrem se vyhnout a kam naopak zajít. Pro jistotu si pořiďte cestovní pojištění s krytím ztráty a krádeže.
Mimo Lisabonu je situace podobná – v turisticky oblíbených městech typu Porto nebo Lagos platí stejná pravidla. V menších městech a na venkově je bezpečnost obvykle vyšší, ale i zde je lepší se vyhýbat opuštěným místům po setmění. Všude dbejte na běžnou bezpečnostní opatrnost, jako byste se chovali v kterémkoli evropském městě. Pokud se vám něco stane, neváhejte kontaktovat místní policii (Polícia).
A ještě jedna rada: naučte se rozpoznat falešné taxikáře. Používejte oficiální aplikace na volání taxi nebo se domluvte s hotelem na odvozu.
Který stát má větší příjmy z cestovního ruchu na obyvatele?
Otázka příjmů z cestovního ruchu na obyvatele je složitější, než se zdá. Celkové příjmy České republiky z cestovního ruchu sice v roce 2025 dosáhly kladné hodnoty (i když s vlivem Ukrajiny), ale na obyvatele je to mnohem méně zřetelné. Statistiky často zahrnují jen přímé příjmy z ubytování a služeb, nikoliv nepřímé příjmy, které jsou pro ekonomiku stejně důležité (např. nákupy v obchodech turisty). Rozdíly v příjmech na obyvatele mezi jednotlivými státy jsou obrovské a závisí na mnoha faktorech, jako je rozmanitost turistických atrakcí, marketingová strategie a samozřejmě i celková velikost ekonomiky dané země. Uvedená záporná hodnota -3,1 mld. Kč se týká čistého přínosu, nikoliv hrubých příjmů. Fakt, že Ukrajina se v roce 2025 nejvíce podílela na příjmech, je důsledkem válečné situace a odlivu obyvatelstva z Ukrajiny, kteří v ČR trávili delší dobu.
Pro přesnější srovnání by bylo nutné porovnat data z více let a brát v úvahu i nepřímé ekonomické efekty cestovního ruchu. Zajímavé by bylo porovnání s jinými zeměmi s podobnou turistickou infrastrukturou, například se Slovenskem, Polskem nebo Rakouskem. Přímé porovnání příjmů na obyvatele je bez detailnější analýzy zavádějící.
Co je zajímavého na Slovensku?
Slovensko nabízí fascinující směsici historických památek a přírodních krás. Začněme s Spišským hradem, dominantou severního Slovenska a největším středověkým hradním komplexem ve střední Evropě, který se řadí mezi největší na světě. Jeho rozlehlé ruiny vypovídají o bohaté historii a nabízejí dechberoucí výhledy. Prohlídka hradu by měla být doplněna návštěvou okolních památek, jako je například Spišská Kapitula s krásnou románskou bazilikou.
Milovníci přírody ocení Slovenský ráj, národní park s dramatickými kaňony, vodopády a unikátní skalní útvary. Ideální místo pro turistiku, horolezectví a cykloturistiku. Návštěvníci by si neměli nechat ujít například soutěsku Suchá Belá s mosty a skalními stupni.
Unikátní ukázkou lidové architektury je Vlkolínec, vesnice zapsaná na seznamu UNESCO. Dřevěnice s charakteristickými šindelovými střechami nabízí fascinující pohled do minulosti. Doporučuji procházku vesnicí a prohlídku interiéru některých domů.
Banská Štiavnica, historické hornické město, je dalším skvostem Slovenska. Město s úzkými uličkami, krásnými barokními domy a bohatou historií těžby stříbra stojí za prozkoumání. Nezapomeňte navštívit Štiavnické vrchy s technickými památkami důlního průmyslu.
Zámek v Bojnicích s přilehlou zoologickou zahradou láká romantickou atmosférou a bohatou faunou. Zámek, postavený na místě staršího hradu, nabízí prohlídku nádherných interiérů. Zoologická zahrada je domovem mnoha druhů zvířat, včetně vzácných a ohrožených.
Slovensko se pyšní i krásnými jeskyněmi, jako jsou například Demänovské jeskyně s rozsáhlými podzemními prostorami a bohatou krápníkovou výzdobou. Výběr jeskyní je opravdu široký, a proto je potřeba se zaměřit na konkrétní lokalitu dle zájmu.
Záhadou zůstává Megoňky – oblast s neobvyklými skalními útvary a legendami, které dodávají místu tajemnou atmosféru. Prozkoumat tuto oblast je výzvou pro dobrodruhy a milovníky tajemna.
Stručný přehled:
- Historické památky: Spišský hrad, Banská Štiavnica, Vlkolínec, Zámek v Bojnicích.
- Příroda: Slovenský ráj, Demänovské jeskyně, Megoňky.
Čím je známé Portugalsko?
Portugalsko, nejzápadnější evropský stát, je zemí mnoha tváří. Jeho poloha na Atlantském oceánu mu propůjčuje jedinečné klima a krásné, členité pobřeží s úchvatnými plážemi Algarve. Ale Portugalsko není jen o slunci a moři.
Portské víno, sladké a silné víno z údolí řeky Douro, je celosvětově proslulé a jeho degustace je povinností pro každého návštěvníka. Doporučuji vyzkoušet různé druhy, od ruby po tawny, a nezapomenout na návštěvu vinic.
Gastronomie je dalším pilířem portugalské kultury. Od čerstvých mořských plodů na pobřeží až po vydatné pečené jehněčí vnitrozemí – každý si zde najde něco pro sebe. Nezapomeňte ochutnat pastéis de nata, tradiční vanilkové pudinky v listovém těstě.
Portugalský fotbal je světově uznávaný. Své umění zde předvedli legendární hráči a země se může pyšnit bohatou fotbalovou historií. Navštívit stadion a zažít atmosféru portugalského fotbalu je nezapomenutelný zážitek.
A konečně, zámořští objevitelé, jako Vasco da Gama a Ferdinand Magellan, jsou nedílnou součástí portugalského dědictví. Stopy jejich cest a objevů najdete v muzeích a historických památkách po celé zemi, které nabízejí fascinující vhled do minulosti.
Portugalsko je zkrátka země, která nabízí mnohem více, než se na první pohled zdá. Je to ideální destinace pro milovníky historie, kultury, jídla, vína a sportu.
Co je typické pro Portugalsko?
Portugalsko je rájem pro milovníky mořských plodů. Krevety, kraby, chobotnice – to je jen začátek! Čerstvé úlovky se podávají v nejrůznějších podobách, od jednoduchých grilovaných specialit až po sofistikované pokrmy v lepších restauracích. Doporučuji ochutnat sardinhas assadas (grilované sardinky), typické zejména v létě. Nezapomenutelný zážitek pak představuje návštěva místního trhu s mořskými plody, kde se přímo na místě můžete vybrat a nechat si je připravit.
Sladká stránka Portugalska je stejně lákavá. Pastéis de nata, malé krémové zákusky z listového těsta, jsou snad nejznámější portugalskou pochoutkou po celém světě a jejich ochutnání je naprostá nutnost. Kromě nich se však nabízí nepřeberné množství dalších sladkostí – od různých druhů dortíků až po menší pečivo, často s mandlemi nebo ořechy. Nebojte se experimentovat a ochutnejte co nejvíce!
Francesinha, sendvič plný masa a smetanové omáčky, je typickým jídlem Porta. Je to pořádná porce jídla, ideální po prohlídce historického centra města. V Portu obecně najdete pestrou gastronomickou nabídku, která je ovlivněna blízkostí moře i bohatou historií.
Kromě mořských plodů a sladkostí je důležité zmínit i víno. Portugalsko je slavné svými víny, zejména portským vínem z oblasti Douro. Ochutnávka vína v místním vinařství je skvělý způsob, jak poznat portugalskou kulturu zblízka. Nezapomeňte také ochutnat Vinho Verde, lehké, osvěžující bílé víno.
Která země na p je největším producentem korku?
Portugalsko, země s okouzlujícími pobřežími a bohatou historií, je zároveň světovým lídrem v produkci korku. Jeho korkové duby, které rostou převážně v jižním Portugalsku v oblasti Alentejo a Algarve, jsou unikátní a poskytují surovinu pro nespočet produktů. Měl jsem možnost navštívit některé z těchto korkových hájů – je to fascinující pohled na rozlehlé lesy s mohutnými stromy, jejichž kůra se sklízí šetrným způsobem, takže stromy zůstávají zdravé a pokračují v produkci korku po celá desetiletí. To je klíč k udržitelnosti, o které se tolik mluví.
Korek není jen o zátkách na víno, i když to je oblast, kde je nejznámější. Během svých cest jsem objevil neuvěřitelnou škálu jeho využití: od designových doplňků a obuvi až po izolační materiály v moderních budovách. Jeho jedinečná struktura poskytuje skvělou tepelnou a zvukovou izolaci, je voděodolný a prodyšný. V Lisabonu jsem například narazil na moderní kavárnu, která používala korkové panely pro stěny a stropy – efekt byl úžasný. Dokonce jsem viděl i korkové šaty! Inovace v oboru neustále expanduje a korku otvírá nové možnosti.
Pokud se chystáte do Portugalska, neváhejte a zařaďte do svého itineráře návštěvu korkového háje. Mnoho firem nabízí prohlídky s vysvětlením procesu sklizně a zpracování korku. Je to skvělý způsob, jak poznat tradiční portugalské řemeslo a pochopit, jaký význam má korkový průmysl pro ekonomiku země a ochranu životního prostředí. Navíc, je to zážitek, který si budete dlouho pamatovat.
Co je hlavní zdroj příjmů?
Hlavním zdrojem příjmů domácnosti je pro většinu lidí práce – ať už je to stabilní plat v zaměstnání, nebo proměnlivější příjem ze samostatné výdělečné činnosti. Na cestách jsem se setkal s rodinami, kde se hlavní příjem skládá z kombinace obou. V rozvojových zemích je pak často dominantní zemědělství, často doplněné drobným podnikáním. Důchody a sociální dávky tvoří důležitou oporu pro seniory a nezaměstnané, jejich význam jsem si uvědomil i v zemích s rozvinutými sociálními systémy, kde jsem pozoroval, jak se tyto příjmy promítají do životní úrovně. V bohatších zemích pak roste význam příjmů z investic, úspor a majetku – například pronájmy nemovitostí jsem viděl jako solidní zdroj příjmů v mnoha evropských městech. Zkušenost ukazuje, že struktura příjmů domácností se značně liší v závislosti na zeměpisné poloze, kulturním kontextu a ekonomické situaci. A nezapomeňme na “příjem z jiných zdrojů” – třeba ruční práce, pronájmy, nebo i netradiční aktivity, které mohou hrát významnou roli v doplňování rodinného rozpočtu, zejména v méně rozvinutých oblastech světa.
Co je zajímavého v Portugalsku?
Portugalsko, často označované jako „konec světa“ nebo „výspa Evropy“, nabízí fascinující kontrast mezi historií a modernou. Mys Capelinhos na Azorských ostrovech, geologicky nejzápadnější bod Evropy, svědčí o dramatické vulkanické minulosti a nabízí dechberoucí scenérii. Na kontinentu pak naleznete mys Cabo da Roca, nejzápadnější bod pevninské Evropy, místo s jedinečnou atmosférou a úchvatnými výhledy na Atlantik. Kromě těchto ikonických míst Portugalsko skrývá bohatství historie – od majestátních památek Lisabonu a Porta, svědků námořních objevů a vlivu mocných říší, až po malebné vesničky s bílými domky a modrými dlaždicemi. Nezapomeňte na fantastické pláže Algarve, rozmanitou kuchyni s vynikajícím vínem a pestrý kulturní život. Pro milovníky historie i přírody, pro gurmány i relaxační pobyt – Portugalsko nabízí nezapomenutelný zážitek. Objevte jeho kouzlo v dynamickém Lisabonu, okouzlujícím Porto nebo na idylických Azorských ostrovech. Země s neopakovatelným charakterem, kde se minulost harmonicky snoubí se současností.
Proč navštívit Slovensko?
Slovensko? To není jen země, to je zážitek! Proč tam jet? Je to jednoduché. Představte si:
- Gastronomický ráj: Brynzové halušky – klasika, kterou musíte ochutnat. Ale to není všechno! Husacina ze Slovenského Grobu je lahůdka pro fajnšmekry, a trdelník? Ten si zamilujete od prvního kousnutí. Nezapomeňte ochutnat i slovenská vína!
- Příroda nade vše: Vysoké a Nízké Tatry nabízejí nespočet turistických tras pro všechny úrovně zdatnosti. Roháče jsou pak rájem pro zkušenější horolezce. Nádherné výhledy, čistý vzduch a klid v přírodě. A co Slovenský ráj s jeho skalními městy a vodopády? Neuvěřitelná krása!
- Jeskyně a termální lázně: Prozkoumejte podzemní království slovenských jeskyní a pak si odpočiňte v termálních lázních. Perfektní kombinace pro tělo i duši. Relaxace a regenerace zaručena.
- Kultura a historie: Jánošík, legendární zbojník, dodnes fascinuje. Bratislava, hlavní město, nabízí bohatou historii, krásnou architekturu a pulzující noční život. Prozkoumejte historické památky a objevujte fascinující příběhy.
Tip pro plánování: Slovensko je skvělé pro road trip. Můžete si pronajmout auto a objevovat krásy země vlastním tempem. Nebojte se zajet i mimo známé turistické trasy – objevíte skryté klenoty!
- Naplánujte si cestu podle ročního období – hory se v zimě promění v zasněženou pohádku, zatímco léto je ideální pro turistiku.
- Nepodceňujte ubytování – od luxusních hotelů až po útulné penziony, najdete vše, co hledáte.
- Naučte se pár základních slovenských frází – místní ocení vaši snahu.
Slovensko je země plná překvapení, která si zaslouží vaši pozornost. Připravte se na nezapomenutelný zážitek!
Který stát má nejvyšší životní úroveň?
Nejvyšší životní úroveň má podle Indexu lidského rozvoje (HDI) Norsko (0,953). To se projevuje i v dostupnosti skvělých možností pro aktivní turistiku – od náročných túr v dramatických fjordských krajinách, přes lyžování v zasněžených horách až po kajakování a pádlování v křišťálově čistých vodách. Švýcarsko (0,944) nabízí podobně vysokou kvalitu života a úchvatné hory ideální pro trekking, horolezectví a cyklistiku. Austrálie (0,939) láká zase nádhernými plážemi, unikátní faunou a možností prozkoumávat rozsáhlé národní parky. Irsko (0,938) pak nabízí nádhernou přírodu s dramatickými útesy, zelenými pastvinami a možností pěší turistiky po mnoha stezkách. Všechny tyto země investují do infrastruktury pro turisty a garantují vysokou úroveň bezpečnosti, což je pro aktivní turisty klíčové.
Co jsou příjmy ze zahraničí?
Příjmy ze zahraničí? To je kapitola sama o sobě, cestovatelská kronika plná drobných písmen a účetních pastí! Jednoduše řečeno, jsou to peníze vydělané mimo Českou republiku – zdroje z dalekých krajin, které se vám snaží zatáhnout do své daňové sítě. Ale nebojte se, i když se to zdá jako džungle, existuje cesta ven.
Základní pravidlo? Zahrnují veškeré příjmy ze zahraničních zdrojů, které jsou v zahraničí zdaněny. Jenže, a tady to začíná být zajímavé, odečtete si od nich výdaje. Ale pozor, jen ty, které podle českého zákona souvisí s těmito příjmy. A to je právě ona úskalí.
Problém s výdaji? Někdy se těžko určuje, zda určitý výdaj souvisí s příjmy ze zahraničí, nebo s těmi domácími. Představte si například cestovní náklady – část cesty byla kvůli zahraniční práci, část kvůli osobnímu poznávání světa. V takovém případě se výdaje rozdělují poměrně. Kolik procent vašich celkových příjmů tvoří příjmy ze zahraničí? Stejné procento výdajů si můžete odečíst.
- Příklady příjmů ze zahraničí:
- Autorské honoráře za knihu vydanou v zahraničí
- Plat za práci od zahraničního zaměstnavatele
- Pronájem nemovitosti v zahraničí
- Dividendy z akcií zahraniční společnosti
Nezapomeňte: Každý stát má svá vlastní daňová pravidla. Doporučuji, abyste se poradili s daňovým poradcem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Nepodceňujte to, cestování je sice dobrodružství, ale i jeho finanční stránka si zaslouží pečlivou přípravu.
- Dobré rady pro cestovatele-daňové poplatníky:
- Ved’te si pečlivě záznamy o všech příjmech a výdajích.
- Získejte si důkladné znalosti o daňových zákonech v České republice a v zemi, kde jste pobyt.
- Včas vyhledejte pomoc odborníka.
Co je nejzápadnější bod Evropy?
Nejzápadnějším bodem kontinentální Evropy je mys Cabo da Roca v Portugalsku. Nachází se asi 40 km západně od Lisabonu a nabízí dechberoucí výhled na Atlantický oceán. Je to místo, kde se srazí divoká příroda s dramatickými útesy a fascinující historií. Na místě najdete památník s vytesanými souřadnicemi a informačními tabulemi. Doporučuji si vzít dostatek času na procházku po okolí a vychutnat si panoramatické výhledy. V blízkosti se nachází i malebné městečko Sintra s krásnými paláci a zahradami, které stojí za návštěvu. Cesta autem z Lisabonu je snadná a trvá cca 40 minut. Vzhledem k větru a expozici oceánu se doporučuje teplé oblečení i v letních měsících. Nezapomeňte si pořídit fotografie – výhledy jsou opravdu nezapomenutelné. Můžete si také zakoupit certifikát o návštěvě nejzápadnějšího bodu Evropy jako suvenýr.
Co je typické pro Slovensko?
Slovensko je rájem pro milovníky aktivního odpočinku! Při túrách narazíte na typické slovenskou kuchyni, která se opírá o maso (vepřové, zvěřina, stále populárnější jehněčí a drůbež), brambory, kyselé zelí, cibuli a vepřové sádlo. Obilniny a luštěniny jsou základem mnoha tradičních jídel.
V horách můžete sbírat houby – hřiby, lišky, klouzky – a lesní plody – maliny, jahody a borůvky. Na okrajích polí objevíte jablka, hrušky, švestky, meruňky a broskve, ale i méně běžné kdoule a blumy, které dodají vašemu turistickému svačinu netradiční chuť. Nezapomeňte na regionální speciality, které se liší dle oblasti – například bryndzové halušky v Liptově nebo parené buchty na Oravě.
Tip pro turisty: Před sběrem hub se ujistěte, že je bezpečně poznáte. Lesní plody sbírejte mimo frekventované cesty a dbejte na ochranu přírody.
Co produkuje Portugalsko?
Portugalsko, země s bohatou historií a slunnou atmosférou, je překvapivě soběstačné v oblasti potravin. Z dostupných dat z roku 2025 dosahuje míra potravinové soběstačnosti téměř 85%, což je v rámci Evropy pozoruhodné číslo. Zde se ale nejedná jen o pouhou soběstačnost. Portugalsko se pyšní i nadprodukcí některých klíčových zemědělských produktů. Je to země, kde se snoubí tradice s moderními technologiemi.
Nadprodukce klíčových komodit:
- Rajčata (175%): Portugalská rajčata, sluncem prozářená a plná chuti, se těší oblibě jak na domácím trhu, tak v zahraničí. Mnoho z nich míří do konzervárenského průmyslu, ale i čerstvá rajčata jsou součástí exportu do mnoha evropských zemí.
- Olivový olej (160%): Z Portugalska pochází vynikající olivový olej, ceněný pro svou kvalitu a charakteristickou chuť. Stovky let zkušeností v pěstování oliv se odrážejí v bohaté paletě chutí a vůní, od jemných až po intenzivní.
- Zelenina (155%): Široká škála zeleniny, od paprik a okurek až po exotické druhy, svědčí o rozmanitosti portugalské zemědělské produkce. Množství produkce umožňuje zásobování nejen domácího trhu, ale i export do sousedních zemí.
- Máslo (152%): Kvalitní portugalské mléko slouží k výrobě másla, které je na trhu hojně zastoupeno. Kvalita portugalského mléka je dána pastevním chovem dobytka.
- Víno (113%): Portugalsko je světoznámé pro své víno. Od světově proslulého Portu až po lehká, osvěžující bílá vína, nabízí portugalské vinice rozmanitou paletu chutí a vůní. Vývoz vína do celého světa generuje značné zisky.
- Mléko (106%): Portugalsko má dostatek pastvin pro chov dobytka, který produkuje dostatek mléka pro domácí spotřebu a export. Mléko se dále zpracovává na řadu mléčných výrobků.
Díky příznivému klimatu a zemědělské tradici se Portugalsko řadí mezi země s vysokou produkcí zemědělských produktů, což má pozitivní dopad na národní ekonomiku a potravinovou bezpečnost.
Co patří mezi příjmy států?
Představte si státní rozpočet jako batoh na mé výpravě. Daně jsou jako těžký stan – základní a nezbytná část, tvořící největší objem. Sociální pojistné je jako kvalitní spacák – zajišťuje komfort a bezpečnost v případě nepříjemností. Příspěvek na zaměstnanost je podobný turistické mapě – pomáhá s orientací a rozvojem ekonomiky.
Cla jsou jako poplatky za vstup do národního parku – chrání domácí “ekosystém” před “invazí” zvenčí. Poplatky jsou drobné výdaje, podobné nákupu proviantu na cestě – například za silniční známky nebo úřední poplatky. Ostatní příjmy jsou jako nečekané nálezy – třeba dary od štědrých dobrodinců. Tyto příjmy kryjí výdaje státu – údržbu “turistických tras” (infrastruktura), budování “útulku” (sociální péče), “značení stezek” (regulace a legislativa) a “propojení s dalšími destinacemi” (zahraniční politika). Mandatorní výdaje jsou jako povinná výbava, bez které se neobejdu – platba za nejdůležitější položky určené zákonem.