Vloupání během cesty? To je noční můra každého cestovatele. Nejprve, a to je absolutně klíčové, okamžitě volejte policii. Nečekejte, neváhejte. Čas je v tomto případě kritický.
Před příjezdem policie se nedotýkejte absolutně ničeho! Vím, je to těžké, zvláště když se chcete přesvědčit, co chybí, ale i sebemenší pohyb může zmařit důkazy. Pachatel mohl zanechat otisky prstů, vlasů, nebo jiných stop, které policii pomohou ho chytit. Vyfotografujte si poškození a chybějící věci, pokud to je bezpečné.
Pokud máte pocit, že pachatel je ještě uvnitř, za žádných okolností nevstupujte! Vaše bezpečnost je na prvním místě. Ustupte na bezpečné místo a kontaktujte policii z mobilního telefonu. Pokud je to možné, kontaktujte i hotel, hostel, nebo někoho z vašich kontaktů na místě.
Zkušenost mi ukázala, že je důležité mít cestovní pojištění s krytím krádeže a vloupání. Dokumenty si vždy uschovejte na více místech, ideálně kopie v cloudu nebo u někoho z blízkých. Na cesty si vemte jen to nejnutnější a cenné věci nenechávejte bez dozoru. Prevence je lepší než léčba – věnujte pozornost zabezpečení vašeho ubytování a okolí.
Po příjezdu policie spolupracujte s nimi, poskytněte jim všechny potřebné informace a detailní popis situace. Zaznamenejte si jména a kontaktní informace policistů. Další kroky, jako je nahlášení na pojišťovnu, budete řešit až po ukončení policejního šetření.
Co dělat při krádeži?
Krádež na cestách? Bohužel, není to nic neobvyklého. První a nejdůležitější je zachovat klid a kontaktovat linku 158. Česká policie vám poradí s dalším postupem a sdělí, kde je nejbližší policejní stanice. Nezapomeňte si zaznamenat všechny detaily: čas, místo, co bylo ukradeno, případné popis zloděje. Fotky ukradených věcí (pokud je máte) vám značně usnadní práci při hlášení. Mít po ruce číslo pojišťovny cestovního pojištění je také klíčové – většina pojištění kryje krádež osobních věcí, ale podmínky se liší, proto je důležité si je přečíst předem. Zvažte i zablokování kreditních karet a mobilního telefonu. Před cestou si zkopírujte důležité dokumenty a uložte je do cloudu – tak budete mít přístup k nim i po krádeži pasu či jiných dokladů. Pro prevenci doporučuji používat trezory v hotelech, nenápadně nosit peníze a cennosti a nedávat zlodějům žádné zbytečné příležitosti. Mnoho zkušených cestovatelů doporučuje i tzv. money belt – nenápadný opasek na peníze, schovaný pod oblečením.
Nepodceňujte ani preventivní opatření. Vyhněte se přeplněným místům, kde se snadno stanete terčem kapsářů. Buďte obezřetní zejména v dopravních prostředcích a na turisticky atraktivních místech. Uvědomte si, že v některých zemích je kriminalita rozšířenější než v jiných, a přizpůsobte se tomu.
Ne vždy se krádež podaří vyřešit, ale důležité je co nejvíce zjednodušit další proces nahlášení a minimalizovat ztráty. Připravenost je klíčová.
Co dělat při ztrátě OP?
Ztráta občanského průkazu je nepříjemná situace, s níž jsem se setkal v mnoha zemích. V České republice je postup jasný a relativně rychlý, na rozdíl od některých států, kde by vás čekala mnohem delší a složitější byrokracie. Nejdůležitější je okamžitá reakce.
Ihned ohlaste ztrátu či krádež na:
- Obecní úřad obce s rozšířenou působností (ORP): To je úřad, kde vám byl občanský průkaz vydán. Jedná se o systém, který jsem pozoroval i v jiných zemích Evropy – decentralizovaný systém, který usnadňuje proces pro občany. V zahraničí jsem se setkal i s centralizovaným systémem, který může být zdlouhavější.
- V Praze: Kterýkoliv úřad městské části Praha 1 – 22.
- Policie České republiky: Ohlášení na policii je důležité z bezpečnostních důvodů, zejména v případě krádeže. V některých zemích je ohlášení na policii povinné a bez něj nemůžete získat náhradní doklad.
Doporučení:
- Před ohlášením ztráty si připravte informace o svém občanském průkazu (číslo, datum vydání). V některých zemích je tato informace nezbytná pro urychlení procesu.
- Po ohlášení ztráty si vyřiďte nový občanský průkaz co nejdříve. Čas potřebný k vydání nového dokladu se liší podle země a konkrétních okolností, v ČR je to obvykle relativně rychlé.
- Zvažte zrušení bankovních karet a jiných dokladů, které by mohly být zneužity. Tato preventivní opatření jsem zvláště ocenil v zemích s vyšší mírou zločinnosti.
Jak chránit majetek?
Domácí ochrana majetku? To je kapitola sama pro sebe. Nikdy nespoléhejte na jedno skryté místo pro cennosti – zloději jsou vynalézavější, než si myslíte. Rozptýlte je po bytě, ale s citem. Myslete netradičně – stará krabice s nářadím? Možná. Kniha s vyndanými stránkami? Zkuste to. Trezor je samozřejmě ideální, ale i ten má své slabiny. Zvažte jeho ukotvení k pevné konstrukci. A pozor na „falešný“ trezor, plný nehodnotných věcí – to může zloděje odradit od pátrání po skutečném pokladu.
Při absenci z domu je klíčová prevence. Nezveřejňujte své plány na sociálních sítích. Sousedská vzájemná pomoc je neocenitelná – pokud odjíždíte na delší dobu, svěřte klíče důvěryhodnému sousedovi, který může zkontrolovat poštu a případně zalévat květiny. To vytvoří iluzi, že je byt obydlen. A konečně, večer se nenechávejte oslňovat okny jako vánoční stromeček. Závěsy nebo rolety jsou vašimi nejlepšími přáteli, skryjí váš majetek před zvědavými pohledy. Zvažte i instalace bezpečnostního systému, i jednoduché kamery mohou odradit potenciální zloděje.
Jak postupovat při krádeži?
Při krádeži, ať už v exotické džungli nebo na rušné pražské ulici, je prvním krokem okamžité nahlášení na lince 158. Získejte informace o dalším postupu a lokaci nejbližší policejní stanice. Nezapomínejte, že prevence je klíčová. Mám zkušenost, že mapy a itineráře by měly být uloženy v cloudu, ne v papírové podobě v kapse. Fotografie cenných dokladů a pasu uložte rovněž online, pro případ ztráty. Peníze a cennosti rozdělte na více míst, nikdy nedávejte vše do jednoho místa. Nepoddávejte se panice, systém a chladná hlava vám pomohou vyřešit situaci efektivněji. Zapamatujte si detaily zloděje (vzhled, oblečení), případně i svědky, pokud je možné. Tato informace je pro policii klíčová.
Pamatuji si jeden případ z Nepálu, kde mi ukradli batoh s fotoaparátem. Naštěstí jsem měl zálohy fotografií v cloudu, ale ztráta času a energie na podání oznámení byla značná. Pojištění cestovních věcí je investice, která se může vyplatit.
Důležitá je také prevence – nepoužívejte zbytečně nápadné šperky, nenechávejte věci bez dozoru na veřejných místech a buďte si vědomi svého okolí. V přeplněných místech je vhodné použít batoh s bezpečnostním zámkem, případně peněženku s řetízkem.
Co dělat při vzteku?
Vztek, ten nepřítel klidu a pohody, nás dokáže zaskočit kdekoliv, i na nejkrásnějším místě světa. Pamatuju si, jak jsem jednou v Nepálu, po týdnech náročné túry, ztratil batoh s veškerou elektronikou. Vztek? Obrovský! Ale zkušenost naučila. Řízený hněv je klíč. Zhluboka se nadechněte, počkejte, než ten první nával odezní. Tohle je moje základní mantra, osvědčená i v přeplněném indickém vlaku nebo při ztraceném letu z Bali.
Běh mi vždycky pomohl. Víte, jak ten adrenalin a endorfiny prostě vyčistí hlavu? V peruánských Andách jsem se takhle zbavil frustrace z nemožnosti najít ztracenou cestu k Machu Picchu. Stačí i krátká procházka, nabíráte jiný úhel pohledu. Třeba uvidíte roztomilé koťátko v italské uličce a ten vztek se ztratí v úsměvu.
Krátké přestávky jsou životně důležité. Když cítíte, že se to blíží, odstřelte se na pár minut. Najděte si klidný koutek, ať už v rušné ulici v Tokiu, nebo na opuštěné pláži v Thajsku. Dýchejte, soustřeďte se na své tělo.
Hledání řešení je klíčové. Namísto bouřlivého výbuchu se zaměřte na to, jak situaci vyřešit. Je to jako luštění hádanky, a věřte mi, i v nejnáročnějších situacích na cestách se vždycky něco najde. Když mi v Maroku ukradli peněženku, namísto zoufalství jsem se zaměřil na to, jak se dostanu k bankomatu a nahlásit ztrátu.
Nikdy, ale nikdy nevyčítejte. Zbytečné. Konstruktivní řešení je mnohem efektivnější. Vzpomínám si na nešťastný incident v Egyptě s taxikářem, ale klidná komunikace nakonec všechno vyřešila.
Humor je nejlepší lék. Zkuste si to představit s nadsázkou. Vztek je jenom emoce, ne tragédie. A vtipná vzpomínka na situaci, která vás dříve rozzuřila, později zní mnohem lépe.
Relaxace je důležitá. Najděte si způsob, jak se uvolnit. Pro mě je to jóga na pláži, pro někoho jiného meditace v lese. Každý si najde svou cestu. Důležité je najít si čas na sebe a načerpat novou energii.
Jak ochránit svůj majetek?
Ochrana majetku na cestách vyžaduje proaktivní přístup. Základní bezpečnostní prvky jako jsou bezpečnostní folie na okna a kvalitní zámek na dveřích ubytování jsou samozřejmostí. Nepodceňujte ani panoramatické kukátko – umožní vám identifikovat osobu před vstupem. Klíče nikdy nenechávejte na očividných místech, jako je pod rohožkou či v květináči – to jsou první místa, kam se zloději zaměřují.
Méně zřejmá, ale důležitá opatření zahrnují: sledování svého okolí, nenechávejte cennosti na očích, rozdělte si hotovost a cenné papíry na více míst, fotografujte si důležité dokumenty a uložte je do cloudu, využijte hotelový trezor pro cennosti, informujte se o bezpečnosti v dané lokalitě a respektujte místní zvyklosti. Využívejte bezpečné přepravní metody pro cennosti a doklady – peněženku s doklady mějte u sebe, ale rozdělte si hotovost.
Pojištění majetku je další klíčový krok. Před cestou si ověřte pokrytí vašeho cestovního pojištění v případě krádeže.
Jak reagovat na vztek?
Vztek, ten nepříjemný cestovatelský společník. Zná ho každý, kdo se někdy ztratil v labyrintu ulic Bombaje, čekal hodiny na zpožděný autobus v peruánských Andách nebo se potýkal s neochotným úředníkem v čínské ambasádě. První pomoc? Zhluboka se nadechněte a vydechněte. Vnímejte, jak se vám při nádechu rozšiřuje hrudník a při výdechu zase stahuje. Tohle jednoduché cvičení, osvědčené od Himalájí po pouště Namibie, vám pomůže zpomalit srdeční tep a uklidnit rozbouřené hormony. Opakované šeptání “nádech” a “výdech” vás přiměje soustředit se na fyzické pocity, místo na to, co vás rozčílilo.
Mnoho kultur má své vlastní techniky na zvládání vzteku. V Tibeťských klášterech jsem viděl mnichy praktikovat meditace zaměřené na soucit, které jim pomáhají překonat negativní emoce. V Japonsku jsem se setkal s technikou “kintsugi”, uměním opravování rozbitých předmětů zlatem. Metafora pro přijetí nepříjemných situací a jejich transformaci v něco krásnějšího. Zkuste se na vztek dívat jako na součást cesty, ne jako na neúspěch. Stejně jako ztracená zavazadla nebo zpožděný let, i vztek je jen dočasný.
Vědomé dýchání je prvním krokem. Dalším může být mentální přesun na klidné místo: na pláž s bílým pískem, do tichého lesa, do horských pastvin. Představte si detaily: vůně, zvuky, barvy. To vám pomůže oddálit se od situace a znovu získat kontrolu nad svými emocemi. Pamatujete si ten úžasný západ slunce v Patagonii? Vraťte se k němu v mysli. Vztek je silná energie, zkuste ji přesměrovat.
Jak se vyvarovat exekuci?
Předcházet exekuci je jako dobývat zasněženou horu – vyžaduje to pečlivý plán a neustálou kontrolu. Zaznamenávejte si příjmy a výdaje jako by to byl váš itinerář výpravy – přesný a detailní. Mějte finanční plán – to je váš mapový list, který vás dovede k cíli bez zbytečných výdajů. Neuvazujte se unáhleně k dlouhodobým závazkům, jako by to byl riskantní výstup na neznámý vrchol bez dostatečné přípravy. Plňte své finanční závazky včas – to je váš základní tábor, pevný a spolehlivý. Komunikujte s věřiteli a soudy – to je vaše spojení se základním táborem, nevyhýbejte se kontaktu. Změna bydliště? Oznamte to, abyste si nezničili cestu zpět do civilizace.
V nouzi existují i nouzové varianty: Odvolání – jako náročný sestup po skalní stěně, vyžaduje zkušenost a preciznost. Odložení exekuce – získejte čas na zotavení a opětovnou přípravu. Zastavení exekuce – nejlepší výsledek, dosažení vrcholu bez ztrát. Vyloučení ze soupisu majetku – ochrana posledních zásob před nepřízní osudu. Pamatujete, prevence je lepší než léčba, stejně jako prevence zranění při lezení.
Myslete na to, že každý nesplněný závazek vás zpomaluje na cestě k finanční stabilitě. Dobře zvažte každé rozhodnutí, jako by to bylo další krok na vaší horské túře. Dobrá příprava je klíčem k úspěchu!
Jak potlačit agresivitu?
Prožil jsem v životě mnoho konfliktů, od pouličních šarvátek v Maroku až po diplomatické paty v Tibetu. Agrese, to je univerzální jazyk, který se mluví všude. Velmi tvrdá agrese, jak zmiňujete, je často obrannou strategií, zvíře si tak brání teritorium. U člověka to funguje podobně – dítě si agresivitou hájí své místo, své hračky, svůj prostor. Proto je klíčové důsledné vymezení hranic. Myslete na to, jako byste mapovali neprobádanou oblast – jasně označte, co je čí. Tohle je moje hračka, tohle je tvůj koutek. Používejte vizuální značky, to dětem pomůže lépe pochopit.
Domlouvání a nucení k omluvě jsou neúčinné. To je jako snažit se urovnat bouři klidným šeptáním. Místo toho se zaměřte na asertivitu. Naučte dítě vyjádřit své potřeby a emoce bez útoku. Je to jako v džungli – naučte ho elegantně obejít nebezpečí, místo abyste ho nechali vletět do něj po hlavě. Postupně ho za asertivní chování chvalte a odměňujte. Je to dlouhodobá cesta, ale výsledkem je zdravý a sebevědomý jedinec, schopný navigovat se světem bez násilí. V mém putování jsem potkal mnoho kmenů, kde se asertivita a respekt vzájemně doplňují, a to je klíč k mírumilovnému soužití.
Jak vysoká musí být škoda v Kč, aby šlo o trestný čin?
České právo definuje trestnost škod na majetku podle jejich výše. Zjednodušeně řečeno, “škoda nikoli malá” vyžaduje minimálně 50 000 Kč. To je suma, která v mnoha zemích světa, například v zemích EU s podobnou ekonomikou, by se považovala za spíše nízkou hranici trestního stíhání. Například ve Švýcarsku, kde je průměrná mzda podstatně vyšší, je hranice pro trestní stíhání zločinů s majetkovou škodou obvykle nastavená výše.
Pro “škodu větší” je nutná minimální výše 100 000 Kč. Tato suma se již řadí k částkám, které mohou mít citelný dopad na život jednotlivce či menší firmy. V porovnání s některými rozvojovými zeměmi, kde je kupní síla nižší, představuje 100 000 Kč značnou částku. V zemích s vyšší životní úrovní, jako je například Norsko nebo Kanada, je tato hranice opět nižší než v tamním trestním právu.
“Škoda značná” přesahuje hranici 1 000 000 Kč a představuje již významný ekonomický dopad. Na mezinárodní úrovni se podobné vysoké částky škod často řeší v rámci mezinárodního obchodního práva, a to zejména pokud se jedná o nadnárodní společnosti.
A nakonec, “škoda velkého rozsahu” je definována částkou 10 000 000 Kč a patří k nejtěžším ekonomickým trestným činům. Výše této částky má srovnatelný význam s mnoha velkými mezinárodními podvody a korupčními skandály, které se řeší i na úrovni mezinárodních soudů. Mnoho zemí nemá ani tak jasnou kategorizaci výše škod, ale spíše se zaměřuje na kvalifikaci trestného činu podle jiných kritérií, jako je například intencionalita činu, způsob jeho provedení a následky.
Kolik let je za krádež peněz?
Krádež peněz v České republice se netrestá nijak zvlášť benevolentně. Až dva roky vězení – to je maximum, které hrozí za běžný případ. Z vlastní zkušenosti z cest po světě můžu říct, že tohle je v Evropě poměrně běžný rozsah trestů. V některých zemích Asie nebo Latinské Ameriky je ovšem situace odlišná, trest může být mnohem přísnější, dokonce i s okamžitým výkonem trestu. Zde je důležité si uvědomit, že i zdánlivě malá krádež může mít dalekosáhlé důsledky.
Kromě vězení se počítá i s zákazem činnosti, což může zkomplikovat budoucí zaměstnání, a s propadnutím věci, tedy ukradených peněz. A pozor – recidiva se trestá opravdu přísně. Pokud jste v posledních třech letech byli odsouzeni za krádež, hrozí vám 6 měsíců až tři roky vězení. To už je podstatný rozdíl a důkaz, že české právo bere opakované delikty vážně. Podobné přísné tresty pro recidivisty jsem zaznamenal i v zemích s velmi rozvinutým právním systémem, například v Německu či Francii. Před cestou do zahraničí se vždycky vyplatí prostudovat místní zákony, a to nejen co se týče krádeží.
Co odradí zloděje?
Zloděje nejlépe odradí kombinace faktorů. Nepodceňujte prevenci – viditelné zabezpečení je první linií obrany. Pevný plot s ostnatým drátem, kvalitní zámky na dveřích a oknech, popřípadě i mříže, zloděje odradí. V horším případě „jen“ poškodí, ale to ho může odradit od dalšího snažení.
Důležité je ztížit přístup – tmavá a odlehlá místa jsou lákavá. Dobře osvětlený dům s pohybovým čidlem na světlech je mnohem méně atraktivní. Zvažte i zabezpečovací systém s alarmem, jehož výstraha odradí potenciální zloděje.
Nezanedbávejte vzhled – dům, který vypadá opuštěně, je lákavější. Pravidelně koste trávník, udržujte čistotu a pořádek. Simulace přítomnosti majitelů (časovač na světlech, rádio) může být efektivní.
Cennosti neschovávejte na očích – zloději jsou rychlí a efektivní. Nevystavujte drahé předměty na viditelných místech.
Informujte sousedy – vzájemná pomoc a informovanost mezi sousedy zvyšuje bezpečnost celého okolí. Pokud odjíždíte na delší dobu, svěřte sousedům klíče, aby mohli hlídat dům.
Kolik se platí za ztrátu OP?
Ztratil jste občanský průkaz? Žádný strach, ohlášení ztráty je zdarma. Poplatek se platí pouze za vydání nového průkazu – ať už je ten starý ztracený, ukradený, zničený, či poškozený. Počítejte s 200 Kč. Z vlastní zkušenosti vím, že je dobré mít u sebe kopii OP, abych v případě ztráty urychlil celý proces a měl k dispozici důležité informace. Nezapomeňte si také zkontrolovat platnost cestovního dokladu, pokud plánujete cestu do zahraničí. Ztráta OP v cizí zemi může být mnohem komplikovanější a nákladnější záležitost, než doma. Obvykle se doporučuje nahlásit ztrátu na ambasádě či konzulátu, a proto mějte po ruce jejich kontaktní údaje. Dále si uvědomte, že bez OP můžete mít potíže s ubytováním, pronájmem auta, či jinými úkony vyžadujícími identifikaci. Je proto důležité vyřídit si nový co nejdříve.
Co si nesmí exekutor dovolit?
Exekutor, jak dobře ví každý zkušený cestovatel potýkající se s nečekanými překážkami, má svá omezení. Zabatit nesmí: základní nábytek jako ledničku, sporák, pračku, stůl, židli a postel – to je jako ztracená mapa v neznámé zemi, bez těchto základních věcí se těžko přežije. Podobně, běžné oděvní součásti a dětské věci jsou nedotknutelné, jakož i hotovost do výše 9 720 Kč – stačí na nouzové zásoby a jízdenku na autobus. Zdravotní potřeby a pomůcky jsou chráněny, stejně jako věci potřebné k plnění pracovní činnosti – bez nich se těžko vydělávají peníze na cestu. A na vzpomínky? I ty jsou nedotknutelné! Snubní prsteny, rodinné fotografie, dopisy – to je poklad, který exekutor nemůže zabavit. Domácí mazlíčky nechávejte na pokoji, jsou to věrní společníci. Pamatujete si tato omezení, abyste se vyhnuli nečekaným komplikacím. Mnohem důležitější než mapa je totiž vaše pohoda a jistota.
Kde vzít peníze na dluhy?
Finanční problémy? To se stane i zkušeným horolezcům! Získat peníze na dluhy se dá několika způsoby, ale žádný není úplně procházka růžovou zahradou, spíš výstup na K2.
Možnosti jsou:
- Půjčka od rodiny/známých: Nejjednodušší cesta, jako najít cestu lesem po značené stezce. Ale pozor! Stejně jako se může značka ztratit, tak i rodina/známí nemusí mít dostatek financí, nebo se nebudou chtít angažovat – podobně jako bys narazil na nepřístupný skalní převis. Vždy je potřeba jasně definovat podmínky, aby se z přátelské pomoci nestala horší než vysokohorská bouře.
- Nebankovní půjčka: To je už náročnější výstup – divoká a neprozkoumaná cesta. Úroky a poplatky mohou být vysoké, jako strmé stoupání. Důkladně si prověřte všechny podmínky, abyste se nedostali do ještě hlubšího finančního propasti – jako by vás zasáhla lavina.
- Prodej majetku: Těžké rozhodnutí, jako by se vám ztratila nejdůležitější součást výstroje. Prodej auta, kola, nebo jiných věcí vyžaduje čas a energii, ale může vám to ušetřit další starosti a finance. Zvažte, co je pro vás nejdůležitější, abyste se nemuseli vracet zpět s prázdnou.
Tipy na zamyšlení:
- Vytvořte si detailní rozpočet – jako by jste plánovali expedici. Každá koruna musí být na svém místě.
- Zkuste sjednat splátkový kalendář s věřiteli – to vám může ušetřit peníze a čas – jako dobrá mapa na výletě.
- Nebojte se požádat o pomoc odborníka – finančního poradce. Může vám pomoci najít nejlepší cestu z vašich finančních problémů – jako zkušený průvodce v horách.
Co dělat, když ztratím?
Ztráta občanského průkazu v cizině? Nezoufejte! Nahlásit ji musíte na nejbližším zastupitelském úřadu České republiky. Zkušenost z desítek navštívených zemí mi napovídá, že proces se může lišit, ale vždy je nutné postupovat co nejrychleji. Mějte po ruce kopii pasu (pokud ho máte), fotografii a případně i číslo občanského průkazu. Nahlášení ztráty je klíčové pro prevenci zneužití. V tuzemsku se obraťte na Policii ČR nebo na jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností – elektronicky i osobně. V některých zemích může být nutné zároveň nahlásit ztrátu i místním úřadům – informujte se na zastupitelském úřadu o místních postupech. Nezapomeňte, že ztráta dokumentu může ovlivnit vaše další cestování, takže se řiďte pokyny úřadu a zajistěte si náhradní cestovní doklad co nejdříve.
Při nahlášení ztráty vždy přesně popište okolnosti, kdy a kde k ní došlo. To může pomoci při vyšetřování, pokud by došlo k odcizení. Po nahlášení si nechte vystavit potvrzení, které vám usnadní další kroky, například vyřízení nového občanského průkazu. Nepodceňujte tuto situaci, ať už jste zkušený cestovatel nebo ne. Preventivní opatření, jako je focení a uložení kopie občanského průkazu do cloudu, se vám mohou velmi hodit.
Po návratu do České republiky nezapomeňte vyřídit nový občanský průkaz na příslušném úřadě. Zkušenosti ukazují, že proces vyřízení může trvat déle, než je obvyklé, takže s tím počítejte.
Jak zkrotit vztek?
Zkrocení vzteku, to je umění, které se mi v průběhu mých cest osvědčilo mnohokrát. Řízený hněv je klíčový. Před jakoukoli reakcí, ať už slovní či fyzickou, si zhluboka nadechněte. Myslete na to jako na rituál, který jsem si osvojil v himálajských klášterech – hluboký nádech, výdech, a teprve pak úvaha. To vám dá čas na zhodnocení situace.
Fyzická aktivita je zázrak. Nejen že mi pomohla zvládnout frustraci z ztraceného zavazadla v Bangkoku, ale i z mnoha dalších situací. Běh, rychlá chůze, cokoli, co vám zrychlí tep. Krátké přestávky v hektickém dni, třeba jen pár minut na hluboké dýchání, jsou nezbytné, jak jsem se přesvědčil při trekingu v Nepálu. Vnímejte je jako mini-meditace.
Zaměřte se na hledání řešení, nikoliv na obviňování. Tohle jsem se naučil od moudrých starců v Maroku. Problém je problém, ne osobní selhání. Zaměřte se na to, jak ho vyřešit, ne na to, kdo je za něj zodpovědný. Humor je skvělý nástroj. Vtipná poznámka dokáže odzbrojit i tu nejnapjatější situaci, zkušenost z mnoha barů v Irsku.
Relaxace je nezbytná. Naučte se techniky, které vám pomohou se uvolnit – jóga, meditace, poslech hudby. Využívám je i já před důležitými jednáními a vnáší mi to klid.