Ztratilo se ti zavazadlo? Klid, stává se to i zkušeným cestovatelům! Nejdřív ihned nahlásit ztrátu na přepážce Baggage Service, Lost Baggage nebo Baggage Enquiry. Najdeš je u pásu na zavazadla, ještě před celní kontrolou. Nezapomeň na zavazadlový lístek – bez něj to nepůjde.
Co dál?
- Důkladně si zapiš číslo hlášení – budeš ho potřebovat pro další komunikaci.
- Vyfoť si obsah zavazadla, pokud máš fotky na telefonu. To usnadní identifikaci a náhradu věcí.
- Kontaktuj svou cestovní pojišťovnu – pokud máš pojištění zavazadel, začni s vyřizováním reklamace co nejdříve.
- V případě nutnosti si zakup základní hygienické potřeby a oblečení. Mnoho letišť nabízí tyto služby, ale raději si je zkontroluj.
Tip pro zkušené cestovatele: Vždy si s sebou vezmi do příručního zavazadla nejdůležitější věci, jako jsou léky, náhradní oblečení na jeden den, cestovní doklady (kopie!), nabíječku a hygienické potřeby. A hlavně – nepanikař! Ztracená zavazadla se většinou najdou.
Pro rychlé vyřízení:
- Měj po ruce kontakty na leteckou společnost.
- Měj kopii letenky a cestovního pasu.
- Zapiš si podrobný popis zavazadla (barva, velikost, značky).
Co potřebuji, když ztratím občanku?
Ztratil jsi občanku někde na túře? Klid, nahlášení ztráty nebo krádeže na policii nic extra nepotřebuje. Jenom se tam objev a řekni, co se stalo.
Pro nový občanský průkaz na úřadě ale už něco budeš potřebovat:
- Doklad totožnosti: Pas je ideál, ale pokud ho taky nemáš (stalo se!), zkus rodný list, řidičák, případně něco, co tě jednoznačně identifikuje – fotka z turistické akce s viditelným obličejem a GPS souřadnicemi, kde byla pořízena, by se taky mohla hodit (samozřejmě v kombinaci s jinými doklady!).
- Fotka: Měj připravenou aktuální pasovou fotografii. Na horách se to hodí mít vždycky po ruce – pro případné úřední záležitosti nebo i pro potěšení ostatních turistů.
- Peníze: Na správní poplatek za nový občanský průkaz. Zkontroluj si aktuální cenu na webu úřadu. Na horách se peníze hodí vždycky, takže tohle je dost standardní věc.
Tip pro turisty: Vždycky si udělej kopie důležitých dokumentů a ulož je zvlášť od originálů (např. do cloudu nebo k někomu, komu důvěřuješ). V nouzi to může zachránit hodně času a nervů.
- Naskenované doklady na emailu.
- Fotky dokladů v telefonu.
- Papírové kopie v batohu (v nepromokavém obalu).
Co dělat v případě ztráty dokladů?
Ztratil jsi doklady? V turistickém ruchu se to může stát snadno. Při krádeži okamžitě volej na linku 158. Nečekej! Policie ti vystaví potvrzení o nahlášení krádeže, což je klíčové pro další kroky.
Co dále:
- Zablokuj karty: Ihned zablokuj platební karty a mobilní telefon. Čísla pro blokování najdeš na webu tvé banky/operátora, nebo v aplikaci.
- Kontaktuj ambasádu: Pokud jsi v zahraničí, kontaktuj nejbližší českou ambasádu nebo konzulát. Pomohou ti s vydáním náhradních dokladů a poskytnou potřebnou asistenci.
- Nahláś nahlášení na pojišťovnu: Pokud máš cestovní pojištění, nahlas ztrátu dokladů co nejdříve tvé pojišťovně. Může ti to ušetřit spoustu starostí a nákladů.
Pro příště:
- Fotokopie: Udělej si kopie všech důležitých dokladů (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, pojištění) a ulož je odděleně od originálů. Ideálně v cloudu a na USB flash disku schovaném odděleně od dokladů.
- Digitální kopie: Ulož si fotografie a PDF verze všech dokladů do cloudu (Google Drive, Dropbox atd.). Máš tak okamžitý přístup k nim i v případě ztráty.
- Rozlož riziko: Neukládej všechny doklady na jedno místo. Rozděl je do více kapes, batohů atp.
Čím nahradit občanský průkaz?
Ztratil jste občanský průkaz? Žádný problém! V Česku se dá totožnost prokázat i jinak. Řidičský průkaz a cestovní pas jsou samozřejmě nejběžnější alternativy. Z vlastní zkušenosti vím, že i služební průkaz nebo studentská karta může stačit, záleží na situaci a ochotě úředníka.
Mimochodem, pamatujte na to, že v zahraničí se věci mohou lišit! V některých zemích vám bez občanky či pasu nepůjčí ani kolo. Proto vždycky doporučuji mít při sobě alespoň dvě formy identifikace.
A co když nemáte nic? I v téhle situaci není vše ztraceno.
- Prohlášení třetí osoby: Pokud znáte někoho, kdo vás zná a může potvrdit vaši identitu, může to pomoci. Ale pozor – musí to být důvěryhodná osoba.
- Policie: Česká policie je povinna vám pomoci s identifikací, pokud to bude nutné.
Kromě toho, vždycky je dobré mít po ruce kopii občanského průkazu nebo alespoň fotografii. Ušetří vám to spoustu starostí.
Kolik se platí za ztrátu dokladů?
Ztratil jste občanku v Česku? Žádný panický strach! Ohlášení ztráty je zdarma. Nicméně, nový průkaz si budete muset vyřídit a to vás bude stát 200 Kč. To je cena za vydání nového, ať už je starý poškozený, zničený, ztracený či ukradený. Z vlastní zkušenosti vím, že proces je poměrně rychlý, ale doporučuji si předem ověřit otevírací dobu příslušného úřadu.
Pro urychlení procesu si připravte:
- Rodný list
- Doklad totožnosti (pokud nějaký máte)
- Dvě fotografie pasového formátu
Malá rada na cestu: Vždy si udělejte kopii všech důležitých dokladů a uložte je na bezpečném místě, třeba v cloudu. V případě ztráty vám to značně usnadní celou situaci. Také doporučuji informovat vaši banku a cestovní pojišťovnu. Zvláště v zahraničí je to nezbytné!
Kolik dostanu za ztracený kufr?
Ztratil ses kufr? Neboj, podle Montrealské úmluvy máš nárok na prachy! Pokud ho nenajdou, počítej s kompenzací za kufr i jeho obsah – až do cca 1250 eur (cca 32 500 Kč, záleží na kurzu).
Tipy pro minimalizaci škod:
- Pořiď si kvalitní kufr s dobrou pojistkou. Levnější kufry se snadněji ztratí nebo poničí. Zkontroluj si pojištění cestovní kanceláře nebo si sjednej samostatné pojištění zavazadel.
- Foť si obsah kufru před cestou. To ti pomůže s reklamací, když se kufr ztratí. Měj fotky i účtenek od dražších věcí.
- Důležité věci si nebal do zavazadla! Léky, doklady, peníze, cennosti – tohle si vezmi do příručního zavazadla. Stejně tak drahou elektroniku.
- Na štítek s adresou napiš i telefonní číslo a email. Klasický papírový štítek se může snadno odtrhnout, proto zvaž i elektronický štítek s GPS.
Co dělat, když se kufr ztratí:
- Hned na letišti nahlaste ztrátu kufru u zavazadlové služby.
- Vyplňte formulář o ztrátě zavazadla a uschovejte si kopii.
- Počkejte na vyřízení reklamace – obvykle to trvá několik týdnů.
- Pokud se kufr nenajde, vyčkejte na vyplacení kompenzace podle Montrealské úmluvy.
Co dělat, když se mi ztratí kufr?
Ztratil se ti kufr? To se stane i zkušeným cestovatelům! Hned běž na přepážku pro ztracená zavazadla (Lost & Found, Baggage Claim) tvé letecké společnosti. Neváhej, čím dřív to nahlásíš, tím lépe. Připrav si popis kufru – barvu, znaky, velikost, případně fotku (hodí se mít ji v telefonu, na cloudu nebo vytištěnou). Důležitý je protokol PIR (Property Irregularity Report). Vyplň ho pečlivě – je to tvůj důkaz o ztrátě. Měj u sebe letenku a identifikační doklady. Pro případné nároky na odškodnění si uschovej všechny důkazy o nákupu zavazadla a jeho obsahu (fotky, účtenky). Pokud máš cestovní pojištění, hned je kontaktujte. Balíček s nejnutnějšími věcmi (léky, hygienické potřeby) si raději s sebou beru vždy v příručním zavazadle, nikdy nevíš! Ztráta kufru je nepříjemnost, ale s rychlým hlášením a důkladnou dokumentací to zvládneš.
Nezapomeň si pořídit kopii protokolu PIR. Sleduj online status svého zavazadla. Většina leteckých společností má webové stránky pro sledování ztracených zavazadel. Buď trpělivý, ale aktivní – ztráta zavazadla se řeší, ale vyžaduje čas a trochu papírování. A pro příště: na kufr si dej výrazné označení – jméno, telefonní číslo a email. Můžeš použít i chytrou GPS značku do kufru.
Co mít v evakuačním zavazadle?
Evakuační zavazadlo by mělo být kompaktní a lehké, ale zároveň obsahovat vše nezbytné pro přežití krátkodobější krize. Zaměřte se na praktické a trvanlivé věci.
Jídlo:
- Konzervy s dlouhou trvanlivostí (maso, ryby, luštěniny) – vybírejte ty s otevírákem na víčku, abyste nemuseli tahat další nástroj.
- Energetické tyčinky – skvělý zdroj rychlé energie.
- Sušené ovoce a ořechy – lehké, výživné a vydrží dlouho.
- Dobře zabalený chléb (ideálně v nepromokavém obalu) – vhodný jen na kratší dobu.
Pití:
- Voda! Nejméně 2 litry na osobu a den, pokud možno v neprodyšně uzavíratelných lahvích.
- Tablety na čištění vody – pro případ nouze.
Ostatní nezbytnosti:
- Osobní léky (v originálním balení s příbalovou informací).
- Malá lékárnička (náplasti, desinfekce, obvazy).
- Multifunkční nástroj (nůž, nůžky, otvírák).
- Jídelní miska a příbor (ideálně z lehkého, nerozbitného materiálu).
- Kapesní svítilna s náhradními bateriemi (ideálně čelovka).
- Izolace (malá deka, igelitový pytel).
- Osobní doklady (kopie občanského průkazu, řidičského průkazu, cestovního dokladu) – uchovejte odděleně od originálů.
- Peníze (malé bankovky a mince).
- Pojistné smlouvy (kopie).
- Cennosti (nejlépe v neprostupném obalu).
- Nabíječka na telefon a powerbanka.
- Zápalky nebo zapalovač (v nepromokavém obalu).
Důležité: Vše by mělo být v jednom snadno přenosném batohu nebo tašce. Pravidelně kontrolujte trvanlivost potravin a doplňujte zásoby.
Tip: Seznam si zapište a připevněte ho k batohu, pro případ ztráty.
Kolik je pokuta za ztrátu občanky?
Ztrátu občanského průkazu nemusíte řešit pokutou, což je dobrá zpráva. Nicméně, budete si muset vyřídit nový. To vás vyjde na 200 Kč, pokud si neuspěcháte a počkáte na standardní dobu vyřízení. Doporučuji si ověřit, zda váš cestovní pojištění kryje náklady na ztracené doklady, některé pojistky to zahrnují. Pro urychlení procesu si vezměte s sebou dvě fotografie pasového formátu a vyplněný formulář žádosti, který najdete na webu Ministerstva vnitra. Přihlášení ztráty na policii je vhodné pro případnou prevenci zneužití. Urychlené vydání průkazu je možné, ale s dodatečnými poplatky.
Co se stane, když u sebe nemám občanku?
Ztráta nebo absence občanského průkazu v České republice není světová katastrofa, ale rozhodně to není situace, kterou byste chtěli řešit na letišti v Bangkoku. Úřady vám vydají Potvrzení o občanském průkazu. To sice není plnohodnotná náhrada průkazu totožnosti, a nebudete s ním například přijati do některých nočních klubů v Barceloně, ale slouží jako důkaz o vaší identitě a o tom, proč občanku nemáte. Důležité je, že dokument uvádí i váš záměr – nebo již uskutečněný krok – k vyřízení nového průkazu do 15 pracovních dnů. Bez něj riskujete pokutu až 15 000 Kč, což už je částka, za kterou si v mnoha zemích můžete užít docela slušnou dovolenou. Z vlastní zkušenosti vím, že byrokratické procesy se liší po celém světě, ale v tomto ohledu je Česká republika poměrně vstřícná. Nicméně, pro klidný spánek a bezproblémové cestování po světě je mít platný občanský průkaz vždycky nejlepší řešení. Mimochodem, v některých zemích, třeba v USA, je potřeba i mezinárodní řidičský průkaz, takže si na to taky vzpomeňte.
Potvrzení o občanském průkazu vám tedy pomůže vyhnout se nejhoršímu, ale nenechávejte to na poslední chvíli. Nezapomínejte, že v zahraničí se ztráta dokladů řeší mnohem složitěji a drazeji. Nechte si proto vždycky udělat kopii občanského průkazu a uložte si ji na bezpečném místě, třeba v cloudu, mimo původní dokument.
Co dělat, když nemám občanku?
Ztratil jste občanku v Česku? To se stane! Nezoufejte, nejprve je nutné neprodleně ohlásit ztrátu či odcizení. To provedete na kterémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností – tam, kde se občanky vydávají. V Praze to pak je libovolný úřad městské části od Prahy 1 do 22.
Nahlásit to můžete i Policii České republiky. To je důležité pro prevenci zneužití.
Co dál?
- Po ohlášení ztráty si vyřiďte novou občanku. Budete potřebovat fotografii a možná další doklady (záleží na konkrétním úřadě).
- Bez občanky budete mít omezený přístup k některým službám (např. bankovní úkony, letenky). Na letišti vám pravděpodobně stačí cestovní pas.
- Tip pro zkušené cestovatele: Vždy si nechte kopii občanského průkazu – ideálně v elektronické podobě, ale i papírovou v odděleném zavazadle.
Občanům EU postačí i cestovní pas. Mimo EU je však občanka nezbytná pro doložení identity a státní příslušnosti.
- Důležité: Uvědomte si, že bez občanky můžete mít problémy s cestováním v rámci EU, záleží na konkrétních pravidlech daných zemí.
- Nepodceňujte nahlášení ztráty. Zabráníte tak potenciálním problémům.
Kde hledat ztracenou peněženky?
Ztratil jste peněženku v Česku? Nezoufejte! Portál eztraty.cz je váš nový nejlepší přítel. Tento chytrý web vám ulehčí hledání ztracených věcí, a to nejen peněženek. Funguje to tak, že kdokoli – od jednotlivce po zástupce města – může nahlásit nalezenou věc. Systém automaticky vyřídí veškerou administrativu spojenou s ohlášením nálezu na příslušné obci, což vám ušetří spoustu starostí a času, který můžete raději věnovat důležitějším věcem, třeba plánování další cesty. Z mé vlastní zkušenosti mohu potvrdit, jak náročné může být vypořádat se s nálezem v cizí zemi. Eztraty.cz tento proces výrazně zjednodušuje, ať už se nacházíte v Praze, Brně, či na samotě u lesa. A co je nejdůležitější? Majitel ztracené věci si ji na webu snadno dohledá. Myslete na to, že čím podrobnější popis ztracené peněženky poskytnete, tím větší je šance na její rychlé nalezení. Doporučuji si zapsat si sériové číslo, pokud je to možné, a zaznamenat si i obsah peněženky. Věřte, že vám to ušetří spoustu nervů.
Na cestách se mi několikrát stalo, že jsem něco ztratil. Vždy jsem si uvědomil, jak důležité je mít po ruce nějaký systém, který mi pomůže s hledáním ztracených věcí. Eztraty.cz je právě takový systém a představuje inovativní přístup k řešení problému ztracených věcí. Je to efektivní řešení, které bych doporučil všem cestovatelům a lidem, kteří žijí v České republice.
Kolik je pokuta za ztratu občanky?
Ztratil jste občanku? Nepodceňujte to! Nejedná se jen o nepříjemnost, ale i o potenciální pokutu až 15 000 korun, pokud si během 15 dnů od ztráty či skončení platnosti nezažádáte o nový. Z vlastní zkušenosti z cest po světě vím, že ztráta cestovního dokladu je vždycky velký problém, a v Česku to není výjimkou. Představte si například zdržení na letišti, problémy s ubytováním nebo dokonce obtíže s důkazem totožnosti při policejní kontrole. Včasné ohlášení ztráty a rychlé vyřízení nového občanského průkazu proto patří mezi základní cestovní rady, které by si měl každý zapamatovat. Ztráta občanky v zahraničí navíc může značně komplikovat návrat domů a prodloužit administrativní procesy. Proto doporučuji pořídit si kopie důležitých dokumentů a uchovat je odděleně od originálů – nejlépe digitálně v cloudu, ale i fyzicky u někoho jiného.
Nezapomínejte, že 15denní lhůta začíná běžet od okamžiku ztráty nebo skončení platnosti. Neotálejte a řiďte se instrukcemi na stránkách Ministerstva vnitra, abyste se vyhnuli nepříjemnostem a pokutě. Cestování má být zábava, ne administrativní běh na dlouhou trať.
Kam volat, když ztratím peněženky?
Hlavně klid! Zablokovat karty je priorita číslo jedna. V horách signál nebývá ideální, takže pokud nemáš roaming, hledej nejbližší místo s pokrytím. Máš-li dvojitou SIM kartu, zkus druhou. Nečekej, než se ti vyčerpá účet bezkontaktními platbami – zloděj, nebo i nálezce, je schopen toho hodně. Banky mívají nouzové infolinky pro zablokování karet i bez přístupu k internetu, ale tohle číslo bys měl mít předem uložené offline – třeba v notesu, který nosíš s sebou na túrách. Nezapomeň si zablokovat i digitální peněženky typu Google Pay nebo Apple Pay, pokud je používáš. Po zablokování karet hned nahlas policii, ideálně s přesným místem, kde jsi peněženku ztratil(a). Mít s sebou kopii občanky a dokladů o pojištění na horách je extra plus – zjednoduší to další kroky. A pro příště: peněženku raději schovej do batohu, vnější kapsy jsou lákavé pro zloděje. Dobře si zapamatuj, jaké karty jsi měl v peněžence a jejich čísla, abys mohl vše co nejdříve nahlásit.
Kde se hlásí ztráta dokladů?
Ztratil jste občanský průkaz? Nečekejte! Je to jako ztratit klíč od vlastního domu v cizí zemi – okamžitě to ohlašte! Nahlásit ztrátu či krádež můžete na kterémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností – to jsou ty úřady, co je vydávají. V Praze pak na kterémkoli úřadě městské části od 1 do 22. A věřte mi, z vlastní zkušenosti, Policie České republiky je také skvělá volba, obzvláště pokud máte podezření na krádež – mohli by vám s vyšetřováním pomoct. Nepodceňujte to. Ztracený občanský průkaz otevírá dveře pro zneužití identity, což může být na cestách skutečně nepříjemné, ba až katastrofální. Mějte vždycky po ruce kopii občanského průkazu a jeho čísla, aby proces nahlášení proběhl co nejrychleji a nejhladčeji. A nezapomeňte si po nahlášení vyřídit nový – s tímhle se vám bude cestovat mnohem klidněji.
Kolik dostanu za 1000 Kč zlotých?
Takže se ptáte, kolik dostanete za 1000 českých korun v polských zlotých? Jednoduchá odpověď je 167,71 PLN, podle aktuálního kurzu. To je ale jenom suchá čísla. V praxi se vám může kurz lehce lišit v závislosti na místě směny – banky, směnárny, platební karty. Banky vám obvykle dají nejméně výhodný kurz, směnárny v turistických centrech zase naopak mohou mít horší kurz než ty méně frekventované.
Tip pro cestovatele: Ne vždy je výhodnější směňovat peníze najednou. Zkuste si část peněz směnit už v České republice, a pak si menší částky směňovat přímo v Polsku, kde najdete možná lepší kurzy. Nezapomeňte se také informovat o poplatcích za směnu, ty se mohou lišit a v konečném důsledku ovlivnit váš výsledek.
Další možnost: Platby kartou jsou v Polsku velmi rozšířené a často představují nejvýhodnější variantu. Vaše banka vám přepočítá platbu podle aktuálního mezibankovního kurzu, který je obvykle nejvýhodnější. Dbejte však na to, aby banka neúčtovala vysoké poplatky za výběry v zahraničí.
Shrnutí: 1000 Kč je přibližně 167,71 PLN, ale vždy si ověřte aktuální kurz před směnou a zvažte všechny dostupné možnosti, abyste získali co nejlepší kurz. Dobrá příprava je klíčem k příjemné a bezproblémové cestě!
Co nemít v příručním zavazadle?
Zkušený cestovatel ví, že v příručním zavazadle rozhodně nemají co dělat zbraně, střelivo, výbušniny, hořlaviny a samozřejmě žádné nebezpečné chemikálie či toxické látky. To je základní pravidlo, o kterém se dozvíte na každém letišti, ale já vám povím ještě něco navíc. Tekutiny a gely jsou omezeny na maximálně 100 ml v jednom obalu a vše musí být v uzavíratelném, průhledném sáčku. Myslete na to, že i zdánlivě neškodné předměty jako spreje na vlasy, deodoranty či větší lahvičky s krémy, mohou způsobit problémy. V odbaveném zavazadle je situace trochu jiná, ale i tam platí přísná pravidla, týkající se výbušnin, hořlavých látek, ale i baterií (především lithiové). Nepodceňujte bezpečnostní kontroly a vždy si ověřte přesná pravidla na webových stránkách vaší letecké společnosti. Před letem si vše důkladně zkontrolujte, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím a zdržení.
Zapamatujte si, že nebezpečné předměty, i když jsou zabalené, mohou být detekovány bezpečnostní kontrolou a zabavení zboží vám může zkazit celou dovolenou. Důkladná příprava je klíčem k hladkému cestování. Při cestování do některých zemí existují i další specifická omezení, která se týkají i léků.
Jak by mělo vypadat evakuační zavazadlo?
Evakuační zavazadlo – to není jen nějaká taška s věcmi na pár dní. Zkušený cestovatel ví, že je to o přežití, a proto by jeho obsah měl být promyšlený do posledního detailu. Zapomněli jste na něco? Může to být fatální. Proto jsem si dal záležet na sepsání toho nejdůležitějšího.
Jídlo: Nejde jen o konzervy, ačkoliv ty jsou základ. Myslete na kalorie a rozmanitost. Energetické tyčinky, ořechy, sušené ovoce – to vše se hodí. Důležité je i zabránit znehodnocení potravin, a proto pečlivý výběr obalu. Pečivo – sáhněte po tom s delší trvanlivostí. A hlavně: dostatek pitné vody! Nepodceňujte její množství, klidně si vemte více, než si myslíte, že budete potřebovat. Filtrační lahve jsou skvělá investice.
Osobní hygiena a první pomoc: Toaletní potřeby jsou jasné, ale nezapomeňte na dezinfekci, obvazy, náplasti a léky – a to i ty, které běžně neberete. Připravte si seznam léků a alergií pro případ ztráty vědomí. Malá lékárnička vám může zachránit život.
Dokumenty a finance: Kopie dokladů uložte odděleně od originálů! Peníze – hotovost je základ, ale mějte i platební kartu. Pojistné smlouvy – ve formě papírové kopie i v digitální podobě na externí paměti (pamatujte na nabití!).
Ostatní nezbytnosti: Přenosné rádio s extra bateriemi je nezbytné pro sledování zpráv. Multifunkční nůž, kapesní svítilna s náhradními bateriemi – to vše jsou maličkosti, které mohou hodně pomoct. Nepodceňujte ani funkční oblečení vhodné pro dané roční období a pevnou obuv.
Tip pro zkušenější: Zvažte přibalené plasty na sběr dešťové vody, ohnivzdorný obal na cennosti, nouzové tepelné fólie, píšťalku na přivolání pomoci a malou mapu okolí. Nezapomínejte, že každý gram navíc se počítá, proto se zaměřte na malé a multifunkční předměty.
Důležité: Pravidelně kontrolujte stav obsahu evakuačního zavazadla a aktualizujte ho podle aktuální situace a ročního období. Není to jen o věcech, ale i o promyšlené strategii přežití.
Jak dlouho trvá nová občanka?
Nový občanský průkaz vám vyhotoví do 30 dnů od podání žádosti. To je standardní lhůta. Chcete-li ho ale rychleji, můžete si připlatit za expresní vyřízení. Pak ho dostanete už za 24 hodin, nebo maximálně 5 pracovních dnů, záleží na konkrétní variantě expresního vyřízení.
Důležité: Počítejte s pracovními dny, víkendy a svátky se nepočítají.
Potřebujete-li něco prozatímního, dočasný občanský průkaz vám obecní úřad s rozšířenou působností vydá do 5 pracovních dnů. To je skvělé, pokud například cestujete a váš stávající průkaz je poškozený nebo vám vypršel. Upozorňuji, že dočasný průkaz má omezenou platnost. Před cestou si proto vše pečlivě ověřte na příslušném úřadě, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.
Tip pro cestovatele: Před podáním žádosti si zkontrolujte, zda máte všechny potřebné dokumenty. Zbytečná administrativa může proces zdržet.
Co dělat, když se ztratí peněženka?
Ztráta peněženky v zahraničí? Nečekejte! Okamžité zablokování platebních karet je klíčové. Většina bank nabízí nonstop telefonní linky, jejich čísla si raději předem zapište – ideálně mimo peněženku, třeba do cestovního deníku nebo do cloudového úložiště přístupného offline. Nepodceňujte ani ztrátu občanského průkazu – nahlásit ji co nejdříve na příslušném zastupitelském úřadě je stejně důležité, zvlášť pokud plánujete delší pobyt. Mějte po ruce kopie důležitých dokumentů, včetně pasu a cestovního pojištění (to vám v mnoha případech pomůže s náhradou nákladů na nové dokumenty i s nouzovým převodem financí). Zvažte i zaregistrování platebních karet a mobilního telefonu u operátora před cestou. V některých zemích existují i speciální aplikace pro nahlášení ztracených dokumentů, které mohou usnadnit komunikaci s úřady. A nezapomeňte – pokud máte cestovní pojištění, okamžitě kontaktujte pojišťovnu. Rychlá reakce minimalizuje škody a stres.