Co dělat s klukama?

Zabavte kluky aktivně! Geocachingová procházka – vezměte GPS a vydejte se na dobrodružství, objevujte krabičky a řešte hádanky. Nezapomeňte na mapu a kompas, pro zkušenější i turistickou mapu s výškopisem. Pro menší děti zvolte kratší trasu s jednoduššími úkoly. Postavte si bunkr – ideálně v lese, s využitím větví a přírodních materiálů. Naučte je základní uzly a práci s nožem (pod dohledem!). Vydejte se na cyklovýlet – zvolte trasu dle věku a fyzické zdatnosti dětí, nezapomeňte na helmy a náhradní duše. Naučte je orientovat se v mapě a číst značení turistických tras. Alternativou je turistika s batohy – nechte je nést část výbavy, naučte je základní turistické dovednosti a povídejte si o přírodě. Pečení bábovky? Ano, ale pak hurá ven! Fyzické pokusy? Ano, ale s využitím přírodních materiálů – stavba hrází z kamení, pozorování ptactva, sběr rostlin a jejich určování. Klasické hry jako panák v terénu jsou skvělé!

Co se dá dělat v Luhačovicích?

Luhačovice nabízí skvělé možnosti pro aktivní turisty! Hudební pavilon je krásný, ale pro mě spíš kulturní záležitost. Zajímavější je Jezírko lásky – ideální pro krátkou procházku a romantiku, ale moc aktivní to není. Koupaliště Duha v Pozlovicích – super na osvěžení, ale doporučuji si zkontrolovat otevírací dobu. Lanové centrum Pirátská zátoka – to je teprve zábava! Výborné pro adrenalinové typy, různé obtížnosti tras. Nezapomeňte si vzít dobrou obuv! Luhačovická kolonáda a Luhačovické prameny – krásná architektura, ale pro mě spíš relax než aktivita. Minigalerie rozhleden – zkuste si zjistit, jestli je přístupná i mimo turistickou sezonu a naplánujte si výšlap na nejbližší rozhlednu pro krásný výhled na okolí. Muzeum Luhačovického Zálesí – pro doplnění informací o regionu, ale ne pro aktivní odpočinek. Doporučuji zkontrolovat trasy pro cykloturistiku v okolí – Luhačovice jsou skvělým výchozím bodem pro výlety na kole.

Tip: Vyšlapte si na vrchol nějakého kopce v okolí pro panoramatické výhledy na Luhačovice a Beskydy. Nezapomeňte si zkontrolovat aktuální počasí a mapu tras před výletem.

Kam na výšlap ČR?

Výběr túry záleží na vašich preferencích a fyzické kondici. Praděd v Jeseníkách (1492 m) nabízí nádherné panoramatické výhledy, ale je to náročnější výstup. Sněžka v Krkonoších (1602 m), nejvyšší hora ČR, je podobně náročná, s možností lanovky pro část trasy. Túra Mezní Louka – Pravčická brána v Českém Švýcarsku je skvělá pro rodiny s dětmi, s krásnými skalními útvary, ale může být přeplněná. Výstup na Radhošť v Beskydech je středně náročný, s možností navštívit památník Radegast. Riegrova stezka v Jizerských horách je vhodná pro klidnější procházku s krásnými výhledy. Prachovské skály v Českém ráji nabízejí fascinující skalní město s mnoha turistickými cestami různé obtížnosti. Před výletem si vždy ověřte aktuální podmínky, počasí a dostupnost tras. Nezapomeňte na pevnou obuv, dostatek vody a vhodné oblečení. Doporučuji zkontrolovat i dostupnost parkování v místě začátku túry. Pro náročnější výstupy je vhodné mít s sebou mapu a kompas/GPS.

Jak se doma zabavit?

7 tipů na aktivní zábavu doma, i kdyby venku řádila bouře:

Háčkování a pletení: Ideální pro plánování trasy na další výlet. Vytvořte si mapu svého oblíbeného místa a zaznamenejte si důležité body. Vhodné pro dlouhé zimní večery.

Vyšívání: Vytvořte si detailní výšivku s motivem z vaší poslední túry – vrcholku hory, lesní krajiny, nebo třeba mapu hvězdné oblohy, kterou jste pozorovali z tábora.

Plstění: Zkuste vytvořit miniatury zvířat, která jste potkali na svých cestách. Malá sova, liška, nebo svišť vám budou připomínat krásné zážitky.

Korálkování: Navrhněte si vlastní náramek s korálky v barvách vaší oblíbené krajiny. Každý korálek může symbolizovat jeden výlet.

Šití: Ušijte si praktickou tašku na turistiku, nebo si opravte starý stan, abyste byli připraveni na další dobrodružství.

Tvoření s rodinou: Společně navrhněte a vytvořte mapu vašich budoucích výletů. Zahrňte informace o trasách, ubytování a dalších zajímavostech.

Macrame: Vyrobte si originální držák na mapu nebo kompas, který si vezmete na další výlet.

Co dělat, když je nuda?

Když je nuda, vyraz do přírody!

Vyraz na túru: Prozkoumejte blízké lesy, hory, nebo objevte novou turistickou stezku. Nezapomeňte na mapu a kompas, případně GPS. Zkuste nordic walking pro posílení celého těla.

Jízda na kole: Prozkoumejte okolí na kole, objevte cyklostezky a užijte si aktivní odpočinek. Nezapomeňte na helmu a základní nářadí pro případné opravy.

Kanoistika nebo rafting: Pokud je poblíž řeka, vydejte se na vodní dobrodružství. Nezapomeňte na vestu a vhodné oblečení.

Horolezectví nebo bouldering: Pro zkušenější, skvělý způsob, jak se vyblbnout a překonat samého sebe. Nepodceňujte bezpečnost a využijte služby zkušených instruktorů.

Geocaching: Moderní “lov pokladů” s GPS, skvělá zábava pro celou rodinu. Na internetu najdete spoustu informací a tipů na kešky ve vašem okolí.

Fotografování přírody: Zachyťte krásy přírody a vylepšete si své fotografické dovednosti. Využijte příležitost k focení krajiny, fauny a flóry.

Orientační běh: Zábavná a náročná aktivita, která procvičí vaše orientační schopnosti a fyzickou kondici.

Kempování: Prožijte noc pod širákem a užijte si klid přírody. Nezapomeňte na stan, spacák a další nezbytnosti.

Kam v Praze bez turistů?

Praha bez turistů? Ano, je to možné! Pro ty, kdo touží po autentickém zážitku, mimo davy, doporučuji tato méně známá, ale o to krásnější místa:

  • Branické skály: Nádherné skalní útvary na pravém břehu Vltavy, ideální pro nenáročnou turistiku a piknik. Doporučuji návštěvu v jarních měsících, kdy kvetou divoké květiny. Dostupnost MHD je dobrá, ale k některým částem se dostanete jen pěšky po značených stezkách.
  • Hradiště Děvín: Na levém břehu Vltavy se nachází toto historické hradiště s úchvatnými výhledy na řeku a panoramata Prahy. Místo je vhodné i pro rodiny s dětmi, ale vyžaduje se chůze po nerovném terénu. Dobré je se informovat o otevírací době a případných vstupných.
  • Rajská zahrada na Žižkově: Klidný a romantický park s překrásnou atmosférou, ideální pro relaxaci a odpočinek. Nachází se v blízkosti Žižkovské věže, takže si můžete spojit prohlídku obou atrakcí.
  • Park Třešňovka v Hrdlořezech: Nádherný park s rozlehlými loukami a stromy, skvělý pro cykloturistiku nebo procházku. Doporučuji návštěvu na jaře, kdy kvetou třešně. Dostupnost autem je lepší, MHD je méně častá.
  • Rozhledna Doubravka na Černém Mostě: Nabízí panoramatický výhled na severovýchodní část Prahy a okolí. Ideální pro milovníky výhledů a nenáročné túry. Dobře dostupná MHD.
  • Lesopark Letňany se singletrailem: Pro cyklisty a milovníky adrenalinu je ideální Lesopark Letňany s vyznačeným singletrailem. Vyžaduje dobrou fyzickou kondici a vhodné kolo.
  • Klíčovské jabloňové sady: Na jaře se zde rozprostírá moře květů. Krásné místo pro klidnou procházku a relaxaci. Doporučuji návštěvu v období květu jablek.

Tip: Prozkoumejte i menší parky a uličky, které se skrývají v různých pražských čtvrtích. Objevíte tak skryté klenoty a unikátní atmosféru Prahy mimo turistické trasy. Nezapomeňte na pohodlnou obuv a dostatek vody!

Co se dá dělat v Přerově?

Přerov, skrytý klenot Moravy! Máte-li rádi aktivní dovolenou, nenechte si ujít cyklostezku Bečva. Tato cyklodálnice nabízí úchvatné výhledy a projížďku podél řeky. Doporučuji si vzít s sebou dostatek vody a svačinu, zastávky jsou sice po cestě, ale je dobré být připraven.

Pro milovníky historie a prehistorie je tu Předmostí, archeologická lokalita s naučnou stezkou. Zde se můžete ponořit do dávné minulosti a objevit stopy našich předků. Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv, terén může být místy nerovný.

Zámek Přerov s Muzeem Komenského je nutností pro každého, kdo se zajímá o historii a pedagogiku. Expozice je poutavá a informativní, ale doporučuji si předem zkontrolovat otevírací dobu a případné vstupné.

Pokud se vaše návštěva shoduje s termínem Setkání chovatelů na Výstavišti, máte jedinečnou možnost prohlédnout si pestrou škálu zvířat a popovídat si s chovateli.

Procházkou městskou památkovou zónou se ponoříte do kouzla historického Přerova. Objevujte skryté uličky a architektonické skvosty.

Přerov leží na Moravské bráně, historickém spoji Moravy a Slezska. Využijte této polohy k výletům do okolí.

A pro milovníky přírody je tu Národní přírodní rezervace Žebračka s unikátní faunou a flórou. Nezapomeňte si vzít dalekohled a fotoaparát, abyste si užili krásu tohoto místa v plné kráse. Doporučuji si předem zjistit dostupnost parkování a turistické trasy.

Pro ještě komplexnější plánování výletu doporučuji navštívit oficiální webové stránky města Přerova a místních turistických informačních center.

Kam zajít v Praze zdarma?

Praha nabízí překvapivě mnoho bezplatných atrakcí. Kromě klasických procházek po Staroměstském náměstí, Karlův most a Petřínských zahrad, doporučuji navštívit i tato méně známá, ale o to zajímavější místa:

  • Armádní muzeum Žižkov: Vysoce doporučuji, zejména pro milovníky historie a vojenské techniky. Vstup zdarma, ale očekávejte rušnější prostředí.
  • Letecké muzeum Kbely (https://www.vhu.cz): Imponující kolekce letadel, od historických kousků až po moderní stroje. Vzhledem k rozloze doporučuji vyhradit si na prohlídku dostatek času. Může být potřeba doprava z centra.
  • Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky: Fascinující pohled do historie energetiky v Praze. Méně známé, ale pro technicky založené návštěvníky velmi poučné.
  • Galerie Lapidárium: Sbírka středověkých a renesančních soch a kamenických děl. Skvělé pro milovníky umění a historie.
  • Česká národní banka – Expozice Lidé a peníze: Interaktivní expozice o historii peněz a finančnictví. Zajímavé i pro ty, kteří se o finance nezajímají profesionálně.
  • Petschkův palác – bývalá mučírna gestapa: Těžké, ale důležité místo připomínající temnou stránku historie. Prohlídka je zdarma, ale je potřeba si uvědomit její vážnost.

Pro plánování trasy doporučuji využít mapy a zkontrolovat otevírací dobu jednotlivých míst. V některých muzeích se mohou konat dočasné výstavy s placeným vstupem, proto je vhodné se předem informovat na webových stránkách.

Kam na výlet za Prahou?

Toužíte uniknout ruchu Prahy? Máte štěstí! Okolí metropole nabízí nespočet fascinujících destinací. Zde je můj výběr, prověřený lety putování:

Kutná Hora: Nejenom UNESCO, ale i gotická krása chrámu sv. Barbory a děsivá kostnice Sedlec. Doporučuji prohlídku s průvodcem, který vám odhalí skryté příběhy. Nezapomeňte si dát tradiční kutnohorskou kremroli.

Karlštejn: Ikona českého gotického umění. Výstup na hrad je odměněn úchvatnými výhledy a prohlídka interiéru vás přenese do středověku. Doporučuji si předem zarezervovat vstupenky, zejména v hlavní sezóně. Nedaleko se nachází i malebné městečko Karlštejn s příjemnými restauracemi.

Velká Amerika: Pro milovníky industriální architektury a dramatických krajin. Opravdu fascinující lom s tyrkysovou vodou. Nezapomeňte na pevné boty!

Zámek Konopiště: Bývalé sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d’Este, plné historie, loveckých trofejí a nádherných zahrad. V letních měsících se zde konají různé akce a festivaly.

Křivoklátsko: Rozlehlá oblast s malebnými vesničkami, hlubokými lesy a řekou Berounkou. Ideální pro pěší turistiku, cyklistiku a vodáctví. Vhodné pro víkendový pobyt s možností ubytování v některé z romantických chalup.

Poděbrady: Krásné lázeňské město s kolonádou a historickým centrem. Relaxace, procházky podél Labe a ochutnávka místních minerálních vod. Ideální pro klidnější výlet.

Koněpruské jeskyně: Jeden z největších a nejrozsáhlejších jeskynních systémů v Čechách. Prohlídka je fascinující a odhalí vám krásu podzemního světa. Nezapomeňte na teplé oblečení, v jeskyních je chladno.

Zámek Loučeň: Okouzlující zámek s krásným parkem a bludištěm. Skvělé místo pro rodinu s dětmi. Prohlídka zámku a procházkou bludištěm se zabaví malí i velcí.

Vojenské technické muzeum Lešany: Pro nadšence vojenské techniky. Obrovská sbírka tanků, letadel a dalších vojenských exponátů. Určitě si nenechte ujít prohlídku venkovních expozic.

Tip navíc: Před výletem si vždy ověřte otevírací dobu a dostupnost jednotlivých lokalit.

Co se dá dělat na Dolní Moravě?

Dolní Morava nabízí daleko více, než jen ikonickou Stezku v oblacích. Je to skutečný ráj pro rodiny s dětmi i aktivní jedince.

Pro nejmenší:

  • Pískový svět: Ideální místo pro nekonečnou zábavu s pískem. Nezapomeňte na vhodné oblečení, písek se dostane všude!
  • Mamutíkův vodní park: Oslaďte horké dny vodní radovánkou. Zkontrolujte otevírací dobu a dostupnost atrakcí před návštěvou.
  • Lesní zážitkový park: Prozkoumejte lesní stezky plné her a aktivit pro celou rodinu. Doporučuji pohodlnou obuv.
  • Pohádková Stamichmanova stezka: Kouzelná procházka s pohádkovými motivy, která potěší i ty nejmenší. Není vhodná pro kočárky.
  • Dětské cyklo hřiště: Bezpečné místo pro první cyklistické krůčky.

Pro aktivnější jedince:

  • Půjčovny koloběžek, segwayí a horských kol: Prozkoumejte okolí Dolní Moravy vlastním tempem. Doporučuji rezervaci předem, zejména v hlavní sezóně.
  • Cyklostezky včetně single trailů: Od nenáročných tras až po náročnější terény pro zkušené cyklisty. Zkontrolujte mapu tras před výjezdem.
  • Bobová dráha: Adrenalinová zábava pro celou rodinu. Připravte se na pořádnou dávku zábavy!
  • Lanový park: Prověřte si svou odvahu a zručnost v korunách stromů. Vyberte si trasu podle svých zkušeností.
  • Disc golf Park: Spojte příjemné s užitečným – procházku přírodou a hru disc golfu.

Tip: Doporučuji si předem zkontrolovat otevírací doby jednotlivých atrakcí a případně si rezervovat vstupenky online, abyste se vyhnuli frontám.

Co dělat doma s přítelkyní?

Deset tipů na netradiční domácí rande, inspirovaných světovými zkušenostmi:

1. Kulinářské dobrodružství: Nejen večeře, ale třeba příprava pokrmů z dalekých koutů světa. Vyberte si recepty z Thajska, Itálie nebo Peru a proměňte kuchyň v exotickou restauraci. Doplňte to autentickou hudbou a dekoracemi pro dokonalý zážitek.

2. Puzzle s příběhem: Místo klasických puzzle zvolte motivy s výjevy z vašich oblíbených cestovatelských destinací. Každý dílek pak bude vzpomínkou na sdílené chvíle.

3. Fondue s mezinárodním nádechem: Fondue není jen švýcarská záležitost! Vyzkoušejte různé druhy – čokoládové s ovocem, sýrové s chlebem, nebo dokonce čínské horké hrnce. Každý druh vás přenese do jiné kultury.

4. Domácí lázně s exotickými ingrediencemi: Přidejte do koupelové soli himalájskou sůl, použijte marocké arganové oleje a dopřejte si masáž s balzámem z brazilských ořechů. Nebojte se experimentovat s vůněmi a textury.

5. Deskové hry s cestovatelským tématem: Existují deskové hry, které vás provedou světem – od dobývání říší po objevování kontinentů. Zvolte si takovou, která vás oba zaujme a pobaví.

6. Společná jóga s výhledem: Najděte si na internetu online lekci jógy a proměňte váš obývák v exotické letovisko. Využijte k tomu fotky z vašich cest jako pozadí.

7. Malování inspirované cestováním: Namalujte společně krajinu, památku nebo prostě jen to, na co si vzpomenete z vašich cest. Nejde o dokonalost, ale o sdílenou kreativitu.

8. Online kurz vaření mezinárodní kuchyně: Naučte se spolu připravovat pokrmy z dané země, a pak si je společně vychutnejte.

9. Virtuální prohlídky: Prohlédněte si světové památky online, jako byste tam byli. Najděte si virtuální prohlídky muzeí, historických míst nebo národních parků.

10. Plánování budoucích cest: Prohlédněte si mapy, vyberte si destinace a začněte plánovat vaši další společnou dovolenou. To je skvělý způsob, jak se těšit na další dobrodružství.

Kam v Praze bez peněz?

Praha zadarmo? Ano, i to je možné! Pro nenáročné cestovatele s prázdnou peněženkou nabízí metropole několik zajímavých míst s volným vstupem. Trčkovská galerie v Senátu, třebaže méně známá, nabízí zajímavý pohled na současné umění. Pro milovníky klasiky je tu Galerie Jiřího Švestky, jež se zaměřuje na [doplnit styl galerie, např. českou modernu, konkrétní období apod.].

Dále se vyplatí navštívit Muzeum Pražského Jezulátka, malebné a historicky cenné místo s fascinujícím příběhem. Milovníci historie a vojenské techniky ocení Armádní muzeum Žižkov s rozsáhlou expozicí, zatímco nadšenci letectví by si neměli nechat ujít Letecké muzeum Kbely – [doplnit o zajímavou informaci, např. významné exponáty, velikost expozice apod.].

Na závěr netradiční tip: Plynárenské muzeum. Možná se to nezdá, ale i zde se dá objevit fascinující historie a technika. [doplnit o zajímavou informaci, např. unikátní exponáty, interaktivní prvky apod.]. Nezapomínejte ale na cestovní pojištění, i bezplatná místa mohou skrývat nečekaná rizika.

Kdy je vstup do Zlaté ulicky zdarma?

Zlatá ulička – vstup zdarma? Ano, ale s háčkem. Zdarma se dostanete dovnitř pouze po překročení otevřených turniketů. To znamená v letních měsících po 17:00 a v zimních po 16:00. V ostatních hodinách je nutné počítat s poplatkem 450 Kč pro dospělé, který je součástí prohlídky velkého okruhu Pražského hradu.

Tip pro cestovatele: Plánujete návštěvu Pražského hradu? Zvažte, zda se vám vyplatí koupit si vstupenku na celý okruh. Kromě Zlaté uličky získáte přístup k mnoha dalším fascinujícím místům, jako jsou například katedrála svatého Víta, Starý královský palác nebo Bazilika svatého Jiří.

Co byste měli vědět:

  • Otevírací doba se může měnit, proto doporučuji zkontrolovat aktuální informace na oficiálních webových stránkách Pražského hradu před vaší návštěvou.
  • I když je vstup po 16/17 hodině zdarma, může být ulička stále poměrně přeplněná, zejména v hlavní sezóně.
  • Vstupenky si můžete zakoupit online s předstihem, abyste se vyhnuli frontám.

Alternativa: Pokud chcete ušetřit peníze a zároveň zažít atmosféru Zlaté uličky, zkuste se projít kolem vnějších zdí. I zvenčí je možné spatřit některé detaily a nasát jedinečnou atmosféru tohoto historického místa.

Kam na běžky Dolní Morava?

Na Dolní Moravě najdete skvělé běžecké trasy pro všechny úrovně. Větrný okruh je ideální pro začátečníky, nabízí nenáročný profil a krásné výhledy. Zbojnický okruh je o něco náročnější, s mírnými stoupáními a klesáními. Okruh Nad vesnicí je středně náročný, s pěknými úseky v lese. Slaměnka je delší a náročnější trasa, vhodná pro zkušenější běžkaře. Okruh Pod Chlumem nabízí krásné výhledy a je středně náročný. Mokřiny jsou vhodné pro ty, kteří chtějí zažít něco jiného, trasa vede částečně mokřady. Trasa Pod Vilemínkou – Hluboký důl je náročnější, s prudšími stoupáními a klesáními, ale s úžasnými výhledy. Jasaní hřbet – Nad Vysokou je nejnáročnější trasa, určená pro zkušené běžkaře s dobrou kondicí. Doporučuji si před výběrem trasy zkontrolovat aktuální stav sněhových podmínek a obtížnost jednotlivých okruhů. Nezapomeňte na vhodné oblečení a vybavení, včetně mapy a kompasu, a dostatek tekutin a energie.

Kam v Praze 28. 10. zadarmo?

28. října v Praze zdarma? Objevte skryté poklady!

Praha 28. října nabízí nečekaně mnoho možností, jak strávit den bez zbytečných výdajů. Zapomenutá místa a instituce otevírají své dveře veřejnosti. Využijte této příležitosti k objevování skrytých klenotů města.

Zde je několik tipů, které vám pomohou naplánovat váš bezplatný den v Praze:

  • Valdštejnský palác: Prozkoumejte majestátní sídlo s nádhernou zahradou. Mnoho paláců jsem navštívil po celém světě, ale atmosféra Valdštejna je jedinečná, s bohatou historií a úchvatnou architekturou.
  • Senát Parlamentu ČR: Vstup do sídla české legislativy vám nabídne fascinující pohled na fungování demokracie. Srovnání s parlamenty jiných zemí je poučné a odhaluje odlišnosti politických systémů.
  • Rezidence primátora hl. m. Prahy: Architektonický skvost a místo s bohatou historií. Vzhledem k mým zkušenostem s městskými radnicemi po světě, mohu potvrdit, že pražská rezidence má své zvláštní kouzlo.
  • Magistrát hl. m. Prahy na Mariánském náměstí: Prohlídka administrativní budovy s úchvatným výhledem na Mariánské náměstí. Znám mnoho úřadů, ale tato budova zaujme svou polohou a historií.
  • Škodovy salonky ve Škodově paláci: Okouzlující salonky s bohatým interiérem. Význam Škodových závodů pro historii Česka je nesporný a tato prohlídka nabízí nahlédnutí do jejich historie.
  • Otevřený Úřad vlády ČR: Možnost nahlédnout do srdce české exekutivy. Mnoho zemí nabízí podobné prohlídky, ale v Praze je to jedinečný zážitek.

Nezapomeňte si předem ověřit otevírací dobu a případné podmínky pro vstup.

Odkud je nejhezčí výhled na Prahu?

Nejlepší výhled na Prahu? Pro mě jednoznačně z Hanavského pavilonu! Ten výhled na pražské mosty je naprosto dechberoucí. Siluetu dominuje Strakova akademie, sídlo vlády, takže trochu historie hned na začátku výletu.

Na Vltavě se pak před vámi rozprostře úchvatná řada mostů: nejblíž je Mánesův most, ideální pro fotky, pak legendární Karlův most, za ním most Legií, Jiráskův most a nakonec Palackého most. Doporučuji si vzít dalekohled – uvidíte i detaily na kamenných sochách Karla mostu.

Do Hanavského pavilonu se dá pohodlně dojít pěšky z centra, ale dá se sem dostat i na kole, cyklostezka vede prakticky až k pavilonu. Po prohlídce výhledu doporučuji pokračovat dál po Vltavě – podél řeky vedou krásné turistické stezky, skvělé na běh, cyklistiku nebo jen tak na procházku. Je to ideální způsob, jak si Prahu pořádně prohlédnout z jiného úhlu pohledu.

Kolik stojí zlatá ulicka?

Zlatá ulička, jeden z nejznámějších a nejfotografovanějších koutů Pražského hradu, po rozsáhlé, 13měsíční rekonstrukci za 39 milionů korun, znovu otevírá své brány 1. června. Rekonstrukce, která vdechnula tomuto unikátnímu historickému místu nový život, byla nezbytná pro zachování jeho autentické podoby a ochranu před zubu času. Návštěva Zlaté uličky není samostatně možná. Vstup je pouze v rámci prohlídkových okruhů Pražského hradu: malý okruh stojí 250 Kč, velký 350 Kč. Za tuto cenu získáte nejen přístup do Zlaté uličky, ale i k dalším fascinujícím místům komplexu, jako je například katedrála svatého Víta nebo Starý královský palác. Vzhledem k vysoké turistické atraktivitě doporučuji zakoupit vstupenky online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Pro srovnání: vstupné do podobných historických lokalit v zahraničí, například v italské Florencii či španělské Seville, se pohybuje v podobných, nebo i vyšších cenových relacích. Cena zahrnuje nejen vstup, ale i péči o památku a její zachování pro budoucí generace.

Tip pro cestovatele: Kombinujte návštěvu Zlaté uličky s procházkou po nádvořích Pražského hradu a s výstupem na věž katedrály svatého Víta pro úchvatný panoramatický výhled na Prahu. Nezapomeňte na fotoaparát! Zlatá ulička s jejími malebnými domky a bohatou historií je ideálním místem pro nezapomenutelné fotografie.

Co koupit za 1 Kč?

Za jednu českou korunu? To je otázka! V dobách, kdy jsem cestoval po světě, taková částka byla směšná. Ale v Praze? Možnosti jsou omezené, přiznám. Papírnictví v ulici Slezská, to je místo, kde jsem se setkal s podobným problémem. Pan Kučera mi tehdy vysvětlil, že za korunu se dá pořídit obyčejná obálka. Není to sice zrovna zážitek na celý život, ale funkční. Nebo bílá křída – ideální pro zapsání poznámek na starou mapu, kterou jsem si pořídil na bleším trhu. A pak tu je i list papíru. Dříve 50 haléřů, teď za korunu. Pamatuji si, že jsem si tehdy koupil několik listů, abych si mohl dělat poznámky o fascinujících chrámech a hradech, které jsem navštívil. Koruna, zdá se, má svou hodnotu i v takových maličkostech. Zkuste se zamyslet nad tím, co by se dalo vyrobit z jednoduchého listu papíru. Origami? Malý obrázek? Možnosti jsou nekonečné, i když se jedná o tak malou investici.

Co potěší každého chlapa?

Myslete na to, že nejlepší dárek je ten, který odráží jeho osobnost a zájmy. Dron pro milovníka dobrodružství, chytré hodinky pro sportovce, GPS navigace pro cyklistu. Zkuste se zamyslet nad jeho posledními cestami, jeho sny a cíli a pak výběr bude mnohem snazší.

Co koupit klukovi?

Pro kluky, co milují dobrodružství, je ideální zážitek v přírodě. Noc v lese v hamace s kvalitním spacákem a dobrou turistickou karimatkou? Nebo výlet na kajaku po řece, s nezbytnou voděodolnou mapou a kompasem? Dobrodružnější povahy ocení víkendový pobyt v horách s výstupem na nějaký vrchol – nezapomeňte na pevné turistické boty a batoh s dostatečnou kapacitou. Pro méně náročné varianty skvěle poslouží geocaching s GPS navigací, výlet na kole po cyklostezce s přilbou a nářadím na drobné opravy kol, nebo třeba prozkoumání jeskyně s čelovkou a pevnou obuví. Klasické dárky jako kvalitní baterka, multifunkční nůž, dalekohled, turistický hrnek, nebo kompas, také potěší. Nezapomínejte na praktické věci, ale i zábavu: desková hra s turistickou tematikou, kniha o horolezectví, přežití v přírodě nebo o místní fauně a floře.

Scroll to Top