Co je číslo vernostního programu CSA?

Číslo věrnostního programu CSA nenajdete v rezervaci letu. Tohle číslo je součástí vašeho profilu v programu *OK Plus* a slouží k hromadění mil a dalších benefitů. Zde se zaměřte na číslo letenky a rezervační kód.

Číslo letenky České aerolinie je unikátní 13místné číslo začínající 064. Najdete ho na vaší letecké vstupence (boarding pass) a v elektronické podobě v itineráři (potvrzení rezervace). Toto číslo je klíčové pro případné změny letu, reklamace ztracených zavazadel nebo jiné komplikace.

Rezervační kód (PNR) je šestimístná alfanumerická kombinace. Používá se pro identifikaci vaší rezervace u aerolinek a cestovní kanceláře. Umožňuje vám přístup k informacím o vaší rezervaci online, například k editaci osobních údajů (pokud to aerolinky umožňují) nebo k prohlédnutí itineráře.

  • Tip pro zkušené cestovatele: Uložte si číslo letenky i rezervační kód na bezpečném místě – například v cloudové službě nebo si je zapište do poznámkového bloku v telefonu.
  • Nezapomeňte si před odletem zkontrolovat platnost pasu a víza.
  • Doporučujeme online check-in pro usnadnění odbavení na letišti a vybrání si preferovaného místa k sezení.

V případě potíží s nalezením těchto kódů kontaktujte přímo České aerolinie nebo cestovní kancelář, kde jste si let zakoupili.

Proč skončil ČSA?

České aerolinie (ČSA) skončily v důsledku kombinace faktorů, z nichž dominantní byla pandemie covid-19. Od března 2025 prudce klesla poptávka po letecké dopravě, což vedlo k hlubokému útlumu aktivit a následně, od března 2025, k úpadku společnosti. To citelně ovlivnilo i finanční situaci ČSA.

Zajímavost: Před pandemií ČSA létala do mnoha destinací po celém světě. Jejich síť zahrnovala jak krátké, tak i dlouhé lety, a to jak do evropských metropolí, tak i do vzdálenějších zemí. To byl pro ČSA značný rozdíl oproti jejich omezenému provozu na konci existence, kdy létaly pouze do tří destinací.

Důležité aspekty úpadku:

  • Silná konkurence: ČSA čelila silnému tlaku levných aerolinek, které nabízely atraktivnější ceny, a to i před pandemií.
  • Neefektivní management: Někteří analytici poukazují na neefektivní řízení a strategická rozhodnutí v minulých letech, která zhoršila pozici společnosti na trhu.
  • Nedostatek investic: Možná nedostatečné investice do modernizace flotily a zlepšení služeb také přispěly k úpadku.

Ačkoliv ČSA v závěru provozovaly jen minimum linek, v úpadku nadále zajišťovaly i nákladní dopravu. Toto ukazuje na snahu o udržení alespoň části provozu.

Tip pro cestovatele: S ukončením ČSA se cestování po některých trasách stalo dražším nebo složitějším. Před rezervací letenek je proto důležité porovnat nabídku různých leteckých společností a vybrat tu nejvhodnější variantu.

Na co mám narok při zruseni letu?

Zrušení letu je nepříjemné, ale máte práva! Bez ohledu na dobu před oznámením máte nárok na občerstvení – jeho množství závisí na délce zpoždění. Často se jedná o poukázky na jídlo a pití, v některých případech i na drobné občerstvení.

Pokud se nový let uskuteční až následující den (nebo později), máte nárok na ubytování včetně dopravy na hotel a zpět. Dopravce by vám měl nabídnout rozumné ubytování, ne však nutně luxusní hotel. Uchovejte si všechny doklady o výdajích – můžou se vám hodit při případné reklamaci.

Dále vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu do cílové destinace. Může to být náhradní let s jinou leteckou společností, vlak nebo autobus. Vyberte si možnost, která vám nejvíce vyhovuje. Pokud vám nabízená alternativa výrazně mění plány (např. přílet o mnoho hodin později), můžete požadovat i kompenzaci.

Důležité detaily:

  • Kompenzace: Kromě výše uvedeného máte v případě zrušení letu právo na finanční kompenzaci, její výše závisí na délce zpoždění a vzdálenosti letu. Informace o výši kompenzace najdete v nařízení EU č. 261/2004.
  • Dokumentace: Fotky, čísla letů, potvrzení o ubytování a jídle – všechno si pečlivě uschovejte pro případnou reklamaci.
  • Kontakty: Neváhejte kontaktovat zákaznickou linku letecké společnosti a aktivně řešit situaci. Mnoho problémů se vyřeší ihned na místě.

Co znamená ČSA?

ČSA, to už je jenom vzpomínka pro nás, zkušené cestovatele! Poslední let pod označením OK skutečně vzlétl 26. října 2024 (OK767, Paříž – Praha). Je to škoda, protože ČSA měly v historii některé zajímavé destinace.

Co dál? Naštěstí existují jiné letecké společnosti, které obsluhují Prahu a další místa po celém světě.

  • Zkuste se podívat na nabídku společností jako Smartwings, Ryanair, Wizz Air a dalších. Ty nabízejí širokou síť letů, často za výhodné ceny.
  • Plánujete delší cestu? Potom se vyplatí porovnat ceny u různých on-line cestovních kanceláří.

Tip pro batůžkáře: Před letem si vždycky ověřte aktuální letové řády a podmínky přepravy zavazadel! Někdy se totiž vyplatí vzít si méně věcí a ušetřit si tak peníze za odbavená zavazadla.

Alternativy k letecké dopravě: Pro kratší vzdálenosti zvažte i vlak nebo autobus. Je to ekologičtější a někdy i levnější.

  • Vlakem se dostanete do mnoha evropských měst pohodlně a bez stresu z letiště.
  • Autobusy jsou skvělou volbou pro budget cestovatele.

Jak uplatnit letecké míle?

Nasbírané míle se automaticky připíší na váš partnerský účet, ať už je to Avios nebo Flying Blue. To je první krok k vaší další dobrodružné cestě! S těmito mílemi si pak můžete rezervovat letenky, snižujíc tak cenu vašeho dalšího výletu, ať už se jedná o romantický víkend v Paříži nebo dobrodružnou expedici do Jižní Ameriky. Možnosti jsou prakticky nekonečné.

Důležité upozornění: Abyste mohli své body skutečně proměnit v letenky, je nezbytné se přihlásit k RevPoints. Nepodceňujte tento krok, bez něj se vaše nasbírané míle stanou pouze čísly na obrazovce. Registrace je rychlá a jednoduchá, a věřte mi, stojí za to. Ušetříte si tak zbytečné starosti a zdržení při rezervaci.

Nezapomeňte si před cestou prověřit, u kterých leteckých společností lze míle uplatnit a jaké jsou aktuální podmínky. Někdy může být výhodnější kombinovat míle s finanční platbou za letenku. Prozkoumejte všechny možnosti, abyste dosáhli nejlepšího poměru cena/výkon. Dobrá příprava je klíčem k úspěšné a bezproblémové cestě!

Tip pro zkušenější cestovatele: Sledujte bonusové akce a nabídky, které vám umožní získat více mil a maximalizovat tak využití vašeho věrnostního programu. Některé letecké společnosti nabízejí bonusové míle za online nákupy nebo za využití partnerských služeb. Využijte těchto příležitostí k ještě levnějším a častějším cestám!

Kdy je poslední let ČSA?

České aerolinie už nelétají. Poslední let pod kódem OK, konkrétně OK767 z Paříže do Prahy, přistál 26. října 2024. To je škoda, protože ČSA měla bohatou historii a pro mnohé turisty, a to i pro mě, představovaly důležitou součást cestování.

Tip pro cestovatele: Pokud plánujete cestu do Paříže nebo z ní, zkuste si prozkoumat alternativy. Mnoho leteckých společností nabízí lety na této trase, třeba:

  • Nízkonákladové společnosti (např. Ryanair, EasyJet) – levnější varianta, ale s omezenými službami.
  • Tradiční aerolinie (např. Air France, KLM) – dražší, ale s větším komfortem a lepším servisem.

Zajímavost: Trasa Paříž – Praha je velmi oblíbená a nabízí mnoho turistických možností. V Paříži můžete navštívit Eiffelovu věž, Louvre a mnoho dalších památek. Praha pak nabízí kouzlo starého města, Karlův most a Pražský hrad. Nezapomeňte si předem zarezervovat ubytování a prohlídky, zvláště v hlavní sezóně.

Plánujete výlet? Zde je několik užitečných rad:

  • Porovnejte ceny letenek na různých webových stránkách.
  • Rezervujte si letenky a ubytování s dostatečným předstihem.
  • Připravte si cestovní pojištění.
  • Informujte se o aktuálních cestovních omezeních a doporučeních.

Jak vybrat peníze z RevPoints?

RevPoints nejsou peníze, ale věrnostní body. Na rozdíl od leteckých mil, které se dají často směnit za letenky i s doplatkem, nebo hotelových bodů, jež lze využít na pobyt, RevPoints jsou vázány výhradně na systém, ve kterém jste je získali. Nemůžete je tedy použít v žádné další službě ani je směnit za hotovost. Myslete na to jako na body v herním systému – získáte je za aktivitu, ale jejich hodnota je striktně definovaná pouze v rámci daného systému.
Zkušenosti z mých cest ukazují, že mnoho věrnostních programů slibuje výhody, ale jejich flexibilita je často omezená. Proto je důležité před zapojením do jakéhokoli takového programu pečlivě si přečíst podmínky a očekávat, že využití bodů bude omezeno na předem danou nabídku. Nečekejte tedy, že si za RevPoints koupíte letenku do Thajska, či zaplatíte pobyt v luxusním hotelu.

Praktická rada: Před zapojením do jakéhokoli věrnostního programu si vždycky ověřte, co za body skutečně získáte a jak je lze uplatnit. Nedejte se zlákat sliby, které nejsou podloženy jasně definovanými podmínkami.

Co bude se značkou OK?

Znamení OK u Českých aerolinií patří minulosti. Od zimního letového řádu se s ním už nesetkáte. Většina letů ČSA se nyní provozuje pod křídly Smartwings, a proto přechází na jednotný kód QS. To pro vás v praxi znamená, že při rezervaci letů, které dříve nesly kód OK, nyní naleznete kód QS. Stojí za zmínku, že tato změna se týká především letů provozovaných společností Smartwings. Některé lety ČSA, zejména ty s mezikontinentálními destinacemi, by mohly nadále používat jiný kód, ale to je spíše výjimka. Doporučuji před rezervací vždy pečlivě ověřit provozovatele letu, abyste se vyhnuli případným nepříjemnostem. Informace o provozovateli a kódu letu najdete vždy v detailech rezervace a na letenkách.

Co je to JPO?

Česká republika, země hradů, zámků a… jednotek požární ochrany (JPO)? Ano, i to je součást autentického zážitku z cestování po této krásné zemi. Možná se to nezdá, ale JPO je nezbytná součást infrastruktury, a to v každé obci! Je to totiž základní článek celého systému požární ochrany. Představte si to – projíždíte malebnou krajinou, obdivujete historické památky, a zároveň vědomí, že v každé vesničce je připravená JPO, která ochrání životy a majetek, dodává pocit bezpečí. Zákony jasně říkají, že každá obec musí mít svou vlastní JPO. To je úžasné, co říkáte? A co je jejich posláním? Hlavní prioritou je ochrana života, zdraví a majetku občanů před požáry. Ale jejich role se rozšiřuje i na pomoc při jiných mimořádných událostech – od povodní po dopravní nehody. Při plánování výletu do Česka se tak nemusíte obávat jen krásných turistických míst, ale i zázemí v podobě efektivního záchranného systému. To je další důvod, proč se Česko řadí mezi bezpečné destinace pro cestovatele.

Zajímavostí je, že JPO se liší velikostí a vybavením podle velikosti obce a jejích potřeb. Některé jsou menší a spíše dobrovolnické, jiné větší a profesionální. Je to fascinující systém, který se přizpůsobuje místním podmínkám. Další podrobnosti o konkrétní JPO v dané obci můžete najít na obecních úřadech nebo webových stránkách. Při vašich toulkách Českem se možná setkáte s místními hasiči – neváhejte se jich zeptat na jejich práci a zkušenosti. Budete překvapeni jejich ochotou a znalostmi.

Na co je Silicea AKH?

Silicea AKH je doplněk stravy s obsahem křemičitanu, podporující imunitní systém. Z vlastní zkušenosti vím, že je užitečná nejen při nachlazení a infekcích s hnisavými projevy, ale i pro zdravý růst kostí a zubů, což je pro mě jako turistu důležité, zvláště při náročnějších túrách, kde je riziko zranění vyšší. Dávkování je potřeba si pečlivě nastudovat, především kvůli obsahu křemíku. Při dlouhodobém užívání je vhodné konzultovat s lékařem, aby se vyloučily případné interakce s jinými léky, zvláště pokud užívám léky na jiné zdravotní problémy. Hodí se i pro děti a dospívající v období růstu, kde správná výživa hraje klíčovou roli. V zahraničí jsem ji bohužel neviděl, takže si ji vždy vozím z domova.

Jak převést RevPoints na Revolut?

Přeměna RevPoints na letecké míle v Revolut je snadná. V aplikaci Revolut, v dolním menu, najdete sekci RevPoints. Zde vyberte možnost “Míle” a propojte svůj účet s jedním z nabízených partnerů – leteckých společností, často s programy věrnosti jako Miles & More, Flying Blue apod. Výběr partnera závisí na vašich preferencích a cílové destinaci, neboť různé programy nabízejí výhody na různých trasách a leteckých společnostech. Důležité je před konverzí zkontrolovat aktuální kurzy výměny – počet RevPoints potřebných pro získání daného počtu mil se může lišit. Po výběru počtu bodů k přeměně potvrďte transakci stisknutím “Převést”. Nezapomeňte, že letecké míle lze následně využít pro letenky, upgrade sedaček, nebo další služby. Efektivní plánování a sledování akčních nabídek leteckých společností maximalizuje hodnotu vašich nasbíraných mil.

Před konverzí doporučujeme prozkoumat programy jednotlivých leteckých společností a zjistit, která z nich nejlépe vyhovuje vašim cestovatelským plánům. Některé programy nabízejí výhodnější poměr mílí k ceně letenky, než jiné. Využijte tuto možnost k maximalizaci hodnoty vašich RevPoints.

Co je to Cocculine?

Trápí vás cestovní nevolnost? Znám to! Prolezla jsem půl světa a vyzkoušela snad všechny možné metody, jak se jí zbavit. A mezi nimi se osvědčil i homeopatický přípravek Cocculine. Používá se tradičně k prevenci a léčbě nevolnosti a zvracení při cestování – autem, vlakem, letadlem, lodí – zkrátka všude, kde se vám může zamotat hlava. Výborný je i na nevolnost a zvracení bez horečky, ať už je příčina jakákoliv. Důležité je si uvědomit, že Cocculine je homeopatický lék, takže nečekejte okamžitý zázrak. Jeho účinek je spíše jemný a preventivní. Nejlepší je začít ho brát už před cestou, dle doporučení v příbalovém letáku. Kromě Cocculine se při cestovní nevolnosti osvědčily i akupresurní náramky, zázvor, dostatek spánku před cestou a lehké jídlo. Vyhněte se těžkým, mastným jídlům a alkoholu. A nezapomeňte na dostatek čerstvého vzduchu – otevírejte okénka, pokud je to možné. Pro opravdu těžké případy je samozřejmě nutné vyhledat lékařskou pomoc. Každý organismus reaguje jinak, proto si zjistěte, co nejlépe funguje pro vás.

Osobně jsem s Cocculine měla dobré zkušenosti, ale je důležité si uvědomit, že je to jen jeden z mnoha způsobů, jak bojovat s cestovní nevolností. Experimentujte a najděte si to, co vám nejlépe sedí. Přeji vám šťastnou cestu!

Co dělat při overbookingu?

Při overbookingu máte nárok na okamžitou kompenzaci za odepření nástupu na palubu. Letecká společnost by vám ji měla nabídnout hned na místě. Neváhejte a trvejte na ní, ideálně písemně. Pokud vám nic nenabídnou, žádejte kompenzaci dodatečně, písemně s přesným popisem situace, kódem rezervace a číslem letu. Čím dříve, tím lépe. Můžete se pokusit o vyjednání náhrady sami, ale připravte si silnou argumentaci s odkazem na platná nařízení EU (Nařízení (ES) č. 261/2004). Nezapomeňte si ponechat všechny doklady – palubní lístek, potvrzení o letu, potvrzení o náhradě (pokud ji obdržíte) a případné korespondence. Výše kompenzace závisí na délce zpoždění a vzdálenosti letu. Informujte se na webu letecké společnosti nebo u organizace pro řešení sporů s leteckými společnostmi ve vaší zemi. Užitečné mohou být i online fóra s recenzemi a zkušenostmi cestujících s danou leteckou společností – často tam najdete tipy, jak postupovat.

Nebojte se být asertivní a trvat na svých právech. Mnoho leteckých společností se snaží problém vyřešit co nejlevněji, proto je důležité mít jasnou představu o svých nárocích a připravenost k dlouhodobějšímu řešení, pokud je to potřeba.

Jak dlouho se letí z České republiky do Turecka?

Let z Česka do Turecka trvá v průměru 2 hodiny a 35 minut, ale to je jen orientační čas. Závisí to na konkrétní destinaci v Turecku a letecké společnosti. Populární je trasa Praha – Istanbul (Sabiha Gökçen), ale lety do Antalye, Dalamanu či Izmiru trvají podobně. 19 leteckých společností nabízí lety, takže ceny a časy se liší. Zpáteční letenka za 8981 Kč je dobrá cena, ale záleží na termínu a poptávce, v sezóně očekávejte vyšší ceny. Doporučuji porovnávat ceny na různých webech a rezervovat si let s dostatečným předstihem, abyste získali nejlepší nabídku. Nezapomeňte na případné vízum (pro občany ČR se vízum většinou nevyžaduje, ale je vhodné to ověřit), cestovní pojištění a platnost cestovního dokladu. Při letu do Turecka se čas posouvá o 1 hodinu dopředu.

Mějte na paměti, že uvedený čas letu nezahrnuje čas strávený na letišti před odletem a po příletu (čekání na odbavení, bezpečnostní kontroly, případné zpoždění). Celková doba cesty se tak může prodloužit.

Proč končí české aerolinky?

České aerolinie, kdysi symbol českého letectví, padly za oběť celosvětové pandemii COVID-19. Od března 2025 se ocitly v dramatickém poklesu provozu, a od března 2025 oficiálně v úpadku. Znáte ten pocit, když se ocitnete na letišti s letenkou a zjistíte, že váš let byl zrušen? Tisíce cestujících zažily tuto situaci s ČSA. Pamatuji si, jak jsem sám s nimi letěl před lety do exotických destinací – tehdy to byl zážitek. Bohužel, v červnu 2025 už létaly jen do tří destinací. To je tragický konec rozsáhlé sítě, která kdysi spojovala Prahu s celým světem. Ztráta ČSA představuje citelnou ránu pro český turistický ruch a obchodní vztahy. I když společnost v závěru fungovala i jako nákladní dopravce, nezachránilo to její finanční situaci. Pro mnoho zkušených pilotů a letušek to znamenalo náhlý konec kariéry. Je to smutná kapitola českých leteckých dějin, která ukazuje křehkost i tak robustních systémů, jako je letecká doprava.

Zajímavost: Mnoho letadel ČSA bylo po prodeji přebarveno a dále využíváno jinými leteckými společnostmi. Sledujte, kam se vydala “vaše” oblíbená letadla! Na některých letištích jsou k vidění i jejich pamětní cedule.

Co když mi zruší let?

Zrušený let? To se stává, i zkušeným cestovatelům. Hlavně klid! Nejdřív kontaktuj leteckou společnost – jejich zákaznická linka je tvoje první zbraň. Číslo najdeš na jejich webu.

Nečekej, že ti jenom řeknou „smůla“. Mají povinnost ti nabídnout náhradní let nebo alespoň kompenzaci (dle nařízení EU 261/2004, pokud zrušení nebylo z důvodu mimořádných okolností). Znáš přesně svá práva? Prostuduj si je, než vyrazíš, abys věděl, co ti náleží.

Užitečné tipy pro aktivní turisty:

  • Měj po ruce pojištění – kryje ti mnohé nepředvídané situace, včetně zrušených letů.
  • Zkontroluj si mail – letecká společnost tě může informovat o změnách i elektronicky.
  • Měj záložní plán – flexibilita je v cestování klíčová. Než vyrazíš, zvaž alternativy dopravy (vlaky, autobusy…).

Pokud ti letecká společnost nenabídne uspokojivé řešení, můžeš se obrátit na Českou obchodní inspekci nebo na Evropský úřad pro bezpečnost letectví (EASA). Neboj se hájit svá práva!

A co dál? Nehledej jenom v problému, ale i v příležitosti! Zrušený let může být nečekaným bonusem – čas na improvizaci, objevování nových míst, nebo zkrátka relax.

V čem je dobrý Revolut?

Revolut Ultra? To je pro cestovatele absolutní nutnost! Zrušení letu, ubytování, akce? Žádný problém, až 5000 eur vám vrátí. Představte si, že vám let zruší – s Revoltem to není katastrofa. A to už nemluvím o neomezeném přístupu do letištních salonků – klid, komfort a šálek dobré kávy před náročným letem. Tohle oceníte, věřte mi. Kompletní cestovní pojištění je samozřejmostí, takže se můžete soustředit na objevování, ne na obavy. Nejnižší poplatky za kryptoměny? Pro mě jako zkušeného cestovatele velmi důležité, ušetříte slušné peníze. A Financial Times Premium a NordVPN zdarma? Perfektní doplněk pro plánování cesty a bezpečnou práci online, i z nejzapadlejšího koutu světa. Zkrátka, Revolut Ultra je investice, která se vám mnohonásobně vrátí v podobě klidu a pohodlí na cestách.

Tip pro ostřílené cestovatele: Využijte možnost nastavit si cestovní upozornění a ušetříte si tak zbytečné starosti. A nezapomeňte si před cestou ověřit, zda je vaše karta aktivní v zemi, kam se chystáte.

Co je to COC?

COC, neboli Certificate of Conformity, je dokument klíčový pro registraci vozidel v Evropě a mnoha dalších zemích, s nímž jsem se setkal během svých cest po desítkách států. Vydává ho Evropská komise (Euro COC) a výrobci automobilů ho používají jako důkaz, že daný typ vozidla splňuje všechny náročné evropské normy a předpisy. Tento dokument není jen obyčejný papír – je to prohlášení výrobce, že auto odpovídá schválenému typu a prošlo všemi potřebnými testy a kontrolami. Bez něj si v mnoha zemích ani neškrtnete.

Důležité je si uvědomit, že COC není univerzální a platnost se vztahuje pouze na specifický typ vozidla a jeho variantu. Často jsem se setkal s případy, kdy se lišil i pro automobily se stejnou značkou a modelem, ale s odlišnou výbavou. Proto je vždy nutné si ověřit, zda je COC správný a odpovídá přesně vašemu vozu. Jeho ztráta může vést k nepříjemnostem a zbytečným komplikacím při registraci. Získání duplikátu pak může být náročné a časově náročné, často vyžadující přímou komunikaci s výrobcem.

V praxi jsem se setkal s různými verzemi COC, jak tištěnými, tak elektronickými. Je proto vhodné se předem informovat, jaký formát COC vyžaduje země, kde se chystáte auto registrovat. Nepodceňujte důležitost tohoto dokumentu – je to klíč k legálnímu provozu vašeho vozidla v mnoha zemích po celém světě, a jeho absence může vést k nemalým problémům.

Scroll to Top