Myslivecký řád Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) je komplexní dokument, který vychází z českých a evropských právních předpisů. Nejde jen o soubor pravidel, ale o živoucí systém, odrážející staletí tradice a současné environmentální výzvy. Jeho kořeny sahají hluboko do historie, ale jeho obsah se dynamicky přizpůsobuje moderním potřebám ochrany přírody a udržitelného hospodaření s divokou zvěří. Na rozdíl od mnohých jiných zemí, kde myslivost často podléhá rigidním státním regulacím, český systém klade důraz na spolupráci s mysliveckými sdruženími, což se odráží v detailní právní úpravě a v širokém spektru postupů.
Řád zahrnuje detailní popis povinností a práv myslivců, od zodpovědné manipulace se zbraněmi a municí, přes dodržování etických zásad při lovu až po ochranu biodiverzity a péči o lesní ekosystémy. Srovnání s mysliveckými řády v jiných zemích, například v Rakousku, Německu nebo Skandinávii, odhalí jak podobnosti v základní etice, tak i odlišnosti v právních rámcích a způsobech hospodaření se zvěří. Například otázka udržitelného lovu jelení zvěře, která je v některých zemích kritická kvůli přemnožení, je v Česku řešena individuálně dle konkrétní lokality a druhu zvěře.
Dokument také podrobně definuje způsoby evidence a reportingu, a to jak pro statistické účely, tak pro potřeby veterinární kontroly. Znalost mysliveckého řádu je nezbytná nejen pro samotné myslivce, ale i pro všechny, kdo se pohybují v lesích a chtějí pochopit složitý systém vztahů mezi člověkem a divokou přírodou v České republice. Jeho důkladná znalost je klíčová pro soulad s právními normami a pro ochranu české krajiny.
Kdo a kdy navrhuje ustanovení mysliveckého hospodáře?
Otázka ustanovení mysliveckého hospodáře je v České republice, stejně jako v mnoha jiných zemích s bohatou loveckou tradicí, předmětem specifické legislativy. Zákon o myslivosti (§ 35) jasně definuje, že návrh na ustanovení mysliveckého hospodáře podává uživatel honitby příslušnému orgánu státní správy myslivosti. Tento proces jsem pozoroval v různých podobách během svých cest po Evropě – od striktně byrokratického postupu ve Francii až po flexibilnější systém v Rakousku, kde se klade důraz na místní tradice a zkušenosti. V zemích s rozsáhlými lesními plochami, jako je například Finsko, je role mysliveckého hospodáře často úzce propojena s ochranou biodiverzity a udržitelným lesním hospodářstvím. V některých zemích, například v Německu, existují silné myslivecké spolky, které hrají klíčovou roli v tomto procesu. Konkrétní podmínky a náležitosti návrhu se ovšem liší podle národní legislativy a je důležité si vždy ověřit platná pravidla v dané zemi.
Zajímavostí je, že v některých regionech České republiky se stále uplatňují tradiční postupy při výběru mysliveckého hospodáře, kombinované s moderními požadavky na odbornou kvalifikaci. To ukazuje na důležitost zachování lokálního kontextu při uplatňování celostátní legislativy. Kvalifikace mysliveckého hospodáře je nezbytná pro efektivní hospodaření v honitbě a ochranu zvěře.
Kdo ustanovuje mysliveckou stráž do funkce?
Mysliveckou stráž jmenuje okresní úřad, a to buď na základě návrhu uživatele honitby, nebo z vlastního podnětu. Důležité je, že úřad řeší jen honitby ve své správní oblasti. Návrh uživatele musí obsahovat písemný souhlas budoucího mysliveckého strážce. Při toulkách přírodou se tak můžete setkat s mysliveckou stráží, která dohlíží na dodržování mysliveckého zákona a ochranu zvěře. Jejich pravomoci jsou definovány zákonem a zahrnují například kontrolu mysliveckých dokladů, dohled nad lovem a prevenci pytláctví. V případě porušení zákona mohou sepsat zápis a informovat příslušné orgány. Proto je vhodné znát základní pravidla pohybu v honitbě a chování se vůči zvěři, abyste se vyhnuli případným nepříjemnostem. Myslivecká stráž je zde pro ochranu přírody, a proto s ní je vhodné spolupracovat.
Co může myslivecká stráž?
Pravomoci myslivecké stráže v České republice sahají dále, než si mnoho lidí uvědomuje. Jejich působnost se omezuje na konkrétní honitbu, kde mají oprávnění zastavovat vozidla a provádět kontroly přepravované zvěře. Podezření na pytláctví je pro ně legitimním důvodem k zásahu. To zahrnuje i prohlídku automobilů a zavazadel.
Zadržení osob není výjimkou. Pokud myslivecká stráž přistihne někoho při nelegálním lovu nebo s nelegální výzbrojí (např. zakázané pasti, lovecké zbraně bez povolení), má pravomoc ho zadržet a předat policii. Zde je vhodné zmínit, že v některých zemích Evropy, jako například ve Skotsku, mají lesní strážci a rangers mnohem širší pravomoci, včetně práva na zatčení s následným postoupením případu na orgány činné v trestním řízení. V České republice je to však výhradně v kompetenci Policie ČR.
Méně známá, ale důležitá je pravomoc k usmrcení toulavého psa. Toto opatření slouží k ochraně zvěře a je uplatňováno v případech, kdy pes představuje bezprostřední hrozbu pro zvěř, a to v souladu s platnými zákony a vyhláškami. Je však důležité zdůraznit, že ne vždy je toto řešení vhodné a prioritou by měla být snaha o odchyt a vrácení psa majiteli nebo do útulku.
Zkušenosti z cest po Evropě ukazují na rozmanitost systémů ochrany přírody. Například v alpských regionech Itálie mají podobné úkoly tzv. Guardie Forestali, kteří jsou plně vyzbrojeni a mají daleko širší kompetence. Na druhou stranu v některých oblastech Španělska se ochrana přírody spoléhá spíše na dobrovolnické iniciativy.
- Shrnutí pravomocí myslivecké stráže:
- Zastavování vozidel a kontroly přepravované zvěře.
- Zadržení osob při nelegálním lovu nebo s nelegální výzbrojí.
- Usmrcení toulavého psa představujícího hrozbu pro zvěř.
Kdo jedná za sdružení?
Za spolek jedná jeho statutární orgán. To je jasné jako horská bystřina! Ale co když potřebuješ něco vyřídit na túře a statutární orgán je zrovna v base campu?
Pak je tu možnost plné moci. Představ si to jako cestovní pas pro jednání – statutární orgán ti ji vystaví a ty pak můžeš jednat v jeho jménu. Důležité je mít ji vždy u sebe, třeba v nepromokavém obalu na mapách!
A existuje ještě třetí varianta – členové a zaměstnanci. Záleží ale na jejich pozici a běžných kompetencích. Je to jako v horolezecké skupině – vedoucí má jiné pravomoci než ostatní. Někdy stačí i jednoduchý souhlas ostatních členů týmu, podobně jako při volbě trasy výstupu.
- Praktický tip 1: Vždy si předem ověř, kdo má v dané situaci pravomoc jednat jménem spolku a jakou formu plné moci potřebuješ.
- Praktický tip 2: Nezapomeň na kopii dokumentů, ideálně digitální, pro případ ztráty. USB flash disk v nepromokavém pouzdře je tvoje zbraň proti nepřízni osudu.
Nepodceňuj důležitost právních formalit, ať už jsi kdekoli – i v divočině se hodí znát pravidla hry.
Co je to za sdružení?
Sdružení? To je pro nás turisty prostě parta lidí s podobným cílem – třeba zdolání všech sedmitisícovek Himálaje, prozkoumání všech jeskyní Moravského krasu, nebo prostě jen pravidelné víkendové výšlapy do hor. Sdružení je obecně synonymum pro spolek, asociaci či konfederaci. Myslete na to jako na horolezecký klub, cyklistický team, nebo sdružení vodáků.
Dřív se používal termín „občanské sdružení“, teď je to spíš spolek – formální záležitost s právní úpravou.
Pak tu máme korporace – to jsou sdružení firem, třeba výrobců outdoorového vybavení, které se spojily pro společný marketing, nebo pro lobbování u vlády ohledně ochrany přírody. Pro nás turisty je důležitější spíš zájmové sdružení právnických osob – to může být třeba spolek, který vlastní horskou chatu a zajišťuje její provoz, nebo sdružení, které spravuje turistické trasy.
Kolik si vydělá popelář v ČR?
Takže, kolik si vydělá český popelář? Podle mého průzkumu, a věřte mi, já jsem už leccos prozkoumal, se platy pohybují od 21 486 do 54 150 korun hrubého měsíčně. To je samozřejmě rozmezí, které zahrnuje 80% pracovníků. Deset procent vydělává méně, deset procent více. Zajímavé je, že tyto statistiky pocházejí z očištěných dat, takže žádné extrémní výkyvy, jako třeba výdělky milionářů, které sbírají odpadky jen pro zábavu, tu nenajdete. Zvažte i to, že tato práce, ačkoliv se může zdát nenáročná, vyžaduje fyzickou zdatnost a odolnost vůči nepřízni počasí. A v neposlední řadě je třeba zvážit i regionální rozdíly v mzdě – v Praze bude popelář pravděpodobně lépe placen než na venkově. Vždyť i já jsem si při svých cestách všiml, že cena práce je ovlivněna mnoha faktory.
Kolik vydělává myslivec?
Takže, kolik vlastně vydělá myslivec? To se liší, přátelé, jako krajina sama. Na začátku cesty, po složení zkoušek a s prvním loveckým lístkem v kapse, se můžete těšit na hrubý měsíční výdělek mezi 30 884 Kč a 46 843 Kč. To je, jak se říká, základní tábor. Vše závisí na zkušenostech a lokalitě – hory versus nížina, soukromý lesník versus státní podnik.
Po pěti letech v terénu, s mnoha kilometry ušlapáno a spoustou příběhů na kontě, se výplata mírně zlepší. Můžete počítat s částkou mezi 31 336 Kč a 48 040 Kč měsíčně za 40hodinový týden. Ale pozor, to je jen průměr! Záleží na tom, jak si zorganizujete práci, zda budete i nadále vzdělávat a specializovat se – třeba na kynologii, či odchyt a monitoring zvěře.
Myslivost není jen o penězích. To je klíčové! Jde o hluboké spojení s přírodou, zodpovědnost za ekosystém a o úžasnou práci, která vám dává svobodu a nezapomenutelné zážitky. Zvažte proto i tyto faktory:
- Další příjmy: Mnozí myslivci si přivydělávají prodejem zvěřiny, popř. poskytováním služeb v oboru (např. poradenství v oblasti ochrany přírody).
- Nevyhnutelné náklady: Myslivci investují do výstroje, munice, péče o zvěř, udržování honebních pozemků a podobně. Tyto náklady je nutné zohlednit při konečném výpočtu čistého příjmu.
- Sezónnost: Některé úkony (např. sběr lesních plodů) jsou sezónní, a tudíž i výdělek může kolísat v závislosti na ročním období.
Na závěr – výše výdělku je jen jedním z faktorů. Myslivost je o vášni, o zodpovědnosti a o hlubokém propojení s divočinou. A to je k nezaplacení.
Kolik si vydělá herec za měsíc?
Plat herce v České republice je velice variabilní, podobně jako v mnoha zemích, které jsem navštívil. Základní plat začínajícího herce se pohybuje mezi 32 262 a 54 564 Kč hrubého měsíčně. To je srovnatelné s platy juniorů v jiných kreativních profesích v Evropě, ale například v USA nebo Kanadě by to bylo výrazně méně. Po pěti letech praxe se mzda zvyšuje na 37 424 až 68 377 Kč měsíčně při 40hodinovém pracovním týdnu. Tento rozsah je ovšem značně ovlivněn prestiží divadla, televizní stanice nebo filmového studia, rolí a popularitou samotného herce. V některých případech, zejména u hvězd, se platy pohybují v řádech milionů korun ročně, zatímco jiní herci se spoléhají na vedlejší příjmy z doučování, dabingu nebo jiných profesí. Hodinová sazba se pak pohybuje od 32 262 Kč do 69 603 Kč, což odráží fakt, že herci často pracují na projektové bázi a jejich odměna není vždy vázaná na klasický pracovní čas. Zkušenosti z mnoha zemí mi ukazují, že i v bohatších státech je herectví často finančně nestabilní, a úspěch závisí na řadě faktorů mimo pouhou dovednost.
Zajímavé je srovnání s jinými zeměmi EU. Například ve Velké Británii či ve Francii jsou průměrné platy herců vyšší, ale i tam existuje velká propadlina mezi etablovanými hvězdami a začínajícími umělci. V Asii, například v Jižní Korei nebo Japonsku, je systém odměňování herců někdy odlišný, s větším důrazem na popularitu a “hvězdný status”. V Jižní Americe zase může být plat herce výrazně nižší, ovšem s potenciálem pro mezinárodní kariéru.
Kolik si vydělá myslivec?
Plat lesního technika – myslivce v České republice se pohybuje v rozmezí 32 000 až 51 000 Kč, v závislosti na zkušenostech, kvalifikaci a regionu. To je srovnatelné s mnoha jinými středně technickými profesemi, ale je důležité si uvědomit, že jde o práci, která vyžaduje silnou fyzickou kondici, odolnost vůči nepřízni počasí a hluboké znalosti lesního hospodářství a myslivosti. Mnoho mých cest po světě mě přesvědčilo, že podobná práce v jiných zemích, ať už v Severní Americe, Skandinávii nebo třeba v Austrálii, může nabízet odlišné platové podmínky, ale i velmi odlišnou úroveň zodpovědnosti a samostatnosti.
Vzděláním může být středoškolské vzdělání s maturitou, případně i s výučním listem. To podtrhuje fakt, že se jedná o profesi s poměrně širokým vstupním profilem. Nicméně, úspěch v tomto oboru je přímo úměrný zkušenostem a dálkovému vzdělávání.
- Důležité faktory ovlivňující plat:
- Zkušenosti v oboru
- Rozloha a typ lesního revíru
- Znalost legislativy v oblasti myslivosti
- Další kvalifikace (např. řidičský průkaz na traktor, znalost práce s lesní technikou)
Zajímavostí je, že na rozdíl od mnoha profesí, které jsem poznal v zahraničí, je tato práce silně svázána s lokálními tradicemi a specifickými podmínkami. Například, v zemích s výrazně odlišnou faunou, jsou požadavky na myslivce jiné. V některých regionech je nutná i spolupráce s místními komunitami, což klade důraz na komunikační dovednosti a cit pro regionální specifika.
- Možnosti profesního růstu:
- Vedoucí myslivec
- Lesní správce
- Specializace na ochranu přírody
Kdo má povinnost jednat s pecí řádného hospodáře?
Představte si správu firmy jako náročný trek. Členové statutárních orgánů, tedy jednatelé s.r.o. a členové představenstva/správní rady a.s., jsou ti zkušení vůdci expedice. Musí jednat s péčí řádného hospodáře, což v praxi znamená, že se musí chovat zodpovědně a rozvážně, jako by spravovali vlastní majetek. To zahrnuje:
- Důkladné plánování: Stejně jako před náročným výstupem, musí pečlivě zvážit všechny aspekty podnikání a minimalizovat rizika. To zahrnuje analýzu trhu, finanční prognózy a strategické plánování.
- Přiměřené riziko: Zkušený turista se vyhýbá zbytečnému riziku, ale nebrání se výzvám. Podobně, vůdci firmy by měli přijímat kalkulovatelná rizika s potenciálem pro zisk, ale vyhýbat se hazardu.
- Efektivní hospodaření: Úsporné hospodaření s prostředky je klíčové. Jako by se šetřilo s vodou a jídlem na výpravě, musí se efektivně využívat všechny zdroje firmy.
- Průběžné sledování: Stejně jako turista kontroluje mapu a zásoby, musí vedení firmy pravidelně monitorovat hospodářský chod a reagovat na změny.
Porušení péče řádného hospodáře je jako zbloudění v horách – může vést k vážným následkům a finančním ztrátám. Je to zodpovědnost, která vyžaduje zkušenosti, znalosti a obezřetnost.
Co to znamená asociace?
Asociace, jak praví latinský socius – společný – to není jen abstraktní pojem pro psychology v jejich křeslech, ale něco, co jsem zažil na vlastní kůži při svých cestách. Je to ten neviditelný most, spojující zdánlivě nesouvisející zážitky. Vůně koření z marockého trhu mě okamžitě přenesla zpět k babičce a její vánoční cukroví. To je asociace v praxi. Nejde jen o pouhé spojení vjemů, ale o komplexní proces, který utváří naše vzpomínky a ovlivňuje naše myšlení. Asociační hypotézy, které se tímto zabývají, mi připomínají mapu, usilovně se snažící zachytit složitost lidské mysli.
Představte si například pyramidy v Gíze. Pro archeology to bude asociace s faraony, pro turistu s úchvatnou scenérií, pro mě, po setkání s beduínem v poušti, i s nekonečnou trpělivostí a vytrvalostí lidstva. Z jednoho podnětu – pyramidy – vznikají stovky individuálních asociací. To je síla a zároveň krása tohoto jevu. Je to sdružování, spojení, propojení – jak chcete, ale v jádru je to neviditelná síť, která utkává náš osobní příběh a dává mu smysl.
Studium asociací je klíčové pro pochopení toho, jak si vytváříme paměť a jak se učíme. Na cestách jsem si uvědomil, že intenzivnější zážitky vedou k silnějším asociacím. Čím silnější zážitek, tím silnější vazba v naší “mentální síti”. To je něco, na co by si měli dát pozor i ti, kteří se snaží něco zapamatovat – spojení s emocemi a silným zážitkem zlepší zapamatování.
Co obnasi být myslivec?
Myslivost, to není jen romantická procházka lesem. Je to náročná aktivita vyžadující pečlivě zvolené vybavení, a to začíná u oblečení. Zapomenute na romantické představy – efektivní myslivec si vybírá funkčnost před stylem.
Základní výbava? Zaprvé, maskovací oblečení – zelená, hnědá, případně kamufláž. Nejde jen o estetiku, ale o nenápadnost. Na rozdíl od safari v Africe, kde se spoléháte na vzdálenost, v českých lesích se pohybujete v poměrně omezeném prostoru. Kvalitní maskování je klíčové pro úspěšný lov.
Dále je nezbytný myslivecký klobouk, ideálně s kšiltem pro ochranu před sluncem a větrem. Zkušený myslivec ví, že i drobný detail může ovlivnit výsledek. Na mé cestě po Skandinávii jsem potkal lovce, kteří používali klobouky s integrovanými síťkami proti hmyzu – praktické řešení, které bych doporučil.
Obuv musí být pevná, nepromokavá a pohodlná. Dlouhé hodiny chůze po nerovném terénu si vyberou svou daň. Investice do kvalitních bot se vyplatí. Z vlastní zkušenosti v Himálaji vím, že i malá puchýřka může zkomplikovat celý den.
Materiál je klíčový. Tkanina by měla být nešustivá, aby se zvěř nevylekala. Praktický střih umožňuje volný pohyb a zároveň chrání před povětrnostními vlivy.
- Funkční vlastnosti: Nešustění, voděodolnost, větruodolnost, prodyšnost.
- Doporučené materiály: Polyester, nylon, Gore-Tex (pro náročnější podmínky).
- Další doporučení: Vrstvení oblečení pro lepší regulaci tělesné teploty, reflexní prvky pro zvýšení viditelnosti.
- Vyberte si oblečení podle typu lovu a prostředí.
- Před nákupem si oblečení vyzkoušejte.
- Myslete na bezpečnost – jasně viditelné prvky při lovu za šera.
Jak se zdraví myslivci?
Základním pozdravem myslivců je “Lovu zdar!” nebo “Myslivosti zdar!”. Na tento pozdrav se odpovídá jeho opakováním, případně jen “Zdar!”. V písemné komunikaci je přijatelné i “S mysliveckým pozdravem”.
Důležité je vědět, že tento pozdrav se používá především mezi myslivci, a jeho použití vůči nezasvěceným může působit nepatřičně. Myslivci často používají i další specifické výrazy a zvyklosti.
Pro turisty v lesích je důležité:
- Dodržovat značení a respektovat soukromé pozemky.
- Neprovádět hluk, který by mohl rušit zvěř.
- V případě setkání s myslivcem se chovat ohleduplně a nerušit jej při jeho práci.
- Nesbírat houby a lesní plody v místech, kde je to zakázáno.
- Vědět, že v některých oblastech platí specifická pravidla a omezení vstupu, například v době lovu.
Doporučuje se seznámit se s pravidly chování v lese před plánovanou túrou, ideálně s ohledem na danou lokalitu. Informace lze nalézt na webových stránkách příslušných lesních správ a státních organizací.
Kdy může myslivec střílet?
Myslivecký řád striktně zakazuje střelbu na zvěř, pokud není objekt bezpečně rozeznán. To je klíčové – žádné výmluvy typu “spletl jsem si psa s liškou” neprojdou. Nejde jen o bezpečnost zvěře, ale především o bezpečnost lidí v okolí. Před samotnou střelbou je nutné pečlivě prozkoumat terén, zvážit směr větru a vzdálenost k cíli, aby se předešlo nehodám. Důležitá je i znalost zákonů a předpisů týkající se lovu a držení zbraní. Vždy si ověřte, zda máte platný lovecký lístek a povolení k lovu daného druhu zvěře v dané oblasti. Pamatujete, že střelba je zodpovědnost, nikoliv zábava. Nesprávné zacházení se zbraní může mít fatální následky. Bezpečnostní pravidla by měla být vždy na prvním místě, a to i v případě, že jste zkušený lovec.
Kromě rozeznání cíle je důležité si uvědomit i dopad střely – kam může letět, pokud cíl minete. V hustém lese nebo v blízkosti turistických stezek je střelba extrémně riskantní. Znalost terénu je proto nezbytná, a to i pro zkušené střelce. Používejte náboje vhodné pro danou zbraň a zvěř. Před každou střelbou zkontrolujte zbraň a ujistěte se, že je funkční a bezpečná.
Co má na starosti myslivec?
Myslivec? To není jenom chlapík s puškou v lese! Je to strážce přírody, pečovatel o zvěř. Myslivost je totiž daleko víc než jen koníček – je to zodpovědná zájmová činnost, která vyžaduje hluboké znalosti o životě zvířat, lesních ekosystémech a ochraně přírody. Měl jsem možnost potkat se s myslivci na různých koutech Evropy – od hustých lesů Karpat, přes široké pláně Maďarska až po zasněžené hory Alp. A všude jsem se setkal s podobnou vášní a respektem k přírodě.
Co dělá myslivec?
- Péče o zvěř: Krmí ji, chrání před predátory a nemocemi, reguluje stavy zvěře v souladu s potřebami ekosystému. To zahrnuje i odchyt a označování zvířat pro výzkumné účely.
- Údržba honitby: Myslivci se starají o lesní porosty, budování a údržbu lesních cest, pomáhají s ochranou před požáry a kůrovcovou kalamitou.
- Lov: Ano, lov je součástí myslivosti, ale pouze v rámci udržitelného hospodaření se zvěří a s ohledem na ochranu přírody. Nejedná se o bezohledné zabíjení, ale o zodpovědný zásah do populací, který má zajistit rovnováhu v ekosystému.
Jak se stát myslivcem?
- Absolvovat zkoušku z myslivosti.
- V případě zájmu o lov, získat zbrojní průkaz.
- Stát se členem mysliveckého sdružení a získat povolenku k lovu.
Tip pro cestovatele: Pokud cestujete do oblastí s bohatou faunou a flórou, je skvělé se spojit s místními myslivci. Můžete se od nich dozvědět mnoho o místní přírodě a tradicích a možná vám i pomohou s orientací v terénu. Ale pamatujte, vždy buďte ohleduplní k přírodě a respektujte místní zvyky.
Kolik bere Hradní stráž?
Plat hradní stráže se pohybuje v širokém rozmezí, od 20 000 Kč do 58 000 Kč. Tato značná variabilita závisí na mnoha faktorech, které jsem pozoroval i v jiných zemích s podobnými elitními jednotkami. Zahrnuje například délku služby, získané kvalifikace a náročnost konkrétní pozice. V mnoha zemích, které jsem navštívil, je systém odměňování bezpečnostních složek podobně komplexní, s bonusy za zvláštní zásluhy, příplatky za noční směny či práci o víkendech a svátcích. V porovnání s některými evropskými zeměmi s podobně prestižními strážními službami se český platový systém jeví jako méně transparentní, ale i v těchto zemích plat strážných kolísá v závislosti na jejich zkušenostech a stupni odpovědnosti. Je třeba si uvědomit, že číslo 58 000 Kč představuje spíše strop, dosažitelný po letech služby a s dodatečnými kvalifikacemi. Základní plat je typicky nižší. Mnoho stráží, které jsem poznal během svých cest, si navíc přivydělává dodatečnými aktivitami, ať už souvisejícími s jejich profese, nebo mimo ni.
Historicky je role hradní stráže spojena s vysokou prestiží a odpovědností, což se často odráží v systému odměňování. V některých zemích jsem se setkal s tradičnějšími systémy odměn, které zahrnovaly kromě peněžité odměny i bydlení, stravování nebo speciální výhody. Tyto tradice se ale v moderní době postupně vytrácejí. Současný systém v České republice se tak snaží balancovat mezi tradicí a potřebou konkurenceschopného platového ohodnocení, aby přilákal kvalitní kandidáty.