Co je potřeba k tomu, aby se dalo lovit?

Chcete jít na lov? Potřebujete lovecký lístek (do 5 pracovních dnů), povolení k držení a nošení zbraně (14 pracovních dnů) a povolení k lovu (do 7 pracovních dnů). Nezapomeňte si předtím opatřit i zbrojní průkaz na hladkostovnou zbraň (do 30 pracovních dnů). Pozor na správné vyplnění a dodržení lhůt! Kromě toho je důležité znát myslivecká pravidla a zvyky dané oblasti, vybavit se vhodnou loveckou výbavou (včetně mapy a kompasu) a zvážit i povětrnostní podmínky. Nepodceňujte bezpečnost a dodržujte všechny platné zákony. Po lovu nezapomeňte odevzdat údaje o ulovené zvěři. Užitečné informace najdete na stránkách příslušných orgánů a mysliveckých sdružení. Před samotným lovem doporučuji zkusit si nanečisto cestu a lokalitu, abyste se zorientovali v terénu.

Jaké způsoby lovu jsou zakázány?

Zakázané způsoby lovu? To je jednoduché, přátelé! Zapomenu na sítě, na ventry, na pasti a na jakákoliv lapadla, jako jsou například šatrové sítě. Tohle je pro amatérskou i sportovní lov absolutně tabu. A pozor, na medvědy a kopytníky, s výjimkou kamzíka, se nesmí používat vůbec žádné pasti! Víte, proč? Protože to není sportovní a eticky je to nepřípustné. Zvíře trpí a to je pro skutečného lovce nepřijatelné.

A pak je tu zásadní věc – žádná chemie, žádná dynamita! Žádné otravy, žádné výbušniny. To je nejen nebezpečné pro lovce samotného, ale i pro okolní prostředí a samozřejmě pro další zvířata. Vím, že se to někomu může zdát lákavé, ale věřte mi, není to cesta pravého lovce. Používání pachových lákadel je povolený výjimkou, ale i to se musí provádět zodpovědně. Myslete na to, že lov je především o respektu k přírodě a k lovené zvěři.

Je dovoleno střílet na honu z cizí pušky?

Lovci v Rusku si konečně oddechnou. Od 15. července 2025 vstoupily v platnost změny zákona o zbraních, které umožňují používání cizích pušek při lovu. Tato novinka, představující značný posun v ruské lovecké legislativě, otevírá dveře pro ty, kteří si nemohou dovolit vlastní zbraň, nebo ji zrovna nemají k dispozici. Význam této změny je obrovský, zvláště v odlehlých regionech Ruska, kde je přístup k zbraním a jejich údržbě složitější. Nově se bude vydávat speciální povolení k držení a používání cizí lovecké zbraně na dobu lovu, což zjednodušuje byrokratické postupy. Zkušenosti z mých cest po Sibiři ukazují, že přístup k loveckým potřebám a zbraním je tam často komplikovaný, proto tato legislativní úprava může podpořit rozvoj venkovského života a tradičního lovu. Důležitá je ale zodpovědnost – vždy je nutné dodržovat bezpečnostní předpisy a používat zbraň v souladu s platnými zákony.

Jaké věci potřebuje lovec na lov?

Základní výbava myslivce je široký pojem, záleží na typu lovu a terénu. Zbraně (puška, brokovnice, dle druhu zvěře), munice (správný typ a dostatek), nábojová taška a nůž jsou samozřejmostí.

K tomu se přidá sekyra (pro případ nutnosti), dalekohled pro sledování zvěře na větší vzdálenost, světlo (čelovka je praktická), pevná lana nebo popruhy pro vynášení ulovené zvěře.

  • Oblečení: vrstvené, nepromokavé a teplé, dle ročního období. Nepodceňujte kvalitní obuv!
  • Batoh: dostatečně velký a pohodlný na veškeré vybavení.
  • Lékarnička: s nezbytnými léky a materiálem pro ošetření zranění.
  • Zapalovač/zápalky: v nepromokavém obalu, důležité pro oheň v nouzi.
  • Jídlo a pití: dostatek energie na celou dobu lovu. Nezapomeňte na vodu!

Elektronika je v dnešní době nezbytná: mobilní telefon s plně nabitou baterií a funkčním GPS, popřípadě powerbanka. Doporučuji dva nezávislé zdroje GPS – mobil a samostatné GPS zařízení, pro případ poruchy jednoho z nich. Bezpečnost je na prvním místě.

  • Mapa a kompas: i s moderní elektronikou je to základní orientační pomůcka. Naučte se je používat!
  • První pomoc pro zvěř: v případě zraněné zvěře je důležité vědět, jak ji pomoci. Informace o veterinární pomoci v okolí by se měly shánět předem.

Povolení k lovu a další nezbytné doklady nesmíte zapomenout! Důkladná příprava je klíčem k bezpečné a úspěšné lovu.

Je možné lovit lukem do 27 kg?

Lov s lukem o síle do 27 kg v Rusku byl před rokem 2025 prakticky nemožný. Zákon totiž umožňoval používat jen slabé luky a kuše, s maximální silou 27 kg (luky) a 43 kg (kuše). Tyto zbraně byly pro vážnější lov nedostatečné. Silnější luky a kuše byly naopak zakázané. Je důležité si uvědomit, že 27 kg je síla potřebná pro napnutí luku, nikoliv kinetická energie šípu, která je pro účinnost lovu mnohem relevantnější. Energii šípu ovlivňuje mnoho faktorů – váha šípu, délka tětivy, konstrukce luku a samozřejmě síla napnutí. Pro úspěšný lov je nutná dostatečná průrazná síla, která je závislá na kinetické energii, a ta u luků s nízkou silou napnutí nemusí být dostačující pro spolehlivý lov větších zvířat. Prakticky se tedy jednalo o omezení, které lov s lukem pro potřeby obživy v podstatě znemožňovalo.

Je dovoleno půjčovat si na lovu pušku?

Ano, půjčování zbraně na honu je možné, avšak za striktních podmínek. Používání a nošení přenechané zbraně je povoleno výhradně v přítomnosti majitele, či jeho zmocněnce (u právnických osob). Zkušenosti z desítek zemí, které jsem navštívil, ukazují na podobná, byť s drobnými odlišnostmi, legislativní ustanovení. V mnoha státech je to dokonce podrobněji specifikováno, například ohledně povinnosti prokázat totožnost obou zúčastněných stran. Zákon neomezuje typ či specifikace lovecké zbraně, která může být takto přenechána. Nicméně, je vždy na zodpovědnosti majitele, aby si ověřil, zda je příjemce zkušený střelec a obeznámen s bezpečným zacházením se zbraní, aby se předešlo nehodám. Tento aspekt je v mnohých zemích, třeba v Německu nebo Rakousku, řešen povinnými kurzy bezpečnosti a zodpovědnosti při manipulaci se zbraněmi. Vždy je nutné respektovat místní zákony a předpisy dané země.

Doporučuji důkladné seznámení se všemi platnými zákony a předpisy o zbraních v dané lokalitě. Nepodceňujte zodpovědnost, která je s držením a používáním zbraně spojena.

Jaká je pokuta za zabití zajíce?

Lov zajíce se v Rusku nevyplácí. Článek 8.37 KoAP RF stanoví pokutu pro občany od 500 do 4000 rublů, pro úřední osoby od 20 000 do 35 000 rublů. To je ekvivalent zhruba od 600 do 4800 Kč a od 24 000 do 42 000 Kč (kurz se může měnit). Mám zkušenosti s loveckými zákony z desítek zemí a mohu říci, že Rusko má v tomto ohledu poměrně přísný přístup. V mnoha evropských zemích jsou sankce za pytláctví podobné, někde i přísnější. Například v některých zemích EU hrozí i vězení. Kromě finanční pokuty se můžete potýkat i s konfiskací zbraně a loveckého vybavení. Důležité je vědět, že výše pokuty může záviset na mnoha faktorech, jako je například počet ulovených zajíců a ochrana dané oblasti. Před lovem v Rusku se důkladně seznamte s platnou legislativou.

Nepodceňujte to! Pytláctví má závažné důsledky a kromě finančních ztrát může vést k poškození ekosystému a ohrožení populací volně žijících zvířat.

Je dovoleno střílet z lovecké pušky v lese?

Střelba v lese je povolena pouze s platným loveckým lístkem, povolením k držení zbraně (ROH) a povolením k lovu zvěře. Na sebeobranu se toto pravidlo nevztahuje, pokud máte platné povolení k držení zbraně. Je důležité si uvědomit, že střelba mimo vyhrazená místa, jako jsou honební revíry, je striktně zakázána. Vždy je nutné dodržovat bezpečnostní předpisy, zkontrolovat směr střelby a zajistit, aby se střela neztratila v nekontrolovaném terénu. Střelba v lese nese s sebou značné riziko zranění osob či poškození majetku. Praktická střelba se doporučuje na střelnicích, kde je zajištěna bezpečnost a dodržovány stanovené normy. Na střelnici můžete střílet broky i kulkami podle otevírací doby.

Doporučuji seznámit se s platnou legislativou týkající se držení a používání zbraní a s místními loveckými předpisy. Nesprávné zacházení se zbraní může mít vážné následky.

Na mysli mějte, že i v případě sebeobrany je použití palné zbraně krajní řešení a je nutné zvážit všechny okolnosti. Přednost má vždy snaha o deeskalaci situace.

Na koho je lov zakázán?

Lov je zakázán na mnoho druhů zvířat, ale specificky je zakázáno používat pasti na kopytníky, medvědy, kožešinová zvířata a ptáky. Existují výjimky, a to pro lov vlka, zajíce bílého, bílé a tundrové koroptve, hlucháře a tetřívka.

Důležité upozornění: Používání pastí je obecně velmi kontroverzní a často nehumánní. Může vést k zbytečnému utrpení zvířete. Je tedy nezbytné dodržovat přísná pravidla a mít příslušná povolení.

Další druhy, na které je často zakázán lov (záleží na konkrétní legislativě a ročním období):

  • Ohrožené druhy
  • Mláďata
  • Samice v době rozmnožování

Před lovem je nezbytné:

  • Získat potřebná povolení a licence.
  • Důkladně si ověřit platná pravidla a omezení v dané oblasti.
  • Znát a respektovat ochranu přírody.

Mohu někomu dovolit střílet z mé pušky?

Zapůjčení vlastní střelné zbraně jiné osobě na střelnici je striktně zakázáno, a to bez ohledu na místo pobytu. Tento zákaz platí v České republice, ale i ve většině zemí světa. V mnoha státech, například v USA, jsou zákony ohledně držení a používání zbraní velmi přísné a neautorizované zapůjčení může vést k vysokým pokutám a dokonce i vězení.

Důvody tohoto zákazu jsou jasné:

  • Bezpečnost: Nedostatek zkušeností s danou zbraní může vést k nehodám a zraněním. Pouze majitel zbraně by měl znát její specifické vlastnosti a bezpečnostní postupy.
  • Pojištění: V případě nehody s půjčenou zbraní může být pojištění neplatné.
  • Právní odpovědnost: Majitel zbraně nese plnou odpovědnost za její používání, i když ji v daný moment drží jiná osoba.

Alternativy:

  • Využijte zbraně dostupné na střelnici. Většina střelnic nabízí pronájem zbraní a střeliva.
  • Pokud je váš přítel vášnivý střelec, vezměte ho na střelnici, kde si může pronajmout zbraň vhodnou pro jeho zkušenosti a dovednosti.

Porušení tohoto zákazu může mít vážné následky, proto dbejte na dodržování pravidel a bezpečnostních předpisů na střelnicích. Informujte se o specifických předpisech v zemi, kde se nacházíte, abyste předešli problémům s místními úřady.

Jaké věci jsou potřeba na lov?

Základní výbava lovce:

  • Zbraň: Výběr pušky či brokovnice závisí na druhu zvěře a typu lovu. Je důležité znát její obsluhu dokonale a pravidelně ji čistit. Důležité je i povolení k držení zbraně a dodržování všech platných zákonů.
  • Střelivo: Patrony musí přesně odpovídat použité zbrani. Je nutné dbát na správné skladování a kontrolovat datum exspirace. Množství střeliva by mělo být přiměřené délce lovu a předpokládanému počtu kusů zvěře.
  • Maskovací oděv: Nejen pro kamufláž, ale i pro ochranu před nepříznivým počasím. Vrstvení oblečení je klíčové pro regulaci tělesné teploty. Kvalitní, nehlučná obuv je samozřejmostí.
  • Nůž: Kvalitní, pevný nůž je nezbytností pro porcování zvěře. Doporučuje se i brousek pro jeho údržbu v terénu.

Důležité doplňky:

  • Batoh: Pro přenášení vybavení, vody, potravin a trofejí. Jeho velikost a typ závisí na délce a náročnosti lovu.
  • Kompas a mapa: Základní orientační pomůcky, nezbytné zejména v neznámém terénu.
  • Dalekohled: Pro pozorování zvěře na větší vzdálenost.
  • Svítilna: Pro orientaci v šeru a tmě.
  • První pomoc: Lékarnička s potřebnými léky a obvazy na případná zranění.
  • Zapalovač/zápalky: Pro založení ohně v případě potřeby.
  • Mobilní telefon (s nabitou baterií): Pro případ nouze, ale je potřeba brát v úvahu omezený signál v některých oblastech.
  • GPS zařízení: Doplňující pomůcka k orientaci, vhodné i pro zaznamenávání trasy.

Proč myslivci používají pušky?

Lovci používají pušky z prostého důvodu: přesnost a spolehlivost. S příchodem moderních palných zbraní se tyto staly nástrojem volby pro efektivní lov. Každá generace zbraní přinášela větší dostřel a přesnost, a zkušený lovec s vhodnou municí a za příznivých podmínek dokáže skolit zvěř i na vzdálenost přesahující kilometr. To je samozřejmě podmíněno znalostí balistiky, vlivu větru a dalších faktorů, které ovlivňují trajektorii střely – zkušenosti získané často během let v terénu, ať už v africké savaně, kanadské tajze nebo na sibiřských pláních. Používané ráže se liší podle lovené zvěře – od malorážek na drobnou zvěř až po těžké magnum ráže pro nebezpečnou zvěř. Výběr správné pušky je stejně důležitý jako znalost terénu a zvyků lovené zvěře; každá mise vyžaduje pečlivou přípravu a strategii. Nejde jen o samotný výstřel, ale o celkový proces, který zahrnuje i etické aspekty lovu a respekt k přírodě.

Je dovoleno vzít si pušku do lesa k sebeobraně?

Držení střelné zbraně v lese k sebeobraně je v České republice zakázáno, a to bez ohledu na roční období. Zákon o zbraních a střelivu to striktně upravuje. Výjimku tvoří pouze oprávnění myslivci v rámci výkonu myslivosti. Alternativy k sebeobraně před medvědy zahrnují repelenty (spreje s pepřovým sprejem, speciální spreje proti medvědům), hlučné prostředky (například silné píšťalky, světlice), a v krajním případě fyzickou sebeobranu pomocí silné hole, ale důležité je zachovat si klid a snažit se medvěda odradit bez přímého kontaktu. Uplatnění pachových repelentů se doporučuje i preventivně. Informace o správném chování v medvědí oblasti je vhodné si předem nastudovat, a to včetně postupů při setkání s medvědem.

Jaká věc je pro lovce nejdůležitější?

Pro lovce je nejzásadnějším kouskem oblečení nepochybně výrazná oranžová, tzv. Blaze Orange. Tohle zářivé zbarvení, často viděné na klobouku, vestě či bundě, ba i na všech třech najednou, je pro lovce stejně důležité jako pro vojáka maskování. Je to otázka bezpečnosti, klíčová pro prevenci nehod. Intenzita oranžové barvy zajišťuje, aby byl lovec dobře viditelný i na velkou vzdálenost, čímž se minimalizuje riziko střelby omylem. Na svých cestách po světě jsem viděl různé přístupy k lovu, různé tradice, ale jedno je společné – bezpečnost. A Blaze Orange je v tomto ohledu naprosto zásadní. Nejde jen o viditelnost pro jiné lovce, ale i pro náhodně procházející lidi nebo zvířata. Kvalitní, odolná oranžová vesta je investicí do bezpečnosti a je neocenitelná. Důležitost jejího nošení nelze přeceňovat.

Kdy se cibule považuje za studenou zbraň?

Hlavním kritériem pro klasifikaci luků je síla natažení tětivy. Luk s tažnou silou nad 27 kg (60 lbs) se jednoznačně řadí mezi zbraně, ať už sportovní, lovecké, či bojové. Setkal jsem se s nimi v mnoha koutech světa, od amazonských pralesů až po himálajské svahy. Jejich síla je nesporná.

Luk s tažnou silou pod 27 kg (60 lbs) se však za zbraň nepovažuje. I takové jsem používal při svých cestách, spíše pro zábavu, či lov menší zvěře. Konstrukčně sice lukům válečným podobné, ale jejich síla nestačí k vážnému zranění na větší vzdálenost. Je nutno si ale uvědomit, že i slabší luk může být v rukou zkušeného střelce nebezpečný na krátkou vzdálenost. Věřte mi, zkušenost s primitivními loveckými technikami je cenná, ale s respektem k jejich síle. Mnoho kmenů využívá i zdánlivě slabé luky pro lov a obranu, jejich efektivita závisí na dovednosti střelce a kvalitě šípů.

Kam se můžu při sebeobraně střílet?

Otázka, kam při sebeobraně střílet, je složitá a závisí na mnoha faktorech, včetně konkrétní situace a dostupných prostředků. Obecně se za kritické zóny, kde zásah má nejvyšší pravděpodobnost okamžitého zneškodnění útočníka, považují hlava, krk a hrudník. U žen se často zmiňuje i oblast třísel. Střelba do jiných částí těla je teoreticky možná, ale její účinnost je výrazně nižší a vyžaduje přesnější zaměření a větší počet zásahů. Můj čas strávený v různých koutech světa mě naučil, že zákony a pravidla sebeobrany se liší stát od státu, a proto je nezbytné znát místní legislativu. Minimální vzdálenost pro střelbu by se vždy měla řídit údaji uvedenými v pasu k zbrani a nábojům – to je naprostá nezbytnost, a to i v zemích s laxnějším přístupem k držení zbraní, kde jsem se setkal s dramaticky odlišnými interpretacemi “legální sebeobrany”. Vždy je ovšem nutné si uvědomit, že použití střelné zbraně nese obrovskou zodpovědnost a může mít vážné následky, ať už právní, tak i morální. Účinnost střelby je ovlivněna mnoha faktory, včetně typu zbraně, použité munice, vzdáleností, úhlu střelby, a dokonce i počasí. Neexistuje žádná univerzální “nepsaná pravidla” – zodpovědnost za své činy nesete vždy vy.

Scroll to Top