Na Nový Zéland? To zní skvěle! Co budete potřebovat? Především platný cestovní pas s minimální platností tři měsíce po plánovaném odjezdu. To je naprostá nezbytnost, bez ní se neobejdete.
Dále se zaměřte na víza. Turistické vízum je nutné pouze pokud váš pobyt přesáhne tři měsíce. Pro kratší pobyty vízum nepotřebujete, což je skvělá zpráva! Ale pozor, toto se může změnit, proto si vždycky před cestou ověřte aktuální informace na oficiálních stránkách novozélandské ambasády nebo konzulátu.
Na letišti budete potřebovat vytištěnou zpáteční letenku. Můžete si ji vytisknout doma, nebo ji mít v digitální podobě na svém telefonu – to ale závisí na letecké společnosti. Doporučuji si ji raději vytisknout, pro jistotu.
Kromě těchto základních dokumentů, doporučuji si také zkontrolovat pojištění, které by mělo krýt případné zdravotní komplikace, ztrátu zavazadel a další nepředvídané události. A nezapomeňte na dostatek novozélandských dolarů, ať už v hotovosti nebo na platební kartě.
A poslední rada pro zkušenější cestovatele: prověřte si, zda vaše platební karta bude na Novém Zélandu fungovat bez problémů a zda nebudete platit vysoké poplatky za výběr hotovosti v bankomatech.
Co je typické pro Dánsko?
Dánsko – země ideální pro cykloturistiku! Síť cyklostezek je skvěle vybudovaná, takže se dá projet prakticky kdekoli, a to i v elegantních šatech, jak uvidíte na mnoha Dánkách na kolech. Kodaň, okouzlující hlavní město, nabízí bohatý kulturní program a krásné, udržované parky, ideální pro odpočinek po náročnější túře. Zdejší architektura je fascinující, kombinace moderního designu s historickými budovami. Nezapomeňte ochutnat místní pivo a navštívit různé zábavní parky a aktivity pro aktivní dovolenou. Příroda nabízí krásné pobřeží, ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku podél moře. Pro milovníky historie doporučuji prozkoumat hrad Kronborg v Helsingøru, zapsaný na seznamu UNESCO. Vnitrozemí nabízí malebné vesničky a kopcovitou krajinu, perfektní pro horská kola. Dánsko je zkrátka země pro všechny, kteří si rádi užívají aktivní dovolenou v nádherném prostředí.
Nenechte si ujít: Ostrovy s krásnými plážemi a možnostmi vodních sportů. Výlety lodí po fjordech. A samozřejmě ochutnávka skvělého dánského jídla a piva.
Co se natáčelo na Novém Zélandu?
Nový Zéland, to je prostě Tolkienova Středozemě v reálu! Pán prstenů a Hobit se tu natáčely na neskutečně krásných místech, takže pokud milujete trekking, máte vyhráno. Představte si túry po dramatických fjordových údolích Fiordland National Parku, které posloužily jako scenerie pro Lothlórien. Nebo výstup na sopku Mount Ngauruhoe, která ztvárnila Osudovou horu. Kromě toho se tu nachází úchvatná řeka Whanganui, ideální pro kajakářské výlety a rafting. Pro milovníky adrenalinu je tu i možnost bungee jumpingu, třeba na Kawarau Gorge, místě prvního komerčního bungee jumpu na světě. A pro ty, co preferují klidnější tempo, je tu možnost prozkoumat nádherné pláže a pobřeží, například na South Islandu, kde se natáčely scény v Gondoru. Všude narazíte na místa, která vám budou povědomá z filmů, a budete si připadat jako v pohádce. Naplánujte si cestu s dostatečným předstihem, protože Nový Zéland nabízí nespočet turistických atrakcí a aktivit, a to v různých stupních obtížnosti.
Na co si dát pozor na Novém Zélandu?
Nový Zéland je nádherný, ale i zrádný. Bezpečnost je na prvním místě, a proto si nenechávejte cennosti v zaparkovaném autě, ani je nikde bez dozoru. Zloději jsou všudypřítomní, a to i v těch nejkrásnějších koutech země. V Aucklendu, ale i dalších větších městech, se zaměřte na kapsáře – davy turistů jsou pro ně lákavým terčem. Investujte do kvalitního batohu s bezpečnostími prvky a naučte se základní techniky proti kapsářům.
Počasí je nepředvídatelné a proměnlivé. I v létě se může počasí dramaticky změnit během několika hodin. Před jakoukoliv túrou důkladně zkontrolujte předpověď, zabalte si vrstvené oblečení a nepodceňujte ani deštník, nebo kvalitní nepromokavou bundu. Změny počasí v horách jsou extrémní a mohou být nebezpečné. Vždy informujte někoho o plánované trase a očekávaném návratu.
Oceán je krásný, ale i nebezpečný. Silné proudy na plážích Nového Zélandu jsou skutečnou hrozbou. Před koupáním si vždy prohlédněte místní varování, sledujte vlajky označující bezpečná místa a nikdy nepodceňujte sílu oceánu. Surfování je náročný sport, a pokud nemáte dostatečné zkušenosti, raději si ho užijte jen z břehu. Půjčte si neoprén, i když voda vypadá tepleji, než je ve skutečnosti. Podchlazení může přijít rychle.
Zdraví je také důležité. Nezapomeňte na cestovní pojištění s komplexní ochranou. V odlehlých oblastech může být přístup k lékařské pomoci omezený. Dodržujte základní hygienická pravidla a chraňte se před sluncem pomocí krému s vysokým SPF faktorem.
Co se natáčelo v Mikulově?
V Mikulově se koncem září natáčel film Pod parou, česká adaptace dánského oscarového snímku Chlast (2021). To samo o sobě už stojí za zmínku pro milovníky filmu. Natáčení probíhalo v malebném Mikulově, takže je možné, že se zachytily některé z jeho ikonických míst – třeba zámek, náměstí, nebo vinice.
Režie se ujal Rudolf Biermann. Zajímavostí je, že získal práva na lokální adaptaci dánského scénáře. To by mohlo znamenat, že film, ač inspirovaný originálem, nabídne i specifický český pohled na téma.
Pokud se chystáte do Mikulova, určitě se podívejte, zda se tam nenachází nějaké památky na natáčení. Možná objevíte místa, kde se natáčelo, a budete si moci lépe představit, jak vznikal film.
- Tip pro turisty: Mikulov nabízí kromě filmových lokací i krásný zámek, rozsáhlé vinice a příjemné historické centrum.
- Doporučení: Navštivte místní vinárny a ochutnejte moravská vína.
Co je typické pro Irsko?
Irsko, zaslíbená země zeleně, si zaslouží mnohem více než pouhé označení “Smaragdový ostrov”. Jeho nádherná krajina, protkána divokými útesy a dramatickými pobřežími Atlantského oceánu, je jen začátkem. Ano, ovce se zde pasou hojně a vlna z nich vyrobená tvoří základ pro ikonické irské svetry, čepice a kabáty – kvalitní a teplé, ideální pro chladnější klima. Ale Irsko nabízí mnohem víc než jen pleteniny.
Zažijte Irsko v plné své kráse:
- Kultura a historie: Prozkoumejte starověké památky, jako jsou megalitické stavby Newgrange a Knowth, starší než Stonehenge. Vciťte se do ducha irských legend a folklóru, ochutnejte tradiční hudbu v útulných pubech a pocíťte srdečnou pohostinnost místních.
- Whiskey a pivo: Ochutnejte světoznámou irskou whiskey a vynikající pivo z mnoha malých pivovarů. Degustace vám umožní poznat bohatou historii a tradici těchto nápojů.
- Divoká příroda: Kromě ikonických zelených pastvin se zde nacházejí národní parky s bohatou faunou a flórou. Možnost pozorování ptáků, procházek po horských stezkách a objevování skrytých vodopádů je nezapomenutelným zážitkem.
- Města a vesnice: Objevte malebné vesnice s útulnými kamennými domky a pulzující města jako Dublin, Galway nebo Cork, která nabízejí jedinečnou atmosféru a pestrou kulturní scénu.
Irsko je mnohem více než jen zelená tráva a ovce. Je to země bohaté historie, pulzující kultury a dechberoucí přírody, která zanechá v každém návštěvníkovi hluboký dojem.
Čím je Dánsko známé?
Dánsko, země pohádkových příběhů a designového minimalismu, nabízí daleko víc než jen pohádkovou Kodaň. Ano, Kodaň s ikonickým zábavním parkem Tivoli a roztomilou sochou Malé mořské víly je nutností, ale nepodceňujte kouzlo dalších míst. Projděte se malebnými uličkami Aarhusu, druhého největšího dánského města, proslulého svým moderním přístavem a pulzujícím kulturním životem.
Příroda Dánska je překvapivě rozmanitá. Od vlnících se polí a lesů až po úchvatné pobřeží s písečnými plážemi a dramatickými útesy. Cykloturistika je zde národním sportem – prozkoumejte rozsáhlou síť cyklostezek a objevte skryté zátoky a malebné vesničky. Nezapomeňte navštívit ostrovy, jako je Bornholm, s jeho jedinečnou krajinou a krásnými plážemi, ideální pro relaxaci a vodní sporty.
Dánská historie je fascinující. Zříceniny hradů a zámků vyprávějí příběhy dávných králů a vikingských válečníků. Navštivte například Kronborg, zámek v Helsingøru, UNESCO památku, proslulý z Shakespearova Hamleta. Dánská kultura je proslulá svým designem, architekturou a moderním uměním. Projděte se po ulicích Kodaně a obdivujte minimalistickou eleganci dánských domů a butiků. Navštivte muzea a galerie, abyste si prohlédli mistrovská díla dánských umělců.
Nezapomeňte ochutnat tradiční dánskou kuchyni – “smørrebrød” (otevřené sendviče) a “frikadeller” (masové kuličky) jsou jen začátkem kulinářského dobrodružství. Plánujete-li cestu, rezervujte si ubytování s předstihem, zvláště v hlavní sezóně. Dánsko je drahá země, ale zážitky, které vám nabídne, stojí za to.
Jak emigrovat na Nový Zéland?
Emigrace na Nový Zéland probíhá přes bodový systém, který posuzuje vaše kvalifikace. Klíčové jsou vaše finance – budete muset prokázat dostatek prostředků na usazení. Důležité jsou i pracovní zkušenosti, vzdělání, věk a angličtina (zkouška IELTS je běžná).
Bodový systém je poměrně přísný, proto je důležité si předem zjistit přesná kritéria a bodové limity na oficiálních stránkách novozélandské imigrační služby.
Nepodceňujte přípravu. Získejte si kvalitní vzdělání či profesní zkušenosti v oboru žádaném na Novém Zélandu. Například v IT, zdravotnictví, či zemědělství.
Před samotnou emigrací je vhodné strávit na Novém Zélandu nějaký čas jako turista. To vám pomůže lépe pochopit místní kulturu a zjistit, zda je to pro vás vhodné místo k životu.
V závislosti na vašich schopnostech a bodovém hodnocení se můžete ucházet o různá víza. Zvažte, zda chcete trvalý pobyt, nebo se nejprve pokusíte o pracovní vízum.
Nezapomeňte na vízum pro partnera a děti. Proces pro rodinu je obvykle složitější a vyžaduje dodatečnou dokumentaci.
Kolik stojí letenka na Nový Zéland?
Letenka na Nový Zéland? Počítej s cenou mezi 23 000 a 29 000 Kč, záleží na sezóně. Nehledej velký rozdíl v ceně mezi Prahou, Vídní a Německem – všude to bude podobně drahé.
Tip pro šetření: Nehledej jenom přímé lety! Často se vyplatí kombinace letů s jedním či dvěma přestupy, třeba s mezipřistáním v Austrálii nebo Asii. To může ušetřit i několik tisíc.
Kdy letět? Nejlevnější letenky bývají mimo hlavní sezónu (tj. mimo letní měsíce na severní polokouli). Nezapomeň zvážit počasí – na Jižním ostrově může být v zimě sníh a některé trasy se stanou nedostupnými.
Co ještě zvážit:
- Délka pobytu: Čím déle zůstaneš, tím lépe se ti rozloží cena letenky.
- Flexibilita termínů: Pokud máš volnější termíny, můžeš najít levnější letenky.
- Hledání letenek: Používej srovnávače letenek, ale zkontroluj si i ceny přímo u leteckých společností.
Nezapomeň na cestovní pojištění! Nový Zéland je nádherný, ale i divoký. Dobré pojištění ti zajistí klid na cestách.
Plánuj dopředu! Letenky si rezervuj s dostatečným předstihem, nejlépe 3-6 měsíců před odletem.
Kde se natáčel Mordor?
Mordor ve filmu? Točili ho v Národním parku Tongariro, zapsaném na seznamu UNESCO! Je to neuvěřitelné místo pro outdoorové nadšence. Představte si: procházka lesy, klidná jezera k zaplavaní, a pak najednou – pouštní krajina a aktivní sopky Mount Ngauruhoe (známá jako Orodruin), Mount Tongariro a Mount Ruapehu. Výhledy jsou dechberoucí. Turistické stezky nabízí různé náročnosti, od nenáročných procházek po náročné túry, například slavná Tongariro Alpine Crossing, která vás provede přes všechna tato unikátní místa. Nezapomeňte na dobrou výbavu, včetně pevné obuvi, dostatek vody a ochrany proti slunci a větru. Prohlídka může trvat celý den, takže si naplánujte cestu dopředu a zkontrolujte aktuální podmínky počasí, protože tam počasí může být velmi proměnlivé. Příležitost vylézt na sopku? Tohle není jen film, to je skutečný dobrodružný výlet!
Kde se natáčel Hobit?
Hobit: Neočekávaná cesta, první díl trilogie natočené Petrem Jacksonem, se natáčel na Novém Zélandu, zemi s neuvěřitelnou rozmanitostí krajiny ideální pro dobrodružné filmy. Hlavní natáčecí studio sídlilo ve Wellingtonu ve Stone Street Studios, ale samotné scény se odehrávaly na mnoha ikonických místech. Pro fanoušky Tolkienova světa a outdoorových aktivit je Nový Zéland skutečným rájem. Můžete se vydat po stopách Hobita a navštívit například Fiordland National Park s jeho dramatickými fjordy a horami, které inspirovaly Rivendell a Mirkwood. Překrásné jezero Wakatipu, ležící u Queenstownu, posloužilo jako inspirace pro scény v okolí Rohanu. Pro milovníky trekkingu je tu spousta tras s různou náročností, od nenáročných procházek po náročné výstupy do hor. Nezapomeňte si ale pořádně naplánovat cestu, zkontrolovat počasí a vybavit se kvalitní outdoorovou výbavou – novozélandská příroda je krásná, ale i nepředvídatelná. Některé lokality, kde se Hobit natáčel, jsou součástí organizovaných turistických výletů, které vám nabídnou unikátní pohled na kulisy filmu a fantastické scenérie Nového Zélandu.
Kolik stojí vízum na Nový Zéland?
Cena víza na Nový Zéland se pohybuje kolem 208 NZD a celý proces žádosti probíhá online na stránkách immigration.gov.nz. To je první a nejdůležitější informace, kterou byste si měli zapamatovat.
Ale pozor, to není všechno! Kromě poplatku za vízum budete muset při příletu prokázat finanční způsobilost. To znamená mít na účtu minimálně 4.200 NZD. Tato suma je důkazem, že si můžete dovolit pobyt na Novém Zélandu a že se po jeho skončení vrátíte zpět domů.
Doporučuji si tohle důkladně ověřit ještě před podáním žádosti o vízum. Nedostatečná finanční rezerva je jedním z nejčastějších důvodů zamítnutí.
K finanční rezervě je ještě potřeba dodat důkaz o zakoupení zpáteční letenky, nebo dostatečné finanční prostředky na její pořízení. Nepodceňujte tuto část, letenky mohou být drahé a pokud nebudete mít dostatek peněz, můžete mít problémy.
Další užitečné rady:
- Začněte s žádostí o vízum v dostatečném předstihu. Proces může trvat několik týdnů.
- Důkladně si přečtěte všechny pokyny na webu imigračního úřadu. Je tam spousta užitečných informací.
- Připravte si všechny potřebné dokumenty předem, abyste urychlili celý proces.
- Nezapomeňte na cestovní pojištění! To je klíčové pro bezproblémovou cestu.
Přeji vám hodně štěstí s vaší žádostí a krásný pobyt na Novém Zélandu!
Na co si dát pozor v Irsku?
Irsko je obecně bezpečná země, i co se týče drobných krádeží. Přesto je základní opatrnost na místě. Nedoporučuje se ponechávat cennosti bez dozoru, zejména na přeplněných místech.
Doprava: Hlavním rizikem je jízda vlevo, na kterou si musí zvyknout každý řidič z kontinentální Evropy. Je nezbytné dodržovat dopravní předpisy a být maximálně ostražitý, zejména při jízdě mimo města.
Fauna: Pozor na volně se pohybující dobytek! Střet s krávou nebo ovčí na silnici, zvláště za snížené viditelnosti, může mít nepříjemné následky. Jeďte opatrně a s ohledem na místní podmínky.
Další tipy:
- Využívejte oficiální taxislužby, abyste se vyhnuli podvodům.
- Informujte se o počasí, které může být proměnlivé. Balte se na všechny varianty.
- Naučte se pár základních frází v irštině – místní ocení snahu o komunikaci.
- Plánujte si výlety předem, zejména pokud se chcete dostat na odlehlá místa.
Pozor na počasí: Irsko je známé svým nepředvídatelným počasím. Připravte se na déšť a vítr, a to i v létě.
Co znamená mordor?
Mordor, jak praví staré mapy a legendy, znamená „Černá země“ – Mor, temný, a Dor, země. Toto temné označení, úzce spjaté s temným pánem Sauronem, se často nahrazovalo eufemismy jako „Země stínu“ či „Země Nepřítele“, aby se předešlo přímému jmenování zla. Osobně jsem se k Mordoru nepřiblížil, ale z výpovědí přeživších vím, že Sauronův symbol – rudé oko bez víčka na černém poli – byl všudypřítomný, hrůzostrašný symbol jeho moci. Vyskytoval se na vlajech, zbraních i na samotné vulkanické půdě. Klima Mordoru bylo drsné, sucho a sopky chrlily popel a oheň, čímž dále přispívaly k jeho temnému vzhledu. O vegetaci se dá hovořit pouze v ojedinělých případech, převážně se jednalo o znetvořené a spálené stromy. Barva země se pohybovala v odstínech černé a špinavé červené, v souladu se svým názvem.
Co se natáčelo na hradě Houska?
Hrad Houska, opředený tajemstvím a legendami, láká návštěvníky především pověstí o vstupu do pekla. Prý se tam kdysi spustili odsouzenci do propastné díry, aby prozkoumali, co se v ní nachází. Tato temná historie dodává hradu neopakovatelnou atmosféru, která inspirovala i slavné osobnosti.
Karel Hynek Mácha, ikona české romantické poezie, byl hradem okouzlen již na počátku 19. století a jeho melancholická krása se jistě odrazila i v jeho díle.
Pro filmaře představuje Houska skvělé místo natáčení. V roce 2003 se zde natáčela pohádka O svatební krajce.
Tip pro návštěvníky:
- Hrad Houska se nachází v malebné krajině Českého ráje, takže výlet sem lze spojit s návštěvou dalších krásných míst, jako je například hrad Kost nebo zámek Humprecht.
- Prohlídka hradu je poměrně krátká, ale intenzivní. Doporučuje se předem zkontrolovat otevírací dobu.
- V okolí hradu se nacházejí turistické stezky vhodné pro pěší turistiku a cykloturistiku.
Zajímavosti:
- Hrad byl postaven na strategickém místě, s výhledem na široké okolí.
- Jeho neobvyklá architektura a historie dodnes vzbuzují mnoho otázek a spekulací.
- Hrad je ideálním místem pro milovníky historie, tajemna a romantiky.
Kdy je nejlepší letět na Nový Zéland?
Nový Zéland, země úchvatné přírody a kontrastních krajin, nabízí návštěvníkům nezapomenutelný zážitek po celý rok. Nicméně, existuje ideální čas pro objevování jeho krás, a tím je období od října do května (novozélandské jaro a podzim). V této době panují nejpříjemnější teploty a počasí je obecně stabilnější.
Proč právě říjen až květen?
- Příjemné teploty: Vyhnete se extrémům – horkým letním měsícům, které mohou být dusné, i chladným zimním měsícům, kdy jsou některé oblasti nepřístupné.
- Suché počasí: Obecně se v tomto období vyskytuje méně srážek, což vám umožní plně si užít treky, výlety a další outdoorové aktivity.
- Více slunečných dnů: Očekávejte více slunečných hodin, ideální pro fotografování a pobyt venku.
Nejteplejší měsíce: prosinec, leden a únor (novozélandské léto). To je ideální čas pro koupání v moři, opalování se na pláži a vodní sporty. Počítejte ale s vyššími cenami ubytování a větším množstvím turistů.
Tipy pro plánování:
- Severní a Jižní ostrov: Klima se liší mezi Severním a Jižním ostrovem. Severní ostrov je teplejší a slunečnější, zatímco Jižní ostrov může být chladnější, zvláště ve vyšších nadmořských výškách.
- Aktivní dovolené: Pro milovníky trekingu a horolezectví je vhodné zvážit období jara (říjen-listopad) nebo podzimu (březen-duben), kdy je počasí stabilnější a méně turistů.
- Lyžování: Zimní sporty si užijete od června do srpna, ale to už je mimo ideální turistické období.
Stručně: Říjen až květen je obecně nejlepší doba pro návštěvu Nového Zélandu, ale konkrétní měsíc závisí na vašich preferencích a plánovaných aktivitách. Nezapomeňte si předem zarezervovat ubytování, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.
Co se nesmí vyvážet z Nového Zélandu?
Vývoz z Nového Zélandu podléhá přísným regulacím. Nejvýrazněji je to patrné u maorských artefaktů – vývoz předmětů starších 50 let je zakázán. Tato restrikce se vztahuje na širokou škálu předmětů, od tradičních řezbářských děl až po zdánlivě nevýznamné předměty každodenního života. Důvodem je ochrana kulturního dědictví Maorů a prevence nelegálního obchodu s památkami. Pokus o neoprávněný vývoz může vést k vysokým pokutám a dokonce i k vězení.
Další striktní omezení se týká zbytku vyhynulých druhů ptactva, zejména pak Moa. Vývoz kostí, peří a dalších ostatků Moa a dalších novozélandských ptáků, kteří vyhynuli v historicky nedávné době, je zcela zakázán. Na první pohled se to může zdát jako detail, ale ochrana těchto unikátních fosílií je klíčová pro vědecký výzkum a pochopení evolučních procesů na Novém Zélandu.
Mimo tyto hlavní body je důležité si uvědomit, že restrikce se mohou vztahovat i na jiné druhy rostlin a živočichů, včetně ohrožených druhů. Doporučuji před cestováním na Nový Zéland a před plánovaným vývozem jakýchkoliv předmětů prostudovat detailní seznam na oficiálních stránkách novozélandských celních úřadů. Nepodceňujte to, i zdánlivě neškodný suvenýr může vést k nepříjemnostem na letišti.
- Před vývozem si vždy ověřte platné předpisy.
- Nepodceňujte závažnost porušení pravidel.
- V případě pochybností se obraťte na novozélandské celní úřady.
Kolik Čechů žije na Novém Zélandu?
Kde jinde Čechy na Zélandu najdete? Pravděpodobně se rozptýlili po celém ostrově, s koncentrací v dalších větších městech, ale i na venkově. Mnoho z nich se zapojilo do místní komunity a s radostí vám o své zkušenosti s životem v této překrásné zemi povypráví. Ať už se zajímáte o pěstování vína v Marlborough, o dobrodružství na Jižním ostrově, nebo o relaxaci na plážích Severního ostrova, je pravděpodobné, že tam potkáte Čecha nebo Češku, která vám ráda poradí.
Co je potřeba vědět pro život na Novém Zélandu? Získat zde vízum může být v závislosti na účelu pobytu náročnější, proto je vhodné se informovat na oficiálních webových stránkách Novozélandské vlády. Životní náklady jsou vyšší než v České republice, ale zato je tu úžasná příroda, stabilní politická situace a velmi přátelská atmosféra. Angličtina je samozřejmě úředním jazykem, ale mnoho Novozélanďanů oceňuje snahu o komunikaci v jiných jazycích.
Tip pro cestovatele: Pokud se chystáte na Nový Zéland, zkuste se spojit s českými komunitami – online najdete různé facebookové skupiny a fóra. Můžete tak získat cenné rady a tipy přímo od lidí, kteří tam žijí.