Čechy, to není jenom Praha s jejím pulzujícím životem. Můj opakovaný pobyt v různých koutech země mi ukázal typického Čecha spíše jako člověka silně spjatého s půdou a tradičními hodnotami. Nejde o stereotypní obraz chudoby, ale o hluboký vztah k rodné krajině a jejímu specifickému charakteru. Setkal jsem se s lidmi, kteří, ač nemají závratné bohatství, jsou nesmírně hrdí na své kořeny a na to, co dokázali vlastníma rukama. Tato skromnost a pracovitost je v jejich očích ctností. Mnozí žijí v menších obcích, často v blízkosti širší rodiny, a tato silná rodinná sounáležitost je pro ně klíčová. Je to něco, co se v dnešním světě zrychleného tempa života a globalizace ztrácí, a proto to Čechy tak fascinuje. Pozoruhodné je, jak je tato silná vazba na rodinu propojena s lokálními tradicemi a zvyklostmi, které se v různých regionech liší. Zkuste se například zeptat na místní speciality nebo lidové tradice – objevíte jedinečnost, která se odráží i v pohostinnosti a přátelském přístupu místních. To všechno je součástí autentické české zkušenosti, kterou nelze jen tak popsat, ale je třeba ji zažít na vlastní kůži. Ačkoliv ambice v tradičním slova smyslu nemusí být na prvním místě, najdete zde obrovskou snahu a píli v každodenním životě a v zachování kulturního dědictví.
Tato „neambiční“ povaha, jak se může na první pohled zdát, ve skutečnosti skrývá hlubokou moudrost a umění žít v souladu s přírodou a s blízkými. Je to něco, co si ve spěchu moderního světa zaslouží pozornost a ocenění. Prohlédněte si staré vesnice, projděte se po lesích, nasajte atmosféru místních trhů – teprve pak pochopíte, co opravdu znamená být Čechem.
Co nedělat na druhý svátek vánoční?
Druhý svátek vánoční je tradičně dnem odpočinku a klidu. Podle starých zvyklostí se v tento den nepracovalo – žádné domácí práce, ani úklid. Představte si, žádné zametání, umyvadla zůstávají nedotčena, dokonce se ani nestlaly postele! Je to skvělý den pro vycházky a prozkoumání okolí. Mnoho měst a vesnic pořádá vánoční trhy, které se v tento den konají i po hlavní vánoční oslavě. Můžete ochutnat tradiční vánoční cukroví, vypít svařené víno a nasáknout atmosférou. V některých regionech se konají zvláštní bohoslužby nebo kulturní akce. Doporučuji zkontrolovat místní program akcí, abyste si tento den užili naplno. Je to skvělá příležitost, jak se po předvánočních shonech uklidnit a vychutnat si sváteční atmosféru bez stresu.
Pokud plánujete výlet, pamatujte, že některé obchody a restaurace mohou mít omezenou otevírací dobu, proto je vhodné se předem informovat.
Jaké geny mají Češi?
Genetická mapa Čech a Moravy je fascinující mozaika! Zhruba 30% populace vykazuje převážně slovanské geny, jak uvádí Euro. To ale neznamená uniformní obraz. Zbytek populace je výsledkem staletí migrace a mísení se sousedními populacemi.
Zajímavé je, že v genetickém mixu najdeme stopy:
- Evropanů z doby ledové: Důkaz o dávném osídlení území.
- Migrantů ze severní Afriky a Blízkého východu: Překvapivé, ale dokazuje to bohatou a pestrou historii interakcí s jinými kulturami. Tyto genové proudy pravděpodobně přišly v různých vlnách migrací po tisíciletí.
- Keltů a Germánů: Silný vliv, který se odrazil jak v jazyce, tak v kultuře a genetice. Keltští předkové zanechali stopy v celé střední Evropě, zatímco germánské kmeny hrály klíčovou roli v pozdějších migračních vlnách.
Při cestování po České republice si uvědomte, že tato genetická rozmanitost se odráží v bohatství místních tradic, dialektů a kulturního dědictví. Návštěva různých regionů vám umožní lépe pochopit tuto fascinující historii a rozmanitost.
Tip pro nadšence: Mnoho společností nabízí genetické testy, které mohou odhalit váš vlastní genetický profil a jeho původ. Může to být skvělý doplněk k vaší cestě po stopách vašich předků.
Čím jsou známí Češi?
Češi, národ s bohatou historií a kulturním dědictvím, se proslavili v mnoha oblastech. Seznam slavných osobností s českými kořeny je rozsáhlý a překračuje hranice. Tomáš Garrigue Masaryk, první prezident Československa, je světovým symbolem demokracie a neúnavného boje za svobodu. Jeho odkaz rezonuje dodnes v mnoha zemích, které jsem navštívil během své práce. Milan Kundera, autor nesmrtelných děl jako Nesnesitelná lehkost bytí, zanechal hluboký otisk v světové literatuře, jeho knihy se překládají do desítek jazyků a jsou studovány po celém světě. Alfons Mucha, mistr Art Nouveau, uchvacuje svou estetikou i dnes, jeho plakáty a obrazy zdobí galerie od Prahy po Tokio. Miloš Forman, držitel dvou Oscarů, obohatil světovou kinematografii svými nezapomenutelnými filmy, jejichž vliv je patrný i v současné kinematografii. Franz Kafka, i přes svou krátce trvající životní dráhu, ovlivnil literaturu nesmazatelně. Jeho existencialistické romány překračují jazykové bariéry a inspirují čtenáře po celém světě. František Kupka, průkopník abstraktního umění, jehož dílo jsem viděl v mnoha světových galeriích, předznamenal moderní malířství. Antonín Dvořák, skladatel světového formátu, jehož symfonie a komorní hudba znějí v koncertních síních od New Yorku po Sydney. A Karel Čapek, autor termínu “robot”, jehož vliv na literaturu sci-fi je stále patrný. Tito čeští velikáni překonali hranice svého původu a zanechali nesmazatelný otisk na světové scéně, z čehož jsem měl možnost se přesvědčit na vlastní oči během cest po mnoha zemích.
Co je tradiční pro Česko?
Česká kuchyně je neodmyslitelně spjata s bohatou historií a tradicemi. Svíčková na smetaně, s její charakteristickou omáčkou a houskovým knedlíkem, představuje vrchol české kulinářské kreativity. Její příprava je ovšem náročnější, a proto se vyplatí ochutnat ji v tradiční české restauraci. Mnohem jednodušší, ale stejně chutný, je guláš, často podávaný s chlebem. Jeho variací je nespočet, od klasického hovězího až po zvěřinové speciality.
Dalším symbolem české kuchyně je pečená kachna s knedlíkem a zelím. Křupavá kůže a šťavnaté maso, doplněné kyselým zelím a nadýchaným knedlíkem, tvoří dokonalou harmonii chutí. Pro skutečně autentický zážitek doporučuji vyhledat menší restaurace mimo hlavní turistická centra, kde se stále drží tradičních receptur. Kromě zmíněných jídel stojí za ochutnání i další regionální speciality, které se liší podle oblasti. Například v jižních Čechách si pochutnáte na škvarkové pomazánce, zatímco na Moravě ochutnáte skvělé koláče a vína. Dobré jídlo je v Česku skutečným zážitkem, a jeho objevování je nedílnou součástí poznávání země.
Jaké plavky na Maledivy?
Na Maledivy? Plážové oblečení závisí silně na kontextu. V luxusních resortech je volnost v podstatě neomezená, standardní plavky jsou samozřejmostí. Mimo resorty, zejména v hlavním městě Malé a na lokálních ostrovech, je nutné dodržovat místní zvyklosti. Nudismus je striktně zakázán a i na pláži se doporučuje decentnější oblečení. Pro ženy je vhodné volit sukni nebo šaty zakrývající alespoň stehna a kratší rukávy, vyhnout se hlubokým výstřihům. Muži by se měli vyvarovat příliš odhalujících šortek. Mějte na paměti, že se jedná o muslimskou zemi a úcta k místní kultuře je klíčová k příjemnému zážitku. Doporučuji sbalit si lehké, prodyšné oblečení z přírodních materiálů, které bude vhodné jak na pláž, tak na procházky po městě. Praktické jsou také pareo nebo šátky, které lze snadno použít jako doplněk k plavkám a zároveň poskytují dodatečné krytí. Nezapomeňte na opalovací krém s vysokým faktorem, sluneční brýle a klobouk – slunce na Maledivách je silné.
Co nedělat 31. 12.?
Silvestr, poslední den roku, je v mnoha kulturách spojován s rituály a pověrami, které se liší od země k zemi. Zatímco v České republice se traduje vyhýbat praní a věšení prádla kvůli přivolání neštěstí – pověra pravděpodobně odvozená od symbolického „odnášení“ štěstí proudem vody – jiné kultury mají své vlastní zvyky. Například v některých částech Jižní Ameriky se věří, že nošení červeného prádla přinese štěstí v lásce. V Japonsku se lidé loučí se starým rokem úklidem a přípravou na nový, a v Řecku se tradičně rozbíjejí granátová jablka pro štěstí. Vyhýbání se vynášení věcí z domu se zase odráží v obecném heslu “vyčistit si dům před novým rokem”, aby se nebral s sebou nic negativního. Zametání je také citlivé – v některých kulturách symbolizuje zametání štěstí pryč, což se překvapivě shoduje s českou pověrou. Zvažte tedy, zda dodržovat tyto tradice, ne kvůli samotné pověře, ale spíše z důvodu dodržování symboliky konce starého a začátku nového roku s čistým štítem.
Praktickým doporučením pro Silvestra, bez ohledu na pověry, je zajistit si dostatek zásob, aby se předešlo nutnosti vycházení v časných ranních hodinách 1. ledna. Nechte si místo pro spontánní radosti a uvolnění, a nezapomeňte na pitný režim, zejména pokud plánujete oslavy.
Co je lidová tradice?
Česká lidová tradice, to není jen suchá definice v učebnici. To je živoucí mozaika zvyků, obřadů a obyčejů, které se proplétaly generacemi a dodnes dotvářejí charakter českého národa. Myslíte si, že znáte Velikonoce? Zkuste se podívat na tradiční pomlázku na různých místech Moravy a Slezska – každý kraj má svá specifika, od typu pomlázky až po typické koledování. A co Vánoce? Betlémy, štědrovečerní večeře, koledy… i zde je obrovská diverzita. Na Štědrý den se v některých oblastech dodržuje tradice zapálení svíčky u vánočního stromku, jinde se zase věří na štěstí, které přinese první hvězda na obloze.
Tyto tradice nejsou jen zábavou, ale často odrážejí vztah k přírodě, k ročním obdobím a k cyklu života a smrti. Letní slunovrat, například, je oslavou vrcholu léta a bohaté úrody, zatímco zimní slunovrat je spojen s nadějí na návrat světla a znovuzrození. Návštěva některých regionálních festivalů, zaměřených na lidové tradice, vám umožní nahlédnout do hlubin této kultury. Zkuste si například pohledat akce spojené s Masopustním obdobím, předvelikonočním či dožínkami. Zjistíte, že mnoho z nich je doprovázeno jedinečným krojem, specifickými jídly a nápoji, které se jinde nenajdou.
Ať už se vydáte kamkoliv po České republice, lidové tradice jsou všudypřítomné. Všímejte si drobných detailů: vyřezávaných dřevěných figurek, zdobených kraslic, specifických vzorů na krojích. Právě v těchto detailech se ukrývá skutečná krása a hloubka české lidové kultury. Nezapomeňte, že autentický zážitek získáte spíše v menších obcích a vesnicích, kde se tradice dodržují s větší péčí a s větším nasazením.
Studium těchto tradic vám pomůže lépe pochopit českou mentalitu, její historii a přetrvávající vztah k přírodě a svému okolí. Nejde jen o suchý seznam svátků, ale o živou kulturu, která se neustále vyvíjí, a přesto si zachovává svůj specifický charakter.
Co jsou zvyky a tradice?
Tradice a zvyky? To je něco, co prožíváš na každé túře, i když si to třeba neuvědomuješ. Jde o předávané postupy, znalosti a přesvědčení, které formovaly způsob, jak se lidé v minulosti pohybovali v přírodě. Mysli na staré turistické stezky, které se vyvíjely po generace, na tradiční metody stavění bivaku, na specifické znalosti o bylinách a jejich léčivých účincích – to všechno jsou tradice, které usnadňují a obohacují výlety. Například znalost orientace podle hvězd, používání specifických uzlů, či umění rozdělat oheň bez zápalek jsou tradiční dovednosti, které i v moderní době ocení každý zkušený turista. Znalost místních zvyků a tradic, třeba ohledně přístupu k přírodě nebo místním památkám, je zase klíčová pro respekt a slušné chování během cesty. Je to takové nepsané know-how, které se předává zkušenostmi a z generace na generaci, a díky kterému se turistika stává nejen fyzickou, ale i kulturní zkušeností.
Tyhle tradice a zvyky nejsou jen o suchých faktech. Jsou to živé součásti naší kultury, které se promítají do způsobu, jak vnímáme a prožíváme přírodu. A jejich znalost ti může otevřít dveře k mnohem hlubšímu a smysluplnějšímu zážitku z výletů.
Který den nesmí viset prádlo?
Na Štědrý den se tradičně nevěší prádlo. Podle staré pověry by to mohlo přinést neštěstí, nemoc, ba dokonce smrt do rodiny. Mnozí dodržují toto pravidlo dodnes, říkajíc, že „na Vánoce visí jen prádlo mrtvých“. Je to součást bohaté české vánoční tradice, která zdůrazňuje klid a duchovní rozměr svátku. Zajímavostí je, že toto pravidlo se vztahuje i na praní. Vše, co souvisí s prádlem, je lepší odložit na později. Pro turisty je to skvělá příležitost pozorovat, jak se dodržují staré zvyky a tradice.
Tip: Pokud se na Štědrý den budete pohybovat po českém venkově, všimněte si, zda se toto pravidlo dodržuje. Můžete tak lépe pochopit hloubku a autenticitu českých vánočních tradic.
Co vše se nesmí dělat na Nový rok tradice našich předků, které mnoho Čechů dodržuje dodnes?
Na Silvestra zapomeňte na sušení prádla – tohle by podle staré tradice mohlo přinést smrt někomu blízkému. Tohle se mi na mém posledním zimním výstupu na Sněžku nehodilo, radši jsem si dal suché oblečení z batohu. Stejně tak se vyhněte drůběži, prý uletí štěstí. Myslím, že lepší zdroj energie než kuře je pořádný energetický batůnek s ořechy před výšlapem.
Tradiční štěstí na Nový rok prý přinese ovar s křenem a jablky. Tohle se hodí i na túru – ovar je skvělý zdroj bílkovin, křen posílí imunitu a jablka dodají energii. Pro lepší orientaci v terénu si s sebou vemte i mapu a kompas. A nezapomeňte na základní první pomoc.
- Co se nedoporučuje:
- Sušit prádlo na Silvestra
- Jíst drůbež
- Co se doporučuje:
- Pojídat ovar, křen a jablka o půlnoci pro štěstí.
Pro ty, kteří tráví Nový rok aktivně v přírodě, je důležité se řádně připravit a nezapomenout na důležitou výbavu. Dobře zvolené oblečení a batoh s dostatkem energie vám zaručí příjemný a bezpečný zážitek.
Co se na Štědrý den nesmí?
1. Vstávání od štědrovečerní tabule: Tradičně se od stolu nevstává, dokud se nesní poslední sousto. Symbolizuje to rodinné soužití a bohatství v novém roce.
2. Prát a věšet prádlo: Právě proto, že se jedná o den klidu a odpočinku. Věřilo se, že by to mohlo přinést neštěstí.
3. Pracovat: Štědrý den je svátkem, kdy se odpočívá a věnuje se rodině. Jakákoliv práce je tabu.
4. Půjčovat si a půjčovat: Tradičně se věří, že by to mohlo přinést finanční problémy v novém roce.
5. Mýt nádobí po večeři: Nádobí se nechává do druhého dne, aby se zachovala štěstí a bohatství.
6. Zapomenout na místo pro nečekaného hosta: Toto se pojí s tradicí, že Ježíšek může kdykoli přijít na návštěvu, a proto se má připravit i místo pro něj.
7. Hádat se: Štědrý den by měl být ve znamení míru a klidu, hádky se proto důrazně nedoporučují.
8. Jíst maso před večeří: Tradičně se před štědrovečerní večeří nekonzumuje maso, je to součást postního období a přípravy na slavnostní večeři.
Tip pro turisty: Pokud budete Štědrý den trávit v České republice, všímejte si těchto tradic. Je to skvělá příležitost zažít jedinečnou atmosféru a dozvědět se více o českých zvyklostech. Většina restaurací bude zavřená, proto si jídlo naplánujte předem.
Co se nesmí na Maledivách?
Maledivy, ráj na zemi, skrývají i několik omezení, která je dobré znát před cestou. Na dovoz je kladen značný důraz a celní kontrola bývá přísná. Zapamatujte si zlaté pravidlo: vše, co by mohlo být vnímáno jako urážka islámu, je zakázáno.
To zahrnuje:
- Náboženské předměty: Bible, korány jiných denominací než sunnitského islámu, a jakékoliv další materiály, které by mohly být interpretovány jako snaha o šíření jiného náboženství. Toto pravidlo je striktní a netoleruje výjimky. Zkušenost ukazuje, že i turistické brožury s náboženským podtextem mohou způsobit problémy.
- Vepřové maso a výrobky z něj: Dovoz vepřového masa, i ve zpracovaných potravinách (např. omáčky, dezert), je zcela zakázán. Důsledky porušení tohoto předpisu se mohou značně lišit, od vysokých pokut až po zadržení.
- Alkohol: Dovoz alkoholu je přísně zakázán. Výjimkou jsou některé resorty, kde je alkohol dostupný, ale i zde je jeho dovoz z vnějšku zakázán.
- Pornografie: Jakákoliv forma pornografického materiálu je zakázána a hrozí za ni vysoké pokuty a potenciálně i vězení.
- Střelné zbraně a střelivo: Samozřejmostí je zákaz dovozu střelných zbraní a střeliva.
Pro bezproblémovou cestu doporučuji si pečlivě prověřit obsah vašeho zavazadla a vyhnout se všem potenciálně problematickým položkám. Nedostatečná znalost těchto pravidel může vést k nepříjemnostem a zkomplikovat celou dovolenou.
Mnoho turistů se setkalo s nečekanými kontrolami zavazadel. Prodej alkoholu je povolen jen v turistických oblastech a pouze pro turisty. Místní populace má k alkoholu striktně omezený přístup.
Kdy se nesmí prát prádlo?
Prát prádlo se na Nový rok rozhodně nemá! To ví každý správný turista, který se před výpravou do hor řádně připravuje a nenechává nic náhodě. Staré tradice mají svůj důvod – nejenže se tak prý vymeze štěstí z domu, ale představte si, že by vám zrovna první lednový den, někde v zasněžených horách, zmrzla prádelní šňůra! Mnohem efektivnější je využít tento den k plánování dalších výprav. Zjistěte si třeba, kde je nejvhodnější ledovcový přechod v zimě, nebo si prohlédněte mapy turistických tras, které plánujete během roku absolvovat. Vše potřebné si můžete nachystat doma v teple, bez rizika zamrznutí rukou. Místo praní se věnujte důležitému vybavení a kontrole mapy, abyste si užili bezpečný a šťastný nový rok v horách, plný skvělých zážitků. A co se týče peněz… dobrá výbava něco stojí, takže se zásobte, ať vás nestíhá smůla.
Jak se chovat na Maledivách?
Maledivy, ráj na zemi, ale s pravidly. Nezapomínejte, že jde o muslimskou zemi s přísnými zákony. Veřejné projevy jiného náboženství než islámu jsou zakázané – diskrétnost je klíčová. Oblečení by mělo být slušné a skromné, zejména mimo turistické resorty. Alkohol je povolen jen v turistických oblastech, mimo ně je jeho konzumace trestná. Fotografování místních obyvatel bez jejich svolení je nevhodné a může být bráno jako neúcta. Plaťte vždy v místní měně, rufiyách. Místní obyvatelé jsou hrdí na svou kulturu, snažte se jí porozumět a respektovat ji. Nezapomeňte na základní fráze v Dhivehi, místním jazyce – i malá snaha je ceněna. Vyhýbejte se hlasité hudbě a hlučnému chování mimo turistické zóny. Pamatujte, že i drobné gesto neúcty může být vnímáno jako hluboká urážka. Ochutnejte místní kuchyni, je výjimečná. A hlavně, buďte ohleduplní a vstřícní. Jen tak si užijete plnohodnotně pobyt v tomto nádherném souostroví.
Co to jsou lidové zvyky?
České lidové zvyky, na první pohled zdánlivě jednoduché tradice, jsou ve skutečnosti fascinujícím oknem do bohaté kulturní historie. Jsou to cyklické rituály, často s kořeny sahajícími hluboko do pohanských dob, propletené s křesťanskými vlivy. Na rozdíl od mnoha jiných evropských tradic, které prošly silnou standardizací, si české lidové svátky zachovaly značnou regionální variabilitu. To znamená, že zvyk, který je typický pro Jižní Čechy, se může výrazně lišit od svého protějšku na Moravě. Tato rozmanitost je klíčová a odlišuje je od mnoha globálních svátků, které jsou často globalizované a standardizované.
Roční cyklus českých lidových svátků je provázen bohatou paletou rituálů – od veselých masopustních průvodů, přes jarní májové slavnosti a letní dožínky až po podzimní svatodušní oslavy a vánoční tradice. Každý svátek je unikátní kombinací symbolických gest, tradičních jídel, specifických písní a tanců. Například symbolika vajíček na Velikonoce je společná mnoha kulturám, ale jejich zdobení a způsob hry s nimi se v českých regionech liší. Srovnání s podobnými jarními slavnostmi ve Španělsku, Itálii, či na Slovensku ukazuje jak podobné motivy, tak i výrazné regionální odlišnosti. Detailní analýza těchto rozdílů nabízí fascinující pohled na historii migrace, kulturního ovlivňování a adaptace tradic v čase.
Tradiční rekvizity, jako jsou například masky, věnce, dobové kroje a nástroje, dodávají těmto slavnostem další vrstvu hlubokého kulturního významu. Studium těchto artefaktů umožňuje hloubkový ponor do minulosti, odhalující sociální struktury, náboženské přesvědčení a ekonomické podmínky minulých generací. Zvykoslovné texty, písně a říkadla pak představují úžasný zdroj jazykové historie a folklóru, často obsahující stopy archaických slov a frází. Mezinárodní srovnání s podobnými zvyky v jiných zemích svědčí o úžasné kreativitě a vynalézavosti lidské kultury v adaptaci a udržování tradice po staletí.
V čem jsou Češi nejlepší na světě?
Češi se pyšní řadou světových prvenství a špičkových pozic, často opomíjených v globálním kontextu. Mnoho z nich vychází z dlouhé tradice, inovativního ducha a preciznosti českých odborníků.
Nanovlákna: Česká republika je světovým lídrem ve vývoji a výrobě nanovlákenných materiálů, s aplikací v medicíně, ochraně životního prostředí a průmyslu. Firmy jako Elmarco jsou v tomto oboru světovými giganty, exportujícími technologie po celém světě. Jejich aplikace sahají od filtrů s extrémně vysokou účinností až po inovativní materiály pro biomedicínu.
Kardiologie a kardiochirurgie: České kardiocentrum v IKEMu patří mezi světovou špičku, s inovativními postupy a úspěšností v náročných operacích, které by jinde nemusely být dostupné. Toto je oblast, kde se spojuje výzkum, technologie a zkušenosti špičkových lékařů.
Péče o předčasně narozené děti: České neonatologické kliniky dosahují mimořádných výsledků v péči o extrémně předčasně narozené děti. Speciální péče a nejmodernější technologie umožňují přežití a zdravý vývoj i miminkům, narozeným s velmi nízkou porodní váhou.
Protichemická jednotka: Armáda České republiky má vysoce kvalifikovanou protichemickou jednotku, která je respektována a vyhledávána i mezinárodními organizacemi pro svou profesionalitu a zkušenosti s krizovou reakcí na chemické útoky. Zkušenosti z minulosti vedly k modernímu vybavení a výcviku, což je klíčové pro efektivní pomoc.
Výcvik záchranářských psů: České kynologické kluby a organizace se řadí k absolutní světové špičce ve výcviku a nasazení záchranářských psů. Jejich precizní výcvik a spolehlivost jsou oceňovány na mezinárodních akcích a v záchranných operacích po celém světě.
Akvaristika: Česká republika má silnou tradici v akvaristice, s řadou renomovaných chovatelů a odborníků. Export akvarijních ryb a rostlin je významný, a česká kvalita je celosvětově uznávaná.
Konzumace piva: Ačkoliv to není technicky “nejlepší na světě”, tradice českého pivovarnictví a vysoká spotřeba piva na hlavu zůstává specifickým kulturním fenoménem, který Češi hrdě hlásí k světu. Kvalita českého piva je nesporná.
Český jazyk: Svoji unikátnost a bohatou historii si udržuje český jazyk, který, ačkoliv nenáleží k jazykům globálních komunikací, představuje fascinující kulturní dědictví a fascinující objekt studia pro lingvisty z celého světa.