Co je v Římě zdarma?

Řím zdarma? Samozřejmě! Nevěřte mýtům o drahém Římě. Mnoho ikonických míst je přístupných bez poplatku, jen musíte vědět, kam jít.

Pantheon: Tento skvěle dochovaný antický chrám, dnes kostel, je absolutní nutností. Vnímejte jeho architekturu, klenbu a otvor v kopuli, kterým proniká denní světlo. Připravte se na davy, ale stojí to za to. Tip: Přijďte brzy ráno nebo pozdě večer pro klidnější prohlídku.

Bazilika svatého Petra (vstup zdarma, Vatikán): Vstup do samotné baziliky je bezplatný, ale pro návštěvu Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple budete potřebovat vstupenky. Doporučuji si je koupit online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. V bazilice se pokocháte uměleckými díly a majestátní atmosférou.

Fontána di Trevi: Klasika! Hoďte minci přes rameno a splňte si přání o návratu do Říma. Připravte se na davy, je to jedno z nejoblíbenějších míst. Pro lepší zážitek se vyhněte vrcholné turistické sezoně.

Španělské schody: Ikona filmu i reality. Vyšlapte si je nahoru a užijte si výhled. Je to ideální místo pro odpočinek a pozorování římského života.

Piazza Navona: Nádherné barokní náměstí plné života. Užijte si atmosféru, fontány a pouliční umělce. Sedněte si do jedné z kaváren a ochutnejte italskou kávu.

Bazilika Santa Maria Maggiore: Další krásná bazilika s bohatou historií a uměleckými poklady. Je méně přeplněná než Bazilika svatého Petra, takže si ji lépe užijete.

Bonus: Prozkoumejte menší kostely a náměstí. Řím je plný skrytých klenotů, které čekají na objevení. Nebojte se zabloudit a objevovat!

Praktické rady: Počítejte s velkým množstvím turistů, obzvláště v hlavní sezóně. Noste pohodlnou obuv, protože budete hodně chodit. Využívejte veřejnou dopravu, je to levnější a efektivnější než taxi.

Kolik stojí vstup do ZOO Dvůr Králové?

Zoo Dvůr Králové nad Labem nabízí vstupné s cenovou politikou závislou na ročním období a způsobu platby. Zimní sezóna je levnější než hlavní sezóna. U dospělých se cena pohybuje od 220 Kč (online/kartou) do 310 Kč (hotovost). Děti ve věku 3-15 let zaplatí 140 Kč (online/kartou) až 250 Kč (hotovost).

Zajímavostí je možnost vstupu se psem za 100 Kč, ovšem s omezením přístupu do některých expozic. Vstup autem je možný za 490 Kč, avšak pouze v případě platných vstupenek do safari parku. V zimě je safari uzavřeno. Porovnáním s jinými evropskými zoologickými zahradami se vstupné do Zoo Dvůr Králové jeví jako velmi příznivé, zejména s ohledem na rozsah a kvalitu expozic. Doporučuji rezervaci vstupenek online pro využití nižších cen.

Pro kompletní a aktuální ceník doporučuji navštívit oficiální webové stránky zoo.

Kolik stojí v Římě taxi?

Taxíky v Římě? Počítejte s vyššími výdaji. Základní cena se pohybuje kolem 3 eur, k tomu se připočítává 1,10 eura za každý ujetý kilometr. To sice zní snesitelně, ale v hustém římském provozu se kilometry rychle sčítají a cena může nepříjemně překvapit, zvláště v hodinách špičky nebo v nočních hodinách. Doporučuji před jízdou vždy domluvit cenu s řidičem, a to i když použijete oficiální taxi služby. Alternativou je využití služeb ride-sharingových aplikací, které v Římě fungují, ale i zde je potřeba sledovat cenu a počítat s poplatky za dopravu v centru města. Využití veřejné dopravy, která je v Římě poměrně rozsáhlá a cenově dostupná, se v mnoha případech ukáže jako efektivnější a levnější řešení.

Co nevynechat v Římě?

Řím, město věčného zázraku! Vybrat pouhých deset památek je téměř nemožné, ale pokusím se vám nasměrovat k těm nejzásadnějším. Koloseum, samozřejmě, je ikonou, gladiátorské hry si tu sice neužijete, ale atmosféra starověkého Říma vás doslova pohltí. Doporučuji rezervovat si vstupenky online, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Nedaleko se nachází Forum Romanum, srdce starověkého Říma, kde se procházíte mezi ruinami senátu, chrámů a bazilik. Představte si, kolik dějin se zde odehrálo! Bazilika sv. Petra na náměstí svatého Petra, s majestátní kupolí a bohatou výzdobou, je dílem renesančních mistrů a uchvátí vás svou monumentálností. Uvnitř se nachází Michelangelův Pietà, nesmírně cenný umělecký poklad. Pantheon, s jeho geniálním kupolovým systémem a okem v kopuli, je architektonickým skvostem antiky, který dodnes vzbuzuje úžas. Věřte mi, jeho proporce jsou dokonalé. Pro romantickou atmosféru navštivte Fontánu di Trevi – nezapomeňte si podle tradice hodit minci přes rameno, abyste se do Říma vrátili! Španělské schody, oblíbené místo setkávání, nabízejí krásný výhled na město. Fontána čtyř řek na náměstí Navona, dílo Berniniho, je plná dynamiky a symboliky. A nakonec Andělský hrad, původně mauzoleum Hadriána, je impozantní pevnost s bohatou historií a krásnými výhledy. Nezapomeňte si rezervovat dost času na prohlídky, protože si zaslouží vaši pozornost. V Římě se zkrátka nestíháte nudit!

Co navštívit v Římě za 2 dny?

Máte jen dva dny na prozkoumání Říma? To je výzva, ale zvládnete to! Zaměřte se na to podstatné, abyste si odnesli co nejvíce. Koloseum je samozřejmě nezbytnou zastávkou. Předtím si ale vstupenky kupte online, abyste se vyhnuli nekonečným frontám. Prohlídku si zpestřete audioprůvodcem, dozvíte se tak mnohem více než jen suchá fakta.

Bezprostředně vedle najdete Římské fórum a Palatin. Doporučuji si vzít dostatek času, tato oblast je rozsáhlá a nabízí fascinující pohled do starověkého Říma. Vstupenka do Kolosea platí i sem, takže ušetříte peníze i čas. Nezapomeňte na pohodlí – vhodné boty jsou nutností!

Altare della Patria, monumentální památník, nabízí krásný výhled na město. Zastávka u Piazza Navona a Pantheonu je pak ideální na odpočinek a načerpání energie. Obdivujte Berniniho fontány na Piazza Navona a ohromující architekturu Pantheonu – vstup je zdarma, ale připravte se na davy.

Fontána di Trevi a Španělské schody jsou klasika, která si zaslouží vaši pozornost. Hodem mince do Fontány di Trevi zajistíte svůj návrat do Říma (podle legendy). Španělské schody jsou skvělé pro pozorování a nasávání atmosféry města.

Vatikánská muzea a Sixtinská kaple vyžadují samostatný den, ale pokud máte čas, určitě si je nenechte ujít. Před rezervací vstupenek si prohlédněte webové stránky, abyste se vyhnuli zbytečným čekáním. Michelangelova Sixtinská kaple je fascinující, ale pamatujte, že focení je zakázáno.

Bazilika svatého Petra, jedna z největších křesťanských svatyní, je impozantní a stojí za návštěvu. Její rozměry jsou úchvatné a je tu spousta detailů, které si můžete prohlédnout.

Procházka podél řeky Tibery je skvělý způsob, jak si odpočinout a užít si římskou atmosféru. Můžete se projít po nábřeží, posedět v kavárně a sledovat život města.

Tip: Využijte římskou dopravu – metro a autobusy jsou poměrně efektivní a ušetří vám spoustu času. Nezapomeňte na dostatek vody a pohodlné boty. A hlavně si to užijte!

Kolik stojí vstupné do Mirakula?

Vstupné do Mirakula se liší podle věku a bydliště. Děti s trvalým pobytem v Milovicích zaplatí za permanentku 500 Kč s neomezeným vstupem. To je skvělá nabídka pro místní rodiny! Pro dospělé z Milovic (nad 15 let) a ostatní návštěvníky je cena 2000 Kč za neomezený přístup po celou sezonu. Uvažte, že 2000 Kč zahrnuje přístup ke všem atrakcím a je to celkem solidní cena vzhledem k rozloze a atraktivitám parku. Doporučuji si předem zkontrolovat otevírací dobu a případné speciální akce, které mohou ovlivnit cenu vstupu nebo nabídnout další slevy. Pro rodiny s více dětmi se vyplatí zvážit rodinné vstupné, pokud je v nabídce.

Nezapomeňte si zarezervovat vstupenky online, abyste se vyhnuli případným frontám.

Park je poměrně rozsáhlý, proto doporučuji pohodlnou obuv.

Jak se pohybovat po Římě?

Řím – město plné historie a krásy, ale i město, kde se orientace v hromadné dopravě může stát malou výzvou. Nejsnadnější způsob, jak se pohybovat, je Roma Pass, který nabízí neomezené cestování po městě a vstup do některých muzeí. Ušetří vám čas a starosti s kupováním lístků.

Alternativou jsou klasické jednorázové jízdenky, jejichž pořízení je však někdy komplikované. Automaty na lístky jsou rozmístěny nerovnoměrně, a jejich funkčnost není zaručena. Z vlastní zkušenosti z desítek cestovaných zemí vím, že hledání funkčního automatu může být zdlouhavé a frustrující.

Proto doporučuji:

  • Prioritizujte Roma Pass: Je to časově i finančně efektivní, pokud plánujete intenzivnější prohlídku Říma a využití veřejné dopravy.
  • Pokud volíte jednorázové jízdenky: Kupujte je s dostatečným předstihem, ideálně na větších stanicích metra nebo v trafikách (tabacchi).
  • Nepodceňujte označení jízdenky: Kontroly jsou časté a pokuta je vysoká. Označte si jízdenku hned po nástupu do autobusu – validační stroje najdete zpravidla u vstupních dveří.

Kromě autobusů a metra je Řím skvěle prozkoumatelný pěšky. Mnoho historických památek je v docházkové vzdálenosti od sebe. Pro delší vzdálenosti zvažte i taxi, ale buďte připraveni na vyšší ceny než v některých jiných evropských metropolích.

Pro lepší plánování cesty doporučuji využít mapy a aplikace hromadné dopravy dostupné online nebo ve vašem telefonu. Z mé zkušenosti, aplikace jako Google Maps fungují v Římě spolehlivě a pomohou vám najít optimální trasu.

Kdy je Vatikán zdarma?

Chcete-li navštívit Vatikánská muzea zdarma, využijte poslední neděli v měsíci, kdy je otevřeno od 9:00 do 14:00 (poslední vstup ve 12:30). Během zbytku týdne (pondělí-sobota) je otevírací doba od 8:00 do 20:00 (poslední vstup v 18:00), avšak vstupné je placené. Doporučuji rezervaci vstupenek online předem, a to i pro bezplatnou neděli, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Vzhledem k enormní popularitě muzeí se čekání může značně protáhnout, a to i v případě bezplatného vstupu. Nezapomeňte na vhodný oděv – ramena a kolena by měla být zakryta. Prohlídka Vatikánských muzeí, včetně Sixtinské kaple, je úchvatná a zabere vám několik hodin, proto si naplánujte dostatek času. Před návštěvou si můžete prostudovat mapu a vybrat si exponáty, které vás nejvíce zajímají, abyste si návštěvu co nejvíce užili.

Mimochodem, i když je vstup do muzeí zdarma, stále je nutné zaplatit za případné audio průvodce nebo jiné doplňkové služby. Pokud máte zájem o prohlídku s průvodcem, zarezervujte si ji s předstihem.

Kolik stojí Bolt v Římě?

Cena Boltů v Římě se liší, záleží na mnoha faktorech, jako je vzdálenost, čas, denní doba a poptávka. Obecně se ale dá říct, že se ceny pohybují podobně jako u Uberu. Uvedená cena 50-70 EUR z letiště Fiumicino do centra je orientační a spíše se týká služeb typu Uber Black nebo podobně luxusnějších variant. Pro standardní Bolt si připravte méně. Doporučuji vždy zkontrolovat cenu v aplikaci před jízdou, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Alternativou k Bolt a Uberu je samozřejmě i římská MHD, která je poměrně rozvinutá a levnější, ale může být méně pohodlná, zvláště s velkým zavazadlem. Pro rychlou a komfortní cestu z letiště je Bolt či Uber dobrou volbou, ale je potřeba počítat s vyšší cenou, než u běžných taxi. Nezapomeňte si před cestou stáhnout aplikaci a zaregistrovat se. Můžete také porovnat ceny s tradičními taxi službami, ale pozor na přeplatky – je důležité si cenu předem domluvit.

Pro kratší jízdy po městě počítejte s nižšími cenami, ale i zde se vyplatí sledovat cenu v aplikaci. V špičce očekávejte vyšší sazby. Vzhledem k rozsáhlému historickému centru je někdy výhodnější kombinovat Bolt/Uber s chůzí, abyste si ušetřili peníze a zároveň si prohlédli město.

Na co si dát v Římě pozor?

V Římě, jak v každém velkoměstě, je potřeba mít oči na stopkách. Kapesní zloději jsou profesionálové, takže batoh na záda, peněženka v přední kapse a telefon v ruce – to je základ. Nebo ještě lépe – peněženku s minimální hotovostí a kartu v pouzdře na krku. Doklady a větší hotovost raději nechte v hotelu v trezoru.

Hlavní turistické atrakce jsou magnetem pro zloděje – Koloseum, Španělské schody, fontána di Trevi… všude buďte ve střehu. V metru a autobuse držte batoh před sebou a dávejte pozor na lidi ve vašem okolí. Tlačenice se vyhýbejte, pokud to jde.

Tip pro zkušenější turisty: naučte se pár základních frází v italštině, pomůže to v komunikaci a možná i odradí potenciální zloděje. A pokud se stane nehoda, hned kontaktujte policii (Carabinieri). Nečekejte, že vám někdo pomůže “zdarma”, ale policii byste měli kontaktovat vždy.

Nepodceňujte ani menší krádeže – ukradený telefon nebo peněženka dokáže zkazit celý výlet. Před cestou si zkontrolujte cestovní pojištění a uložte si důležité kontakty a kopie dokladů na cloudové úložiště.

Kdy nejezdit do Říma?

Řím v roce 2025? Jubilejní rok! To znamená davy, davy a ještě jednou davy. 35 milionů poutníků? To si pište, že o klid a pohodu bude nouze. Pro milovníky aktivního cestování to znamená jedno velké NE.

Pokud se do Říma chystáte, raději si vyberte jiný rok. Jubileum je sice úžasná událost, ale pro aktivní turistiku katastrofa. Představte si fronty na všechny památky, nedostatek volných míst v ubytování za astronomické ceny a přeplněnou hromadnou dopravu. Všechny ty úžasné cyklotrasy a pěší túry v okolí budou zablokované lidmi.

Kdy tedy jet?

  • Mimo hlavní sezonu (jaro/podzim): Příjemné počasí, méně turistů, nižší ceny.
  • Zimní měsíce (prosinec – únor): Nejméně turistů, ale chladněji. Ideální pro méně náročné aktivity.
  • Vyhněte se státním svátkům a školním prázdninám: To platí nejen v Itálii, ale i v ostatních zemích.

Alternativy pro aktivní turisty:

  • Via Appia Antica: Nádherná cyklotrasa a pěší stezka mimo hlavní turistické tahy. Ideální i mimo Jubileum.
  • Parky a zahrady: Villa Borghese, Giardini degli Aranci, a mnoho dalších nabízejí klid a únik od davů.
  • Denní výlety: Ostia Antica, Tivoli (Villa d’Este a Hadrianův chrám) – menší davy a krásná příroda.

Shrnutí: Řím je úžasné město, ale v roce 2025 to bude spíše přežití než zážitek pro aktivního turistu. Plánujte cestu na jiný rok.

Jak je draho v Římě?

Řím – město věčného města a věčných cenových oříšků. Cenová hladina v obchodech je srovnatelná s českými poměry, takže v běžných supermarketech nebudete nijak šokováni. Avšak pozor na turistické pasti! V oblastech s vysokou koncentrací turistů se ceny vyšplhají strmě vzhůru. V restauracích počítejte s cenami asi o 50% vyššími než doma, ale za to dostanete často autentickou italskou kuchyni. Vyplatí se hledat menší, rodinné trattorie mimo hlavní turistické trasy – tam najdete nejlepší poměr ceny a kvality.

Tip pro šikovné cestovatele: Roma Pass, či podobná turistická karta, vám kromě volného vstupu do muzeí a dopravy může ušetřit i na jídle a vstupném. Nepodceňujte sílu plánování. Předem si prohlédněte nabídku restaurací a vyberte si ty, které odpovídají vašemu rozpočtu. Pro nákup potravin se vydejte do menších obchodů opodál turistických atrakcí, ceny zde bývají příznivější.

Nezapomínejte na pitný režim! Voda z kohoutku je v Římě pitná, takže si ušetříte peníze za balenou vodu. A pokud se chcete vyhnout drahým obědům, kupte si v pekárně lahodný panini či focacciu – skvělý a levný oběd na cestách.

Kolik stojí vstup do Vatikánu?

Základní vstup do Vatikánu je zdarma. To ale neznamená, že se tam dostanete bez starostí. Zdarma je vstup pouze na Svatopetrské náměstí a do Baziliky svatého Petra. Chcete-li ale navštívit Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli nebo vystoupat na kopuli baziliky, budete si muset pořídit vstupenku.

Cena vstupenek se liší podle toho, co chcete vidět a jak si vstupenku pořídíte:

  • Vatikánská muzea a Sixtinská kaple: Cena je kolem 17-20 EUR v závislosti na sezóně a typu vstupenky (např. s průvodcem nebo s přednostním vstupem). Doporučuji si vstupenku koupit online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám, které mohou trvat i několik hodin.
  • Výstup na kopuli baziliky sv. Petra: Kromě vstupu do baziliky, který je zdarma, si musíte zakoupit samostatnou vstupenku na výstup na kopuli. Můžete si vybrat mezi schodištěm (náročnější, ale levnější) nebo výtahem (pohodlnější, dražší). Cena se pohybuje od 6 do 10 EUR.

Tipy pro úsporu času a peněz:

  • Kupujte vstupenky online s předstihem.
  • Zvažte zakoupení kombinované vstupenky, pokud plánujete navštívit více atrakcí.
  • Využijte bezplatnou prohlídku Baziliky sv. Petra, ale mějte na paměti, že se vám nemusí podařit vidět všechny detaily.
  • Připravte se na bezpečnostní kontrolu – podobně jako na letišti.
  • Oblékněte se slušivě – ramena a kolena by měla být zakrytá.

Co si přivézt z Říma?

Řím – město věčné, město, které vám nabídne suvenýry na míru každému vkusu. Klasické figurky gladiátorů či Kolosea jsou samozřejmostí, ale nenechte se jimi omezovat. Trička s potisky, ano, ale zkuste najít něco méně tuctového, něco s originálním motivem, třeba s ilustrací z nějaké méně známé římské legendy.

Pravá římská móda je ale jinde. Řím byl vždycky centrem stylu a kvality. Nepodceňujte kožené zboží. Kabelky a boty z pravé kůže, vyrobené tradičními metodami, jsou investicí, která vám bude dělat radost léta. Vyplatí se hledat menší, rodinné dílny mimo hlavní turistické trasy – tam najdete skutečné poklady.

Chcete něco netradičního? Zaměřte se na:

  • Římské speciality v podobě potravin: kvalitní olivový olej, pasta, vynikající víno – to vše si dovezete domů a budete si na Řím vzpomínat s chutí.
  • Umělecká díla: od drobných skleněných figurek po ručně malované obrazy – záleží jen na vašem rozpočtu a vkusu.
  • Antiquární předměty: (Pozor! Nezapomeňte na doklady o původu!) V menších obchůdcích můžete narazit na skutečné unikáty, ale důkladně si ověřte jejich legalitu.

Tip pro chytré nakupování: Vyhněte se přeplněným turistickým zónám. Projděte se bočními uličkami, objevujte skryté obchůdky a nechte se inspirovat římským elegantním stylem. Nejde jen o samotný nákup, ale o zážitek, který si z Říma odnesete.

Co se nesmí v Římě?

Řím, město s bohatou historií a nesčetnými památkami, si zaslouží respekt. Vyhýbejte se chování, které by mohlo narušit jeho klid a krásu. Zapomenutí slunečních brýlí v letních měsících je samozřejmě nepříjemné, ale daleko závažnější je nerespektovat místní zvyklosti. Nošení nevhodného oblečení, jako jsou šortky a tílka, do kostelů je považováno za urážku. Pohodlná obuv je nezbytná – prozkoumávání Říma pěšky zabere hodiny. Nepohodlné boty zkazí celkový zážitek. Kromě toho, ponořování nohou do fontán, ať už z horka, nebo z legrace, je přísně zakázáno a může vést k pokutě. Ačkoliv se cappuccino kdykoli během dne podává, objednání si ho odpoledne je v Itálii považováno za faux pas. Tradičně se cappuccino pije ráno. A konečně, nenechávejte odpadky na ulicích – pomozte udržet krásu Říma pro všechny návštěvníky. Dodržování těchto jednoduchých pravidel vám umožní plně si vychutnat kouzlo Věčného města a vyhnout se zbytečným problémům. Mnoho turistů podceňuje i důležitost rezervací, obzvlášť během hlavní sezóny, a tak si předem rezervujte ubytování a vstupenky do památek, abyste se vyhnuli zklamání.

Bát se být turistou v Římě je zbytečné. Stačí se jen chovat ohleduplně a respektovat místní kulturu a tradice. Město nabízí úchvatnou atmosféru a nezapomenutelné zážitky pro každého návštěvníka, který se k němu chová s úctou.

Kolik stojí vstupné na Gaudeamus?

Gaudeamus Praha (19.-21.1.2021) – ceny vstupného:

  • Jednodenní vstup: 550 Kč (bez DPH) – Ideální pro rychlou prohlídku a seznámení se s nabídkou. Doporučuji si předem naplánovat, co chcete vidět, abyste využili čas efektivně. Vzhledem k délce konání, je vhodné si pořídit mapu a zkontrolovat umístění zajímavých stánků.
  • Třídenní vstup: 1100 Kč (bez DPH) – Nejlepší volba pro důkladné prozkoumání všech exponátů a účast na všech diskuzích. Ušetří vám to čas a peníze oproti třem jednodenním vstupenkám. Plánujte si program na každý den – využijte každou minutu!
  • Vstup na diskusní setkání vystavovatelů: 990 Kč (bez DPH) – Skvělá příležitost pro networking a získání cenných informací přímo od zdroje. Doporučuji si předem zjistit program a vybrat si diskuze, které vás nejvíce zajímají. Nezapomeňte si vzít poznámkový blok!
  • Povolení k distribuci propagačních materiálů: 1500 Kč (bez DPH) – Pro ty, kteří chtějí aktivně propagovat svou firmu nebo projekt. Zvažte, zda je distribuce materiálů pro vás skutečně efektivní a zda se vám investice vyplatí. Ujasněte si cílovou skupinu.

Tip: Doporučuji si předem prostudovat program veletrhu a vybrat si aktivity, které vás nejvíce zajímají. Dobrá fyzická kondice a pohodlná obuv jsou nezbytné pro pohodlné procházení veletržním areálem.

Co je ve Vatikánu zdarma?

Bazilika svatého Petra, srdce Vatikánu, je absolutní must-see a vstup je zdarma. Připravte se ale na fronty a bezpečnostní kontrolu – trpělivost se vám vyplatí. Uvnitř vás ohromí nejen Michelangelova Pieta, ale i monumentální kopule, z níž se naskýtá dechberoucí panoramatický výhled na Řím (vstup na kopuli je placený, ale stojí za to!). Věnujte pozornost i bronzovým sochám, například impozantní soše svatého Petra od Berniniho. Doporučuji si předem prostudovat mapu baziliky, abyste se neztratili v jejích rozlehlých prostorách a stihli si prohlédnout všechny klíčové artefakty. Všimněte si i nádherných mozaik a náhrobků papežů – každý detail je mistrovské dílo. A pokud máte čas, nevynechejte Vatikánská muzea, i když tam už vstupné je.

Tip pro méně zkušené turisty: Vstup do baziliky je zdarma, ale vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple už placený je. Rezervujte si vstupenky online, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Pohodlí a úspora času za to stojí!

Pro znalce: Věděli jste, že bazilika je tak velká, že se do ní vejde až 60 000 lidí? A že její stavba trvala přes 120 let?

Kde se v Římě levně najíst?

Hledáte-li v Římě levné, ale chutné jídlo, nemusíte se bát. Město nabízí překvapivě širokou škálu skvělých restaurací, které nezatíží váš rozpočet. Vyhněte se turistickým pastím v centru a raději se vydejte do méně frekventovaných oblastí. Zde několik tipů na skvělé a cenově dostupné restaurace:

  • Barnum Café: Více než jen kavárna, nabízí skvělé snídaně, sendviče a saláty za rozumné ceny. Doporučuji ochutnat jejich domácí limonádu. Vhodné i pro rychlý oběd.
  • FA-BIO: Bio restaurace s důrazem na sezónní suroviny. Nabízí pestrou nabídku vegetariánských a veganských jídel. Perfektní volba pro zdravější stravování.
  • Rybí trh: (Název v češtině je nejspíš volný překlad) Pokud máte rádi ryby, rozhodně se sem vydejte. Očekávejte čerstvé mořské plody za ceny, které vás příjemně překvapí. Obvykle se jedná o menší, rodinné podniky s autentickou atmosférou.
  • Antico Forno Roscioli: Slavná pekárna a zároveň restaurace. Vynikající pizza a pečivo za rozumné ceny. Vhodné pro rychlý oběd nebo večeři. Očekávejte fronty, ale vyplatí se počkat.
  • Taverna del Seminario: Tradiční římská taverna s typickými pokrmy. Nabízí autentickou atmosféru a skvělé ceny. Ideální pro ochutnání klasických italských specialit.
  • Armando al Pantheon: Restaurace v blízkosti Pantheonu. Přestože se nachází v turistické oblasti, nabízí překvapivě příznivé ceny, zvláště během oběda. Může být přeplněná.
  • Taverna dei Fori Imperiali: Další tradiční taverna, tentokrát blízko římského fóra. Skvělé místo pro romantickou večeři s výhledem na starověké památky. Zkontrolujte ceny předem, mohou se lišit.
  • Farine la Pizza: Pizzerie s výbornou a cenově dostupnou pizzou. Několik poboček po celém městě. Doporučuji vyzkoušet jejich denní nabídku.

Tip: V Římě je běžné obědvat mezi 13:00 a 15:00 a večeřet mezi 20:00 a 22:00. Mimo tyto hodiny může být těžší najít otevřenou restauraci. Rezervace stolu se doporučuje, obzvláště v populárních restauracích.

Scroll to Top