Lov kachen je fascinující zážitek, ať už se vydáte na divokou řeku v kanadské divočině, nebo na klidné české rybníky. A k tomu nejzákladnějšímu – zbrani. Nejpoužívanější je bezesporu brokovnice 12. kalibru. Její síla a spolehlivost jsou pro lov vodního ptactva ideální. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsem s ní ulovil kachny od divokých hus až po drobné lysky, a to jak na otevřené vodě, tak i v hustém rákosí. Pro zkušené lovce může být alternativou brokovnice 20. kalibru, vhodná zejména na menší druhy kachen, jako jsou čírkové, nebo pro sportovní střelbu. Nicméně začátečníkům jednoznačně doporučuji 12. kalibr – jeho větší ráže poskytuje větší jistotu zásahu a je méně náročná na přesnou techniku střelby. Samozřejmě, klíčový je i správný výběr broků a nábojů – to se liší podle druhu kachny a vzdálenosti. Před prvním lovem se proto důkladně seznamte s různými typy střeliva a neváhejte vyhledat radu zkušených lovců. Nepodceňujte ani fyzickou zdatnost – brokovnice 12. kalibru je silná zbraň, a její používání vyžaduje dostatečnou sílu a koordinaci. A pamatujte, zodpovědný přístup k lovu a dodržování všech zákonů jsou samozřejmostí.
Můj tip pro lovce začátečníky? Než se vydáte na lov, procvičte si střelbu na střelnici. Získáte tak cennou zkušenost a jistotu, která vám během lovu výrazně pomůže. A nezapomeňte na vhodné oblečení – nepromokavá bunda a kalhoty jsou absolutní nutností, ať už lovíte v dešti, nebo jen v ranní rose. Dobré maskování vám pak pomůže přiblížit se k ptákům nenápadně.
Na závěr dodám, že lov kachen není jen o technice a vybavení, ale také o respektu k přírodě a k ulovené zvěři. A nezapomeňte, že každá cesta za lovem je i krásný zážitek, plný vzrušení a spojení s přírodou.
Je nutné mít lékárničku?
Na túru bez lékárničky? Ani náhodou! Zákon to sice přímo nenařizuje pro každého turistu, ale zdravý rozum ano. Generální dodavatel (nebo zaměstnavatel, když žádný není) by ti ji měl dle předpisů (Příloha 2, tabulky 4–7) zajistit, kdybys pracoval. V horách ale spoléháš jen sám na sebe. Proto si sbal vlastní malou, lehkou a přesto kompletní lékárničku s obvazy, náplastmi, dezinfekcí, analgetiky (pro bolest), léky na alergie (pokud máš), a pokud máš chronické onemocnění, i léky na něj. Nezapomen na nůž, nůžky, pinzetu a rukavice. Důležité je i vědět, jak první pomoc poskytnout – kurzy první pomoci jsou skvělý nápad. Kvalitní lékárnička ti může zachránit cestu, ne-li život.
Co patří do výbavy lovce?
Sada obsahuje kulaté talíře, skleničky, lžíce a vidličky pro 6 osob, špízy a gril. K tomu termoska 0,5 l, nádobka na pití 480 ml, benzínový zapalovač, univerzální nůž a nůž-rýč. To je základní výbava, ale pro skutečný komfort v přírodě bych doporučil doplnit:
- Lehkou a skladnou ešusovou soupravu: Místo klasických talířů a příborů oceníte praktičtější ešusy, které šetří místo a váhu.
- Nádobí na vaření: Malý hrnec s pokličkou a pánev jsou nepostradatelné pro přípravu teplých jídel.
- Zápalkový box, nebo ferro rod: Benzínový zapalovač je náchylný na poškození, proto je dobré mít záložní zdroj ohně.
- Kvalitní batoh s popruhy na uchycení grilu: Výběr batohu záleží na délce výpravy a množství vybavení.
- Malou lékárničku: Pro případ nehod a drobnějších zranění.
- Čelovku nebo baterku s náhradními bateriemi: Pro večerní aktivity a orientaci v tmavém prostředí.
- Multifunkční nástroj: Například Leatherman, který nahradí mnoho drobného nářadí.
- Důležité: Nezapomínejte na dostatek pitné vody a jídla. Plán výpravy a informování o ní je nezbytné pro vaši bezpečnost.
Co je potřeba koupit na lov?
Základní výbava lovce se skládá z pušky, pečlivě zvolené dle druhu lovu – brokovnice na pernatou zvěř, kulovnice na srstnatou. Kvalitní puška je investice na celý život. K ní pak nesmí chybět dostatek nábojů, přesně odpovídajících typu zbraně. Nespoléhejte na „nějaké“ – znalost balistiky a jejího vlivu na lovecký výsledek je klíčová. Kamufláž je samozřejmostí, ale moderní materiály s membránou vás ochrání i před nepřízní počasí. Zapomenout nesmíte na kvalitní lovecký nůž, nezbytný pro odběr zvěře, ale i pro řadu dalších situací v terénu. Doporučuji pevný a odolný nůž s robustní rukojetí. Kromě toho je však potřeba myslet i na baterku, dobrou mapu s kompasem, lékárničku s potřebnými léky a samozřejmě dostatek pitné vody a energetických zásob. V neposlední řadě je nutná i znalost loveckých předpisů a bezpečného zacházení se zbraní – to je zásadnější, než jakákoli výbava.
Co by mělo být v lovecké lékárničce?
Zkušený cestovatel a lovec ví, že dobře vybavená lékárnička je nezbytností. Základní výbava by měla obsahovat: vatu, bинты různých šířek a délek, hemostatický škrtidlo (žгут), stříkačky o objemu 10 a 20 ml (sterilní!), peroxid vodíku (3%), hypermangan (permanganát draselný), 5% jódovou tinkturu a dezinfekční sprej, jako je například Terramicin, Chemi-sprej nebo Alumizol.
Důležité upozornění: Správné použití škrtidla je klíčové pro zastavení silného krvácení, ale je nutno ho používat s rozvahou a pouze při skutečné hrozbě ohrožení života. Čas, po který je škrtidlo ponecháno na končetině, by měl být co nejkratší a je důležité po jeho sundání sledovat prokrvení končetiny. Nespoléhejte se pouze na znalosti z internetu – absolvujte kurz první pomoci zaměřený na outdoorové aktivity. V lékárničce by neměly chybět ani léky na bolest, antihistaminika (pro alergické reakce) a léky na případnou nevolnost či průjem. Nezapomeňte také na osobní léky, které pravidelně užíváte. Při výběru léků konzultujte s lékařem, zvláště pokud plánujete cestu do oblasti s vyšším rizikem nákazy infekčními nemocemi. Nezapomeňte na individuální potřeby, alergie a nemoci.
Tip pro zkušené: Lékárničku je vhodné rozdělit na dvě části – jednu menší, kterou budete mít stále u sebe, a druhou větší, uloženou například v batohu. Ověřte si před cestou, že máte dostatek léků a že nejsou prošlé.
Co by měl mít každý lovec?
Základní výbava každého lovce je samozřejmě nezbytná: puška (včetně náhradních dílů, o tom se často zapomíná!), náboje (a to s rezervou, počítat je třeba i s nepříznivými podmínkami), nábojnicový pás, nůž (pevný a kvalitní, ideálně s pilkou), sekyra (lehká, skladná), dalekohled (nejlépe s dobrou světelností, pro detailní pozorování zvěře), světlo (ideálně čelovka s různými režimy svícení, šetří ruce), pevné lano a samozřejmě kompas. To vše je jenom začátek. Zkušený lovec ví, že nikdy není dost připraven.
Důležité je myslet i na lékárničku s kompletním vybavením pro ošetření zranění, včetně léků proti bolesti a případné alergie. Nepodceňujte ochranu před počasím; nepromokavá bunda a kalhoty, teplé oblečení i v létě, kvalitní obuv – to vše je klíčové pro komfort a bezpečnost. A v dnešní době by neměl chybět ani kvalitní GPS, ideálně dva nezávislé přístroje, a spolehlivý satelitní telefon – v odlehlých oblastech se neobejdete bez spojení. Nabíječky a náhradní baterie pro elektroniku jsou samozřejmostí. Nezapomeňte na dostatek pitné vody a energetické potraviny. Rozmanitost terénu a počasí v různých oblastech vyžaduje přizpůsobení výbavy – od vysoké obuvi do bažiny, přes lehké oblečení do teplých dnů, až po těžké teplé vrstvy pro chladné noci. Zkušenost a příprava jsou na prvním místě, to vám žádný seznam nahradit nemůže.
Na co se loví kachny?
Na kachny se nejčastěji loví s brokovnicí 12. kalibru. To je univerzální volba, která zaručuje spolehlivý zásah i na větší vzdálenosti. Pro zkušenější střelce je pak vhodný i 20. kalibr, zejména na menší druhy kachen, jako je například čírka. Ten se ale vyplatí jen tehdy, pokud máte perfektní techniku a precizní střelbu – jinak se může stát, že se vám kachna jen poraní.
Odporúčam začátečníkům jednoznačně 12. kalibr. Jeho větší ráže lépe snese drobné nepřesnosti v míření a poskytuje větší zastavovací účinek. Důležité je ale vybrat si brokovnici, jejíž zpětný ráz zvládnete. Při výběru brokovnice se nenechte ovlivnit jen designem, ale především ergonomickým uchycením a vahou. Nesprávně zvolená zbraň může vést k nepřesnostem, únavě a zraněním.
Dobře si promyslete i typ střeliva. V závislosti na vzdálenosti a typu kachny budete potřebovat různé druhy broků. Na delší vzdálenosti se osvědčují menší broky s větší rychlostí, pro blízké střelby pak větší broky s větším zastavovacím účinkem.
Nezapomínejte na etiku lovu. Kachny se nejčastěji krmí za úsvitu a soumraku. Lovit je v době, kdy se nekrmí je neefektivní a neohleduplné. Vždy respektujte myslivecké zákony a povolená období lovu.
Z vlastní zkušenosti z cest po Evropě vím, že lovící techniky se mírně liší dle lokality. V některých oblastech se využívá loveckých čekánek skrytých v rákosí, jinde se preferuje lov z člunu.
- Vyberte si vhodné místo: Rákosí, jezera, řeky – vždy s ohledem na chování kachen.
- Kamufláž je důležitá: Dobrá kamufláž zvyšuje šanci na úspěšný lov.
- Trpělivost: Lov kachen vyžaduje trpělivost a klid.
- Plánujte si lovy podle počasí a denní doby.
- Naučte se rozpoznávat různé druhy kachen.
- Dodržujte bezpečnostní pravidla při manipulaci se zbraní.
Proč by měli lovci nosit oblečení denně fluorescenčně oranžové barvy?
Lovu zdar! Fluorescenčně oranžová, chcete-li „lovecká“ oranžová, není jen módní výstřelek. Je to otázka života a smrti. V hustém lese, v mlze, či na rozlehlých polích se snadno stanete neviditelní, a to i pro zkušeného lovce. Jasná oranžová barva je ale takřka nemožné přehlédnout. To platí dvojnásob, když se pohybujete v terénu s proměnlivou viditelností. Pamatuji si výpravu do kanadské divočiny, kde oranžová čepice zachránila mého kolegu před nechtěnou střelou. Nepodceňujte to. Noste výraznou oranžovou jak na horní, tak i spodní části oblečení, ideálně v kombinaci s reflexními prvky. Dodržování této jednoduché, ale životně důležité zásady vám výrazně sníží riziko nehody a zároveň přispěje k bezpečnosti ostatních. Nejde jen o lov divokých zvířat, ale i o pomocníky a doprovod, kteří by se měli řídit stejnými pravidly. Ať už jste na louce, v lese, v bažině nebo na vodě, oranžová je váš nejlepší kamarád.
Co by si měl koupit začínající lovec?
Začínající lovec? Zapomňte na romantické představy z filmů! Desítky let strávených na honitbách po celém světě mě naučily, že správná výbava je klíčem k úspěchu a bezpečí. Furažka s dlouhým kšiltem je samozřejmostí, chrání před sluncem i deštěm – zkuste model z pevné, ale prodyšné bavlny, jako používají lovci v Argentině. Kamufláž je důležitá, ale spíš než zelená, zvolte univerzální odstíny hnědé a šedé, které se hodí do více prostředí – v jižní Africe jsem viděl skvělé výsledky s khaki barvami. Nepromokavá bunda je nezbytností, ale nezaměňujte ji s obyčejnou pláštěnkou! Hledejte kvalitní membránu, která zvládne i déšť a sníh, jako ty, co používají lovci v norských fjordech. Zapomňte na pás, skutečně překáží. Místo toho investujte do pohodlného a funkčního batohu s mnoha kapsami na munici, nářadí a vodu. “Vybíječka” (myslím, že se jedná o nástroj na vytahování zvěře) – zvolte kvalitní nerezovou variantu, kterou jsem viděl u zkušených lovců v Kanadě. Nepodceňujte ani praktické detaily – kvalitní dalekohled, kompas a spolehlivý nůž jsou stejně důležité jako samotná zbraň.
Nejdůležitější je ale bezpečné zacházení se zbraní a respekt k přírodě. To se nenaučíte z žádného seznamu vybavení.
Jaká je nejdůležitější věc pro lovce?
Nejdůležitější součástí výbavy lovce není puška, nůž ani dalekohled, ale výrazná oranžová barva – Blaze Orange. Je to paradox, ale v divočině je pro přežití stejně důležité být viděn, jako být neviděn. Tento zářivý odstín, obvykle používaný na kloboucích, vestách a bundách, chrání lovce před nešťastnými střelnými zraněními způsobenými jinými lovci. Mnoho zemí má dokonce přísné zákony, které vyžadují jeho nošení během lovu. Z vlastní zkušenosti vím, že i v hustém lese, kde se zvěř pohybuje nenápadně, je oranžová barva snadno rozpoznatelná ze značné vzdálenosti. Nejde jen o bezpečnost, ale i o zodpovědnost. Oranžová není jen módní výstřelek, ale symbol ohleduplnosti k ostatním lidem v přírodě. Používejte ji vždy a všude, kde je to vyžadováno, a nepodceňujte její význam – může vám zachránit život.
Jak zvýšit úroveň lovce?
Vaše dobrodružství v honbě za vyšším loveckým hodnocením je podobné výpravě po hedvábné stezce – cesta je cílem! Hodnost se zvyšuje plněním hlavních příběhových úkolů a náročných expedic. Je to jako sbírání vzácných koření z exotických zemí – každý splněný úkol přináší cenné body.
Dosáhnete-li určité úrovně, otevírá se vám nová kapitola, podobná objevení ztraceného města. Zde už se zvyšování hodnosti stává skutečným uměním. Další body získáváte plněním specifických úkolů a sbíráním trofejí – představte si to jako zdolávání nebezpečných hor a sbírání jedinečných vzorků minerálů. Nejde jen o kvantitu, ale i o kvalitu!
- Strategické plánování: Stejně jako chytrý obchodník, který pečlivě vybírá trasy, zaměřte se na úkoly s vysokým výnosem bodů.
- Specializace: Odborník na vzácné druhy získá více bodů, než amatér. Získejte zkušenosti v oblasti, která vás nejvíce baví.
- Trpělivost: Cesta k mistrovství je dlouhá, ale odměna stojí za to. Nezapomínejte na odpočinek a oslavu malých vítězství.
Připravte se na nezapomenutelné dobrodružství, plné překážek, ale i neskutečných odměn! Každý krok vás přiblíží k vrcholu lovecké hierarchie.
Jaká je nejlepší doba pro lov kachen?
Nejlepší čas na lov kachen je bezpochyby večer, kdy se shromažďují na noční pastvu. Z vlastní zkušenosti z desítek zemí vím, že právě v podvečerních hodinách, s klesajícím sluncem, je jejich aktivita nejvyšší. Konec září, jak správně uvádíte, je klíčový – začíná migrace na jih a u kachen panuje horečná aktivita. V tomto období se osvědčují nejen klasické návnady, jako jsou figuríny (často v kombinaci s realistickými zvukovými imitacemi – tzv. manky), ale i modernější technologie, jako například elektronické volací zařízení s různými zvuky. Úspěch lovu pak často závisí na pečlivé volbě lokality – mělké vodní plochy bohaté na vegetaci, rákosí a ideálně s přirozenými úkryty, se v tomto ohledu jeví jako nejvhodnější. Nepodceňujte ani kamufláž – splývání s prostředím je klíčové pro úspěšný lov. Zajímavé je, že v různých částech světa se lov kachen liší nejen časem, ale i povolenými metodami. V některých regionech je například zakázáno používat specifické druhy návnad, zatímco jinde je kladen důraz na udržitelné praktiky lovu.
Jakou zbraň si může koupit začínající lovec?
Začátečník v honbě se v mnoha zemích, včetně České republiky, setká s omezeními při výběru zbraně. Hladké hlavně jsou vstupní branou do světa lovu. Můžete si pořídit brokovnici s maximálně dvěma hlavněmi, bez bubnového zásobníku či velkokapacitního zásobníku. Myslivecká tradice se liší po světě, v některých zemích je přístup k zbraním přísnější, v jiných benevolentnější. Například v severských zemích je tradice lovu hluboce zakořeněna a dostupnost zbraní je relativně snadná, zatímco v některých částech Asie či Jižní Ameriky, kde se s lovem setkáváme spíše v rámci tradičních způsobů obživy, jsou předpisy komplexnější a přísnější. Zkušenost z cest po světě mi ukázala, že zákonodárství se v oblasti zbraní značně liší, a co je dovoleno v jedné zemi, může být v jiné trestné. Kulovnice, tedy zbraně s drážkovanou hlavní, jsou obvykle dostupné až po určité době (často 5 let) legálního držení a zodpovědného užívání hladké hlavně. Před nákupem je proto nezbytné se detailně seznámit s platnou českou legislativou a absolvovat příslušné kurzy a zkoušky.
Při výběru zbraně je důležité zvážit i typ lovu. Různé druhy zvěře vyžadují odlišné typy zbraní a střeliva. Zkušenosti z různých koutů světa mi ukázaly, že zkušený lovec se vždy přizpůsobí jak podmínkám, tak druhu lovu a volí zbraň co nejefektivněji a bezpečně.
Kterým kmenem je třeba střílet jako první?
Otázka, kterým hlavně nejdříve vystřelit, je pro začátečníky v používání vertikálek častá. Pořadí výstřelů je totiž dáno konstrukcí zbraně samotné – a to tak, že se obvykle střílí nejdříve spodním, poté horním. To má své důvody, které souvisejí s vyvážením zbraně a s odhozem po výstřelu. Po výstřelu ze spodního hlavně se energie zpětného rázu lépe absorbuje a střelec si tak udrží stabilnější pozici pro druhý výstřel. Na cestách, ať už po drsné africké savaně, nebo v hustých lesích Amazonie, je stabilita při střelbě klíčová. Z vlastní zkušenosti vím, že i nepatrná nepřesnost může při lovu zvěře znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.
Důležité je ale také si uvědomit, že existují výjimky. Některé vertikálky mohou mít upravené mechanismy, které mění pořadí výstřelů. Proto je vždy nutné si před samotnou střelbou pečlivě prostudovat návod k obsluze konkrétní zbraně. Nespoléhejte se pouze na obecné rady, ale vždy si ověřte správný postup u vaší konkrétní vertikálky. Bezpečnost musí být na prvním místě.
Tip pro zkušenější střelce: Praktické zkušenosti s vertikálkou na různých typech terénu vám pomohou lépe pochopit chování zbraně a dosáhnout vyšší přesnosti. Nebojte se experimentovat s různými typy munice a střeleckými technikami, abyste si našli optimální způsob střelby.
Čeho si myslivec nemůže přát?
Lovci si přejí úspěšný lov, ale přání „štěstí v honu“ se vyhýbali kvůli pověře. Tradiční „na zdar“ nebo „ať se zadaří“ bylo považováno za příliš přímočaré a mohlo štěstí odvrátit. Vzniklo tak zdánlivě paradoxní „puchu a peří“, kde „puch“ symbolizuje srst zvěře a „peří“ ptactvo. Paradox spočívá v tom, že toto přání zahrnuje jak úspěch, tak neúspěch lovu, čímž se údajně zabraňuje „sглазу“. Méně známé je ale, že výrok „k čertu“ je vlastně odpovědí na toto přání. Je to zdvořilá, ačkoli poněkud drsně znějící, varianta poděkování za přání, která zdůrazňuje, že výsledek lovu závisí na štěstí, a proto je nevhodné si ho přímo přát. Toto zdvořilostní zdůraznění nezávislosti na přání je v souladu s prastarými, pověrami opředenými loveckými zvyklostmi, které se snažily respektovat síly přírody a osud.
Zajímavé je, že podobné pověry se vyskytovaly i v jiných kulturách. Například u některých severoamerických indiánských kmenů se používaly jiné, často abstraktnější formulace přání úspěšného lovu, které se snažily obejít přímé pojmenování kořisti, aby se předešlo jejímu „vyděšení“.
Samotný lov, jako základní lidská činnost, je tak úzce spjat s tradicemi a rituály, které odrážejí hluboký vztah člověka k přírodě a jeho úctu k životu, ať už s úspěšným lovem, či bez něj.