Co mám dělat, když se bojím?

Bojíte se? To znám! Překonávání strachu je součástí každého dobrodružství, ať už šplháte po himálajských svazích, nebo se potýkáte s neznámým městem. Naučila jsem se, že úzkost se dá zkrotit. Zde je mých 10 tipů, ověřených na cestách po celém světě:

1. Dělejte opak toho, co vám radí vaše mysl. Když se bojíte mluvit s místními, jděte na to! Váš mozek vám bude tvrdit, že je to nebezpečné, ale často je opak pravdou. Věřte mi, nejkrásnější zážitky vznikají právě takhle.

2. Nesnažte se to rychle rozdýchat. Hyperventilace zhorší situaci. Zkuste pomalé, hluboké nádechy a výdechy. Představte si, že vdechujete klid a vydechujete strach. Zkuste to během náročného treku v horách – funguje skvěle.

3. Zapojte na pomoc sílu přírody. Sedněte si na chvíli do klidu, vnímejte vůni lesa, zvuk šumění vody. Příroda má uklidňující účinek. Já osobně nejlépe relaxuji na pláži s výhledem na oceán.

4. Myslete na fyzickou aktivitu. Procházka, běh, jóga – cokoli, co vás rozhýbe. Fyzická aktivita uvolňuje endorfiny, hormony štěstí. Pamatuji si, jak jsem se po náročném dni v chaotickém městě cítila skvěle po hodinovém běhu podél řeky.

5. Zařaďte do svého života vitamíny. Zdravá strava a dostatek vitamínů jsou klíčové pro dobrou psychickou pohodu. Myslete na to i na cestách – i když se vám někdy nechce vařit, snažte se jíst vyváženě.

6. Omezte sociální sítě. Srovnávání se s dokonalými životy na Instagramu jenom zhoršuje úzkost. Dejte si pauzu a soustřeďte se na to, co se děje kolem vás.

7. Tvořte. Psaní, malování, hudba – cokoli vás baví a umožňuje vyjádřit vaše emoce. V Peru jsem si vedla deník a kreslila ilustrace a hodně mi to pomohlo zpracovat mé zážitky.

8. Naučte se uvolňovat své tělo svalovou relaxací. Progresivní relaxace je skvělý nástroj pro zvládání stresu. Naučte se ji a používejte ji, kdykoli budete potřebovat.

9. Meditace a mindfulness. Pravidelná meditace pomáhá zlepšit soustředění a zklidnit mysl. I pět minut denně může udělat velký rozdíl.

10. Hledejte podporu. Mluvit o svém strachu s někým blízkým nebo terapeutem může být nesmírně užitečné. Nebojte se o tom promluvit s někým na cestách – často najdete pochopení a podporu.

Co pomáhá na psychiku?

Potíže s psychikou? Na cestách jsem se setkal s různými přístupy k léčbě stresu a úzkosti. V České republice jsem zaznamenal dostupnost několika léků, které se běžně předepisují. Mezi ně patří například léky jako MAGNE B6 (470 mg/5 mg, 100 tablet), LAVEKAN (80 mg, 28 kapslí), oba s klasickou lékařskou účinností.

Pro ty, kteří preferují homeopatické řešení, je na trhu dostupný BOIRON SÉDATIF PC (90 tablet). Je důležité si uvědomit, že účinnost homeopatie je předmětem debaty a záleží na individuální reakci.

Další možnosti zahrnují volně prodejné přípravky s uklidňujícím účinkem, jako je NOVO-PASSIT (roztok 200 ml), KNEIPP Kozlík (potahované tablety, 90 tablet) nebo MAGNEROT (500 mg, 100 tablet). Tyto přípravky často obsahují bylinné extrakty s uklidňujícím účinkem. Zkušenost mi ukázala, že jejich účinek se liší individuálně.

Oblíbené jsou i PERSEN tablety (k dispozici v balení po 40 a 20 kusech). V různých zemích jsem narazil na podobné přípravky s různými složeními. Vždy je důležité si přečíst příbalový leták a v případě pochybností se poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Důležité upozornění: Tento text nenahrazuje konzultaci s lékařem. Samoléčba může být nebezpečná. Před použitím jakéhokoli léku si pečlivě přečtěte příbalový leták a poraďte se s odborníkem.

Jak se zbavit stresu z cestování?

Stres z cestování? Chápu, projel jsem desítky zemí a vím, o čem mluvím. Nejde jen o strach z letadla nebo ztráty zavazadel. Stres může vyvolat i přeplněná MHD, neznámé prostředí nebo jazyková bariéra. Základem je osvojení technik snižování akutního stresu. To zahrnuje relaxační cvičení, kontrolované dýchání (např. technika 4-7-8) a přesun pozornosti na něco příjemného – hudbu, vzpomínku, vizualizaci.

Klíčem k překonání cestovního stresu je postupná expozice. Nevrhejte se do hluboké vody. Začněte malými krůčky:

  • Vyberte si nejméně stresující dopravní prostředek: Tramvaj je často ideální – méně chaotická než autobus a bez turbulencí na rozdíl od letadla.
  • Začněte s krátkými trasami: Nejdříve si zajeďte jen pár zastávek. Postupně prodlužujte trasy, jak se budete cítit jistěji.
  • Plánujte dopředu: Znalost trasy, jízdního řádu a případných alternativ výrazně snižuje úzkost.
  • Naučte se několik základních frází v místním jazyce: I jednoduché pozdravy a dotazy vám dodají sebevědomí.
  • Používejte mapy a navigaci: Orientace v neznámém městě je mnohem jednodušší s chytrým telefonem a spolehlivou aplikací.

Dlouhodobá strategie zahrnuje také práci na základních příčinách stresu. Pokud se jedná o specifickou fobii (např. z létání), vyhledejte odbornou pomoc. Terapie, jako je kognitivně-behaviorální terapie (CBT), může být velmi efektivní. Nebojte se o pomoc požádat – není to známka slabosti, ale projev zodpovědnosti za své duševní zdraví.

A nezapomeňte: cestování by mělo být zážitkem, nikoli zdrojem stresu. S trochou trpělivosti a správným přístupem se i vy můžete naučit cestovat bez obav a užívat si ho naplno.

Proč se bojím řídit?

Strach z jízdy autem? Není se čeho stydět! Za volantem jsem strávila nespočet hodin a kilometrů po celém světě a i já jsem se s tímto pocitem potýkala. Nejde o nic výjimečného, naopak je to naprosto normální reakce.

Hlavní příčinou bývá strach z nehody a jejích následků. To je pochopitelné – nehody se stávají a jejich důsledky mohou být tragické. Zpravodajství o dopravních nehodách, které často zdůrazňuje negativní aspekty, tento strach bohužel posiluje. Zvlášť citlivější povahy, nebo ti, co už nehodu zažili, to poznají nejvíce.

Ale existují i další faktory:

  • Nedostatek zkušeností: Čím více jezdíte, tím jistější se za volantem stáváte.
  • Fyzické problémy: Zhoršené vidění, problémy s koordinací pohybů apod. mohou strach z jízdy zvětšit.
  • Psychické problémy: Úzkostné poruchy, panická ataka za volantem – v takovém případě je nutné vyhledat odbornou pomoc.
  • Stres z prostředí: Hustá doprava, náročný terén, jízda v noci – tyto faktory mohou strach vyvolat i u zkušených řidičů.

Co s tím?

  • Začněte pomalu: Jezděte v klidnějším prostředí, s někým zkušeným vedle sebe.
  • Kurzy pro pokročilé: Zlepšete si své řidičské dovednosti, například kurzem bezpečné jízdy.
  • Mentální cvičení: Naučte se techniky pro zvládání stresu a úzkosti. Dýchací cvičení, meditace vám pomohou.
  • Vyhledejte pomoc: Pokud strach z jízdy ovlivňuje váš život, neváhejte vyhledat odbornou pomoc psychologa nebo psychoterapeuta.

Pamatujte: Jízda autem je dovednost, která se učí. S trochou trpělivosti a správným přístupem se strachu zbavíte a budete si užívat svobodu, kterou vám auto nabízí. Sama jsem objevila nespočet krásných míst díky tomu, že jsem se překonala.

Jak zastavit panický záchvat?

Panický záchvat vás může překvapit kdekoli, i na vrcholu nejkrásnějšího kopce v Nepálu. Nejdůležitější je zachovat klid. Zapomenute na snahu “rozfukat” záchvat; hyperventilace ho jen zhorší. Místo toho se soustřeďte na pomalé, hluboké dýchání – nadechujte se do břicha, nikoli do hrudníku. Zkuste techniku 4-7-8: nadechujte se 4 sekundy, podržte dech 7 sekund a vydechujte 8 sekund. Opakujte.

Změňte tok myšlenek. Zaměřte se na něco konkrétního ve svém okolí: barvy, textury, zvuky. Počítejte předměty v místnosti, nebo se soustřeďte na fyzický vjem – chlad země pod nohama (uzemnění). Možná máte v batohu kámen nebo šátek – dotkněte se ho, vnímejte jeho strukturu. Toto vám pomůže “připoutat se” k realitě.

Provozujte progresivní relaxaci svalů. Napněte a uvolněte jednotlivé svalové skupiny, postupně od hlavy k patám. Pomůže i jednoduché protažení. Vzpomínky na příjemná místa, vůně a zvuky z vaší dovolené v Toskánsku, vám můžou poskytnout klid.

Pokud jste zkušený cestovatel, víte, že nejde jen o fyzické, ale i o mentální přípravu. Mít v kabelce známé předměty, které vám dodávají pocit bezpečí (fotka rodiny, oblíbená kniha), může být v takové situaci k nezaplacení. Léky na uklidnění, předepisované lékařem, by měly být vždy po ruce, v snadno přístupném místě v batohu. Nebojte se je použít podle doporučení lékaře – je to součást vaší cestovní lékárničky, stejně důležitá jako repelent proti komárům.

Po zvládnutí záchvatu si dopřejte klid a odpočinek. Pamatujte, že panické záchvaty nejsou známkou slabosti. Jsou to projev těla na stres, a s nimi se dá naučit žít i během dobrodružných cest.

Jak vypadá psychické zhroucení?

Psychické zhroucení, ten tichý zabiják, který potkává i zkušené cestovatele na jejich cestách životem, se projevuje mnoha způsoby. Problémy se soustředěním jsou typické – představte si, že se snažíte rozluštit mapu v hustém dešti, když se váš mozek vzpouzí. Stres, ten věrný průvodce náročných výprav, devastuje paměť. Pamatujete si, jak jste si s úžasem prohlíželi chrámy Angkor Wat? Po zhroucení si možná na detaily nevzpomenete.

Paralyzující nerozhodnost je dalším příznakem. Vybrat si z nabídky deseti druhů kari v indické uličce se stává nemožným úkolem. I triviální volby se stávají Herkulesovým úkolem. A co je nejdůležitější, projevy se liší od člověka k člověku – podobně jako se krajina mění z pouště na zasněžené hory, tak i psychické zhroucení se u každého manifestuje jedinečně.

Může se projevovat náhlými výkyvy nálad, jako horská dráha s prudkými stoupáními a pády. Nebo naopak apatií a otupělostí, jako by se svět zbarvil do monotónní šedi. Je to, jako byste se ocitli v bezútěšné tundře, ztraceni a beznadějní. Objevují se i fyzické projevy, ale o nich až příště. Jedině pochopení a včasná pomoc jsou klíčové k návratu na cestu.

Jak se cítit psychicky lépe?

10 tipů na psychickou pohodu, inspirovaných světovými cestami:

Vyhledávejte a udržujte sociální kontakty: Zkušenost ukazuje, že i na druhém konci světa, mezi lidmi, kteří nemluví vaším jazykem, naleznete společné zážitky a přátelství. Nebojte se oslovit místní, sdílejte své příběhy a naslouchejte těm jejich. I krátký rozhovor s místním prodavačem může zvednout náladu. Využívejte sociální sítě k udržování kontaktu s blízkými doma, sdílejte s nimi vaše zážitky a fotky – to posiluje pouta.

Buďte fyzicky aktivní: Prozkoumávejte svět pěšky, jezděte na kole, plavte se v oceánu. Každá země nabízí jedinečné možnosti pohybu, od turistika v Himalájích po jízdu na surfu v Austrálii. Fyzická aktivita je skvělým protilékem na stres a únavu po náročném cestování.

Naučte se nové dovednosti: Vaření místních specialit, pár základních frází v místním jazyce, ovládání místní dopravy – cestování je skvělá příležitost k osobnímu růstu. Každá nová dovednost posiluje sebevědomí a pocit uspokojení.

Pomáhejte druhým: Nabídněte pomoc místním, zapojte se do dobrovolnické práce, darujte na charitu. Dobré skutky vám dodají smysl a posílí pocit štěstí, a to i uprostřed nejnáročnější cesty.

Praktikujte mindfulness: Vnímejte krásu okolního světa, vnímejte každý detail. Meditace na pláži, pozorování východu slunce v horách – cestování nabízí skvělé příležitosti k procvičení mindfulness.

Zdravá strava: Ochutnávejte místní speciality, ale dbejte na vyváženou stravu. Zelenina, ovoce, místní produkty – to vše prospívá nejen vašemu tělu, ale i psychice.

Hledejte smysluplné činnosti: Neplánujte si cestu jen podle turistických atrakcí. Hledejte autentické zážitky, zapojte se do místního života, objevujte skryté kouty. To dodá vašemu cestování hlubší smysl.

Péče o duševní zdraví jako součást každodenního režimu: I na cestách je důležité dodržovat spánkový režim, dávat si pauzy a odpočívat. Nebojte se vyhledat pomoc, pokud ji budete potřebovat. I v zahraničí existují služby duševního zdraví.

Jak být v klidu za volantem?

Za volantem je klíčem klidná mysl, a ta začíná správnou pozicí. Ideální je, když volant není ani příliš blízko, ani příliš daleko – musíte dosáhnout na pedály a řadicí páku bez námahy. Představte si to jako prodloužení vašich paží, plynulý pohyb, žádné křeče. Držte volant v klasické pozici “tři čtvrtě na tři”. Tento úchop umožňuje rychlé a precizní reakce na nepředvídané události – zkušenosti z tisíců kilometrů po světě mi to potvrdily. Nezapomínejte na ergonomii: sedadlo by mělo být nastaveno tak, abyste měli dostatečný rozhled a nohy mírně pokrčené v kolenou. Mnozí podceňují výhled – zkontrolujte si zrcadla před každou jízdou, a naučte se efektivně využívat mrtvý úhel. To vám dává kritický čas na reakci, a ten se na neklidných silnicích Indie nebo v hustém provozu Bangkoku ukázal jako nezbytný. Pamatujete si, že klidný řidič je bezpečný řidič.

Dále je důležité se soustředit na řízení a minimalizovat rozptylování. Vypněte telefon, pusťte si klidnou hudbu, a pokud cestujete s lidmi, ujistěte se, že komunikace probíhá minimálně. Já osobně se před dlouhou cestou vždycky ujistím, že mám dostatek tekutin a lehké jídlo, abych se vyhnul únavě a podrážděnosti. To vše má zásadní vliv na váš klid a bezpečnost.

A nezapomeňte na pravidelné přestávky, abyste si odpočinuli a zamezili únavě. I když se zdá cesta krátká, krátká zastávka na procházku dokáže divy. Tohle jsem se naučil během mých cest po Jižní Americe, kde je důležité respektovat nejenom silniční podmínky, ale i své vlastní tělo.

Jak začít znovu řídit?

Chceš si zase sednout za volant? Ideální je najít si opuštěnou plochu – stará letiště jsou super, ale i lesní cesty nebo málo frekventované silnice mimo obec. Představ si to jako výpravu – místo nudné silnice, adrenalin na opuštěné vojenské dráze! Nezapomeň na mapu a GPS, abys se neztratil v terénu. Zkoušej manévrování, parkování, rozjezd do kopce – vše si důkladně procvič. Ideální je mít s sebou zkušeného spolujezdce, co ti dá zpětnou vazbu, jako zkušeného průvodce na túře. Nech si poradit od něj – to je jako mít špičkového instruktora horolezectví. Autoškoly nabízí i kondiční jízdy – jako bys absolvoval intenzivní kurz přežití v provozu. Nepodceňuj to, bezpečná jízda je jako správná příprava na výlet – klíč k úspěchu.

Pro ještě větší zábavu, zkus si najít trasu s hezkým výhledem, třeba panoramatickou silnici v horách! Jen si dej pozor na podmínky – mokrá cesta je jako kluzký svah, a prudké zatáčky jako skalní převis. Před každou jízdou zkontroluj auto, jako bys kontroloval vybavení na expedici. Je to zábava, ale bezpečnost je na prvním místě!

Jak se psychicky uklidnit?

Potřebuješ se psychicky uklidnit? Zapomen na stres! Vyraz do přírody! Rychlý výstup na kopec, prudký běh lesem, to je nejlepší terapie. Silný pohyb na čerstvém vzduchu okamžitě zlepší náladu a prokrvení mozku. Dechové techniky? Zkus je během výstupu – hluboké nádechy a výdechy ti dodají energii a uklidní mysl.

Hudba? Ideální je zvuk lesa, šumění větru nebo zpěv ptáků. To všechno najdeš na tvé oblíbené túře. Jasné barvy? Užij si zářivě zelené louky a azurovou oblohu. Bylinný čaj si uvař z bylinek nasbíraných na cestě – má to úplně jinou sílu. Masáž dlaně? Zkus si během přestávky promasírovat ruce o kmen stromu – uklidňující a energizující zároveň.

Zvířata? Setkání s lesní zvěří je nezapomenutelný zážitek, který ti dodá klid a vrátí tě do rovnováhy. A pokud se ti během túry něco stane, orientace v terénu a přežití v přírodě je skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu. Nauč se to a stres tě už nikdy nepřekoná.

Jak přestat mít strach z řízení?

Bojíte se řízení? Není se čeho stydět, spousta lidí s tím bojuje. Já sám jsem si prošel obdobím, kdy jsem se za volantem cítil jako na horské dráze. Získal jsem ale cenné zkušenosti během let strávených na cestách po světě, a ty vám teď předám.

První krok: Zvládnutí strachu

Nejdůležitější je naučit se relaxovat. Před jízdou i během ní používejte techniky, které vám pomohou zklidnit se. Hluboké dýchání je základ. Zkuste metodu 4-7-8: na čtyři vteřiny se nadechněte, sedm vteřin zadržte dech a na osm vteřin vydechněte. Meditace, ať už řízená aplikacemi nebo vlastní, může být také velmi účinná. Uklidňující hudba, bez rychlých a náhlých změn rytmu, vám pomůže udržet klidný stav mysli. Zkuste si najít playlist specificky určený pro relaxaci za volantem.

Druhý krok: Postupné navykání

Začněte na místech, kde se budete cítit bezpečně. Vyhněte se rušným dálnicím a městským ulicím. Ideální jsou menší silnice s menším provozem. Postupné navykání je klíčové. Nejdřív si zajeďte na pár minut, a postupně prodlužujte dobu jízdy, jakmile se budete cítit sebevědoměji.

Další tipy zkušeného cestovatele:

  • Kurz jízdy: Zvažte profesionální výuku jízdy. Instruktoři vám pomohou s technikou jízdy a zvláště s krizovými situacemi.
  • Jízda s někým zkušeným: Jeďte s někým, komu důvěřujete a kdo má s řízením bohaté zkušenosti. Jeho klid vás uklidní.
  • Plánování trasy: Před jízdou si naplánujte trasu, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu z hledání cesty.
  • Pravidelná jízda: Čím častěji budete řídit, tím větší sebevědomí si vypěstujete. I krátké jízdy pomohou.

Nebojte se dělat chyby. Každý řidič, i ten nejzkušenější, dělá chyby. Důležité je se z chyb učit a jít dál. Získejte si sebevědomí a užívejte si svobodu, kterou vám řízení automobilu nabízí.

Který vitamín je dobrý na nervy?

Z mých cest po světě jsem zjistil, že pro zdravé nervy je klíčová vyvážená strava bohatá na vitamíny skupiny B. B1 (thiamin), B6 (pyridoxin) a zejména B12 (kobalamin) jsou nezbytné pro tvorbu neurotransmiterů – chemických poslíčků v mozku a nervové soustavě. Nedostatek těchto vitamínů může vést k podrážděnosti, únavě a problémům s koncentrací. Na Bali jsem potkal léčitele, který zdůrazňoval důležitost B komplexu pro duševní rovnováhu. V Japonsku jsem si všiml, že tamní populace konzumuje mnoho potravin bohatých na tyto vitamíny.

Kromě vitamínů B jsou pro nervovou soustavu důležité i omega-3 mastné kyseliny. V severských zemích, kde konzumace ryb je běžná, jsem pozoroval výrazně nižší výskyt neurologických problémů. Tyto kyseliny, hojně obsažené v lososu, tuňáku a sardinkách, snižují záněty v těle a chrání nervové buňky před poškozením. V Amazonii jsem viděl, jak místní populace využívá rostlinné zdroje omega-3 kyselin, dokazující, že i bez ryb se dá k jejich dostatečnému příjmu dojít.

Je důležité si uvědomit, že kvalita spánku a snižování stresu rovněž významně ovlivňují funkci nervového systému. Vitamíny B a omega-3 jsou jen součástí komplexního přístupu k péči o nervy, a jejich nedostatek by měl být konzultován s lékařem.

Co na nevolnost při cestování?

Na cestovní nevolnost, tu nepříjemnou souputnici mnohých dobrodružství, se skvěle osvědčil dimenhydrinát. Je to účinná látka, která mi sama pomohla překonat nejednu bouřlivou plavbu i klikatou horskou cestu. Doporučuji ho užívat preventivně, 15–30 minut před cestou. Nezapomeňte, že není vhodný pro děti, pouze pro dospívající od 15 let a dospělé.

Osobně jsem zjistil, že pro maximální účinnost je důležité kombinovat dimenhydrinát s jinými opatřeními. Vyhýbání se silně vonícím jídlům před cestou, větrání v dopravním prostředku a soustředění se na horizont mi vždy pomohly. A nepodceňujte sílu zázvoru! Zázvorové bonbóny nebo čaj mohou být skvělým doplňkem k lékům. Pro dlouhé cesty doporučuji pořídit si i pásky proti nevolnosti, které pomáhají stimulovat akupresurní body na zápěstí. Experimentujte a najděte si svůj ideální “proti-kinetotický” koktejl!

Jak uklidnit nervy a psychiku?

Stres a nervozita? Znáte to, i z těch nejkrásnějších výletů. Naštěstí existují rychlé a účinné techniky, jak se uklidnit, a to i na cestách. Zkuste osvědčené dechové cvičení – hluboký nádech, výdech. Funguje spolehlivě, ať už sedíte na vrcholku hory, nebo v přeplněném autobusu. Hudba je další skvělý pomocník. Na mé cestě po Nepálu mi například místní melodie vždy pomohly zklidnit mysl po náročném dni. Vytvořte si vlastní “cestovní playlist” s uklidňujícími tóny. Jasné barvy vám dodají energii, ať už v podobě barevného šátku, nebo prostě jenom sluncem zalitého místa. Procházka v přírodě je univerzální lék – vždycky, když jsem se cítil přehlcený dojmy z nových míst, pomáhala mi procházka po pláži v Thajsku, nebo horská túra v Alpách. Bylinný čaj s medem je výborný na uklidnění, ale pozor na pitný režim, zvláště v horku. Masáž dlaně si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv, je to skvělý tip na zklidnění v letadle. A kontakt se zvířaty? Hladit kočku v marocké medrese, nebo se mazlit se štěňaty v útulku v Římě… neopakovatelné zážitky a balzám na nervy.

Využívejte těchto tipů, ať už zdoláváte himálajské štíty, nebo jen procházíte rušnými ulicemi Prahy. Klid v duši je klíčem k bohatším a intenzivnějším zážitkům.

Co je to Nosofobie?

Nosofobie, neboli nozofobie, je iracionální, neúměrný strach z nemoci, nákazy a nečistoty. Tento strach, často paralyzující, může výrazně ovlivnit cestování. Představte si například pobyt v rušném indickém městě, kde je hygiena odlišná od zvyklostí Evropana. Pro nosofobika se taková situace může stát noční můrou.

Nejčastějšími obavami jsou tuberkulóza, pohlavní choroby, rakovina a srdeční choroby. Znalost těchto obav je klíčová pro cestovní agentury a hotely, které by měly nabízet služby a informace klientele, aby zmírnily případné obavy. Například, podrobné informace o hygienických standardech ubytování, dostupnosti zdravotní péče v dané destinaci, a také tipy na prevenci infekčních nemocí, mohou výrazně pomoci zmírnit úzkost.

Můj osobní zážitek z cestování po Jihovýchodní Asii mě naučil, že klíčem k pohodlnému cestování s případnou nosofobií je prevence. Očkování, důkladná hygiena rukou a výběr bezpečných zdrojů potravy a pití jsou naprosto zásadní. Také je důležité si uvědomit, že většina lidí v rozvojových zemích má mnohem silnější imunitu než my, a tak je riziko nákazy často menší, než si představujeme. Ale rozumná opatrnost je vždy na místě.

Důležité je také pamatovat na to, že nosofobie je léčitelná. Profesionální pomoc psychologa nebo psychiatra může výrazně zlepšit kvalitu života a umožnit svobodné cestování bez omezení strachu.

Co na zklidnění psychiky?

Potřebujete zklidnit rozbouřenou mysl? Znáte ten pocit, když se vám zdá, že se svět zhroutí? Já ano, a to nejen z přeplněných turistických atrakcí v Asii. Kromě profesionální pomoci psychologa, která je v takových chvílích nepostradatelná, existují i cesty k rychlé úlevě. Léky s uklidňujícím účinkem, snižující přehnanou reakci organismu na stres, jsou na předpis. Naštěstí ale existují i volně prodejné přírodní preparáty. Můj osobní tip z cest po Himálaji: kozlík lékařský, chmel, meduňka, mučenka a třezalka tečkovaná – skvělí společníci pro klidnější duši. Tyto bylinky, jejichž účinky jsem vyzkoušel na mnoha cestách, jsou účinné při lehčích stavech stresu a úzkosti. Z vlastní zkušenosti vím, že například šálek meduňkového čaje po náročném dni na kole v Nepálu dokáže zázraky. Pamatuji si, jak jsem se po meditaci s výhledem na Andy cítil klidnější díky účinku mučenky. Vždycky ale platí: při vážnějších problémech je nutné vyhledat odbornou pomoc. Nepodceňujte sílu profesionálního přístupu, stejně jako sílu přírody, která nám nabízí mnoho cest k duševní pohodě.

Jak vypadá záchvat úzkosti?

Představte si, že jste na náročné túře v horách. Náhle vás přepadne pocit paniky, jako by se vám hroutil svět. To je záchvat úzkosti – náhlý, intenzivní strach bez zjevné příčiny. Srdce vám buší jako o závod, dýchání se zrychluje, cítíte se na omdlení, svírá vás na hrudi a ruce se vám třesou. Můžete pociťovat nevolnost, závratě a pocit dušení. To vše se může projevit i v nečekaných situacích, třeba v přeplněném autobuse nebo před důležitou prezentací. Někdy se úzkost projevuje i jako zrychlené myšlenky, neschopnost soustředění a intenzivní vnitřní neklid. Důležité je si uvědomit, že to přejde. Naučte se techniky zvládání stresu, jako je hluboké dýchání – zpomaluje srdeční tep a zklidňuje. V nouzi pomůže i pomalé, kontrolované procházky, zaměření na okolí a vědomé vnímání smyslových vjemů. Zkušený turista ví, že podobně jako se zvládá výstup na strmou horu, zvládne se i tento vnitřní “výstup”. Příčinu záchvatu nelze vždy přesně určit, ale důležité je vědět, že nejde o život ohrožující stav a že existuje pomoc.

Jak se zbavit amaxofobie?

Amaxofobie? Znám to. Projel jsem celý svět a viděl jsem víc letišť, než si dokážete představit. Klíč? Relaxace. Ne, nemluvím o letu první třídou (ačkoliv to pomáhá!). Mám na mysli hluboké dýchání. Před letem, během turbulence – soustřeďte se na svůj dech, počítání výdechů, to vás uklidní a uzemní. Vytvořte si rituál – poslech oblíbené hudby, meditace. Zkuste si představit úspěšný let, příjemný cíl, ne katastrofické scénáře. Tohle je klíč k ovládnutí strachu.

Ale někdy je potřeba profesionální pomoc. Dobře prověřený terapeut, specialista na fobie, vám může pomoci identifikovat kořeny vašeho strachu a naučit vás efektivní strategie zvládání. Existují různé techniky, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), která vám pomůže přeprogramovat vaše myšlenky a reakce. Nebojte se o tom s odborníkem promluvit. Nejste sami.

Tip navíc: Plánujte cesty pečlivě. Vyberte si spolehlivou leteckou společnost, informujte se o bezpečnostních opatřeních. Čím víc budete vědět, tím menší bude prostor pro obavy. A pamatujte, že i já, zkušený cestovatel, jsem se v minulosti s leteckou fóbií setkal. Dalo se to překonat.

Scroll to Top