Plánujete leteckou cestu s dětmi? Nepodceňujte přípravu jídel a nápojů. Na palubě letadla se vám to rozhodně vyplatí. Zapomeňte na stereotypní sladkosti a křupky. Možnosti jsou mnohem širší!
S sebou si můžete vzít prakticky cokoli, co dětem chutná a bezpečně se transportuje. Uvařené těstoviny v krabičce, palačinky zabalené v pečlivě uzavíratelných sáčcích, jogurt s lžičkou – to vše je skvělý nápad. I teplé jídlo je možné! Vývar v termosce pomůže zvládnout i náročnější lety a uspokojí hlad i malé strávníky.
Tip pro zkušené cestovatele: Myslete na konzistenci jídla. Tuhé kusy, které by se mohly snadno zadusit, je lepší vynechat. Také se vyplatí volit jídla, která se nekají a nemají silný zápach. A nezapomeňte na dostatek tekutin – voda, džusy, čaje – vše je povoleno. Příprava je klíčem k pohodlnému letu!
Důležité upozornění: Vždy se řiďte pokyny letecké společnosti ohledně tekutin v příručním zavazadle. Objem tekutin může být omezen, ale dětská výživa obvykle není problémem.
Co dát dítěti na uklidnění do letadla?
Let s dětmi? Z vlastní zkušenosti z desítek letů vím, že klidné dítě je klíč k pohodové cestě. Ucpání nosu je častý problém ve vzduchu. Proto doporučuji kapky do nosu s obsahem xylometazolinu (Nasivin, Olynth, Sanorin) – ale jen na krátkodobé použití a raději po konzultaci s lékařem. Měkčí variantou je mořská voda (Sterimar, Quixx, Vincentka), která nosní sliznici hydratuje. Pro suchý kašel u dětí od dvou let je vhodný Levopront (kapky nebo sirup), pro mladší Ditustat kapky nebo Petit drill sirup. Pastilky na cucání (od 3-4 let) nebo spreje s mentolem pomohou ulevit od bolesti v krku a usnadní dýchání. Nezapomeňte na dostatek tekutin – to je pro hydrataci sliznic klíčové, zvláště v suchém prostředí letadla. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, vždy dbejte na věk dítěte a dodržujte doporučené dávkování. Pro větší děti může být uklidňující i oblíbená hračka, kniha nebo tablet s pohádkami. Doporučuji si vše předem připravit, abyste se v letadle soustředili na co nejpohodlnější cestu pro celou rodinu. Vždy je vhodné se před cestou poradit s lékařem, zejména u dětí s chronickými onemocněními.
Co obléct dítěti do letadla?
Na palubě letadla se teplota může výrazně měnit. Proto vrstvení oblečení je klíčové. Doporučuji bavlněné body, na to lehkou mikinu či tenkou fleecovou bundu a na vrch džínovou bundu nebo lehký cardigan. Dítě by mělo mít pohodlné, ale zároveň teplé ponožky a případně teplejší kalhoty. Snadno rozepínatelné oblečení je výhoda – v případě změny teploty dítě rychle převléknete. Nezapomeňte na čepičku, která pomůže udržet teplo, zvláště u miminek. Pokud letíte přes noc, vezměte si pyžamo. Při výběru oblečení myslete na to, že v letadle je suchý vzduch, a proto je důležité, aby oblečení bylo z prodyšných materiálů. Vysokohorské prostředí letadla může také způsobovat dehydrataci, proto je důležité dodržovat pitný režim. Kromě oblečení doporučuji mít u sebe i deku nebo šátek, pro případ, že by dítě zmrzlo.
Praktické je použít oblečení z přírodních materiálů, které dýchají a lépe regulují tělesnou teplotu. Syntetické materiály sice mohou být teplejší, ale mohou u dětí dráždit pokožku a způsobovat pocení. Myslete na to, že dítě se v letadle může zašpinit, a proto je dobré mít náhradní oblečení v příručním zavazadle. Vhodné je zvolit oblečení, které nebude omezovat pohyb dítěte.
Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?
Na bezpečnostní kontrole je klíčová rychlost a připravenost. Než se dostanete k pásům, vyndejte si z příručního zavazadla všechnu elektroniku – telefon, tablet, notebook, e-čtečku – a dejte ji do samostatné přihrádky. Ušetříte tak čas i sobě, i ostatním cestujícím.
Dále si připravte tekutiny a gely v sáčku o objemu max. 1 litr, s jednotlivými nádobkami do 100 ml. Pokud máte větší množství, budete ho muset odbavit v zavazadle v podpalubí. Nezapomeňte, že sem patří i krémy, pasty, spreje a podobně.
Vše ostatní, co by mohlo spustit alarm (kovové předměty – mince, klíče, hodinky, opasek s kovovou sponou, šperky atd.), vyjměte a dejte do samostatné misky. To samé platí pro svrchní oděvy – bundy, kabáty – pokud je máte na sobě.
Tipy zkušeného cestovatele:
- Využijte kapes oblečení k uložení drobností, šetří to čas.
- Vyndavání elektroniky usnadníte použitím samostatné, snadno přístupné kapsy v batohu.
- Sáček s tekutinami a gely mějte vždy po ruce.
- Sledování pokynů personálu urychlí celou proceduru.
Nepodceňujte přípravu, usnadní vám to cestu a ušetří nervy.
Co pro děti do letadla na uší?
Pro děti na uši do letadla doporučuji EarPlanes – dětské chrániče sluchu speciálně navržené pro zmírnění tlaku v uších během letu. Fungují na principu vyrovnávání tlaku a jsou mnohem efektivnější než klasické špunty do uší. Z vlastní zkušenosti vím, že plačící dítě v letadle je nepříjemné pro všechny, a EarPlanes výrazně pomohou předcházet takovým situacím. Kromě EarPlanes je vhodné dítěti před letem dát něco k pití (vodu, šťávu), aby polykání pomáhalo vyrovnávat tlak. Některé děti také ocení cucání dudlíku nebo bonbonu. Důležité je dítěti před letem vysvětlit, co se bude dít a jak se může cítit, aby se minimalizoval strach a úzkost. Nezapomeňte na dostatek oblíbených hraček a knížek, abyste zabavili dítě během letu.
Co s sebou s dítětem k moři?
Co s sebou na dovolenou u moře s dětmi? Zkušený cestovatel vám poradí, že to není jen o pláži a písku. Nejdříve si zařiďte cestovní doklady – pasy, případně občanské průkazy s fotkou, a pojištění. Tohle je základ, který vám může ušetřit mnoho starostí.
Myslete dopředu a připravte si plán aktivit. Moře samo o sobě nestačí. Balení hraček, knížek, a třeba i malého batohu na písek a lopatičky je nezbytností pro zabavení dětí. Plánujte aktivity podle věku dětí – výlety, návštěvu zoo, aquaparku, nebo jen stavění hradů z písku.
Opalovací krém s vysokým faktorem (SPF 50+) je absolutní nutností. Nešetřete s ním! K tomu čepička s kšiltem, sluneční brýle a botičky do vody, které ochrání citlivé nožky před horkým pískem a ostrými kamínky. Nepodceňujte ani UV obleček pro děti – výborná ochrana před spálením.
Oblečení je klíčové – počítejte s teplými dny, ale i s možností chladnějšího počasí a deště. Lehké oblečení z přírodních materiálů, plavky (více párů!), a něco teplejšího na večer. Nezapomeňte na větrovku a pláštěnku.
Léky – nezbytná součást lékárničky. Nejen běžná léčiva proti bolesti, horečce a průjmu, ale i repelent proti komárům a libovolné léky, které vaše dítě pravidelně užívá. Dětské hygienické potřeby – vlhčené ubrousky, krém na opruzeniny, šampon, mýdlo – to vše se hodí.
Pyžamo, samozřejmě. A nezapomeňte na praktické věci – ručníky (více!), plážovou osušku, igelitové sáčky na mokré plavky a další drobnosti. Ať už máte cestovní postýlku, nebo ne, přebalovací podložka se bude určitě hodit.
Plavky, UV obleček, a plavecké pomůcky, jako jsou rukávníky či kruh, jsou samozřejmostí, pokud děti neumí plavat. Nepodceňujte bezpečnost u vody!
Co proti bolesti uší v letadle?
Bolest uší v letadle? Klasika! Nejdřív zkus stimulovat smrkání nebo zívání. Valsalvův manévr – zácpa nosu a výdech proti odporu – taky zabírá, ale u dětí to chce opatrnost. Dobře znám i ty speciální ušní špunty na vyrovnání tlaku, ale s nimi zkušenost nemám, vzhledem k nedávnému uvedení na trh bych je osobně nedoporučil. Na horách, kde se s výkyvy tlaku taky potkávám, se mi osvědčilo polykání (žvýkání žvýkačky, cucání bonbonu). Zvyšuje se tím produkce slin a dochází k častějšímu polykání, což napomáhá vyrovnávání tlaku v Eustachově trubici. Důležité je během vzletu a přistání pít dostatek tekutin, vyhýbat se alkoholu a kofeinu. A pokud bolest přetrvává i po vyzkoušení těchto tipů, raději se poraďte s lékařem.
Co sbalit dětem k moři?
Plánování volného času je stejně důležité jako balení. Vyberte si aktivity vhodné pro věk dětí – písečné hrady, šnorchlování, procházky po pláži, výlety do okolí. Mějte na paměti, že i chvíle klidu jsou pro děti důležité.
Opalovací krém s vysokým faktorem ochrany proti UVA a UVB záření je absolutní nezbytností. Doporučuji krém odolný vůči vodě a opakovanou aplikaci, zvláště po koupání. Klobouček, sluneční brýle s UV filtrem a botičky do vody ochrání citlivou dětskou pokožku.
Oblečení je nutné zvolit s ohledem na proměnlivé počasí. Balte lehké oblečení na horké dny, ale připravte se i na chladnější večery nebo případný déšť. Nepodceňujte vrstvení oblečení.
Léky jsou nepostradatelné. Přibalte léky na běžné nemoci jako horečku, bolest hlavy, průjem a nezapomeňte na repelent proti hmyzu. Dezinfekci a dětské hygienické potřeby je samozřejmostí.
Pyžamo, plavky, případně UV obleček pro větší ochranu proti slunci a plavecké pomůcky (rukávníky, nudle) by neměly chybět.
Malý tip pro zkušenější cestovatele: přibalte si i malou lékárničku s obvazy, náplastmi a antiseptikem pro případ menších zranění. A nezapomeňte na zábavu – knížky, hry, tablety s nabitými bateriemi (připravte si i offline hry).
A na závěr: nezapomínejte na dostatek pitného režimu! V horku je dehydratace hrozbou i pro dospělé, natož pro děti.
Co neprojde do letadla?
Takže, co se ti do letadla nedostane? Kromě zřejmých věcí jako je zbraň, musíš počítat s tím, že v odbaveném zavazadle se zakazují výbušniny, různé plyny (včetně plynových kartuší na vaření!), hořlavé kapaliny (líh, benzín, ale i třeba některé opalovací krémy – raději si to přečti!), toxické a infekční látky (opatrně s léky!), radioaktivní materiál (to je jasné!), peroxidy (barvy na vlasy a podobně!), žíraviny (kyseliny, louhy) a paliva (benzín, petrolej).
Tohle je jen stručný výčet.
Důležité:
- Vždy si před odletem přesně ověř u letecké společnosti nebo na webu letiště, co je povoleno a co ne. Pravidla se mění!
- Powerbanky do příručního zavazadla, ale s omezenou kapacitou – zkontroluj limity!
- Nůžky, nože, multitooly – raději do odbaveného, ale i tam platí omezení velikosti a typu.
- Lahvičky s tekutinami v příručním zavazadle – max. 100 ml, v uzavíratelném průhledném sáčku.
- Některé léky musí být řádně doloženy lékařským předpisem.
Nepodceňuj to! Zkontrolovat si to dvakrát před cestou ti ušetří spoustu stresu a zbytečných problémů na letišti. A pro klid duše – raději se vyhni všemu, co by mohlo vyvolat pochybnosti.
Kde mají být léky v letadle?
Léky patří do příručního zavazadla. Je to zásadní, ať už letíte kamkoliv. Mnohokrát jsem se přesvědčil, že odbavené zavazadlo může být ztraceno, zpožděno, nebo dokonce poškozeno. V letadle vám může být špatně, nebo se objevit nečekaná zdravotní komplikace, a pak se neobejdete bez svých léků. Proto je vždycky noste u sebe – v dobře přístupné kapse příručního zavazadla. Doporučuji si navíc vyfotografovat přehled léků s dávkováním a uložit ho do cloudu. Může se vám to hodit při komunikaci s lékařem v zahraničí, ať už je to v případě ztráty léků, nebo pro snadnější orientaci v jejich užívání. Nezapomeňte na potřebné recepty – v některých zemích je jejich předložení nutné. A pamatujte, že cennosti, doklady a elektroniku byste měli rovněž vozit v příručním zavazadle. Letecké společnosti za ztrátu z odbaveného zavazadla neručí.
Co pomáhá na bolest uší v letadle?
Bolest uší v letadle je nepříjemný, ale běžný problém. Nejčastěji ho způsobuje tlaková změna během stoupání a klesání. Nejjednodušší řešení? Podpořte dítě (nebo sebe) ke smrkání či zívání. Tyto činnosti pomáhají vyrovnat tlak v Eustachově trubici spojující středoušní dutinu s nosohltanem.
Valsalvův manévr je další účinná technika. Znamená to zacpat nos a jemně vydechovat proti uzavřeným nosním dírkám. U dětí je potřeba být opatrný a manévr provádět velmi jemně. Důležité upozornění: Tato metoda není vhodná pro všechny a u některých lidí může vést k nežádoucím účinkům.
Na trhu existují speciální ušní špunty pro vyrovnávání tlaku. Tyto špunty jsou navrženy tak, aby pomohly vyrovnat tlak v uších během letu. Nicméně, vzhledem k jejich poměrně krátké době na trhu a omezeným dlouhodobým studiím, jejich doporučení není jednoznačné. Zvažte tedy pečlivě jejich použití a proberte to s lékařem, pokud máte s ušima problémy.
Prevence je klíčová! Před letem se vyhněte ucpanému nosu (např. rýmě). Během letu pravidelně polykejte, pijte vodu a žvýkejte žvýkačku. To napomáhá pohybu svalů a otevírání Eustachovy trubice. Pokud trpíte častými problémy s ušima v letadle, poraďte se s lékařem nebo zkušeným otorinolaryngologem (ORL). Může vám doporučit individuální řešení.
Pro kojence a malé děti je důležité kojení nebo dávání dudlíku během stoupání a klesání, aby se vyrovnal tlak v uších. Pokud dítě pláče, může to být právě kvůli bolesti uší – pokuste se ho uklidnit a pomoci mu s vyrovnáním tlaku výše zmíněnými metodami.
Co sbalit s detmi k moři?
Dovolená u moře s dětmi? Zkušený cestovatel ví, že to chce perfektní přípravu. Nepodceňujte cestovní doklady – pasy či občanské průkazy by měly být v pořádku s dostatečnou platností. Nejen o slunění je řeč! Plánujte aktivity – stavění hradů z písku, návštěvu akvaparku, procházky po pláži, sbírání mušlí… Fantazii se meze nekladou. Opalovací krém s vysokým faktorem SPF 50+ je nezbytností, a to i pro zatažené dny. Nezapomeňte na čepice s kšiltem, sluneční brýle s UV filtrem a lehké, ale pevné botičky do vody, které ochrání dětské nožky před ostrými kameny a horkým pískem. Balte oblečení na různé počasí: plavky, lehké letní oblečení, ale i teplejší oblečení na večery a případný déšť, a to i v létě. Léky, které děti běžně užívají, by neměly chybět, stejně jako dětské hygienické potřeby, včetně repelentu proti hmyzu. Nepřehlédněte pyžamo a případné plavecké pomůcky, jako jsou rukávníky nebo nafukovací kruh. Pro menší děti se vyplatí uvažovat o UV oblečku, který poskytuje dodatečnou ochranu před sluncem. Praktické je i cestovní lékárnička s obvazy, dezinfekcí a léky proti bolesti. A nezapomeňte na dostatek pitné vody! Dobrá hydratace je klíčová, zvlášť u dětí v horku. Před cestou si také ověřte, zda je na pláži dostupné hřiště, restaurace s dětským jídelníčkem nebo třeba půjčovna vodních sportů.
V kolika letech s dítětem k moři?
Ideální doba pro cestu k moři s dítětem je po prvním roce života. Předtím je riziko zdravotních komplikací vyšší, a to nejen kvůli aklimatizaci, ale i kvůli slabší imunitě. Do tří měsíců věku se cesty daleko od domova obecně nedoporučují.
Pokud se přece jen rozhodnete pro cestu s miminkem (do jednoho roku), počítejte s delším pobytem, minimálně dvanáct dnů, aby se dítě stihlo aklimatizovat. Krátký pobyt může naopak vést k většímu stresu a zdravotním problémům. Vyberte si místo s mírným klimatem a vyhněte se horkému slunci a přeplněným plážím.
Důležité je také zvážit dopravu. Letecká doprava s miminkem může být náročná. Auto je pohodlnější, ale cesta může být dlouhá. Vlak nabízí kompromis, ale může být méně komfortní.
Nezapomeňte na potřebnou výbavu: dostatek plen, dětskou výživu, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem (SPF 50+), klobouček a lehké oblečení z přírodních materiálů. Vždy mějte po ruce dostatek tekutin pro sebe i dítě.
U moře buďte opatrní s expozicí slunci. Miminka mají citlivou pokožku a snadno se spálí. Vyhýbejte se přímému slunci v nejteplejších hodinách dne a používejte stín.
Sledujte dítě pečlivě a v případě jakýchkoli zdravotních problémů vyhledejte lékařskou pomoc. Doporučuje se mít s sebou i základní lékárničku s léky na běžná onemocnění.
Co na uší do letadla pro děti?
Pro děti na palubě letadla, hlavně při výškových změnách, doporučuji EarPlanes – dětské špunty do uší. Tyhle silikonové špunty s praktickou rukojetí pro snazší zavedení jsou pro mě a mou rodinu naprostá nutnost na všech cestách. Zamezí nepříjemnému tlaku a bolesti v uších během startu a přistání. Fungují na principu vyrovnání tlaku, takže se mimi i větší dítě cítí během letu komfortněji. Na rozdíl od klasických špuntů, které jen tlumí zvuk, tyto špunty aktivně pomáhají s vyrovnáváním tlaku. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jejich použití je hračka a výrazně zlepší zážitek z letu, a to i při delších letech. Čtyři silikonové lamely zajišťují komfortní a pevné usazení. Důležité je správné použití – instrukce najdete v balení. V batohu zaberou minimum místa a rozhodně si je s sebou nezapomeňte vzít! Ušetří vám to stres i u vašich dětí.
Co sbalit k moři s miminkem?
Plánujete dovolenou u moře s miminkem? Skvělé! Nepodceňujte přípravu, protože i ten nejmenší cestovatel potřebuje správné vybavení. Zaprvé, oblečení: sázejte na vzdušné, světlé kousky z přírodních materiálů, jako je len a bavlna. Syntetika se v horku nepříjemně lepí na pokožku. Počítejte s několika komplety oblečení na den i noc, včetně pohodlných pyžamek. Nezapomeňte na čepici s kšiltem, která ochrání citlivou dětskou hlavičku před sluncem, šátek na zakrytí před větrem či sluncem a samozřejmě i sluneční brýle s UV filtrem. Kvalitní bavlněné pleny na koupání jsou nepostradatelné, stejně jako plavky, pokud se chystáte do vody. A pozor na nepředvídatelné počasí! Vždy mějte připravený alespoň jeden teplejší komplet oblečení – lehkou mikinu a kalhoty, abyste zvládli i chladnější večery či nečekaný déšť.
Důležitá je i správná obuv. Malé nožičky ocení měkkou, prodyšnou obuv, ideálně sandálky s dobrou oporou. Zavinovačky se hodí na zahřátí, ale i jako podložka na pláž. Nezapomeňte na dostatek plen a vlhkých ubrousků. Doporučuji vzít si i malou cestovní lékárničku s obvyklými léky na bolest, horečku a případné zažívací potíže. Zkušenost učí, že i při důkladné přípravě se může stát něco nečekaného. Proto se vyplatí mít po ruce číslo na místní pediatra nebo lékařskou pohotovost.
Nezapomínejte na komfort pro sebe! Lehké, skladné tašky a batoh vám usnadní cestování. Vzhledem k tomu, že miminka často potřebují klid a krmit se v určitých intervalech, plánování výletů by mělo být flexibilní. Nezkoušejte si naplánovat příliš mnoho aktivit na jeden den. Dopřejte si dostatek odpočinku a hlavně si užijte čas s miminkem u moře!
Co si vzít na uklidnění do letadla?
Na uklidnění v letadle, když se chystáš na trek do neprobádaných končin, zapomeň na prášky. SSRI antidepresiva typu citalopram, escitalopram, sertralin, paroxetin, fluoxetin a fluvoxamin sice lékaři předepisují, ale pro mě jako zkušeného turistu je to poslední volba. Před letem se raději soustřeď na přípravu – dobrá fyzická kondice, zkušenosti s výškou (pokud letíš do hor) a správná aklimatizace sníží stres.
Místo léků zkus: důkladnou přípravu itineráře, poslech relaxační hudby, meditaci (aplikace s guided meditací ti pomohou), elektronickou knihu s dobrou knížkou, procházku po palubě, hovor s posádkou nebo spolucestujícími (vhodná příležitost pro seznámení se s dalšími dobrodruhy!).
Varovné příznaky: panika, dušnost, bušení srdce. Pokud se objeví, zkus zhluboka dýchat, pomalu počítat a soustředit se na něco konkrétního kolem sebe. Pokud se stav nezlepší, požádej o pomoc palubní personál. Před letem si ale promluv s lékařem o případných rizikových faktorech a strategiích, jak stres zvládnout. Dobře se informuj o své trase a případných rizicích. To je nejlepší prevence stresu a paniky.
Co sbalit batoleti do letadla?
Letět s batoletem? Žádný problém! Věřte mi, nalétáno mám dost a s dětmi v letadle mám bohaté zkušenosti. Nejdůležitější je mít s sebou vše potřebné pro miminko – pleny, vlhčené ubrousky, dostatek plenkových krémů (suchá pokožka je v klimatizovaném prostředí častým problémem), oblíbené hračky a knížky. Klidně i dudlík a něco na kousání – změny tlaku ve vzduchu dětem znepříjemňují bolest v ouškách.
Co se týče autosedačky, některé letecké společnosti je povolí, ale vždy si to předem ověřte u vaší letecké společnosti a nezapomeňte na to, že to bude s největší pravděpodobností zpoplatněno. Můžete si vzít i vlastní jídlo a pití pro batole do 3 let, prakticky bez omezení. Doporučuji tekutiny, aby miminko nebylo dehydrované. Vhodné jsou i ovocné pyré nebo jiné oblíbené svačinky. Vyhněte se však potravinám, které by mohly způsobit nadýmání.
Nezapomeňte na věci pro sebe – pohodlné oblečení, šátek na krk pro případ chladu a osobní lékárničku s léky proti bolesti, případně s léky, které vaše dítě běžně užívá. A co je nejdůležitější? Trpělivost. Let s batoletem může být náročný, ale s dobrou přípravou ho zvládnete levou zadní.
Tip pro zkušenější cestovatele: Malé hry a písničky zaberou skvěle a pomohou překonat nudné chvíle. A nezapomeňte na balzám na rty – suché prostředí v letadle může i vám způsobit popraskané rty.
Kolik jídla si můžu vzít do letadla?
Co se týče jídla do letadla, platí jednoduché pravidlo: 100ml limit pro tekutiny. To znamená, že všechny husté kaše, pyré, jogurty a podobné, pokud jsou v menším balení než 100ml, jsou v pohodě. Suché potraviny, jako energetické tyčinky, ořechy, sušené ovoce, müsli, pečivo, jsou ideální a zaberou minimum místa v batohu. Využijte je na doplnění energie během dlouhého letu.
Praktické tipy pro zkušeného turistu:
- Balení: Využijte zip sáčky pro lepší organizaci a zabránění úniku tekutin.
- Výběr jídla: Volte potraviny, které se nekazí a nezanechávají silný zápach.
- Hmotnost: Pamatujete na váhu zavazadel. Lehké, ale výživné jídlo je klíčové.
Co raději nebrat:
- Tekutiny nad 100ml (polévky, džusy, jogurty ve větších obalech).
- Potraviny s výrazným zápachem (např. silně kořeněné pokrmy).
- Potraviny, které se snadno rozmačkají nebo rozlijí.
Tip: Před letem se informujte o specifických pravidlech letecké společnosti, jelikož mohou existovat drobné odchylky.