Co musí mít pes v autobuse?

Přeprava psů v autobusech se v různých zemích liší, ale obecné zásady bezpečnosti platí všude. V České republice platí, že pes bez schránky musí mít nasazený bezpečný náhubek a být držen na krátkém vodítku. To platí i v případě, že psa přepravujete v otevřené přepravce nebo tašce.

Důležité detaily:

  • Náhubek by měl být pohodlný a dobře padnoucí, aby pes nemohl kousat, ale zároveň se v něm mohl pohodlně nadechnout a otevírat tlamu.
  • Vodítko musí být dostatečně krátké, aby pes nemohl dosáhnout na jiné cestující.
  • V některých zemích je povinná přepravka i pro menší psy. Doporučuje se vždy ověřit si místní předpisy před cestou.
  • Pokud váš pes trpí cestovní nevolností, zvažte vhodné léky od veterináře a dostatečné větrání.

Tipy pro klidnou cestu:

  • Vyberte si méně frekventované spoje, abyste minimalizovali stres pro psa i ostatní cestující.
  • Připravte si pro psa dostatek vody a případně i krmivo, pokud cesta trvá déle.
  • Nezapomeňte na hygienu – vezměte si s sebou sáčky na psí exkrementy.

Paměťte: Bezpečnost vašeho psa a ostatních cestujících je na prvním místě. Dodržováním těchto pravidel přispějete k příjemné cestě pro všechny.

Jaké zvíře syčí?

Na Madagaskaru jsem potkal fascinujícího tvora – švába madagaskarského. Jeho syčení je opravdu impozantní! Dorůstá délky 5–8 cm a ten zvuk vzniká protlačováním vzduchu průdušnicí pod tlakem. Zní to mnohem hlasitěji, než byste čekali od hmyzu.

Zajímavosti:

  • Na rozdíl od jiných švábů, tito nemají křídla.
  • Syčení používají k odstrašení predátorů, ale i k soupeření mezi samci.
  • Jsou poměrně klidní a manipulace s nimi je většinou bezpečná (pokud se nebojíte jejich velikosti!).

Tip pro turisty:

  • Pokud se vydáte na Madagaskar, určitě se pokuste tyto šváby pozorovat v jejich přirozeném prostředí – v tropických lesích.
  • V některých turistických centrech je můžete vidět i v teráriích.
  • Nezapomínejte na respekt k místní fauně a nerušte je zbytečně.

Kdy musí mít pes náhubek?

Pravidla přepravy psů v MHD se liší po celém světě. V Praze, podobně jako v mnoha evropských městech, je povinnost mít psa s náhubkem při vstupu do vozidel MHD, aby se předešlo ohrožení ostatních cestujících. Tento požadavek platí i tehdy, je-li pes v tašce či na krátkém vodítku. Zajímavostí je, že dle dostupných informací, přibližně polovina psů přepravovaných pražskou MHD postrádá náhubek, což svědčí o nedostatečné informovanosti majitelů, či o ignoraci pravidel.

V některých zemích, například v Japonsku, je přeprava psů v MHD přísně regulována, často s omezením velikosti a plemene. Naproti tomu v jiných částech světa, například v některých oblastech USA, je přeprava psů v MHD mnohem volnější, často bez náhubku a s minimálními omezeními. Doporučujeme proto vždy před cestou s vaším psem v MHD v dané zemi zkontrolovat aktuální předpisy a dodržovat je, abyste předešli pokutě a zajistili bezpečí pro sebe i ostatní.

Pravidla se mohou lišit i v rámci jedné země, například v závislosti na regionu či typu dopravního prostředku. Vždy je proto vhodné si před cestou ověřit platná pravidla na webových stránkách dopravce nebo u příslušných úřadů.

Kam letecky se psem?

S pejskem na cesty? Žádný problém! Španělsko, Francie, Řecko – všechno paráda. Ale Chorvatsko a Itálie jsou TOP. Proč? Krásné pobřeží a spousta možností pro výlety!

Chorvatsko: Nádherné ostrovy, prosluněné zátoky, perfektní pro trek s pejskem. Počítej s tím, že některé pláže jsou pro psy vyhrazené, jiné ne. Vždycky si to ale předem zkontroluj. Doporučuji navštívit Národní park Krka, ale s pejskem jen po vyznačených trasách.

Itálie: Podobně jako v Chorvatsku – psí pláže ano, ale ne všude. Sicílie, Sardinie – to jsou místa, kde se dá s pejskem skvěle pochovat. Uvažuj o výletech do hor, například do Dolomity, ale i tam platí, že s pejskem jen po vyznačených trasách.

Tipy pro aktivní cestovatele s pejskem:

  • Připrav se na horko: Dostatek vody pro tebe i psa je klíčový. Vyhýbej se nejteplejším částem dne.
  • Ochrana proti klíšťatům a blechám: Nepodceňuj to, hlavně v jižních oblastech.
  • Přenosný pelíšek: Pro odpočinek během vašich výletů.
  • Vakcíny a cestovní pas pro psa: Zkontroluj si to předem!
  • Psí turistické mapy: Existují mapy, které ukazují psí pláže a trasy vhodné pro psy.

Plánovaný itinerář:

  • Vyber si konkrétní region a prozkoumej mapy a webové stránky s informacemi o psech na plážích.
  • Zarezervuj ubytování, které psy vítá.
  • Naplánuj si trasy s ohledem na fyzické možnosti psa.
  • Připrav si seznam nezbytných věcí pro psa a pro sebe.

Jaké zvíře na mazlení?

Kočky a psi jsou sice skvělí společníci, ale na túře spíš překážkou. Pro aktivního turistu jsou vhodnější menší a nenáročnější zvířata. Králíci jsou skvělí, ale potřebují klec a dostatek prostoru, což na cestách komplikuje. Ptáci (např. andulky) jsou příliš křehcí na náročnější podmínky. Morčata a křečci jsou malí, ale jejich péče vyžaduje pravidelnost, což na cestách může být problém. Rybičky zcela odpadají. Ideální volbou by tak mohl být odolný a malý hlodavec, jako například některý druh myši, kterého lze snadněji transportovat a jehož péče je méně náročná na prostor a čas. Důležité je ale vždy zvážit specifické nároky zvoleného druhu a zajistit mu bezpečí a pohodlí i během túry. Před cestou je nutné konzultovat veterináře o vhodnosti cestování se zvířetem a nezbytných opatřeních.

Co se považuje za týrání zvířat?

Zkoušel jsem krotké lamy v Andách, divoké koně na mongolské stepi a roztomilé opice v Amazonii. Vím, co je to zodpovědná interakce se zvířaty a co je týrání. Týrání zvířat, to není jen zjevné mučení. Podle zákona, a to mi věřte, za týrání se považuje podrobit zvíře výcviku, veřejnému vystoupení nebo podobnému účelu, pokud je to pro něj spojeno s bolestí, utrpením, zraněním nebo jiným poškozením. Viděl jsem to na vlastní oči – slony nucené k těžké práci bez odpočinku, medvědy tančící v cirkusech, vyhublé psy v psích závodech. To je nelidské.

Stejně tak je týráním vychovávat, cvičit nebo účelově používat zvíře k agresivnímu chování vůči člověku nebo jiným zvířátům. Mnoho kmenů, které jsem navštívil, žije v harmonii s přírodou, ale i tam jsem viděl případy, kdy se snaží zkrotit dravé šelmy s tragickými následky. Tato definice se ovšem, a to je důležité, nevztahuje na výchovu, která je v souladu s jeho přirozeností a potřebami. Klíčem je rozlišovat mezi respektem a zneužíváním. Správný výcvik je o spolupráci, nikoliv o dominaci a bolesti. Například správná výchova pasteveckých psů je nezbytná pro jejich práci, ale nesmí to vést k psychickému nebo fyzickému utrpení psa.

Jak cestují zvířata letadlem?

Letecká přeprava psa do zahraničí? To chce pořádný plán! Mezinárodní očkovací průkaz – pas psa je základ. Bez něj ani ránu! A nezapomeňte na veterinární potvrzení o zdravotní způsobilosti, to je taky klíčové. Vyřizujte si to s předstihem, někdy to trvá déle, než si myslíte. Počítejte s tím, že budete uvedeni jako majitel v pase.

Pes musí být označen čipem nebo viditelným tetováním. To je pro identifikaci nezbytné. Dobře si zjistěte i letecké předpisy konkrétní letecké společnosti, některé mají specifická pravidla pro přepravu zvířat, třeba ohledně velikosti přepravky a jejího umístění v letadle. Přepravka by měla být dostatečně prostorná, aby se pes mohl pohodlně otočit a lehnout si. Doporučuji investovat do kvalitní a odolné přepravky. Nezapomeňte na dostatek vody a krmiva pro cestu. A hlavně, nejlépe si nechte poradit od veterináře, který se na leteckou přepravu zvířat specializuje. Ten vám pomůže s vyřízením všech potřebných dokumentů a dá vám cenné rady.

Kolik se platí za psa v tramvaji?

Přátelé, cestovatelé! Cena za psího společníka v tramvaji se liší dle lokality. V okrajových částech města zaplatíte za vašeho chlupatého přítele pouhých 20 korun. Vězte však, že toto pravidlo se nevztahuje na miniaturní plemena. Pokud váš psí parťák pohodlně proleze do schránky o rozměrech maximálně 25x45x70 cm, cesta je pro něj zdarma. Doporučuji vždy mít po ruce dostatek drobných, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Nezapomeňte také, že i drobný pes by měl být v přepravce pro maximální bezpečnost a pohodlí, ať už je přeprava placena, či nikoliv. Mějme na paměti, že i naši čtyřnozí kamarádi potřebují cestovní komfort!

Jaký sáček do letadla?

Zkušenost z desítek letišť mi říká, že pravidlo 100 ml na tekutinu je železné. Každá lahvička s tekutinou – od krému na ruce po pastu na zuby – nesmí překročit tento objem. Důležité: všechny tyto lahvičky musí být v jednom průhledném a uzavíratelném sáčku. To vám usnadní kontrolu na letišti a ušetří vám nervy.

Mnoho leteckých společností, zvláště z Evropy a Severní Ameriky, ale má i další omezení. Často je to maximální velikost sáčku, typicky 20 x 20 cm. Někdy je také limitován objem sáčku, obvykle 1 litr. Před odletem si proto vždy ověřte přesná pravidla u vaší letecké společnosti. Nepodceňujte to – nesplnění pravidel může vést k zabavení vašich tekutin, a to i těch drahých parfémů a kosmetiky.

Tip pro zkušeného cestovatele: Používejte cestovní balení kosmetiky. Je to mnohem praktičtější než přebalování všeho do stomililitrových lahviček. A nezapomeňte sáček s tekutinami umístit do snadno přístupného místa v zavazadle, abyste jej mohli rychle ukázat při kontrole.

Jaké zvíře je nejméně náročné?

Nejméně náročná zvířata? Můj batoh prošel džunglí i pouští, ale i tam jsem potkával tvory, kteří vyžadují minimum péče. A věřte mi, zkušenost je důležitá! Hlodavci, konkrétně morčata, křečci a potkani, se ukázali jako ideální společníci i pro ty, kteří tráví hodně času na cestách – nebo prostě nemají mnoho času na náročné mazlíčky. Nepodceňujte však jejich potřeby! Prostor je klíčový – představte si sebe zavřeného v přepravce na měsíc! Klec musí být bezpečná, nepropustná pro úniky, které jsem zažil na vlastní kůži v různých koutech světa. Pravidelné krmení, samozřejmě, a důkladná hygiena – pravidelná výměna podestýlky je nezbytná, abyste se vyhnuli nepříjemným zápachům, které by i zkušeného cestovatele znechutili.

Zajímavostí je, že různé druhy hlodavců mají odlišné nároky na prostor a krmivo. Potkani jsou například inteligentnější a potřebují více interakce než křečci. Morčata zase vyžadují specifickou stravu bohatou na vlákninu. Před výběrem si proto důkladně nastudujte specifické potřeby vybraného druhu, podobně jako bych si před cestou do Nepálu nastudoval místní zvyky.

Nezapomeňte na veterinární péči. Preventivní prohlídky jsou stejně důležité jako očkování před dalekou cestou. Zdravé zvíře je šťastné zvíře a šťastné zvíře je skvělým společníkem.

Kolik psů může do vlaku?

Počet psů ve vlaku závisí na počtu cestujících s platnou jízdenkou. Jeden cestující = jeden pes. To je základní pravidlo, které platí téměř všude, ať už cestujete po České republice, nebo třeba po rozlehlých pláních Mongolska. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že tato regulace je poměrně univerzální, i když s drobnými výjimkami, jako například u speciálních přepravních služeb pro zvířata.

V Maďarsku, konkrétně ve vlacích MÁV-START, platí dodatečná omezení. Psi nejsou povoleni v první třídě, ani v lůžkových a lehátkových vozech. To je specifické pro tuto železniční společnost a podobná pravidla se mohou objevit i v jiných zemích, například ve Švýcarsku s jejich přísnými normami pro přepravu zvířat. Vždy je proto důležité si předem zkontrolovat pravidla přepravce.

Plánujete-li cestu do Norska, přeprava psů (kromě vodících a asistenčních psů) je zakázána. Norské předpisy ohledně zvířat jsou obecně striktní a je nutné s nimi počítat při plánování cesty. Mám zkušenost s tím, že i v Austrálii a na Novém Zélandu existují velmi přísná pravidla pro import zvířat, a to i pro psy. Vždy se důkladně informujte o platných předpisech cílové země.

Nezapomeňte na přepravku! Bez ohledu na zemi, je nutné psa přepravovat v přiměřeně velké a bezpečné přepravce, aby se zabránilo zranění zvířete i nepohodlí pro ostatní cestující. Toto pravidlo se týká naprosto všech zemí, kde jsem cestoval.

Kdo jezdí metrem zdarma?

Praha se opět posunula v oblasti dostupnosti veřejné dopravy! Od 1. července platí skvělá novinka pro všechny, kdo se pohybují po městě metrem a dalšími prostředky pražské integrované dopravy (PID).

Zdarma se nyní vezete, pokud:

  • Je vám méně než 15 let.
  • Je vám 65 let a více.

Tohle je skvělá zpráva především pro rodiny s dětmi a seniory. Ušetříte slušné peníze na jízdném, což se při cestování, ať už po Praze nebo po okolí, vždycky hodí. Pamatuji si, jak jsem dříve při svých cestách po Evropě záviděl městům s takovouto vstřícnou politikou pro děti a seniory. Nyní se Praha řadí k těm progresivnějším.

Co je důležité si uvědomit:

  • Změny se týkají všech prostředků PID, tedy nejen metra, ale i autobusů, tramvají a vlaků v rámci Prahy a okolí.
  • Pro bezplatnou jízdu je nutné se řídit aktuálními pravidly PID a případně disponovat patřičnou legitimací (např. průkaz totožnosti pro seniory).
  • Podrobné informace a případné výjimky naleznete na webových stránkách PID.

Tato změna tarifu značně zjednodušuje cestování a zvyšuje atraktivitu Prahy pro rodiny a seniory. Doporučuji využít této příležitosti a prozkoumat krásy Prahy a jejího okolí bez obav z vysokých nákladů na dopravu!

Kolik je pokuta za psa bez náhubku?

Pořádek s pejsky na vodítku a v náhubku se v Česku liší obec od obce. Zatímco v Praze může být neposlušný čtyřnohý přítel důvodem k pokutě až 5 000 Kč na místě, v menších městech se výše sankce může lišit podle místních vyhlášek. Moje zkušenosti z cest po republice ukazují, že kontroly jsou častější v turisticky atraktivních oblastech a parcích. Nezapomínejte, že kromě náhubku je důležité i vodítko a identifikační čip. Chybějící čip, stejně jako absence náhubku u psů určených vyhláškou, může vést k pokutě až 30 000 Kč ve správním řízení. Toto číslo je maximální sazbou a výše pokuty závisí na konkrétních okolnostech a posouzení správního orgánu. Před cestou s vaším psem si proto vždy ověřte místní vyhlášky, abyste předešli nepříjemným překvapením. Informace o konkrétních vyhláškách často najdete na webových stránkách příslušných měst a obcí.

Kolik stojí pes do letadla?

Cena přepravy psa letadlem se značně liší. Záleží na letecké společnosti, délce letu, velikosti psa a jeho přepravě (v kabině nebo v nákladovém prostoru). Pro menší psy v přepravce v kabině počítejte s poplatkem od 100 do 300 EUR (cca 2500–7500 Kč) na vnitrostátních letech. Na mezinárodních letech je to mnohem dražší – 200–600 EUR (5000–15000 Kč), a to bez ohledu na to, jestli pes letí v kabině nebo v nákladovém prostoru. Někdy se cena navyšuje i podle destinace. Vždy si předem ověřte přesnou cenu u konkrétní letecké společnosti, protože ceníky se liší. Důležité je také zkontrolovat jejich pravidla pro přepravu zvířat – velikost a typ přepravky, potřebná veterinární dokumentace (včetně očkování proti vzteklině a mikročipu), a případné omezení pro konkrétní plemena. Nezapomínejte na cestovní pojištění pro psa, které kryje i případná zranění během letu. U letu v nákladovém prostoru je nezbytné zvolit přepravku, která zajistí psu dostatek prostoru a ochranu před povětrnostními vlivy a nárazy.

Jaký pes může do letadla?

Cestování se psem v letadle? Žádný problém, pokud splňujete podmínky. Malý pes do 8 kg, který nepatří mezi bojová plemena, může s vámi cestovat v kabině. Je však nutné mít pro něj speciální přepravku z pevného plastu, jejíž rozměry nesmí překročit 48 x 32 x 29 cm. Během letu musí zůstat pes v přepravce pod vašim sedadlem – na klíně, či volně po kabině, rozhodně ne.

Doporučení zkušeného cestovatele: Před letem si pečlivě ověřte přesné podmínky přepravy u konkrétní letecké společnosti. Požadavky se mohou lišit, a to i v detailech jako jsou povolené typy přepravek, či dodatečné poplatky. Nezapomeňte na potřebnou veterinární dokumentaci, včetně očkování proti vzteklině a případných dalších požadavků země, do které cestujete. Včasná rezervace letenky s pejskem je klíčová, místa pro přepravky v kabině jsou omezená. Pro větší komfort psa vezměte s sebou jeho oblíbenou hračku a misku s vodou. A nezapomeňte na dostatek pamlsků na uklidnění během letu.

Bojová plemena: Definice “bojového plemene” se může lišit dle letecké společnosti. Proto je před letem nezbytné kontaktovat leteckou společnost a ujasnit si, zda váš pes spadá do této kategorie.

Kde cestují zvířata v letadle?

Menší pejsci a kočičky, řekněme do 8 kg, většinou frčí v přepravce na palubě – jako ruční zavazadlo. Důležité je, aby přepravka měla nepropustné dno, pro případ… no, víte. Pro větší chlupáče, nad 8 kg, je to už jen nákladový prostor. Tohle ale není pro ně zrovna turistický zážitek! Zkontrolujte si předem podmínky letecké společnosti, některé mají striktní limity velikosti a váhy, i pro zvířata v kabině. Důležité je taky zjistit, zda je let pro vašeho mazlíčka vůbec vhodný – například v létě bývá v nákladovém prostoru extrémní vedro. Vždycky se radši informujte dopředu, ať to pro něj není stresující výlet. Připravte se na očkování, veterinární potvrzení a případně i speciální povolenky pro mezinárodní lety. Někdy je i pro menší zvířata pohodlnější a bezpečnější přeprava v samostatném klecím v nákladovém prostoru, je to otázka celkové velikosti a povahy zvířete. Kvalitní přepravka s dostatečným prostorem je samozřejmostí.

Co dělat když najdu uhynulé zvíře?

Na mrtvé zvíře se raději vůbec nedotýkejte. Pokud je to nevyhnutelné, použijte jednorázové rukavice. Riziko nákazy je reálné, ať už jde o běžnou chřipku ptáků nebo něco exotickějšího – v divočině nikdy nevíte, na co můžete narazit. Myslete na to, že některá zvířata mohou i po smrti přenášet nemoci.

Důležité: Uložte zvíře do neprodyšného sáčku, ideálně dvojitě. Zapište si místo nálezu (GPS souřadnice jsou ideální), datum a čas, a pokud možno, i druh zvířete. To vše výrazně usnadní práci veterinářům a vědcům.

Tip pro zkušené cestovatele: V odlehlých oblastech se mi osvědčilo zabalit zvíře do několika vrstev igelitových pytlů a důkladně je zalepit. Po návratu do civilizace ho odevzdám na nejbližším veterinárním ústavu. Může se jednat o cenné informace o místní fauně a jejím zdravotním stavu.

Doprava do státního veterinárního ústavu je nezbytná pro další vyšetření. Pomůže to zjistit příčinu úhynu a případně zabránit šíření nákazy.

Kdy je pes sexuálně aktivní?

Pohlavní dospělost psa nastává většinou kolem 6 měsíců věku, i když fyzicky a emocionálně jsou stále štěňaty. To je důležité vědět, zejména pokud cestujete s psem. V tomto věku jsou již schopni reprodukce, a proto je důležité dbát na prevenci nežádoucího rozmnožování, zvláště při cestování do oblastí s volně pobíhajícími psy. Neopomenutelná je i ochrana proti parazitům, která je při cestování o to důležitější. Riziko nákazy je v cizích zemích vyšší. Řiďte se proto pokyny vašeho veterináře ohledně očkování a prevence. Na cestách je důležité mít po ruce i základní veterinární pomůcky a znát kontakty na místní veterinární kliniky.

I když pes dosáhne pohlavní dospělosti v 6 měsících, plná fyzická zralost nastává později, obvykle mezi 12 a 18 měsíci, záleží na plemeni a velikosti psa. U velkých plemen je to zpravidla déle. Plánovaná reprodukce by se proto měla odložit na dobu po této plné fyzické zralosti.

Scroll to Top