Co musíte vidět v Paříži?

Paříž, město světla, nabízí nespočet zážitků. Klasika, jako Eiffelova věž, s panoramatickým výhledem na celou metropoli, je nezbytnou zastávkou, ale nezapomínejte na časování – fronty bývají dlouhé. Doporučuji rezervaci online. Versailles, s jeho opulentním zámkem a rozlehlými zahradami, je na jednodenní výlet, ideálně s jízdním řádem vlaků v ruce. Menší, ale stejně okouzlující, je Panství Trianon, nabízející klidnější atmosféru. Louvre, s Monou Lisou v čele, vyžaduje alespoň půlden, možná i celý den, pokud chcete prozkoumat jeho bohaté sbírky. Znovu – online rezervace je klíčová. Notre-Dame, i po požáru stále impozantní, je sídlem historie, navštivte ji a zamyslete se nad její silou. Sacré-Coeur na Montmartre, s nádherným výhledem a živou atmosférou ulic, je ideální pro romantickou procházku. Vítězný oblouk, symbol francouzského vítězství, nabízí další panoramatické výhledy, avšak připravte se na výstup po mnoha schodech. Palais Royal, s jeho nádhernou zahradou a malebným náměstím, nabízí klidný kontrast k ruchu města a je skvělým místem na odpočinek.

Nepodceňujte časovou náročnost prohlídky jednotlivých památek a rezervujte si vstupenky předem, abyste se vyhnuli zbytečnému čekání. Doporučuji využít systém veřejné dopravy, metro je rychlé a efektivní. Prohlídky s průvodcem obohatí váš zážitek o zajímavé historické souvislosti a anekdoty. A nezapomeňte ochutnat francouzskou kuchyni – od croissantu k slavnému Boeuf Bourguignon, gastronomické zážitky jsou nedílnou součástí pařížského dobrodružství.

Na co si dát pozor v Paříži?

Paříž je krásná, ale jako každé velké město má i svá úskalí. Bezpečnost je srovnatelná s jinými evropskými metropolemi, ale opatrnost je na místě. Kapesní krádeže jsou časté, zejména v přeplněných oblastech – metro, autobus, okolí Eiffelovky, Louvre, Sacré-Coeur. Dbejte na své věci, peněženku a telefon mějte neustále na očích.

Doprava: V metru se vyplatí dávat pozor na batoh a tašky, zloději tam operují velmi rafinovaně. Lístky si kupte předem, abyste nemuseli ztrácet čas v automatech, kde se stávají krádeže. Používejte raději oficiální taxi služby nebo Uber, abyste se vyhnuli podvodníkům.

Další rady:

  • Naučte se pár základních francouzských frází – pomůže to při komunikaci a může to i odradit potenciální zloděje.
  • Nepoužívejte drahé šperky na ulici a nenechávejte viditelně cenné věci v hotelovém pokoji.
  • Foťte si důležité doklady (pas, jízdenky) a uložte je do cloudu – v případě ztráty to usnadní jejich nahrazení.
  • Buďte obezřetní vůči lidem, kteří se k vám přibližují s nečekanou nabídkou (např. podpis petice, prodejem suvenýrů).
  • V noci se vyhýbejte odlehlým a špatně osvětleným oblastem.

Podvodníci: Dávejte si pozor na různé podvody, např. “falešné sbírky”, “okrádání s pomocí falešné mince” nebo “podvody s turistickými mapami”.

  • Pokud se vám něco stane, ihned kontaktujte policii.
  • Před cestou si sjednejte cestovní pojištění.

Co je v Paříži zadarmo?

Paříž nabízí překvapivě mnoho bezplatných zážitků. Louvre sice vyžaduje vstupné, ale první neděli v měsíci je vstup zdarma (ovšem připravte se na fronty!). Musée d’Orsay, s impozantní sbírkou impresionismu, je rovněž skvělou volbou, i když zdarma není. Centre Pompidou nabízí bezplatný vstup do některých expozic, doporučuji si předem ověřit aktuální program. Chateau de Versailles je částečně přístupný zdarma, ale pro plný zážitek si připravte peníze na vstupenky do paláce. Notre-Dame, bohužel, je stále po rekonstrukci, ale její exteriér je fascinující. Sacré-Cœur, s nádherným výhledem na město, je přístupná zdarma. Vítězný oblouk – za vstupné se dostanete na vrchol, ale jeho majestátní vnější vzhled si můžete užít i z ulice. Nezapomeňte na procházky po Seine, pikniky v Luxemburgských zahradách a prozkoumání skrytých uliček – to vše je bezplatné a nabízí nezapomenutelné zážitky. Plánujte dopředu, mnohé atrakce mají omezenou kapacitu nebo vyhrazené dny s bezplatným vstupem.

Co si přivézt z Paříže?

Z Paříže si přivezte víc než jen klasické suvenýry! Francie, a tedy i Paříž, je rájem pro smysly. Nezapomínejte na ikonické parfémy, které Paříži vynesly přezdívku “nejvoňavější město”. Dopřejte si vzorky od renomovaných značek, ne vždy je nutné kupovat celou flakónovou zásobu.

Gurmánské zážitky jsou nezbytné. Objevte kouzlo francouzských sýrů. Nebojte se experimentovat a ochutnat regionální speciality. Doporučuji navštívit specializované obchody s výběrem sýrů a vinařskými produkty. K tomu si dejte sklenku výborného francouzského vína – perfektní suvenýr i pro ty nejnáročnější.

Pro sladké choutky je tu luxusní čokoláda Fauchon. Dejte si ale pozor na letní teploty – čokoláda se může rozpustit.

  • Tip pro fajnšmekry: Vydejte se mimo turistická centra a objevte menší obchůdky s regionálními produkty. Najdete tam jedinečné kousky.

Pařížská výroba krajky má dlouhou tradici. Hledejte ručně vyráběné kousky, jsou unikátní a perfektní jako dárek.

  • Nezapomeňte: Olivy a olivový olej jsou v Paříži sice dostupné, ale levnější a kvalitnější bývají v Provence.
  • Suvenýry: Samozřejmě, klasické suvenýry z Paříže (Eiffelovka, klíčenky, magnety) jsou vždy k dispozici, ale zkuste najít něco originálnějšího.

Co vidět v Paříži za 4 dny?

Čtyři dny v Paříži? To je málo, ale stihneme toho hodně! Začneme výstupem na Vítězný oblouk – úžasný výhled a skvělý začátek. Pak se přesuneme do Muzea Oranžérie, kde se pokocháme impresionistickými obrazy Monetu a dalších. Doporučuji si předem zarezervovat vstupenky online, abychom se vyhnuli frontám. Potom se vydáme na procházku po Montmartru, ale ne klasickou turistickou trasou. Vydáme se po schodech a úzkých uličkách, objevíme skryté kavárny a ateliéry. Pro milovníky knih je nutností návštěva Shakespeare and Company – okouzlující knihkupectví s jedinečnou atmosférou. Institut arabského světa nabídne architektonický skvost a kulturní zážitek. Centre Georges Pompidou – moderní umění a skvělý výhled z terasy. Večer se projdeme podél Seiny, třeba i s nočním koupáním (při dodržení všech bezpečnostních pravidel a v povolených místech). Doporučuji se podrobněji informovat o bezpečnosti a dostupnosti koupání v Seině. Nezapomeňte si prohlédnout mapu cyklostezek Paříže a půjčit si kolo – je to skvělý způsob, jak se efektivně pohybovat po městě a objevovat skryté kouty. Pro efektivnější cestování využijte systém MHD – metro a autobusy. Plánujte si trasy dopředu, abychom maximalizovali čas. Nebojte se zajít i mimo vyhlášené turistické lokality – Paříž má co nabídnout i v méně známých čtvrtích.

Pro aktivnější zážitek doporučuji i výlet na Île Saint-Louis, procházku podél Canal Saint-Martin, návštěvu parku Buttes-Chaumont nebo projížďku po Seině lodí. Využívejte každou volnou chvíli k prozkoumávání – Paříž je plná překvapení.

Co vidět v Paříži zdarma?

Paříž nabízí překvapivě mnoho k objevení i bez vynaložení finančních prostředků. Klasické ikony jako Louvre (vstup zdarma první neděli v měsíci a pro osoby mladší 26 let z EU) či Musée d’Orsay (zdarma pro osoby mladší 18 let a s platným průkazem EU) si vyžádají strategické plánování, jelikož fronty mohou být dlouhé. Využijte časového posunu, brzká rána či pozdní odpoledne bývají méně přeplněné.

Centre Pompidou s moderním uměním a panoramatickým výhledem z terasy je dalším lákadlem. Doporučuji se zaměřit na bezplatnou expozici na venkovních plochách. Pro milovníky historie je nezbytná návštěva Notre-Dame de Paris (vstup zdarma, ale přístup do interiéru je momentálně omezen z důvodu rekonstrukce), Sacré-Cœur v Montmartru s nádherným výhledem na město a Vítězného oblouku (vstup zpoplatněn, ale výhled z jeho okolí je zdarma a stejně impozantní).

Méně známé, ale stejně fascinující, jsou:

  • Procházka po Sejně: Romantická plavba po řece je sice placená, ale procházka po nábřeží nabízí úchvatné pohledy zdarma.
  • Montmartre: Prozkoumejte malebné uličky, Place du Tertre s umělci a pohlédněte na Paříž z výšky.
  • Luxemburské zahrady: Ideální místo pro odpočinek a relaxaci uprostřed zeleně.
  • Latinská čtvrť: Projděte se historickými uličkami, navštivte Sorbonnu a ponořte se do studentské atmosféry.

Palác ve Versailles (Chateau de Versailles) je sice zpoplatněn, ale zahrady jsou přístupné zdarma a nabízejí rozsáhlou procházku s fontánami a sochami. Plánujte dopředu, abyste si užili co nejvíce z Vaší návštěvy Paříže.

Co ochutnat v Paříži?

Paříž, město romantiky a umění, nabízí i nezapomenutelný gastronomický zážitek. Žabí stehýnka, klasická francouzská pochoutka, se nejlépe ochutnávají v tradiční brasserii. Nebojte se experimentovat – příprava se liší restaurací od restaurace, od pečených po smažené. Šneci v petrželové omáčce (escargots), další ikonický pokrm, se servírují v malých ulitách a jejich jemná chuť je překvapivě lahodná. Pro milovníky mořských plodů jsou ústřice, nejlépe čerstvě otevřené, nezbytnou součástí pařížské kulinářské pouti.

Tatarák (tatarský biftek), jemně nasekané hovězí maso s kořením, je pokrm pro odvážné, ale pro znalce skutečná lahůdka. Foie gras, husí nebo kachní paštika, je sice kontroverzní, ale její nezaměnitelná chuť stojí za ochutnání (v případě zájmu, zvolte restauraci, která dbá na etické chování k zvířatům). Kromě těchto specialit se vyplatí ochutnat i klasické pokrmy jako cibulová polévka (soupe à l’oignon), bohatá a krémová polévka, perfektní pro chladnější dny.

Blanquette de veau, jemné telecí ragú v bílém vývaru, je dalším důkazem rafinovanosti francouzské kuchyně. Pro rychlý a jednoduchý oběd doporučuji jambon-beurre – chlebíček s máslem a šunkou. A na sladkou tečku? Crêpes Suzette, placky v pomerančovém likéru, vám zaručí dokonalý závěr. Nezapomínejte, že Paříž nabízí množství restaurací s různými cenovými kategoriemi, takže si každý najde něco pro sebe, ať už se jedná o luxusní zážitek, nebo poctivou klasiku.

Kolik stojí vstup do Louvre?

Cena vstupu do Louvru se od roku 2024 pohybuje od 15 do 17 EUR. Online rezervace vyjde na 17 EUR, zatímco nákup vstupenky přímo v muzeu na 15 EUR. Pro mladší 18 let a obyvatele EU do 26 let je vstup zdarma. Nezapomeňte, že každou první sobotu v měsíci po 6:00 hodině a 14. července (Den dobytí Bastily) je vstup volný pro všechny. Doporučuji online rezervaci, abyste se vyhnuli dlouhým frontám, které se, zejména v hlavní sezóně, mohou táhnout i hodiny. Vstupenka zahrnuje přístup k hlavní sbírce, ale pro speciální výstavy si připravte další peníze. Plánujte si návštěvu s předstihem – Louvre je rozsáhlý a na prohlídku všech jeho pokladů budete potřebovat celý den, ne-li více. Pro efektivnější prohlídku se zaměřte na konkrétní exponáty, které vás zajímají, případně využijte audioprůvodce. A nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv!

Co se nesmí ve Francii?

Plánujete trek po Francii? Nezapomeňte, že s sebou nesmíte tahat materiály s pedofilní tématikou – to je samozřejmé. Dále pozor na produkty obsahující nebezpečné látky, narkotika a psychotropní látky – tohle je jasné i zkušenému turistovi. Méně známé je, že je zakázán dovoz kojeneckých lahví s bisfenolem A a výrobků obsahujících azbest. A pro milovníky psů – některá bojová plemena psů nemají do Francie vstup povolen, takže si to předem ověřte. Pro bezproblémový vstup je důležité se před cestou informovat o aktuálních nařízeních celní správy, ať už jde o jídlo, vybavení, nebo cokoliv jiného. Před cestou se vždy zaměřte na aktuální informace, ať už na stránkách francouzské celní správy nebo ambasády. Dobrá příprava je základ úspěšné expedice!

Co si dát v Paříži k jídlu?

V Paříži se mezi tradičními pokrmy vyplatí ochutnat tresku merlan Becy (merlánbersi) – skvělý zdroj energie před výletem k Eiffelovce! Vařená šunka jambon à la Porte Maillot (žambon a la port majo) je ideální svačina na cestách, lehká a chutná. Pro pořádný nával energie po náročném dni prozkoumávání města doporučuji roštěnou entrecôte Villette (ántrkot vilet).

Abych si cestu zpestřil, plánuji si jízdní kolo a objevování skrytých zákoutí Paříže. Kolo je skvělé na rychlé přesuny mezi památkami, a to i s taškou plnou skvělého jídla!

Cukrárny (pâtisserie) jsou další kapitolou. Doporučuji:

  • Plánování: Vyhledat si cukrárny s dobrou dostupností, třeba přímo na turistické trase.
  • Ochutnávka: Kromě klasických croissantů zkuste macarons nebo tartaletky. Většinou se dají koupit i jednotlivě, takže můžete ochutnat více druhů.
  • Hydratace: Nezapomenout na pitný režim! Voda z kohoutku v Paříži je pitná, ale k dostání je i spousta lahodných džusů a limonád.

Pro efektivní pohyb po městě doporučuji využít metro nebo Vélib’ (systém sdílených kol). V kombinaci s peším pohybem a koleme budete mít Paříž prozkoumanou dokonale.

Co jíst v Paříži?

V Paříži rozhodně ochutnejte tradiční pokrmy jako treska merlan Becy (merlánbersi) – křehká ryba připravovaná nejrůznějším způsobem, často pečená nebo dušená. Vařená šunka jambon à la Porte Maillot (žambon a la port majo) je delikatesa, která se pyšní jemnou chutí a kvalitní úpravou. Milovníci masa by si neměli nechat ujít roštěnou entrecôte Villette (ántrkot vilet) – výborné hovězí maso, často servírované s hranolkami a omáčkou.

Pro sladké choutky jsou v Paříži nespočetné pâtisseries. Doporučuji vyzkoušet klasické macarons, croissants a pain au chocolat, ale neváhejte ochutnat i méně známé specialitky jednotlivých cukráren.

  • Tip pro hledání: Využijte online mapy a recenze, abyste objevili skryté poklady mezi menšími cukrárnami. Velké řetězce sice zaručují kvalitu, ale menší podniky nabízejí často unikátní a autentičtější zážitek.
  • Cena: Ceny v turistických zónách jsou obecně vyšší. Pokud chcete ušetřit, vydejte se do méně turistických čtvrtí, kde objevíte skvělé restaurace a cukrárny za příznivější ceny.
  • Rezervace: V populárních restauracích je rezervace doporučena, zvláště během hlavní sezóny.

Kromě zmíněných jídel, nezapomeňte ochutnat čerstvé pečivo z místních pekárny (boulangerie) – baguety a další chleby jsou v Paříži na vysoké úrovni.

Které obvody v Paříži jsou nebezpečné?

Paříž, město světla, skrývá i temnější zákoutí. I když romantická atmosféra láká, je nezbytné být ostražitý. Nebezpečí číhá nejen v centru, ale i v méně turisticky proslulých oblastech.

Zvýšenou opatrnost doporučuji v těchto lokalitách:

  • Saint-Denis: Severní předměstí, známé pro svou impozantní baziliku, ale i pro vyšší kriminalitu, zvláště v nočních hodinách. Doporučuji se vyhnout odlehlým ulicím po setmění.
  • 18., 19. a 20. obvod: Tyto oblasti se vyznačují sociálními problémy a vyšší kriminalitou než v jiných částech Paříže. Vždycky se držte frekventovaných ulic a dávejte pozor na své cenné věci.
  • Montmartre: Ačkoliv je Montmartre ikonický a krásný, je zde bohužel i vysoká pravděpodobnost kapesních krádeží, zejména v přeplněných turistických oblastech. Dávejte pozor na své peněženky a fotoaparáty.
  • Les Halles: Toto rušné obchodní centrum je cílem mnoha kapsářů. Buďte ostražití a hlídejte si své věci.
  • Boulogne-Billancourt: Zatímco většina této oblasti je bezpečná, některé okrajové části vyžadují opatrnost, zejména v noci.

Mimo Pařížské hranice:

  • Sevran
  • Grigny
  • Évry
  • Courcouronnes

V těchto městech je kriminalita výrazně vyšší než v samotné Paříži. Je lepší se jim vyhnout, pokud nemáte důležitý důvod k návštěvě.

Obecná rada: Vždycky se informujte o aktuální situaci, vyhýbejte se odlehlým a špatně osvětleným místům, nevystavujte drahé předměty a v případě potřeby kontaktujte místní úřady.

Co se vyplatí koupit ve Francii?

Ve Francii se vyplatí nakupovat tradiční výrobky. Kvalita a cena se liší podle regionu, proto je dobré vědět, co kde hledat.

Provence: Levandulové mýdlo je klasika (cca 3€, ale cena závisí na kvalitě a velikosti), ale nepodceňujte levandulové esenciální oleje a sušené květiny – skvělé jako suvenýr i pro domácí použití. Všímejte si certifikací BIO, které zaručují kvalitu a původ.

Bretaně: Foukané sklo a keramika jsou nádherné, ale ceny mohou být vysoké, záleží na složitosti a umělci. Hledejte menší dílny a butiky, kde najdete originální kousky za rozumnější cenu. Vyplatí se i ochutnat místní likéry.

Burgundsko: Keramika a kamenické výrobky jsou skvělým suvenýrem, zejména pokud hledáte něco odolného a s charakterem. Objevte i místní vína – Burgundsko je známé pro svá prémiová vína.

Pyrenejské hory: Ozdobné dřeváky jsou krásné, ale těžké na nošení. Kůže je kvalitní, hledejte výrobky s tradičními vzory a technikami zpracování. Zvažte i nákup místních sýrů a šunky.

Normandie: Krajky jsou ikonické, ale cena se odvíjí od náročnosti zpracování. Menší krajkové ozdoby jsou cenově dostupnější než větší kusy. Vyplatí se navštívit místní trhy.

Pikardie: Zlaté šperky – cena je samozřejmě závislá na váze a ryzosti zlata. Zvažte i stříbrné šperky, které mohou být cenově dostupnější variantou s tradičním designem.

Tip: Vždycky smlouvejte, obzvláště na trzích! Nebojte se ptát na původ výrobků a způsob výroby – to dodá vašim suvenýrům jedinečný příběh.

Co se nesmí vozit do Francie?

Plánujete cestu do Francie? Dbejte na to, co s sebou berete. Francouzské celní předpisy jsou přísné. Absolutně zakázáno je dovážet materiály s pedofilní tématikou, což zahrnuje i digitální média. Stejně tak se vyhněte výrobkům obsahujícím nebezpečné látky – přesná specifikace se liší a je komplexní, proto je nejbezpečnější se před cestou informovat na stránkách francouzských celních úřadů. Samozřejmostí je zákaz dovozu všech druhů drog a psychotropních látek. Méně známé je omezení týkající se kojeneckých lahví s bisfenolem A – kontroly se sice neprovádí systematicky, ale porušení může vést k problémům. Azbest, ať už ve formě výrobků nebo stavebního materiálu, je rovněž zakázán. Vždy je lepší být vopředu a zkontrolovat si aktuální celní předpisy na oficiálních stránkách, abyste předešli nepříjemnostem na hranicích. Nezapomeňte, že i množství jinak povolených věcí může podléhat omezením, například alkohol a cigarety.

Doporučuje se mít s sebou doklad o původu zboží, zejména u elektroniky a drahých šperků. Připravte si veškeré dokumenty, které mohou být potřebné k prokázání legálního vlastnictví předmětů, které vezete. V případě pochybností se vždy obraťte na příslušné celní orgány. Nepodceňujte důkladnou přípravu – ušetří vám to čas a nervy.

Na co si dát pozor ve Francii?

Francie je skvělá pro aktivní turistiku, ale opatrnosti nikdy není dost. I když kriminalita není nijak extrémně vysoká, v turistických centrech hrozí kapesní krádeže a loupeže, obzvlášť v přeplněných oblastech. Vždycky si hlídejte batoh a cennosti. Po setmění se vyhněte odlehlým místům a parkům, zejména v méně bezpečných čtvrtích, o kterých se informujte předem. Dobrým nápadem je používat trekové hole nejen v horách, ale i ve městech – zlepší to vaši stabilitu a případný útok znepříjemní.

Před cestou si zkontrolujte bezpečnostní doporučení na webu Ministerstva zahraničních věcí. Naučte se pár základních frází v místním jazyce, pomůže to v nouzi. V horách se držte značených tras a informujte se o počasí. Mějte s sebou vždy dostatek vody a energetické zásoby. Pro případ zranění je důležité mít pojištění a základní lékárničku.

Většina Francouzů je milá a ochotná, ale je třeba být ostražitý, zejména v davu. Nepoužívejte příliš okázale drahé šperky a elektroniku. V případě problému se ihned obraťte na místní policii.

Co se nesmi dát do kufru?

Do kufru letadla rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. Klasické zákazy zahrnují:

  • Výbušniny a pyrotechnika: To zahrnuje nejen evidentní věci jako dynamit, ale i petardy, zábavnou pyrotechniku a dokonce i některé druhy většího ohňostrojného materiálu zakoupeného i v zahraničí.
  • Zbraně: Střelné zbraně jsou samozřejmostí, ale i nože s délkou čepele nad určitou hranici (liší se dle letecké společnosti), sekerky, a další ostré předměty. Někdy se zařazují i nůžky, závisí na jejich velikosti a typu.
  • Nebezpečné látky: Chemické látky, toxické látky, hořlaviny (např. laky na vlasy v spreji s vysokým obsahem alkoholu), kyseliny a žíraviny. I obyčejný sprej na vlasy může být za určitých podmínek problematický.
  • Žhavící předměty: Žhavící zapalovače, které by mohly v tlakovém prostředí letadla způsobit problém.
  • Radioaktivní, toxické a infekční materiály: To je samozřejmost, ale je důležité si uvědomit, že i některé léky (např. některé sirupy) mohou obsahovat látky, které by mohly být v letecké přepravě problematické.
  • Obranné spreje: Pepřové spreje a podobné prostředky jsou zakázány, a to i v zavazadle v kabině.

Důležité upozornění: Pravidla se liší podle letecké společnosti a země. Před letem si vždy důkladně ověřte aktuální předpisy na webových stránkách příslušné letecké společnosti. Nejasnosti je vždy lepší řešit s leteckou společností předem, abyste se vyhnuli problémům na letišti. Nedostatek informací Vás může stát čas a peníze.

Tip: V případě pochybností raději daný předmět do zavazadla nedávejte. Je lepší být opatrný a vyhnout se zbytečným komplikacím.

Scroll to Top