Florencie, kolébka renesance, nabízí nespočet památek. Plánujete-li výlet, rozhodně byste neměli vynechat tyto skvosty:
- Baptisterium svatého Jana Křtitele: Okouzlující osmiboká stavba s bronzovými dveřmi, z nichž nejznámější jsou “Ráje” od Ghibertiho. Doporučuji si předem zarezervovat vstupenku, abyste se vyhnuli frontám. Nezapomeňte se pokochat akustikou v interiéru!
- Danteho dům: Skromný, ale historicky významný dům, kde se narodil slavný básník Dante Alighieri. Prohlídka je krátká, ale nabízí fascinující pohled do života autora Božské komedie.
- Galerie dell’Accademia: Domov pro nespočet uměleckých pokladů, ale hlavně pro David od Michelangela. Připravte se na davy, ale věřte mi, že výhled na tuto sochu stojí za to. Doporučuji zakoupit si vstupenky online.
- Galerie Uffizi ve Florencii: Jedna z nejvýznamnějších galerií světa, plná renesančních mistrovských děl od Botticelliho po Leonarda da Vinciho. Prohlídka celé galerie zabere značný čas, proto si naplánujte dostatek času a zaměřte se na konkrétní díla, která vás zajímají.
- Giottova zvonice: Výstup na vrchol zvonice nabízí dechberoucí panoramatický výhled na celé město. Připravte se na strmé schody, ale výhled stojí za námahu!
- Katedrála Santa Maria del Fiore: Dominanta florentské panoramy, jejíž monumentální kupole je dílem Brunelleschiho. Vstup do katedrály je zdarma, ale pro výstup na kupoli je nutné si zakoupit lístky předem.
- Kostel San Lorenzo: Rodinná kaple Medicejských, plná nádherných soch a náhrobků. Doporučuji prohlédnout si i kapli Nové sakristie, dílo Michelangela.
- Kostel Santa Croce: “Pantheon florentských slavných osobností”, pohřebiště významných umělců, vědců a politiků. Prohlídka vám umožní nahlédnout do historie a kultury Florencie.
Tip: Florencie je ideální pro procházky. Zarezervujte si ubytování v centru, abyste měli vše na dosah. Nezapomeňte ochutnat místní speciality a užít si atmosféru tohoto úžasného města!
Co se vyvazi z Italie?
Itálie, země slunce, módy a skvělé kuchyně, vyváží do České republiky překvapivě pestrou škálu zboží. Ačkoliv si mnoho lidí představí jen víno a olivový olej, realita je mnohem bohatší.
Česká republika má s Itálií dlouhodobě pozitivní obchodní bilanci, což je v globálním měřítku poměrně unikátní. A co za tím stojí? Hlavním tahounem je bezesporu automobilový průmysl.
- Automobily: Italské značky, jako Ferrari, Lamborghini, Fiat a Alfa Romeo, jsou u nás poměrně oblíbené. Export ale zahrnuje i méně známé, ale stejně důležité součásti pro automobily z jiných zemí.
- Traktory: Itálie je významným výrobcem zemědělské techniky, a tak se i tyto stroje dostávají na český trh.
- Autobusy: I v oblasti autobusové dopravy hraje Itálie významnou roli.
- Součásti: Obrovský objem vývozu tvoří právě díly a součástky pro zmíněná vozidla.
Vývoz motorových vozidel a součástek dosahuje hodnoty 1,20 miliardy korun (rok-rok lehce snížený objem), čímž se Itálie umístila na prvním místě mezi exportéry do České republiky. To jen podtrhuje silné propojení obou ekonomik.
Mimo automobilový sektor se do České republiky vyváží i další produkty, i když v menším objemu. Při návštěvě Itálie se tak můžete setkat s produkty, které znáte i z českých obchodů. Je to fascinující pohled na komplexnost mezinárodního obchodu a jeho vliv na náš každodenní život.
Mimochodem, věděli jste, že…
- …mnoho italských firem má v České republice své pobočky?
- …české firmy zase dodávají do Itálie například sklářské výrobky a strojírenské komponenty?
Oboustranný obchod je tak daleko komplexnější než pouhý export aut a objevují se tu zajímavé vzájemné vazby.
Jak se pohybovat po Florencii?
Florencie, město renesance, láká k prozkoumání pěšky. Její historické centrum, s úchvatnými paláci a kostely, je nejlépe prozkoumatelné právě tak. Avšak pro delší vzdálenosti či dopravu mimo historické jádro nabízí Florencie dvě tramvajové linky. Důležité upozornění: žádná z nich nevede historickým centrem. To z nich činí méně atraktivní volbu pro turisty zaměřené na prohlídku památek. Nicméně, představují skvělou alternativu pro efektivní cestování mimo centrum a vyhýbání se typickým florentským dopravním zácpám. Tramvaje jezdí po vlastních tratích, takže cestujícím poskytnou rychlou a spolehlivou přepravu. Doporučuji však kombinovat tramvaj s pěší turistikou pro optimální zážitek z poznávání tohoto okouzlujícího města. Pro orientaci v městské dopravě využijte detailní mapy a mobilní aplikace, které vám zobrazí nejen trasy tramvají, ale i autobusových linek a jejich spojení s vlakovým nádražím.
Tip pro zkušeného cestovatele: Zvažte využití autobusů, které obsluhují i historické centrum, pro kratší přesuny a propojení s tramvajovými zastávkami. V kombinaci s procházkami vám to umožní efektivní a příjemné prozkoumání všech krás Florencie.
Kolik dní strávit ve Florencii?
Florencie, srdce Toskánska, si zaslouží více než jen letmý pohled. Tři dny jsou minimum pro zhlédnutí ikonických památek jako je Duomo, Galleria dell’Accademia s Davidovou sochou od Michelangela a Ponte Vecchio. Ale věřte mi, to je jen špička ledovce.
Abyste skutečně prožili florentskou atmosféru, ochutnali pravou italskou kuchyni a ztratili se v malebných uličkách, doporučuji čtyři dny.
- Den 1: Duomo, Křtitelnice, Museo di San Marco (Fra Angelico).
- Den 2: Galleria dell’Accademia, Ponte Vecchio, Palazzo Pitti (Galerie moderního umění, nebo Muzeum kostýmů a módy – podle zájmu).
- Den 3: Palazzo Vecchio, Uffizi Gallery (rezervujte si vstupenky předem!), procházka zahradami Boboli.
- Den 4: Trh San Lorenzo, ochutnávka italských specialit, návštěva nějakého méně známého muzea, například Museo di Palazzo Davanzati (rekonstrukce středověkého domu), nebo výlet za město do okolí Florencie (např. Siena, San Gimignano).
Nepodceňujte důležitost rezervace vstupenek předem, zvláště do Uffizi Gallery. A nezapomeňte si dopřát gelato!
S pěti dny budete mít prostor i na spontánní objevování skrytých koutů a menších muzeí.
Jak se dostat z letiště Florencie do centra?
Doprava z florentského letiště Amerigo Vespucci do centra je překvapivě snadná a efektivní. Tramvaj T2 je vaším nejlepším spojencem.
Zastávka se nachází přímo před terminálem, takže orientace je triviální. Jízda trvá přibližně 20 minut a doveze vás přímo k hlavnímu vlakovému nádraží Santa Maria Novella, což je skvělý výchozí bod pro prozkoumání města.
Před cestou doporučuji zkontrolovat jízdní řád na gestramvia.com. V špičce bývají tramvaje přeplněné, proto počítejte s delším čekáním.
Alternativy:
- Taxi: Rychlé, ale drahé řešení, ideální pro zavazadla a skupinky.
- Autobus: Levnější než taxi, ale cesta může být delší a méně pohodlná.
- Pronájem auta: Nevhodné pro centrum Florencie kvůli značnému provozu a problémům s parkováním. Doporučuji pouze v případě výletu mimo město.
Tip pro zkušeného cestovatele: Koupit si jízdenku na tramvaj můžete přímo v automatech na letišti nebo v trafikách. Ušetříte si tak čas a případné nepříjemnosti.
Jak dlouho být ve Florencii?
Florencie, město umění a historie zapsané na seznamu UNESCO, láká miliony turistů ročně. Dva dny bohatě stačí na prohlídku hlavních památek, pokud zvolíte svižnější tempo a vynecháte vstupy do muzeí a galerií. Projděte si ikonické Ponte Vecchio, spatřte majestátní dóm s Brunelleschiho kupolí a navštivte Palazzo Pitti s nádhernými zahradami Boboli. Vše je v pěším dosahu historického centra.
Avšak skutečná Florencie se odhaluje pomaleji. Chcete-li si naplno vychutnat atmosféru, ochutnat toskánské speciality v odlehlých trattoriích, prozkoumat menší kostely a paláce skryté v úzkých uličkách, nebo se ztratit v umění v Uffizi či Accademia, pak si přidejte další dny. Prohlídky galerií Uffizi a Accademia s Da Vinciho Davidom si vyžadují rezervaci dopředu a prodlouží váš pobyt.
Zvažte také výlety do okolí. Nedaleké městečko Siena s Piazza del Campo, malebné San Gimignano s typickými věžemi, nebo vinice Chianti – to vše nabízí nezapomenutelné zážitky a prohlídku těchto míst budete chtít zařadit do itineráře. Pro komplexnější poznání Florencie a Toskánska počítám s minimálně čtyřmi až pěti dny.
Nepodceňujte ani fronty. V hlavní sezóně se připravte na čekání u populárních atrakcí. Online rezervace vstupenek vám ušetří drahocenný čas a nervy. Pro efektivnější prohlídku doporučuji využít hop-on hop-off autobus, který vás zaveze k nejdůležitějším památkám. A nezapomeňte na pohodlnou obuv – budete chodit hodně!
Na co si dát pozor v Itálii?
Itálie, země krásy a historie, ale i země, kde je potřeba být obezřetný. Bezpečnostní situace se tu nijak dramaticky neliší od jiných jihoevropských států, ale určitá opatrnost rozhodně neuškodí. Klasika, na kterou je potřeba si dát pozor, jsou kapesní krádeže. Zloději jsou v přeplněných turistických destinacích jako doma – benátské gondoly, římské Koloseum, florentské Uffizi – všude číhají.
Speciálně si dejte pozor v hromadné dopravě, zejména v autobusech a vlacích, a na přeplněných místech, jako jsou trhy a pláže. V Itálii jsou i časté krádeže z aut, a to i když auto jen na krátkou chvíli opustíte. Nevěřte tomu, že “to se mi nemůže stát”, raději si cennosti vezměte s sebou.
Zde je pár tipů, co dělat, abyste se vyhnuli problémům:
- Noste peněženku a telefon v předních kapsách a nenechávejte je v zadních kapsách kalhot či v batohu na zádech.
- Dávejte si pozor na lidi, kteří se k vám příliš přibližují nebo se vás snaží něčeho dotknout.
- Nevystavujte na očích drahé šperky a hodinky.
- Při cestování hromadnou dopravou hlídejte své věci a snažte se sedět blízko výstupu.
- Neparkujte auto na odlehlých místech a pokud je to možné, využívejte placená parkoviště.
- Na pláži nenechávejte bez dozoru žádné cennosti, i když si myslíte, že je to na chvilku.
A ještě jeden tip navíc: Naučte se pár základních italských frází. I když Italové mluví anglicky, trocha úsilí o komunikaci v jejich rodném jazyce bývá oceněna a může vám pomoct v nepředvídatelných situacích.
A co se týče dopravních prostředků – dejte si pozor na motorkáře, kteří si často nevšímají dopravních předpisů. V hustém provozu velkých měst buďte obezřetní a raději volte pomalejší a bezpečnější jízdu.
Co vidět ve Florencii za 3 dny?
Florencie za 3 dny? Žádný problém! Zkušený cestovatel vám poradí, jak maximalizovat váš čas v tomto klenotu Toskánska.
1. den: Duomo a historické centrum – královská cesta
- Duomo (Katedrála Santa Maria del Fiore): Nezapomeňte si předem zarezervovat vstupenky online, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Vyšplhejte na kopuli Brunelleschiho pro dechberoucí panoramatický výhled na celé město – ale připravte se na náročný výstup po schůdcích! Prozkoumejte i Giottovu zvonici pro jiný úhel pohledu.
- Baptisterium San Giovanni: Obdivujte slavné bronzové dveře, zejména “Ráje” od Ghibertiho.
- Piazza della Signoria: Projděte se po tomto živém náměstí, obklopeném nádhernými paláci, sochami a fontánami. Všimněte si kopie Davida od Michelangela (originál je v Galerii Accademia).
- Palazzo Vecchio: Prohlídka interiéru s jeho bohatou historií a uměleckými díly je skvělý způsob, jak se ponořit do florentské renesance. Zvažte rezervaci s průvodcem pro hlubší pochopení.
- Ponte Vecchio: Večerní procházka po tomto ikonickém mostě s obchody postavenými podél něj je nezapomenutelný zážitek.
2. den: Galerie Uffizi a Ponte Vecchio – renesanční symfonie
- Galerie Uffizi: Rezervujte si vstupenky online s přesným časem! Soustřeďte se na klíčová díla, abyste si stihli užít hlavní exponáty. Udělejte si plán předem, abyste se neztratili v bohatství uměleckých pokladů. Doporučuji zaměřit se na Botticelliho “Zrození Venuše” a “Jaro”.
- Ponte Vecchio: Prozkoumejte obchody s šperky a uměním podél mostu, ale buďte opatrní před cenami.
- Oltrarno: Projděte se čtvrtí Oltrarno, známou svými řemeslnými dílnami a klidnou atmosférou. Je to skvělé místo na objevování skrytých koutů a ochutnání místní kuchyně.
3. den: Palazzo Pitti a zahrady Boboli – okouzlující závěr
- Palazzo Pitti: Prozkoumejte tento rozsáhlý palác, který dnes zahrnuje několik muzeí, včetně Galerie moderního umění a muzea kostýmů a módy. Vyberte si muzeum podle vašich zájmů.
- Zahrady Boboli: Projděte se těmito nádhernými zahradami s fontánami, sochami a úchvatnými výhledy. Udělejte si čas na prohlídku a relaxaci v tomto zeleném oáze.
- Trh San Lorenzo: Nakupte si suvenýry a ochutnejte místní speciality na rušném trhu San Lorenzo.
Hotely v centru Florencie: Doporučuji hledat ubytování v blízkosti historického centra pro snadný přístup k památkám. Cena se značně liší v závislosti na úrovni komfortu a poloze.
Jak se dostat z letiště Praha na Florenc?
Z letiště Václava Havla Praha na Florenc se nejrychleji a nejefektivněji dostanete kombinací vlakové linky 119 (Aeroexpress) a metra. Vlaky jezdí pravidelně a pohodlně vás dovezou na Masarykovo nádraží. Cesta vlakem trvá zhruba 6 minut. Odtud je to pak jen krátká jízda metrem (linka B, směr Zličín) na Florenc, kde se nachází hlavní autobusové nádraží. Celková doba cesty je kolem 25-30 minut, v závislosti na frekvenci vlaků a metra. Cena se pohybuje kolem 60 Kč, v závislosti na zvolené jízdence. Doporučuji si pořídit integrovanou jízdenku, která pokrývá cestu vlakem i metrem. Alternativou je autobusová linka 119, ale cesta metrem je obecně rychlejší a pohodlnější, zvláště s kufrem. Pro aktuální jízdní řády a mapu linek doporučuji využít mobilní aplikaci DPP nebo webové stránky Dopravního podniku hlavního města Prahy.
Na Masarykově nádraží se nachází také informační centrum, kde vám ochotně poradí s případnými dotazy. Pro cestovatele s velkým zavazadlem doporučuji využívat eskalátory a výtahy v metru. Vlak i metro jsou klimatizované, takže i v horkém počasí budete cestovat pohodlně.
Co se nesmí vyvážet z Itálie?
Chystáš se do Itálie a plánuješ si něco přivézt? Pozor, ne všechno je povoleno! Vývoz předmětů kulturní a historické hodnoty, uměleckých děl a archeologických nálezů starších 50 let je přísně regulován, prakticky zakázán. To zahrnuje i zdánlivě obyčejné kameny, keramiku, nebo dokonce úlomky z vykopávek. Italové si své dědictví hlídají. Na letištích a hranicích probíhají důkladné kontroly. Riziko je vysoké, pokuta může být enormní. Nepodceňuj to, ani zdánlivě bezvýznamný suvenýr může být problém. Raději se zaměř na moderní výrobky a vzpomínky v digitální podobě. Před cestou si ověř aktuální předpisy na webu italského ministerstva kultury. Zbytečné komplikace ti zkazí celou dovolenou. Nebezpečí hrozí i při nákupu suvenýrů od pouličních prodejců – často nabízejí nelegálně získané předměty.
Jaká zásuvka je v Itálii?
V Itálii narazíš na standardní eurozásuvky (typ C a F), takže si s sebou nemusíš brát redukci, pokud máš cestovní adaptér s těmito typy. Nicméně, v některých starších domech a penzionech se můžeš setkat se staršími italskými zásuvkami s třemi kolíky v trojúhelníkovém uspořádání (typ L). Pro tyto případy si s sebou raději vem univerzální adaptér, abys mohl bez problémů dobíjet svůj foťák, powerbanku a další nezbytnosti pro aktivní výlet. Napětí je 230V/50Hz, takže se nemusíš bát problémů s napětím běžných elektronických zařízení. Tip pro trekaře: v horách a odlehlých oblastech se můžeš setkat s omezenou dostupností elektřiny, takže powerbanka je tvůj kamarád! Nezapomeň si ji pořádně nabít před cestou.
Praktické rady: více zásuvek v jednom místě najdeš spíše v hotelech než v kempech, proto je dobré mít prodlužku. Vždy si ověř, zda je zásuvka funkční – v některých starých budovách může být problém s elektroinstalací.
Kolik stojí Airport Express?
Airport Express – rychlý a pohodlný transfer z letiště Václava Havla do centra Prahy. Na rozdíl od běžné městské dopravy, Airport Express nabízí kratší intervaly spojů a dokonce i noční linky, což je obrovská výhoda pro pozdní přílety i časné odjezdy. Zapomeněte na zdlouhavé čekání na spoj – efektivita je zde na prvním místě.
Cena? Dospělí zaplatí 100 Kč, děti ve věku 6-15 let 50 Kč. Toto je pevná cena, nezávislá na běžném Tarifním systému PID – žádné složité výpočty jízdného, jen jednoduchá a transparentní platba.
Kde koupit jízdenku? Bezproblémově ji zakoupíte přímo u řidiče nebo v Infocentrech DPP. Doporučuji si jízdenku připravit předem, abyste minimalizovali čas strávený čekáním. V mnoha zemích jsem se setkal s nejrůznějšími systémy prodeje jízdenek, ale tento systém je jednoznačně jednoduchý a intuitivní.
Tipy zkušeného cestovatele:
- Zkontrolujte si jízdní řád předem, abyste si naplánovali cestu co nejefektivněji.
- Připravte si hotovost, i když v některých infocentrech je možná platba kartou.
- Airport Express je skvělá alternativa k drahým taxi službám, zejména pro sólo cestovatele nebo menší skupiny.
Pro srovnání, v jiných metropolích světa se podobné služby pohybují v mnohem vyšších cenových relacích. Airport Express představuje vynikající poměr ceny a kvality.
Kolik stojí Bolt na letiště?
Cesta z centra Prahy na letiště Václava Havla (Terminál 1) Bolt taxi vyjde přibližně na 559,30 Kč a trvá kolem 38 minut. To je poměrně dobrá cena, ale záleží na aktuální poptávce a dopravní situaci. Cena se může lehce lišit v závislosti na denní době a provozu.
Tipy pro cestování Boltem na letiště:
- Před jízdou si ověřte konečnou cenu v aplikaci. Cena se může mírně lišit od odhadu.
- Ujistěte se, že jste zadali správný terminál.
- V aplikaci si můžete zvolit typ vozu (např. Bolt, Bolt XL). Cena se liší v závislosti na velikosti vozu.
- Zvažte alternativu jako je MHD (autobus 119 a metro). Je levnější, ale pomalejší a méně komfortní.
Orientační ceny za Bolt na letiště z různých částí Prahy: (ceny jsou pouze orientační a mohou se měnit)
- Staré Město: 450 – 650 Kč
- Nové Město: 400 – 600 Kč
- Praha 6: 500 – 700 Kč
Nezapomeňte si připravit hotovost nebo platit kartou přes aplikaci.
Co si přivézt z Toskánska?
Toskánsko, to není jenom romantická krajina s cyprusy a sluncem políbenými kopci. To je především gastronomický ráj! Zdejší jídlo a pití je prostě na jiné úrovni. Zapomeňte na suvenýry z turistických obchodů – ty nejlepší vzpomínky si odvezete v kufru, a to doslova.
Představte si, jak si doma otevíráte lahvinku skvělého toskánského vína, třeba Chianti Classico, a k němu si dáváte kvalitní pecorino s ořechovou, sladkou chutí, nebo ostrý pecorino s pepřem. K tomu plátky prosciutta, jehož jemná slaná chuť dokonale doplňuje sýr. A nesmím zapomenout na kančí salámy – ty jsou skutečným toskánským pokladem, s výraznou a nezaměnitelnou chutí. Nebojte se ochutnat i místní olivový olej – kvalita je neporovnatelná s tím, co se prodává u nás.
Nemusíte se bát nakupovat ani v supermarketech. I běžné potraviny, jako je například rajčatový protlak nebo pasta, zde mají mnohem intenzivnější a bohatší chuť díky kvalitě místních surovin. V menších obchodech a na trzích pak narazíte na ještě větší poklady – domácí marmelády, med, sušené houby… Skutečným zážitkem je nákup na farmářských trzích, kde můžete ochutnat a vybrat si z čerstvě sklizených produktů. Nebojte se zeptat na doporučení, místní jsou ochotni a rádi vám poradí.
A pro ty, kteří touží po něčem výjimečném, doporučuji hledat místní specialitky – například “cinta senese” (druh šunky z černé prasnice) nebo “panforte” (sladká vánoční pochoutka z Sieny). Připravte se ale na to, že tyto lahůdky zaberou v kufru více místa než magnetka z věže. Ale věřte mi, že to za to stojí.
Co se vyplatí koupit v Itálii?
Itálie je rájem pro gurmány. Olivový olej, ať už extra panenský z Toskánska, nebo z ostrova Sicílie, je investicí do chuti a zdraví. Nezapomeňte ochutnat různé druhy, každý má svůj specifický charakter. Stejně tak víno – od lehkých bílých vín z oblasti Trentino-Alto Adige po robustní červené z Toskánska, vybere si každý. Limoncello, svěží citronový likér, a Grappa, pálenka z vinných výlisků, jsou skvělými suvenýry. Zrající sýry, například parmazán, pecorino nebo gorgonzola, jsou lahůdkou, kterou nelze minout. Sušená rajčata a olivy, provoněné italským sluncem, dodají vašim pokrmům nezaměnitelnou chuť. Šunky, jako například prosciutto crudo nebo speck, jsou další kulinární hvězdy. A samozřejmě těstoviny – v Itálii najdete nespočet druhů, od klasických špaget po speciální regionální varianty. Nákup v italském supermarketu sice nemusí být výrazně levnější než doma, ale kvalita surovin odpovídá spíše našim specializovaným obchodům s prémiovými potravinami. Při výběru se zaměřte na regionální produkty – objevíte tak jedinečné chutě, které v zahraničí jen tak nenajdete. Doporučuji navštívit i místní trhy, kde se prodávají čerstvé a sezónní produkty přímo od farmářů.
Tip: Nebojte se ochutnávat! Mnoho obchodů nabízí vzorky, a tak můžete najít své oblíbené produkty snadno a efektivně.
Na co si dát pozor při cestě do Itálie?
Itálie je nádherná, ale jako v každé turistické destinaci, i zde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Bezpečnostní situace se nijak dramaticky neliší od jiných jihoevropských zemí, ale kapesní krádeže jsou bohužel běžné. Zloději jsou v Itálii vynalézaví a operují všude – na přeplněných náměstích, v autobusech, vlacích, na plážích a dokonce i v restauracích. Vždy mějte peněženku a cennosti na očích a ideálně je rozdělte na více míst. Nedávejte do batohu na záda cennosti, které by se zloději snadno dostali. Zloději se zaměřují na turisty s mapami – ti vypadají ztraceně a jsou snadným terčem. Naučte se základní italské fráze, usnadní vám to komunikaci s místními. Automobil si chraňte před vloupáním, parkování na odlehlých místech se nedoporučuje. Využívejte uzamykatelné schránky v hotelech a nezanedbávejte ani pojištění cestovních dokladů a zavazadel. V turistických oblastech se často setkáte s podvodníky, kteří se snaží okrást turisty o peníze různými triky. Buďte obezřetní a nedůvěřujte nikomu, kdo se vám neznámý a nabízí vám nečekané služby.
Při cestování po Itálii se zaměřte na prevenci. Nevystavujte své cennosti na odiv, používejte peněženky na krk a skryté kapsy. Věnujte pozornost svému okolí a v případě nejasností nebo podezření okamžitě kontaktujte místní policii (Carabinieri). Nepodceňujte ani bezpečnostní opatření v hotelech a penzionech. Kontrolujte uzamčení dveří a ověřte si, že jsou okna řádně zabezpečena.
Přestože je riziko kriminality poměrně nízké, je důležité být obezřetný a dodržovat základní bezpečnostní pravidla. S trochou opatrnosti a rozvahy si tak užijete krásy Itálie bez zbytečných problémů. Vždy je lepší předcházet než řešit následky.
Jak vypadá italská zásuvka?
Itálie, země krásy a kultury, má, co se týče elektrických zásuvek, svá specifika. Hlavně se setkáte se zásuvkou typu L – to je ta s těmi třemi kulatými kolíky v řadě. Je důležité si uvědomit, že existují dvě varianty: jedna pro 10 A proud s roztečí kolíků 4 mm a druhá, silnější, pro 16 A s roztečí 5 mm a většími kolíky. Doporučuji si před cestou ověřit, jaký typ spotřebičů berete s sebou, abyste si vybrali správný adaptér. Napětí v Itálii je 230 V, 50 Hz – to je důležité pro bezpečnost vašeho elektronického vybavení. Nezapomínejte, že i v rámci Itálie se mohou vyskytnout výjimky, byť vzácné. Vždy je lepší být připraven a mít po ruce univerzální adaptér.
Kde koupit lístky na Airport Express?
Lístky na Airport Express koupíte několika způsoby. Nejjednodušší je přímo u řidiče, ať už jedete z letiště, nebo na letiště. U řidiče ale platíte v hotovosti, takže si připravte koruny. Pokud chcete platit kartou, je lepší si lístek pořídit předem. Na cestě z letiště je výhodné Visitor Centre v příletových halách – tam je většinou méně lidí než u řidiče. Pro cestu na letiště se kromě řidiče vyplatí podívat se do infocentra Dopravního podniku hl. m. Prahy nebo na přepážku Českých drah – tam vám případně poradí i s dalšími možnostmi dopravy po Praze. Cena lístku se liší podle trasy a typu jízdenky, tak se před nákupem informujte o cenách. Doporučuji si předem zkontrolovat jízdní řád, abyste se vyhnuli zbytečnému čekání. Všimněte si, že Airport Express je jen jedna z možností dopravy – zvažte i metro a další autobusové linky, které mohou být levnější, i když možná o něco pomalejší.