Chcete-li skutečně chránit naši planetu, inspirujte se globálními trendy udržitelnosti. Snižte spotřebu vody – v mnoha zemích světa, od Kapského Města po indické vesnice, je nedostatek vody palčivým problémem. Uvědomte si, kolik vody denně spotřebujete a snažte se ji šetřit. Nakupování bez obalů není jen český trend, ale globální hnutí proti plastovému znečištění, které bojuje proti “plastikovému ostrovu” v Pacifiku. Vypínání spotřebičů a zhasínání šetří nejen energii, ale i peníze – v rozvojových zemích si to uvědomují mnohem více než my. Látková taška nahrazuje miliony plastových sáčků, které znečišťují oceány od Indonésie až po Karibik. Omezte jízdy autem – ve městech jako Kodaň nebo Amsterdam se sází na cyklistiku a veřejnou dopravu, což zlepšuje kvalitu ovzduší. Kvalitní láhev na vodu snižuje spotřebu jednorázových plastových lahví, které poškozují ekosystémy po celém světě, od Amazonie po Kilimandžáro. Péče o zeleň ve vašem okolí je klíčová – v Japonsku se o bonsajích starají po generace, a to je příklad úcty k přírodě. Otužování posiluje imunitu, což snižuje spotřebu léků a zbytečnou produkci odpadu. Zamyslete se nad dopady vašich každodenních činností na globální ekosystém – je to větší, než si myslíte.
Jak být šetrný k přírodě?
Šetrný přístup k přírodě při aktivním pohybu je základ! Kvalitní a odolné vybavení je investice, která se vyplatí – méně věcí se ztratí nebo zničí, a tím se sníží odpad. Minimalizuj odpad na absolutní minimum, vždy si ho odnes zpět. Nauč se správně nakládat s odpadem – třídit a recyklovat, i v terénu. Dodržujte ticho – chráníš tak zvěř a umožňuješ si lépe vychutnat přírodu. Motorová vozidla patří mimo les – respektuj jeho křehkost. Při kempování používej biodegradabilní mýdla a šampóny a minimalizuj používání chemie. Neruš flóru, netrhej květiny ani houby, které neznáš. Drž se značených tras, abys minimalizoval dopad na citlivý ekosystém. Plánuj trasu dopředu – vyber si vhodné místo pro táboření a oheň, pokud to je povoleno. Informuj se o místních pravidlech a omezeních, chráněných druzích rostlin a živočichů. Používej mapu a kompas, omez používání GPS, šetři baterii.
Hluboký respekt k přírodě je klíčem k jejímu uchování pro budoucí generace. Nezůstávej lhostejný k odpadkům, které najdeš v přírodě – odnes je s sebou.
Jak přispět k ochraně přírody?
Ochrana přírody začíná u každého z nás. Jízda na kole je skvělý začátek. Místo zácpy v autě si užijte aktivní pohyb a zároveň šetřete životní prostředí. Cyklistika je navíc fantastický způsob, jak objevovat krásy okolí. Mnohá města budují cyklostezky vedoucí po malebných trasách podél řek, lesů, nebo s výhledy na panoramata měst. Zkuste se vydat po naučných stezkách, kde se kromě pohybu dozvíte i o místní flóře a fauně. Nebo se vydejte na víkendový výlet do hor, kde cykloturistika nabývá na atraktivitě. Před delší cestou si ale nezapomeňte zkontrolovat kolo a vzít s sebou mapu, základní nářadí a dostatek vody. V kombinaci s turistikou pak objevíte dosud neznámá zákoutí a prožijete jedinečný zážitek v souladu s přírodou. Využívejte veřejnou dopravu k dopravě na začátek a konec cyklovýletu a minimalizujte tak emisní zátěž. Nepodceňujte bezpečnostní prvky – přilba je nezbytností.
Kde se dá stanovat v přírodě?
Spánek pod širákem v Česku? Legálně je to poměrně striktní záležitost. Jednoznačně nejbezpečnější variantou jsou oficiální kempy. Tam máte vše po ruce – zázemí, hygienu a klidný spánek.
Existují ale i méně konvenční možnosti, které vyžadují větší obezřetnost. Třeba volně kempovat mimo vyhrazená místa je v podstatě zakázané a hrozí vám pokuta. Je to trochu šedá zóna, kde se vyplatí zjistit si podrobnosti předem, třeba na stránkách konkrétních lesních správ.
Výjimkou potvrzující pravidlo jsou některá chráněná území. Například v NP Šumava najdete vyhrazená nouzová nocoviště. Zde je povolen pobyt v stanech, ale je nutné striktně dodržovat pravidla daná správou parku. Obvykle se jedná o omezení počtu osob, délky pobytu a nutnost ponechat místo v původním stavu.
Tip pro zkušenější: Mnohem větší volnost nabízí některé soukromé pozemky. Neváhejte se informovat u majitelů, zda by vám dovolili postavit stan. Většinou se jedná o menší farmy nebo usedlosti, kde se s podobnou žádostí setkají. Dobře se ptejte, slušnost a zdvořilost vám otevřou mnoho dveří.
Co s sebou na divoké kempování (i když s povolením):
- Lehký stan, odolný proti dešti a větru
- Kvalitní spací pytel a karimatka
- Čelovka nebo baterka
- Nůž, multitool
- Kompas a mapa
- Repelent proti hmyzu
- První pomoc
- Důležité: vždy si nechte dostatek pitné vody!
Nezapomeňte: Před jakýmkoli kempováním mimo oficiální kempy si důkladně zjistěte veškerá pravidla a omezení. Uvědomte si i svoji zodpovědnost vůči přírodě a snažte se ji chránit.
Zvažte také: V Česku existují i krásné kempy s výborným zázemím. Nabízí spoustu možností pro relaxaci a trávení volného času, přičemž nemusíte riskovat problémy s úřady.
Co to je ochrana přírody?
Ochrana přírody, to není jen fráze. Její kořeny sahají až do začátku 19. století, do doby, kdy si lidé začali uvědomovat devastující dopad bezohledné exploatace přírodních zdrojů. První snahy se zaměřily na konzervační přístup – striktní rezervace, kde se lidská aktivita minimalizovala, ba i úplně vyloučila. Představte si to: místa, kam se nesměl ani člověk, jen aby se zachovala alespoň část přírody před úplnou devastací. Mnoho z těchto prvních rezervací dodnes existuje a svědčí o síle tohoto přístupu, byť dnes už víme, že pouhá izolace není vždycky ideálním řešením.
Dnes je ochrana přírody mnohem komplexnější. Nejde jen o vymezování území, ale o aktivní management ekosystémů, boj proti klimatickým změnám, ochranu ohrožených druhů a udržitelné hospodaření. Můj osobní zážitek z národního parku Yellowstone mi ukázal, jak důležité je promyšlené hospodaření s turistickým ruchem. Správně vedený turismus může přinést peníze na ochranu, ale bez kontroly vede k degradaci prostředí. Viděl jsem to na vlastní oči – místa, která byla před pár desítkami let nedotčená, se dnes potýkají s přemírou turistů.
Cestování po světě mi ukázalo rozmanitost přístupů k ochraně přírody. V některých zemích se klade důraz na komunitní přístup, kde místní obyvatelé aktivně participují na ochraně svého životního prostředí. Jinde zase dominují vládní organizace s rozsáhlými programy. Klíčem k úspěchu je ale vždy kombinace – ochrana přírody není jen věcí států, ale každého z nás. Je to o zodpovědném chování v přírodě, o podporu udržitelného cestovního ruchu a o kritickém myšlení k tomu, jak s naší planetou zacházíme.
Uvědomění si hodnoty přírody je klíčové. Ať už se jedná o majestátní hory, deštné pralesy, nebo třeba malé louky s divokými květinami. Každé místo má svůj příběh a zaslouží si ochranu. Vědomé cestování, které respektuje místní ekosystémy, je cestou k udržitelnější budoucnosti, a to nejen pro přírodu, ale i pro nás.
Co nedělat v přírodě?
Desatero návštěvníka lesa je jen začátek. Ticho lesa je křehké, proto se vyhněte hluku, který by mohl rušit zvěř. Pes na vodítku není jen pro vaši bezpečnost, ale i pro ochranu divokých zvířat před stresem. Poškozování stromů a keřů je samozřejmě zakázáno, ale pamatujte, že i odlomená větvička může narušit rovnováhu ekosystému. Zóny těžby dřeva jsou z bezpečnostních důvodů nepřístupné, podobně jako oplocenky chránící vzácná stanoviště. Jízda autem v lese ničí cenné biotopy a znečišťuje ovzduší – respektujte značení a vyhněte se jí. Sběr lesních plodů pro vlastní potřebu je v pořádku, ale nezbavujte les jeho bohatství. Myslete na to, že les není jen zdroj surovin, ale komplexní ekosystém, který si zaslouží úctu a ochranu. A nezapomeňte na ohleduplnost k ostatním návštěvníkům – nechte za sebou jen stopy bot a nic jiného. V lesích se nacházejí vzácné druhy hub, rostlin a živočichů – fotografujte a pozorujte je, ale nerušte jejich klid. Pozor na klíšťata, která jsou aktivní v létě i na jaře. Vždy informujte o plánované trase alespoň jednu osobu.
Jak člověk ničí přírodu?
Člověk devastuje přírodu mnoha způsoby. Znečištění ovzduší je jedním z nejzávažnějších problémů. Továrny vypouštějí toxické plyny, výfukové zplodiny aut se hromadí ve městech a ovlivňují kvalitu ovzduší i ve vzdálenějších oblastech. Mnoho turistů podceňuje vliv letecké dopravy na emise skleníkových plynů.
Zemědělství, zdánlivě spojené s přírodou, ji paradoxně silně zatěžuje. Nadměrné používání umělých hnojiv a pesticidů znečišťuje půdu a podzemní vody, narušuje ekosystémy a ohrožuje biodiverzitu. Dobrým příkladem udržitelného hospodaření jsou biofarmy, které se snaží minimalizovat negativní dopad na životní prostředí.
Znečištění vod je další velký problém. Ropné skvrny způsobené haváriemi tankerů a úniky ropy z vrtů představují katastrofu pro mořský život. Mnohem skrytější, ale stejně nebezpečná, je znečištění řek a jezer odpadními vodami a splašky. Při turistice je důležité dodržovat zásady správného nakládání s odpady a neznečišťovat vodní zdroje.
Odlesňování kvůli těžbě dřeva ničí biotopy mnoha druhů rostlin a živočichů. Obrovské plochy pralesů jsou každoročně káceny, což přispívá ke změnám klimatu a ztrátě biologické rozmanitosti. Při výběru dřevěných výrobků je důležité dát přednost certifikovanému dřevu z udržitelných zdrojů.
Odpad je další z hlavních faktorů. Plasty a sklo se rozkládají velmi pomalu, znečišťují půdu a oceány a představují hrozbu pro volně žijící živočichy. Při turistice je nezbytné si s sebou vzít všechen odpad a řádně ho zlikvidovat.
- Shrnutí hlavních dopadů:
- Znečištění ovzduší (továrnami, auty, leteckou dopravou)
- Znečištění půdy (hnojivy, pesticidy)
- Znečištění vody (ropa, odpadní vody)
- Odlesňování
- Nahromadění odpadu (plast, sklo)
Jak se umýt v přírodě?
Umývání se v přírodě nemusí být komplikované. Klíčem je správný výběr mýdla. Jádrové mýdlo je univerzální řešení – umyjete si s ním nádobí (ešus), sebe i oblečení. Jeho výhoda? Vyrábí se z mastných kyselin živočišného i rostlinného původu, je biologicky rozložitelné a rychle se rozkládá na oxid uhličitý a soli, takže minimálně zatěžuje životní prostředí. Zapamatujte si to! Žádná pěna se nelepí na kůži a nevyplavuje se do řeky.
Zapomňte na moderní tekutá mýdla s parfemami a konzervanty. Ty v přírodě dlouho přetrvávají a mohou škodit ekosystému. Hledejte neparfémované, nebarvené přírodní varianty, ideálně bez zbytečných chemikálií. Čím jednodušší složení, tím lépe pro přírodu a vaši pokožku.
Nepodceňujte důležitost vody. Pokud je voda zdrojem, z kterého pijete, umyjte se nejdříve dál od něj a použijte co nejméně mýdla. Ideální je použít vodu shromážděnou do nádoby. Můžete se také umýt v jezeře či řece, ale snažte se vybrat místo s proudem, aby se mýdlo rychle rozptýlilo. Po umytí se důkladně opláchněte.
Další tip zkušeného cestovatele: vždycky s sebou mějte malou, lehkou houbičku nebo žínku. Ušetříte tím vodu a mýdlo. A na závěr: respektujte přírodu! Nezanechávejte po sobě žádné stopy a snažte se minimalizovat svůj dopad na okolí.
Co škodí půdě?
Znáte ten pocit, když se procházíte po krásném, úrodném poli? Tohle je zdravá půda, ale věřte mi, není to samozřejmost. Viděl jsem na svých cestách spoustu zanedbané, zubožené země. A co jí škodí? Hlavně intenzivní zemědělství – chemické hnojení a pesticidy ničí půdní život, časté přejezdy těžkých traktorů utužují půdu, brání jejímu dýchání a prokysličování. To pak vede k erozi, která je obrovským problémem. V České republice je ohroženo erozí přibližně 53 % zemědělské půdy! To je šílené číslo. Představte si tu ztrátu úrodné půdy, která se tvoří po tisíciletí! Téměř 20 % je ohroženo silnou až extrémní vodní erozí a více než 5 % větrnou. Viděl jsem na vlastní oči, jak voda odnáší úrodnou vrstvu, jak vítr odnáší suchozemskou. Je to děsivé. Naštěstí existují šetrné formy zemědělství, které půdu chrání – například střídání plodin, minimalizace orby, zakládání remízků a větrolamů. Tyto metody jsem pozoroval v mnoha částech světa, a musím říct, že jejich účinek je zřejmý. Zdravá půda je základem fungujícího ekosystému, a proto je její ochrana tak nesmírně důležitá. Zanedbání této skutečnosti povede k nedostatku potravin a k ekologickým katastrofám. Je na nás, abychom se o ni starali zodpovědně.
Co dělá Unesco?
UNESCO? To je pro mě bomba! Hlavně kvůli ochraně světového dědictví – když už zdolávám ty nejvyšší hory, prozkoumávám zapomenuté chrámy v džunglích nebo pádluji po divokých řekách, chci vědět, že ta místa jsou v bezpečí. UNESCO se o to stará, a to je super. Jejich posláním je v podstatě rozšiřování míru a blahobytu, podporují spolupráci v oblasti výchovy, vědy a kultury. Česko je členem od 93, takže i naše krásné památky jsou pod ochranou. Myslím, že je to důležitý orgán, co pomáhá zachovat místa, která stojí za to vidět a chránit. 194 členských států – to je síla! A věděli jste, že UNESCO taky podporuje projekty na ochranu biodiverzity? Pro nás outdooráky zásadní věc! Takže nejen památky, ale i divoká příroda se díky nim může lépe chránit. To se mi líbí!
Které organizace slouží na pomoc přírodě?
Pro ochranu přírody a zároveň pro fajn výlety se hodí znát pár organizací. Z těch, co jsem zaregistroval, jsou super:
- ALKA Wildlife, o.p.s.: Zaměřují se na ochranu volně žijících zvířat, takže se od nich dozvíte o jejich projektech a třeba i o možnostech dobrovolnické práce v terénu, ideální pro aktivní lidi v přírodě.
- Asociace soukromého zemědělství ČR: I když to na první pohled nevypadá, mnohdy spravují rozsáhlé pozemky, kde se daří biodiverzitě. Stojí za to zjistit, jestli nemají nějaké programy pro veřejnost, třeba exkurze na farmy s ukázkami šetrného hospodaření.
- Česká arachnologická společnost: Pro milovníky výletů do lesů – dozvíte se o pavoucích, jejich významu a kde je nejlépe pozorovat. Možná i organizují nějaké exkurze, to je pak super!
- Česká speleologická společnost: Pro jeskyně a podzemí! Jsou to ti praví experti na výpravy do podzemních světů. Informace o bezpečnosti, vhodné výbavě a možných výpravách se vám budou hodit.
- Česká společnost entomologická: Pro ty, co baví hmyz. Z jejich zdrojů se dozvíte o různých druzích hmyzu, jejich významu v ekosystému a možná i o akcích spojených s jejich pozorováním v terénu.
- Česká společnost ornitologická: Pro milovníky ptáků. Zde najdete informace o ptačích druzích, jejich hnízdištích a migraci. Často organizují pozorování ptáků a exkurze do přírody, takové aktivity jsou skvělé pro kombinaci turistiky a poznávání přírody.
- Česká mountainbiková asociace: I když primárně zaměřena na cyklistiku, jejich aktivity často probíhají v přírodě a podporují udržitelný přístup k ní. Stojí za to zkontrolovat, zda nemají trasy, které respektují ochranu přírody.
Tip: Vždycky si před výletem ověřte aktuální informace o akcích a možnostech dané organizace na jejich webových stránkách.
Jak legálně přespat v přírodě?
Jedna noc pod širákem? V Česku žádný problém! Zákon vám dovolí bivakovat prakticky kdekoliv v lese, pokud po vás nezůstane ani stopa. Myslete na to, že “ani smítečko” znamená opravdu důkladné uklizení. Spacák, hamaku, ba i malý stan některé zdroje tolerují. Důležité je ctít princip “nezanechání stopy” – to platí dvojnásob v chráněných krajinných oblastech a národních parcích, kde se držte vyznačených turistických tras. V národních parcích a chráněných oblastech existují často vymezená místa pro kempování, jejichž využití je doporučeno pro delší pobyty. Před odchodem si vždy ověřte platná pravidla dané lokality – některé obce mohou mít vlastní vyhlášky omezující kempování. Nezapomeňte na základní vybavení, jako je mapa, kompas, dostatek vody a jídla, náhradní oblečení a první pomoc. A hlavně, respektujte přírodu a chovejte se k ní ohleduplně. Plánujte svou trasu s ohledem na bezpečnost a předpověď počasí.
Pamatujete si na heslo: “Vezměte si s sebou jen vzpomínky, nechte za sebou jen stopy svých bot.” Dobré plánování je klíčem k úspěšnému a bezproblémovému bivakování.
Kam se schovat před bleskem?
Blesk je nebezpečný jev, ať už se nacházíte v České republice nebo v Himalájích. Základní pravidlo zní: při bouřce se co nejrychleji dostaňte do bezpečí. V urbanizovaných oblastech, ať už v Praze, New Yorku, či Tokiu, poskytují nejlepší ochranu budovy s hromosvodem – čím větší a stabilnější konstrukce, tím lépe. Ocelové a železobetonové konstrukce jsou ideální. Vyhněte se otevřeným prostorům, jako jsou fotbalová hřiště nebo parky.
V přírodě, ať už v českých lesích nebo na africké savaně, je situace složitější. Hustý les s nízkými stromy poskytuje lepší ochranu než otevřená pláň. Vyhněte se vysokým stromům, osamělým stromům a vrcholům kopců. Nízko položená, úzká údolí a prohlubně jsou relativně bezpečnější. Důležité je minimalizovat kontakt se zemí – pokud je to možné, sedněte si na izolační podložku nebo se postavte na suché místo s nohama co nejméně roztaženými.
Mýty o úkrytu v autě: Automobily s kovovou karoserií obecně poskytují dobrou ochranu, ale je důležité, aby se dotýkaly pouze kovových částí interiéru a aby se nedotýkaly kovových částí karoserie v kontaktu se zemí (např. dveřní kliky).
Pamatujte: Blesk může udeřit i do blízkosti úkrytu, proto je důležité dodržovat bezpečný odstup od okrajů a dodržovat všechna bezpečnostní opatření.
Čím člověk ničí půdu?
Česká krajina trpí intenzivním zemědělstvím. Nedostatek organické hmoty v půdě a nadměrné používání průmyslových hnojiv vedou k její degradaci. Viděl jsem to na vlastní oči – zúrodněná půda se stává neúrodnou, ztrácí strukturu a propustnost. To má za následek nižší retenci vody, o které pan Pitek správně mluví – pouze 50% je žalostně málo. Místní obyvatelé mi potvrzovali, že se biodiverzita dramaticky snižuje, v krajině ubývá hmyzu a ptactva. Dalším faktorem degradace je masivní používání pesticidů v boji proti škůdcům. Při svých toulkách jsem si všiml, že některé lokality jsou přímo zamořeny chemikáliemi, což má negativní vliv na celou ekosystém. Nejde jen o samotnou půdu, ale i o podzemní vodu a celkovou kvalitu životního prostředí. Kromě toho, eroze půdy způsobená větrem a vodou je také značným problémem, zejména na svažitých pozemcích. Reálná hrozba pro budoucí generace.
Jak si umýt vlasy v přírodě?
Mytí vlasů v přírodě se obejde bez klasických šamponů. Existuje několik osvědčených alternativ:
- Jedlá soda: Rozpusťte malé množství sody ve vodě a naneste na mokré vlasy. Důkladně opláchněte. Soda vlasy efektivně umyje, ale může je mírně vysušit, proto je vhodné ji používat spíše u mastnějších vlasů a ne příliš často.
- Práškové šampony: Nabízí se různé varianty, často s přídavkem bylinných extraktů. Před použitím si vždy pečlivě prostudujte návod. Obecně se rozpustí v menším množství vody a aplikují se podobně jako jedlá soda.
- Mouka: Pohanková či cizrnová mouka funguje překvapivě dobře. Naneste na mokré vlasy, jemně vmasírujte a důkladně opláchněte. Zanechá vlasy jemné a čisté, ale může zanechat lehce matný vzhled.
Kondicionér nahradí:
- Jablečný ocet: Zředěný jablečný ocet (např. 1:1 s vodou) dodá vlasům lesk a zjemní je. Po použití důkladně opláchněte, aby nezůstal nepříjemný zápach.
Další možnost:
- Pouze voda: U krátkých vlasů a při menším znečištění stačí důkladné opláchnutí čistou vodou. Tato metoda je šetrná a ideální pro minimalizaci dopadu na životní prostředí.
Důležité upozornění: Při výběru metody zvažte typ svých vlasů a jejich aktuální stav. U citlivé pokožky hlavy postupujte obezřetně a nejprve otestujte vybranou metodu na malé ploše.
Kolik lidí zabije blesk?
Ročně udeří blesk asi tisíc lidí na celém světě. To zní děsivě, ale 70 % jich přežije! Smrt většinou nastává kvůli okamžité zástavě srdce nebo dýchání. Pokud zůstane zachován krevní oběh a dýchání, i po ztrátě vědomí je šance na přežití vysoká. Jako zkušený turista vím, že riziko se dá minimalizovat. Při bouřce se vyhýbám vysokým bodům, osamělým stromům a otevřeným prostorům. Kovové předměty, jako jsou hole, trekové tyče a cepíny, držím co nejdál od těla. Ideální je hledat úkryt v nízkém, hustém lese nebo v autě (ne kabrioletu!). Nikdy se neschovávejte pod skalní převisy – blesk může přeskočit! Pamatujete si na tzv. „30-30 pravidlo“? Pokud po vidění blesku uplyne méně než 30 sekund před slyšením hromu, je bouřka nebezpečná a je potřeba okamžitě hledat úkryt. Počkejte alespoň 30 minut po posledním hromu, než se vrátíte do otevřeného terénu.
Čím se mýt v přírodě?
Pro mytí v přírodě je klíčové minimalizovat dopad na ekosystém. Jádrové mýdlo zůstává i po mém putování desítkami zemí jasnou volbou. Jeho složení z mastných kyselin rostlinného a živočišného původu zajišťuje efektivní mytí nádobí, těla i prádla. Důležité je, že se rychle a kompletně rozkládá, na rozdíl od mnoha moderních detergentů, které zanechávají škodlivé zbytky. To jsem si ověřil v tropických deštných lesích i na zasněžených horských vrcholcích.
Co hledat?
- Přírodní složení: Vyhněte se syntetickým barvivům, parfemacím a chemikáliím. Čím méně ingrediencí, tím lépe pro přírodu.
- Biodegradabilita: Ujistěte se, že mýdlo je skutečně biologicky rozložitelné. Na obale by mělo být explicitně uvedeno.
- Neutralita pH: I když jádrové mýdlo je obecně zásadité, existují varianty s vyváženějším pH, šetrnější k pokožce a životnímu prostředí.
Alternativy pro minimalisty:
- Ořechové šupky: V některých regionech se tradičně používají rozdrcené ořechové šupky k praní. Je to skvělá, udržitelná varianta, ale efektivita se liší dle typu ořechů a stupně znečištění.
- Popel: Tradiční metoda pro praní, avšak vyžaduje opatrnost, aby se nepoškodily tkaniny. Používejte pouze v krajní nouzi.
Důležité upozornění: Vždy respektujte místní předpisy a zvyky týkající se hygieny a nakládání s odpady v přírodě. Mýdlo používejte šetrně a snažte se minimalizovat spotřebu vody.