V Thajsku, ať už šplháš po skalách, nebo prozkoumáváš džungli, si dej pozor na kapsáře! Ve městech i turistických oblastech je to běžná záležitost. Kromě klasických kapesních krádeží se vyplatí dávat si pozor na motorkáře, co se snaží ukrást tašky a batohy – rychlý tah a jsi bez věcí.
Tip pro batůžkáře: batoh nos raději na přední straně těla, v přeplněných místech.
Další riziko: nepodceňuj ani drobné podvody, jako jsou falešné taxi nebo předražené služby.
Užitečné: na důležité doklady si udělej kopie a nech je zvlášť od originálů, ideálně v cloudu. Peníze rozděl na více míst.
Aktivní turisti: na túrách mimo vyznačené trasy buď extra opatrný, informuj se o možných nebezpečích (divoká zvěř, počasí).
Kolik stojí jídlo v Bangkoku?
Jídlo v Bangkoku? To záleží! Na ulici seženeš skvělé Pad Thai za 60-80 THB (cca 40-50 CZK) – výborná a levná volba pro rychlé občerstvení mezi výlety. V lepších restauracích, třeba s výhledem na řeku Chao Phraya, počítej s cenou kolem 200-500 THB (140-350 CZK) za osobu. Street food je naprosto bezpečný, pokud vybíráš stánky s velkým obratem. Mnohem levnější než restaurace je i nákup ingrediencí na místních trzích a příprava vlastního jídla – skvělý způsob, jak ochutnat autentickou thajskou kuchyni a ušetřit. Pro dva v průměrné restauraci počítej s 800-1500 THB (560-1050 CZK), záleží na lokalitě a typu jídla. Na Phuketu bývá o něco dražší, ale i tam najdeš levné poklady. Nezapomeň ochutnat tom yum kung, zeleninové kari nebo mango sticky rice!
Kam večer v Bangkoku?
Bangkok – město andělů, vás ohromí svou rozmanitostí. Plánujete večer? Než se pustíte do nočního života, prozkoumejte alespoň jeden z jeho ikonických chrámů. Královský palác s chrámem Wat Phra Kaeo je samozřejmostí – připravte se na davy a oblečení pokrývající ramena a kolena. Nečekejte rychlou prohlídku, komplex je obrovský a fascinující zároveň.
Pokud preferujete klidnější atmosféru, navštivte Wat Pho s ležícím Buddhou. Obrovská socha je úchvatná, ale nenechte si ujít ani tradiční thajskou masáž, která se zde nabízí. Wat Arun (Chrám úsvitu) je další klenot, jehož návštěva je nejkrásnější za rozbřesku, ale i večerní osvětlení mu dodá magickou atmosféru.
Pro milovníky architektury je tu Wat Benchamabophit, mramorový chrám s nádhernými detaily. Pro unikátní zážitek zamiřte do Wat Traimit, kde spatříte ohromující Zlatého Buddhu.
Večer se nabízí prozkoumání pulzujících trhů. Chatuchak Weekend Market je proslulý svou rozlehlostí a nabídkou všeho možného, ale připravte se na horko a tlačenice. Noční trhy nabízí o něco klidnější atmosféru s chutným streetfoodem a pestrým zbožím. Khao San Road, i když turistická, je skvělým místem pro ochutnávku místní kuchyně a pohlcení se do nočního života Bangkoku. Nezapomeňte smlouvat – to je součást zážitku!
Tip pro plánování: Doprava v Bangkoku je poměrně chaotická, proto si předem naplánujte trasy a zvažte využití BTS Skytrainu nebo metra MRT. Využijte aplikace Grab pro snadnější a levnější cestování taxíky.
Jak se stravovat v Thajsku?
V Thajsku si pochutnáte všude! Zapomeňte na hotelové restaurace – ty jsou drahé a často nudné. Nejlepší jídlo najdete u pouličních stánků a v malých bistrech. Dejte si Pad Thai, zelené kari nebo třeba čerstvé grilované mořské plody přímo na pláži. Na trzích ochutnáte autentické thajské speciality, které jinde nenajdete. Obchodní centra nabízejí klimatizované food courty s širokým výběrem. Nebojte se experimentovat! Vždycky si můžete prohlédnout, co se připravuje, a vybrat si podle chuti a vzhledu. Hlavně ochutnejte mango s lepkavou rýží – to je klasika! K pití doporučuji kokosovou vodu přímo z kokosu – skvěle hydratuje po celodenním výletu. Nebojte se ani trochu pálivého jídla, ale začněte opatrně – thajské chilli je silné! Pro ty, kteří se bojí hygieny, doporučuji vybírat stánky s hodně lidmi, to bývá známka kvality a čerstvosti. A nezapomeňte ochutnat i exotické ovoce – mangostany, rambutany, durian (ale pozor, ten má specifickou vůni!).
Co se nesmi vozit z Thajska?
Z Thajska si rozhodně nebalte žádné drogy – to je jasná věc. Stejně tak zapomeňte na suvenýry z chráněných živočichů a rostlin, ať už jde o sloní kel, korály, nebo exotické květiny. Kontroly jsou přísné a pokuty vysoké. Ani petardy s sebou neberte, Thajci je berou vážně jako výbušniny. A pozor na suvenýry s thajskou vlajkou – jejich vývoz je zakázaný. Mimo to, raději si před odletem ověřte, zda se neomezuje vývoz některých druhů ovoce nebo tropického dřeva, ať se vám nestane, že vám je na letišti zabaví. Například některé druhy kokosových ořechů pro osobní spotřebu jsou povolené, ale větší množství už ne. Vždycky se vyplatí prostudovat si aktuální pravidla celní správy Thajska a České republiky.
Při balení myslete na to, že se vám může stát, že vám celníci podrobně prohlédnou zavazadlo. Proto je dobré mít důležité dokumenty a cennosti oddělené. Také je dobrý nápad si pořídit fotky všech vašich drahých věcí, pro případ ztráty nebo krádeže. To se hodí i pro pojišťovnu.
A ještě jedna rada pro aktivní turisty: pokud si chcete přivézt korály, škeble nebo jiné mořské útvary, je potřeba mít oficiální povolení k jejich vývozu. To se shání složitě a obvykle se to nevyplatí.
Na co si dát pozor v Thajsku?
V Thajsku se vyplatí být neustále v pohotovosti. Kapesní zloději jsou všudypřítomní, zvláště v přeplněných turistických oblastech a městech. Motocykloví zloději jsou další hrozbou – dávejte si pozor na tašky a batohy, ať už je máte na rameni nebo na zádech, ideálně používejte batoh s popruhy přes hrudník a bedra. Při túrách mimo vyznačené cesty se vybavte repelenty proti komárům, nepodceňujte riziko malárie a dengue. Vždy mějte po ruce dostatek pitné vody a sledujte počasí, protože tropické bouřky mohou přijít rychle a nečekaně. Nezapomeňte na sluneční ochranu – silné slunce je velmi nebezpečné. Při potápění či šnorchlování se držte vyznačených oblastí a respektujte mořské ekosystémy. Pokud se vydáte do džungle, informujte se o místních zvyklostech a nebezpečí. Voda z kohoutku není pitná, pijte pouze balenou vodu. Ne všechny léky jsou volně prodejné, některé si musíte přivézt s sebou. Vyhýbejte se požití alkoholu s neznámým původem.
Jak se chovat v městské hromadné dopravě?
Městská hromadná doprava je zrcadlem společnosti, a proto je důležité se v ní chovat ohleduplně. Nejde jen o základní hygienu – vyhněte se zanechávání odpadků, znečišťování sedadel a rušení spolucestujících hlukem či nevhodným oblečením. Nadměrné zavazadlo patří na zem, ale tak, aby nebránilo ostatním. Výhled řidiči je klíčový pro bezpečnost, proto se mu nezastiňujte. Komunikace s řidičem by měla být omezena na nezbytné minimum – dotazy týkající se jízdenky či trasy. Dveře otevírejte pouze v určených místech a včas, vyklánění z oken je absolutně zakázáno. Jídlo a pití je často omezeno pravidly dopravce, a to z hygienických důvodů, stejně jako v mnoha dopravních systémech po celém světě – od londýnského metra po tokijské vlaky. Všímejte si označení a respektujte je. V některých systémech je zakázáno i telefonování bez sluchátek, aby se nerušili ostatní pasažéři. Nezapomeňte na základní pravidla slušného chování – uvolněte místo starším lidem, těhotným ženám a osobám se sníženou pohyblivostí. Dodržováním těchto pravidel si zajistíte nejen klidnou cestu, ale i příznivější cestovatelský zážitek.
Kolik hotovosti do Thajska?
Plánujete cestu do Thajska? Nezapomeňte na důležitý detail – důkaz o dostatečných finančních prostředcích. Thajské úřady vyžadují prokázání 20 000 THB na osobu, respektive 40 000 THB na rodinu. To je zhruba 15 000 Kč na osobu (kurz se samozřejmě mění, takže si to před cestou ověřte). Nebojte se, nemusíte nutně tahat s sebou hromadu hotovosti v thajských bahtech. Klidně můžete prokázat ekvivalentní částku v eurech nebo dolarech.
Z vlastní zkušenosti doporučuji mít peníze rozdělené. Část na kartě, část v hotovosti. Bankomaty sice najdete skoro všude, ale v odlehlých oblastech se vám může hodit mít nějaké bahtíky v kapse. Platby kartou jsou běžné ve městech a turistických oblastech, ale i zde doporučuji mít vždy nějaké hotovosti pro menší obchody nebo pouliční jídlo, kde karty často neberou.
Důležité upozornění: Prokázání finančních prostředků se může požadovat jak na letišti, tak i při kontrolách během pobytu. Mějte proto vždy po ruce výpis z účtu, potvrzení o kreditní kartě nebo, co je nejpohodlnější, výpis z internetového bankovnictví na vašem telefonu, kde je vidět dostatek finančních prostředků. Nenechávejte to náhodě!
Mějte na paměti, že tato částka slouží pouze jako důkaz o vaší solventnosti a neznamená, že musíte utrácet přesně tohle množství. Jen se ujistěte, abyste měli dostatek peněz na pobyt, a to včetně nečekaných výdajů. Dobrá příprava je klíčem k bezproblémové dovolené.
Jak pozdravit v Thajsku?
Typickým thajským pozdravem je wai – spojení dlaní před hrudí jako při modlitbě s lehkým úklonem. Důležitá je výška dlaní – čím výše, tím větší úcta. Mladší se klaní starším, podřízení nadřízeným. Turisté wai používat nemusí, je to gesto spíše mezi Thajci. Neznalost však může vést k nechtěnému faux pas. Stačí úsměv a zdvořilé slovo “sǎwǎd-dī” (สวัสดี), pro “dobrý den”, které Thajci ocení. Používání wai by se mělo naučit pouze s patřičnou znalostí kontextu, aby se předešlo nedorozuměním.
Intenzita úklony a výška dlaní se mění v závislosti na vztahu a věku osob. Například děti se klaní hluboko dospělým. V templech je wai vhodné a očekávané, zatímco v neformálních situacích postačí úsměv a verbální pozdrav.
Nezapomínejte, že Thajci velmi dbají na zdvořilost a respekt k starším. I jednoduchý úsměv a zdvořilý přístup hodně napoví.
Jak se pohybovat po Bangkoku?
Bangkok je ideální pro aktivní poznávání! Hlavní tahouny jsou MRT metro a BTS Skytrain – ten druhý je vlastně nadzemní metro. MRT má zatím jednu linku, BTS dvě, takže mimo centrum se neobejdete bez autobusů, ale nebojte se, i to má své kouzlo!
Doporučuji kombinovat:
- Skytrain a MRT: Rychlé, pohodlné a efektivní pro delší trasy mezi hlavními atrakcemi.
- Autobusy: Prozkoumejte skryté kouty a autentický život Bangkoku. Vyplatí se stáhnout si aplikaci s mapou linek a informacemi o jízdném.
- Lodě: Projížďka po khlongách (kanálech) je nezbytným zážitkem! Nabízí jedinečný pohled na město a můžete se tak dostat do oblastí nedostupných po souši.
- Tuk-tuky: Pro krátká svezení a autentickou atmosféru, ale vždy se domluvte na ceně předem!
- Taxi: Pohodlné, ale cena se může lišit, proto doporučuji používat aplikace jako Grab.
Tipy pro efektivní pohyb:
- Zakupte si kartu Rabbit Card: Umožní vám platit v metru, Skytrainu a v mnoha autobusech.
- Plánujte trasy: Aplikace Google Maps s aktualizovanými informacemi o dopravě vám pomohou.
- Vyhněte se špičkám: Doprava v Bangkoku může být v určitých hodinách velmi hustá.
- Buďte trpěliví: Bangkok je rušné město, a proto je potřeba počítat s nečekanými zpožděními.
Co nevynechat v Thajsku?
Zlatý trojúhelník – ano, stojí za návštěvu, ale připravte se na davy turistů. Doporučuji zkombinovat s výletem do menších vesnic a zažít autentický život v horských oblastech.
Chiang Mai a Chiang Rai: Chiang Mai nabízí skvělou kombinaci historie (chrámy), kultury (trhy, cooking classes) a přírody (sloni, trekking). Chiang Rai je pak brána do fascinujícího severu, s bílým chrámem (Wat Rong Khun) jako absolutní must-see.
Kanchanaburi: Památník na železnici smrti je silný zážitek, ale nezapomeňte na nádherné vodopády a přírodu v okolí.
Ayutthaya: Starobylé královské město s fascinujícími ruinami chrámů. Nejlepší je prozkoumat je na kole.
Bangkok: Hlavní město nabízí vše – od honosných chrámů (Wat Arun, Wat Pho) a rušných trhů (Chatuchak) po moderní mrakodrapy a noční život. Nepodceňujte dopravní zácpy!
Phi Phi: Nádherné ostrovy, ale připravte se na davy a vysoké ceny. Vydejte se na výlet na méně známé okolní ostrovy pro klidnější zážitek.
Krabi: Úchvatné vápencové útesy, skryté pláže a možnost lezení. Railay Beach je legendární.
Koh Samui: Rozmanitý ostrov s krásnými plážemi, ale s turistickou infrastrukturou pro každý rozpočet. Pro klidnější dovolenou doporučuji prozkoumat vnitrozemí.
Tip: V Thajsku se vyplatí cestovat mimo hlavní sezónu (listopad-březen) pro nižší ceny a méně turistů. Nezapomeňte na respekt k thajské kultuře a zvykům.
Co se nesmí do Thajska?
Thajsko má striktní pravidla ohledně dovozu. Zapomenu-li na vodní dýmky, e-cigarety a jejich náplně, narazím na problém. Stejně tak s drogami, včetně konopí – i malé množství může mít vážné následky. Obscénní materiály a petardy (považované za výbušniny) jsou rovněž zakázány.
Důležité je vědět, že se omezení týkají i léků. I volně prodejné léky v Česku by mohly být v Thajsku ilegální, proto je nutné si předem ověřit, zda je jejich dovoz povolen. Raději si vezměte jen nezbytné léky s lékařským předpisem a v originálním balení.
Kromě toho existují omezení ohledně dovozu potravin a živočišných produktů. Kontroly na letištích jsou přísné, proto je důležité dodržovat všechna pravidla, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Nepodceňujte to. Nejde jen o pokutu, ale i o zdlouhavé a komplikované administrativní procesy.
Co se vyplatí koupit v Thajsku?
Jako vášnivý turista bych doporučil kromě klasických suvenýrů, jako je orientální koření (koupit na trzích, vyjednávejte!), thaiská rybí omáčka (pro opravdové gurmany, pozor na intenzivní aroma!), sušené chilli papričky (různé druhy a síly pálivosti, skvělé do vaření) a chipy z banánů a tapioky (ideální svačina na treku), i něco pro aktivnější zážitek.
Rýžová whisky Mekong a rum z cukrové třtiny se skvěle hodí na oslavu zdolání náročné túry, ale pozor na kvalitu – raději sáhněte po renomovaných značkách.
- Praktické tipy pro nákup:
- Vyhněte se přeplněným turistickým místům, ceny jsou tam vyšší.
- Nakupujte na místních trzích – větší výběr a možnost smlouvání.
- Vždy ochutnejte, než nakoupíte větší množství koření či omáček.
Kromě toho doporučuji:
- Lehkou, rychleschnoucí outdoorovou výbavu: Thajsko je vlhké a horké klima vyžaduje speciální oblečení.
- Kvalitní repelent proti hmyzu: Zabraňte nepříjemným štípnutím komárů a jiného hmyzu.
- Dobrou turistickou mapu a kompas/GPS: Usnadní vám orientaci v terénu.
- Kvalitní batoh a trekové hole: Pro pohodlnější cestování a trekování.
Na co si dát pozor v Bangkoku?
V Bangkoku, stejně jako v celém Thajsku, je potřeba být ostražitý vůči zlodějům. Kapesní krádeže jsou běžné, zvláště v přeplněných turistických oblastech a na trzích. Dávejte pozor na své věci, zejména v hromadné dopravě (BTS Skytrain, MRT, lodě).
Motocykloví zloději jsou velkým problémem. Často pracují ve dvojicích – jeden vám blokuje cestu, druhý vám chytne tašku. Noste tašky přes rameno a držte je pevně. Nevystavujte drahé věci na odiv.
Další tipy:
- Nepoužívejte telefon na ulici, když nejste v bezpečí.
- Nedávejte dohledatelná místa cenné předměty – peněženku v zadní kapse apod.
- Foťte si důležité dokumenty a uložte si je do cloudu – v případě ztráty to hodně usnadní.
- Naučte se pár základních thajských frází – může to být užitečné v nepředvídaných situacích.
Podvody:
- Dávejte pozor na falešné taxikáře a tuk-tuky. Domluvte si cenu předem. Používejte oficiální aplikace pro objednávání jízd.
- Buďte opatrní s neoficiálními směnárnami – vždy si ověřte kurz.
- Nekupujte nic od pouličních prodejců, kteří vám nabízejí podezřele levné zboží.
V případě krádeže ihned kontaktujte policii, i když se vám zdá ztráta nevýznamná. Nahlaste ztrátu platebních karet a pasu.
Co je neslušné v Thajsku?
V Thajsku, zemi úsměvů, je důležité respektovat místní zvyklosti a kulturu, aby vaše dovolená proběhla bez problémů. Jedním z aspektů, na který je potřeba dávat pozor, je nudismus. Opalování bez plavek je zde nezákonné a může vést k nepříjemnostem s místními úřady. I opalování se bez horního dílu plavek, byť na pláži, je mnohými Thajci považováno za neslušné a může vyvolat negativní reakce. Možnost potkat se s problémem je vyšší na veřejných plážích. U hotelových bazénů je tato praxe obecně tolerovanější, nicméně i zde je doporučena obezřetnost a respektování případných pokynů personálu. Můj tip pro cestovatele: sledujte, co dělají místní – to je vždy nejlepší vodítko k pochopení místní kultury a přijatelného chování. Mimochodem, tato striktnost ohledně odívání se týká i chrámů – pokrytí ramen a nohou je nezbytností. Nezapomínejte, že Thajsko je buddhistická země s konzervativnějšími hodnotami než některé západní destinace. Nepřiměřené odhalování těla je obecně považováno za projev neúcty.
Důležité upozornění: Zatímco u bazénů je tolerance vyšší, veřejné pláže jsou jiná záležitost. I když se na některých plážích můžete setkat s turisty v menším oblečení, neberte to jako implicitní povolení. Je vždy lepší hrát na jistotu a respektovat místní normy. V případě pochybností se raději oblečte konzervativněji.
Co se nesmí vozit z Thajska?
Plánujete cestu z Thajska? Pak si dejte pozor, co si balíte do zavazadel. Thajské celní předpisy jsou poměrně přísné a nevědomost neomlouvá. Absolutně zakázáno je vyvážet jakékoli drogy, a to i v nepatrném množství – za to hrozí vážné tresty. Stejně tak nezkoušejte pašovat chráněné druhy živočichů a rostlin, ať už živé, nebo jako suvenýry (např. korály, slonovina, výrobky z želvoviny). Inspekce na letištích jsou důkladné a riziko zadržení je vysoké.
Méně známý, ale důležitý zákaz se týká petard. V Thajsku je považují za výbušniny, a jejich vývoz je tudíž striktně zakázán. Takže ty barevné rachejtle, co tak lákavě visí na tržištích, si nechte jako vzpomínku na Thajsko.
A ještě jedna důležitá věc: Nevyvážejte zboží s thajskou národní vlajkou bez příslušných povolení. To se může zdát jako banalita, ale i za to hrozí nepříjemnosti.
Před cestou si proto důkladně prostudujte thajské celní předpisy na oficiálních stránkách, abyste se vyhnuli problémům. Vždy je lepší být v bezpečí a vědět, co se nesmí vyvážet, než riskovat pokutu, zadržení, a v nejhorším případě i vězení.
Pro snadnější orientaci si můžete stáhnout mobilní aplikaci s informacemi o celních předpisech dané země, čímž se vyvarujete nepříjemným překvapením.
Kdo muze do taxi pruhu?
Do pruhů vyhrazených pro taxi se mohou dostat výhradně licencované taxislužby. To je základní pravidlo, které platí téměř všude. Jiné služby, jako Uber či Bolt, zde nemají přístup, ačkoliv se jejich vozy mohou zdát podobné.
Je důležité si uvědomit, že označení pruhu je klíčové. Někdy se může zdát, že je pruh volný, ale drobné detaily v dopravním značení (např. symbol taxi) jasně určují, kdo má právo jízdy. Nepodceňujte to, pokuta za neoprávněnou jízdu v pruhu pro taxi může být vysoká.
V některých městech existují výjimky, třeba pro autobusy MHD nebo vozidla záchranné služby. Vždy se však jedná o specificky vyznačené výjimky a nejsou zahrnuty pod obecné pravidlo pro “taxi pruhy”.
Praktická rada: Před vjezdem do pruhu si důkladně prohlédněte dopravní značení. Ne vždy je to intuitivní a v případě nejistoty je lepší se držet standardních jízdních pruhů.
- Licencované taxi: Mají přístup.
- Ostatní přepravní služby (Uber, Bolt, atd.): Nemají přístup.
- Výjimky: MHD, záchranka, ale pouze pokud je to explicitně vyznačeno.