Zavazadlo, ať už odbavené, nebo příruční, je věc dost citlivá. V tom odbaveném, zapsaném, rozhodně nechte doma výbušniny, plyny (včetně sprejů!), hořlavé kapaliny (lak na nehty, zapalovače – raději do příručního!), toxické a infekční látky (očkování je fajn, ale nechte lahvičky s tekutými vzorky doma!), radioaktivní materiál (to snad ani nemusím říkat!), peroxidy (včetně bělidla!), žíraviny a paliva. Víte, jak to chodí – létající chemikálie jsou v letadle nežádoucí. Nepodceňujte to! Seznam zakázaných věcí se liší dle letecké společnosti a letiště, takže si ho raději důkladně přečtěte na jejich webu před cestou, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Možná se zdá, že je toho hodně, ale věřte mi, ušetříte si tím spoustu starostí. A co je ještě důležité – i v příručním zavazadle jsou omezení, například ohledně množství tekutin. Na to nezapomeňte! Informace o povolených a zakázaných věcech najdete typicky na stránkách IATA (International Air Transport Association).
Máte-li pochybnosti o konkrétním předmětu, je vždy lepší se informovat předem. Lepší se zeptat dvakrát, než být na letišti zaskočen a muset se s něčím loučit. Ušetříte si tak čas a nervy, a to se vyplatí, že? Dobrá příprava je půlka úspěchu, to platí i pro cestování.
Co nesmí obsahovat odbavené zavazadlo?
Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje především zbraně všeho druhu (i zbraně na sebeobranu, plynové pistole, airsoftové zbraně), výbušniny (i pyrotechnika), nože (i kapesní nožíky, s výjimkou malých, tupých nožíků na máslo apod.), hořlaviny (např. zapalovače, spreje), nebezpečné chemické látky (kyseliny, louhy), obranné spreje a tlakové nádoby (spreje na vlasy, deodorant). Vždy se řiďte konkrétními pokyny letecké společnosti.
Důležité je také věnovat pozornost elektronice. Baterie z notebooků, mobilních telefonů, fotoaparátů a dalších elektronických zařízení je nutné před odbavením zavazadla vždy vyjmout a buď je nechat v příručním zavazadle, nebo je zabalit do ochranných obalů dle pokynů výrobce. Nedodržení tohoto pravidla může vést k poškození elektroniky, ale i k zpoždění letu. Vždy je lepší se zeptat na přepážce, pokud si nejste jisti, zda je vaše elektronika vhodná k přepravě v odbaveném zavazadle. Nezapomínejte, že pravidla se mohou lišit dle letecké společnosti i cílové země.
Tip pro zkušené cestovatele: Před cestou si vždy projděte webové stránky letecké společnosti, abyste se seznámili s nejnovějšími pokyny ohledně přepravy zavazadel. Předejdete tak nepříjemným překvapením na letišti a ušetříte čas.
Co může být v zavazadle do letadla?
Balení do letadla? Z vlastní zkušenosti z desítek zemí vím, že pravidla se mírně liší, ale obecně platí: hotové produkty k přímé konzumaci jsou vítány. Myslím tím klasické sendviče, bagety, ovoce, zeleninu – vše, co zvládnete sníst bez přípravy.
Masné výrobky, sýry a salámy? Ano, ale pozor na tekutiny! V mnoha zemích vám je s větší pravděpodobností dovolí v příručním zavazadle, pokud jsou v pevném obalu, a to i na delších letech. Vždy je ale lepší zkontrolovat si pravidla letecké společnosti a země, do které letíte.
Cigarety jsou povolené, ale kouření během letu je zakázáno prakticky všude na světě. A ano, vaping a elektronické cigarety do odbaveného zavazadla nepatří! Mějte je vždy s sebou v příručním zavazadle, aby nedošlo k poškození baterie a zamezili jste případným komplikacím.
Tip pro zkušenější cestovatele: Balení jídla si předem zvažte! V mnoha letištních halách jsou obchody s občerstvením, ale ceny jsou často vyšší. Na delších letech se pak osvědčí i něco lehkého na zub proti případné “letuškové” dietě.
Co může obsahovat palubní zavazadlo?
Co se vejde do palubního zavazadla? Závisí to samozřejmě na letecké společnosti, ale obecně platí, že by mělo být co nejmenší a co nejlehčí, aby se vám pohodlně vešlo pod sedadlo před vámi nebo do horní přihrádky. Můj tip? Balte chytře! Vyhněte se zbytečným věcem. Elektroniku (mobil, tablet, notebook) si vezměte s sebou, ale pamatujte, že baterie by se neměly přehřívat. Tekutiny a gely (šampony, parfémy, krémy, zubní pasty, tekuté léky) musí být v nádobkách o objemu maximálně 100 ml a všechny musí být zabaleny v jednom uzavíratelném průhledném sáčku o objemu maximálně 1 litr. V mnoha zemích se striktně kontroluje, takže se vyplatí se předem informovat na stránkách vaší letecké společnosti. Malé nůžky na nehty a pinzeta většinou problém nepředstavují, ale větší ostré předměty, jako jsou větší nůžky nebo manikúrní souprava s pilníkem, je lepší zabalit do odbaveného zavazadla. Zapalovače a zápalky jsou obvykle povoleny, ale v omezeném množství a často se s nimi manipuluje zvlášť. V některých zemích jsou striktnější pravidla ohledně kapesních nožů a jiných předmětů, které by mohly být použity jako zbraň. Zkušenosti z desítek let cestování mi ukazují, že je vždy lepší být obezřetný a vyhnout se zbytečným problémům na letišti.
Nezapomeňte, že předpisy se liší podle letecké společnosti a země, kam letíte. Doporučuji si vždy předem zkontrolovat aktuální pravidla na webových stránkách letecké společnosti, abyste se vyhnuli nepříjemnostem a zbytečným zdržením.
Co je povoleno v odbaveném zavazadle?
Co si můžete sbalit do odbaveného zavazadla? To je otázka, kterou si klade každý zkušený cestovatel. A odpověď je překvapivě flexibilní. Nebojte se tam dát i jídlo!
Potraviny bez tekuté složky jsou samozřejmostí – sušené ovoce, pečivo, tyčinky, oříšky, to všechno s sebou bez problémů provezte. Myslete ale na to, že i zde platí pravidlo “zdravého rozumu”. Kilogramy sušených švestek vám můžou zavazadlo zbytečně zatížit.
Potraviny s tekutou složkou? Ano, i ty! Čokoláda, bonbony, ale třeba i džem (v dobře uzavřeném obalu). Klíčové je, že se nejedná o tekutiny v klasickém slova smyslu, které by mohly v kufru uniknout a poničit ostatní věci.
Tekutiny v odbaveném zavazadle? Zde je to mnohem jednodušší než u příručního zavazadla! Omezení 100 ml se na odbavená zavazadla nevztahuje. Můžete si tedy klidně vzít s sebou větší množství šamponů, olejů, či třeba lahví s olejem, pokud cestujete například do exotické země.
Praktické tipy od zkušeného cestovatele:
- Vždy dbejte na pečlivé zabalení potravin, aby se neznečistily a nepoškodily ostatní věci v zavazadle.
- Některé letecké společnosti mohou mít specifická omezení, proto si před cestou vždy ověřte jejich pravidla na webu.
- Zabalte potraviny do samostatných, uzavíratelných sáčků nebo krabiček, aby se zabránilo úniku tekutin a pachů.
- Uvědomte si, že některé potraviny mohou podléhat zkáze, a vyberte si tedy takové, které vydrží cestu bez problémů.
Co raději do odbaveného zavazadla nedávat:
- Tekutiny s vysokým rizikem úniku (např. silně tekuté omáčky).
- Potraviny s ostrým zápachem, které by mohly obtěžovat ostatní cestující.
- Potraviny, které jsou zakázány v cílové zemi.
Co vše vyndat z příručního zavazadla při kontrole?
Z batohu na bezpečnostní kontrole vyndám notebook, tablet a telefon – to je jasná věc. Tekutiny, gely a spreje (včetně pasty na zuby!) musí být v průhledném sáčku o objemu max. 1 litr, a to všechno zvlášť. Nezapomenu na powerbanku, tu taky vytahuju. Praktické je mít vše v samostatné menší tašce, abys to rychle vytáhl a zase uklidil. V letadle se stejně moc nenabiješ, takže powerbanku raději šetřete na cestu. Na letišti je spousta fontánek, tak si vezmu prázdnou láhev a naplním ji čerstvou vodou. Ušetřím za drahý pití a budu mít vždy po ruce dostatek tekutin. Ideální je používat lehké a skladné obaly, abych neměl extra zátěž v batohu. Při cestování s outdoorovou výbavou je důležité dodržovat povolená pravidla pro přepravu nožů a jiných ostrých předmětů – ty většinou patří do zavazadla v podpalubí.
Co se nesmí dát do kufru?
Do kufru rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu nebo ostatních cestujících. To zahrnuje především:
- Výbušniny a pyrotechnika: To je samozřejmé, ale zahrnuje i zdánlivě neškodné věci, jako jsou například petardy, světlice nebo dětské pistolky na zápalky. Vždy je lepší si předem ověřit, zda daný předmět je povolen.
- Zbraně: Střelné zbraně, nože (i zdánlivě neškodné kapesní nože nad určitou délku čepele), sekery, a další ostré předměty jsou striktně zakázány. Výjimky existují pouze s patřičným povoleními a deklarací.
- Nebezpečné látky: Chemické a toxické látky, hořlaviny (lak na vlasy, spreje), kyseliny, žíraviny, a radioaktivní materiály jsou absolutně zakázané. I zdánlivě neškodné repelenty proti hmyzu s obsahem alkoholu by měly být v příručním zavazadle.
- Zapalovače a zápalky: Žhavící zapalovače jsou zakázány v odbaveném zavazadle, v příručním je obvykle povoleno jen malé množství.
- Léky: Léky, zvláště v větším množství, by měly být v příručním zavazadle a ideálně s lékařským potvrzením. V opačném případě může dojít k nedorozuměním na letišti.
Důležité upozornění: Pravidla se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, kam cestujete. Vždy si proto před cestou ověřte aktuální předpisy na webových stránkách letecké společnosti nebo na letišti.
- Tip pro cestování s léky: Vezměte si kopii lékařského předpisu a uložte jej odděleně od léků.
- Tip pro balení: Křehké předměty zabalte do bublinkové folie a označte je jako křehké. Zabránite tak jejich poškození během přepravy.
Co všechno by mělo být v evakuačním zavazadle?
Evakuační zavazadlo není jenom taška s věcmi na pár dní – je to vaše pojištění v krizové situaci. Zkušenost učí, že důkladná příprava je klíčová. Jídlo a pití by mělo stačit na minimálně 72 hodin, ideálně déle. Zaměřte se na trvanlivé, kaloricky husté potraviny, které nezaberou mnoho místa: energetické tyčinky, konzervy, sušené ovoce, ořechy. Nezapomeňte na nezávadnou pitnou vodu – minimálně 2 litry na osobu a den.
Léky a hygiena jsou nezbytností. Mějte s sebou nejen pravidelně užívané léky, ale i léky proti bolesti, horečce, průjmu a dezinfekci. Malá lékárnička s náplastmi a obvazy je samozřejmostí. Nepodceňujte osobní hygienu – vlhčené ubrousky a dezinfekční gel se stanou vašimi nejlepšími přáteli.
Oblečení volte prakticky a vrstveně. Tři dny oblečení stačí jen v případě, že víte, že se brzy vrátíte. V krizi to může trvat mnohem déle. Důležité jsou pohodlné boty, teplé oblečení a pláštěnka.
Cennosti, doklady a dokumenty by měly být uloženy v nepromokavém obalu a ideálně v kopii. Nezapomeňte na občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz, pojištění, důležité kontaktní údaje a finanční prostředky – hotovost je v krizi nezbytná.
Přístroje a zábava – mobilní telefon s nabíječkou (a powerbankou!) je samozřejmostí. Další elektronika by měla být zvážena podle dostupného prostoru a potřeby.
Věci pro přenocování – spacák nebo lehká deka, karimatka, a malá baterka. Nepodceňujte pohodlí v neobvyklých podmínkách.
Domácí zvíře – pro vašeho mazlíčka připravte jídlo, vodu, misky, obojek, vodítko a potřebné léky. Nezapomeňte na jeho identifikační známku s kontaktními údaji.
Tip pro zkušené: Nezapomeňte na multifunkční nástroj, zápalky v nepromokavém obalu, píšťalku pro signalizaci a základní znalosti první pomoci.
Co všechno můžu mít v kufru?
Do odbaveného kufru se vejde prakticky vše, co neporušuje letecká pravidla a zákony dané země. Kromě oblečení a kosmetiky tam bez problémů můžete dát nářadí (vhodné je mít je zabalené a ideálně v kufříku), nože a nůžky (ale pozor, ty s délkou čepele nad 6 cm patří do příručního zavazadla, a i tam s omezeními!), alkohol (v originálním, neotevřeném balení, v množství dle předpisů – obvykle do 1 litru tvrdého alkoholu nebo do 2 litrů vína), tabák a cigarety (v množství pro vlastní spotřebu). Nezapomeňte na sportovní vybavení – lyže, snowboard, golfové hole, ale to si většinou vyžádá příplatek. Doporučuji všechny cennosti a důležité dokumenty, léky a elektroniku nosit v příručním zavazadle. Zvažte i pojištění zavazadla pro případ ztráty nebo poškození. Pro konkrétní pokyny ohledně povolených předmětů se vždy řiďte webem dané letecké společnosti, protože předpisy se mohou lišit.
Vždy si ověřte váhový limit a rozměry zavazadla, abyste se vyhnuli dodatečným poplatkům. Pro větší bezpečnost zavazadlo důkladně označte jménem a adresou, a ideálně i telefonním číslem. V případě křehkých předmětů je důležité je chránit vhodným obalem. Nezapomeňte na ochranný obal kufru, který ochrání proti oděrkám a poškrábání.
Kam dát elektroniku v letadle?
Elektroniku vždycky vozím v příručním zavazadle. Je to jednodušší a hlavně bezpečnější. V odbaveném zavazadle hrozí poškození a letecké společnosti za to většinou neručí – nečekejte odškodnění, pokud se něco stane.
Co je důležité si uvědomit:
- Baterie v elektronice by měly být ideálně vyjmuty (pokud to je možné) a přenášeny zvlášť, aby se zabránilo zkratu.
- Cenné elektronické zařízení, jako je například fotoaparát, je dobré mít na očích a neukládat ho do spodních přihrádek batohu.
- V letadle je zakázáno používat některé elektronické přístroje během startu a přistání. Informujte se předem, abyste se vyhnuli problémům.
Doporučení:
- Elektroniku zabalte do ochranného pouzdra nebo obalu, aby se minimalizovalo riziko poškození při nárazech.
- Před letem si zazálohujte důležitá data.
- Nezapomeňte na nabíječku – v letadle není vždy zásuvka.
Co všechno vidí rentgen na letišti?
Letištní rentgeny používají rentgenové záření k prosvícení zavazadel. Hustší materiály, jako jsou kovy (nůž, nůžky, zbraň) či husté sklo, pohltí více záření a na obrazovce se zobrazí tmavě. Lehčí věci, třeba oblečení nebo jídlo, propustí záření a vypadají světleji. Operátor tak vidí obrysy předmětů různé hustoty. Nevidí ale všechno dokonale – tenké, lehké předměty (např. drogy v plastovém obalu) mohou být těžko rozpoznatelné. Důležité je, že se rentgen nezabývá obsahem například lahvičky s tekutinou, ale spíš jejím tvarem a hustotou materiálu. Je to rychlý systém pro zjištění potenciálně nebezpečných předmětů, ale není stoprocentně spolehlivý. Proto je důležité dodržovat pokyny a balit zavazadla tak, aby jejich obsah byl zřejmý.
Co má být napsano na kufru?
Na zavazadlovou visačku patří především vaše jméno a telefonní číslo. Pokud cestujete letadlem, nezapomeňte uvést číslo letu včetně trasy (např. PRG-LAX) a ideálně i místo pobytu s datumem. To značně usnadní nalezení zavazadla v případě ztráty. Z bezpečnostních důvodů se vyhněte uvádění kompletní domovní adresy. Můžete použít adresu hotelu či jiného ubytování. Z vlastní zkušenosti vím, že je mnohem efektivnější použít elektronickou jmenovku – snadno ji aktualizujete pro každou cestu. Před odletem si vždy kufr důkladně vyfotografujte – v případě poškození nebo ztráty to pomůže při reklamaci. V některých zemích, zejména v Asii, se setkáte s neobvyklými zavazadly a jejich identifikace je o to složitější. Jasná a viditelná visačka je proto klíčová. Pro větší bezpečnost zvažte použití barevných popruhů nebo nálepek, které kufr snadno odliší od ostatních. Nepodceňujte ani zabezpečení zámkem – kvalitní TSA zámek umožní prohlídku kufru bezpečnostní složkami bez jeho poškození.
Dále doporučuji připevnit na kufr identifikační štítek s vaším jménem a kontaktními údaji, ideálně i QR kódem s odkazem na vaše kontaktní informace. To vám ušetří čas při řešení ztracených zavazadel. Vždy si ponechte kopii všech cestovních dokumentů a kontaktních informací v samostatném zavazadle.
Co si dát do evakuačního zavazadla?
Evakuační batoh? To je základ! Osobní doklady, hotovost a cennosti – ideálně v nepromokavém obalu. Důležité dokumenty – řidičák, pojištění, kopie dokladů, léky s příbalovým letákem (a dostatečnou zásobou!), malá lékárnička s náplastmi, obvazy, dezinfekcí. Trvanlivé jídlo na 72 hodin – myslete na energetickou hustotu! Energetické tyčinky, ořechy, sušené ovoce, konzervy (s otvírákem!), krekry. Voda – min. 2 litry na osobu a den, v pevných lahvích. Praktičtější než šťávy jsou tablety na úpravu vody. Hygiena – vlhčené ubrousky, suché hygienické potřeby, malá zubní pasta a kartáček. Multifunkční nástroj, světlo (čelovka s náhradními bateriemi!), zapalovač/zápalky v nepromokavém pouzdře. Lehká, ale teplá vrstva oblečení – fleecová mikina, teplé ponožky. Mapa a kompas, píšťalka na signalizaci. Mobilní telefon s powerbankou (nabitou!). Nezapomeňte na opakovaně použitelné sáčky na odpadky.
Tip pro zkušenější: Lehká přenosná filtrační láhev na vodu šetří místo a váhu. Malé, skladné plachta nebo igelitový pytel na přespání v nouzi. Používejte kompresní obaly na oblečení a spacák – šetří místo a váhu.
Co nepatří do evakuačního zavazadla?
Evakuační zavazadlo by mělo být co nejmenší a nejlehčí, abyste ho zvládli snadno transportovat. Proto se vyhněte objemným předmětům, které jen zbytečně zaberou místo a ztíží pohyb. Zaměřte se na nezbytnosti.
Co rozhodně do evakuačního zavazadla nepatří:
- Objemné předměty: Velké kufry, nábytek, sportovní vybavení – to vše vám v krizové situaci jen překáží.
- Rychle se kazící potraviny: Mléko, maso, saláty – v nepředvídatelné situaci riskujete otravu.
- Alkoholické nápoje: Zhoršují úsudek a mohou zkomplikovat situaci.
- Střelné zbraně: Většinou zakázané, nebezpečné pro vás i okolí a v evakuační situaci nepraktické.
- Nebezpečné látky a jedy: Chemické látky, hořlaviny, toxické materiály – představují vážné nebezpečí.
Místo toho se zaměřte na:
- Dokumenty: Občanský průkaz, pas, řidičský průkaz, pojištění, důležité lékařské zprávy.
- Léky: Důležité léky s dostatečnou zásobou na několik dnů.
- Hotovost: Bankomaty nemusí fungovat.
- Něco na pití a jídlo: Trvanlivé potraviny s dlouhou dobou expirace (konzervy, sušenky, energetické tyčinky).
- Něco teplého na sebe: Teplá deka, svetr.
- Malá lékárnička: Obvazy, náplasti, dezinfekce.
- Nabíječka na telefon: Powerbanka je skvělý doplněk.
- Multifunkční nástroj: Nůž, nůžky, otvírák.
Tip: Sestavte si evakuační zavazadlo předem a pravidelně ho kontrolujte a aktualizujte.
Co sbalit při evakuaci?
Evakuace? Zkušený cestovatel ví, že se to neobejde bez důkladné přípravy. Základní chybou je podcenění obsahu evakuační tašky. Nejde jen o pár věcí na cestu.
Nejdůležitější je bezpečí a zdraví:
- Dokumenty: Nezapomeňte na občanský průkaz, cestovní pas (pokud cestujete do zahraničí), řidičský průkaz, pojistné smlouvy – ideálně ve voděodolném obalu a v několika kopiích, rozhodně ne v jediném originálu.
- Peníze a cennosti: Hotovost v menších nominálích, platební karty, případně šeky cestovní. Diverzifikujte způsoby placení.
- Léky: Vždy s sebou zásobu na několik dní, včetně receptu na předpisové léky. Seznam léků a případné alergie je klíčový.
- Zdravotnické prostředky: Náplasti, obvazy, dezinfekce, léky proti bolesti, antiseptické ubrousky. Malá lékárnička je nutností.
A co dál?
- Hygiena: Vlhčené ubrousky, zubní kartáček a pasta, mýdlo, toaletní papír. Myslete na základní hygienu v krizových situacích.
- Komunikace: Bateriový rozhlasový přijímač a bateriová svítilna s náhradními bateriemi jsou samozřejmostí. Powerbanka na dobití telefonu je užitečná, ale nezapomeňte na dobíjecí kabel.
- Další tipy: Balení s vysoce energetickou potravinou (energetické tyčinky, ořechy), víceúčelový nůž, malá mapa oblasti, pískačka na signalizaci a nějaká osobní věc s emocionální hodnotou. Nepodceňujte psychickou stránku.
Důležité: Evakuační zavazadlo by mělo být kompaktní a lehké, aby se s ním dalo snadno manipulovat. Vždy ho mějte po ruce a v případě nutnosti s sebou.
Proč se balí kufry do fólie?
Zkušený cestovatel ví, že ochrana zavazadel je klíčová. A fólie na kufr je v tomhle ohledu skvělý pomocník. Není to jen o estetice, ale především o praktické ochraně.
Proč balit kufr do fólie? Hlavní důvod je zřejmý: ochrana před poškozením. Během manipulace na letišti se kufry dostávají do pořádné “rýče”. Fólie chrání před odřeninami, škrábanci a nárazy. Zabraňuje také vniknutí nečistot a prachu dovnitř kufru.
Další výhody:
- Ochrana před vlhkostí: Fólie tvoří bariéru proti dešti a vlhkosti, čímž chrání váš obsah před poškozením.
- Lepší zabezpečení: I když to není primární funkce, fólie může ztížit přístup zlodějům, kteří by se pokusili do kufru vniknout.
- Snadná identifikace: Barevná fólie pomůže rychleji identifikovat váš kufr na páse.
Kde fólii sehnat? Na většině větších letišť najdete stánky s balicí službou. Cena se liší podle velikosti kufru, ale obvykle se pohybuje v rozumných mezích. Je to investice, která se vyplatí, zvlášť při drahých nebo křehkých věcech.
Tipy pro zkušené:
- Nebojte se požádat o prohlídku procesu balení. Uvidíte, jak důkladně je kufr zabalen.
- Vyberte si odolnou fólii, která je dostatečně pevná.
- Pokud cestujete s drahými předměty, zvažte i další zabezpečení, například TSA zámek.
Zkrátka, investice do fólie na kufr je malá cena za klid a jistotu, že vaše zavazadlo dorazí na místo určení v pořádku.
Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?
Při kontrole příručního zavazadla budete muset vyndat elektroniku – notebook, tablet, větší telefony – a to odděleně od ostatních věcí. Doporučuji je umístit do samostatné přihrádky, abyste urychlili proces. Stejně tak vyjměte sáček s tekutinami, gely a aerosoly – ten by neměl překročit objem 1 litru a jednotlivé nádobky by neměly mít objem větší než 100 ml. Zapamatujte si, že se to vztahuje i na pasty, krémy, spreje a podobně. Nezapomeňte na léky! Pokud berete léky, vezměte je s sebou v původním balení a mějte k dispozici lékařský předpis, abyste předešli komplikacím.
Prázdnou lahev na vodu si s sebou můžete vzít a naplnit ji na letišti – všude jsou pitné fontánky. Je to nejen praktické, ale i šetrné k životnímu prostředí. Ušetříte tak za drahé lahve s vodou v obchodech a vyhnete se zbytečnému plastovému odpadu. Tip pro zkušené: Balení organizujte s ohledem na rychlou kontrolu. Vyjměte vše, co by mohlo vyvolat podezření, a ulehčete tak práci bezpečnostní službě. Zbytečné zdržení se tak vyhnete.
Proč nesmí být v letadle zapnutý telefon?
Dřív se tvrdilo, že zapnutý mobil může způsobit pád letadla, což je mýtus. Realita je složitější, ale méně dramatická. Mobilní telefon, byť moderní a „chytrý“, může rušit leteckou elektroniku, zejména navigační a komunikační systémy. Intenzita rušení je malá, ale kumulativní efekt více telefonů už by mohl být problémem. Proto režim letadlo – ten vypíná všechny bezdrátové funkce včetně Bluetooth a Wi-Fi. Během letu se tak vyhnete potenciálním potížím a přispějete k bezpečnému letu. Mimochodem, i když je telefon v režimu letadlo, většina moderních letadel umožňuje používání některých funkcí, jako například přehrávání hudby nebo čtení elektronických knih offline. Kdyby se vám stalo, že jste zapomněli zapnout režim letadlo, posádka vás o to pravděpodobně požádá. Není to nic, čeho byste se měli bát, spíše standardní bezpečnostní opatření.
Co je nedoprovázené zavazadlo?
Nedoprovázené zavazadlo, lidově řečeno „samostatné zavazadlo“, je zavazadlo přepravované samostatně, odděleně od cestujícího, v jiném letu. To znamená, že vaše kufry dorazí do cílové destinace jiným letadlem než vy. Tento systém se používá především u spojů s delšími mezipřistáními nebo při zpožděních.
Výhody:
- Zrychlení celého procesu, jelikož nemusíte čekat na odbavení zavazadel po přestupu.
- Menší riziko ztráty zavazadel při přestupu, protože zavazadla se přepravují samostatně a jsou lépe sledována.
Nevýhody:
- V případě zpoždění jednoho letu se může stát, že zavazadlo dorazí s výrazným zpožděním oproti cestujícímu.
- Vyšší riziko poškození zavazadel při samostatné manipulaci.
Důležité informace:
- Při odbavení pečlivě zkontrolujte všechny údaje na štítku s identifikačním číslem, aby se předešlo záměně.
- Vždy si pořiďte důkladné pojištění zavazadel pro případ ztráty nebo poškození.
- Informujte se u letecké společnosti o přesném postupu a případných poplatcích za přepravu nedoprovázeného zavazadla – tyto se liší dle aerolinek a tras.
- Zkontrolujte, zda vaše letecká společnost tuto službu vůbec nabízí.
Tip pro zkušené cestovatele: U dlouhých letů s mezipřistáními je vhodné zabalit do příručního zavazadla nejnutnější věci na cestu, pro případ zpoždění zavazadel.