Co nesmím mít v příručním zavazadle?

Co nesmíte mít v příručním zavazadle? To je otázka, na kterou by si měl odpovědět každý cestovatel ještě předtím, než se vydá na letiště. Nedostatek informací může vést k nepříjemným zdržením, a v horším případě i k problémům se zákonem. Základní pravidlo zní: raději se držte dál od všeho, co by mohlo být potenciálně nebezpečné.

Výbušniny, hořlaviny a chemické látky jsou samozřejmě na prvním místě. To zahrnuje nejen klasické výbušniny, ale i pyrotechniku, spreje s hořlavým obsahem (např. laky na vlasy s vysokým obsahem alkoholu) a různé chemikálie. I nevinně vypadající lahvička s neznámou tekutinou může být důvodem k prohlídce a konfiskaci. Zde je potřeba extrémní opatrnost.

Zbraně a výbušniny (i jejich imitace) jsou absolutně zakázány. To se týká jak skutečných zbraní, tak i jejich replik, hraček a modelů. I neškodný plyšový medvídek s imitací zbraně může způsobit problémy. Je lepší se vyhnout jakémukoliv riziku.

Paralyzéry a podobné nástroje, sloužící k obraně, jsou také zakázány. I když se vám může zdát jejich držení v letadle rozumné, letecké společnosti je kategoricky zakazují. Najděte si jiné způsoby ochrany.

Jednorázové zapalovače jsou povolený, ale v omezeném množství. Obvykle je dovoleno pouze jeden zapalovač na osobu. Vždy se ale řiďte pokyny dané letecké společnosti.

Tip pro zkušené: Vždy si před cestou ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, protože se mohou v čase měnit. Lepší je vědět předem, než řešit problémy na místě. Přibalená informace na webu letecké společnosti vám ušetří spoustu stresu.

Co se nesmí převézt v odbaveném zavazadle?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří elektrické paralyzéry – jejich přeprava je striktně zakázána. Zapomněli jste na benzínový nebo turbodmychadlový zapalovač? Ani ten se do zavazadla nehodí. Zápalky a klasické zapalovače jsou povoleny, ale pouze jeden kus na osobu. Cigarety a tabák podléhají přísným limitům: maximálně 800 cigaret, 400 doutníčků, 200 doutníků nebo 1 kg tabáku. Tyto limity se vztahují na všechny letecké společnosti, ale je vhodné si je vždy ověřit u vaší konkrétní letecké společnosti před cestou. Při překročení těchto limitů vám hrozí zabavení zboží a případně i pokuta. Nezapomeňte, že i jiné předměty s hořlavými látkami, jako jsou spreje na vlasy či laky na nehty, mohou být předmětem zvláštních omezení, a proto je raději nebalte do odbaveného zavazadla, ale raději do příručního zavazadla. Vždy se informujte o aktuálních pravidlech letecké společnosti a příslušných letištních bezpečnostních předpisů.

Co nesmí do zavazadlového prostoru?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří výbušniny, ani taková „sranda“ jako zábavná pyrotechnika – představ si ten výbuch na letišti! Střelné zbraně jsou samozřejmostí, ale věděli jste, že i obyčejný nůž, břitva nebo sekera můžou být problém? Zvlášť při cestování s outdoorovým vybavením je to důležité. Chemické a toxické látky, jako jsou hořlaviny, kyseliny a žíraviny, patří do speciálních obalů, a raději mimo zavazadlo. Zapalovače, ať už klasické, nebo ty moderní „žhavící“, je potřeba mít u sebe v příručním zavazadle. Radioaktivní, toxické a infekční látky jsou samozřejmě zakázány. A obranné spreje a repelenty? Ty jsou taky často problém – některé letecké společnosti je nepovolují vůbec, a jiné jen v příručním zavazadle a v malém množství. Při balení batohu na trek je potřeba mít na paměti, že některé prostředky osobní hygieny (např. silné deodoranty) mohou být také klasifikovány jako hořlaviny. Vždy je vhodné se předem informovat u své letecké společnosti o přesných pravidlech pro přepravu nebezpečných materiálů, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.

Co vše vyndat z příručního zavazadla při kontrole?

Z příručního bágly na letištní kontrole vyndám vše elektronické – foťák, powerbanku, tablet, a to všechno co by mohlo bránit průchodu rentgenem. Samozřejmě i ten sáček s tekutinami, gely a aerosoly – žádný gel na vlasy nebo krém mi tam neunikne. Tip pro zkušenější turisty: ten sáček si vemte vybalený, zrychlíte si tak kontrolu.

Prázdnou láhev na vodu beru s sebou, na letišti je dost fontánek s pitnou vodou – ideální pro doplnění hydratace před výletem. Bonusový tip: nezapomeňte na lehkou, skladnou lahvičku, která se vám vejde do batohu na výlety a nebudete se muset spoléhat na kupované vody v drahých turistických oblastech.

Praktická rada: Všechno, co z bágly vyndám, si dám do většího obalu, aby se mi to při kontrole neválelo po páse. Ušetří to čas a nervy.

Co si můžu zabalit do příručního zavazadla?

Co se týče příručního zavazadla, pamatujte, že klíčem je praktičnost a dodržování pravidel. Povolené jsou potraviny připravené k okamžité konzumaci. To znamená, že si můžete vzít sendviče, bagety, sýry, salámy a další masné výrobky – ideální pro ukojení hladu během letu. Nicméně, radím vyhnout se tekutým nebo polotekutým potravinám, které by se mohly v průběhu letu rozlít.

Důležité upozornění ohledně tekutin: I když jsou povoleny hotové potraviny, existují striktní limity na objem tekutin v příručním zavazadle (obvykle do 100 ml v jednotlivých obalech, umístěných v uzavíratelném, průhledném sáčku). Toto pravidlo se týká i tekutých potravin jako například jogurty.

Kuřáci, vezměte na vědomí: Cigarety jsou povoleny, ale jejich kouření na palubě letadla je striktně zakázáno.

Elektronické cigarety a vapes: Tyto nesmí do odbaveného zavazadla. Musí být v příručním zavazadle s vámi. Věnujte pozornost aktuálním pravidlům letecké společnosti, protože ta se mohou lišit.

Tip pro zkušeného cestovatele: Nezapomeňte si zabalit také malé, nekapající balzám na rty, kapesníčky a dezinfekci na ruce. Ty vám pomohou přečkat let v pohodlí a hygieně.

  • Co doporučuji:
  • Energetické tyčinky
  • Sušené ovoce a ořechy
  • Lehké pečivo

Zapamatujte si: Vždy si před odletem ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit.

Které léky nesmí do letadla?

Lékárnička do letadla? Žádný problém! Léky na předpis s sebou můžete vzít bez omezení. Stačí mít u sebe recept nebo jiný doklad o jejich předepisování.

Volně prodejné léky, jako jsou léky proti bolesti, horečce, nebo třeba na alergie? Také bez problémů. I když je balíte v obalech větších než 100 ml, nemusíte se bát.

Důležité upozornění: Všechny tekutiny, včetně kapslí, sirupů a sprejů, musíte při bezpečnostní kontrole vyndat z zavazadla a umístit do průhledné plastové přepravky s maximálním objemem 1 litr. To platí i pro léky s větším objemem než 100 ml, které jsou jinak povoleny.

Můj tip zkušeného cestovatele: Léky vždycky balte do originálního obalu, kde je vidět název a složení. V případě potřeby tak usnadníte práci letištnímu personálu a urychlíte celou kontrolu. A nezapomeňte na kopii lékařského předpisu, pro jistotu.

A co když se vám léky po cestě vyprázdní? Vždycky je dobré mít malou zásobu v příručním zavazadle, pro případ, že by se něco stalo s vaším hlavním zavazadlem.

Co všechno by mělo být v evakuačním zavazadle?

Evakuační zavazadlo? To není jen taška s pár konzervami, přátelé! Myslete strategicky. Základní trvanlivé potraviny, ano, ale zaměřte se na energetickou hustotu. Sušené ovoce, ořechy, energetické tyčinky – to se vejde a zasytí víc než těžké konzervy. Voda, samozřejmě, ale myslete i na tablety na čištění vody – nikdy nevíte, kde a jak ji seženete. Dobře zabalený chléb je fajn, ale krekry vydrží déle.

Osobní doklady, peníze (ideálně v menších nominálích a i hotovost v jiné měně), pojistné smlouvy – to je samozřejmost, ale nezapomeňte na kopie, uložte je odděleně. Přenosné rádio s rezervními bateriemi – skvělé, ale zvažte i solární nabíječku.

Toaletní potřeby? Miniatury, hygienické ubrousky – minimalizujte objem. Léky? Nezapomeňte na recept a seznam alergií. Svítilna – ideálně čelovka, volné ruce jsou cenné. Jídelní misku a příbor vyměňte za multifunkční nástroj. Nepodceňujte multifunkční nůž, zapalovač a šitíčko na opravy oděvu. A nezapomeňte na důležitou věc: malou, ale funkční lékárničku s obvazy, dezinfekcí a léky proti bolesti.

A ještě jeden tip zkušeného cestovatele: zavazadlo by mělo být lehké a snadno přenosné. Vždyť ho budete nést na zádech!

Jaké potraviny si mohu vzít na palubu letadla?

Pečlivě si naplánujte palubní občerstvení! Zkušenosti z desítek letišť mi ukázaly, že s pevnými potravinami, jako je ovoce (jablka, banány, hrušky – ale pozor na šťavnaté!), zelenina (mrkev, papriky, rajčata – raději nakrájená), pečivo (suchary, koláče, chleby – v sáčku!), sušenky, ořechy a tvrdé sýry (parmezán, čedar) nebývají problémy. Vyhněte se však výrazně aromatickým potravinám, které by mohly obtěžovat spolucestující.

Tekutiny jsou kapitola sama o sobě. Pravidlo 100 ml na nádobu je železné. A to platí i pro jogurty, omáčky, džemy a podobně. Všechny tekuté a polotekuté potraviny musí být v průhledném plastovém sáčku s uzavíratelným zipem. Tento sáček by měl být snadno přístupný pro kontrolu. Nezapomeňte, že i dětské výživy podléhají tomuto pravidlu. V některých zemích mohou být výjimky pro kojeneckou výživu, ale vždy je lepší mít doklad o jejím účelu. Vždy se informujte u své letecké společnosti.

Tip pro zkušené cestovatele: Suchary a ořechy jsou ideální – nezaberou moc místa a vydrží dlouho. Balení müsli tyčinek může být skvělou volbou pro rychlou a zdravou svačinu. Nezapomeňte na pitný režim! Většina leteckých společností nabízí nápoje, ale mít vlastní lahev (prázdnou!) na doplnění po kontrole je praktické.

Varování: Pravidla se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, ze které letíte, a do které letíte. Vždy si před odletem ověřte aktuální předpisy na webových stránkách letecké společnosti!

Co může být v kufru v letadle?

Do kufru v letadle? Žádný problém! Kromě klasických věcí jako oblečení a vybavení, můžeš vzít i jídlo – třeba obložené bagety, chleba, sušenky, krekry, instantní polévky, ideální pro rychlou regeneraci po náročném dni na túře. Tekutiny? Ano, ale pozor! Max. 100 ml/100 g na jeden kus, vše v jednom uzavíratelném sáčku o objemu max. 1 litr. Doporučuji sáček s zip zipem, je spolehlivější. Nezapomeň na energetické tyčinky – perfektní zdroj rychlé energie na trailu. Pro větší množství tekutin, jako je např. nápoj do termosky, je lepší zvolit palubní zavazadlo. A ještě tip: vždycky se vyplatí mít s sebou malou sadu první pomoci a multitool – nikdy nevíš, co se může stát.

Co nepatří do evakuačního zavazadla?

Evakuační zavazadlo by mělo být co nejmenší a nejlehčí, ideálně batoh o objemu max. 30 litrů, který snadno zvládnete nést. Do něj patří jen nezbytné věci na pár dní. Zapomenutelné jsou objemné předměty – například spacák, stany, kempinkové židle. Rychle se kazící potraviny a alkoholické nápoje jsou v nouzi zbytečné a mohou se zkazit, čímž znehodnotí zbytek zavazadla. Stejně tak střelné zbraně, nebezpečné látky a jedy představují riziko jak pro vás, tak pro okolí a jejich transport je většinou zakázán. Místo nich si raději přibalte důležité dokumenty (kopie cestovního pasu, pojištění), léky, hotovost, baterku, multitool, základní lékárničku a powerbanku. Pamatujete na dostatek pitné vody? Není-li evakuace plánovaná, je důležité mít i mapu a kompas. Vždy zvažte, zda si danou věc opravdu musíte vzít. Minimalismus je zde klíčový.

Co sbalit do palubního zavazadla?

Do příručního zavazadla patří to nejcennější a nejpotřebnější, co by vám v případě ztráty odbaveného zavazadla zajistilo první dny komfortu. Myslete na tzv. „kit přežití“: spodní prádlo na dva dny, pohodlné oblečení (tričko, kalhoty), hygienické potřeby (zubní kartáček, pasta, vlhčené ubrousky), léky (včetně receptů a jejich kopií!), doklady (občanský průkaz, pas, kopie pasu, cestovní pojištění – ideálně elektronické) a samozřejmě dostatek peněz, nejlépe v různých měnách a kartách. Nezapomeňte na nabíječku telefonu a powerbanku. Vše by mělo být v dobře uzavíratelném, ideálně voděodolném obalu. Cenné předměty, jako šperky nebo drahá elektronika, raději neberte vůbec, nebo si je nechte pojistit extra. Pokud cestujete s dětmi, přidejte ještě plenky, vlhčené ubrousky a oblíbenou hračku. Zapomínat byste neměli ani na léky proti nevolnosti při cestování.

Užitečný tip: na letištích se často prodávají cestovní hygienické sady. Pokud chcete ušetřit místo a váhu, může to být dobrá varianta. Vždy si zkontrolujte povolený rozměr a váhu příručního zavazadla u vaší letecké společnosti.

Nepodceňujte důležitost organizace: vše důležité mějte na dosah, ideálně v samostatné menší tašce uvnitř příručního zavazadla. Vyhněte se tak zbytečnému stresu a ztrátě času při hledání nezbytností.

Kde přepravovat léky?

Léky, ať už prášky, kapsle, nebo tekutiny (sirupy, kapky, roztoky na čočky), vždycky vozím v batohu, blízko u sebe, s doklady a peněženkou. Nikdy je nedávám do odbaveného zavazadla. U tekutin se sice mluví o limitu 100 ml, ale při delších túrách to nestačí. Na tohle mám speciální, nepromokavé pouzdro, kde mám léky a jejich individuální balení proti vlhku a nárazům. Důležité je také mít u sebe kopii receptů a seznam léků s dávkováním – pro případ ztráty nebo nečekané kontroly. Pro horší podmínky (déšť, sníh) se mi osvědčilo voděodolné pouzdro s dobrou izolací. Uvedená pravidla pro leteckou dopravu platí pouze tam, takže v horách je potřeba myslet i na jiné faktory, jako je chlad, sluneční záření a vlhko, které mohou léky poškodit.

Doporučuji si s sebou vzít trochu více léků, než potřebujete, pro případ zpoždění cesty. A nezapomínejte na základní léky proti bolesti, průjmu a desinfekci ran.

Co vše smí do letadla?

Co si můžete vzít do letadla závisí na letecké společnosti a destinaci, proto vždy raději zkontrolujte pravidla na webových stránkách dané letecké společnosti. Obecně platí tato pravidla:

Příruční zavazadlo: Zde platí přísnější pravidla ohledně tekutin. Tekutiny, gely a aerosoly (včetně past a krémů) musí být v nádobkách o objemu maximálně 100 ml a zabaleny do uzavíratelného průhledného plastového sáčku (tzv. zip sáček) o objemu maximálně 1 litr. Jeden sáček na osobu. Toto pravidlo se vztahuje i na léky, které je nutné mít u sebe. U léků je vhodné mít u sebe lékařskou zprávu. V příručním zavazadle je povoleno mít i menší elektroniku (mobilní telefon, notebook, tablet) a osobní hygienické potřeby.

  • Tekutiny: Lak na nehty a odlakovač (ne hořlavé), tekuté mýdlo – ANO (v souladu s pravidly o tekutinách), vždy kontrolovat specifické požadavky letecké společnosti.
  • Léky: ANO, ideálně s lékařským předpisem.
  • Holicí strojky (na jedno použití): ANO, ale baterie v nich mohou být omezeny.

Registrované zavazadlo: Zde je prostor pro větší množství věcí, ale i zde existují omezení ohledně nebezpečných materiálů. Vždy dodržujte pokyny letecké společnosti ohledně velikosti a váhy zavazadel, abyste se vyhnuli poplatkům za nadváhu.

  • Tekutiny: Lak na nehty a odlakovač (i hořlavé) – ANO (pokud splňují přepravní podmínky letecké společnosti, často však s omezeními), tekuté mýdlo – ANO.
  • Léky: ANO, ale opět doporučujeme lékařský předpis.
  • Holicí strojky (na jedno použití): ANO.

Důležité upozornění: Zbraně, střelivo, výbušniny a další nebezpečné předměty jsou zakázány v příručním i registrovaném zavazadle. Před cestou si vždy pečlivě ověřte přesná pravidla letecké společnosti, která budete využívat, na jejich webových stránkách.

Co si dát do evakuačního zavazadla?

Evakuační batoh? To chceš vážně! Základem jsou trvanlivé potraviny – konzervy, tyčinky, ořechy, sušené ovoce. Zapomenout nesmíme na energetické tyčinky, které rychle dodají energii. Chléb? Raději několik kvalitních energetických sušenek, zabírá to méně místa. Voda je klíčová, minimum 2 litry na osobu a den, ale lépe víc. Nezapomenutelná je filtrační láhev nebo tablety na čištění vody. Do batohu patří také multifunkční nůž, zapalovač, pevná mapa oblasti a kompas – GPS se může vybit. První pomoc – obsahuje léky, náplasti, dezinfekci, a zátěžový obvaz. Osobní doklady, peníze (ideálně hotovost), pojištění – to je jasné. Jídlo a příbor? Lehký, skladný hrnek a lžíce stačí. Lehká, ale teplá vrstva oblečení je důležitější než plná sada náhradního oblečení. Malá čelovka a powerbanka pro dobíjení telefonu. Nepodceňujte multitool, lékárničku a píšťalku na signalizaci.

Důležité je, aby vše bylo lehké a kompaktní. Trénujte s batůžkem předtím, než ho budete opravdu potřebovat. Myslete i na to, že byste měli mít více než jeden evakuační batoh v rodině. Vše v nepromokavých obalech! A pamatujte, že váha batohu by neměla překročit 20 % vaší váhy.

Co můžu mít na palubě letadla?

Na palubu letadla si bez omezení objemu jednotlivého balení můžete vzít dětské a kojenecké jídlo na dobu letu. Dále léky a dietní jídlo (ideálně s lékařským potvrzením). Tekutiny, aerosoly a gely (TAGy) jsou problematické, ale pokud je nakoupíte v letištních obchodech *za bezpečnostní kontrolou*, a budou v neporušeném bezpečnostním balení (s označením), problém nebude. Vždy si ale raději ověřte aktuální pravidla u vaší letecké společnosti – požadavky se mohou lišit. Malé množství tekutin (např. léky v tekuté formě) je obvykle povoleno i mimo toto bezpečnostní balení, ale mělo by být jasně označeno a jeho množství by mělo být přiměřené délce letu. U větších lahví tekutin, např. vody, je bezpečnější vsadit na nákup po kontrole. V letadle je většinou k dispozici voda, ale její kvalita nemusí být vždy optimální.

Důležité: Nezapomeňte, že i pro zavazadla v kabině platí limity váhy a rozměrů, které se liší podle letecké společnosti. Vždy si to předem ověřte!

Kam dát deodorant v letadle?

Letecká doprava a kosmetika – věčná otázka. Co s deodorantem? Zjednodušeně řečeno: záleží na jeho formě.

Tuhý deodorant? Žádný problém! Ten si můžete vzít v libovolném množství jak do příručního, tak do odbaveného zavazadla. Žádná omezení, žádné starosti. Prostě si ho hoďte do tašky a je to.

Sprej nebo gelový deodorant? To už je trochu jiná písnička. Zde platí pravidlo 100 ml. To znamená, že si můžete vzít pouze nádobky s objemem maximálně 100 ml a všechny tyto nádobky musejí být umístěny v jednom uzavíratelném průhledném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr. Tento sáček pak patří do příručního zavazadla. Do odbaveného zavazadla je sice můžete dát i ve větším množství, ale myslete na to, že se může stát, že vám v důsledku tlaku během letu praskne. Proto se doporučuje i větší množství sprejů a gelů balit do příručního zavazadla.

A malá rada zkušeného cestovatele:

  • Vždy si zkontrolujte aktuální pravidla letecké společnosti, se kterou letíte. Pravidla se mohou lišit.
  • Pokud si nejste jisti, raději si deodorant nechte doma nebo si ho kupte na místě.
  • Vyhněte se problémům a zbytečnému stresu na letišti. Dobře si přečtěte pokyny letecké společnosti.

Pro úplnost, tato pravidla se týkají většiny tekutin, aerosolů a gelů. Nejen deodorantů. Myslete na to při balení všech vašich cestovních potřeb.

Co všechno vidí rentgen na letišti?

Letištní rentgen? To je jako super-výkonný dalekohled pro zavazadla! Vidí skrz všechno, co si s sebou vezeš, ať už je to v příručním nebo odbaveném zavazadle. Funguje to na principu rentgenových paprsků, které procházejí materiály různé hustoty. Hustší materiály, jako kov, se na obrazovce zobrazí tmavší, zatímco lehčí, jako oblečení, světlejší. Díky tomu je vidět i ty nejmenší detaily.

Co to znamená pro mě, batůžkáře?

  • Bezpečnost: Rentgen zaručuje bezpečnost letecké dopravy odhalováním zakázaných předmětů, jako jsou zbraně a výbušniny.
  • Rychlost: Díky rentgenu probíhá kontrola zavazadel rychleji, což šetří čas.
  • Ochrana: Ochrana před krádeží – rentgenové snímky znesnadňují skrytí ukradených věcí.

Tipy pro hladký průchod kontrolou:

  • Mějte připravené notebooky a tablety – zrychlíte proces.
  • Vyjměte tekutiny z batohu a dejte je do samostatného sáčku.
  • Kovy v kapsách mohou způsobit zbytečné problémy. Je lepší je dát do batohu.
  • Pokud máte speciální vybavení, jako jsou trekové hole nebo fotoaparát, informujte o tom personál – může to uspíšit kontrolu.

Moderní skenery dokáží rozlišit i různé typy materiálů a zobrazují je v různých barvách pro snazší identifikaci. Je to sofistikovaná technologie, která nám umožňuje cestovat bezpečně a efektivně.

Co se smí vzít na palubu letadla?

Takže, co si můžete vzít s sebou na palubu? Základní pravidlo je: buďte chytrí a připravení!

Bez omezení objemu jednotlivého balení:

  • Dětské a kojenecké jídlo na dobu letu – nezapomínejte, že i přes tohle výjimku by mělo být v rozumném množství. Inspekce se na to zaměří, pokud budete mít kufr plný pyré.
  • Léky a dietní jídlo na dobu cesty – určitě si s sebou vezměte lékařský předpis nebo potvrzení od lékaře. Ušetříte si tak případné nepříjemnosti.

Tekutiny, aerosoly a gely: Tohle je kapitola sama o sobě. Obecně platí pravidlo 100 ml na jeden obal a všechno musí být v jednom průhledném zip-lock sáčku. Ale věděli jste, že…

  • …tekutiny, aerosoly a gely zakoupené v letištních obchodech *za bezpečnostní kontrolou* se tímto pravidlem neřídí? Musí být v neporušeném bezpečnostním balení s dokladem o koupi.
  • …platí to i pro vodu? Ano, i vodu si můžete koupit až za kontrolou a vzít si ji s sebou.
  • …existují výjimky pro léky a některé diety? Ano, ale je nutné to prokázat.

Tip pro zkušené: Vždycky si vše důkladně zkontrolujte před cestou. Zbytečné komplikace na letišti vám zkazí začátek dovolené. A pamatujte: lépe prevence než řešení problémů na místě.

Scroll to Top