Co patří do loveckého minima?

Honitminímum zahrnuje znalost platných mysliveckých předpisů, důkladnou znalost bezpečnosti při lovu, včetně manipulace se zbraněmi. K tomu se přidává i základní biologie zvěře, s důrazem na rozpoznávání jednotlivých druhů a jejich chování. Praktické zkušenosti s terénem jsou klíčové – orientace v mapě a busole, znalost první pomoci a přežití v přírodě jsou výhody, které značně zvyšují bezpečnost a efektivitu lovu. Důležité je i pochopení vlivu počasí na chování zvěře a schopnost přizpůsobit lov daným podmínkám. Nezanedbatelná je i znalost právních aspektů spojených s lovem a nakládáním s ulovenou zvěří.

Praktické tipy: Před lovem vždy zkontrolujte funkčnost zbraně a použijte vhodný lovecký oblečení. Důkladná příprava a respekt k přírodě jsou základem úspěšného a bezpečného lovu.

Co znamená CID v lovu?

Víte, co znamená zkratka CID v kontextu lovu? Je to váš celoživotní identifikační kód ochrany přírody (CID#), klíč k vašemu profilu lovce. Tento unikátní kód, podobný osobnímu identifikačnímu číslu, ale specifický pro lov a rybaření, najdete na všech vašich licencích, povoleních a razítkách. Bez něj se neobejdete při žádném legálním lovu v zemi.

Představte si, že jste na honu v odlehlých oblastech, třeba v Českém Švýcarsku nebo na Vysočině. Správce honitby požádá o vaši licenci. Váš CID# je rychlý a spolehlivý způsob, jak potvrdit vaši identitu a oprávnění k lovu. Zjednodušuje to administrativní proces a chrání před podvody.

Zkušenost z mých cest po světě mi ukazuje, že podobné systémy identifikace existují i v jiných zemích, ale systém CID# je specifický pro danou oblast. Před cestou na lov do zahraničí si vždy ověřte místní předpisy a požadavky na dokumentaci, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Dobře si uchovejte všechny potřebné dokumenty, včetně licence s CID#, protože jejich ztráta by vám mohla zkomplikovat další lovecké výpravy.

Je důležité si uvědomit, že CID# není jen pouhý kód. Je to vaše digitální stopa v systému ochrany přírody. Zaručuje transparentnost a umožňuje sledování aktivit všech lovců. Zodpovědný přístup k lovu a dodržování pravidel je nezbytné pro uchování naší přírody pro budoucí generace.

Je potřeba licence k lovu?

Na lov potřebuješ lovecký lístek, bez něj ani na krok! To není jen taková formalita, je to důležité pro legální držení zbraně. Kromě toho, pro koupi střelné zbraně, ať už se jedná o omezeného účinku pro lov, sportovní nebo sebeobranu, nebo o plynové pistole a revolvery, je licence naprosto nezbytná. Vysoká pokuta za pytláctví ti zkazí celou výpravu, takže si to raději pořádně ověř na příslušném úřadu. Nezapomeň taky na povinné pojištění, to se vyplatí, věř mi. A taky se informuj o platných loveckých předpisech v dané oblasti, ty se liší a mění. Bez potřebných papírů a znalostí zákonů si můžeš zkazit i nejkrásnější výlet.

Jaké doklady musí mít u sebe myslivecký inspektor?

Myslivec by měl mít u sebe lovecký lístek a další nezbytné doklady opravňující k lovu, které na požádání předloží osobám oprávněným k provádění kontrol (státní správa myslivosti, státní a resortní myslivecký dohled, ochrana rezervací, přírodních rezervací a…). Doporučuji si navíc vzít kopii zákona o ochraně přírody a krajiny, abyste se mohli na místě seznámit s aktuálními omezeními a nařízeními, které se týkají dané oblasti. Praktické je i mít s sebou GPS navigaci s podrobně zakreslenými hranicemi honitby a chráněných území – zabráníte tak nepříjemnostem spojeným s neúmyslným porušením pravidel. Nezapomeňte na kontaktní informace na místní správu myslivosti – v případě nejasností vám ochotně pomohou. A co je nesmírně důležité: počasí v přírodě se mění rychle, proto je vždy dobré mít s sebou dobrou mapu, kompas a dostatek teplého oblečení.

Kdo má právo kontrolovat doklady u myslivce?

Kontrolu dokladů u myslivce provádí revírní myslivec, popř. státní myslivecký inspektor. To je jasné. Ale věděli jste, že existuje i výrobní myslivecká kontrola? Tu provádí výrobní myslivecký inspektor s platným osvědčením o úspěšném absolvování zkoušky.

Ještě k tomu něco zajímavého:

  • Revírní myslivci mají právo kontrolovat doklady pouze ve svém revíru a obvykle při společném lovu nebo s povolením majitele honitby.
  • Státní myslivečtí inspektoři mají širší pravomoci a mohou provádět kontroly kdekoli v rámci své působnosti.
  • Výrobní myslivecká kontrola se zaměřuje spíše na dodržování předpisů při hospodaření s zvěří a lovu a kontrolu zbraní a střeliva se u nich stává spíše výjimkou než pravidlem.

Důležité je mít vždy při sobě platný lovecký lístek, povolení k lovu a povolenku k držení zbraně. Pokud budete kontrolováni, buďte zdvořilí a předložte dokumenty ihned.

Jaké doklady musí mít lovec?

Dokumenty potřebné k lovu jsou: lovecký lístek (nebo členský lovecký lístek), povolení k lovu (jednorázová licence), povolenku – v případě lovu na honebních pozemcích pronajatých mysliveckému sdružení, a souhlas – pokud se lov koná na honebních pozemcích obecného užívání. Je dobré mít i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při lovu. Dále se doporučuje mít s sebou mapu s vyznačením honebních pozemků a aktuální informace o platných loveckých termínech a druzích zvěře, na kterou je lov povolen. Nezapomeňte na doklad totožnosti. V závislosti na oblasti a druhu lovu mohou být potřeba i další dokumenty, proto je vždy nejlepší si je předem ověřit u příslušného úřadu, resp. mysliveckého sdružení.

Kolik stojí lovecký lístek?

Lovný lístek? To není jen taková maličkost. Než se vůbec dostanete k papírům, musíte zaplatit státní poplatek – a to v libovolné bance. Za licenci k nákupu zbraně vás to vyjde na 2000 rublů. To je v přepočtu zhruba 250 Kč (cena se samozřejmě může lišit v závislosti na aktuálním kurzu). Ale pozor, to ještě není všechno! Za povolení k držení a nošení zbraně si připravte dalších 500 rublů, což je asi 60 Kč. Z vlastní zkušenosti z cest po Sibiři můžu říct, že papírování kolem zbraní je tam zdlouhavé a byrokratické, takže s tím počítejte. V některých odlehlých oblastech Ruska se cena může nepatrně lišit, a pokud plánujete lov v chráněných oblastech, očekávejte další poplatky. Doporučuji si vše pečlivě ověřit na místním úřadě před cestou. A nezapomeňte, že platby v rublech mohou být v zahraničí nepraktické, takže si předem vyměňte dostatek hotovosti.

Kolik pušek si můžu vzít na lov?

Kolik brokovnic si můžete vzít na lov? To záleží. Zkušený lovec, který se věnuje i sportovní střelbě – a věřte mi, tyhle dvě disciplíny se liší jako den a noc – potřebuje zbraně na míru. Mluvíme o specifických vlastnostech, které vyžadují různé typy zbraní pro různé druhy zvěře a terénu. Představte si hon na kachny v rákosí versus lov jelena v lese – úplně jiný přístup, jiná zbraň.

Pět hladkostěnných brokovnic je podle zákona povoleno. To ale neznamená, že s pěti brokovnicemi na zádech budete vypadat jako hrdina akčního filmu. Praktičtější je mít dvě, maximálně tři, pečlivě vybrané. Myslete na váhu, manipulaci a údržbu. Na mých cestách po světě jsem viděl lovce s těžkými kufry plnými zbraní a nakonec používali jen jednu nebo dvě. Zbytečná váha a zbytečný stres.

Tip pro cestovatele: Při cestování s loveckými zbraněmi je důležité dodržovat striktně všechny předpisy a nahlásit zbraně na příslušných úřadech. Buďte připraveni na podrobné papírování a příslušné doklady. V některých zemích je to skutečná administrativní odysea. A pamatujte – bezpečnost na prvním místě!

Kvalita nad kvantitu: Raději investujte do jedné, ale kvalitní brokovnice, než do pěti levných. Dobře udržovaná zbraň vám bude sloužit léta a ušetří vám starosti.

Kdo má podle zákona právo kontrolovat doklady?

Podle zákona č. 3-ФЗ o policii z 7. února 2011 má policie právo kontrolovat doklady totožnosti občanů, pokud existují důvody k podezření ze spáchání trestného činu nebo pokud se domnívají, že jsou osoby v pátrání, nebo existuje důvod k zahájení řízení proti těmto občanům. To je v Rusku poměrně běžná praxe, a tak je vhodné se s ní seznámit před cestou. Při cestách do Ruska je proto vhodné mít u sebe vždy platný cestovní pas a vízum (pokud je vyžadováno) a být připraven na případnou kontrolu. Zkušenosti ukazují, že důsledná příprava a klidná reakce na kontrolu výrazně minimalizují případné komplikace. Mějte na paměti, že důvod pro kontrolu nemusí být vždy zřejmý a vy se nemáte právo ptát na konkrétní detaily. Ukažte své doklady, buďte zdvořilí a vyhýbejte se konfliktům. Je důležité si uvědomit, že i sebemenší nesoulad v dokumentech může vést k dalším, zdlouhavým procedurám. Proto je důležité si před cestou důkladně zkontrolovat platnost všech potřebných dokumentů. V případě jakýchkoliv problémů, vyhledejte pomoc na ruském konzulátu nebo ambasádě.

V čem spočívá smysl CID?

CID, neboli oddělení kriminálního vyšetřování, je v indických policejních silách pověřené řešením závažné kriminality. Jeho kořeny sahají až do britské koloniální éry, kdy se inspirovalo britskými CID jednotkami. Dnes je však CID nedílnou součástí indické policejní struktury a jeho fungování se liší stát od státu.

Zásadní rozdíl oproti běžné policii: Zatímco běžná policie se zaměřuje na udržení veřejného pořádku a rychlé řešení méně závažných deliktů, CID se specializuje na složité případy, vyžadující důkladné a komplexní vyšetřování. Může to zahrnovat vraždy, organizovaný zločin, korupci a další závažné trestné činy.

Zajímavosti z mého cestování po Indii:

  • Náročnost práce CID je obrovská, s ohledem na rozsáhlost Indie a různorodost trestné činnosti.
  • Spolupráce s CID může být pro cizince náročná, kvůli jazykové bariéře a odlišným právním zvyklostem. Doporučuji si vždy zajistit kvalitního tlumočníka a právního zástupce.
  • V některých oblastech Indie jsem zaznamenal rozdílnou efektivitu CID v závislosti na dostupných zdrojích a úrovni korupce.

Struktura a hierarchie: CID často pracuje hierarchicky, od místních oddělení až po státní úrovně. Tento systém umožňuje efektivnější koordinaci a sdílení informací při řešení složitějších případů s nadnárodními vazbami.

  • Místo činu – první a nejdůležitější etapa vyšetřování.
  • Shromažďování důkazů – laboratorní analýzy, výslechy svědků atd.
  • Analýza a interpretace důkazů.
  • Zatčení a stíhání podezřelých.

Proč mohou odmítnout vydání loveckého lístku?

Získání loveckého lístku, a tedy i licence k nákupu hladké hlavně, podléhá přísným kritériím, jejichž porušení vede k zamítnutí žádosti. Mnoho zemí, které jsem navštívil, má podobné, ne-li striktnější, zákony ohledně držení zbraní. K nejčastějším důvodům zamítnutí patří:

  • Nedostatek trvalého bydliště: Tento bod je klíčový pro ověření totožnosti a adresy žadatele, což je důležité z bezpečnostních důvodů. V některých zemích, jako je například Švýcarsko, s důrazem na milici, je registrace a adresa ještě důsledněji kontrolována.
  • Věk pod 21 let: Tento věkový limit je mezinárodně rozšířený a souvisí s rozvojem zodpovědnosti a úsudku nezbytných pro bezpečnou manipulaci se zbraněmi. V některých zemích je věková hranice i vyšší.
  • Nesmazatelná nebo neodsouzená trestní minulost za úmyslný trestný čin: To je univerzální překážka. Důraz je kladen na ochranu veřejnosti před potenciálně nebezpečnými osobami. Druhy trestných činů, které automaticky vedou k zamítnutí, se mohou lišit v závislosti na jurisdikci. Například v USA, s méně restriktivní legislativou, může být i drobná trestná činnost důvodem k zamítnutí, zatímco ve státech EU se klade důraz na závažnost spáchaného deliktu.

Kromě výše uvedených bodů mohou existovat i další důvody, proč může být žádost zamítnuta. Například vážné zdravotní problémy, závislosti nebo předchozí zneužití zbraní.

Je dovoleno zabíjet zvířata na lovu?

Lov zvěře se nemůže považovat za vraždu. To je právně jasně definováno. Existuje důležitý rozdíl mezi legálním lovem a týráním zvířat.

Legální lov, prováděný v souladu se zákonem a s ohledem na ochranu přírody, je regulovaná činnost s jasně danými pravidly. Dodržování těchto pravidel je klíčové. Například:

  • Používání vhodných zbraní a technik lovu.
  • Dodržování loveckých časů a omezení.
  • Respektování stanovených kvót a limitů.

Naopak krutá rozprava se zvířetem, která překročí hranice legálního lovu, je trestná. To může vést k obvinění podle článku 245 trestního zákoníku RF (o týrání zvířat). Důležité je, že v tomto článku se pojem „vražda“ explicitně nepoužívá. Mluvíme o týrání, ne o vraždě v klasickém smyslu slova.

Z mých cest po světě vím, že přístup k lovu se liší kultura od kultury. Některé kultury loví pro přežití, jiné pro sport, a některé kombinují obojí. Je nezbytné respektovat lokální zvyky a zákony, ale vždy je nutné postupovat eticky a humánně.

Poznámka: Trestní zákoník RF se může lišit od zákonů jiných zemí. Pro konkrétní právní informace se vždy obraťte na příslušné orgány.

Kdo má právo kontrolovat doklady u lovce během lovu?

V České republice, stejně jako v mnoha zemích s bohatou loveckou tradicí (např. Francie, Španělsko, Německo), má právo kontrolovat doklady lovce během lovu pouze kvalifikovaný státní úředník – výrobní honitbový inspektor. Jeho autorizace, podobně jako u lesních strážců v Rakousku či poľovných strážců na Slovensku, je striktně definována zákonem a vyžaduje úspěšné absolvování přísné zkoušky odborných znalostí a držení příslušného osvědčení. Tato kontrola, součást systému udržitelného hospodaření s volně žijícími živočichy, je důležitá pro ochranu zvěře a dodržování loveckých předpisů. Na rozdíl od některých zemí, kde s touto pravomocí disponují i soukromé bezpečnostní složky, v České republice je tato pravomoc striktně vyhrazena pouze pro státní orgány, což zaručuje nestrannost a objektivitu kontroly. Neexistuje žádná možnost „občanské kontroly“ podobně jako v některých zemích Severní Ameriky, kde se občané mohou zapojit do dohledu nad dodržováním loveckých předpisů.

Úspěšně proškolení inspektoři, vybavení patřičným osvědčením, jsou jedinými osobami oprávněnými provádět tuto kontrolu. Inspekce se řídí přísnými zákonnými normami a jejich výsledky jsou důkladně zaznamenávány. Tato regulace je klíčová pro efektivní ochranu biodiverzity a udržitelného hospodaření v lesích a honitbách.

Kolik bude stát zbrojní licence v roce 2025?

Plánujete si v roce 2025 pořídit zbraň? Pak se připravte na novou cenu licenčních poplatků. Od 1. ledna 2025 vstoupí v platnost nový poplatek za vydání licence na nákup, vystavení nebo sbírání zbraní a střeliva – 5000 rublů. To je poměrně vysoká částka, zvláště když zvažujete i další náklady spojené s vlastnictvím zbraně, jako je například pojištění, úschova a pravidelná údržba. Nezapomeňte si ověřit aktuální kurzy rublu vůči české koruně, aby jste měli přesnou představu o finální ceně v českých korunách. Možná, že byste se měli zamyslet i nad alternativními aktivitami během Vašich cest, které nebudou vyžadovat držení zbraně. Například, fotografování divoké zvěře v rezervaci se stativem a teleobjektivem může být stejně uspokojující a rozhodně bezpečnější než puška. Vždy je důležité se před cestou do zahraničí seznámit s místními zákony ohledně držení zbraní, které se v jednotlivých zemích značně liší. Nepodceňujte to!

5000 rublů je tedy jen začátek celkových nákladů. Rozhodně si předem získejte veškeré potřebné informace od úřadů a zvažte všechna pro a proti.

Scroll to Top