Na stres a úzkost pomáhají léky, ale nepodceňujte přírodní metody. Hluboké dýchání s technikou 4-7-8 (4 sekundy nádech, 7 sekund zadržení, 8 sekund výdech) je skvělé na zklidnění nervové soustavy, ideální i na cestách. Meditace, třeba i krátká mindfulness během turistické pauzy, dokáže zázraky. Dobrým tipem je i progresivní relaxace, naučte se ji před cestou. Odpočinek je klíčový – vyberte si klidné místo mimo civilizaci, ideálně v přírodě. Masáž po náročném dni v sedle kola nebo po túře? Neocenitelná! Společnost přátel, sdílení zážitků z výletů – to je balzám na duši. Smích a zpěv, třeba při táboráku, jsou skvělými antidepresivy. Plánujte si aktivity, které vás baví, ať už je to fotografování krajiny, sbírání hub nebo poznávání místní kultury. Domácího mazlíčka si s sebou na cestu asi nevezmete, ale spojení s přírodou, procházka po horských loukách nebo u moře, to je skvělá alternativa. A pamatujte: zvolte si tempo, které vám vyhovuje, nehonte se za nemožným, a nenechávejte se stresovat nečekanými komplikacemi – to je součást dobrodružství. Věřte, že i malé věci, jako posezení u krásné krajiny, dokáží zázraky.
Jak dostat stres z těla?
Stres? Znám to. Prošel jsem stovkami pouští a hor, ale nejnáročnější expedice je ta uvnitř nás samotných. Zbavte se ho takhle: Změňte dech – hluboké, pomalé nádechy a výdechy, ideálně s výhledem na zasněžené vrcholky, nebo alespoň na zelený park. Tohle jsem se naučil od šamanů v Amazonii. Vědomě uvolňujte napětí – napjaté svaly jsou jako zamrzlá řeka, neprodyšná. Pravidelné protahování, třeba i během túry po divoké stezce, je klíčové. Zklidňující lázeň – představte si horké prameny v Japonsku, voda čistí tělo i duši. Přidejte si bylinky, které jsem objevil v Himalájích – levandule, meduňka. Uvolnění skrze plosky nohou – představte si, jak zem absorbuje váš stres, jako pouštní písek vodu. Bosá chůze po trávě, písku – to je moje tajná zbraň. Příroda – čaje z bylin, které jsem sbíral na svých cestách, jsou poklad. Adaptogeny, jako ženšen nebo rhodiola, vám pomohou zvládat náročné situace – vždycky se mi osvědčily před náročnou horolezeckou výpravou.
Jak uklidnit vystresovanou kočku?
Uklidnění vystresované kočky je jako zdolání neznámé horské stezky – vyžaduje trpělivost a cit. Neberte jí prostor, ale ani ji neignorujte. Představte si to jako jemné přiblížení se plachému horskému kozorohovi. Novinky zavádějte postupně, jako by se jednalo o aklimatizaci na novou nadmořskou výšku – nenuťte ji. Bezpečné a útulné prostředí je její základní tábor, útočiště před bouří. Důležité je dát jí čas, aby si zvykla, nechat ji najít si svůj vlastní klid, jako by si hledala nejlepší výhled z vrcholku hory. Jemná hudba, podobná šumění horského potoka, nebo bílý šum, mohou pomoci potlačit stres. Zkušení “kočičí šamani” – veterináři – mohou doporučit speciální pamlsky, bylinné doplňky stravy, anebo v krajním případě i léky proti úzkosti, podobně jako by zkušený průvodce doporučil vhodnou výbavu na náročnou cestu.
Zajímavostí je, že kočky, podobně jako někteří horolezci, reagují na felimony – syntetické feromony, které napodobují kočičí hormony uspokojení. Tyto feromony mohou vytvářet pocit bezpečí a klidu. Využití felimonů je taktéž cestou k uklidnění. Podobně jako by zkušený horolezec použil kvalitní vybavení pro bezpečný výstup.
Jak trestat kočku?
Moje kočičí dobrodružství mě zavedla po celém světě, a tak jsem se setkala s nejrůznějšími kočičími povahami. Otázka trestu je vždycky citlivá, ale někdy se prostě neobejdeme bez něj. Nejlepší metodou, kterou jsem sama vyzkoušela a která se mi osvědčila, je jemné pokropení vodou z rozprašovače.
Většina koček vodu nesnáší, a to lehké překvapení, spojené s jemným šploucháním a zvukem rozprašovače, většinou stačí k okamžitému ukončení nežádoucího chování. Podobně jako při cestování, kde je důležité rychlé a efektivní řešení problémů, je i zde rychlá reakce klíčová.
Důležité upozornění: Trest musí být okamžitý. Pokud kočku potrestáte až po delší době, nepochopí souvislost mezi svým činem a následkem. To je stejně frustrující, jako když vám ztratí letenku a vy pak na letišti zjistíte, že vám uletěl let do Thajska.
Zde je několik důležitých bodů, které je třeba dodržovat:
- Používejte pouze vodu – žádné chemické látky.
- Postřik musí být lehký, nikoliv agresivní. Představte si to jako svěží letní spršku po dlouhém dni stráveném prozkoumáváním rušných ulic Bangkoku.
- Nikdy nebijte kočku! To je stejně neefektivní a kruté, jako cestování bez mapy a plánování.
Místo trestu se snažte zaměřit na prevenci. Zajistěte kočce dostatek hraček, škrabadla a pozornosti. Šťastná kočka je méně náchylná k nežádoucímu chování, a to je stejně uspokojující, jako když objevíte perfektní skrytý koutek na pláži v Bali.
- Poskytněte dostatek prostoru pro hru a šplhání.
- Zajistěte kočce dostatek kvalitního jídla a pití.
- Pravidelně kočku češte a hrajte si s ní.
Jak se rychle uklidnit od stresu?
Stres? Znám to. Leta cestování mě naučila, že stres je nepřítel i na nejkrásnějších místech. Proto jsem si vypěstovala pár osvědčených technik, které vám pomohou se rychle uklidnit.
Dýchací techniky jsou základ. Naučte se 4-7-8 metodu (4 sekundy nádech, 7 sekund zadržet, 8 sekund výdech) – ideální i na cestách v přeplněném autobuse. V klidu doma zkuste jógové dechové cvičení, které najdete na Youtube.
Jóga a meditace jsou skvělé na uvolnění napětí. Nečekejte zázraky hned, ale pravidelná praxe pomůže. Na cestách vám postačí i pár minut denně v klidném prostředí, třeba na pláži při východu slunce.
Procházky v přírodě, ideálně u moře nebo v horách, fungují jako balzám na duši. Vnímejte zvuky, vůně, vnímejte přítomný okamžik. Využijte každou cestu do neznámého jako příležitost k procházce a objevování. Myslete na to, že i v rušném městě najdete zelené oázy klidu.
Masáže, i jen krátká, dokáží zázraky. Na cestách si můžete dopřát jednoduchou masáž nohou nebo ramen po náročném dni. Hledejte wellness centra nebo místní maséry – zážitek bude autentičtější.
Dobrá kniha je skvělý únik. Nepodceňujte sílu čtení – stačí jen pár stran před spaním. Na cestách si vezměte e-knihu, abyste šetřili místo v batohu.
Plánujte si čas pro sebe. I když jste na cestách, najděte si čas jen pro sebe. Může to být 15 minut v kavárně s čajem, nebo hodina v parku s knihou. Je to zásadní pro regeneraci.
- Tipy pro cestování bez stresu:
- Plánujte cesty s předstihem, ale buďte flexibilní.
- Balte lehce, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu s kufrem.
- Naučte se pár základních frází v místním jazyce.
- Nebojte se improvizovat a objevovat neznámá místa.
Pamatujete si, že stres je subjektivní. Najděte si co vám vyhovuje a co vám pomáhá se uklidnit – ať už jste doma nebo na druhém konci světa.
Co je nejlepší na uklidnění?
Na zklidnění během cestování sáhám po bylinných přípravcích. Meduňka je skvělá na nervozitu a nespavost, ideální po náročném dni stráveném v přeplněném autobuse nebo při hledání ubytování. Kozlík lékařský mi pomáhá uvolnit se před důležitými rozhodnutími, třeba při výběru turistické trasy. Levandule zase skvěle voní a navozuje pocit klidu, ideální před spaním v neznámém prostředí. Chmel je můj spolehlivý pomocník na uklidnění před dlouhým letem. Třezalku, prvosenku a mučenku používám spíše sporadicky, jejich účinky jsou silnější, proto je potřeba dávat pozor na interakce s léky. Z adaptogenů mám nejraději rozchodnici růžovou, skvěle mi pomáhá zvládat stres a únavu, typické problémy při cestování. Řeřicha peruánská a vitánie snodárná jsou taky fajn, ale rozchodnice je pro mě osobně efektivnější. Vždycky si ale před použitím jakéhokoli doplňku stravy pečlivě přečtu příbalový leták a v případě potřeby se poradím s lékařem, obzvlášť pokud užívám jiné léky. Důležitá je i kvalita bylinných přípravků – vyplatí se investovat do produktů od renomovaných výrobců.
Tip pro cestovatele: Bylinné kapsle nebo tablety jsou praktické na cesty, zabírají málo místa a snadno se dávkují. Sušené byliny si můžete vzít i volně, ale je třeba zajistit, aby zůstaly suché a neplesnivěly.
Jak uklidnit vnitřní stres?
Vnitřní stres? Znám to. Po letech putování po světě jsem vyvinul několik osvědčených technik, které zaručeně fungují i v těch nejnáročnějších situacích.
Dechové techniky jsou základ. Nejenom “dýchej zhluboka”, ale zkuste 4-7-8 metodu: čtyři sekundy nádech, sedm sekund zadržte dech, osm sekund výdech. Opakujete několikrát. Naučte se ji, hodí se i v horách při výstupu, věřte mi.
Hudba je klíčová. Nejen ráno! V Tibetu jsem objevil úžasné tibetské misky – jejich vibrace uvolňují napětí neobyčejně účinně. Klasická hudba, ale i ambientní elektronika, záleží na vašich preferencích. Vždy ale bez slov, abyste se mohli soustředit na melodii.
Barvy ovlivňují náladu. Jasné, ano, ale i přírodní. Myslete na zelenou džunglí, modrou oceánu… V Peru jsem poznal sílu amazonské zeleně. Vytvořte si v okolí prostor s uklidňujícími odstíny.
Pohyb je nezbytný. Procházka venku je skvělá, ale i jóga, tai-chi, nebo jen protažení těla. V Himálaji jsem pochopil sílu propojení těla a mysli.
Bylinné čaje. Máta, meduňka, heřmánek. Nezapomínejte na kvalitu bylin. V Indii jsem se naučil oceňovat tradiční léčivé byliny.
Masáž dlaně. Tlakové body na dlaních jsou propojeny s celým tělem. Masírujte si palec a prsteník – okamžitá úleva.
Zvířata. Jejich energie je uklidňující. Interakce se psem či kočkou snižuje hladinu stresových hormonů. Na Srí Lance jsem poznal sílu meditace s opicemi (ale pozor na banány!).
Další tipy z mých cest:
- Meditace: Jen pár minut denně dokáže zázraky.
- Aromaterapie: Levandule, santalové dřevo.
- Studená sprcha: Šok pro systém, ale pocitově osvěžující.
Postupně aplikujte více technik:
- Dechové cvičení
- Hudba
- Procházka
Proč kočky řvou při sexu?
Představte si tohle jako extrémní horskou túru! Kočičí sex není žádná procházka růžovým sadem. Provokovaná ovulace je jako vrchol, který se musí pokořit, aby se mohlo začít s dalším stoupáním – početím. K tomu potřebuje kočka silné vaginální dráždění, pořádný “výstup”.
Penis kocoura? To je speciálně upravené lezecké vybavení! Jeho drsný povrch s ostnatými výčnělky – to není žádná hluboká sněhová propast, ale speciální nástroj, který dráždí stěnu vagíny a uvolňuje vajíčko. Je to jako specifický typ záchytného bodu, který musí přesně zapadnout.
Představte si dozadu stočený penis jako chytrý, ergonomický design. Tímto se maximalizuje tření a dráždění – efektivní a účelný pohyb, ideální pro náročný terén. Je to zkrátka perfektní adaptace pro dosažení vrcholu – oplodnění.
Celý proces je fascinující příklad evoluční dokonalosti. Podobně jako v horolezectví, kde každý detail vybavení a technika hrají klíčovou roli v úspěchu výstupu, i zde je každý detail anatomie kocoura a kočky dokonale promyšlen pro dosažení reprodukčního cíle.
Co jíst na uklidnění?
Trápí vás stres z cestování, neklid před velkým výletem, nebo se prostě jen necítíte v pohodě? Zapomenute na drahé pilulky a sáhněte po přírodě! Lněná, dýňová a slunečnicová semínka jsou skvělým zdrojem hořčíku – minerálu, který je klíčový pro uklidnění nervů. Víte, že hořčík je pro tělo důležitý i pro správné fungování svalů, takže po náročném dni stráveném na túře po horách nebo prozkoumáváním zapomenutých chrámů, ho oceníte dvojnásobně. A kam ho hledat, když zrovna nemáte po ruce semínka? Stačí si dát misku zelené listové zeleniny – špenát, rukola, ale třeba i listový salát, které seženete na každém trhu v jakékoli zemi světa. Věřte mi, ochutnat lokální salát s olivovým olejem a bylinkami je nezapomenutelný zážitek! Jogurt, oříšky a ryby jsou dalšími spolehlivými zdroji hořčíku. Na cestách se mi osvědčil řecký jogurt s medem a ořechy – výborná a rychlá svačinka plná energie a hořčíku. A pokud si chcete dopřát ryby, zkuste místní speciality – objevíte nové chutě a zároveň si dopřejete dávku hořčíku, která vám pomůže zvládnout i ten nejnáročnější den. Hořčík zkrátka pomáhá snižovat depresi, únavu a podrážděnost – to všechno se může během cestování snadno objevit. Takže už víte, co jíst na uklidnění!
Co na zklidnění psychiky?
Na zklidnění psychiky v divočině, když nemám po ruce psychologa, sáhnu po bylinných přípravcích. Kozlík lékařský, chmel, meduňka, mučenka a třezalka – to jsou moji spolehliví parťáci na lehčí stres a úzkost. Vždycky je ale mám s sebou jen jako první pomoc, ne jako náhradu za odbornou pomoc. Důležité je si uvědomit, že v náročných podmínkách, třeba při dlouhém treku, může být psychická zátěž větší, proto je prevence klíčová. Dostatečný spánek, pravidelná fyzická aktivita (ale s ohledem na vlastní síly!), vyvážená strava a plánování výprav s ohledem na vlastní zkušenosti a fyzickou kondici jsou základ. V krizových situacích je nutné posoudit vážnost stavu a případně kontaktovat záchrannou službu. Bylinky pomohou s lehčími problémy, ale u těžších stavů je nezbytná odborná pomoc.
Dobře se mi osvědčilo i meditace nebo techniky hlubokého dýchání – ty se dají praktikovat kdekoli v přírodě a pomohou zklidnit mysl a snížit stresovou odezvu. Pro zkušené turisty je pak dobrou prevencí i osvojení si základních zvládacích strategií pro krizové situace v terénu. Znalost první pomoci a schopnost reagovat v nepředvídaných situacích také výrazně snižuje psychickou zátěž.
Co dát kočce na zklidnění zaludku?
Máte doma kočku s rozbouřeným žaludkem? Nezoufejte, i na cestách s kočičím parťákem se tohle může stát. Zkušený cestovatel ví, že prevence je základ, ale když už k problému dojde, je potřeba jednat rychle a efektivně.
Šetrná strava je alfou a omegou. Zapomen´te na granule a konzervy, alespoň na chvíli. Vařené kuřecí maso bez koření, rýže a tvaroh – to je trojice, která spolehlivě zklidní podrážděný žaludek. Podobně jako když já po výletu s pálivým thajským kari potřebuji lehkou stravu, i kočka ocení jednoduchý, snadno stravitelný pokrm.
Postup je jednoduchý:
- Malé porce. Začněte s opravdu malým množstvím, abyste nezatížili citlivý žaludek.
- Pozorování. Sledujte, zda se zvracení neopakuje. Pokud ano, poraďte se s veterinářem. Zkušenost mi napovídá, že někdy i zdánlivě neškodná potravina může vyvolat reakci.
Bylinky jako pomocníci:
- Mátový čaj: Má uklidňující účinky na trávení, a to jak u lidí, tak u koček. Pouze slabý odvar, nikdy ne silný čaj!
- Heřmánkový čaj: Podobně jako máta, i heřmánek má protizánětlivé a uklidňující vlastnosti. Opět, jen slabý odvar.
Důležité upozornění: Nepodávejte kočce žádné léky bez konzultace s veterinářem. Co funguje u jednoho zvířete, nemusí být vhodné pro druhé. A pamatujte, že i na cestách je důležité mít po ruce kontakt na místního veterináře.
Co dát kočce na uklidnění?
Pro uklidnění kočky na výpravě, zkuste uklidňující gely nebo pamlsky. Gel naneste na tlapku – kočka si ho sama olíže. To je jako rychlý, lehký bivak pro její nervy. Pamlsky fungují jako odměna po náročné túře, například po zdolání vysoké skály (třeba skříňky). Můžete je schovat do oblíbené hračky – to je jako najít tajnou zásobu sušenek na vrcholu hory.
Tipy pro zkušeného kočičího turistu:
- Před cestou si ověřte, že přípravek je vhodný pro kočky a neobsahuje nic, co by mohlo negativně ovlivnit jejich zdraví. To je jako kontrolovat mapu před výletem!
- Vždy mějte po ruce dostatečné množství uklidňujících prostředků, pro případ neočekávaných situací – náhlé bouřky, setkání s neznámým psem. Stejně jako by se zkušený turista měl připravit na nepřízeň počasí.
- Pozorujte reakci kočky na přípravek. Pokud se stav nezlepší nebo se zhorší, poraďte se s veterinářem. To je jako mít s sebou zkušeného průvodce.
Dávkování: Dodržujte pokyny výrobce. Překročení dávky může vést k nežádoucím účinkům. Stejně jako byste neměli přehánět s dávkou energie před túrou.
Proč psi nesmí kočičí žrádlo?
Představte si, že jste na dobrodružné cestě s vaším věrným čtyřnohým parťákem. Váš pes, stejně jako vy, potřebuje správnou výživu k tomu, aby zvládl všechny nástrahy cesty. A právě tady se dostáváme k otázce, proč by váš pes neměl ochutnávat kočičí granule. To není jen tak nějaký zákaz, ale důležitý detail pro jeho zdraví.
Kočičí krmivo je totiž jako speciálně navržená výbava pro expedici do džungle – plná energie a specifických živin, které kočky potřebují k přežití. Má mnohem vyšší obsah bílkovin a tuků než krmivo pro psy. Pro kočku je to ideální palivo pro její aktivní život a vysoký metabolismus, ale pro psa to může být problém.
Představte si, že byste se na expedici živili jen energetickými tyčinkami. Po určité době by vám to pravděpodobně způsobilo zdravotní problémy. Stejně tak pro psa pravidelná konzumace kočičího krmiva zvyšuje riziko obezity a dalších metabolických poruch. Jeho trávicí systém není na takové množství tuku a bílkovin uzpůsobený.
Naše cesty s našimi psími společníky by měly být plné radosti a dobrodružství, ne zdravotních komplikací. Proto se držte osvědčeného psího krmiva, které poskytuje vyváženou stravu pro vašeho psa. Je to jako správně zvolit si stan pro expedici – komfort a bezpečnost předchází dobrodružství.
Myslete na to, že každý druh zvířete má specifické nutriční potřeby. Stejně jako byste na své cestě nejedli jenom to, co je dostupné, ale to, co vám prospěje, tak i váš pes potřebuje krmivo, které je uzpůsobené jeho fyziologii. Nepodceňujte to – jeho zdraví je na prvním místě.
Co kočky nesnáší?
Kočky, ty fascinující stvoření, které jsem potkal na všech koutech světa, od japonských zahrad až po středomořské uličky, mají své antipatie. Voda a ocet se ukázaly jako překvapivě účinná kombinace. Ředěný ocet postříkaný na nežádoucí místa, kde se kočky pohybují, je odpuzuje díky svému silnému, pro ně nepříjemnému zápachu. Z vlastní zkušenosti vím, že síla tohoto prostředku se liší – některé kočky si ho nevšímají, zatímco jiné se mu vyhýbají jako čert kříži. Důležité je používat opravdu ředěný roztok, abyste nepoškodili rostliny ani povrchy.
Další osvědčenou metodou je využití rostlin s ostrými listy. V Maroku jsem viděl, jak místní obyvatelé s úspěchem používají trnité keře k ochraně svých zahrad. Trny, bodláky a podobné rostliny představují pro kočky fyzickou překážku, která je odradí od vstupu na chráněné území. Výběr rostlin závisí na klimatických podmínkách – v teplejších oblastech se daří kaktusům, zatímco v mírném pásmu lze použít různé druhy ostnatých keřů. Při výběru je nutné dbát na to, aby zvolené rostliny nebyly toxické pro jiné domácí mazlíčky nebo pro lidi.
Důležité upozornění: Odpuzování koček by mělo být humánní. Nepoškozujte zvířata a snažte se je odradit bez použití násilí. Kombinací těchto metod a trochou trpělivosti lze dosáhnout efektivní ochrany před nežádoucím pronikáním koček.
Proč pes čichá k rozkroku?
Psí čich, to není jen tak ledajaký čich. Je to vysoce vyvinutý systém, jehož schopnosti mnohdy předčí i ty nejmodernější technologie. A právě proto pes tak často čichá k rozkroku. Koncentruje se na apokrinní žlázy, které se v této oblasti hojně vyskytují a produkují feromony – chemické signály, jež nesou obrovské množství informací. Je to jakási biologická databáze, z níž pes „vyčte“ detaily o člověku, které by mnohdy překvapily i zkušeného psychologa.
Může zjistit pohlaví, věk, zdravotní stav, hormonální cyklus (například menstruaci u žen), dokonce i to, zda jste se nedávno milovali. V různých koutech světa jsem se setkal s různými interpretacemi tohoto chování. V některých kulturách je to považováno za naprosto běžné, jinde za projev neslušnosti. Nicméně, psí čich je objektivní vědecký fakt, bez ohledu na kulturní normy.
Tato „kniha“ feromonů obsahuje daleko více informací, než si dokážeme představit. Obsahuje detailní informace o stravě, stresové úrovni, fyzické aktivitě a mnoha dalších faktorech. Pro psa je to klíč k pochopení svého okolí, podobně jako pro nás je řeč. Pro pochopení psího chování je tedy důležité brát v úvahu jeho neuvěřitelný čich a schopnost interpretovat chemické signály, které nám unikají.
Co na lepší prokrvení?
Na lepší prokrvení při náročné turistice? Z vlastní zkušenosti můžu doporučit:
- Aescin (3): Výborný na otoky a záněty žil, které se po dlouhých túrách můžou objevit. Tři body proto, že ho používám nejčastěji.
- Hirudoid (2): Další pomocník při zánětech a otokách. Dva body, protože ho používám o něco méně než Aescin.
- Stacyl (2): Dobré na bolest a únavu nohou, co se po celodenním pochodu objeví. Také dva body pro podobnou efektivitu jako Hirudoid.
- Ascorutin (1), Aspirin (1), Reparil (1), Tebokan (1), Venoruton (1): Jednotlivé body pro doplňky, které pomáhají s prokrvením, ale jejich účinek je pro mě méně výrazný než u výše zmíněných. Ascorutin a Venoruton posilují cévy, Aspirin snižuje srážlivost krve (opatrně s užíváním!), Reparil a Tebokan podporují prokrvení. Vždy je ale důležité se před použitím poradit s lékařem, zvláště pokud užíváte další léky.
Důležité upozornění: Nezapomeňte na důležitost prevence! Dostatečný pohyb i mimo túry, pitný režim a správná obuv jsou klíčové pro zdravé prokrvení dolních končetin. Vždy se před užíváním jakéhokoli léku poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
Jak se psychicky uklidnit?
Psychické zklidnění v terénu vyžaduje rychlé a efektivní metody. Základní dechové techniky, jako je 4-7-8 (4 vteřiny nádech, 7 vteřin zadržení, 8 vteřin výdech), fungují i v náročných podmínkách. Hudba – stačí pár minut uklidňující melodie z přehrávače, ideálně s přírodními zvuky, aby se efekt umocnil. Intenzivní barvy přírody – zelená lesa, modrá oblohy – samy o sobě působí uklidňujícím dojmem. Procházka v přírodě, i krátká, zlepšuje náladu a okysličuje organismus. Bylinný čaj, pokud je k dispozici, pomůže. Masáž dlaní si můžete dopřát i s pomocí kamínků, které se dají snadno přenášet. Interakce se zvířaty, pokud se naskytne příležitost – třeba s místními ovcemi nebo koňmi – může být překvapivě efektivní. Pokud je k dispozici, lehké cvičení jógy nebo strečinku pomůže uvolnit napětí. V nouzi může pomoci i vizualizace klidného místa, například oblíbené krajiny.
Nezapomínejte na prevenci: dostatek spánku před cestou, pravidelný pohyb a zdravá strava výrazně ovlivní vaši odolnost vůči stresu. Malý, lehký batoh s těmito pomůckami (sluchátka, bylinný čaj v sáčku, malý křemen) se vyplatí.
Jaké jídlo pomáhá proti stresu?
Stres je nepřítel číslo jedna, ať už zdoláváte vrcholky hor, nebo se proplétáte rušnými ulicemi Bangkoku. Naštěstí existují skvělé způsoby, jak s ním bojovat i na cestách. Ovoce a zelenina jsou základ – vždycky si je snažím zařadit do jídelníčku, ať už jsem kdekoliv. Na trzích v Maroku jsem objevil fantastické druhy granátových jablek, plných antioxidantů, které jsou skvělým pomocníkem proti stresu. V Japonsku jsem zase objevil sílu mořských řas – bohaté na minerály a stopové prvky, které dodají energii a klid.
Ryby, hlavně ty s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, jsou pro mě esencí klidné mysli. Na rybářském trhu v Santiagu jsem si pochutnal na čerstvém lososovi, jehož chuť i účinky na mé nervy byly nezapomenutelné. Omega-3 zklidňují mysl a zlepšují náladu, takže jsou ideální na zvládání stresu, který se objeví po náročném dni stráveném prozkoumáváním památek.
Heřmánkový čaj je můj spolehlivý společník na cestách. Vždycky si s sebou vezmu sáčky, ať už jsem v himálajských horách, nebo na pláži v Thajsku. Jeho uklidňující účinek mi pomůže zvládnout i nejnáročnější situace. Kurkuma, kterou jsem objevil v indické kuchyni, je další skvělou volbou – její protizánětlivé účinky jsou neocenitelné.
Trocha vysokoprocentní čokolády po náročném dni? Proč ne? Vždycky si dopřeji malý kousek kvalitní čokolády, a to zejména po náročném dni stráveném v přeplněných ulicích Ríma. A jogurt? Zdrojem probiotik, která jsou důležitá pro zdravou střevní mikroflóru a celkovou pohodu. V Řecku jsem objevil jogurty s medem a ořechy – opravdový gurmánský zážitek a zároveň skvělý pomocník proti stresu.
A nezapomeňme na pohyb! Lidské tělo je stvořeno k pohybu. Ať už se jedná o trekking v Nepálu, jízdu na kole po francouzské krajině, nebo jen procházku po pláži, pohyb uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu a snižují stres.