Do Portugalska stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz pro občany ČR. Pobyt kratší než 90 dní je bez dalších formalit.
Důležité upozornění pro delší pobyty: Plánujete-li v Portugalsku zůstat déle než 90 dní, musíte se nahlásit na Cizinecké a pohraniční policii (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras, SEF). Tento krok je nezbytný pro legální pobyt a vyhnete se tak případným problémům.
Tipy pro bezproblémovou cestu:
- Před cestou si ověřte platnost vašeho cestovního dokladu.
- Zajistěte si cestovní pojištění – doporučuje se s komplexní asistenční službou, která kryje i nečekané události.
- Informujte se o aktuálních pravidlech a doporučeních MZV ČR ohledně cestování do Portugalska.
- V Portugalsku se platí eurem (€).
Užitečné informace pro pobyt delší než 90 dní:
- Přesný postup přihlášení na SEF se může měnit, proto navštivte oficiální webové stránky SEF pro aktuální informace a formuláře.
- Buďte připraveni na případné doložení důkazů o účelu pobytu (např. potvrzení o studiu, pracovní smlouva, pronájem nemovitosti).
- Získejte si NIF (Número de Identificação Fiscal) – portugalské daňové identifikační číslo, které budete potřebovat pro různé administrativní úkony.
Jak je draho v Lisabonu?
Lisabon – ceny? Není to tak hrozné, jak by se mohlo zdát. Potraviny v supermarketech jsou jen o kousek dražší než v Česku. Celkově bych odhadl cenovou hladinu na 120 % české úrovně, což je poměrně přijatelné. Ale pozor na pasti! Jídlo v restauracích je podstatně dražší, a to i v těch méně turistických. Příprava vlastního jídla je proto skvělý způsob, jak ušetřit. Využívejte místní trhy, kde najdete čerstvé a levnější produkty než v supermarketech.
Ubytování je kapitola sama o sobě. Lisabon je krásné město a láká bohaté turisty, takže ceny hotelů a Airbnb jsou vyšší. Zvlášť v centru. Pokud chcete ušetřit, zvažte ubytování v méně turistických čtvrtích, jako je například Alfama nebo Graça, kde najdete levnější, ale stále příjemné možnosti. Rezervujte si ubytování s dostatečným předstihem, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.
Doprava je v Lisabonu relativně levná. Městská hromadná doprava je efektivní a cenově dostupná. Líbí se vám objevovat město pěšky? Pak se vám Lisabon bude líbit. Pro delší vzdálenosti je možné využít taxi nebo Uber, ale ceny se mohou lišit v závislosti na čase a poptávce.
Závěrem: Lisabon není nijak extrémně drahý, ale chytrým plánováním a výběrem ubytování a stravování si můžete výlet značně zlevnit. Nepodceňujte sílu supermarketů a místních trhů! A nezapomeňte na “pastel de nata” – ta za to malou investici stojí!
Co musím vidět v Lisabonu?
Lisabon, město kontrastů a kouzelné atmosféry, nabízí nespočet památek. Začněte na Praça do Comércio, impozantním náměstí s výhledem na řeku Tejo. Zde pocítíte pulzující život města. Pro milovníky mořské fauny je Lisabonské oceanárium absolutní nutností – jedno z největších v Evropě. Z historického hlediska je São Jorge Castle klíčové, nabízí panoramatické výhledy na město a fascinující pohled do minulosti. Pro gurmany je Tržnice Time Out Market rájem chutí a vůní, kde ochutnáte to nejlepší z portugalské kuchyně. Památník objevitelů je skvělým místem k zamyšlení nad námořní historií Portugalska. Klášter jeronymitů, mistrovské dílo manuelského slohu, uchvátí svou architekturou a bohatou historií. Nezapomenutelný výhled na město se naskytne z Vyhlídky z Santa Justa Lift, impozantního výtahu s art nouveau prvky. A pro ty, kteří touží po panoramatickém výhledu z jiného úhlu, je ideální Svatyně Krista Krále (Sanctuary of Christ the King) s impozantní sochou Krista.
Tip pro plánování: Lisabon je město kopců, proto doporučuji pohodlnou obuv a využití tramvají, které nabízejí jedinečný zážitek z projížďky malebnými uličkami. Nebojte se ztratit v úzkých uličkách Alfama, objevíte skryté klenoty a autentickou atmosféru.
Nepodceňujte čas na prozkoumání jednotlivých lokalit, ať už se jedná o prohlídku paláců, muzeí či pouhé kochání se výhledy. Lisabon si zaslouží víc než jen letmý pohled. Využijte příležitosti k ochutnání pastéis de nata, tradičních portugalských koláčků s krémovou náplní – jsou prostě neodolatelné!
Kde nastoupit na tramvaj 28 Lisabon?
Tramvaj číslo 28 v Lisabonu je legendární! Její trasa (cca 7 km) vede z Praça Martim Moniz do Campo Ourique a projíždí krásnými historickými čtvrtěmi Alfama, Graça, Baixa a Estrela. Představte si klikaté uličky, dlážděné cesty, nádherné výhledy na město a řeku Tejo – to vše zažijete z paluby této ikonické tramvaje. Dříve trasa sahala až k Praça de Camões, dnes je zkrácena. Nastoupit můžete prakticky kdekoliv na trase, ale doporučuji začít na Praça Martim Moniz nebo v Campo Ourique, abyste si užili celou cestu. Upozorňuji, že tramvaj je často přeplněná, zejména v turistické sezóně, takže buďte připraveni na trochu tlačenice. Lístek si kupte předem, nejlépe v automatu na zastávce nebo v kiosku, abyste se vyhnuli frontám. Vyplatí se jet celou trasu tam i zpět, abyste si užili oba směry a různé výhledy. Nezapomeňte foťák!
Co musí mít pes při cestě na Slovensko?
Cesta se psem na Slovensko vyžaduje pečlivou přípravu, i když se jedná o zemi v rámci schengenského prostoru. Nepodceňujte to!
Základní požadavky:
- Pet pas: Mezinárodní očkovací průkaz nestačí! Váš pes musí mít platný pet pas, evropský pas pro zvířata, vydaný veterinárním lékařem. To je klíčový dokument. V mnoha zemích, včetně Slovenska, se bez něj neobejdete.
- Očkování proti vzteklině: Toto očkování je absolutní nutností. Pes musí být očkován proti vzteklině, přičemž očkování musí být starší jednoho měsíce a mladší jednoho roku od data očkování. Datum očkování a další důležité informace jsou jasně uvedeny v pet pasu. Ujistěte se, že je platné.
- Identifikace: Váš pes musí být identifikovatelný. To znamená čitelné tetování nebo, lépe řečeno, mikročip. Tetování je méně spolehlivé, mikročip je modernější a doporučovanější způsob identifikace.
Důležité detaily, které často unikají pozornosti:
- Veterinární potvrzení: Na rozdíl od některých jiných zemí, Slovensko nevyžaduje samostatné veterinární potvrzení o zdravotním stavu psa před cestou. Nicméně, je vždy dobré mít aktuální záznamy o zdravotním stavu psa u veterináře. To vám může ušetřit starosti v případě nepředvídaných událostí.
- Dopravní prostředky: Způsob dopravy ovlivňuje jen minimálně požadavky, ale vždy se ujistěte, že váš pes cestuje bezpečně a v souladu s předpisy pro daný dopravní prostředek (auto, vlak, letadlo). Vždy je nutné zajistit dostatečnou hydrataci a pohodlí pro vašeho psa během cesty.
- Příprava: Nezapomínejte na dostatek jídla, vody, misky, obojek s identifikačními údaji, hračky a léky (pokud je pes na ně zvyklý). Dobrá příprava minimalizuje stres pro vás i vašeho psa.
Tip pro zkušenější cestovatele: Pro jistotu si vždy před cestou ověřte aktuální požadavky na webových stránkách Ministerstva zemědělství Slovenska. Předpisy se mohou měnit.
Co si přivézt z Portugalska?
Z Portugalska si kromě klasických suvenýrů, jako jsou malované dlaždice azulejos a jiná keramika, kožené a korkové doplňky (ideální batoh z korku!), nebo ručně tkané koberce z Alenteja (lehké a odolné na cesty), přivezu i zážitky!
Víno, zvláště portské, je samozřejmostí, ale doporučuji ochutnat i regionální odrůdy během treků po vinicích. K tomu kvalitní olivový olej a ovčí sýry – skvělé na svačinu během výletů. Nezapomeňte ochutnat i místní sladkosti – výborná energetická bomba po náročném dni.
Pro aktivní turisty je Portugalsko rájem! Můžete zde šlapat po nádherných turistických stezkách, prozkoumávat úchvatné pobřeží na kajaku nebo paddleboardu, nebo se vydat na náročnější horskou turistiku v Serra da Estrela. Nezapomeňte na kvalitní turistickou mapu a pevnou obuv!
Co sebou na Slovensko?
Slovensko? Jednoduché! Český občanský průkaz vám bohatě stačí, platíte eurem a ceny jsou srovnatelné s Českem. To je základní pravda, ale zkušený cestovatel ví, že i zdánlivě jednoduchá destinace skrývá detaily.
Počasí: Sbalte si oblečení podle ročního období. Hory nabízí dramatické změny počasí i v létě.
Doprava: Autobusová a vlaková doprava je efektivní a levná, ale pro větší flexibilitu zvažte pronájem auta, zvláště pokud chcete prozkoumat horské oblasti.
Jídlo a pití: Ochutnejte bryndzové halušky, kapustnicu a slovenské pivo. Restaurace v turistických centrech bývají dražší, vyplatí se hledat menší lokální podniky.
Aktivity: Slovensko nabízí vše od vysokohorské turistiky v Tatrách až po prohlídku historických měst jako Bratislava nebo Košice. Naplánujte si aktivity předem, ať se vám nestane, že na něco nestihnete.
Měna: Euro je oficiální měnou, ale malé obchody v odlehlých oblastech mohou preferovat hotovost.
Jazyk: Slovenština je úředním jazykem, ale v turistických oblastech se domluvíte i česky.
Zdravotní péče: Evropský průkaz zdravotního pojištění je nezbytný.
Bezpečnost: Slovensko je obecně bezpečná země, ale jako všude, i zde je potřeba dbát na běžná bezpečnostní opatření.
Co je potřeba k cestě na Slovensko?
Na Slovensko, součást Evropské unie, vám bohatě postačí občanský průkaz, platný po celou dobu vašeho pobytu. Cestovní pas je samozřejmě také v pořádku. Nezáleží na tom, zda se vydáte letadlem nebo autem – občanka je dostačující.
Tip pro zkušeného cestovatele: Nezapomeňte na cestovní pojištění, které vám v případě nepředvídaných událostí ušetří starosti. Před cestou si zkontrolujte platnost vašeho řidičského průkazu, pokud plánujete řídit. A pro nerušený pobyt si zkontrolujte aktuální pokyny a omezení týkající se COVID-19 (pokud jsou aktuální).
Zajímavost: Slovensko nabízí úchvatnou přírodu, od majestátních Tater po malebné vinice. Nezapomeňte si proto naplánovat výlety do národních parků a ochutnat místní speciality, jako je bryndzové halušky nebo výborné slovenské víno.
Co se nesmí vyvazet z Portugalska?
Z Portugalska si bez problémů přivezete standardní množství alkoholu a tabáku, ale pozor na limity! Cigarety: 800 kusů. Doutníčky: 400 kusů, do 3g/kus. Doutníky: 200 kusů. Alkohol je trochu složitější: Lihoviny (např. vodka, whisky): 10 litrů. Lihoviny s nižším obsahem alkoholu (např. likéry): 20 litrů. Víno: 90 litrů, z toho maximálně 60 litrů šumivých vín. Pivo: 110 litrů. Přesáhne-li vaše množství tyto limity, budete muset platit clo. Doporučuji si vše pečlivě zabalit, aby se nic nerozbilo a kontroly proběhly hladce. Nezapomeňte, že zákon se může měnit, takže je dobré si před cestou vše ověřit na oficiálních stránkách celní správy.
Tip: Kromě klasických suvenýrů zkuste ochutnat a přivést si i nějaké portugalské speciality – výborná vína (Porto!), olivový olej, konzervované mořské plody – ale i s těmito dárky je nutno dodržovat celní předpisy, které se mohou vztahovat i na množství a druh potravin.
Jaké jsou zásuvky v Portugalsku?
Portugalské zásuvky? Žádný problém! Stejné napětí 220 V a frekvence 50 Hz jako doma. Žádný adaptér tedy není potřeba, což je skvělá zpráva pro všechny, kdo si s sebou balí fén, nabíječky a další elektroniku. Ušetříte tak místo v kufru a starosti s hledáním správného adaptéru. Můžete se tak plně soustředit na prohlídku úchvatných portugalských památek, ochutnávání fantastického vína a pohlcující atmosféru Lisabonu či Porta.
Nicméně, vždy je dobré si před cestou ověřit, zda váš konkrétní přístroj funguje s tímto napětím. I když je pravděpodobnost problémů minimální, prevence je lepší než následná léčba. A ještě jedna rada pro zkušeného cestovatele: nezapomeňte si vzít prodloužku, pokud plánujete nabíjet více zařízení najednou, zejména v hotelových pokojích, kde je často omezený počet zásuvek.
Jak zaplatit autobus v Lisabonu?
Lisabon a jeho veřejná doprava? Klíčem je karta Viva Viagem. Za pouhých 0,50 € si ji pořídíte na mnoha místech – v metrech, trafikách a dokonce i v automatech na stanicích příměstských vlaků. Nejedná se o jednorázovou jízdenku, ale o dobíjecí kartu, na kterou si nahrajete libovolný typ jízdenky, ať už krátkodobou, nebo třeba celodenní. Doporučuji si ji pořídit hned po příjezdu, ušetří vám to čas i nervy. Nezapomínejte, že karta je vratná, po vyčerpání kreditu si ji můžete nechat vrátit. A malý tip pro zkušené cestovatele: sledujte aktuální nabídky a slevy na jízdenky, Lisabon nabízí i výhodné balíčky pro vícedenní cestování. Vyplatí se to! Platba kartou je samozřejmostí u většiny automatů a v trafikách, ale pro jistotu mějte u sebe i hotovost.
Mimochodem, Viva Viagem vám poslouží i v jiných portugalských městech, takže pokud plánujete výlet mimo Lisabon, karta se vám rozhodně vyplatí. Vyhnete se tak zmatkům s různými typy jízdenek a budete mít vše pěkně na jednom místě.
A ještě jeden tip: pokud se chystáte využívat veřejnou dopravu intenzivně, zvažte si pořízení denní nebo vícedenní jízdenky. Ušetříte tak oproti platbě jednotlivých jízd. Informace o cenách a typech jízdenek najdete na webových stránkách dopravního podniku.
Kolik stojí oběd v Portugalsku?
Kolik vás bude stát oběd v Portugalsku? To záleží! Denní rozpočet se pohybuje od 7 do 15 eur, ale to zahrnuje i levnější možnosti, jako je nákup potravin a příprava jídla sami. Chcete-li se stravovat v restauracích, počítáte s vyšší částkou.
Levnější varianta: Oběd v menší restauraci mimo turistické zóny se dá pořídit za 8-12 eur. Klasické petiscos (tapas) vám umožní ochutnat více portugalských specialit za rozumnou cenu. Vyplatí se hledat “prato do dia” (denní menu), které často nabízí výhodnou kombinaci polévky, hlavního jídla a dezertu.
Dražší varianta: V turistických centrech a v luxusních restauracích se ceny samozřejmě vyšplhají výše. Za pořádný oběd v elegantní restauraci si připravte 20-30 eur a více.
Tip pro cestovatele: Pokud cestujete, počítejte s vyššími náklady na jídlo. Ubytování kolem 17 eur na noc a podobná suma na jídlo denně (včetně snídaně a večeře) je realistický odhad, ovšem bez luxusních restaurací. S jídlem v restauracích se denní rozpočet vyšplhá na zhruba 35 eur a více, v závislosti na vašich preferencích.
Kde najít levné jídlo: Prozkoumejte lokální trhy, kde si můžete koupit čerstvé ovoce, zeleninu a pečivo. Supermarkety typu Lidl a Continente nabízejí levnější potraviny než menší obchody. Nebojte se i menších rodinných restaurací mimo hlavní turistické trasy – tam ochutnáte autentickou portugalskou kuchyni za příznivější ceny.
Alkohol: Cena alkoholu se liší. Pivo v baru je levnější než v turistické restauraci, víno je obecně dostupné za rozumnou cenu, ale luxusnější vína vás budou stát podstatně více.
Čím se dá platit v Portugalsku?
V Portugalsku je oficiální měnou euro (€). Bez problémů zde zaplatíte platebními kartami Visa, Mastercard, American Express a Diners Club. Síť bankomatů Multibanco (MB) je hustá a dostupná 24 hodin denně, takže výběr hotovosti není problém. Doporučuji si před cestou ověřit, zda váš bankomat neúčtuje poplatky za výběr v zahraničí.
Cestovní šeky a eurošeky se sice stále přijímají, ale jejich používání je méně časté a často spojené s poplatky. Většina obchodníků preferuje platby kartou. V menších obchodech a na venkově se ale stále může hodit mít u sebe hotovost, zejména drobné mince.
Užitečný tip: V turistických oblastech se často setkáte s bezkontaktními platbami. Nezapomeňte si proto ověřit, zda je vaše karta k bezkontaktním platbám způsobilá.
Kde se vyhnout platbám kartou: V menších, rodinných obchodech a na trzích se raději ptejte předem, zda přijímají platební karty. V těchto místech je běžnější platba v hotovosti.
- Vždy si nechte potvrdit platbu a uchovejte si doklad o transakci.
- Buďte obezřetní při používání bankomatů, zejména v odlehlých oblastech. Vyberte si bankomat v dobře osvětlené a frekventované lokalitě.
- Informujte svou banku o své cestě do Portugalska, abyste předešli zablokování karty.
Co si přivézt z Lisabonu?
Lisabon nabízí nepřeberné množství suvenýrů! Klasikou jsou samozřejmě kožené a korkové výrobky – myslete na kvalitu, pravá kůže a korek vydrží déle než levné imitace. Kromě klíčenků a klobouků se podívejte po krásných kabelkách nebo elegantních peněženkách. Vlněné koberce a deky z oblasti Serra da Estrela vás zahřejí i po návratu domů, a jejich kvalita je srovnatelná s tou nejlepší z celého světa. Nepodceňujte ani zdánlivě jednoduchou keramiku – nádherně zdobené džbánky a misky se stávají skutečnými uměleckými díly. Hledejte ručně malované kousky, ty jsou nejcennější. A pak jsou tu nádherné ručně tkané krajky, skutečný poklad pro milovníky detailu. Proutěné výrobky, košíky a misky, dodají vašemu domovu šarm portugalského venkova. A nesmím zapomenout na Barcelušského kohouta – tento symbol štěstí a spravedlnosti se objevuje v nejrůznějších podobách, od malých figurky až po velká keramická díla. Doporučuji se zaměřit na kvalitu a originalitu, vyhýbat se masově vyráběným suvenýrům a hledat výrobky od místních řemeslníků – to je záruka jedinečného kousku s příběhem. Nezapomeňte také na portské víno a chutné konzervy, které Lisabon nabízí v nejrůznějších variantách.
Jak cestovat MHD v Lisabonu?
Lisabon je městem skvěle dostupným městskou hromadnou dopravou. Prakticky kamkoliv se dostanete metrem, autobusy nebo tramvajemi, které tvoří rozsáhlou a efektivní síť. Nezbytným předpokladem je karta Viva Viagem, poříditelná za 0,5 EUR v automatech na všech stanicích metra. Karta slouží k nahrávání jednotlivých jízd nebo denních/týdenních jízdenek. Doplňování kreditu je možné nejen v automatech metra, ale také v mnoha trafikách a kioscích s označením.
Tip pro zkušenější cestovatele: Vyplatí se pořídit si denní nebo vícedenní jízdenku, pokud plánujete intenzivnější cestování. Cena se vyplatí už od určitého počtu jízd. Informace o cenách a typech jízdenek naleznete na webových stránkách dopravce nebo v informačních centrech na stanicích metra.
Důležité informace:
- Před nástupem do MHD si vždycky zkontrolujte platnost vaší jízdenky.
- V tramvajích a autobusech je nutné jízdenku označit v označovacím zařízení. U metra se karta přikládá k turniketu.
- Pro orientaci doporučuji využít mobilní aplikaci dopravce, která nabízí plánování jízd, mapy sítě a informace o aktuálních dopravních omezeních.
- Lisabonské historické tramvaje jsou turistickou atrakcí, ale je potřeba si uvědomit, že jsou pomalejší a méně efektivní pro cestování na delší vzdálenosti.
Plánování cesty:
- Zjistěte si cílovou stanici metra nebo zastávku autobusu/tramvaje.
- Využijte online plánovač jízd nebo mobilní aplikaci.
- Zkontrolujte si spojení a časy odjezdů.
Kde vystoupit z metra na Petřín?
Na Petřín se nejlépe dostanete z pražského metra vystoupením na stanici Újezd. Odtud se dejte doprava a po krátké chůzi po ulici uvidíte vlevo lanovku na Petřínskou rozhlednu. Pro pohodlnější výstup doporučuji lanovku, nabízí krásný výhled na Prahu během jízdy. Alternativou je pěší výstup, který trvá asi 20 minut a vede příjemnou procházkou parkem. V okolí Újezdu naleznete řadu kaváren a restaurací, ideální pro občerstvení před nebo po výstupu na Petřín. Nezapomeňte si vzít s sebou pohodlnou obuv, ať už zvolíte lanovku, nebo pěší výstup.