Co potřebuji k vyřízení cestovního pasu?

Takže, chystáte se na dobrodružství a potřebujete pas? Žádné složité formuláře! Nebudete vyplňovat žádný úřední tiskopis. Stačí se osobně dostavit na příslušný úřad s dokladem totožnosti – typicky občanským průkazem. To je vše, co potřebujete k zahájení procesu.

Fotografii si dělat nemusíte. Úřad ji pořídí přímo na místě. Ušetříte si tak starosti s hledáním vhodného fotoateliéru a dodržením přísných požadavků na fotografie do cestovního dokladu. Věřte mi, zkušenost s nesprávnými fotkami a následným čekáním na nové vyřízení je nepříjemná.

Dobré je si předem zjistit přesné požadavky vašeho úřadu, mohou se mírně lišit. Doporučuji si ověřit potřebnou platnost občanského průkazu a případně i další potřebné dokumenty, zvláště pokud jste si v minulosti měnili jméno, nebo máte zvláštní okolnosti. Zbytečné zdržení se dá minimalizovat dobrou přípravou.

A ještě jeden tip od zkušeného cestovatele: zařiďte si pas s dostatečným předstihem před plánovanou cestou. Časové lhůty se mohou lišit, a neočekávané komplikace by vám mohly zkazit celou dovolenou. Raději o pas zažádejte dříve, než budete potřebovat.

Kam lze cestovat pouze s občanským průkazem?

S občanským průkazem se pohodlně dostanete prakticky po celé Evropské unii. Výjimku tvoří, jak všichni víme, Turecko, Ukrajina, Bělorusko, Rusko a Grónsko. Do těchto zemí budete potřebovat platný cestovní pas. Mnoho lidí si neuvědomuje, že i v rámci EU existují nuance – například pro cesty do některých britských teritorií (např. Gibraltar) může být cestovní pas výhodnější, ačkoliv občanka postačuje. Vždy si před cestou ověřte aktuální požadavky na vstup do cílové země, ať už na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, nebo na oficiálních stránkách ambasády dané země. Nedostatek platného dokladu může totiž značně zkomplikovat, a v některých případech i znemožnit, plánovanou cestu. Nepodceňujte důležitost správné dokumentace! Doporučuji mít vždy po ruce kopie důležitých dokumentů, uložené odděleně od originálů, například v cloudovém úložišti.

Jaké jsou cestovní doklady?

Jako cestovní doklady se obecně považují:

  • Cestovní pas: Nejdůležitější doklad pro cesty mimo EU, nabízí vyšší ochranu a platnost v mnoha zemích. Doporučuji si ověřit jeho platnost (minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu) a existenci případných vízových požadavků cílové země.
  • Občanský průkaz (ID karta): Pro cesty v rámci EU a zemí, které jej uznávají. Vždy si ověřte platnost a požadavky cílové země – některé země ID kartu nemusí akceptovat, nebo vyžadují i pas.
  • Řidičský průkaz: Není samostatným cestovním dokladem, ale může posloužit jako doplněk k cestovnímu pasu nebo občanskému průkazu pro identifikaci, v některých případech i pro pronájem auta.

Důležité upozornění:

  • Vždy si před cestou ověřte platnost vašich dokladů a specifické požadavky na vstup do cílové země na webu ministerstva zahraničí ČR nebo příslušného velvyslanectví.
  • Doporučuji si pořídit kopie všech cestovních dokladů a uchovat je odděleně od originálů, ideálně v elektronické podobě v cloudu.
  • V případě ztráty nebo odcizení cestovního dokladu se ihned obraťte na české velvyslanectví nebo konzulát v místě pobytu.

Co si vzít sebou na pas?

Na vyřízení nového cestovního pasu budete potřebovat platný občanský průkaz, anebo platný cestovní pas (pokud ho máte). Alternativou jsou české matriční doklady – rodný list a případně oddací list. Nezapomeňte, že fotografie by měla splňovat přísná kritéria – podívejte se na aktuální požadavky na webových stránkách Ministerstva vnitra. Zrychlíte si proces, pokud si předem vyplníte elektronickou žádost. Pokud cestujete často, zvažte žádost o pas s delší platností. Upozorňuji také na nutnost mít dostatek volného času na podání žádosti a následné vyzvednutí pasu. V některých případech se může čekací doba prodloužit. Pro cestování mimo EU se informujte o platnosti pasu v dané zemi – minimální platnost se liší. Nezapomeňte na případnou potřebu víz.

Kde není potřeba pas?

Pas není potřeba v zemích Schengenského prostoru. To zahrnuje většinu států Evropské unie, ale existují výjimky, jako je Irsko, Bulharsko, Rumunsko a Kypr – tam je pas nutný. Důležité je si ověřit aktuální platnost pasu, minimálně 3 měsíce po návratu!

Mimo EU je pas samozřejmě nezbytností. Zmíněné země jako USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Čína, Indie, Brazílie, Argentina, Mexiko a Jihoafrická republika vyžadují pas pro vstup. Pozor na víza! Mnoho z těchto zemí vyžaduje turistické vízum, jehož získání může trvat několik týdnů, proto s jeho vyřizováním začněte včas. Informace o vízových požadavcích je nejlepší hledat na stránkách příslušných ambasád či konzulátů. Někdy se vyžadují i speciální povolení k pobytu delšímu než turistické, vždy se informujte předem. Ušetříte si tak zbytečné komplikace a stres na letišti.

Kolik stojí pas do 5 dní?

Spěcháte na dovolenou a potřebujete pas do 5 dnů? Počítejte s poplatkem 3000 Kč. To je cena za expresní zhotovení. Možnost platby se liší v závislosti na místě podání žádosti. Pokud podáte žádost na obecním úřadě a vyzvednete pas na Ministerstvu vnitra, zaplatíte 2000 Kč při podání a 1000 Kč při vyzvednutí. Z vlastní zkušenosti z desítek zemí mohu říct, že i když se zdá 3000 Kč vysoká částka, je to investice do bezproblémového cestování. Zrychlené vydání pasu vám ušetří stres a čas, který můžete věnovat plánování vaší cesty. Nezapomeňte, že proces schválení může být ovlivněn aktuální administrativní zátěží, proto je vhodné žádost podat co nejdříve. Doporučuji si předem ověřit všechny potřebné dokumenty, abyste proces urychlili. Ušetříte si tak nervy a budete si moci naplno užívat svoji cestu!

Kam lze cestovat na občanský průkaz?

Občanský průkaz? Stačí na cesty po EU a Schengenu. To je základní pravda, kterou si musíte uvědomit. Ano, s občankou se pohodlně dostanete do všech zemí Evropské unie a celého Schengenského prostoru. Ale pozor na skryté úskalí! Letecké společnosti si často vyžádají průkaz totožnosti už při odbavení, takže ho mějte po ruce. Nejde jen o bezpečnostní kontrolu na letišti.

Důležité upozornění: Přestupový let mimo Schengenský prostor je zlomovým bodem. V takovém případě už občanka nestačí. Budete potřebovat cestovní pas. Představte si například let z Prahy do New Yorku s přestupem v Londýně. I když je Londýn ve Schengenu, samotný přestup v jiné zemi mimo Schengenský prostor znamená, že potřebujete pas. To se týká i letištních transferů. Zkontrolujte si to vždy pečlivě u letecké společnosti – pravidla se mohou lišit a nelze se na nic spoléhat.

Tip pro zkušené cestovatele: Nepodceňujte platnost občanského průkazu! Zkontrolujte si datum platnosti před cestou. Má-li vypršet brzy, raději si zařiďte nový, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením na letišti. A pamatujte, že i s platnou občankou může být někdy lepší mít u sebe i cestovní pas pro případ neočekávaných komplikací. Lepší je mít o jeden dokument navíc, než pak řešit problémy na místě.

Další důležitá informace: Pravidla se mohou měnit, proto vždy před cestou zkontrolujte aktuální požadavky na vstup do země, do které cestujete, na webu Ministerstva zahraničních věcí. Nikdy nevěřte jen jedinému zdroji informací.

Co zařídit před cestou do zahraničí?

Před cestou do zahraničí, zejména na delší dobu, je klíčové zjistit rozměry a uspořádání nového bydlení, včetně inventáře kuchyně. Důležité je zkontrolovat typ sporáku (plynový, elektrický, indukční), typ zásuvek a jejich napětí (nutnost adaptéru), a kompatibilitu mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení se sítí v dané zemi. Nepodceňujte dostupnost běžných věcí – zjistěte, co se v cílové zemi těžko shání a nakupte si to s předstihem: léky na předpis, specifické potraviny, oblíbené knihy, oblečení pro různé počasí a případně i drobné elektrické spotřebiče, které by se v místě pobytu těžko sehnaly nebo byly drahé. Zajistěte si dostatečné cestovní pojištění s krytím lékařské péče, zavazadel a případně i odpovědnosti. Zkontrolujte platnost cestovního dokladu a víza, připravte si kopie všech důležitých dokumentů (cestovní pas, vízum, letenky, pojištění) a uložte je odděleně od originálů, ideálně v cloudu. Nezapomeňte na mezinárodní řidičský průkaz, pokud plánujete pronájem auta. Prostudujte si základní fráze v místním jazyce a informujte se o místních zvyklostech a pravidlech chování. Připravte si seznam kontaktů na místní úřady a ambasádu. V neposlední řadě si zkontrolujte předpověď počasí a sbalte si vhodné oblečení. V případě platby kartou se ujistěte, že máte aktivovánu možnost platby v zahraničí a ověřte si poplatky za výběr hotovosti z bankomatů.

Čím nahradit občanský průkaz?

Ztratil jste občanku? Nezoufejte, cestovatelské zkušenosti mě naučily, že existence náhradních dokladů je klíčová. Řidičský průkaz a cestovní pas jsou samozřejmostí. Mnohem méně známé, ale v některých situacích dostačující, jsou studentské průkazy nebo služební průkazy s fotografií a osobními údaji. Důležité je, aby dokument obsahoval jasně identifikovatelné osobní údaje. V krajním případě, a to pouze za specifických okolností, by mohla pomoci i písemná identifikace od důvěryhodné třetí osoby, která vás zná a může potvrdit vaši totožnost. Policie je povinna vám v takových situacích pomoci s ověřením vaší identity. Pamatujete, že v zahraničí je situace složitější, proto je vždy lepší mít s sebou cestovní pas.

Tip pro zkušené cestovatele: Naskenujte si všechny důležité doklady a uložte si kopie do cloudu. V případě ztráty budete mít alespoň digitální kopii, která může pomoci při řešení situace.

Jaké doklady potřebuji na letiště?

Na letiště? To je základ! Pas nebo občanka – samozřejmost. Nezapomenu na víza, pokud jsou potřeba – zkontroloval jsem to pečlivě na webu ambasády. Elektronická letenka nebo vytištěný palubní lístek – mám v kapse, s rezervou i v telefonu. A pak už jen drobnosti – ideálně kopie všech dokladů zvlášť, uložené v cloudu a na papíře v odděleném zavazadle. Nikdy nevíš!

Tip pro zkušené: Mám s sebou i mezinárodní řidičský průkaz – pro případ potřeby půjčení auta na místě. A kartičku pojištění, samozřejmě. A pro klid duše – i kopii cestovního pojištění, přístupnou offline. Vždycky se to hodí, věř mi.

Důležité: Kontroluji platnost všech dokladů minimálně měsíc před odletem. Nedostatek času je nejhorší nepřítel cestovatele. Pro jistotu – všechny důležité kontakty (rodina, pojišťovna) mám i offline na papíře.

Jaké doklady musím mít u sebe?

Od ledna 2024 už nemusíš tahat s sebou papíry k autu, když šlapješ po českých silnicích. Platný řidičák ČR ti stačí, i s tím záznamem o profesce, kdyby jsi náhodou jezdil kamiony. Všechno je v registru řidičů, takže žádné zbytečné papírové balast v batohu. To se hodí, když zdoláváš hory a každý gram navíc cítíš. Máš tak volné ruce pro mapu, kompas a GPS, a hlavně – pro zážitky!

Tip pro turisty: Nezapomeň ale na doklady totožnosti – občanku nebo pas – a zelenou kartu, pokud jedeš do zahraničí. A samozřejmě povinnou výbavu auta!

Kam lze vycestovat na občanský průkaz?

S občanským průkazem se pohodlně dostanete do všech zemí Evropské unie a Schengenského prostoru. To zahrnuje například Itálii s jejími úchvatnými památkami, Španělsko s pulzujícími městy a malebnými plážemi, nebo třeba Francii s její neopakovatelnou kulturou a gastronomií. Při letecké dopravě však pamatujte na nutnost prokázat se občankou při odbavení. Může se to zdát jako drobnost, ale věřte mi, zbytečné komplikace na letišti nikdo nechce.

Důležité upozornění: Pokud vaše cesta zahrnuje přestup v zemi mimo Schengenský prostor – třeba v Turecku, Spojených arabských emirátech nebo Spojených státech – budete potřebovat cestovní pas. Občanský průkaz v takovém případě nestačí. I když se vám zdá, že se jen „procházíte“ tranzitní zónou letiště, letecké společnosti a imigrační úřady jsou v tomto ohledu nekompromisní. Zkontrolujte si to pečlivě před cestou, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením a zbytečným starostem.

Tip pro zkušené cestovatele: Vždy si před odjezdem ověřte aktuální platnost všech dokladů a vízové požadavky, i když cestujete jen do zemí EU a Schengenského prostoru. Pravidla se mohou měnit.

Jaké doklady do zahraničí?

Do zemí EU stačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas. S občankou s odděleným rohem ale raději nejezděte, může to způsobit problémy. Pas je vždycky jistější, zvláště při cestách mimo EU.

Důležité: Platnost dokladu by měla přesáhnout plánovaný pobyt minimálně o několik dní, ideálně o měsíc. Některé země mají striktnější požadavky, proto si to vždy ověřte na stránkách velvyslanectví dané země, nebo na webu ministerstva zahraničí ČR.

Co ještě zvážit:

  • Fotografie: Ujistěte se, že je vaše fotografie na dokladu aktuální a odpovídá vaší aktuální podobě.
  • Pojištění: Nezapomeňte na cestovní pojištění, které kryje náklady na lékařskou péči a další nepředvídané události.
  • Kopie dokladů: Vždy si udělejte kopie všech důležitých dokladů a uložte je odděleně od originálů (např. do cloudu nebo e-mailem sobě). V případě ztráty originálu vám to usnadní řešení.
  • Zvláštní pokyny: Pro některé země, zejména mimo EU, se mohou vyžadovat víza nebo další specifické dokumenty (např. očkovací průkaz). Informace vždy pečlivě ověřte předem.

Tip: Aplikace Ministerstva zahraničí vám pomůže s rychlým vyhledáním aktuálních informací o cestování do jednotlivých zemí.

Co je potřeba na cestu do Rumunska?

Do Rumunska stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz. S občankou s odděleným rohem bych ale neriskoval – raději pas. Oba doklady by měly platit po celou dobu pobytu. To je základní a nezbytné.

Doporučení navíc:

  • Evropská karta zdravotního pojištění (EHIC): Ušetří vám spoustu peněz, pokud byste potřebovali lékařskou pomoc. Bez ní platíte plnou cenu.
  • Cestovní pojištění: Zahrňte si i asistenční služby, repatriační pojištění a pojištění zavazadel. Rumunsko je krásné, ale i tam se mohou stát nehody.
  • Mezinárodní řidičský průkaz: Pokud plánujete půjčit si auto. Někdy ho vyžadují půjčovny, někdy policie.

Praktické rady:

  • Měna: Rumunské Leu (RON). Vyměňte si peníze předem, nebo používejte karty. Platební terminály jsou běžné jen ve větších městech.
  • Jazyk: Rumunština. Angličtina se používá hlavně v turistických oblastech.
  • Bezpečnost: Rumunsko je obecně bezpečné, ale běžné kapesní krádeže se vyskytují i zde. Dávejte si pozor na své věci, zvláště v přeplněných místech.

Kde je v Evropě potřeba pas?

Pas budete potřebovat v zemích EU, které jsem výše jmenoval: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko. Tohle ale zdaleka není všechno! V rámci Evropy budete pas potřebovat i v zemích mimo EU, jako je například Velká Británie, Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, a mnoho dalších. Je důležité si vždy před cestou ověřit aktuální vízové požadavky a platnost vašeho cestovního dokladu. Nezapomeňte, že některé země mohou vyžadovat platnost pasu i několik měsíců po plánovaném návratu. Pro bezproblémovou cestu si ověřte všechny detaily na webových stránkách ministerstva zahraničí, nebo příslušného velvyslanectví dané země. Také doporučuji si udělat kopii pasu a uchovat ji odděleně od originálu.

Co je potřeba na check-in?

Na letišti hledejte odbavovací pulty – často vypadají jako moderní bankomaty, někdy i s dotykovým displejem. Fungují podobně jako online check-in. Většinou stačí zadat jméno a číslo letu, případně naskenovat cestovní pas nebo občanský průkaz. Stroj vám pak vytiskne palubní vstupenku (boarding pass).

Důležité detaily:

  • Mějte připravené všechny potřebné dokumenty: cestovní pas/občanský průkaz, elektronickou letenku (ideálně v mobilní aplikaci nebo vytištěnou).
  • Zkontrolujte si váhu zavazadel – přebytečná kila se platí extra a ceny bývají vysoké.
  • Pokud máte odbavená zavazadla, nezapomeňte si je řádně označit jmenovkou s vaším jménem a cílovou destinací.
  • V případě potřeby si nechte vytisknout druhý boarding pass, pokud první ztratíte nebo se poškodí.
  • Některé aerolinky umožňují online check-in s výběrem sedadla, což doporučuji – ušetříte čas na letišti.

Tip: Pokud máte složitější situaci (např. speciální zavazadla, přeprava zvířat, změna jména apod.), je lepší se na odbavení obrátit na pracovníka aerolinky osobně.

Jaké doklady musím vozit ve vozidle?

V Česku už nemusíte vozit všechny doklady s sebou. Policisté si je zkontrolují online.

Stačí mít při sobě:

  • Řidičský průkaz – ideálně s sebou, i když teoreticky stačí jeho číslo. Ušetříte si tak zbytečné zdržení.
  • Malý techničák (osvědčení o registraci vozidla) – též dostupný online, ale mít ho u sebe je praktické.
  • Doklad o povinném ručení (zelená karta) – i když dostupná online, je dobré ji mít pro rychlou kontrolu.

Tip pro turisty: I když doklady nemusíte vozit, doporučuji si je vyfotit a mít digitální kopii v telefonu. V případě ztráty nebo krádeže to značně usnadní řešení situace. Můžete si také stáhnout mobilní aplikaci od vašeho pojišťovny, která poskytuje přístup k pojištění online.

Důležité: Vždy si ověřte aktuální legislativu, protože předpisy se mohou měnit. Tento popis je aktuální k datu odpovědi.

Scroll to Top