Co se dá dělat s loveckou zvěří?

Nezákonně získaná trofej z lovu, stejně jako zvěřina, ať už jde o maso, kůže nebo parohy, skončí v rukou zákona. To samé platí pro vozidla a vybavení použité při pytláctví. V Rusku se jedná o bezplatné zabavení, případně konfiskaci, dle platných zákonů. Mám zkušenosti z mnoha koutů světa a všude je nelegální lov přísně trestán. V některých regionech Ruska se tradiční způsoby lovu prolínají s přísnými moderními regulacemi. Ignorance zákona není výmluvou. Pytláctví ohrožuje nejenom populaci divokých zvířat, ale i ekosystém jako celek, a jeho dopady se širší než si mnozí uvědomují. Informace o lovu a platných předpisech je před každou výpravou do divočiny naprosto nezbytná, a to nejen v Rusku.

Jaké druhy lovu mohou vykonávat fyzické osoby?

Lov, který mohou provozovat fyzické osoby, se dělí dle účelu na několik kategorií. Základní rozdělení je na lov obchodní (prodej zvěře), což je v podstatě profesionální lov a vyžaduje speciální povolení a licence. Mnohem častější je pro běžné lidi rekreační lov (sportovní a myslivecký), kde se klade důraz na zážitek z pobytu v přírodě a zodpovědnou regulaci populací zvěře. Nutné je mít platný lovecký lístek a dodržovat striktně stanovená pravidla daná zákonem. Dále existuje lov pro vědecké účely – ten je prováděn s výzkumem a pod odborným dozorem, například pro sledování populací. Podobně je i lov pro výukové účely, například v rámci lesnických škol. A nakonec regulace stavů zvěře, která je prováděna k udržení populační rovnováhy v dané oblasti a zabraňuje škodám na lesních porostech a zemědělských plodinách. Důležitá je znalost mysliveckých řádů a platné legislativy, včetně povolených způsobů lovu, kalendáře lovu a omezení lovu podle druhu zvěře a lokality. Nepodceňujte důležitost bezpečnostních opatření a znalosti zbraní.

Co je to myslivost pro zábavu?

Lov pro potěšení a sport, jak ho znám já, to není jen o plnění mrazáku. Je to hluboké spojení s divokou přírodou, náročná fyzická aktivita a test vytrvalosti a dovedností. Zahrnuje důkladnou znalost terénu, sledování stop a chování zvěře a respekt k ekosystému. Lovci tak napomáhají udržovat ekologickou rovnováhu regulováním populací. Produkt lovu, maso a trofeje, je pak jenom vedlejším produktem tohoto fascinujícího dobrodružství, jehož cenu nelze vyčíslit v korunách. Je to o svobodě a samotě v přírodě, o trpělivosti a pozornosti. A pokud se vám povede, je to i o nezapomenutelném pocitu naplnění. Zahrnuje dodržování přísných právních předpisů a etických kodexů.

Pro začátečníky je nezbytné absolvovat kurzy a získat potřebná povolení. A nikdy nepodceňujte bezpečí.

Je potřeba povolení k lovu se psem?

Lov se psem v honitbách je bez zvláštního povolení zakázán. Vyplývá to z Nařízení Ministerstva přírodních zdrojů a ekologie RF č. 512. Za porušení hrozí pokuta nebo zákaz lovu na určitou dobu. Je důležité si uvědomit, že toto se týká i turistických oblastí, které mohou sousedit s honitbami. Vždy je vhodné si před plánovanou túrou ověřit, zda se nacházíte v honitbě a zda jsou v dané oblasti povoleny psy. Informace o honitbách a omezeních lze často nalézt na webových stránkách místních úřadů nebo mysliveckých sdružení. Nepodceňujte to, v případě kontroly hrozí nepříjemnosti. Při pobytu v přírodě s pejskem je vždy lepší být na straně zákona a mít potřebné doklady.

Jaké psy se považují za lovecké?

Hledáte spolehlivého parťáka na hon? Zkušenost z cest po celém světě mi ukázala, že mezi nejlepšími plemeny pro lov patří několik vynikajících variant. Některé se osvědčily v drsných podmínkách Severní Ameriky, jiné v rozmanité evropské krajině.

Nejlepší plemena loveckých psů:

  • Labrador Retriever: Univerzální pes, vynikající v aportovaní z vody i z pevniny. Jeho přátelská povaha a snadná ovladatelnost ho činí ideálním společníkem i pro začátečníky. Setkal jsem se s nimi v Kanadě při lovu kachen a jejich spolehlivost mě ohromila.
  • Zlatý retriever: Podobně jako labrador, ale s trochu delší srstí, ideální pro chladnější klima. Jeho inteligence a ochota učit se z něj dělají skvělého pomocníka v nejrůznějších loveckých situacích. Viděl jsem je v akci na Skotských vrchovinách při honu na bažanty.
  • Beagle: Skvělý na stopování zajíců a králíků. Jeho malá výška mu umožňuje pronikat hustým podrostem. Setkání s beaglem při honu na zajíce v anglickém venkově patřilo k mým nezapomenutelným zážitkům.
  • Americký foxhound: Vynikající čichové schopnosti a vytrvalost dělají z tohoto psa mistra při lovu lišek. Jeho húževnatost jsem si ověřil na jihu Spojených států.
  • Anglický Springer Spaniel: Energetický a nadšený pes, perfektní na vyplašení zvěře. Jeho univerzálnost jsem pozoroval při lovu kachen a bažantů v různých částech Evropy.
  • Pointeři: Elegantní a ušlechtilí psi, kteří ukazují na zvěř elegantním postojem. Elegantní a efektivní, jejich profesionalita mě překvapila v Itálii při lovu pernaté zvěře.
  • Chesapeake Bay Retriever: Výborný plavec s hustou srstí, ideální pro chladné vody. Jeho odolnost jsem si ověřil v Kanadě při lovu vodní zvěře za nevlídného počasí.
  • Bluetick Coonhound: Specifický pro lov mývalů, ale také jiných drobných savců. Jeho vytrvalost a čich jsou legendární. Pozoroval jsem je v akci na jihu USA.

Výběr správné rasy závisí na druhu lovu a vašich osobních preferencích. Před pořízením psa si důkladně prostudujte jeho specifické potřeby a požadavky na péči.

Jaký zákon chrání zvířata?

Na ochranu zvířat v Rusku slouží federální zákon č. 498-FZ ze dne 27. prosince 2018 (ve znění ze dne 14. července 2025) „O odpovědné manipulaci se zvířaty a o změnách některých legislativních aktů Ruské federace“. Na rozdíl od mnoha zemí, kde se ochrana zvířat řídí spíše různorodými regionálními nařízeními, Rusko zavedlo jednotný celostátní zákon. Tento zákon, na základě mé zkušenosti z desítek zemí, představuje poměrně komplexní přístup. Zahrnuje nejen základní definice, ale i detailní požadavky na chov domácích zvířat, což je v některých státech západní Evropy, například v případě specifických plemen psů, dokonce striktnější. Zákon se však, dle mého pozorování, stále potýká s problémy s jeho skutečným uplatňováním a efektivním prosazováním, což je bohužel globální problém, s nímž se setkáváme i v zemích s mnohem delší tradicí ochrany zvířat. Rozsah zákona je srovnatelný s právní úpravou v zemích EU, i když specifické detaily se liší. Například otázky týkající se kožešinového průmyslu, které jsou v některých zemích EU velmi přísně regulovány, jsou v tomto ruském zákoně řešeny odlišně.

Kdo má právo kontrolovat doklady u lovce?

Takže, koho může potkat lovec s kontrolou dokladů? V zásadě je to jednoduché: výrobní myslivecký inspektor.

Ale pozor, není to jen tak někdo! Aby mohl tento člověk zkontrolovat vaše lovecké papíry, musí splňovat přísné podmínky. Prošel si náročným školením a úspěšně složil zkoušku, která ověřuje jeho znalosti a kompetence. Důkazem toho je osvědčení daného vzorku, které by vám měl na vyžádání předložit. Bez něj nemá právo vás kontrolovat.

Ať už se pohybujete po českých lesích, nebo se vydáváte na lov do zahraničí (a věřte mi, já jsem jich procestoval!), vždycky je dobré mít všechny dokumenty v pořádku. Nejenom lovecké lístky a povolení k lovu, ale i pojištění a další potřebné doklady. To vám ušetří spoustu nepříjemností.

Na co se zaměřit? Zde je krátký přehled:

  • Lovecký lístek: Zkontrolujte jeho platnost a zda jsou v něm uvedeny správné údaje.
  • Povolení k lovu: Ujistěte se, že je platné pro danou oblast a období lovu, a že máte povolení lovit zvěř, kterou chcete ulovit.
  • Pojištění: Mít odpovídající pojištění je nezbytné pro případ nehody nebo poškození majetku.

Nepodceňujte důležitost správné dokumentace. Může vám to ušetřit spoustu starostí a problémů. A věřte mi, zkušenost s kontroloři je někdy nečekaná i na místech, kde by jste to nečekali.

Na jaká zvířata je lov zakázán?

Lov je zakázaný na řadu vzácných a ohrožených druhů vodních ptáků, jako jsou kosatka dravá (i když se to nezdá, je to velmi vzácný druh v některých oblastech), husa velká, čírka modrá (často zaměňována s jinými druhy čírek), morčák velký, potápka černokrká, husa běločelá (má krásně zbarvenou hlavu), husice rezavá (krásná, avšak ohrožená), kachna mandarínská (nádherné zbarvení, skutečný skvost), chřástal kropenatý (velmi plachý, těžko spatřitelný), kulík bledul (vzácný druh, hnízdící v tundře), rybák černobílý (rychle létající pták). Je důležité si uvědomit, že ochrana těchto druhů je klíčová pro zachování biodiverzity. Mnoho z těchto ptáků patří k tažným druhům a jejich ochranná pásma se překrývají s oblastmi oblíbenými turisty, proto je nutné dbát na jejich klid a nedotýkat se jejich hnízd. Nebojte se vzít s sebou dalekohled, pozorování těchto ptáků v jejich přirozeném prostředí je nezapomenutelný zážitek.

Seznam uvedený v zadání je neúplný a zjednodušený, a proto je vždy nutné se před výletem seznámit s aktuální legislativou ochrany životního prostředí v dané lokalitě. Nepodceňujte sankce za pytláctví, mohou být velmi vysoké. Další informace najdete na webových stránkách státní ochrany přírody.

Je dovoleno půjčovat si na honu pušku?

Dávat si pušku na lov? Ano, je to možné, ale s omezeními. Zákon povoluje nošení a používání cizího zbraně pouze v přítomnosti majitele nebo jeho zmocněnce. To je klíčové! Z vlastní zkušenosti z cest po světě vím, že místní zákony se liší, a nedodržení těchto pravidel může vést k vážným problémům. Nejde jen o pokutu, ale i o bezpečnost.

Co se týče vlastností pušky, zákon neklade omezení na typ zbraně, kterou si můžete půjčit na lov. To však neznamená, že si můžete půjčit cokoliv. Zodpovědný přístup vyžaduje, abyste si před lovem zkontrolovali stav pušky, ujistili se o znalosti její obsluhy a dodržovali veškerá bezpečnostní pravidla. Na cestách jsem se setkal s lidmi, kteří podcenili tuto důležitou stránku a měli vážné následky. Bezpečnost je na prvním místě!

Nezapomeňte na potřebná povolení a licence, a to jak pro nošení zbraně, tak pro účast na lovu. Vždy si ověřte platnost všech dokumentů před odjezdem na lov a dodržujte lokální předpisy.

Kolik zbraní si můžu vzít na lov?

Počet kulovnic a brokovnic si lovec určuje sám, zákon ale omezuje celkový počet držených zbraní na 10 kusů. To znamená, že můžete mít třeba 5 kulovnic a 5 brokovnic, nebo libovolnou jinou kombinaci, dokud nepřekročíte tento limit. Je důležité si uvědomit, že toto číslo zahrnuje všechny vaše zbraně, nejenom ty, které berete na lov. Před lovem si vždy pečlivě zkontrolujte licenci k držení zbraní a platnost povolení k lovu, abyste dodrželi všechny zákony. Při transportu zbraní je nezbytné dodržovat přísná pravidla bezpečnosti a přepravovat je ve vhodném pouzdru, odděleně od munice. Vždy je také vhodné mít u sebe doklad totožnosti. Nezapomeňte na povinnou registraci zbraně a pravidelnou kontrolu její technické způsobilosti. Informujte se u místně příslušného orgánu o případných dalších specifikách a aktuálních právních úpravách, jelikož se zákony mohou měnit.

Jakého psa si berou na lov?

Na otázku, jakého psa vzít na lov, je odpověď mnohem komplexnější, než jen výčet plemen. Projel jsem desítky zemí a viděl jsem nespočet loveckých scénářů. Západní sibiřská lajka, ano, je to výborný univerzální lovecký pes, jehož vytrvalost a čich jsem osobně obdivoval na tajze v Sibiři. Jeho lovecké instinkty jsou neúnavné.

Ruskoevropská lajka, na rozdíl od sibiřské, je klidnější, ale její vytrvalost a schopnost pracovat samostatně jsem pozoroval v rozlehlých ruských lesích. Je ideální pro lov v náročnějším terénu.

Karelská lajka, často označovaná jako “medvědí pes”, je impozantní. Viděl jsem ji v akci ve Finsku a její odvaha a síla při lovu velkých šelem jsou skutečně fascinující. Není to však pes pro každého začátečníka.

Finský špic, ačkoliv menší, je také skvělým loveckým pomocníkem, zejména při lovu menší zvěře. Jeho rychlost a obratnost jsem ocenil v lesích Skandinávie. Výběr závisí na konkrétním typu lovu a vašich zkušenostech.

Výběr správného psa je klíčový k úspěšnému lovu. Znalost specifických vlastností plemene, jeho temperamentu a fyzických předpokladů je stejně důležitá, jako samotná zbraň.

Kdo provádí opatření k formování zodpovědného přístupu k zvířatům?

Česká republika sice nemá explicitní ustanovení jako ruská ústava, ale zodpovědný přístup k zvířatům je zde řešen komplexněji, prostřednictvím mnoha zákonů a nařízení. Z vlastní zkušenosti z cest po světě vím, že ochrana zvířat je různě nastavená v každé zemi. V některých zemích, jako například v Indii, je posvátný býk součástí každodenního života, zatímco v jiných, jako je třeba Švýcarsko, je péče o zvířata na velmi vysoké úrovni. Ruská ústava, citovaná výše, ukazuje na klíčovou roli vlády v propagaci zodpovědného přístupu k zvířatům. To se promítá do konkrétních programů a iniciativ, které se zaměřují na vzdělávání, prevenci týrání a ochranu ohrožených druhů. Zajímavé je porovnat systém sankcí za týrání zvířat v různých státech. Například ve Velké Británii jsou tresty za týrání zvířat poměrně vysoké. Situace v ČR je komplikovanější, zahrnuje různé zákony o ochraně zvířat, ale i legislativu týkající se chovu hospodářských zvířat. Dobrovolnické organizace, jako je například Český svaz ochránců přírody, hrají významnou roli ve zvyšování povědomí a pomoci zvířatům v nouzi. Z cestování jsem si odnesl poznatek, že odpovědnost za zvířata je globální téma, které vyžaduje mezinárodní spolupráci a sdílení osvědčených postupů.

Kdo má podle zákona právo kontrolovat doklady?

Zákon o policii (č. 3-ФЗ z 7. února 2011) dává policii právo kontrolovat doklady totožnosti občanů, pokud existují důvody podezření ze spáchání trestného činu, nebo pokud je důvod se domnívat, že jsou osoby hledány. To se běžně praktikuje v mnoha zemích, ovšem s různými nuancemi. Například v některých zemích Evropy, jako je například Francie, je kontrola totožnosti častější a policejní strážci mají širší pravomoci. V jiných zemích, např. v severských státech, je kontrola dokumentů mnohem méně častá a vyžaduje konkrétní a silné podezření. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i v zemích s relativně přísnými zákony ohledně kontroly dokumentů, je důležitá znalost místních zvyklostí a práv. Důležité je zachovat klid a respektovat pokyny úředních osob, a pokud máte pochybnosti o legitimitě kontroly, požádat o písemné zdůvodnění. Neznalost místních zákonů neomlouvá, ale znalost vašich práv ano. V případě neoprávněné kontroly je vhodné si poznamenat jméno a identifikační číslo policisty a následně podat stížnost. Informace o vašich právech a postupu při stížnosti se liší zemi od země, proto je dobré se před cestou do dané země seznámit s místními zákony a zvyklostmi.

Je dovoleno střílet na honu z cizí pušky?

Lovci v Rusku si konečně oddechnou. Od 15. července 2025 vstoupily v platnost změny zákona o zbraních, které umožňují používání cizích pušek při lovu. Tato novinka, která se po letech diskusí a byrokracie konečně prosazuje, otevírá dveře pro širší účast na honech, zejména pro ty, kteří si nemohou dovolit vlastní zbraň. Získání povolení k užívání cizí zbraně je sice podmíněno novým dokumentem, ale proces by měl být zjednodušen. Z vlastní zkušenosti z mnoha loveckých výprav po celém světě vím, jak moc může nedostatek vlastního vybavení omezovat a zdržovat. Ruská legislativní změna je proto vítaným krokem k větší dostupnosti lovu, i když je stále potřeba zjistit detaily o procesu získání tohoto nového povolení. Zajímavé je porovnat tento přístup s regulací v jiných zemích, kde se například využívají systémy pronájmu zbraní s přísnějším dohledem. Změna ruského zákona tak nabízí nečekaný, ale pozitivní impulz pro ruský lovecký turismus a celkovou dostupnost tohoto tradičního koníčka.

V čem se liší komerční lov od sportovního lovu?

Hlavní rozdíl mezi komerčním a rekreačním lovem spočívá v motivaci. Komerční lov se zaměřuje na získání zisku z prodeje ulovené zvěře. Myslím si, že je to dost náročné, a vyžaduje to nejenom znalosti lovu, ale i byrokracie spojené s legálním prodejem. Často se jedná o rozsáhlé operace, s využitím specializovaného vybavení a často s cíleným lovem specifických druhů. V mnoha zemích, včetně Ruska, je taková činnost striktně regulována licencí a kvótami.

Rekreační lov, na druhou stranu, je o něčem úplně jiném. Je to o propojení s přírodou, o adrenalinu a napětí při samotném lovu, ale především o získání masa pro vlastní spotřebu. Je to skvělý způsob, jak si odpočinout od stresu velkoměsta a prožít pár dní v klidu a tichu, v objetí přírody. Samozřejmě, i rekreační lov podléhá přísným předpisům a je důležité respektovat myslivecká pravidla a chránit zvěř. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to skvělý způsob jak si užít čas v přírodě a získat si respekt k životu v divočině. Získáte neocenitelné zkušenosti a naučíte se, jak je důležitá zodpovědnost vůči životnímu prostředí.

Důležité je, že jak komerční, tak i rekreační lov jsou v Rusku striktně regulovány federálními zákony. Licenční podmínky, povolené druhy zvěře a lovné období se liší podle regionu a druhu zvěře. Před lovem se proto důkladně informujte o platných předpisech a vyhledejte pomoc zkušených myslivců, abyste se vyhnuli problémům s úřady. Nesprávné postupy vám mohou přinést značné potíže a sankce.

Jakého psa je nejjednodušší vycvičit na lov?

Nejlepší lovecký pes? Zlatý retrívr. Inteligence a ochota učit se jsou klíčové a tady těžko najdeš lepšího parťáka. Labradory jsou taky výborné, ale retrívr má často ještě o něco lepší předpoklady pro učení. Na výcvik je potřeba trpělivost a konzistence, samozřejmě. Důležité je taky brát v potaz specifika lovu – na vodní ptactvo se hodí retrívr pro svůj výborný čich a aportovací schopnosti, zatímco na jinou zvěř může být vhodnější jiná plemena. Před výběrem psa si ověřte, zda má rodokmen a zda jeho předkové měli lovecké instinkty. Nepodceňujte ani socializaci štěněte – pes zvyklý na různé prostředí a lidi se snáze učí a je lépe ovladatelný v terénu. Kvalitní výcvik zahrnuje i fyzickou přípravu psa – kondice je pro úspěšný lov klíčová.

Výběr správné výbavy je taky podstatný. Kvalitní obojek, vodítko a samozřejmě i vhodné oblečení pro psa v závislosti na počasí. Nezapomínejte na dostatek vody a jídla pro psa během lovu. A v neposlední řadě – bezpečnost. Pes musí být vždy pod kontrolou a je důležité dodržovat lovecká pravidla a zákony.

Je dovoleno střílet z lovecké pušky v lese?

Lov v lese je možný pouze s platným loveckým lístkem, povolením k držení zbraně (ROKh) a povolením k lovu zvěře. Jinými slovy, pouhé povolení k držení zbraně pro sebeobranu nestačí. Zapamatujte si, že legislativa se v jednotlivých zemích mírně liší, takže před lovem v zahraničí je důležité si vždy ověřit platné předpisy dané země. Mnoho zemí má striktní pravidla ohledně typů zbraní a munice, které se smí používat při lovu. Například, některé země zakazují používání olověných broků kvůli jejich škodlivému vlivu na životní prostředí. Dále je nutné se seznámit s místními loveckými zónami a obdobími lovu. Střelba mimo vyhrazené prostory je přísně zakázána a může mít vážné právní důsledky. Střelba na střelnici je pochopitelně povolena, a to dle platného provozního řádu střelnice, ať už se jedná o broky, či o střely. Nezapomínejte na bezpečnostní opatření – vždy dodržujte bezpečnou manipulaci se zbraněmi a dodržujte všechna bezpečnostní pravidla.

Je dovoleno zabíjet zvířata na lovu?

Lov zvěře se právně neodlišuje od „zabíjení“ v běžném smyslu slova. Legislativa se zaměřuje na humánní způsob lovu. Nehumánní zacházení, tedy například zbytečné týrání zvířete před usmrcením, je trestné podle § 245 trestního zákoníku (zákon o týrání zvířat). Klíčové je dodržování etických pravidel a legislativy, která se v jednotlivých státech liší. Před loveckou výpravou je proto nutné se důkladně seznámit s místními zákony a předpisy ohledně lovu. To zahrnuje povolené druhy zvěře, povolenou zbraň, dobu lovu a další důležité aspekty. Mnoho zemí má také striktní pravidla ohledně používání různých typů nábojů a jejich vlivu na životní prostředí. Ignorance zákona neomlouvá. Zkušený lovec by měl být nejenom znalý techniky lovu, ale i právních předpisů a etických kodexů, které tento koníček doprovází. Porušení těchto pravidel může mít za následek nejen finanční pokutu, ale i trestní stíhání. Nepodceňujte důležitost zodpovědného přístupu k lovu.

Při cestování a lovu v zahraničí je ještě důležitější prostudovat si místní legislativu a zvyky. Některé země mají velmi přísná omezení lovu, jiné naopak volnější. Informace o loveckých povolení a povolených druzích zvěře je vhodné získat na oficiálních stránkách dané země nebo od místních úřadů. Naplánujte si cestu důkladně!

Scroll to Top