Irsko, zelený ostrov s drsnou krásou, se stalo kulisou mnoha slavných filmových a seriálových produkcí. Pamatuji si, jak jsem sám procházel krajinou, která posloužila jako kulisa pro Tichého muže – ta atmosféra! Ale to není zdaleka vše.
Klasika jako Statečné srdce s Mel Gibsonem dodnes fascinuje. A pokud máte rádi fantasy, pak nesmíte vynechat Království ohně či Král Artuš. Romantičtější duše ocení natáčení Přestupného roku či Zákonu přitažlivosti. A pro ty, kteří milují sentiment, tam vznikl i dojemný P.S. Miluji tě. A to je jen malý zlomek!
Pro milovníky historie doporučuji navštívit Ardmore Studios v hrabství Wicklow. Toto legendární studio hostilo produkci nákladných seriálů, jako jsou Tudorovci a Camelot. Můžete si tam prohlédnout některé kulisy a dozvědět se mnoho zajímavostí o procesu natáčení.
Nezapomeňte, že Irsko nabízí mnohem víc než jen filmový průmysl. Při prozkoumání lokací, kde se natáčely tyto filmy, objevíte i skryté krásy ostrova.
- Tip pro cestovatele: Zkuste si pronajmout auto a projet se po irské krajině. Mnoho filmových lokací je snadno dostupných.
- Doporučené lokality: Wicklow Mountains National Park (Tudorovci, Camelot), kilkenny (Camelot) atd.
Co musíte vidět v Irsku?
Irsko, zelený ostrov snů, nabízí nespočet pokladů. Začněme s Kylemore Abbey a jejími nádhernými viktoriánskými zahradami blízko Clifdenu – skutečnou pastvou pro oči a fotografický ráj. Nezapomeňte si prohlédnout i interiéry opatství, které skrývají bohatou historii.
Rock of Cashel, impozantní skalní komplex s katedrálou, je další nezbytnou zastávkou. Jeho historie sahá hluboko do dávných dob a nabízí fascinující pohled na irskou minulost. Doporučuji prohlídku s průvodcem, abyste pochopili plnou hloubku jeho významu.
Národní parky – Killarney s jeho jezery a horami, a Wicklow Mountains s jejich dramatickou krajinou a turistickými stezkami – nabízejí úžasné příležitosti k pěší turistice a prozkoumání divoké irské přírody. V Killarney si nenechte ujít plavbu po jezerech. V Wicklowu se zase můžete vydat na náročnější túru s panoramatickými výhledy.
Moherské útesy, strmé skalní útesy padající do Atlantiku, jsou úchvatným přírodním divadlem. Síla přírody zde je opravdu ohromující a výhledy jsou dechberoucí. Nezapomeňte si vzít teplé oblečení, i v létě zde může být chladno a větrno.
Wild Atlantic Way – to není jen místo, ale zážitek. Tato panoramatická cesta podél západního pobřeží nabízí nezapomenutelné výhledy, malebné vesničky a skryté zátoky. Plánujte cestu s dostatečným časem, abyste si ji užili naplno.
A konečně, Ring of Kerry, okruh po poloostrově Iveragh, nabízí scenérii, která se vyrovná všem předchozím. Je to klasická irská cesta s malebnými vesnicemi, zelenými kopci a krásnými plážemi. Zvažte cestu autem, abyste si mohli zastavit na všech místech, která vás zaujmou.
Na co si dát pozor v Irsku?
Irsko je obecně velmi bezpečná země, a to i co se týče drobné kriminality. Kapsářů se zde setkáte méně než v mnoha jiných evropských metropolích. Nicméně, základní opatrnost nikdy neuškodí. Nedoporučuji ponechávat cennosti bez dozoru, zejména v přeplněných turistických oblastech.
Co je ale skutečným specifikem Irska?
- Jízda vlevo: To je nepochybně největší výzva pro řidiče. Před cestou si důkladně prostudujte pravidla silničního provozu a přizpůsobte se. Nepodceňujte to, změna stran silnice může být zpočátku matoucí.
- Fauna na silnicích: Střet s volně se pohybujícím dobytkem (krávy, ovce) je reálné riziko, zejména na venkově. Jeďte opatrně a buďte připraveni na nečekané.
- Počasí: Irsko je proslulé proměnlivým počasím. Připravte se na déšť, vítr a chlad, i v létě. Balte se do vrstev a nezapomeňte na nepromokavou bundu.
- Alkohol: Irsko má silnou pivní kulturu. Alkohol je snadno dostupný a ceny jsou relativně nízké. Nepodceňujte však jeho účinky a pijte s mírou.
Další tipy pro bezpečný a příjemný pobyt:
- Využívejte oficiální taxi služby nebo sdílené jízdy.
- Informujte se o aktuálních bezpečnostních upozorněních před cestou a během pobytu.
- Pořiďte si cestovní pojištění.
Kolik lidí žije s přesností na milion v každé z irské republiky nazývané také Éire a v britské zemi Severní Irsko?
Irsko, země zelených kopců a dramatických pobřeží, oficiálně Irsko (Éire), má podle posledních údajů z roku 2025 přibližně 5 149 139 obyvatel. To je v celosvětovém srovnání znamená 122. místo. Na ostrově, který sdílí s menším, ale neméně fascinujícím Severním Irskem, žije tedy značná část populace. Hustota zalidnění je 71,3 obyvatele na kilometr čtvereční, což je v celosvětovém měřítku 113. místo – Irsko se tedy může chlubit spíše řídkým osídlením, což je jeden z důvodů, proč je tak oblíbené pro ty, kteří hledají klid a únik od městského shonu.
Zajímavé je i jazykové rozložení: i když angličtina je dominantním jazykem, irština si stále udržuje své místo. Zhruba 38 % obyvatel ji umí používat, ale v každodenním životě se setkáte s ní spíše v menších vesnicích a na venkově. Je to jeden z mnoha aspektů irské kultury, který dodává této zemi její jedinečný charakter. Pro cestovatele je znalost alespoň několika základních irských frází určitě příjemným zpestřením.
Severní Irsko, součást Spojeného království, má podstatně menší populaci. Přesné číslo není v poskytnutém textu, ale je podstatně menší než počet obyvatel Irské republiky. Severní Irsko nabízí jinou kulturní zkušenost, stejně fascinující jako ta v Irské republice, ale s vlastním historickým a politickým kontextem. Pro komplexní irský zážitek je proto nutné objevovat oba tyto fascinující regiony.
Vysoký index lidského rozvoje (HDI) 0,945 (8. místo na světě v roce 2025) svědčí o vysoké životní úrovni v Irské republice. To je důležité brát v potaz při plánování cesty – infrastruktura je skvěle rozvinutá a cestování je bezproblémové.
Kde se natáčel Harry Potter Irsko?
Znáte ty úchvatné, až 200 metrů vysoké útesy Moher na západě Irska, táhnoucí se v délce 8 kilometrů podél Atlantiku? Právě zde, v hrabství Clare, se odehrála jedna z nezapomenutelných scén filmu Harry Potter. Nejde jen o nádhernou kulisu – mohutné útesy, bičované větrem a omývané divokými vlnami, nabízejí dechberoucí pohled na nekonečný oceán. V roce 2007 zde vzniklo návštěvnické centrum, které nabízí nejen informace o geologii a fauně oblasti, ale i o natáčení filmu. Doporučuji návštěvu, a to nejen fanouškům Harryho Pottera. Pro milovníky dramatické přírody je to skutečný zážitek. Zastavte se v nedalekém městečku Doolin, ochutnejte tradiční irskou hudbu a vychutnejte si atmosféru divokého irského pobřeží. Mimochodem, výhledy z útesů jsou jedny z nejlepších, jaké jsem kdy v Evropě viděl, a to jsem jich procestoval desítky.
Pro dokonalý zážitek doporučuji návštěvu v ranních hodinách, kdy je méně turistů a světlo je ideální pro fotografie. Nezapomeňte si vzít teplé oblečení, i v létě zde může být chladno a větrno. A pozor na okraj útesů – je to nebezpečné!
Kde natáčeli Ať žijí duchové?
Film “Ať žijí duchové” – klasická československá pohádková komedie z roku 1977, režiséra Oldřicha Lipského, natočená podle námětu Dalibora Pokorného – není jen zábavou pro celou rodinu, ale i skvělou příležitostí k objevování krás Česka. Hlavní natáčecí lokace, zřícenina hradu Krakovec, se pyšní úchvatnou gotickou architekturou a nabízí dechberoucí výhledy na okolní krajinu. Doporučuji prozkoumat nejen samotné ruiny, ale i blízké okolí, které filmaři rovněž využili. Nedaleko se nachází malebné město Nový Knín, ideální pro klidnou procházku a poznávání historických památek. Krakovec, s jeho tajemnou atmosférou a fascinující historií, je sám o sobě zážitkem, který doplňuje kouzlo filmu. Představte si, že se procházíte po stejných kamenných schodech, po nichž kráčeli herci v této oblíbené pohádce. Nezapomeňte si prohlédnout i okolí hradu, bohaté na turistické stezky a krásnou přírodu. Výlet do těchto míst je skvělým tipem na rodinný výlet, který spojí filmový zážitek s objevováním krás české krajiny.
Jak draho je v Irsku?
Irsko je drahé, to je fakt. Počítej s cenovou hladinou vyšší než v Rakousku nebo Německu. Ubytování? Od 60 EUR za jednoduchý dvoulůžkový pokoj, ale v závislosti na lokalitě a vybavení to může být i podstatně více. Plánuješ kempovat? Rezervuj si místo s předstihem, oblíbená místa se rychle zaplní. Jídlo v restauraci? Minimálně 20 EUR, ale v hospodách najdeš levnější varianty. Rychlé občerstvení kolem 8 EUR. Vstupy do památek se platí, ale s turistickou kartou můžeš ušetřit. Pro aktivní turisty je důležité vědět, že i doprava může být drahá, zvaž proto půjčení kola nebo využití autobusové dopravy. Nezapomeň na to, že ceny se liší podle sezóny – v hlavní sezóně počítej s vyššími cenami. Pro výlety do přírody se vyplatí mít s sebou dostatek jídla a pití, aby se ti snížily výdaje. Pokud se chystáš na delší túru, nezapomeň na kvalitní mapu a pevnou obuv.
Na co si dát pozor v Miláně?
Milán, stejně jako další velká italská města, není imunní vůči drobné kriminalitě. Kapesní krádeže jsou bohužel běžné, a to zejména v přeplněných turistických zónách, na trzích a v dopravních prostředcích. Zloději často pracují ve skupinách a využívají davu k odlákání pozornosti. Dbejte proto na své osobní věci, peněženku i telefon mějte neustále na očích a raději je noste v předních kapsách. Auta ponechávejte pouze na hlídaných parkovištích a nikdy nenechávejte v nich cennosti na viditelném místě. I na pláži hrozí riziko krádeží, zvláště pokud necháte své věci bez dozoru. Doporučuji používat trezory v hotelech a dbát na to, aby batoh či kabelka nebyly snadno přístupné.
Kromě kapesních krádeží se vyplatí dávat pozor na podvodníky, kteří se zaměřují na turisty. Pozor si dejte na falešné podpisy platebních karet, nereálné nabídky a neověřené směnárny. Před cestou si ověřte aktuální kurz a vždy raději využijte banky nebo oficiální směnárny. Naučit se pár základních italských frází může rovněž pomoci, usnadní komunikaci a může odradit některé podvodníky.
Vzhledem k hustému provozu v Miláně buďte opatrní při přecházení ulic a dodržujte dopravní předpisy. Cyklisté v Miláně jezdí svižně a v ulicích je vysoká hustota chodců. Používejte zdravý rozum, vnímejte své okolí a buďte obezřetní, pak se budete moci nerušeně kochat krásami Milána.
Co je typické pro Irsko?
Irsko, zaslíbená země zeleně, si zaslouží mnohem víc než jen přezdívku „Smaragdový ostrov“. Jeho nádherná krajina, protkána meandrujícími řekami a dramatickými útesy, je skutečným skvostem. Pastviny plné ovcí, které dodávají materiál pro ikonické irské svetry Aran, nejsou jen turistickou atrakcí, ale i symbolem dlouhé tradice ruční výroby. Tyto svetry, s jejich jedinečnými vzory, jsou nejen teplé, ale i kus historie a umění.
Zažijte Irsko na vlastní kůži:
- Národní parky: Kioňské hory, Wicklow Mountains National Park a Connemara National Park nabízejí neuvěřitelné možnosti pro turistiku, cykloturistiku a pozorování divoké zvěře.
- Pobřežní scenérie: Divoké útesy Moheru, s jejich strmými skalami padajícími do Atlantiku, jsou impozantním příkladem dramatické irské pobřežní krásy. Doporučuji i Cliffs of Downpatrick Head a Slieve League.
- Whiskey: Ochutnejte tradiční irskou whiskey, symbol národní identity a historie. Navštivte destilérii a dozvíte se o procesu výroby tohoto nápoje.
- Hudba: Irsko je zemí hudby, kde se tradice prolínají s moderními trendy. Navštivte tradiční irský pub a zažijte živou hudbu.
Tipy pro cestovatele:
- Nejlepší čas pro návštěvu je od května do září, kdy je počasí nejstabilnější.
- Pronajměte si auto, abyste si mohli prohlédnout Irsko v jeho celé kráse. Mnoho krásných míst je přístupných pouze autem.
- Nepodceňujte proměnlivé počasí, ať už v létě nebo v zimě. Přibalte si vrstvené oblečení.
Irsko je zemí, která fascinuje svou divokou krásou a bohatou kulturou. Je to země, kterou si zamilujete.
Kde se to ilo, Ať žijí duchové?
Krakovec – to není jen pohádkový hrad Brtník z filmu „Ať žijí duchové“! Je to skvělé místo pro aktivní výlet. Dostanete se sem pěšky po značených turistických trasách, které nabízejí krásné výhledy do okolí. Pro cyklisty je to taky paráda, existují cyklotrasy vedoucí přímo k hradu. Na místě je parkoviště, takže i s autem se sem pohodlně dostanete. Kromě prohlídky hradu a jeho historie (a samozřejmě vzpomínek na filmový muzikál) se tu konají různé akce – od básnických symposií a divadelních představení až po koncerty a poutě. Doporučuji si předem zkontrolovat aktuální program, abyste si výlet co nejlépe naplánovali. A nezapomeňte na dobrou obuv a pití, výstup na hrad sice není náročný, ale je to pořád trochu do kopce.
V okolí Krakovece najdete další zajímavé turistické cíle, takže si můžete naplánovat i delší výlet. Informace o trasách a dalších aktivitách najdete na webových stránkách místní informační kanceláře nebo v turistických mapách. Na Krakoveci je prostě co objevovat, ať už jste fanouškem historie, filmu, nebo prostě jen rádi trávíte čas v přírodě.
Kdy bylo 7 miliard obyvatel?
Sedm miliard obyvatel? To je otázka, která mi v posledních letech vrtá hlavou častěji než hledání ztracené pyramidy. V roce 1987 jsme se sice pohybovali kolem pěti miliard, a OSN si tehdy 11. července symbolicky připomněla překročení této hranice jako Světový den populace. Ale sedm miliard? To už je pořádná tlačenice! Znáte ten pocit, když se ocitnete v přeplněném indickém městě? To je jen slabý odvar. Rostoucí populace je fascinující i děsivá záležitost současně. Myslím, že její růst nejlépe dokumentují snímky z přelidněných megaměst – husté zástavby, nekonečné kolony aut a bezpočet tváří v davu. Zaujala by vás i statistika, která ukazuje, jak se tempo růstu populace v různých částech světa liší – od explozivního nárůstu v některých rozvojových zemích po mírnější nárůst, ba dokonce pokles, v jiných. Tento fenomén má obrovský dopad na planetu, od spotřeby zdrojů přes dopady na životní prostředí až po celosvětové geopolitické vztahy. Získání přesného data dosažení sedmi miliard obyvatel je složitější, než se zdá, jelikož se jedná o odhad s jistou tolerancí. Nicméně, exploze lidské populace je skutečností, s kterou se musíme vypořádat.
Co je typické pro České Švýcarsko?
České Švýcarsko, to není jen romantické jméno. Je to krajina dramatických skalních útvarů, které uchvátí na první pohled. Představte si impozantní skalní hřbety, hluboké kaňony, jako by vytesané samotnou přírodou, a majestátní pískovcové věže a stolové hory, tyčící se do nebe. Tato jedinečná krajina, součást české křídové tabule, je obohacena o třetihorní vyvřeliny, které dodávají oblasti další rozměr. Nejvyšším bodem, a skutečnou dominantou Národního parku České Švýcarsko, je Růžovský vrch (619 m n.m.), národní přírodní rezervace, s fascinujícími pralesovitými ekosystémy, které skrývají bohatou faunu i flóru. Pro milovníky turistiky je zde síť turistických tras, od nenáročných procházek po náročné výstupy na skalní vrcholy. Nezapomeňte na ikonický Pravčickou bránu, největší skalní bránu v Evropě – symbol České Švýcarsko a cíl mnoha turistů. Oblast nabízí i skvělé možnosti pro cykloturistiku a vodní sporty na Labi. Doporučujeme se na návštěvu pořádně připravit a zkontrolovat aktuální informace o otevírací době a dostupnosti jednotlivých turistických atrakcí.
Jak se mluví v Irsku?
Na otázku, jak se mluví v Irsku, je odpověď trochu složitější, než jen jedno slovo. Oficiálním jazykem je irština (Gaeilge), krásný keltský jazyk příbuzný skotské galštině, velštině a bretonštině. Představte si, jak zní melodické skotské písně – irština má podobný charakter.
Ale pozor! Ačkoliv je irština úřední, v každodenním životě se s ní setkáte spíše výjimečně, zejména mimo Gaeltachty – oblasti, kde se irština stále běžně používá. Tyto oblasti se nachází převážně na západním pobřeží.
Dnes drtivá většina obyvatel Irska hovoří anglicky. Je to důsledek historického vývoje, kdy angličtina postupně vytlačila irštinu. Představte si, že ještě na počátku 19. století byla irština dominantní. Pak ale přišel prudký obrat – v roce 1891 už 85 % populace mluvilo pouze anglicky!
Pro turisty to znamená, že se bez angličtiny obejdete téměř všude. Nicméně, naučit se pár základních frází v irštině je skvělý způsob, jak si zlepšit zážitek a ukázat místním respekt k jejich kultuře.
Základní fráze:
- Dia dhuit (Ahoj)
- Go raibh maith agat (Děkuji)
- Sláinte (Na zdraví!)
Tipy pro cestovatele:
- Navštivte Gaeltachty a ponořte se do irské kultury a jazyka. Můžete se tam naučit i nějaká irská slova.
- Používejte angličtinu, ale nezapomeňte na zdvořilost a úctu k irské kultuře.
- Kupte si nějakou knihu nebo aplikaci s irštinou – už jenom pro zábavu.
Irština je fascinující jazyk s bohatou historií. I když se s ní v běžném životě nesetkáte často, její znalost může obohatit vaši cestu po Irsku.
Co dělat v Miláně zdarma?
Milán, město módy a designu, nabízí překvapivě mnoho bezplatných aktivit. Zapomením-li na drahé obchody a galerie, objeví se před vámi skryté poklady.
10 tipů, jak si Milán užít zadarmo:
Parco Sempione: Rozlehlý park s Castello Sforzesco na okraji. Ideální na piknik, procházku nebo cyklistiku. Doporučuji si prohlédnout i areál hradu zvenčí – jeho majestátní silueta je fascinující. V parku najdete i fontánu a různé sochy, procházkou se tak ocitnete v oáze klidu uprostřed rušného města.
Duomo di Milano: Zvenku je katedrála impozantní – detailní prohlídka fasády vám zabere hodiny. Vstup do interiéru je zpoplatněn, ale i zvenčí si užijete jeho majestátnost. Tip: Vydejte se na střechu za poplatek pro dechberoucí panoramatický výhled.
Ospedale Maggiore: Ne, nejde o návštěvu nemocnice. Mám na mysli komplex budov s nádhernou architekturou, který se může pochlubit bohatou historií. Projděte se po jeho nádvořích a pokochujte se detaily.
Uličky Brera: Ztraťte se v úchvatných uličkách čtvrti Brera. Objevujte skryté dvorky, umělecké galerie (i když jen zvenku), a malá kavárenská zákoutí. Je to ideální místo pro romantickou procházku.
Kanály při západu slunce: Milán má i své kanály! Procházka podél nich za svitu zapadajícího slunce vytvoří kouzelnou atmosféru. Vyberte si místo s výhledem na vodu a nechte se okouzlit.
Galleria Vittorio Emanuele II: I když si v luxusních obchodech nic nekoupíte, procházka touto nádhernou galerií se vyplatí. Její architektura je fascinující a plná detailů.
Vicolo dei Lavandai: Úzká ulička s malebnými historickými domky, která skrývá kouzlo starého Milána. Je to ideální místo pro autentické fotografie.
Piazza dei Mercanti: Historické náměstí s krásnými paláci. Je perfektní pro krátké zastavení a prohlídku okolí.
Navštivte místní trhy: Objevte místní kulturu a atmosféru na některém z milánských trhů s potravinami. Nejen, že se pokocháte nabídkou, ale i nasajete atmosféru každodenního života.
Procházka po Navigliu: Projděte se podél kanálu Naviglio Grande, obdivujte staré budovy a romantické mostky. V podvečer zde panuje příjemná atmosféra, skvělá pro relaxaci.
Tip: Využijte městskou hromadnou dopravu, která je relativně levná a efektivní.
Kde je zámek z Harryho Pottera?
Hrad Hradec nad Moravicí, často označovaný jako český Bradavický hrad, je impozantní zámecký areál s rozlehlým parkem, největším svého druhu v České republice. Jeho podobnost s filmovou Bradavickou školou kouzel mu vynesla roli v české vánoční pohádce. Kromě nádherné architektury nabízí hrad i prohlídky interiérů s bohatou historií. Doporučuji prozkoumat nejen zámek samotný, ale i rozsáhlý park s jeho unikátní flórou a možností pro příjemné procházky. Prohlídky bývají časově omezené, proto je vhodné si předem zarezervovat vstupenky na oficiálních webových stránkách. Nedaleko hradu se nachází i další zajímavosti, jako například malebné městečko Hradec nad Moravicí s možností občerstvení a nákupu suvenýrů. Parkování je dostupné v blízkosti hradu, ale v hlavní sezóně je potřeba počítat s omezenou kapacitou.
Co se natáčelo na hradě Hukvaldy?
Hrad Hukvaldy, okouzlující místo s bohatou historií, posloužilo jako filmové kulisy hned několika pohádkám. Pamatuji si, jak jsem tam sám stál a nasával atmosféru, která se přímo vznáší ve vzduchu! Natáčela se zde například pohádka O sirotkovi z Radhoště (1997, režie Ludvík Ráža), kouzelný příběh s nádhernými exteriéry hradu. Dnes už je to klasika, která evokuje nostalgii. Ale to není vše! Nedávno, v roce 2025, se na Hukvaldech natáčela i část pohádky Princezna zakletá v čase 2 (režie Petr Kubík). Zaujalo mě, jak se moderní filmová technika snoubí s historickým prostředím hradu. Při návštěvě Hukvaldů si proto nenechte ujít prohlídku míst, kde se tyto pohádky natáčely – jejich kouzlo je patrné i dnes, a dodává hradu ještě jednu dimenzi.
Mimochodem, hrad je úzce spjat s osobností Leoše Janáčka, jehož rodný dům se nachází nedaleko. Znamená to tedy, že návštěva Hukvaldů je výlet nejen pro milovníky pohádek, ale i pro nadšence klasické hudby.
Co se pije v Irsku?
V Irsku se samozřejmě pije Guinness, ten světoznámý černý ležák. Doporučuji ochutnat ho přímo v Dublinu v jeho domovské továrně. Nečekejte ale nic lehkého, je to pořádný “kalorický tank” ideální po celodenním treku po irské přírodě.
Irská whiskey je další nezbytnost. Liší se od skotské nejen tím “e”, ale i jemnější chutí a procesem výroby. Dobře se hodí k večernímu posezení u ohně po náročném dni pěší turistiky, třeba na úpatí hory Carrauntoohil.
Irská káva je skvělý způsob, jak se zahřát po deštivé túře po Cliffs of Moher. Kombinace silné kávy, whiskey, cukru a smetany vás rychle postaví na nohy. Dávejte si ale pozor na množství whiskey, abyste se nezastavili na cestě zpátky do kempu.
Baileys je sladký likér, skvělý na oslavu úspěšně zdolání nějaké náročnější trasy. Jeho krémová textura je příjemným zakončením dne stráveného v irské divočině. Pozor ale – snadno se z něj stane závislost!
Co se natáčelo v Třeboni?
Třeboň, klenot jižních Čech, se stala kulisou pro natáčení pokračování pohádky s oblíbenými Kotkem a Lamborou. Schwarzenberská hrobka, impozantní stavba s bohatou historií, a její rozlehlý park posloužily jako filmové lokace. Pro milovníky historie i pohádkových příběhů je to dvojnásobná atrakce. Schwarzenberská hrobka, mimochodem, je součástí rozsáhlého Schwarzenberského komplexu, zahrnujícího i krásný zámecký areál a rozsáhlé rybníky, které tvoří neodmyslitelnou součást Třeboně. Doporučuji návštěvu i samotného města, proslulého svými lázněmi a malebným historickým centrem. Procházka po třeboňských ulicích a okolí hrobky vám zaručeně zprostředkuje neopakovatelný zážitek. Nezapomeňte se podívat na plac, kde se natáčelo – snad tam ještě najdete nějaké filmové rekvizity! Informace o termínu premiéry pohádky vám poskytne místní informační centrum.
Kolik stojí život v Irsku?
Život v Irsku je drahý, náklady se pohybují od 550€ do 1000€ měsíčně, v závislosti na životním stylu a lokalitě. V Dublinu a dalších velkých městech počítejte s vyššími výdaji, blížícími se horní hranici. Cena nájmu tvoří značnou část výdajů, přičemž za menší byt v centru velkého města zaplatíte výrazně více než za větší byt na předměstí menšího města. Jídlo je relativně drahé, zejména v restauracích. Doprava závisí na vašich preferencích – MHD je dostupná ve většině měst, ale vlastní auto může být výhodnější pro cestování po venkově. Alkohol je v Irsku drahý, ceny v hospodách jsou vyšší než v supermarketech. Zážitky a volnočasové aktivity také přispívají k celkovým nákladům, ale Irsko nabízí mnoho bezplatných aktivit, jako jsou procházky v přírodě a návštěva historických památek. Pro přesnější odhad je důležité specifikovat vaše požadavky na bydlení, stravu a volnočasové aktivity.
Užitečné je srovnání cen v supermarketech s cenami v menších obchodech a trzích. Mnoho supermarketů nabízí slevy pro studenty nebo držitele karet věrnostních programů. Doporučuji zvážit nákup jídla v menších obchodech a na trzích pro ušetření peněz.