Co se nesmi na Islandu?

Island, země ohně a ledu, má svá specifika i v otázce dovozu. Nejdůležitější je vědět, že absolutně zapomeňte na maso a masné výrobky, nepasterizované mléko a vejce. Dovoz těchto položek je přísně zakázán, a to kvůli ochraně unikátní islandské fauny a flóry před zavlečením nemocí.

S sebou si můžete vzít maximálně 200 cigaret nebo 250 gramů tabáku na osobu starší 18 let. Alkohol je pod přísnou kontrolou a jeho dovoz je omezen, raději se informujte předem na konkrétní limity.

Zvířata? Zapomeňte na to bez speciálního povolení. Islandská příroda si zaslouží naši ochranu.

A ještě pár tipů od zkušeného cestovatele:

  • Kontroly na letišti jsou důkladné. Nepodceňujte je a mějte vše řádně připravené.
  • Informujte se o aktuálních předpisech na oficiálních stránkách islandských celních úřadů. Předpisy se mohou měnit.
  • Nenoste s sebou žádné rostliny. Riziko zavlečení invazivních druhů je vysoké.
  • Využijte příležitost a ochutnejte místní produkty. Islandská kuchyně je jedinečná.

Co se točilo na Islandu?

Island, země ohně a ledu, se stal překvapivě oblíbeným místem pro natáčení velkofilmů. Jeho dramatická krajina, od čedičových útesů po ledovcové řeky, nabízí nezaměnitelnou kulisu. Zde se natáčely titány jako Interstellar (2014), jehož ledové pláně dokonale ztvárňují mimozemskou planetu.

Fanoušci fantasy ocení, že Island posloužil jako kulisa pro několik epizod Hry o trůny (2011), kde jeho divoká příroda skvěle doplnila mrazivou atmosféru Severu.

Ani sci-fi nezaostává. Star Wars: Síla se probouzí (2015) a Star Trek: Do temnoty (2013) využily islandské lokality pro svou futuristickou vizi. Islandská krajina se objevila i v akčních filmech jako Transformers: Zánik (2014) a Batman začíná (2005).

A co je zajímavé? Island nenabízí jen klasické filmové lokace. Jeho jedinečná sopečná aktivita a geotermální zdroje inspirovaly tvůrce k vytvoření vizuálně strhujících scén. Není překvapením, že i marvelovský Thor: Temný svět (2013) a romantická komedie Walter Mitty a jeho tajný život (2013) využily krásu islandské přírody.

Pro filmové štáby je Island lákavý i díky stabilní politické situaci, kvalifikované pracovní síle a finančním pobídkám. Zde je malý výčet filmů:

  • Interstellar (2014)
  • Hra o trůny (2011)
  • Star Wars: Síla se probouzí (2015)
  • Transformers: Zánik (2014)
  • Batman začíná (2005)
  • Thor: Temný svět (2013)
  • Star Trek: Do temnoty (2013)
  • Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Mnohé další produkce zde našly svůj domov. Islandská filmová komise aktivně podporuje natáčení filmů a seriálů, čímž přispívá k rozvoji islandského filmového průmyslu a zároveň propaguje unikátní krásu tohoto ostrovního státu.

Co je typické pro Island?

Island? Jednoduše řečeno: intenzivní krása, která převyšuje veškeré nepříjemnosti, s nimiž se tam můžete setkat. Tohle je země, kde se vám doslova zastaví dech. Představte si: ohromující vodopády, jako je Gullfoss nebo Skógafoss, jejichž síla a majestátnost vás doslova pohltí. Pak jsou tu plovoucí ledovce, fascinující modrobílé masy ledu na Jökulsárlónu, které se pomalu, ale jistě, odlamují a plují do moře. A samozřejmě, nemůžeme zapomenout na sopky, tyhle mohutné symboly islandské krajiny, s jejichž aktivitou se můžete seznámit na různých místech ostrova, od mírných fumarol až po aktivní vulkány.

Ale Island není jen o dramatické přírodě. Je to mozaika kontrastů. Nekonečné scenérie zelených kopců, porostlých mechem a vřesem, střídají skalnaté hory, které se zvedají do nebes. Hluboké průsmyky, protkané divokými řekami, nabízejí úchvatné výhledy a pocit absolutní svobody. A nesmíme zapomenout na islandské koně, malá, ale silná a vytrvalá zvířata, která jsou neodmyslitelnou součástí islandské kultury a krajiny.

Tip pro cestovatele: Plánujte cestu s ohledem na počasí, které se může dramaticky měnit. Nepodceňujte sílu přírody a vždycky dodržujte bezpečnostní pokyny. A nezapomeňte na teplé oblečení, i v létě se mohou teploty rychle měnit. Pronájem auta je doporučen, abyste si mohli prohlédnout všechny skryté klenoty ostrova. Kromě toho, nenechte si ujít možnost ochutnat místní speciality, jako je například rybí polévka nebo fermentovaný žralok (hákarl), pokud se odvážíte.

Island je země, která vám navždy zůstane v paměti. Jeho krása je tak intenzivní a různorodá, že se stává nezapomenutelným zážitkem. Zažijte to sami!

Co nevynechat na Islandu?

Modrá laguna je turistický magnet, vstupenky rezervujte s předstihem. Voda je bohatá na minerály, ale cena je vysoká. Alternativou jsou Secret Lagoon nebo Mývatn Nature Baths, kde je méně lidí a nižší cena, ale stále skvělý zážitek.

Thingvellir (Þingvellir) – národní park s fascinující geologií, místem setkání tektonických desek a historickým významem. Prozkoumejte Almannagjá a Oxararfoss. Doporučuji delší pobyt než jen rychlou prohlídku.

Jezero Kerid Crater – krásné vulkanické jezero s červenými skalami. Možnost krásných fotografií, ale bývá přeplněné. Příjezd v ranních hodinách je výhodou.

Gejzír Strokkur – pravidelně chrlející gejzír. Nádherná podívaná, ale pamatujte na horkou vodu a udržujte bezpečnou vzdálenost.

Hverir – oblast s bahenními sopky a fumarolami. Vypadá jako z jiného světa, ale pozor na ostré kameny a páry. Noste pevnou obuv.

Sky Lagoon – moderní lázně s krásným výhledem na oceán. Dražší varianta, ale nabízí luxusnější zážitek.

Doporučuji si naplánovat trasy s ohledem na vzdálenosti, protože Island je rozlehlý. Pronájem auta je ideální. Počasí je proměnlivé, takže se připravte na všechny varianty.

Co se točilo na Lokti?

Loket, malebné městečko s impozantním hradem, není jen turistickou perlou, ale i oblíbeným filmovým místem. Jeho unikátní atmosféra láká filmaře již desítky let.

Pamatuji si, jak jsem tam byl… Natáčení se zde odehrálo například v případě slavného filmu Na západní frontě klid (1979), konkrétně úvodní scény. Loket skvěle ztvárnil ponurou atmosféru předválečné Evropy.

Další z filmových projektů, které Loket proslavily, je seriál Vlak dětství a naděje (1985). Tísnivá atmosféra pohraničního městečka, zachycená v seriálu, je zde dokonale autentická. Loket totiž svou polohou a architekturou skvěle evokuje dobu a náladu, kterou seriál zachycuje.

Pro úplnost, kromě zmíněných projektů se v Lokti natáčely i další filmy a seriály. Doporučuji prozkoumat místní turistické informační centrum pro podrobnější seznam.

Tipy pro návštěvu:

  • Projděte se po hradebních zdech hradu Loket a užijte si panoramatický výhled na řeku Ohři.
  • Navštivte hradní vězení, které nabízí fascinující pohled do historie.
  • Ochutnejte tradiční loketské perníky, které jsou místní specialitou.
  • Projděte se po malebných uličkách a objevte skryté zákoutí města.

Doprava: Loket je snadno dostupný autem i vlakem.

Čím je známý Island?

Island, země ohně a ledu, láká cestovatele svými dramatickými kontrastními scenériemi. Reykjavík, pulzující hlavní město, nabízí skvělý vstupní bod. Prozkoumejte jeho moderní architekturu, stylové kavárny a muzea, než se vydáte na cestu po ostrově. Nezapomeňte na Zlatý okruh – klasickou trasu k vodopádům Gullfoss a Seljalandsfoss, gejzír Geysir a národní park Þingvellir, světové dědictví UNESCO, kde se setkávají euroasijská a severoamerická tektonická deska. Pro milovníky přírody je tu nespočet dalších možností: ledové jeskyně (přístupné v zimě), černé písečné pláže, termální prameny, sopky a nádherné fjordy na severu a východě. Kromě toho Island nabízí pozorování velryb, túry po ledovcích a jízdu na sněžných skútrech. Pro ty, kteří hledají klid a samotu, jsou tu nekonečné pustiny a divoká příroda. Nepodceňte však proměnlivé islandské počasí a vždy se důkladně připravte na výlety do přírody.

Kolik stojí oběd na Islandu?

Island – země ohně a ledu, ale také země poměrně vysokých cen. Připravte se na to, že oběd vás zde pořádně prověří. Nedávný propad islandské koruny sice ceny mírně změkčil, ale stále platí, že se jedná o jednu z dražších zemí Evropy. Počítejte s cenou kolem 3000 islandských korun (ISK) za běžnou porci v restauraci. To je v přepočtu zhruba 18 EUR (cena se může lišit v závislosti na kurzu). Za pivo zaplatíte okolo 800 ISK (cca 5 EUR). Zajímavostí je, že na Islandu se spropitné běžně nedává – ceny v menu jsou konečné. Pokud se chcete stravovat levněji, doporučuji vyzkoušet místní supermarkety, kde nakoupíte základní potraviny za přijatelnější ceny. Pro milovníky street foodu je k dispozici několik stánků s hot-dogy, které představují chutnou a cenově dostupnější alternativu. Nezapomeňte ochutnat tradiční islandské pokrmy, jako je například plová ryba, ale připravte se na vyšší cenové rozmezí. Pro efektivnější plánování rozpočtu si předem zkontrolujte aktuální kurzy a ceny v daných restauracích.

Co nevynechat v Krkonosich?

Krkonoše, srdce Evropy, nabízejí nespočet zážitků. Nenechte si ujít tyto perly:

  • Sněžka a Obří důl: Vrchol Sněžky, nejvyšší hora Česka (1602 m n.m.), nabízí dechberoucí panoramatické výhledy. Obří důl, dramatická skalní soutěska, představuje impozantní ukázku krkonošské přírody. Počítejte s náročnou túrou, vhodné boty jsou nezbytností. Doporučuji navštívit Sněžku za jasného počasí pro nejlepší výhledy.
  • Pramen Labe a Cesta česko-polského přátelství: Symbolické místo, kde pramení Labe. Cesta vede malebnou krajinou a nabízí skvělé výhledy. Ideální pro klidnější procházku, vhodná i pro rodiny s dětmi. Věnujte pozornost detailům v okolí pramene.
  • Špindlerův Mlýn a Labská přehrada: Špindlerův Mlýn, známé horské středisko, nabízí široké možnosti aktivit, od lyžování po pěší turistiku. Labská přehrada nabízí krásné výhledy a možnost vodních sportů. V Špindlerově Mlýně se vyplatí zarezervovat ubytování předem, zejména v hlavní sezóně.
  • Sněžné jámy: Unikátní skalní útvary s bohatou historií. Dostanete se tam po náročnější túře, ale výhledy a samotná cesta za to stojí. Nezapomeňte na dostatek vody a vhodné oblečení.
  • Labský vodopád, Labský důl a Labská bouda: Romantický vodopád, malebný důl a útulná horská bouda – ideální kombinace pro jednodenní výlet. Labská bouda nabízí občerstvení a úžasné výhledy. Cesta je dobře značená, ale i tak doporučuji pevnou obuv.
  • Úpské rašeliniště: Krásné a klidné místo s unikátní flórou a faunou. Vhodné pro klidnější procházku a pozorování přírody. Dodržujte značené cesty, abyste ochránili toto křehké prostředí.
  • Wielki Staw a Maly Staw (Polská strana): Krásná horská jezera nabízejí klid a jedinečné výhledy. Pro jejich návštěvu je potřeba překročit hranici do Polska. Nezapomeňte na cestovní doklady.
  • Janské Lázně, Černá hora a Černohorské rašeliniště: Janské Lázně, známé lázeňské město, nabízí relaxaci a wellness. Černá hora je dalším skvělým výchozím bodem pro pěší turistiku a nabízí skvělý výhled. Černohorské rašeliniště je fascinující přírodní rezervace. V Janské Lázních si můžete vychutnat místní kulinářské speciality.

Tip: Vždy si zkontrolujte aktuální počasí a podmínky na turistických trasách před výletem!

Jak dlouho je tma na Islandu?

Délka tmy na Islandu se výrazně mění v závislosti na ročním období. Zima přináší dramaticky krátké dny, s pouhými 4-5 hodinami denního světla v prosinci. Představte si, že slunce vychází kolem 11. hodiny dopolední a zapadá už kolem 15.30! To ale neznamená, že je celých 19 hodin tma. Island zažívá tzv. „modrý soumrak“, kdy obloha zůstává světlá i po západu slunce, a podobně před východem slunce. Tento efekt je umocněn odrazem světla od sněhu, takže úplná tma v zimě není tak temná, jak by se mohlo zdát.

Na druhou stranu, léto nabízí fascinující protiklad. Během letního slunovratu v červnu slunce téměř nezapadá, a vy si můžete užívat téměř 24 hodin denního světla. To je ideální pro nekonečné výlety, procházky pod půlnočním sluncem a fotografování úchvatných islandských krajin v nepřerušovaném světle. Je ale důležité si uvědomit, že i v létě se slunce na krátkou dobu schová za horizont, takže úplná tma nenastane, ale spíše se jedná o období velmi slabého osvětlení. Ačkoli se vám může zdát, že máte nekonečný den, je důležité dodržovat spánkový režim, abyste se vyhnuli únavě.

Plánujete-li cestu na Island, důkladně si promyslete, jaké období roku chcete navštívit. Zimní tma může být fascinující, ale vyžaduje si specifickou adaptaci a vhodné vybavení pro cestování v tmavých a chladných podmínkách. Letní světlo zase nabízí jedinečné možnosti pro objevování ostrova, ale je třeba být připraven na spíše kratší noci.

Co je typické pro Irsko?

Irsko, země zelených kopců a dramatického pobřeží, si zaslouží mnohem víc než jen stručný popis. Smaragdový ostrov, jak se mu přezdívá, opravdu uchvátí svou nádhernou, bujnou vegetací. Všudypřítomné ovce, jejichž vlna tvoří základ pro tradiční irské svetry (Aranové svetry), čepice a kabáty, jsou jen jedním z prvků typického irského koloritu. Tyto svetry, ručně pletené s typickými vzory, jsou skvělým suvenýrem, ale pozor na padělky! Vyplatí se hledat certifikované výrobky.

Kromě pastvin a ovcí ale Irsko nabízí i úchvatné skalní útvary na divokém pobřeží Atlantiku. Moherské útesy jsou jen jedním z mnoha příkladů impozantních geologických formací. Procházka po jejich okraji je nezapomenutelným zážitkem, ale je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Doporučuji si předem ověřit aktuální povětrnostní podmínky.

A co byste neměli vynechat?

  • Národní parky: Killarney, Connemara – skvělé pro pěší turistiku a cyklistiku.
  • Západ slunce nad Atlantikem: Nezapomenutelný zážitek, který vás okouzlí.
  • Tradiční irská hudba: Puby nabízejí živou hudbu téměř na každém rohu, ať už se jedná o tradiční irské písně, či modernější interpretace.
  • Whisky: Ochutnávka irské whisky je zážitkem sama o sobě. Mnoho palíren nabízí prohlídky a degustace.

Plánování cesty je důležité. Doporučuji si předem zarezervovat ubytování, zejména v hlavní sezóně. Irsko je poměrně rozlehlé, takže je vhodné si dopředu naplánovat trasu a zvážit pronájem auta pro větší flexibilitu.

Irsko je zemí kontrastů, kde se spojuje divoká příroda s bohatou historií a kulturou.

  • Návštěva historických hradů a zámků
  • Prozkoumejte prehistorické památky jako Newgrange
  • Ochutnejte tradiční irské jídlo

Jak draho je na Islandu?

Island je drahý, to je fakt. Počítejte s vyššími cenami ubytování než v kontinentální Evropě. Hotely a guesthousy jsou drahé, ale levnější variantou jsou kempy, které jsou skvěle vybavené a hojně rozšířené po celém ostrově. Jídlo je také drahé, import potravin je nákladný. Proto doporučuju co nejvíce nakupovat v supermarketu Bonus nebo Kronan a vařit si sami. Jíst venku je značně drahé. Doprava je další položka, která vám rozpočet ztenčí. Autem je nejflexibilnější způsob cestování, ale benzín je drahý. Autobusy jsou levnější varianta, ale méně flexibilní. Letecká doprava mezi městy je také drahá, proto zvažte kombinace dopravy. Využijte bezplatnou přírodu – turistika je skvělý způsob, jak prozkoumat Island a ušetřit peníze. Mnoho turistických stezek je volně přístupných. Plánování cesty dopředu vám pomůže najít levnější letenky a ubytování. Sledujte akční nabídky. Konečně, pamatujte, že Island je jedinečný a jeho krása stojí za investici, i když to znamená pečlivé plánování rozpočtu.

Tip: Karta Icelandair stoji za zvážení – pokud budete létat, získáte slevu na různé aktivity a služby.

Tip: Kupte si Islanské koruny předem, abyste se vyhnuli nepříznivému kurzu.

Kolik je průměrný plat na Islandu?

Průměrná čistá měsíční mzda na Islandu dosahuje 155 133 Kč, což je v mezinárodním srovnání značně vysoká hodnota. To značně ovlivňuje vysokou životní úroveň, ale také vysoké ceny zboží a služeb. Pro srovnání, v Německu činí průměrná čistá mzda 104 624 Kč, v Belgii 100 130 Kč, v Rakousku 97 261 Kč a v USA 93 966 Kč. Rozdíl oproti kontinentální Evropě je markantní a odráží se i v cenách nemovitostí a dalších nákladech na život. Při plánování cesty na Island je proto nutné počítat s vyššími výdaji, ačkoliv vysoké mzdy se promítají do kvalitních služeb a infrastruktury. Island, navzdory své odlehlosti, nabízí turistům špičkový servis a širokou škálu aktivit, od geotermálních lázní po úchvatnou přírodu. Nicméně, vysoká cena života na Islandu je faktorem, který by se měl zvážit před plánovanou návštěvou.

Kolik stojí ostrov?

Chceš si koupit ostrov? To zní skvěle! Cenově je to hodně různorodé. V Evropě, konkrétně ve Středozemním moři, jsem našel Isollu Santo Stefano za 20 milionů EUR. To je pořádná investice! V Severní Americe se ceny pohybují od 1 milionu USD za Coconut Island (ideální pro začátečníky, skvělé pro vodní sporty a potápění – klidná voda, bohatý podmořský život) až po 8 milionů USD za Maia´s Island (exkluzivita, luxusní vybavení, soukromí). V Austrálii a na Novém Zélandu je to podobné. Nejdražší je Pakatoa Island za 21 milionů USD (fantastické pro jachting, rybaření a pozorování ptactva, krásná panenská příroda), ale najdeš i levnější varianty, jako je Kumutoto Bay za 430 tisíc USD (skvělé pro trekking, kayaking, pozorování delfínů – úžasná lokalita s panenskými plážemi). Před koupí si ale pořádně ověř dostupnost a udržitelnost ostrova, zejména infrastrukturu (voda, elektřina) a legislativní aspekty. Nepodceňujte ani náklady na údržbu a ochranu životního prostředí.

Co se točilo ve Žlebech?

Žleby, to není jen malebné místo s krásným zámkem, ale i kulisou pro řadu filmových a televizních produkcí! Nedávno se zde natáčela pohádka Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka – doporučuji navštívit zámek, abyste si sami prohlédli místa, kde se natáčelo. Ale to zdaleka není vše! Starší pamětníci si jistě vzpomenou na legendárního Robota Emila, který zde také našel své filmové útočiště. Romantickou atmosféru zámku podtrhují pohádky jako Královský slib a Šípková Růženka. A věděli jste, že se tu natáčely i scény pro Formanův Amadeus a dokonce i pro komedii Slasti otce vlasti? Zámku a okolí se skutečně vyplatí věnovat více času – kromě filmové historie zde najdete krásnou zahradu, interiéry zámku a bohatou historii, která se skrývá za zdmi tohoto malebného místa. Pro milovníky historie a filmu je to prostě povinná zastávka.

Tip pro cestovatele: Před návštěvou zámku si zjistěte otevírací dobu a případné prohlídkové trasy, abyste si cestu naplánovali co nejlépe.

Na co si dát pozor v Irsku?

Irsko je překvapivě bezpečná země, i co se drobných krádeží týče. Kapesní zloději zde nejsou tak rozšíření jako v jiných turistických destinacích. Nicméně, základní opatrnost nikdy neuškodí – cennosti si hlídejte, zvláště v přeplněných oblastech.

Hlavní riziko? Jízda vlevo! Pokud si půjčujete auto, věnujte jízdě vlevo maximální pozornost. Zvykněte si na ni co nejdříve a buďte připraveni na odlišný styl řízení.

Pozor na zvířata! Ano, srážka s krávou nebo ovčí na venkovských silnicích je reálná hrozba. Zvířata se pasou volně a neočekávaně se mohou objevit na vozovce. Jeďte opatrně a přizpůsobte rychlost situaci.

Klima: Irsko má proměnlivé počasí. Balte se na všechny varianty, od slunečného dne po silný déšť. Kvalitní nepromokavá bunda a pevná obuv jsou nezbytností.

Zdravotní péče: Jako občan EU máte nárok na zdravotní péči s Evropskou kartou zdravotního pojištění. Nicméně doporučuji si sjednat cestovní pojištění, které vám poskytne širší ochranu.

Alkohol: Irsko je proslulé svými pivy a destiláty. Užívejte si je s mírou a dbejte na zodpovědné pití alkoholu.

Co jedí Švédové?

Švédská kuchyně v terénu – co si vzít s sebou? Maso je základ – sušené maso z lososa (losos je výborný zdroj energie), sobí maso (ren) nebo zvěřina (např. liška, zajíc, pokud je lov povolen) se skvěle hodí na grilování nebo do polévky. Vepřové je sice těžší, ale v uzeném variantě vydrží déle. Ryby, především konzervy, jsou skvělou zásobou bílkovin a nenáročné na přípravu. Přílohy: Brambory, nejlépe uvařené předem a chlazené (v létě se rychleji kazí), jsou univerzální. Sušené brambory, krupice nebo instantní kaše jsou lehké a zabírají minimum místa. Další důležité potraviny: brusinky – skvělý zdroj vitaminů a skvěle chutnají i samotné, chleba (ideálně tvrdý, celozrnný), tuřín, zelí (nakládané vydrží déle). Nezapomenout na energetické tyčinky a ořechy. Tip pro turisty: sušené maso se skvěle hodí k instantní kaši, zvěřinu je vhodné si před výletem naporcovat a zmrazit. Před přípravou jídla v divočině je důležité dodržovat hygienu.

Důležité upozornění: V národních parcích a chráněných oblastech existují přísná pravidla pro sběr a lov. Je nutné se s nimi seznámit před cestou.

Kolik stupňů je v zimě na Islandu?

Island? Zimní teploty? Kolem nuly, řekněme. Ale to je jen suchá statistika. Golfský proud je tady skutečným vládcem, a tak se zima na Islandu liší od zimy třeba v Kanadě. Myslete si spíš na vlhký, chladný vítr, který prořezává kost a pocit sychravosti, nikoliv na mrazivé křupavé mrazy. Teploty se pohybují okolo 0 °C, ale to je průměr. Na jihu bude o něco tepleji, na severu a ve výškách samozřejmě chladněji. Počítejte s deštěm, s větrem, a občas i se sněhem, ale ten většinou dlouho neleží, ledaže byste se vydali do hor. Nezapomínejte na silný vítr – to je na Islandu klíčový faktor, který dramaticky snižuje vnímanou teplotu. A co je důležité – i když je kolem nuly, moře tu nikdy nezamrzá, díky zmíněnému Golfskému proudu.

Připravte se tedy na vrstvení oblečení – funkční prádlo, flís, nepromokavá vrstva a pořádná zimní čepice a rukavice. A nepodceňujte kvalitní nepromokavou obuv.

Co se natacelo na hradě Trosky?

Zřícenina hradu Trosky, s ikonickými věžemi Panna a Baba, se stala kulisou mnoha filmů a pohádek. Pamatuji si ji například z filmu Máj (2008), ale nejvíce mě zaujala v pohádce Princ a Večernice (1978), kde probíhal dramatický souboj prince Velena s Mrakomorem.

Zajímavost: Hrad Trosky není jen krásná kulisa, ale i místo s bohatou historií sahající až do 14. století.

  • Tip pro návštěvníky: Výstup na věže je sice náročnější, ale odměnou vám bude úchvatný výhled na Český ráj.
  • Doprava: Na hrad se snadno dostanete autem, ale i pěšky po značených turistických stezkách.

Kromě filmového a pohádkového využití, doporučuji si prohlédnout i samotné zříceniny a prozkoumat jejich historii.

  • Prohlédněte si zbytky paláce a hradeb.
  • Věnujte pozornost architektonickým detailům a představte si život na hradě v minulosti.
  • V okolí hradu najdete i další zajímavé památky a turistické trasy.

Co si obléct na Island?

Islandské počasí je notoricky známé svou proměnlivostí. Nepřipravujte se jen na chlad, ale i na vítr a déšť. Vrstvení je klíčové! Základ tvoří kvalitní funkční prádlo odvádějící pot. Na to pak vrstvy – triko s dlouhým rukávem, teplý svetr, třeba i fleecovou mikinu. Nepromokavá a větruodolná bunda je naprostá nezbytnost, ideálně s kapucí. Softshellová bunda poslouží jako skvělá střední vrstva, ale v silném větru a dešti nestačí.

Nepodceňujte kvalitní ponožky! Vlna je skvělým materiálem, který drží teplo i ve vlhkém prostředí. Berte jich dostatek, protože promočené ponožky vám zkazí celý den. Nezapomeňte na nepromokavé kalhoty – hodí se i lehké trekingové. Dobré turistické boty jsou samozřejmostí, ale i do města se vám budou hodit.

Doplňky: Šála, čepice a rukavice jsou nezbytné. Slunce na Islandu může být silné, i když je chladno, proto nezapomeňte na sluneční brýle a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. A nezapomeňte na pláštěnku, která ochrání váš batoh i další vybavení.

Tip pro zkušenější: Lehká voděodolná bunda a kalhoty se hodí i pro nenáročné výlety, ale při náročném túrách je třeba volit opravdu kvalitní, odolnější vybavení.

Scroll to Top