Portugalsko – země slunce, fado a úžasných suvenýrů! Co si ale vlastně odnést domů na památku? Nečekejte tuctové magnety. Zaměřte se na autentické kousky, které vám budou připomínat kouzlo této země.
Kůže a korek jsou portugalské stálice. Kvalitní kožené výrobky, od klíčenek po elegantní kabelky, jsou investicí, která vám vydrží. Korek, typický portugalský materiál, se objevuje v nejrůznějších podobách – od praktických podtácků po originální klobouky. Nezapomeňte se poptat i na korkové boty – pohodlné a stylové.
Vlněné koberce a přikrývky jsou ideálním dárkem pro chladnější dny. Vyznačují se bohatými barvami a tradičními vzory, které dodají vašemu domovu neopakovatelnou atmosféru. Vyplatí se investovat do kvalitnějšího kusu, který vám bude sloužit po mnoho let.
Keramika a malované džbánky jsou dalším skvělým suvenýrem. Najdete je v nejrůznějších velikostech a designech, od jednoduchých až po zdobené ruční malbou. Pro milovníky historie a umění jsou tyto kousky nepostradatelné.
Ručně tkané krajky z Portugalska jsou známé po celém světě. Jejich jemnost a propracovanost je fascinující. Ať už si vyberete krajkovou šálu, ubrus, nebo drobnější ozdobu, vězte, že držíte v rukou kus tradičního umění.
Proutěné výrobky, košíky, tácy a další drobnosti, dodají vašemu interiéru rustikální šarm. Zvláště v kombinaci s korkovými a keramickými doplňky vytvoří nádherný celek.
A nakonec, nezapomínejte na Barcelušského kohoutka. Tento symbol štěstí a spravedlnosti se objevuje v mnoha podobách – jako figurka, přívěsek, nebo součást náušnic. Podle legendy přinese štěstí každému, kdo ho vlastní. Věřte, nebo ne, ale osobně jsem se o tom přesvědčil!
Co se nesmí v Portugalsku?
Portugalsko je skvělé na turistiku, ale je potřeba znát pravidla. Zaprvé, peprné spreje jsou absolutně zapovězené – ani je nevozte s sebou! Dovoz je stejně zakázaný jako držení.
Dále, drogy jsou velký problém. Přechovávání, distribuce a prodej se trestají tvrdě, hrozí vysoké tresty odnětí svobody. Ani malé množství riskovat nestojí za to.
Co se týče kouření, tak veřejné prostory jsou z velké části nekuřácké. Vynechávejte si cigaretu jen ve vyhrazených oblastech, abyste se vyhnuli pokutě.
Kromě toho, v národních parcích a chráněných oblastech platí speciální pravidla ohledně pohybu v přírodě. Informujte se předem, abyste si zbytečně nezkomplikovali výlet. Např. je zakázáno opouštět vyznačené stezky mimo turistické trasy, rozdělávat oheň mimo určená místa nebo sbírat rostliny či nerosty.
- Doporučení pro aktivní turisty:
- Vždy si ověřte aktuální pravidla dané lokality před návštěvou.
- Noste s sebou dostatek vody a mapu.
- Informujte někoho o své trase a plánovaném návratu.
Pozor na divokou zvěř! V některých regionech se můžete setkat s divokými prasaty, liškami nebo hady. Dodržujte bezpečnou vzdálenost a v případě potřeby kontaktujte místní úřady.
Co se nesmí vyvážet ze Španělska?
Vyvážet ze Španělska se nesmí řada věcí, a to v souladu s mezinárodními a španělskými zákony. Základem je samozřejmě dodržování celních předpisů EU a Španělska. Nepodceňujte to, sankce mohou být vysoké. Kromě zbraní a starožitností, které jsou logicky regulovány, dbejte zvýšené opatrnosti u předmětů z přírody. Mnoho turistů si neuvědomuje, že i zdánlivě nevýznamné suvenýry, jako jsou korály, mušle, některé druhy kamenů či mořské hvězdice, podléhají přísným omezením, a jejich vývoz může být zakázán, a to i v případě, že se jedná o „pouhé“ suvenýry. Jedná se o ochranu ohrožených druhů a ekosystémů. Před cestou si ověřte přesné předpisy, a to jak na stránkách španělských celních úřadů, tak i na webech zaměřených na ochranu životního prostředí. Doporučuji si pořídit kopii relevantních dokumentů a mít je s sebou. Nezapomeňte, že i rostliny, semena a plody některých druhů podléhají regulacím. Zkušenost z desítek zemí mě naučila, že nevědomost neomlouvá. Riziko pokuty a ztráty času na letišti či v přístavu není nic příjemného. Vždy je lepší být připraven a vyhnout se nepříjemnostem.
U starožitností je situace složitější. Nejen, že potřebujete doklady o původu, ale i odborné posouzení, zda se skutečně nejedná o kulturní dědictví Španělska. V případě pochybností je lepší se daného předmětu vzdát. Stejně tak u rostlinných vzorků je lepší se řídit pravidlem, že pokud si nejste naprosto jisti, že je jejich vývoz povolen, raději je nechte na místě. Pamatujte, že ochrana přírody je důležitá a sankce za její porušování mohou být značné.
Co se jí v Portugalsku?
Portugalská kuchyně je neodmyslitelně spjata s mořem. Plody moře a ryby tvoří její hlavní pilíř. Treska (bacalhau), připravovaná stovkami způsobů, je skutečnou národní ikonou. Ne nadarmo se říká, že Portugalci znají tisíc a jeden způsob, jak ji připravit. Kromě ní se hojně konzumují mečouni, humři, krabi, krevety a chobotnice. Kvalita mořských plodů je v Portugalsku výjimečná, díky strategické poloze země na Atlantském oceánu.
Ovšem portugalská gastronomie není jen o rybách. Vepřové a drůbeží maso také hrají důležitou roli, a to zejména ve vnitrozemí. Doporučuji ochutnat Cozido à Portuguesa, vydatný dušený pokrm s masem, klobásou a zeleninou, nebo Francesinha, sendvič s masem a roztaveným sýrem, typický pro Porto.
Pro úplný gastronomický zážitek je důležité ochutnat i regionální speciality:
- Algarve: Zde se zaměřte na čerstvé ryby grilované na uhlí a mořské plody.
- Lisabon: Vyzkoušejte Pastéis de Nata, lahodné malé krémové koláčky.
- Porto: Nezapomeňte na Francesinha a samozřejmě na portské víno.
Na závěr, ačkoliv je mořská kuchyně dominantní, portugalská nabídka je překvapivě rozmanitá. Je to země, kde se snoubí tradice s moderními trendy v gastronomii, což zaručuje nezapomenutelný kulinářský zážitek.
Co se nesmí vyvazet z Portugalska?
Z Portugalska se nesmí vyvážet především zboží podezřelé z padělkování – to se týká hlavně značkových věcí jako hodinek, kabelek nebo sportovního vybavení. Inspekce se zaměřují i na radarové detektory, jejichž držení a vyvážení je často zakázáno.
Důležité je vědět, že se to týká i předmětů, které se zdají být originální, ale ve skutečnosti jsou padělky. Problémy můžete mít i s vyvážením velkého množství vzácných kovů, bankovek a mincí (přesné limity si ověřte předem), šperků a drahých kamenů. Pokud máte v plánu vyvézt cokoliv cennějšího, vezměte si s sebou doklad o koupi, abyste prokázali jeho původ a legální pořízení.
Postup při zabavení zboží je obvykle takový, že celní úředníci předmět zabaví a sepisují protokol. Můžete se ocitnout v nepříjemné situaci s možnou pokutou nebo dokonce soudním řízením. Doporučuji důkladně si před cestou zjistit aktuální předpisy, zvláště pokud si plánujete něco drahého koupit.
Další věci, na které je třeba dávat pozor:
- Ochrana přírody: Vyvážení chráněných rostlin nebo živočichů (ať už živých, nebo jako suvenýry) je absolutně zakázáno.
- Antiky a umělecká díla: Vyvážení starožitností a uměleckých děl může být omezeno, a budete potřebovat speciální povolení.
- Dřevo: Vývoz dřeva a dřevěných výrobků může být regulován, a proto je dobré mít patřičné doklady.
Tip: Pokud si nejste jisti, zda můžete určitou věc vyvézt, raději se informujte předem na portugalském celním úřadě nebo na ambasádě ČR v Lisabonu. Prevence je vždycky lepší než následné problémy.
Na co si dát pozor v Portugalsku?
Portugalsko je obecně bezpečná země, ale jako zkušený cestovatel vím, že opatrnost nikdy neuškodí. I v těch nejbezpečnějších koutech Evropy se najdou místa, kde je potřeba zvýšené ostražitosti.
Bezpečnostní rizika:
- Kapesní krádeže: Klasika turistických destinací. V přeplněných oblastech, na trzích, v dopravních prostředcích a zejména v nočních hodinách buďte ostražití. Dbejte na své peněženky, telefony a fotoaparáty. Nevystavujte drahé šperky a elektroniku na odiv.
- Odlehlá místa po setmění: V Lisabonu, ale i v dalších městech, se vyhněte odlehlým čtvrtím, parkům a málo osvětleným uličkám po setmění. Zejména Bairro Alto, Alfama a Cais do Sodré v Lisabonu vyžadují zvýšenou opatrnost v noci.
- Podvodníci: Dávejte si pozor na podezřelé nabídky a lidi, kteří se vás snaží odvést od turistických tras. Nevěřte neznámým lidem, kteří vám nabízejí neobvyklé služby.
Tipy pro bezpečnou cestu:
- Informujte se: Před cestou si zjistěte informace o bezpečnosti v konkrétních oblastech, které plánujete navštívit.
- Používejte zdravý rozum: Nedávejte najevo, že máte u sebe velké množství hotovosti. Nechoďte sami po odlehlých místech v noci.
- Kopie dokladů: Udělejte si kopie všech důležitých dokladů a uložte je odděleně od originálů.
- Pojištění: Nepodceňujte cestovní pojištění, které vám v případě potřeby poskytne potřebnou pomoc.
- Uložte si důležité kontakty: Mějte po ruce kontaktní údaje na místní policii a ambasádu.
Dodržováním těchto jednoduchých rad si výrazně zvýšíte šanci na bezpečnou a příjemnou dovolenou v Portugalsku.
Co je typické pro Portugalsko?
Portugalsko, země kontrastů, mě uchvátilo svou jedinečnou atmosférou. Tolerance a multikulturní prostředí jsou zde skutečně patrné – všudypřítomná pohoda a otevřenost místních obyvatel k cizincům je nápadná. Nečekejte žádné přehnané projevy, spíše nenápadnou vstřícnost a laskavost.
Tradice sice pomalu blednou, ale stále narazíte na pozoruhodné zvyky. Tradiční černé šaty portugalských vdov, i když se již nenosí tak běžně, dodávají některým oblastem specifické kouzlo. Vidět je můžete spíše na venkově nebo v menších městech.
Rodina a přátelé hrají v životě Portugalců klíčovou roli. Společné posezení u dobrého jídla a vína je nedílnou součástí portugalské kultury. Nebojte se zapojit do konverzace – i když neumíte portugalsky, úsměv a gesto porozumění prolomí ledy.
Katolická víra je hluboce zakořeněna v portugalské společnosti. Mnoho kostelů a klášterů svědčí o bohaté náboženské historii země. Navštivte některý z nich, abyste pocítili atmosféru a prohloubili své porozumění kultuře.
Na závěr bych dodal, že zažít pravé Portugalsko znamená ponořit se do jeho pomalého tempa života, vychutnat si autentickou kuchyni a nasát atmosféru malebných vesniček i pulzujících měst. Nečekejte spěch a stres, ale nechte se unášet klidným proudem života.
Odkud se nesmí vyvážet mušle?
Vyvážení mušlí z Evropy obvykle není problém, pokud máte doklad o koupi – účtenku si pečlivě uschovejte! Situace se ale dramaticky mění jinde. Mnohé země Středomoří, například Egypt a Turecko, mají přísná pravidla, která se týkají ochrany mořského ekosystému. V těchto oblastech platí absolutní zákaz vyvážení korálů, a to bez ohledu na jejich velikost nebo zda jsou součástí suvenýru. Týká se to i ostatních chráněných druhů mořských živočichů – pro jistotu se raději informujte na místě u místních úřadů, abyste se vyhnuli nepříjemnostem na letišti. Důležité je si uvědomit, že ochrana mořského života je klíčová a nelegální obchod s chráněnými druhy může mít vážné důsledky. Nepodporujte tento obchod a kupujte si suvenýry zodpovědně. V některých oblastech se navíc můžete setkat s omezeními ohledně sběru mušlí i na pláži. Zde je důležité respektovat místní zákony a tradice.
Tip pro cestovatele: Fotografie a vzpomínky jsou mnohem hodnotnější a trvanlivější než suvenýry, které by mohly ohrozit unikátní ekosystém.
Co si dovézt z České republiky?
Česko nabízí pestrou paletu suvenýrů, od klasiky po unikátní kousky. Sklo a křišťál z českých skláren, jako je například Moser, představují špičku světového sklářství – investujte do ručně foukaných kousků, jejichž hodnota s časem roste. Pivo, samozřejmě, je povinná položka. Nehledejte jen klasické lahve, ale i originální pivní sady, otvíráky nebo třeba pivní lázeňské soli. Tradiční hračky z dříva, často zdobené lidovými motivy, jsou skvělým dárkem pro děti, ale potěší i dospělé sběratele. Granátové šperky, typické pro české granáty z Turnova, nabízejí širokou škálu designů, od klasických až po moderní. Při výběru dbejte na certifikaci kamene.
Mezi tradiční potraviny patří bezesporu trdelník, medovník a různé druhy koření. Nezapomeňte ochutnat místní sýry a uzené maso. Pro milovníky netradičních suvenýrů doporučuji vltavíny, unikátní tektity nacházející se jen v České republice. Šperky s vltavíny jsou skutečnou raritou. Česká kosmetika na bázi bylinných extraktů a lázeňských solí, často obohacená o minerální bahno z Karlových Varů, je skvělou volbou pro všechny, kteří hledají přírodní a kvalitní produkty. V lázních se vyplatí nakoupit i přímo lázeňské produkty – soli, bahno či masážní oleje. Nezapomeňte na doklady o původu, zvláště u skla a šperků, pro případné celní kontroly.
Jak je draho v Portugalsku?
Portugalsko – cenově? Zhruba srovnatelné s Českem, ale s důležitými nuancemi. Nečekejte dramatické úspory, ale ani bankrot. Maso a zelenina, zejména ta kupovaná na místních trzích (mercados), vás příjemně překvapí nižší cenou. Oblékání se také dá zvládnout levněji, hlavně pokud se vyhýbáte značkovým obchodům. Naopak, připravte se na vyšší výdaje za alkohol, konkrétně víno v restauracích vás může pořádně zaskočit. Podobně i ceny jídel v turistických oblastech a restauracích vyšší kategorie budou znatelně vyšší než u nás. Cigarety a drogerie také patří mezi dražší položky.
Klíčové je, kde a co kupujete. V Lisabonu nebo v Algarve, v turistických centrech, počítejte s vyššími cenami než ve vnitrozemí nebo v menších městech. Vyplatí se nakupovat v menších obchodech a na místních trzích, kde objevíte autentické produkty za nižší ceny. Supermarkety typu Continente nebo Lidl nabízejí standardní sortiment za ceny srovnatelné s Českem.
Doporučuji využít místní speciality, jako je bacalhau (treska) nebo pastel de nata. I když se může zdát cena vyšší, je to investice do autentického gastronomického zážitku. V případě ubytování je situace podobná – levnější možnosti existují, ale záleží na lokalitě a termínu.
Celkově lze říci, že Portugalsko není extrémně drahé, ale chytrý přístup k nákupům je nutný, abyste si udrželi rozpočet pod kontrolou. Plánujte předem, využívejte místní trhy a vyhýbejte se turistickým pastím a budete se cítit v Portugalsku komfortně a finančně v pohodě.
Jak se portugalsky řekne ahoj?
Portugalské „Olá“ je základní a univerzální pozdrav, vhodný pro jakoukoli denní dobu. Nicméně, pro větší formálnost, nebo v závislosti na čase dne, je vhodné použít specifické výrazy.
Pro bližší seznámení s portugalskou kulturou je dobré vědět:
- „Bom dia“ (dobré ráno) se používá od rána do poledne.
- „Boa tarde“ (dobrý den/odpoledne) se používá od poledne do večera.
- „Boa noite“ (dobrou noc) se používá od večera do rána, a také jako rozloučení.
Užitečné nuance:
- Portugalská kultura je poměrně formální, takže zdvořilé oslovení je vždy na místě.
- V závislosti na regionu se mohou objevit i regionální variace pozdravů, ale „Olá“ je všestranné a srozumitelné.
Na co si dát pozor ve Španělsku?
Španělsko je obecně bezpečná země, ale jako v každé turistické destinaci, i zde číhají drobní zloději. Kapesní krádeže jsou nejčastějším problémem, především v přeplněných oblastech jako jsou metro, turistické atrakce a rušné ulice velkých měst, zejména Barcelony a Madridu. Všímejte si svého okolí a nenechávejte cenné předměty na očích.
Méně časté, ale přesto důležité: Dávejte pozor na podvodníky, kteří se snaží odlákat vaši pozornost, aby vám ukradli peněženku. To se může stát i v méně přeplněných oblastech. Naučte se základní španělské fráze, abyste se lépe dorozuměli a dokázali se snadněji vyhnout nepříjemným situacím.
Doprava: Většina problémů s bezpečností souvisí s dopravou. Dávejte pozor při přecházení ulic, řidiči v některých městech nejsou vždy ohleduplní k chodcům. Využívejte oficiální taxislužby a vyhýbejte se neoznačeným vozidlům.
Zdraví: I když Španělsko má kvalitní zdravotní systém, doporučuji si sjednat cestovní pojištění. V horkých měsících je důležité dodržovat pitný režim a chránit se před slunečním zářením.
Kulturní citlivost: Španělé jsou hrdí na svou kulturu a tradice. Respektujte místní zvyky a chovejte se ohleduplně.
Co je typické pro Slovensko?
Slovenská kuchyně je pestrá a odráží vlivy okolních zemí. Základem jsou masové pokrmy, především vepřové, zvěřina a stále populárnější skopové. Drůbež je také hojně zastoupena. K masu se tradičně podávají brambory v různých formách, kyselé zelí a cibule. Vepřové sádlo je nezbytnou součástí mnoha receptů. Důležité jsou i obilniny a luštěniny, které tvoří základ mnoha polévek a příloh.
Ovoce je zastoupeno klasickými druhy jako jsou jablka, hrušky, švestky, meruňky a broskve. Za ochutnání ale rozhodně stojí i méně známé plody jako kdoule a blumy, které se zpracovávají na kompoty, marmelády a pálenky.
Sezónní sběr lesních plodů je oblíbenou zábavou i zdrojem potravin. V lesích najdete hojně houby, maliny, jahody a borůvky. Při sběru hub je ale nutná opatrnost a doporučuje se poradit se zkušeným houbařem, abyste se vyhnuli otravě.
Tip pro turisty: Vyzkoušejte lokální speciality v menších restauracích mimo turistické centra, kde ochutnáte autentičtější kuchyni. Nebojte se experimentovat s tradičními pálenkami a víny.
Lokální speciality k ochutnání:
- Bryndzové halušky
- Kapustnica (kyselá polévka)
- Štrúdl
- Lokše
Kde ochutnat typická jídla:
- Tradiční hospody a restaurace v menších městech a vesnicích
- Lokální farmářské trhy
- Agroturistika
Co přivézt z ČR?
Co si přivézt z České republiky? Klasika je jistota: obrazy Josefa Lady pro milovníky folklóru, dobrodružství Švejka v knižní podobě (v angličtině, němčině, ruštině… pro mezinárodní okruh) a nezapomeňte na edice s pamětními medailemi, které jsou vkusným a kompaktním dárkem. Méně známé, ale skvělé jsou tradiční české kapesní nože “rybičky” – ideální suvenýr s funkčním využitím. Perníčky – ano, ale vyberte si ty s originálním designem, ne masovou produkci.
Originální dárky: Místo sirek zvolte kvalitní české pivo v miniaturním balení, pro milovníky módy pak ponožky s českou tematikou (např. s Pražským hradem) – překvapivě populární. Vyhněte se levným suvenýrům. Investujte do kvalitního 3D přáníčka s motivem Prahy. Místo nudných magnetů zvolte originální klíčenku.
Gurmánské speciality: Moravské víno je samozřejmostí, ale zkuste i kvalitní medovinu nebo regionální speciality, jako jsou sušené houby – pro milovníky kulinářských zážitků. Nepodceňujte lokálně vyráběné čaje a bylinné směsi. Pro gurmany představují skvělý dárek.
Tip pro zkušenější cestovatele: Zkuste najít unikátní výrobky z českého skla nebo keramiky od lokálních umělců. To je záruka originality a nezapomenutelného suvenýru.
Co neminout na Slovensku?
Slovensko, země kontrastů a skrytých pokladů, nabízí nespočet krás. Patnáct míst, která byste si neměli nechat ujít? To je jen začátek! Malá Fatra, ideální pro pěší turistiku s úchvatnými výhledy a malebnými vesničkami. Vysoké Tatry, královna slovenských hor, s majestátními štíty, ledovcovými jezery a vynikajícími podmínkami pro lyžování. Slovenský ráj, ráj pro milovníky soutěsek, vodopádů a skalních měst – připravte se na náročnější, ale o to krásnější túry. Pieniny, s ikonickým Dunajcem a možnostmi splouvání řeky. Poloniny, divoká a nedotčená oblast s bukovými pralesy, ideální pro poznávání autentické přírody. Bešeňová nabízí relaxaci v termálních lázních, skvělé po prožití aktivního dne v horách. Vodní nádrž Orava je místem pro vodní sporty a klidnou rekreaci s nádherným okolím. A nakonec, Bratislava, pulzující hlavní město s bohatou historií, skvělou gastronomií a rušným nočním životem – ideální kombinace pro obohacení výletu.
Nezapomeňte na důkladnou přípravu před cestou, včetně vhodné turistické obuvi a mapy. Počasí v horách se může rychle měnit, proto sledujte předpověď a buďte připraveni na všechny eventuality. Ať už se vydáte kamkoliv, Slovensko vás okouzlí svou krásou a rozmanitostí.
Co je typické pro Třetihory?
Třetihory – to je fascinující éra geologické historie! Na začátku vládlo tropické až subtropické klima, s hojnými a rovnoměrnými srážkami. Představte si husté, bujné pralesy, plné života. Dominující byli drobní savci, kteří se teprve začínali rozrůzňovat. Později se klima ještě více oteplilo, ale srážky se staly méně pravidelnými. Pralesy začaly řídnout, uvolňovaly prostor a vytvářely různé biotopy. To umožnilo rozvoj větších savců – představte si první hlodavce, primáty, dokonce i rané kopytníky! Byla to doba experimentů s evolucí a rozmanitostí forem života. Kolem středu třetihor se ovšem klima začalo měnit, ochlazovalo a vysušovalo, což vedlo k dalším změnám v rostlinných i živočišných společenstvech a připravilo půdu pro další vývoj fauny a flóry, která nakonec vyústila v dnešní podobu světa.
Dnes v terénu můžete najít zkameněliny z této doby, od listů a dřeva po kosti dávných savců. Dobře zachovalé lokality se nacházejí například v různých částech světa, a studium těchto fosilií nám umožňuje rekonstruovat prostředí a životní styl těchto pradávných tvorů. Hledejte informace o paleontologických nalezištích v České republice – objevíte překvapivě bohaté důkazy z třetihor!
Co koupit jako dárek z Česka?
Hledáte originální dárek z Česka? Zapomeňte na tuctové suvenýry! Nabídka je pestrá a záleží na vkusu obdarovaného. Pro milovníky umění jsou skvělým tipem reprodukované obrazy Josefa Lady, zachycující kouzlo českého venkova. Kniha, případně komiks, s dobrodružstvím Švejka je zárukou smíchu a kulturního zážitku.
Chcete něco jedinečného? Zvažte jedlé mince či pamětní medaile s českou tématikou. Pro prakticky založené jedince je ideální tradiční kapesní nůž – česká rybička. Milovníci sladkostí ocení domácí perníčky, které se dají pořídit v nejrůznějších tvarech a příchutích.
Nepodceňujte sílu drobných detailů. Originální sirky s českými motivy, vtipné ponožky nebo 3D přání s pražskou panoramatou potěší i nenáročné obdarované. Pro znalce vína je tu samozřejmě moravské víno – od světlých vín po robustní červené, vybírejte dle chuti obdarovaného.
A pro ty, co ocení netradiční dárek s kouskem české přírody, jsou tu sušené houby. Nezapomeňte ale, že je nutné je správně skladovat a uchovat jejich aroma. Při výběru hledejte produkty od ověřených prodejců s certifikátem kvality.
- Tip pro cestovatele: Většinu těchto dárků můžete zakoupit přímo na místě, v tradičních obchodech s českými výrobky, ale i v mnoha turistických obchodech po celé republice.
- Tip pro výběr: Zvažte, co obdarovaný rád sbírá, čím se zajímá, aby byl dárek co nejpříjemnějším překvapením.
- Pamatujete: Při výběru dárků dbejte na kvalitu a originalitu. Vyhněte se levným napodobeninám.
Na co si dát pozor na Slovensku?
Plánujete výlet na Slovensko? Skvělé! Ale než vyrazíte, je pár věcí, na které byste si měli dát pozor. Dopravní situace se tam v poslední době dost proměnila. Pozor na nové dopravní předpisy! Pokuty jsou citelně vyšší, než jste zvyklí. Padesátka v obcích je svatá, kontroly jsou časté. Alkohol za volantem je absolutní tabu – i jen jedno pivo může znamenat problém. Nezapomeňte na helmy a reflexní prvky, to je samozřejmost. Novinkou je povinná přilba pro cyklisty i mimo obec.
A co v zimě? Zimní pneumatiky jsou naprostá nutnost, a to i v případě, že je sníh jenom mírně. Nepodceňujte to! A další drobnost, která může znepříjemnit cestu, je parkování na chodníku – to je přísně zakázané.
Ještě jedna věc, která koluje mezi turisty: panika kolem lékárniček je zbytečná. Základní lékárnička by ale měla být součástí vaší výbavy stejně jako doma. Nicméně, žádná zvláštní složení, specifická pro Slovensko, nejsou potřeba.
Na závěr ještě pár tipů zkušeného cestovatele: Před cestou si vždy ověřte aktuální dopravní informace na stránkách slovenské policie. Mějte po ruce i mapu, signál GPS může v některých oblastech kolísat. A hlavně, užívejte si cestu! Dobře se připravte, a vaše cesta po Slovensku bude bezproblémová a plná zážitků.