Co si můžu vzít za jídlo do letadla?

Jídlo do letadla – tipy zkušeného turisty:

Zapomenu na nudné sendviče! Pro leteckou cestu volím lehké, ale energeticky vydatné jídlo, co vydrží a nezkazí se.

Pevné potraviny:

  • Ovoce a zelenina: Jablka, banány, mrkev – ideální, jen se vyhněte šťavnatému ovoci, co by mohlo ušpinit. Sušené švestky nebo meruňky dodají energii.
  • Pečivo: Místo klasického chleba zvolte něco vydatnějšího – chlebové placky, tvrdé rohlíky.
  • Energetické tyčinky: Skvělý zdroj rychlé energie, vybírejte ty s vysokým obsahem vlákniny.
  • Ořechy a semínka: Vysokoenergetické, lehké a vydrží. Ale pozor na alergie!
  • Tvrdé sýry: Parmezán, čedar – skladují se dobře.

Tekutiny:

Pravidlo 100 ml platí striktně. Vzal bych si radši termosku s čajem nebo kávou, co si teplé dám před letem, a balenou vodu (v kufru).

  • Tip: Před letem si dejte vydatnější jídlo, abyste v letadle neměli takový hlad.
  • Tip: Nezapomeňte na žvýkačky nebo pastilky na tlak v uších při vzlétání a přistání.

Co neprojde letištní kontrolou?

Letištní kontrola je důkladná, proto je lepší se na ni důkladně připravit. Kromě zřejmých věcí jako jsou zbraně (včetně replik!), výbušniny a hořlaviny, si dejte pozor na pyrotechniku, i zdánlivě neškodné věci jako silné zapalovače (např. ty s benzínovým plněním). Chemické a toxické látky jsou striktně zakázané, a to i v malém množství (léky si nezapomeňte dát do originálních obalů s označením). Ostré a špičaté předměty, jako nůžky, pilníky, šroubováky, i větší nože (i tzv. “cestovní”) patří do odbaveného zavazadla. Nezapomeňte, že i netradiční zbraně, jako praky, kuše či tasery, jsou zakázány. Důkladně zkontrolujte obsah příručního zavazadla, abyste předešli zbytečným komplikacím a zdržením. Tekutiny jsou povoleny v malých lahvičkách (max. 100 ml) v průhledném zip-lock sáčku. Na webových stránkách letiště, které navštěvujete, najdete přesný seznam zakázaných předmětů. Doporučuji si to přečíst před cestou.

Co nepatří do evakuačního zavazadla?

Evakuační batoh? Klíč je v minimalizmu! Zapomeňte na zbytečné kilogramy. Objemné předměty typu kempingového křesla nebo velkých stanů tam nemají co dělat. V nouzi vám spíš zkomplikují únik než pomohou.

Jídlo? Ano, ale s rozumem. Rychle se kazící potraviny jsou na seznam tabu. Sáhněte po vydatných, ale trvanlivých věcech: energetické tyčinky, sušené ovoce, ořechy. Hlavně nic, co by vám při zkažení způsobilo zdravotní problémy.

Alkohol? V nouzi vám spíš uškodí než pomůže. Dehydratace a snížená schopnost úsudku nejsou ideální společníci v krizi. Raději sáhněte po filtrované vodě nebo tabletkách na její čištění.

Střelné zbraně a nebezpečné látky a jedy jsou absolutně nepřípustné. Zvýší riziko úrazu pro vás i vaše okolí a v nouzi se z nich stane více problém než pomocník.

Co naopak patří do evakuačního batohu?

  • Základní lékárnička: náplasti, obvazy, analgetika, antiseptikum.
  • Nůž: multifunkční je ideální.
  • Zapalovací prostředky: odolný zapalovač, zápalky v nepromokavém obalu.
  • Kompas a mapa: nebo GPS navigace s nabitou baterií.
  • Náhradní baterie: pro GPS, čelovku a další elektroniku.
  • Lehká, ale teplá vrstva oblečení: i v létě se počasí může rychle změnit.
  • Vodotěsný obal na dokumenty: občanský průkaz, pojištění.
  • Malá svítilna nebo čelovka: s náhradními bateriemi.

Pamatujete si pravidlo: Lehké, kompaktní a nezbytné!

Co je zakázáno na palubu letadla?

Do příručních zavazadel rozhodně nepatří zbraně, výbušniny a hořlaviny – to je samozřejmé. Méně zřejmé je, že se zákaz týká i mnoha běžných předmětů. Do kategorie nebezpečných látek spadají i chemické a toxické látky, jejichž definice je poměrně široká. To zahrnuje například silné čisticí prostředky, ředidla a dokonce i některé léky, pokud nejsou řádně označeny a v originálním balení. Velmi striktní pravidla platí i pro tekutiny a gely. Ty musí být v nádobkách s objemem maximálně 100 ml a uložené v uzavíratelném průhledném plastovém sáčku o objemu do jednoho litru. Vzpomeňte si na to před odjezdem, ať vás u bezpečnostní kontroly nezdržují. Každý letištní personál si vykládá předpisy trochu jinak a je lepší se vyhnout jakémukoliv riziku zbytečných komplikací. Zde je nutné být důsledný a před cestou si důkladně zkontrolovat aktuální pravidla leteckých společností a příslušných letišť, jelikož pravidla se mohou měnit.

Nezapomeňte, že i některé zdánlivě neškodné předměty mohou být problematické. Například větší množství gelových tužek, spreje na vlasy, či větší balení krému na holení je lepší dát do odbaveného zavazadla.

Co mohu mít v batohu do letadla?

Do příručního zavazadla na palubu letadla si bez omezení objemu jednotlivých balení můžete vzít:

  • Dětské a kojenecké jídlo na dobu letu. Můžete mít mléko, kaše, přesnídávky – vše v originálním obalu. Pro případné kontroly je dobré mít u sebe doklad o věku dítěte (rodný list, cestovní pas).
  • Léky a dietní jídlo na dobu letu. Vždy je vhodné mít s sebou lékařský předpis nebo potvrzení od lékaře, abyste předešli komplikacím při kontrole. Balení by měla být označená a léky by měly být v původním obalu. Pokud máte s sebou injekční stříkačky, je důležité mít k nim lékařskou zprávu.
  • Tekutiny, aerosoly a gely zakoupené v obchodech za bezpečnostní kontrolou letiště (tzv. STEB – Security Tamper Evident Bag). Tyto musí být zabalené v neporušeném bezpečnostním sáčku. Většinou se jedná o sáčky s uzávěrem, který nelze znovu uzavřít. Všímejte si označení obchodů, které prodávají zboží v STEB.

Důležité upozornění: Objem tekutin, aerosolů a gelů v STEB je omezen na maximálně 100 ml na jedno balení. Všechna tato balení musí být umístěna v jednom průhledném zip sáčku o maximálním objemu 1 litr.

  • Před cestou si pečlivě zkontrolujte povolená zavazadla u své letecké společnosti. Pravidla se mohou lišit.
  • Balení léků a tekutin by mělo být co nejvíce přehledné a snadno dostupné pro kontrolu.
  • V případě pochybností se obraťte na leteckou společnost nebo pracovníky letiště.

Co na ředění krve do letadla?

Létání a krevní sraženiny – téma, které by nemělo podceňovat žádný častý cestovatel. Riziko vzniku trombózy během dlouhých letů je skutečné. A co s tím? Dostatečná hydratace je klíčová! Zapomeněte na kávu a alkohol před letem a během něj. Kofein a alkohol totiž odvodňují tělo, což je přesně to, čemu se chceme vyhnout.

Neperlivá, nízkomineralizovaná voda je váš nejlepší přítel na palubě. Doporučuji si ji vzít dostatek s sebou, protože ceny na palubě bývají často přemrštěné. A nezapomeňte pít průběžně, ne jen na jeden šup. Malé doušky po celý let jsou efektivnější.

Pro zvýšení prokrvení dolních končetin se doporučuje pravidelné protahování a pohyb. I když se vám nechce vstát z pohodlného sedadla, věnujte několik minut každých pár hodin protahování nohou a chození po uličce. Stačí pár kroků. Na delších letech to oceníte.

Kompresní punčochy mohou být dalším skvělým pomocníkem. Zlepšují krevní oběh v nohách a snižují tak riziko vzniku krevních sraženin. Investice do kvalitních punčoch se vyplatí, zvláště pokud trpíte křečovými žilami nebo máte k trombózám predispozici.

Léky na spaní? Raději ne. Spánek je sice fajn, ale v kombinaci s nehybností na dlouhém letu to riziko trombózy zvyšuje. Raději se snažte o klidný spánek bez pomoci medikamentů.

Co nesmím mít v odbaveném zavazadle?

Takže, co vám rozhodně nesmí chybět v odbaveném zavazadle? To je jednoduché – nic z následujícího. Letíte přece v letadle, ne na divokém západě!

Výbušniny a zábavná pyrotechnika: Jasně, chápu, že ten krásný ohňostroj z dovolené by se vám hodil i doma. Ale letadlo není ideální místo pro jeho představení. Věřte mi, už jsem viděl letištní kontroly!

Střelné zbraně a munici: I když máte legální povolení k držení zbraně, neznamená to, že si ji můžete vzít na palubu. Prostě to nezkoušejte. Povolení k přepravě zbraně vyžadují speciální postupy a povolení od letecké společnosti.

Nože, břitvy, sekery a podobné ostré předměty: Zde je potřeba zdravý rozum. Každý ví, že tupý nůž v kufru je mnohem bezpečnější. A věřte, že vaše parádní sbírka nožů v kufru rozhodně není na letišti vítána.

Chemické a toxické látky: To je kapitola sama o sobě. Kyseliny, žíraviny, bělidla – to všechno patří do skříně, ne do letadla. Existují speciální předpisy pro přepravu nebezpečných látek, ale tohle rozhodně není věc, na kterou byste se měli spoléhat na improvizovanou improvizaci.

Hořlaviny: Zapalovače, zápalky, spreje, laky na vlasy… To všechno jsou potenciální nebezpečí. A věřte mi, že hasicí přístroje na palubě nejsou neomezené.

Žhavící zapalovače: Specifický typ zapalovače, který by mohl i po vypnutí způsobit požár, je taky zapovězený. Je to z bezpečnostních důvodů a má to logiku.

Radioaktivní, toxické a infekční látky: Tohle snad ani netřeba komentovat. Doufám, že si takové věci s sebou neberete.

Obranné spreje a repelenty: Většina sprejů podléhá přísným omezením. Lepší je vzít si na ochranu před hmyzem repelent v malém balení do příručního zavazadla a pro případnou ochranu se spolehnout na bezpečnostní opatření letiště.

Baterie: Nezapomínejte na dodržování pravidel pro přepravu baterií. Některé typy, zejména větší lithium-iontové baterie, podléhají zvláštním pravidlům a často se nesmí přepravovat v odbaveném zavazadle.

Léky: Vždycky mějte léky v originálním balení s předepsaným lékařským předpisem.

Co můžu mít v batohu v letadle?

Do batohu na palubu letadla si bez omezení objemu jednoho balení můžeš vzít dětské a kojenecké jídlo na cestu. Nezapomeň na léky a dietní jídlo (s lékařským potvrzením – vždycky lepší mít!), a tekutiny, aerosoly a gely koupené v duty free zóně na letišti v neporušeném bezpečnostním balení. Tohle je základ. Pro aktivního turistu je důležité si uvědomit, že v batohu by se měly nacházet i věci pro případ zpoždění letu: náhradní baterie pro GPS, powerbanku, čelovku (i když to není tekutina, je to věc, která v nouzi může zachránit život), lehkou pláštěnku, multifunkční nástroj a malou první pomoc. Malá cestovní lékárnička je taky klíčová – obvazy, náplasti, léky proti bolesti, proti průjmu a na alergie. Ušetří to starosti a zjednoduší situaci při nečekaných událostech.

Pro pohodlnější cestování s batohem si přibalte i malou cestovní osušku z mikrovlákna, skladnou lahvičku s vodou a ručník na oči. Nezapomeň na cestovní dokumenty v nepromokavém obalu, kopie důležitých dokladů a samozřejmě i dobrou náladu!

Co si nemuzu vzít do letadla?

Co si nemůžete vzít do letadla, je komplexnější otázka, než se na první pohled zdá. Záleží na tom, zda se jedná o příruční nebo odbavené zavazadlo a samozřejmě na konkrétním předmětu. Obecně platí, že cokoliv může představovat bezpečnostní riziko, je zakázáno.

Zde je shrnutí s ohledem na nejčastější dotazy, ale vždy si před letem ověřte aktuální pravidla u vaší letecké společnosti:

  • Kapky do očí: Bez problémů, jak v příručním, tak v odbaveném zavazadle.
  • Lak na nehty a odlakovač: V příručním zavazadle je povolen pouze lak na nehty, a to v omezeném množství (obvykle do 100 ml), odlakovač je většinou zakázán v obou typech zavazadel kvůli hořlavosti. Vždy kontrolujte předpisy letecké společnosti, protože existují výjimky pro lehce hořlavé varianty.
  • Léky: Léky, které potřebujete během letu, si vezměte s sebou v příručním zavazadle. Je vhodné mít s sebou lékařský předpis. Odbavené zavazadlo je méně vhodné pro léky, které potřebujete ihned.
  • Holicí strojky (na jedno použití): Povoleny v obou typech zavazadel.

Důležité upozornění: Tekutiny, spreje a gely v příručním zavazadle musí být v obalech o objemu maximálně 100 ml a všechny musí být uloženy v jednom uzavíratelném průhledném sáčku o objemu maximálně 1 litr. Některé předměty, jako zbraně, výbušniny a hořlavé materiály, jsou zakázány zcela. Nezapomeňte na omezení velikosti a hmotnosti zavazadel. Před cestou se vždy informujte u letecké společnosti o nejnovějších pravidlech, protože se mohou měnit.

Co si nemohu vzít na palubu letadla?

Co se týče příručního zavazadla, letecké společnosti po celém světě (od Austrálie po Argentinu, od Kanady po Keňu) mají striktní pravidla. Základní pravidlo? Nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje samozřejmě výbušniny, hořlaviny, toxické látky a chemikálie – a to i v zdánlivě neškodných podobách, jako jsou například některé druhy sprejů. Zkušenosti z mnoha let cestování mi ukázaly, že i zdánlivě nevinné věci mohou způsobit problém.

Zbraně a jejich imitace jsou absolutně zakázány, a to zahrnuje i repliky. Myslete na to i u zdánlivě neškodných předmětů, které by mohly být chybně interpretovány bezpečnostní službou.

Paralyzéry a podobné spreje jsou v příručním zavazadle absolutně nepřípustné. A co je důležité – omezení se vztahují i na množství přepravovaných tekutin, gelů a aerosolů. Jednorázové zapalovače jsou obvykle povoleny v omezeném počtu, ale vždy je lepší se informovat u vaší letecké společnosti.

Doporučuji vždy zkontrolovat aktuální pravidla na webu vaší letecké společnosti, jelikož se mohou v detailech lišit. Lepší je být obezřetný a předejít zbytečným problémům na letišti.

Proč nemít kraťasy v letadle?

Letecká doprava a oblečení – zdánlivě jednoduchá rovnice, která se však může snadno proměnit v noční můru. Těsné, neprodyšné kalhoty, to je recepta na katastrofu, zvláště na delších letech. Představte si: stisknuté nohy v kombinaci s nízkým tlakem v kabině – otok nohou je takřka zaručen. Bolest, nadměrné pocení a pocit nepříjemného zapaření vám zaručí let, na který jen tak nezapomenete – a ne v dobrém smyslu.

Proč tedy volit šortky? Zdá se to jako logické řešení, ale opak je pravdou. Klimatizace v letadlech je často nastavená na nižší teplotu, než byste čekali. V letních šortkách, či sukni, se budete během letu klepat zimou. Teplota v kabině se navíc může měnit v závislosti na poloze letadla a fázi letu.

Ideální volbou je tedy volnější oblečení z prodyšných materiálů, jako je len, bavlna nebo funkční materiály. Vrstvení oblečení je také skvělým řešením – můžete si sundat svrchní vrstvu, pokud se vám bude horko. Nezapomeňte na pohodlnou obuv – v letadle strávite hodiny sezení, a tak pohodlné boty jsou klíčové pro komfortní cestování. Myslete na to, že během letu se vaše tělo může chovat trochu jinak, než na zemi – a to se týká i regulace teploty. Připravte se na všechny možné situace a vyberte si takové oblečení, které vám zajistí maximální komfort po celou dobu letu.

A ještě jedna rada na závěr: nepodceňujte vliv dehydratace na otékání končetin. Pijte dostatek tekutin během letu, ale vyhýbejte se nadměrnému množství kofeinu a alkoholu.

Co se musí vyndat z příručního zavazadla?

Při balení batohu na výlet, ať už na hory nebo k moři, mysli na bezpečnostní kontrolu. Větší elektroniku, jako je notebook nebo tablet, vyndáš z batohu před kontrolou – ušetříš si tak zdržování. Stejně tak tekutiny, aerosoly a gely musí být v průhledném sáčku o objemu maximálně jednoho litru a každá lahvička nesmí přesáhnout 100 ml. To se týká i krémů na opalování, deodorantu, pasty na zuby a podobně. V letadle ti to ušetří nervy, ale i na horách nebo v lese je důležité mít věci srozumitelně uspořádané a rychle dostupné. Při náhodných kontrolách se tak vyhneš zbytečným komplikacím. Pro rychlé hledání doporučuji používat kompresní obaly na oblečení a vodotěsné obaly na elektroniku – minimalizuje to riziko poškození.

Mimořádná bezpečnostní opatření můžou vést k dočasnému přerušení odbavení, proto počítej s rezervou času. Vždycky je lepší přijít s předstihem než spěchat a riskovat zmeškání letu (nebo autobusu/vlaku). Dobře zorganizovaný batoh je klíčem k efektivnímu cestování a k příjemnému zážitku.

Které léky nesmí do letadla?

Lékárnička na cesty? Žádný problém! Léky na předpis si s sebou můžete vzít bez omezení – důležité je mít u sebe předpis. Stejně tak volně prodejné léky, jako jsou ty proti bolesti hlavy, horečce, nebo na zažívací potíže.

Ano, i kapky, sirupy a spreje v množství větším než 100 ml jsou povoleny, ale budete je muset vyndat z kufru a dát do samostatné přepravky na bezpečnostní kontrole. Z vlastní zkušenosti vím, že usnadníte práci sobě i personálu, pokud budete mít léky v průhledném sáčku.

Tip pro zkušené cestovatele: Nezapomeňte na léky na případnou aklimatizaci, průjem, nebo alergické reakce. A vždy si vezměte trochu větší zásobu, než očekáváte, pro případ zpoždění letu. Vždy je lepší mít léky po ruce.

Důležité upozornění: Při cestách do některých zemí se vyplatí zkontrolovat, zda nejsou některé léky zakázány. Informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí dané země.

Co si vzít do letadla na dlouhý let?

Dlouhý let může být náročný, proto je důležité se na něj dobře připravit. Nepodceňujte hydrataci – láhev na opakované plnění vodou je klíčová. Léky, které pravidelně užíváte, mějte po ruce v příručním zavazadle. Nafukovací cestovní polštář vám pomůže k pohodlnějšímu spánku, ale zvažte i škrabošku na spaní pro větší soukromí a ticho. Špunty do uší jsou nezbytností, eliminují ruch motoru a okolí.

Hygienické potřeby a kosmetika by měly být v cestovním balení, abyste dodrželi limity tekutin. Powerbanka je pro dobíjení elektroniky naprostá nutnost, zvláště pokud plánujete sledovat filmy nebo poslouchat hudbu. Jídlo a svačina zabrání hladu a případným nepříjemnostem, ale nezapomeňte na pravidla leteckých společností ohledně tekutin a ostrých předmětů. Vyberte si lehká, nekapající jídla.

Tip navíc: Přibalte si malou deku nebo šátek, letadla bývají chladná. Kniha nebo e-čtečka vám pomohou zkrátit čas. Nezapomeňte na cestovní doklad a důležité dokumenty v snadno přístupné kapse. A pokud máte strach z létání, připravte si předem uklidňující techniky, např. relaxační hudbu nebo audioknihu.

Co si vzít při evakuaci?

Jídlo: Nejen konzervy, ale i energetické tyčinky, sušené ovoce a ořechy – lehké, výživné a s dlouhou trvanlivostí. Pečivo v igelitovém sáčku zvládne pár dní, ale suchary jsou jistější. Hlavně dostatek vody, minimálně 2 litry na osobu a den, ideálně v lehkých, opakovaně použitelných lahvích. Důležité je i hořčík a elektrolyty pro doplnění minerálů ztracených potem.

Vybavení: Kromě misky a příboru, multifunkční nůž, zápalky v nepromokavém pouzdru, malá lékárnička s náplastmi, antiseptikem a léky na bolest. Hlavně kvalitní batoh s polstrovanými ramenními popruhy pro pohodlné nošení. Lehká, ale odolná pláštěnka a spacák, pokud je situace kritická.

Dokumenty a finance: Osobní doklady v nepromokavém obalu, kopie důležitých dokumentů zvlášť, hotovost – malé bankovky, karta (pokud je signál), informace o pojištění. GPS navigace s nabitou baterií – ne vždy je spolehlivá síť.

Ostatní: Přenosné rádio s náhradními bateriemi, čelovka nebo svítilna s extra bateriemi. Toaletní potřeby na minimum, vlhčené ubrousky šetří místo a vodu. Malá mapa okolí, kompas – pro orientaci v případě výpadku navigace. Zvukový signál (píšťalka) pro přivolání pomoci. Multitool – šikovný pomocník v mnoha situacích.

Důležité: Vše by mělo být v co nejmenším a nejlehčím balení. Zvažte, co je skutečně nezbytné, aby se batoh dal pohodlně nést.

Co neprojde do letadla?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří zbraně, výbušniny, nože (ani tzv. „multitooly“ s noži – raději je nechte doma nebo v batohu s sebou), hořlaviny (líh, spreje na vaření, zapalovače – v příručním zavazadle max. 2 ks), nebezpečné chemické látky (baterie, které mohou vytéct!), obranné spreje a tlakové nádoby (plechovky s plynem, nádobky s kompresovaným vzduchem).

Důležité u elektroniky: Baterie z notebooků, mobilů, fotoaparátů a powerbank musí být vždy vyndány. Pokud letíte s větší powerbankou (nad 100 Wh), řešte to předem s leteckou společností. V příručním zavazadle nesmí být baterie s energií nad 160 Wh.

Tip pro turisty: Vždy si zkontrolujte aktuální pravidla letecké společnosti, protože se mohou měnit. Některé předměty, které se zdají neškodné, mohou být v některých zemích zakázány. Praktické je mít všechny důležité dokumenty (letenky, pojištění) v elektronické podobě na více zařízeních, ale i vytištěné. Nezapomeňte na cestovní lékárničku s nezbytnými léky, ale s ohledem na pravidla pro přepravu kapalin.

Nepodceňujte bezpečnost! Nedodržení pravidel může vést k zabavení předmětů, zpoždění letu, a v nejhorším případě i k právním problémům.

Co si sbalit do batohu do letadla?

Co se týče příručního zavazadla do letadla, můj letitý zkušenosti mi říkají: balte se na první den jako Robinson Crusoe! Nepodceňujte zpoždění zavazadel – to se stává častěji, než si myslíte. Proto vždycky s sebou v příručním zavazadlu mějte věci na první den: spodní prádlo, tričko, ponožky, hygienické potřeby (zubní kartáček, pasta, malé mýdlo), deodorantu a vlhčené ubrousky – ty vám zachrání život v mnoha situacích.

Nepodceňujte léky! Všechny potřebné léky, ať už na předpis, nebo volně prodejné, mějte u sebe. Zbytečné komplikace na neznámém místě se vám opravdu vyplatí ušetřit.

Peníze a doklady – to je svatá trojice! Kreditní karty, hotovost v místní měně (ideálně v menších nominálích), cestovní pas a kopie všech důležitých dokumentů (uložené odděleně od originálů!). Nikdy je nedávejte do odbaveného zavazadla.

Bonusový tip pro zkušené cestovatele: Přibalte si malou powerbanku na dobíjení telefonu, nějaké zdravé svačinky (tyčinka, oříšky) a malou cestovní sadu první pomoci. A nezapomeňte na sluchátka!

A ještě něco: Zkontrolujte si povolenou hmotnost a rozměry příručního zavazadla u vaší letecké společnosti – to vám ušetří spoustu nepříjemností na letišti.

Co nesmi být v kufru v letadle?

Do příručního zavazadla rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje klasické podezřelé jako výbušniny (i jejich neškodně vypadající imitace!), hořlavé látky (od laky na nehty po alkohol nad 70%), toxické chemikálie a jedy. Zbraně všech druhů jsou samozřejmě absolutně zakázané, a to včetně zbraní s paralyzujícím účinkem, jako jsou spreje. I obyčejné zapalovače jsou často omezeny na jeden na osobu – a v některých zemích jsou dokonce zakázány i ty. Mnoho zemí má navíc specifická omezení pro přepravu léků, baterií (zejména lithiových), a dokonce i některých potravin. Před cestou si vždy důkladně ověřte pravidla letecké společnosti a příslušných letišť – na webových stránkách IATA a jednotlivých leteckých společností naleznete podrobné informace. Nepodceňujte to, nezávisle na tom, zda cestujete s letenkou z Prahy, Londýna, Sydney, nebo Bangkoku. Riziko ztráty nebo poškození zavazadla je jedno, ale bezpečnostní riziko je úplně jiné kafe. Nedostatek informací může vést k nepříjemnostem a zdržení na letišti, a v horším případě i k vážným problémům.

Zapamatujte si: lepší se jednou dvakrát ujistit, než riskovat komplikace. Vždy je lepší vyřadit potenciálně problematické položky z příručního zavazadla, než se s nimi loučit na letišti. Vždy si přečtěte aktuální pokyny.

Co mohu mít u sebe v letadle?

Co si můžete vzít do letadla? To je otázka, na kterou vám rád zodpovím s letitými zkušenostmi zkušeného cestovatele. Pravidla se mohou lišit, vždy si proto ověřte aktuální informace u vaší letecké společnosti. Zde je však obecný přehled, co jsem se naučil:

Důležité: Značka * znamená, že množství je omezené a podléhá pravidlům o kapalinách (obecně do 100ml v jednom sáčku). znamená, že i když je to povoleno, je to věc, s kterou se občas potýkám s problémy při kontrole. Vždy je lepší být připraven a mít vše řádně zabaleno.

  • Potraviny:
  1. Plechovky a sklenice (omáčky, ořechové máslo, ovoce v sirupu, želé, mléčné dezerty, marmelády, čokoláda, med): V příručním i odbaveném zavazadle, ale s ohledem na omezení tekutin v příručním zavazadle. Vždy je lepší volit pevnější obaly, abyste předešli nehodám.
  2. Orientální koření (tekuté omáčky): Omezení tekutin platí i zde. V příručním zavazadle pouze v malých, povolených objemech.
  3. Sýry: Zde záleží na konzistenci. Tvrdé sýry obvykle nejsou problém, měkčí sýry je lepší dát do odbaveného zavazadla. Obaly musí být pevné a nepropustné.
  4. Čerstvé ovoce, zelenina, bylinky: Obvykle bez problémů v obou typech zavazadel, ale mějte na paměti, že některé země mají přísná pravidla ohledně dovozu čerstvých produktů.

Tip pro zkušeného cestovatele: Vždy si zabalte svačinu na cestu. Letištní občerstvení bývá drahé a nemusí vždy vyhovovat vašim preferencím. Nezapomeňte na pitný režim. V letadlové kabině je často suché klima, proto si vemte dostatek tekutin. Ať už je to voda nebo džus, nezapomeňte na povolená množství v příručním zavazadle.

Scroll to Top