Co si přivézt z Amsterdamu?

Klasické dřeváky (holandsky klompen) koupíte všude, ale raději sáhněte po ručně vyráběných, ty mají větší hodnotu. Nezapomeňte zkontrolovat kvalitu dřeva a zpracování. Modrý fajáns Delftware je krásný, ale pozor na napodobeniny – hledejte značku, která garantuje originalitu. Tulipánové cibulky? Jen pokud máte jistotu, že je dovezete domů legálně a že vám je proclení dovolí.

Co se týče jídla, sýry jsou jasná volba. Vyzkoušejte Goudu, Edamer nebo starý sýr z oblasti Noord-Holland. Na trhu najdete i menší sýrárny s unikátními druhy. Vafle si sice můžete dát i na místě, ale kvalitní balené vafle s různými příchutemi jsou skvělý dárek. Kupujte v obchodech, ne na turistických místech, abyste měli jistotu kvality za rozumnou cenu. Holandské kakao je famózní, doporučuji vybírat z řady značek, které se zaměřují na kvalitu surovin. Máslové bonbony (drop) a lékořice – to je na chuť, ale pro milovníky těchto sladkostí je to ráj! Nebojte se experimentovat s různými příchutěmi, od klasické až po netradiční jako např. sůl.

Tip: Místo tuctových suvenýrů zkuste hledat lokální produkty z malých manufaktur. Najdete tak originálnější a kvalitní dárky, které lépe vystihnou atmosféru Amsterdamu a Nizozemska.

Co si přivézt ze Srí Lanky?

Nepodceňujte sílu místních trhů! Právě tam objevíte nejzajímavější a nejauthentičtější suvenýry za nejlepší ceny. Vyhýbejte se turistickým pastím – ty sice nabízejí pohodlí, ale cena za něj bývá vysoká. A co by to bylo za cestu na Srí Lanku bez čaje? Cejlonský čaj je světově proslulý a výběr je nepřeberný – od černých a zelených čajů po bylinné směsi. Doporučuji ochutnávku na čajových plantážích a nákup čaje přímo od zdroje – tak si budete jistí kvalitou a podpoříte místní farmáře. Nezapomeňte si pořídit i nějaké kvalitní koření – skořice, kardamom a další vám připomenou exotickou vůni ostrova i doma.

Co vidět v Amsterdamu za 3 dny?

Amsterdam za tři dny? Skvělý plán! Začněte na Dam, srdci města, s majestátním Královským palácem. Všimněte si kontrastu mezi jeho monumentálností a sousední Nieuwe Kerk, krásným gotickým kostelem, který hostí i výstavy. Pro milovníky nákupů je tu de Bijenkorf, luxusní obchodní dům.

Kontrastní zkušeností bude návštěva čtvrti červených luceren, ale pozor, berte to s respektem k místním obyvatelům. Klidnější atmosféru najdete v Begijnhofu, oáze klidu s historickými domky.

Pro milovníky umění jsou nezbytná Rijksmuseum s holandským zlatým věkem a Van Gogh Museum, které vám nabídne komplexní pohled na život a dílo tohoto mistra. Doporučuji si na obě muzea vyhradit dostatek času. Před návštěvou si zarezervujte vstupenky online, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Prozkoumejte také kanály – projížďka lodí je skvělý způsob, jak objevit skryté zákoutí města. Nezapomeňte ochutnat místní sýry a pivo!

Tip: Amsterdam je skvěle prozkoumatelný na kole. Pronajměte si kolo a projděte se po cyklostezkách podél kanálů.

Co je typické pro Holandsko?

Holandsko, země tulipánů a větrných mlýnů, je mnohem víc než jen klasická turistická destinace. Jeho kouzlo tkví v kontrastu: moderní architektury Amsterdamu s malebnými vesničkami, kde se čas zastavil. Plochá krajina, protkána kanály a říčkami, je skutečným rájem pro cyklisty. Prozkoumejte ji na kole, nejlepším způsobem, jak si užít holandský venkov. Nezapomeňte na návštěvu Keukenhofu, zahrady plné milionů tulipánů, která kvete na jaře – skutečný zážitek pro smysly. A co teprve Amsterdam? Kanály, proslulé domy na štíhlých pilířích, Anne Franková dům, Rijksmuseum s Rembrandtem a Vermeerem – to vše je nutností pro každého návštěvníka. Ale Holandsko skrývá i další poklady: Zaanse Schans s ikonickými větrnými mlýny, kostýmové městečko Volendam, pláže Severního moře ideální pro surfování a windsurfing. Nepodceňujte ani holandskou gastronomii – od tradičních sýrů a vaflí po moderní restaurace s hvězdami Michelin. Kvalita života je zde skutečně vysoká, což je znát na každém kroku. Myslete na to, že Holandsko je malé, takže se dá snadno procestovat i během krátké dovolené. Plánujte předem, abyste si stihli užít co nejvíc.

Pro efektivní cestování po Holandsku doporučuji využívat výbornou veřejnou dopravu, ať už vlaků nebo tramvají. Nezapomeňte si také pořídit kartu I amsterdam City Card, která vám umožní volný vstup do mnoha muzeí a atrakcí a neomezenou jízdu MHD. A pro milovníky piva – holandské pivo je skvělé a určitě ochutnejte několik místních značek.

Holandsko je prostě zemí, která nabízí něco pro každého – ať už hledáte kulturu, historii, přírodu, nebo jen klidnou dovolenou. Připravte se na nezapomenutelný zážitek.

Co dovést z Nizozemska?

Z Nizozemska si kromě klasických tulipánových cibulí a dřeváků přivezu něco víc než jen suvenýry. Delftský porcelán je samozřejmostí, ale doporučuji se zaměřit na lokální výrobce, můžete narazit na unikátní kousky. Marihuana je sice legální, ale s její přepravou přes hranice je to riskantní. Raději sáhnu po kvalitních stroopwaflech – skvělý energetický zdroj po náročném dni na kole. A sýr? Nejen Goudu, ale i menší sýrárny nabízejí speciality, které ochutnáte jen na místě. Cykloturistika je v Nizozemsku perfektní. Využijte rozsáhlé sítě cyklostezek a prozkoumejte národní parky, třeba Hoge Veluwe s jeho úžasnou přírodou a muzeem Kröller-Müller s kolekcí Van Gogha. Nezapomeňte na praktické vybavení – dobrou cyklistickou mapu a pláštěnku – počasí je proměnlivé. Pokud máte čas, vydejte se na výlet po pobřeží – tamní duny a pláže jsou úžasné. Zvažte návštěvu některého z historických měst jako Utrecht či Leiden. V Amsterodamu pak kromě kanálů a muzeí zkuste projížďku po městských kanálech lodí. Nepodceňujte kvalitní turistické boty – budete hodně chodit.

Na co si dát pozor v Amsterdamu?

V Amsterdamu je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, zejména v přeplněných turistických zónách. Kapsáři a drobní zloději jsou zde běžní a využívají chaosu k krádežím. Nenechávejte cennosti volně přístupné a buďte si vědomi svého okolí.

Další důležité body:

  • Cyklisti: Amsterdam je město cyklistů, kteří mají přednost. Buďte při přecházení ulic velmi obezřetní a dávejte pozor na kola jedoucí ze všech stran, i na chodnících.
  • Drogy: I když jsou coffee shopy legální, prodej a užívání jiných drog je nelegální a trestné. Držte se zákona.
  • Ceny: Amsterdam je drahé město, zejména co se týče ubytování a stravování. Plánujte rozpočet dopředu.
  • Problémy s dopravou: Doprava ve městě může být zdlouhavá, zvažte použití veřejné dopravy nebo chůze. Tramvaje a metro jsou efektivní.
  • Přeplněnost: Mnoho populárních atrakcí je v hlavní sezóně extrémně přeplněných. Plánujte si návštěvy předem a zvažte návštěvu mimo hlavní sezónu.

Doporučení:

  • Používejte zabezpečené ubytování.
  • Nevystavujte drahé šperky a elektroniku.
  • Hlídejte si své věci v dopravních prostředcích a na přeplněných místech.
  • Naučte se alespoň základní fráze v holandštině.

Co si přivézt z Benátek?

Benátky nabízejí nepřeberné množství suvenýrů, ale skutečný cestovatel hledá autentičnost. Klasické masky z karnevalu jsou samozřejmostí, ale zkuste se zaměřit na méně turistické varianty, třeba ručně vyráběné masky z menších dílen mimo hlavní turistické trasy. Sklo z Murana je ikonické, ovšem ceny se značně liší podle kvality a zpracování. Investujte raději do menšího, ale kvalitněji vyrobeného kousku, než do laciné napodobeniny. Oblečení pro gondoliéry je zajímavé, ale zvažte jeho praktičnost – kvalitní replika může být těžká a nepraktická pro cestování. Ručně malované tkaniny a hedvábí jsou skvělou volbou, ale prověřte jejich původ a kvalitu – pozor na nekvalitní imitace. Koření, i když klasické, může nabídnout překvapení, pokud se vydáte do menších obchodů mimo hlavní ulice. Magnetky a pohledy jsou nejjednodušší, ale zkuste hledat originální designy, ne jenom tuctové reprodukce známých památek. Místo oblečení s motivy Benátek zvažte spíše kousek kvalitní italské látky, z níž si později necháte ušít něco jedinečného. A nezapomeňte na Burano – barevné ostrůvky nabízejí jedinečné ručně vyráběné krajky a originální keramiku.

Křišťál je v Benátkách méně zastoupen, než se běžně myslí. Je lepší se zaměřit na skutečné speciality Muránského skla a kvalitnější ruční práce, než na křišťálové předměty pochybného původu.

Co nevynechat v Benátkách?

Benátky – co opravdu stojí za vidění:

Svatopetrské náměstí (Piazza San Marco): Nevynechejte ikonické náměstí, ale připravte se na davy. Doporučuji návštěvu brzy ráno nebo pozdě večer pro klidnější atmosféru. Vstupte do baziliky svatého Marka – její bohatá výzdoba je dechberoucí. Nezapomeňte na Dóžecí palác s jeho fascinující historií a tajnými průchody.

Most vzdechů (Ponte dei Sospiri): Romantický most s legendou o posledních vzdeších odsouzenců. Pro nejlepší fotku se vydejte na most Rialto.

Peggy Guggenheim Collection: Pro milovníky moderního umění je tato sbírka skutečným pokladem. Nabízí klidnější alternativu k přeplněným turistickým atrakcím.

Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari a Santa Maria della Salute: Obě baziliky jsou architektonickými skvosty s bohatým uměleckým dědictvím. Frari ukrývá Tizianova mistrovská díla.

Gallerie dell’Accademia: Prohlídka galerie je nezbytná pro hlubší pochopení benátského umění. Zde najdete mistrovská díla od Belliniho po Titiana.

Tip navíc: Prozkoumejte Benátky mimo hlavní turistické trasy. Ztratit se v úzkých uličkách a objevovat skryté kanály a mosty je nezapomenutelný zážitek. Použijte vaporetto (vodní autobus) pro efektivní a romantickou dopravu.

Co se nesmí na Srí Lance?

Na Srí Lance platí přísná pravidla, takže si dejte pozor, co s sebou vezete. Základní pravidlo? Žádná narkotika! To je naprosto tabu a hrozí vám za to vážné problémy.

Co se týče vývozu, tak to je složitější. Zapamatujte si, že vyvážet zlato, platinu, stříbro, drahokamy a polodrahokamy (i ve špercích!) je zakázáno. Nezkoušejte to, celní kontrola je důkladná. Stejně tak je zakázáno vyvážet slonovinu, zbraně a munici.

Důležité pro milovníky přírody: Vyvážet rostliny a zvířata, živá i mrtvá, je bez speciálního povolení také zakázáno. Neberte si proto domů žádné suvenýry z korálů, mušlí nebo tropického dřeva bez řádného dokladu o legálním původu. Tohle je obzvlášť důležité, protože Srí Lanka má úžasnou biodiverzitu, kterou je potřeba chránit.

Tipy pro bezproblémový výlet:

  • Před cestou si důkladně prostudujte celní předpisy Srí Lanky.
  • Vezměte si kopie všech důležitých dokumentů (pas, pojištění).
  • Nekupujte suvenýry, o jejichž legálním původu si nejste jisti.

Jak se obléct na Srí Lance?

Srí Lanka nabízí tropické klima, a tak se základní vrstvy oblečení obejdou s lehkostí. Trička s krátkým rukávem a kraťasy jsou ideální pro muže, ženy ocení letní šaty a sukně. Praktická obuv? Jednoduché sandály, žabky – to je základ. Nezapomeňte však na sluneční ochranu – klobouk nebo šátek je nutností. Lehká, prodyšná tkanina je klíčová, abyste se vyhnuli nepříjemnému pocitu vlhka. Bavlna je skvělá volba, ale rychle schne i syntetika. Pokud se chystáte do kopců (např. k Adam’s Peak), situace se změní. V horských oblastech je chladněji a terén je náročnější. Sandály s pevnou patou poskytnou větší stabilitu a ochranu před kamením, ale pevné tenisky jsou v tomto případě ideálnější. Myslete také na repelent proti hmyzu – večer se může projevit hojnější výskyt komárů.

Nepodceňujte ani vrstvení oblečení. I v tropickém podnebí se může počasí rychle měnit. Vezměte si s sebou lehkou mikinu nebo šátek pro chladnější večery nebo pro klima v horách. A nezapomeňte na plavky – pláže Srí Lanky jsou úchvatné!

Kolik stojí oběd v Holandsku?

Holandské ceny obědů jsou trochu vyšší než v jiných zemích. V obyčejné restauraci počítám s 15 € na osobu, ale klidně to může být i 10 € v menším městě nebo 28 € v Amsterdamu v turistické zóně.

Tip pro turisty: Pokud chcete ušetřit, vyzkoušejte “broodjeszaak” – pekárny s rychlým občerstvením, kde se výborně a levně najíte. Sendviče (broodjes) stojí kolem 5-8 €.

Plánujete-li pořádný oběd v hezké restauraci, s tříchodovým menu pro dva počítám s 45-100 €, záleží na úrovni podniku.

Praktická rada: Během cykloturistiky se mi osvědčilo nosit s sebou svačinu – ovoce, chleba a sýr, abych se vyhnul drahým turistickým pastím.

Zajímavost: V některých oblastech Holandska se pořádá “markt” – trh s místními produkty. Tam se dá výborně a levně nakoupit jídlo na svačinu.

Co privezt z Česka?

Z Česka bych si přivezl samozřejmě něco typicky českého. Kromě klasiky jako Becherovka (ideálně z Karlových Varů, ochutnejte i jiné druhy bylinných likérů!), slivovice (v různých variantách, od jemné po pálivou) a piva (zkoušejte malé regionální pivovary, ne jenom Pilsner Urquell!) bych doporučil i méně známé, ale skvělé produkty. Například lázeňské oplatky z Karlových Varů, Mariánských Lázní nebo Františkových Lázní – existují různé druhy a chutě. Pivní kosmetika je skvělý suvenýr pro ty, co chtějí originální dárek. Pro děti je Krteček stálicí, ale existují i krásně zpracované hračky od jiných českých ilustrátorů a designérů. Za suvenýry z konkrétního města se vyplatí zajít mimo turistické centrum, tam se najdou originálnější a ručně vyrobené věci. Milovníci hudby a literatury ocení díla českých klasiků – CD s Dvořákem, Smetanou nebo knihu od Hrabala, Kundery. Modely autíček Škoda jsou oblíbené u sběratelů. A pro milovníky folklóru: panenky v lidových krojích, nejlépe s certifikátem o původu a autentičnosti, představují krásnou vzpomínku. Nezapomínejte ochutnat i regionální speciality – třeba koláče, perníky nebo sýry.

Co podniknout v Holandsku?

Co podniknout v Nizozemsku? Otázka, na kterou se dá odpovědět na sto způsobů, záleží ale na vašich preferencích. Já, jako zkušený cestovatel, vám doporučím mix ikonických míst a skrytých klenotů.

Zábavní parky:

  • Efteling: Nejde jen o klasický zábavní park. Efteling je pohádková říše, která okouzlí malé i velké. Počítejte s celodenním pobytem a rezervací vstupenek předem, zejména v hlavní sezóně. Doporučuji si prohlédnout mapu parku předem a naplánovat si, které atrakce chcete vidět.

Zahrady a příroda:

  • Keukenhof: Pro milovníky tulipánů je to povinná zastávka. Kombinace neuvěřitelného množství květin, pečlivě udržovaných zahrad a celkové atmosféry je nezapomenutelná. Je důležité naplánovat návštěvu na dobu kvetení tulipánů (obvykle březen-květen).
  • Národní park Hoge Veluwe: Pro milovníky přírody a cyklistiky ideální místo. Park nabízí krásné cyklostezky a možnost prozkoumat rozlehlou krajinu. V parku je i skvělé Kröller-Müller Museum s rozsáhlou sbírkou van Goghových obrazů. Můžete si zde zdarma vypůjčit kola.
  • Pohoří Ardeny (část v Nizozemsku): Nabízí krásné výhledy a možnost turistiky. Nečekejte ale vysoké hory, spíše se jedná o zvlněnou krajinu s lesy.

Kultura a historie:

  • Zaanse Schans: Typická holandská vesnička s větrnými mlýny, ideální pro pěkné fotografie. Je to trochu turistické, ale atmosféra je neodolatelná. Můžete navštívit i některé funkční mlýny a dozvědět se o jejich historii.
  • Delft: Historické město s krásnými kanály a malebnými domky. Projděte se centrem, navštivte kostel Nieuwe Kerk a ochutnejte slavný Delftware.
  • Haarlem: Okouzlující město plné květin, s krásnou Grote Markt a malebnými uličkami. Je to skvělé místo pro odpočinek a procházku.

Gastronomie:

  • Gouda a Edam: Klasické holandské městečka spojené s produkcí sýrů. Navštivte místní sýrárny, ochutnejte různé druhy sýrů a nakupte si suvenýry.

Tip: Pro efektivní cestování po Nizozemsku doporučuji využít vlaků. Jízdní řády jsou spolehlivé a síť je hustá.

Poznámka: Toto je pouze malý výběr z možností, co v Nizozemsku podniknout. Doporučuji si podrobněji prozkoumat jednotlivá místa a naplánovat si cestu podle vlastních zájmů.

Jak je draho v Amsterdamu?

Otázka ceny v Amsterdamu je vždycky individuální. Obecně se dá říct, že ceny se pohybují v rámci evropského průměru, ale záleží hodně na vašich preferencích.

Ubytování: Cena ubytování se dramaticky liší. Od hostelů za 20-30 EUR na noc až po luxusní hotely za několik stovek. Rezervace s předstihem je vždycky výhodná.

Jídlo: 30-60 EUR na den na jídlo a další výdaje je reálný odhad, ale záleží, jak budete jíst.

  • Levně: Fast foody, stánky s hranolky a krokettami (cca 10-15 EUR na osobu/den). V supermarketech typu Albert Heijn nakoupíte základní suroviny na vaření výrazně levněji.
  • Střední třída: Příjemné restaurace s místní kuchyní, pivo v barech (cca 20-40 EUR na osobu/den).
  • Luxusně: Vyhlášené restaurace, degustační menu (cca 50 EUR a výše na osobu/den).

Doprava: Amsterdam je skvěle dostupný na kole, ale i veřejná doprava funguje spolehlivě. Denní jízdenka na MHD se pohybuje kolem 8 EUR. Kolo si můžete půjčit za cca 10-15 EUR na den.

Aktivity: Vstupy do muzeí a atrakcí se liší, počítejte s cenami od 15 do 30 EUR za vstupenku. Některé atrakce, jako třeba procházka po kanálech, jsou zadarmo.

Tipy na úsporu:

  • Využívejte bezplatné aktivity, jako jsou procházky po městě, návštěva parků.
  • Nakupujte potraviny v supermarketech.
  • Využívejte hromadnou dopravu nebo kolo.
  • Hledejte slevy a kombinované vstupenky do muzeí.

Závěr: Plánujete-li výlet do Amsterdamu, počítejte s tím, že cena závisí na vašich nárocích. S trochou plánování a chytrých rozhodnutí si ale krásný pobyt v Amsterdamu užijete i s nižším rozpočtem.

Jak pozdravit na Srí Lance?

Na Srí Lance se způsob pozdravu liší podle generace. Starší lidé tradičně používají mírný úklon hlavy s dlaněmi sepjatýma u brady, v gestu podobném modlitbě – añjali mudra. Tohle gesto vyjadřuje úctu a pokoru a je důležité ho respektovat. Mladší generace často přejímá západní zvyk podávání ruky, nicméně i u nich se můžeme setkat s tradičním úklonem, zvláště ve formálnějších situacích nebo při setkání se staršími lidmi. V každém případě je důležité zachovat si decentní a zdvořilé chování. Nezapomínejte, že i neverbální komunikace, jako je oční kontakt a úsměv, hrají důležitou roli v prvním dojmu.

Zajímavostí je, že v některých oblastech se může mírně lišit i samotná hloubka úklonu hlavy – větší úcta se projevuje hlubším sklonem. Pozorování místních a jejich zvyklostí je tedy klíčové k nenápadnému začlenění se do srílanské kultury. Přestože podání ruky je běžné, nedělejte si starosti, pokud vám někdo nabídne tradiční pozdrav – je to projev respektu k vašemu zájmu o jejich kulturu.

Kromě samotného pozdravu je důležité si uvědomit, že Srí Lanka je velmi multikulturní země s různými etnickými a náboženskými skupinami. Přestože se zde používají podobné pozdravy, je vhodné si být vědom možných drobných nuancí v jejich interpretaci. Vždy je lepší projevit opatrnost a sledovat chování místních, než dělat něco nepatřičného.

Co přivézt z Česka?

Z Česka si přivezte něco víc než jen suvenýry – přivezte kus autentické české kultury. Zapomenutelné obrázky Josefa Lady, které zachycují kouzlo českého venkova, jsou skvělým dárkem, stejně jako dobrodružství s dobrým vojákem Švejkem v podobě knihy, komiksu či filmu.

Jedlé suvenýry jsou originální a chutné: kromě perníčků zkuste třeba tradiční medovníky. Místo obyčejných suvenýrů zvažte jedlé mince z čokolády nebo pamětní medaile z perníku.

Praktické a stylové dárky: Česká rybička – tradiční kapesní nůž – je nejen funkční, ale i krásný. Kvalitní české ponožky nebo originální 3D přání s motivem Prahy potěší každého. A pro milovníky nápojů – vynikající moravská vína, jejichž chuťové nuance jsou proslulé po celém světě.

Unikátní a netradiční: Sušené houby, sbírané v českých lesích, jsou výjimečným a překvapivým dárkem pro gurmánské nadšence. Tyto houby, v závislosti na druhu, dodají pokrmům jedinečnou chuť a aroma, vzpomínku na krásnou českou přírodu. Nezapomeňte na to, že kvalita hub záleží na jejich původu a zpracování, a proto je důležité vybírat od prověřených dodavatelů.

Tip pro fajnšmekry: Nepodceňujte sílu malých detailů. České sirky s tradiční grafikou jsou nenápaditý, ale originální suvenýr. A pamatujte, že nejlepší suvenýr je ten, který vyvolává emoce a vzpomínky.

Na co si dát pozor na Srí Lance?

Srí Lanka je nádherná, ale i trochu zrádná. Bezpečnost je na prvním místě, proto se vyhýbejte odlehlým a špatně osvětleným místům, zejména v noci. Ideální je pohybovat se ve skupině, a to platí dvojnásob pro ženy, které by se měly samostatným cestování po ostrově pokud možno vyhnout. To neznamená, že je Srí Lanka nebezpečná, ale prevence je vždy lepší než léčba.

Voda je kritický bod. Pijte výhradně balenou vodu, nebo vodu převařenou v čaji či kávě. Led z místních zdrojů je velkým rizikem průjmu. Doporučuji si pořídit kvalitní filtr na vodu, pokud plánujete delší trek do odlehlých oblastí.

Důležité je také uvědomit si místní kulturu. Oděv by měl být slušný, zejména při návštěvě chrámů a náboženských míst. Vyjednávání cen je běžné, ale je důležité zachovat respekt a slušnost. Nebojte se zeptat místních na radu – většina z nich je ochotná pomoci a sdílet své zkušenosti. Naučte se pár základních frází v sinhálštině nebo tamilštině – ocení to.

Doprava může být náročná. Autobusy jsou levné, ale pomalé a přeplněné. Tuk-tuky jsou pohodlnější, ale vyjednávání ceny je nutností. Vždy si předem dohodněte cenu. V případě nájemního auta buďte opatrní, silnice mohou být v horším stavu, než byste očekávali.

Malá rada na závěr: Nepodceňujte slunce! Používejte opalovací krém s vysokým faktorem a pokrývku hlavy. Dehydratace je na Srí Lance běžný problém.

Co se nesmí v Holandsku?

Do Nizozemska si určitě sbalte léky, které pravidelně užíváte, a malou cestovní lékárničku s náplastmi, dezinfekcí, léky proti průjmu, bolestem a horečce. Léky na předpis mějte s sebou v originálním balení s receptem. Pozor na dovoz drog, zbraní a munice – to je samozřejmě zakázáno a hrozí za to vysoké pokuty. Dále je zakázán dovoz mléčných výrobků a nekonzervovaných masných výrobků z mimoevropských zemí, kvůli ochraně před šířením chorob. V případě dovozu potravin z mimo EU se řiďte striktně platnými předpisy, jelikož kontrola je poměrně přísná. Pokud si chcete vzít s sebou větší množství léků, doporučuji se předem informovat na příslušném úřadě. Pro případ nouze je užitečné mít sebou mezinárodní průkaz zdravotního pojištění.

Mimochodem, v Nizozemsku je snadno dostupná skvělá zdravotní péče, ale počítejte s tím, že není levná. Platí se tam většinou hotově, takže si nezapomeňte vzít s sebou dostatek peněz. V případě nemoci nebo úrazu je nutné kontaktovat místní pohotovostní službu, podobně jako u nás. Většinou rozumí anglicky.

Scroll to Top