Co si přivézt z Paříže?

Pro gurmány:

  • Víno: Francouzské víno je pojem sám o sobě. Nebojte se investovat do lahve (či dvou!) kvalitního Bordeaux, Burgundska, nebo třeba lahůdky z Champagne. V menších vinotékách mimo turistické zóny najdete opravdové poklady za rozumné ceny. Nezapomeňte se zeptat na doporučení!
  • Sýry: Francie je rájem sýrů. Vyberte si několik druhů, abyste ochutnali rozmanitost – od jemného camembertu po výrazný Roquefort. Větší obchody nabízejí vakuově balené sýry, které lépe přežijí cestu domů.
  • Makronky: Klasická pařížská sladkost. Hledejte menší cukrárny, kde se makronky připravují čerstvé. Jejich chuť je nezapomenutelná.

Pro milovníky módy:

  • Oblečení: Pařížské butiky a trhy nabízejí širokou škálu oblečení, od haute couture po vintage kousky. Trhy, jako například Marche aux Puces de Saint-Ouen, nabízejí jedinečné a originální kousky za skvělé ceny. Nebojte se prozkoumat i menší obchůdky mimo hlavní turistické trasy.
  • Spodní prádlo: Francouzské spodní prádlo je proslulé kvalitou a elegancí. Značky jako Aubade nebo Simone Perele nabízejí luxusní kousky, které se vám stanou oblíbenými.
  • Parfémy: Paříž je kolébkou parfémů. Navštivte některou z parfumerií a nechte si poradit s výběrem vůně, která vám bude sedět. Nebojte se vyzkoušet i niche parfémy, které nenajdete v běžných obchodech.

Tip navíc: Nezapomeňte si pořídit nějaký suvenýr, který vám bude připomínat vaši cestu. Může to být například malá krabička s marcipánem, pohlednice s Eiffelovou věží, nebo kniha o Paříži v češtině.

Důležité: Před nákupem zkontrolujte ceny a porovnejte je s cenami v Česku, abyste se vyhnuli zbytečným výdajům. Nezapomeňte také na cla a daně při překračování hranic EU.

Co koupit v Nepálu?

V Káthmándú se vyplatí nakoupit především plstěné výrobky – kabelky, květiny do vlasů, ale i dekorace a oblečení. Kvalita bývá překvapivě vysoká a ceny nízké. Nezapomínejte smlouvat! Kromě toho je široká nabídka čaje a koření – kupujte v menších obchůdcích, kde vám ochotně ukáží a ochutnat nejrůznější druhy. Většinou vám vše krásně zabalí do dárkového balení, ideální na suvenýry.

Outdoorové vybavení, zejména péřové bundy a funkční prádlo, je v Káthmándú až nečekaně levné, často se jedná o kvalitní kopie známých značek, nebo i originální zboží z přebytků. Doporučuji si ale zboží důkladně prohlédnout před nákupem. Pozor na padělky, které se můžou na první pohled tvářit jako originál. Větší obchody mívají lepší záruky a výběr.

Mimo Káthmándú se pak vyplatí hledat ručně vyráběné šály a šátky z kašmíru a vlny, stříbro a drahé kameny (doporučuji si nechat ověřit pravost), tibetské tibetské modlitební mlýnky a sošky Buddhy (cena se značně liší dle velikosti a materiálu) a thangu (malované posvátné obrazy na plátně).

Jaké boty na trek do Nepálu?

Na trek do Nepálu? Zapomenu na lehké trekové boty, ty tam nemají co dělat. Potřebujete pořádné, celokožené boty s pevnou podrážkou, ideálně s Gore-Tex membránou – ochrání vás před vlhkostí a zároveň nechá nohy dýchat. Klíčové je důkladné zateplení, protože i v létě mohou noci být v horách kruté. Vnitřní výstelka by měla být z kvalitního materiálu, aby se předešlo puchýřům. Nepodceňujte ochranu proti mechanickému poškození. Gumový lem, nejlépe obepínající celou botu, je nutností. Ostré kameny jsou v Nepálu všudypřítomné a proříznutí boty v odlehlé oblasti by mohlo mít fatální následky. Zvažte i výšku boty – vyšší model lépe chrání kotník, což oceníte zejména při náročnějším terénu. Před cestou boty důkladně rozchodíte, abyste předešli nepříjemným otlakům během treku. Nezapomeňte na kvalitní ponožky z materiálu odvádějícího vlhkost – vlhké nohy jsou vstupenkou k problémům. A ještě jedna rada zkušeného cestovatele: vezměte si s sebou i sadu na opravu obuvi. Lepicí páska a jehly s nití se vám mohou hodit.

Volba správné obuvi je klíčová pro úspěšný trek, věřte mi. Nešetřete na ní, vaše nohy vám za to poděkují.

Co snídají Francouzi?

Francouzská snídaně? Mnozí si představí hromadu croisantů, ale to je spíše výjimečná nedělní záležitost. Běžný den začíná spíše skromněji – chlebem s máslem a marmeládou. Tenhle jednoduchý rituál je ale překvapivě uspokojující. Kvalita chleba je klíčová – hustý, voňavý, často z místní pekárny. Máslo, samozřejmě, ne šunt z supermarketu, ale něco s pořádnou chutí. Marmeláda? Klasika, ale existují i regionální speciality, které stojí za ochutnání. Croissanty se pak objevují spíše o víkendech, dva na osobu bývá zvyk, a někdo si je užívá samotné, jiný s džemem, případně je máčí v silné kávě. Nečekejte žádné opulentní švédské stoly, Francouzi si užívají jednoduchost a kvalitu surovin. A to je, musím říct, úžasně uspokojující způsob, jak začít den.

Káva je nezbytnou součástí, silné espresso, často černé, někdy s mlékem. Mimochodem, pozor na to, “café au lait” znamená mléko s kávou, a ne naopak! Ne nadarmo se říká, že Francouzi umí žít.

Co se vyplatí koupit ve Francii?

Francie, země tisíců chutí a vůní, nabízí i nepřeberné množství krásných a kvalitních výrobků, které se vyplatí koupit jako suvenýr nebo dárek. Zaměřme se na ty tradiční, které vám zaručeně připomenou kouzlo francouzských regionů.

Provence: Levandule je symbolem této oblasti a levandulové mýdlo (za pouhých 3€!) je skvělý a voňavý suvenýr. Hledejte malé manufaktury, kde najdete autentičtější produkty než v masově vyráběných řetězcích. Nezapomeňte ochutnat i místní levandulový med!

Bretaní: Kouzlo Bretaně se odráží v krásném foukaném skle a hrnčířském zboží. Tradiční hrnce a misky s ručně malovanými motivy jsou ideální na ozdobu kuchyně. Při výběru dávejte pozor na kvalitu zpracování, často se zde setkáte s jedinečnými kusy od místních řemeslníků.

Burgundsko: Slavné burgundské víno není to jediné, co stojí za pozornost. Region je proslulý i krásnou keramikou a kamenickými výrobky. Hledejte dekorační předměty s typickými motivy vinné révy a krajiny.

Pyrenejské hory: Drsná krajina Pyrenejí se odráží v robustních ozdobných dřevácích a kvalitních výrobcích z kůže. Kůže se zde zpracovává po generace, takže můžete najít skutečné unikáty.

Normandie: Pro milovnice elegance jsou ideální krajky z Normandie. Tyto ručně vyráběné krajky patří k nejkrásnějším na světě a představují skutečný luxus.

Pikardie: Zde se můžete těšit na zlaté šperky, často s jemnými detaily a tradičními motivy. Kvalita zpracování je zpravidla vysoká a šperky se stanou krásnou a trvalou vzpomínkou na cestu.

Tip: Nebojte se smlouvat, zvláště na trzích a v menších obchůdcích. A vždycky si ověřte původ zboží, abyste si byli jisti, že kupujete skutečný originál.

Co se vozí z Francie?

Z Francie se veze spousta skvělých věcí, ideálních i pro aktivního turistu! Kromě klasických dobrot jako je máslové pečivo a andouillette (párek z vnitřností) z Bretaně, dijonské hořčice, provensálského medu a olivového oleje, doporučuji ochutnat i kdoulové želé – perfektní doplněk k energetickým tyčinkám na túře. Provensálské bylinky skvěle dochutí jídlo připravené na vařiči. V jihozápadní Francii pak nezapomeňte na foie gras (husí játra), skvělý zdroj energie před náročným výletem. Nezapomeňte, že některé potraviny podléhají celním předpisům, takže si předem zjistěte limity pro dovoz. Kromě jídla si z Francie můžete přivézt i kvalitní turistické vybavení, například lehké a odolné batohy a oblečení z funkčních materiálů, které se vyrábějí ve Francii. Nezapomeňte ani na kvalitní turistické mapy a průvodce, které vám pomohou při plánování dalších výletů.

Kolik peněz do Francie?

Mimochodem, tohle se netýká jen hotovosti, ale i cestovních šeků a podobných finančních nástrojů, které lze snadno proměnit v hotovost. Proto si před cestou ověřte, zda se vás to týká. Nepodceňujte to, sankce za nenahlášení mohou být značné. A ještě jedna rada zkušeného cestovatele: rozhodně si vezměte s sebou doklad o původu peněz – například výpis z účtu nebo potvrzení o směně. To vám ušetří spoustu nepříjemností při kontrole.

Co privezt z Česka?

Co si přivézt z Česka? Otázka, která si klade každý turista. Nabídka je pestrá a záleží na vašich preferencích. Klasika? Samozřejmě Becherovka, bylinný likér z Karlových Varů, a slivovice, ovocná pálenka, jejíž kvalita se liší dle regionu. Milovníci piva si odnesou vzpomínku na skvělé české pivo, zkuste lokální značky, objevíte chutě, které nenajdete v supermarketu. Suvenýry jsou individuální záležitostí, ale doporučuji vyhnout se kýčovitým předmětům a sáhnout po něčem s lokální vazbou – například po lázeňských oplatcích z Karlových Varů či Mariánských Lázní, které mají dlouhou tradici. Pro milovníky netradičních dárků je tu pivní kosmetika – překvapivě oblíbená a kvalitní. Krteček, kultovní postavička Zdeňka Milera, je sice klišé, ale vždycky potěší, zvlášť v podobě originální hračky, ne jen levné turistické verze. Pro náročnější cestovatele je tu možnost zakoupit si hudební nosiče s tvorbou českých skladatelů, ať už klasických mistrů, nebo modernějších interpretů. A pro sběratele – modely autíček, zejména historických vozidel, jsou skvělým suvenýrem, stejně jako panenky v tradičních lidových krojích, které reprezentují bohatou kulturní historii Česka. Nezapomínejte ale, že ceny suvenýrů se výrazně liší podle lokality – v turistických centrech se připravte na vyšší ceny.

Co určitě navštívit v Paříži?

Paříž, město světla, nabízí nespočet atrakcí. Pro efektivní prohlídku se zaměřte na to podstatné.

Eiffelova věž: Nejen ikonická stavba, ale i zážitek. Před zakoupením vstupenek si online zarezervujte čas, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Výhled z vrcholu je dechberoucí, zvlášť za soumraku.

Louvre: Obrovské muzeum s nespočtem uměleckých děl. Dopředu si naplánujte, co chcete vidět (Mona Lisa, Venuše z Milu, …), abyste se neztratili v labyrintu chodeb. Vyplatí se audioprůvodce nebo prohlídka s průvodcem.

Vítězný oblouk: Symbol vítězství a národní hrdosti. Výhled z vrcholu nabízí panoramatický pohled na Champs-Élysées.

Zámek Versailles: Nádherný palác s rozsáhlými zahradami. Doporučuji celodenní výlet, abyste si vše stihli prohlédnout. Před návštěvou zkontrolujte otevírací doby a případné speciální akce.

Bazilika Sacré-Cœur: Bílá bazilika na kopci Montmartre nabízí krásný výhled na Paříž. Projděte se po malebných uličkách čtvrti Montmartre a užijte si atmosféru.

Lucemburská zahrada (Jardin du Luxembourg): Ideální místo pro relaxaci a odpočinek uprostřed rušné metropole. Zastavte se na kávu a pozorujte pařížský život.

Muzeum Orsay: Domov impresionistických a postimpresionistických mistrovských děl, jako jsou obrazy od Moneta, Renoira a Van Gogha.

Asterix park: Zábavní park pro celou rodinu. Ideální pro rodinnou dovolenou.

Tip: Pro efektivní cestování po Paříži využijte metro. Zakoupení jednodenního nebo vícedenního lístku se vyplatí.

Co si vzít do Nepálu?

Nepál si žádá důkladnou přípravu! Kromě základního vybavení nepodceňte tohle: sluneční brýle kategorie 4 jsou nutností – slunce je tam opravdu silné. Funkční prádlo je základ, sáhněte po materiálech odvádějících pot (merino vlna, polyester). Dlouhé spodní prádlo ochrání před chladem a sluncem. Vezměte si alespoň dvě funkční trika, jedno s krátkým a jedno s dlouhým rukávem – vrstvíte se podle počasí. Minimálně tři páry funkčních ponožek – vlhké nohy jsou nepřítel číslo jedna. Klobouk s kšiltem chrání obličej, ale nezapomeňte i na teplou čepici a rukavice, hlavně do vyšších nadmořských výšek. Nepromokavá bunda a kalhoty s vysokým vodním sloupcem jsou naprostá nezbytnost – počasí v Nepálu je proměnlivé.

Důležité detaily: Lehká a skladná čelovka se hodí na večerní aktivity. Kvalitní turistické boty, ozkoušené před cestou, jsou klíčové. Nepodceňujte opalovací krém s vysokým faktorem (SPF 50+) a balzám na rty s UV ochranou. Lékařská cestovní výbava včetně léků proti průjmu, bolestem hlavy a na prevenci výškové nemoci je nezbytná. Malá cestovní lékárnička s náplastmi a dezinfekcí je samozřejmostí. Batoh by měl být pohodlný a dostatečně prostorný pro všechen materiál. Přibalte si také dostatek hotovosti v místní měně, ideálně menší bankovky.

Tip pro zkušené: Trekkingové hole uleví kloubům a usnadní chůzi v náročném terénu. Multifunkční šátek (buff) má široké využití – ochrana krku, hlavy, obličeje.

Co si dovézt z Indie?

Indie je rájem pro milovníky šperků! Kromě klasických suvenýrů si odtud určitě přivezte něco z bohaté nabídky zlatých a stříbrných ozdob. Narazíte na ně prakticky všude – od malých stánků na rušných trzích až po luxusní obchody v metropolích jako Bombaj či Dillí. Kvalita zpracování je často fascinující, a to za ceny, které byste doma jen těžko hledali.

Nečekejte jen tradiční šperky. Obrovskou rozmanitost najdete v designu – od jemných a minimalistických kousků až po opulentní a bohatě zdobené sady. Oblíbené jsou tradiční jhumkas (visací náušnice), bangles (náramky), maang tikkas (čelenky) a payals (prstýnky na nohy), které jsou neodmyslitelnou součástí indického ženského šatu. Mnoho řemeslníků stále používá starobylé techniky, takže si odnesete nejen krásný šperk, ale i kus historie.

Nezapomeňte smlouvat! Je to běžná praxe na indických trzích a dá se tak ušetřit slušná částka. Před nákupem si prohlédněte šperk pečlivě a ověřte si punc, pokud chcete mít jistotu o ryzosti kovu. Většina prodejců vám ráda vyrobí šperk na míru, takže se nebojte sdělit své představy. To je skvělá možnost, jak získat naprosto unikátní a osobní suvenýr z Indie.

Tip pro zkušené: Vydejte se na prohlídku dílen, kde se šperky vyrábějí. Je to úžasný zážitek a dozvíte se mnohem víc o procesu vzniku těchto krásných kousků. A nezapomeňte – kvalitní šperky z Indie jsou skvělou investicí, která vám bude dělat radost po mnoho let.

Co je ve Francii levné?

Ceny ve Francii jsou komplexní téma. Obecně platí, že jsou nad evropským průměrem, ale existují výjimky, které je potřeba znát. Například restaurace a benzín vás budou stát více než v mnoha jiných evropských zemích, a to i v porovnání s Německem, Itálií nebo Španělskem. Stejně tak i maso bývá dražší. Zde je potřeba hledat lokální a sezonní nabídky, případně se zaměřit na menší rodinné restaurace, kde ceny mohou být příznivější.

Kde ale ušetříte?

  • Oblečení: Francie je rájem pro milovníky módy, ale ceny jsou v běžných obchodech srovnatelné s jinými západními zeměmi. Nicméně pravidelné výprodeje (soldes) – letní i zimní – nabízejí skutečně skvělé příležitosti k nákupu značkového oblečení za zlomkovou cenu. Plánujte nákupy na tyto období.
  • Ryby a mořské plody: V pobřežních oblastech najdete čerstvé ryby a mořské plody za velmi přijatelné ceny, výrazně nižší než v zemích bez přímého přístupu k moři.
  • Zelenina a ovoce na trzích: Lokální trhy (marchés) jsou místem, kde seženete čerstvé a sezónní produkty za výrazně nižší ceny než v supermarketech. Kvalita je navíc neporovnatelná. Doporučuji navštívit trhy v menších městech a vesnicích.
  • Víno: Přestože kvalitní víno může být drahé, cenově dostupná vína z regionálních vinařství (např. v Provence nebo Bordeaux) překvapí skvělou kvalitou a cenou.

Tip pro šetrné cestovatele: Vyhýbejte se turistickým pastím, a raději se zaměřte na místní obchody a restaurace mimo hlavní turistické trasy. Využívejte veřejnou dopravu, která je ve Francii poměrně dobře rozvinutá a levnější než taxi.

Na závěr: I když jsou ceny ve Francii vyšší než v některých částech Evropy, s trochou plánování a znalosti místních zvyklostí se dá ušetřit. Klíčem je flexibilita, objevování lokálních trhů a využití výprodejů.

Na co si dát pozor ve Francii?

Francie je krásná země, ale i zde platí pravidlo: bezpečnost na prvním místě. Ačkoliv oficiální statistiky nevykazují extrémně vysokou kriminalitu, turistické oblasti jsou bohužel magnetem pro kapsáře a zloděje. V Paříži, ale i v dalších městech, se zaměřte na přeplněná místa, jako jsou například stanice metra, turistické atrakce a přeplněné ulice.

Na co si dát pozor:

  • Krádeže: Kapsáři jsou mistři svého řemesla. Pečlivě hlídejte své osobní věci, zejména fotoaparáty, peněženky a telefony. Používejte popruhy přes rameno a batohy noste vpředu.
  • Odlehlá místa: Vyhýbejte se odlehlým parkům a ulicím, zvláště po setmění. V noci je riziko přepadení a loupeže mnohem vyšší.
  • Nebezpečné čtvrti: Informujte se předem o méně bezpečných čtvrtích jednotlivých měst. Existují mapy a online zdroje, které tyto oblasti označují. Nenechávejte se zlákat nízkými cenami v podezřelých oblastech.
  • Podvodníci: Dejte si pozor na podvodníky, kteří se zaměřují na turisty. Nepřijímejte pomoc od neznámých osob, zvláště pokud se jedná o “náhodné” setkání s nabídkou výhodných obchodů nebo směny peněz.

Užitečné rady:

  • Nafoťte si důležité dokumenty (pas, vízum, jízdenky) a uložte si je do cloudu. V případě ztráty budete mít záložní kopii.
  • Informujte se o místních zvyklostech a pravidlech chování. Nedostatek informovanosti může vést k nepříjemným situacím.
  • Nevystavujte na odiv drahé šperky a elektroniku.
  • Využívejte veřejnou dopravu během dne, v noci volte taxi s oficiálním označením.

Dobrá příprava je klíčem k bezpečné a příjemné dovolené ve Francii. Nepodceňujte preventivní opatření!

Co Češi nejvíce nakupuji?

Češi, podobně jako spotřebitelé v mnoha dalších zemích střední Evropy, jsou hnáni k zahraničním nákupům především nižší cenou zboží. Tento trend, pozorovaný v desítkách zemí, které jsem navštívil, je umocněn efektivnější logistikou a nižšími daněmi v některých regionech. Zajímavé je, že třetina Čechů dává přednost širší nabídce, což odráží globální fenomén přístupu k produktům, které na domácím trhu scházejí. Tento nedostatek je častý i v západní Evropě, kde jsem si všiml podobné tendence, i když tam je cenový rozdíl menší. Nalezení konkrétního zboží, nedostupného na českém online trhu, je pak třetím nejčastějším motivem.

Co se sortimentu týče, oblečení (59 %) a elektronika (30 %) jasně dominují, což kopíruje globální trendy. Zaujalo mě, že vysoké procento se zaměřuje na sportovní potřeby a hobby pomůcky. Toto je oblast, kde se v řadě zemí objevuje růst poptávky po specializovaném zboží, nedostupném lokálně. Rozdíly oproti jiným zemím spočívají spíše v preferencích jednotlivých značek a konkrétních produktů, ale základní motivace – cena, nabídka a dostupnost – zůstávají univerzální.

Co si můžu vzít do vezeni?

Takže, chystáte se na cestu do věznice? Balení je důležité! Do cely si smíte vzít jen minimum osobních věcí a pár knih či časopisů. Myslete na to, že se vám bude vše hodit do skříňky, kterou si zamknete vlastním zámkem – investujte do kvalitního, vězeňskému prostředí odolného zámku! Podrobné informace najdete ve vnitřním řádu věznice – to je taková místní cestovní příručka, kterou byste měli důkladně prostudovat. Vězte, že zbytek vašich věcí vám věznice uschová a vydá až při vašem “odjezdu”. Z vlastní zkušenosti doporučuji minimalizovat, věřte, že méně je více. Některé věznice mají přísná pravidla ohledně velikosti knih, takže si raději předem ověřte povolené rozměry, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Knihy vám pomohou překonat čas, a proto doporučuji vybrat si tituly, které vám pomohou zlepšit znalosti, naučit se něco nového nebo se jen příjemně odreagovat.

Nepodceňujte hygienu! I když se to nezdá, i zde si musíte udržovat čistotu. Doporučuji si vzít základní hygienické potřeby v malém množství, obvykle se s vámi domluví i na tom.

Nezapomeňte na peníze! Většina věznic umožňuje přístup k malému množství peněz pro nákupy v kantýně. Ujistěte se, že máte s sebou jen povolené množství.

Co si dovézt z České republiky?

Z Česka si kromě klasiky jako je sklo a křišťál (vřele doporučuji navštívit sklárny a vidět výrobu na vlastní oči!), pivo (nezapomeňte ochutnat místní pivní speciality v některém z malých pivovarů, klidně i s prohlídkou!) a granátové šperky (hledat originální kousky, ne turistické pasti!) můžete přivézt i něco pro aktivní turisty. Například kvalitní outdoorové vybavení – některé české firmy vyrábějí skvělé batohy, stany a oblečení. Pro milovníky cyklistiky je tu možnost pořídit si mapu cyklostezek nebo turistickou literaturu o krásných českých lokalitách. Výborné jsou i tradiční české nože, ideální na výlety do přírody. Nezapomeňte na kvalitní turistické mapy a kompas, pokud plánujete náročnější túry v českých horách – Šumava, Krkonoše, Jeseníky nabízejí nekonečné možnosti. Pro památku si můžete přivézt i nějaký kámen z naleziště – ale s ohledem na ochranu přírody! A samozřejmě nezapomeňte na foťák, abyste si zachytili úchvatné scenérie.

Vltavíny jsou krásné, ale jejich sběr je regulován, takže je lepší koupit šperky s nimi v ověřených obchodech. Česká kosmetika z přírodních zdrojů se hodí po náročném dni v přírodě.

Místní tradiční potraviny, jako sušené švestky nebo med, jsou ideální na doplnění energie během túry.

Co koupit jako dárek z česká?

Hledáte originální dárek z České republiky? Zapomeňte na nudné magnety! Možností je překvapivě mnoho a záleží jen na vašem rozpočtu a vkusu obdarovaného. Zde je několik tipů, které jsem během svých cest po Čechách a Moravě objevil a s úspěchem používám:

Pro milovníky umění a historie:

  • Reprodukce obrazů Josefa Lady: Klasika, která nikdy nezklame. Ladiny idylické scény z venkovského života jsou typicky české a potěší každého. Hledejte kvalitnější reprodukce, ne jen levné plakáty.
  • Knihy o Švejkovi: Nejen pro Čechy, ale i pro zahraniční čtenáře je Hašekův román kultovní záležitostí. K dostání jsou různé edice, včetně krásných dárkových vydání.

Praktické a chutné dárky:

  • Jedlé mince nebo pamětní medaile z čokolády: Originální sladká pochoutka, která potěší oko i jazyk. Můžete najít i varianty s různými příchutěmi.
  • Tradiční kapesní nůž (česká rybička): Malý, ale šikovný nástroj, který se hodí na cesty i do domácnosti. Vyberte kvalitní kus s ostrou čepelí.
  • Domácí perníčky: Tradiční vánoční pochoutka, která ale potěší kdykoli během roku. Vyberte si perníčky v krásném dárkovém balení.
  • Moravské víno: České vinařské oblasti nabízejí širokou škálu vín, od bílých po červené. Vyberte láhev podle chuti obdarovaného. Nezapomeňte na důležitou informaci o ročníku a odrůdě.
  • Sušené houby: Pro milovníky houbové kuchyně je to skvělý a netradiční dárek. Kvalitní sušené houby jsou skvělé na polévky, omáčky a další pokrmy. Ujistěte se, že jsou správně usušené a uskladněné.

Originální drobnosti:

  • 3D přání s obrázkem Prahy: Malý, ale originální dárek, který potěší každého, kdo Prahu navštívil nebo by ji rád navštívil.
  • Neobvyklé suvenýry: Ponožky s českou tematikou, originálně zdobené sirky – malé dárky, které mohou být překvapivě vtipné.

Tip: Nebojte se kombinovat několik drobných dárků do jednoho většího balíčku. Vytvoříte tak personalizovaný a nezapomenutelný dárek z České republiky.

Co je v Paříži zadarmo?

V Paříži zadarmo? To je výzva! Kromě klasiky jako Louvre (v první neděli měsíce), Musée d’Orsay, Cluny, Picassovo muzeum a dalších muzeí (vždycky si ověřte otevírací dobu a případné výjimky!), zdarma prozkoumáte Vítězný oblouk (jen si představte ten výhled!), ačkoliv na Notre-Dame se aktuálně nedostanete, ale okolí je krásné na procházku. Mont-Saint-Michel a Carcassonne jsou sice dál, ale pokud máte čas a auto, rozhodně to stojí za to – v Carcassonne se můžete hodiny procházet po hradbách a užívat si atmosféru. Ale Paříž nabízí mnohem víc zdarma! Projděte se po Sejnách, objevte skryté uličky a náměstíčka, vydejte se na piknik do některého z parků – Jardin du Luxembourg je nádhera. Nezapomínejte na procházky podél kanálů, prozkoumejte Marais a jeho skryté poklady. A hlavně, nechte se unášet atmosférou města a objevujte! Bezplatná turistika je o prožitku, ne o vstupenkách.

Tip pro aktivní turisty: využijte Vélib’ (parížský systém sdílených kol) k prozkoumání města – je to skvělý způsob, jak se dostat i do odlehlejších částí a prožít Paříž jako místní. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, protože budete hodně chodit!

Na co si dát pozor v Paříži?

Paříž, i přes romantickou aurou, vyžaduje stejnou obezřetnost jako kterákoli jiná evropská metropole. Kapesní krádeže jsou bohužel běžné, zvláště v přeplněných oblastech jako je metro, okolí Eiffelovy věže, Louvre či turistické atrakce v centru. Nejen peněženky a telefony jsou v ohrožení, ale i doklady, jejichž ztráta značně komplikuje cestu.

Doporučuji nosit peněženku v přední kapse a cennosti rozdělit. Kopie pasu a cestovního pojištění je vhodné mít odděleně od originálů, například v hotelovém trezoru. Dávejte pozor na nečekané situace, jako jsou náhodné „nárazy“ a neznámé osoby, které se vám příliš blíží.

I když Paříž disponuje skvělou veřejnou dopravou, v noci se vyhněte méně frekventovaným oblastem. Používejte oficiální taxislužby nebo sdílené jízdy s ověřenou aplikací. Pozor si dejte i na podvodníky, kteří se vydávají za průvodce nebo prodávají falešné suvenýry. Před koupí si vždy ověřte cenu a autenticitu zboží.

Naučte se pár základních frází v češtině, může to pomoci v případě problémů. A konečně, nevystavujte své cennosti na odiv – diskrétnost je klíčem k bezpečnému cestování.

Scroll to Top