Na třídenní puťák si sbalte minimum, důraz na funkčnost! Přiměřené oblečení – vrstvy jsou klíčové. Myslete na teplé ponožky, funkční spodní prádlo a něco na převlečení. Baterka – spolehlivá čelovka je lepší než kapesní svítilna. Nůž – pevný, multifunkční, ideálně s otvírákem na konzervy. Nepromokavá bunda či pláštěnka – ochrání vás před nepřízní počasí. Ešus a lžíce – na vaření a jídlo. Láhev na pití – objem alespoň litr, lépe dva, s filtrem na vodu pro případ nouze. Papír a tužka – na mapu, poznámky, případně kreslení. Hygienické potřeby – omezené na absolutní minimum, suché šampony a vlhčené ubrousky jsou vaše přátelé. A pozor! Zbytečně si neberte nic jiného než batoh, váha je nepřítel efektivního putování. Tip navíc: Lehká mapa okolí, kompas a zapalovače/zápalky v nepromokavém obalu jsou základní součástí mé výbavy. Nezapomeňte na lékárničku s osobními léky!
Co si zabalit na cundr?
Na čundr je potřeba základní výbava: karimatka a kvalitní spacák (podle ročního období!), oblečení do všech podmínek (vrstvené!), pláštěnka, funkční spodní prádlo, plavky (pokud plánujete koupání), pevné a pohodlné trekové boty (rozchozené!), pokrývka hlavy a sluneční brýle (i v lese!), hořák a ešus (případně vařič a hrnec), stan nebo celta (podle preferencí a počtu osob), kvalitní filtrační láhev nebo tablety na čištění vody, opalovací krém a repelent (proti klíšťatům a komárům!), kapesní nůž (multifunkční je výhoda!), zapalovač a zápalky (v nepromokavém obalu!), čelovka nebo baterka s náhradními bateriemi. Nezapomeňte na mapu a kompas, případně GPS navigaci s nabitými bateriemi a dostatečnou zásobou energie. Lehká lékárnička s náplastmi, dezinfekcí a léky na bolest je samozřejmostí. Důležité je i lehké a odolné vybavení – zbytečná váha vás jen zbrzdí. Pro větší komfort přibalte i ručník, toaletní papír a hygienické potřeby. Plán cesty, informace o počasí a telefon s dobíjecí powerbankou jsou taky klíčové. Nepodceňujte ani dobrou náladu a chuť do dobrodružství!
Kolik kg na trek?
15-20 kg? To je takový ideál, ale realita bývá jinde. Záleží na délce treku, terénu a ročním období. Na víkendovku stačí méně, na týdenní výpravu do hor si klidně naložíš i 25 kg, pokud máš zkušenosti a kvalitní batoh. Klíč je v minimalizaci – každý gram navíc se ti na zádech projeví. Zaměř se na lehké, ale odolné vybavení. Kvalitní batoh s perfektně padnoucím zádovým systémem je základ – 55-75 litrů je dobrý začátek, ale i menší objem může stačit s důkladnou selekcí věcí. Nezapomeň na rozložení váhy – těžké věci blíž k zádům. Dobré trekové hole ti uleví od zátěže na kloubech a pomohou s rovnováhou. Voda je těžká, zvaž použití filtrační lahve nebo tabletek na úpravu vody. Pak si vypočítej váhu jídla na den a vynásob to počtem dní. Nakonec všechno zvaž a bal s rozumem – uvidíš, že se ti podaří snížit váhu bez ztráty komfortu.
A ještě jedna rada – před trekem si všechno důkladně vyzkoušej a natrénuj. Nosit těžký batoh není přirozené a chce to čas a cvičení, aby ses vyhnul zbytečným bolestem.
Co všechno potřebuji na dovolenou?
Cestovní doklady a víza: Nepodceňujte je! Ověřte si platnost pasu s dostatečnou rezervou a potřebná víza zařiďte s předstihem. Nezapomeňte na kopie všech důležitých dokumentů – uložte je zvlášť od originálů, ideálně v cloudu. Pro některé země se vyplatí zaregistrovat se u ministerstva zahraničí.
Peníze: Mějte s sebou více platebních karet různých bank, abyste se vyhnuli problémům s nefunkční kartou. Hotovost je vždy výhodná, zejména v menších oblastech a při placení menších částek. Informujte se o aktuálním kurzu a možnostech výměny měn na místě, abyste se vyhnuli zbytečným poplatkům.
Lékárnička: Neomezujte se jen na léky na běžné potíže. Přibalte si léky na alergie, bolest, průjem, dezinfekci a náplasti. U léků na předpis mějte s sebou lékařský předpis v angličtině. V některých zemích je lékárenský sortiment odlišný od českého.
Kosmetika a hygienické potřeby: Zvažte cestovní balení. Nezapomeňte na opalovací krém s vysokým SPF, repelent proti hmyzu a vlhčené ubrousky. V teplých oblastech oceníte i antibakteriální gel na ruce.
Plážové vybavení (pokud je relevantní): Lehátko a slunečník si můžete často půjčit na místě, ale vlastní ručník a plavky si nezapomeňte sbalit. Voda může být slaná, proto vezměte v úvahu i ochranu vlasů.
Elektronika a další nezbytnosti: Nabíječky, adaptéry na zásuvky (liší se dle země!), cestovní powerbanka, sluchátka – to vše je nezbytností. Nezapomeňte si stáhnout offline mapy a překladač. V některých zemích je přístup k internetu omezený. Praktický je malý batoh na denní výlety.
Jaké oblečení k moři?
Balení na moře? Žádný stres! Základem je lehké, vzdušné oblečení, které zvládne horko a vlhkost. Zapomeňte na těžké džíny a svetry.
Co si tedy sbalit?
- Trička a tílka: Ideálně z rychleschnoucího materiálu, jako je polyester nebo funkční bavlna. Berte jich dostatek, ať se nemusíte prát každý den.
- Šortky a sukně: Pohodlné a praktické na horké dny. Myslete i na večer – třeba lehké kalhoty z lnu nebo bavlny.
- Letní šaty: Perfektní volba na den i večer. Vyberte si vzdušné materiály, jako je len, viskóza nebo bavlna.
- Letní košile: Pro muže i ženy – skvělý doplněk k šortkám nebo sukni.
Ochrana před sluncem je klíčová!
- Sluneční brýle: S vysokou UV ochranou (kategorie 3 nebo 4). Nepodceňujte to!
- Klobouk, šátek nebo kšiltovka: Ochrana hlavy před spálením je nezbytná. Vyberte si dle vlastního stylu a preferencí.
Další užitečné tipy:
- Plážové oblečení: Plavky, pareo, župan – to jsou nezbytnosti!
- Obuv: Pohodlné sandály nebo žabky na pláž a případně tenisky na procházky po městě.
- Doplňky: Lehká šála, náramky, letní kabelka.
- Ochrana proti hmyzu: Repelent na komáry a další obtížný hmyz.
- Léky: Nezapomeňte na léky na opalování, bolest hlavy, průjem atd. (Vždy si ověřte, zda je možné léky dovézt do země, kterou navštěvujete!)
- Dioptrické brýle (náhradní): Nebo kontaktní čočky s roztokem. Nic se nemá stát, ale je lepší být připravený.
Nezapomeňte na to, že méně je více! Cestování s lehkou batožinou je mnohem pohodlnější.
Co nezapomenout při cestování?
Pět věcí, na které při cestování opravdu nesmíte zapomenout? To je jen začátek! Zkušený cestovatel ví, že se jedná o komplexnější záležitost. Základní seznam je samozřejmě nutný:
- Platné doklady: Pas nebo občanský průkaz (pro děti vlastní!), letenka/jízdenka, řidičský průkaz (pokud jedete autem), cestovní pojištění (s kopií v elektronické podobě!), všechny potvrzení o rezervacích (ubytování, půjčení auta atd.) a samozřejmě i pokyny k cestování. Zvažte i mezinárodní řidičský průkaz.
- Peníze: Nezapomínejte na dostatek hotovosti v místní měně, více platebních karet (debetní i kreditní) a informujte banku o vašich cestovních plánech, abyste předešli zablokování karet. Mějte i kopie všech karet a důležitých dokumentů.
- Cestovní pojištění: Toto je absolutní nutnost. Zvolte si komplexní pojištění zahrnující nejenom léčebné výlohy, ale i ztrátu zavazadel, odpovědnost za škodu a další krizové situace. Prostudujte si pojistné podmínky.
- Léky: Vezměte si dostatek léků, které pravidelně užíváte, a to i s kopií receptu. Zabalte je do originálního obalu a přibalte si i základní lékárničku s obvazy, dezinfekcí a léky proti bolesti.
- Ostatní nezbytnosti: Zde je prostor pro individualitu, ale nezapomínejte na nabíječky, adaptéry (pokud je potřeba), základní hygienické potřeby, pohodlné oblečení a obuv, sluneční brýle a opalovací krém.
Bonusový tip pro zkušené cestovatele: Udělejte si kopie všech důležitých dokumentů a uložte je odděleně od originálů, ideálně v cloudu. Na telefon si stáhněte offline mapy a užitečné aplikace. Naučte se pár základních frází v místním jazyce. A hlavně: buďte flexibilní a nenechte se stresovat drobnými problémy. Dobrá cesta začíná dobrou přípravou!
Nepodceňujte důležitost organizace: Vytvořte si checklist, abyste nic nezapomněli. Zkontrolujte platnost pasu a všech ostatních dokumentů s dostatečným předstihem. Udělejte si čas na přípravu.
Jak velký batoh na 3 dny?
Na třídenní výlet si pořiďte batoh o objemu 40-60 litrů. Z vlastní zkušenosti z desítek cest vím, že menší objem nestačí a větší je zase nepohodlný. Klíčem je kvalitní konstrukce.
Ramenní popruhy by měly být široké, polstrované a ergonomicky tvarované, abyste se vyhnuli bolesti zad i po celodenním putování. Bederní pás je nezbytností – přenáší váhu na boky a ulevuje ramenům. Nepodceňujte ho!
Důležitá je i organizace.
- Hledejte batoh s oddělením na spacák, případně s kompresními popruhy pro jeho zmenšení.
- Vnitřní kapsy na drobnosti jsou naprostou nutností – oddělte tak hygienické potřeby od dokumentů.
- Vnější kapsy na rychlý přístup k mapě, pláštěnce či fotoaparátu jsou praktické.
A ještě pár tipů z praxe:
- Zvažte voděodolný materiál, nebo si pořiďte kvalitní pláštěnku na batoh.
- Připevněte si na batoh poutka na trekové hole, ušetří vám to síly a čas.
- Hmotnost batohu bez obsahu by měla být co nejnižší – ulehčíte si cestování.
S dobře zvoleným batohem se vaše dobrodružství stane mnohem příjemnější!
Co studeného k obědu?
Na chladný oběd bych doporučil Křimický řízek – klasiku, která se skvěle hodí i do teplejších dnů. Je lehce stravitelný a existuje mnoho variací. Pečená krkovička, byť studená, je výborná volbou, pokud chcete vydatnější jídlo. Salát k ní je nezbytností, zkuste třeba lehký okurkový nebo rajčatový. Dort z brambor za studena? Zní to netradičně, ale je to chutná a překvapivě osvěžující alternativa. Nakládaný bůček je skvělý pro ty, kteří preferují výraznější slané chutě. Pro lehčí jídlo doporučuji studený čočkový salát, plný bílkovin a vlákniny. Studený špekáčkový salát je ideální pro piknik či výlet, je sytý a snadno přenosný. Plněná paprika je vhodná na pohoštění, ale pro oběd by mohla být méně vhodná. Drožďová pomazánka, ať už teplá nebo studená, je skvělý zdroj bílkovin a vitamínů, perfektní na chleba.
Při výběru myslete na dostupnost surovin a časovou náročnost přípravy. Křimický řízek i špekáčkový salát jsou rychlé varianty. Pečená krkovička a plněná paprika vyžadují delší přípravu. Nezapomeňte na dostatek tekutin, zejména v horkém počasí.
Co nesmí být v kufru do letadla?
Zkušený cestovatel vám řekne: Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje samozřejmě klasiku – výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva. Zapamatujte si to jako základní pravidlo.
Ale pozor, seznam je delší! Mnoho věcí se zdá neškodných, ale ve skutečnosti mohou být problematické. Zde je pár příkladů:
- Látky s vysokým obsahem alkoholu: Nejenom tvrdý alkohol, ale i některé parfémy nebo spreje mohou být problematické.
- Náhradní baterie: Ty by měly být vždy v příručním zavazadle, a to ideálně v ochranném pouzdru. V odbaveném zavazadle hrozí jejich poškození a následný požár.
- Zbraně (i nefunkční): I repliky zbraní mohou vést k problémům, takže je raději nechte doma.
Nepodceňujte důkladnou kontrolu před odletem. Vždy si přečtěte aktuální seznam zakázaných předmětů na webu vaší letecké společnosti a/nebo letiště. V případě pochybností se vždy raději informujte u příslušné osoby. Lepší se zeptat dvakrát, než riskovat ztrátu zavazadla nebo dokonce problémy se zákonem.
- Pro jistotu si seznam zakázaných předmětů vytiskněte.
- Nezapomeňte na omezení pro tekutiny v příručním zavazadle.
Co si vzít pod stan?
Pod stanem na kole je klíčové minimalizovat váhu, ale ne na úkor komfortu. Ultralehký stan je samozřejmostí, ale zvažte i jeho větruvzdornost. Zapomínat se nesmí ani na kvalitní spacák, jehož teplotní komfort by měl odpovídat očekávaným podmínkám. Nepodceňte nosiče a cyklobrašny – jejich volba ovlivní jak komfort jízdy, tak i celkovou hmotnost. Rozsáhlá výbava si žádá dostatečné osvětlení, a to jak pro stan, tak i pro noční jízdu. Zámek na kolo je samozřejmostí, a to i v případě, že se na první pohled zdá okolí klidné.
Dále je nezbytná kvalitní cyklistická helma, brýle a rukavice. Počítejte s nepřízní počasí a vezměte si návleky na ruce a nohy. Lehká nepromokavá bunda je životní pojistka, která vám ušetří mnoho nepříjemností. Doporučuji i multifunkční nástroj na drobné opravy kola a lékárničku s nezbytnými léky a potřebami první pomoci. Nepodceňujte ani dostatečnou zásobu vody a energetických tyčinek. A nakonec – nezapomeňte na dobrý plánovač tras a nabitý telefon, ideálně s powerbankou.
Tip zkušeného cestovatele: Vždycky si s sebou vezměte malý, lehký ručník z mikrovlákna a igelitový pytel na mokré věci. Ušetří vám to spoustu starostí.
Co si sbalit na 4 dny?
Na čtyři dny? To je hračka! Základem je chytrá kombinace, ne objem. Dvoje džíny (jedny tmavé, jedny světlejší) jsou dostačující, doplněné o čtyři funkční trička – jedno pro každý den a jedno náhradní. Dva svetry – jeden tenčí, jeden teplejší – zvládnete i chladnější večery. Jeden výraznější top dodá šmrnc. Pyžamo je samozřejmostí. A místo dvou párů bot, raději jeden univerzální pár a jedny lehké sandály, baleríny, či tenisky – záleží na destinaci. Pohodlná obuv je klíčová! Zapomínáte na šátek? Může sloužit jako šála, čelenka, nebo dokonce improvizovaná taška na drobnosti.
Kosmetika: Miniatury jsou skvělé, ale já používám cestovní balení, které se dá opakovaně plnit. To šetří prostor i peníze. Nezapomínejte na univerzální balzám na rty, který poslouží i jako hydratační krém v nouzi.
Praktické tipy zkušeného cestovatele: Vždy si s sebou vezměte univerzální nabíječku a adaptér (záleží na destinaci). Malá lékárnička s antiseptikem, náplastmi a léky proti bolesti je nezbytná. Kopie důležitých dokumentů (pas, letenka, pojištění) uložte odděleně od originálů – třeba do cloudu. A nejdůležitější: neberte si nic, co by se vám vešlo do kapes.
Hlavní je přizpůsobit obsah zavazadla destinaci. Na trek do hor se budete balit jinak než na poznávací cestu po městě.
Co neprojde letištní kontrolou?
Co projde letištní kontrolou, se liší zemi od země, ale některé věci jsou univerzální tabu. Zapomínat byste neměli na zbraně všech typů – od střelných zbraní a kuší až po zdánlivě neškodné praky či tasery. Repliky zbraní, včetně dětských hraček, jsou rovněž zakázány. Výbušniny, hořlaviny a pyrotechnika jsou samozřejmostí. Méně zřejmé je omezení pro silné zapalovače, které mohou být považovány za potenciální nástroj k zapálení hořlavin. Zkušenosti z cest po desítkách zemí ukazují, že i zdánlivě neškodné předměty, jako jsou nůžky, pilníky či šroubováky, mohou způsobit problémy, je-li jich v příručním zavazadle více nebo jsou neobvykle velké. Chemické a toxické látky jsou přísně zakázané, a to i v malém množství, a týká se to i léků, které by měly být vždy řádně doloženy lékařským předpisem. Nezapomeňte, že kapaliny, gely a spreje smí být v příručním zavazadle pouze v malých, maximálně 100ml lahvičkách a uložené v uzavíratelném průhledném sáčku. Důkladně si před odletem prověřte pravidla konkrétní letecké společnosti a cílové země, abyste předešli zbytečným komplikacím a zdržení na letišti.
V některých zemích se navíc přísně kontrolují i větší množství léků, potravin či alkoholických nápojů. Je vždy lepší mít pochybné předměty v odbaveném zavazadle. Vždy si ověřte, zda daný předmět splňuje požadavky na přepravu v letecké dopravě.
Co si sbalit do kufru k moři?
Kromě základních věcí jako plavky, opalovacího krému s vysokým SPF (alespoň 30, raději 50+), slunečních brýlí a ručníku s rychlým schnutím, bych si vzal i lehkou, rychle schnoucí mikinu a kalhoty z funkčního materiálu pro večery a případné chladnější počasí. Důležité jsou také pevné sandály nebo vodní boty na procházky po skalách a do vody. Nepodceňujte pokrývku hlavy – kšiltovka nebo šátek ochrání před sluncem. Lahve na vodu jsou nezbytností, a pokud plánujete delší výlety, termoska na čaj nebo vodu. Malá cestovní lékárnička s obvazy, dezinfekcí a léky proti bolesti hlavy a průjmu je také nutností. Knížka nebo audiokniha je fajn, ale nezapomeňte na powerbanku pro nabíjení elektroniky. Pro aktivnější vyžití si vezměte šnorchl a masku, případně paddleboard nebo kajak, pokud to plánujete. Nezapomeňte na repelent proti hmyzu a dostatek hotovosti.
Dámy by měly zvážit sportovní podprsenku pro větší pohodlí při aktivitách. Lehký přehoz je praktický, ale funkční materiál je mnohem praktičtější než sarong, který rychle promokne. Malý batoh je užitečný na jednodenní výlety.
Jak správně sbalit batoh?
Sbalit batoh na trek, to není jen tak! Po letech putování po světě vím, že správné sbalení je klíč k pohodlné cestě. Cílem je co nejnižší těžiště, blízko vašich zad – to zabrání nepříjemnému předklánění a bolestem zad. Spacák, nejobjemnější věc, patří co nejníže, ideálně v kompresním obalu. Těžké věci, jako je stan, vařič a jídlo, umísťte blízko zad, co nejvýše. Lehčí oblečení a doplňky nahoru.
Nezapomínejte na přístupnost! Věci, které budete potřebovat během dne (mapa, pláštěnka, svačina), mějte po ruce ve vrchních kapsách. Využívejte kompresní vaky, nejen pro spacák, ale i pro oblečení – ušetříte místo a zlepšíte organizaci. Rozdělte váhu rovnoměrně do obou bočních kapes, abyste batoh vyvážili. Experimentujte! Každý batoh a každý cestovatel jsou jiní, takže najděte to nejlepší řešení pro sebe.
Tip pro zkušeného cestovatele: Lehké věci nahoru, těžké dolů, a nikdy nepodceňujte sílu popruhů a pásu přes hrudník. Správně utažený batoh vám umožní vychutnat si cestu naplno, ať už procházíte zasněženými horami, nebo se proplétáte džunglí.
Co potřebuji na cundr?
Na čundr je potřeba důkladná příprava. Kromě pláštěnky, plavek a pohodlných bot, nezbytných pro proměnlivé počasí a vodní radovánky, nezapomeňte na kvalitní pokrývku hlavy – klobouk s širokou krempou chrání lépe než čepice. Sluneční brýle s UV filtrem jsou samozřejmostí. Dále je klíčová dobře padnoucí batoh s dostatečným objemem, lehký stan, spacák vhodný pro očekávané teploty, náhradní oblečení (včetně spodního prádla), lékárnička s základní výbavou (obvazy, náplasti, léky proti bolesti a průjmu), dostatek pitné vody nebo filtr na vodu, mapu a kompas (nebo GPS), víceúčelový nůž, baterku a dobíjecí powerbanku pro telefon. Nepodceňujte ani repelent proti hmyzu a dostatek energeticky bohatého jídla – sušené ovoce, ořechy a energetické tyčinky se hodí více než těžké konzervy. Pro větší komfort doporučuji lehké a rychleschnoucí oblečení z funkčních materiálů. Před cestou si ověřte předpověď počasí a informujte se o případných omezeních v dané oblasti. A nezapomeňte – lehkost batohu je klíčem k příjemnému zážitku.
Co za oblečení k moři?
Základní výbava: Lehké, vzdušné oblečení je klíčové. Myslete na bavlnu, len a další přírodní materiály. Trička, tílka, šortky, letní šaty – ideálně v několika kusech, abyste měli na výběr a mohli se po koupání převléct do suchého. Lehké kalhoty z lnu se hodí na večer.
Ochrana před sluncem: Klobouk s širokou krempou, sluneční brýle s UV filtrem kategorie 3 a vyšší jsou naprostá nezbytnost. Opalovací krém s vysokým SPF faktorem je třeba nanášet opakovaně, i když je zataženo. Šátek na krk oceníte nejen proti slunci, ale i proti případnému větru.
Praktické doplňky: Plážová taška, ve které se vám pohodlně vejdou všechny nezbytnosti. Rychleschnoucí ručník, plavky (ideálně dvě sady), vodotěsný obal na telefon a doklady. Malá cestovní lékárnička s obvazy, dezinfekcí a léky proti bolesti a nevolnosti. Pokud nosíte dioptrické brýle, vezměte si i náhradní, nebo kontaktní čočky s roztokem.
Tipy zkušeného turisty: Balte se do zavazadla, které se snadno nosí. Vyberte si oblečení v neutrálních barvách, které se snadno kombinuje. Nepřeplňujte kufr – raději si něco dokoupíte na místě. Lehké, prodyšné boty na pláž jsou také důležité. Večer se může ochladit, proto se hodí i lehká mikina či svetr.
Co uvařit na cestu?
Na trek ideální volbou jsou těstoviny – lehké, vydatné a připravíš je i v improvizovaných podmínkách. Dobře se hodí i kuskus, rychle se připravuje a má nízkou hmotnost. Zkus kuskus s rajčaty, olivami a sušenými bylinkami, skvěle hydratuje.
Grilovaná ryba je výživná, ale chce to pořádný gril nebo pánev. Místo toho zvaž rybí konzervy – tuňák, sardinky. Nezapomeň na energie dodávající ořechy a sušené ovoce.
Zeleninové saláty jsou dobré, ale rychleji se kazí. Lepší jsou sušené zeleniny, které se před konzumací namočí. Luštěniny (čočka, fazole) jsou skvělým zdrojem bílkovin a vlákniny, ale vyžadují delší přípravu.
Rizoto je na cestu moc náročné. Palačinky taky – zaberou zbytečně moc místa. Polévky, ať už zeleninové nebo luštěninové, jsou vhodné v termosce, ale jen na kratší výlety.
Tip: Všechno si důkladně svařte a důkladně ochuťte – v přírodě vám chuťové buňky poděkují. Nezapomínejte na dostatek vody. Výběr jídla závisí na délce a náročnosti výletu.
Kolik unese žena?
Ženy, stejně jako muži, mají různé fyzické kapacity. Maximální doporučená hmotnost břemene pro příležitostné zvedání je 25 kg. Toto číslo se ale výrazně mění v závislosti na mnoha faktorech, včetně výšky, váhy, fyzické kondice a celkové síly ženy. Zkušenosti z mnoha zemí ukazují, že tato hranice je často překračována, a to s negativními důsledky pro zdraví. Proto je důležité zdůraznit, že 25 kg je spíše orientační hodnota a individuální limity se mohou značně lišit.
Při časté manipulaci s břemeny by se váha neměla překročit 15 kg. Pravidelné překračování této hranice zvyšuje riziko bolestí zad, zranění svalů a kloubů, a dokonce i dlouhodobých problémů s páteří. V mnoha rozvinutých zemích se tato problematika řeší pomocí ergonomických pracovních postupů a speciálního vybavení.
V sedě je pak maximální doporučená hmotnost pouze 3 kg. Tato nižší hranice souvisí s omezenou oporou a větší zátěží na páteř. I zdánlivě lehké předměty mohou v sedě způsobit značné napětí a vést k úrazům. Na toto je potřeba dávat zvláštní pozor v zemích, kde se ženy stále častěji podílejí na fyzicky náročných profesích.