Paříž – město lásky, světla a nespočtu ikonických památek. Plánujete cestu a nevíte, kam se nejprve vydat? Nezoufejte, mám pro vás pár tipů od zkušeného cestovatele.
Eiffelova věž: Jasná jednička. Představte si ten výhled! Doporučuji si vstupenky koupit online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Zvažte i výjezd výtahem na vrchol – úchvatný panoramatický pohled na celou Paříž stojí za to.
Katedrála Notre Dame: Bohužel, po ničivém požáru v roce 2019 je stále ve fázi rekonstrukce. I tak je ale její okolí krásné a stojí za návštěvu. Věnujte pozornost detailům fasády a okolním zahradám.
Vítězný oblouk: Symbol francouzského vítězství a skvělé místo pro focení. Vyšplhejte se na vrchol pro dechberoucí panoramatický výhled na Champs-Élysées.
Bazilika Sacré-Cœur: Bílá bazilika na vrcholu Montmartre nabízí nádherný výhled na město. Projděte se po malebných uličkách Montmartre, plných umělců a kaváren.
Čtvrť Montmartre: Ztraťte se v romantických uličkách, objevujte skryté náměstíčka a nechte se okouzlit atmosférou. Nezapomeňte navštívit Place du Tertre, kde se scházejí umělci.
Moulin Rouge kabaret: Ikona Paříže, známá po celém světě. Zážitek trochu dražší, ale nezapomenutelný. Doporučuji rezervaci s předstihem.
Louvre: Obrovské muzeum, ve kterém strávíte hodiny. Zaměřte se předem na konkrétní díla, abyste se neztratili v množství exponátů. Mona Lisa? Připravte se na davy!
Další tipy:
- Procházka po Seině: Romantická procházka podél řeky, s výhledy na památky.
- Nákupy na Champs-Élysées: Luxusní butiky a světové značky.
- Latinská čtvrť: Studenti, knihkupectví a typická pařížská atmosféra.
- Zahrady Tuileries: Ideální místo pro odpočinek a relaxaci.
Tip pro plánování: Paříž je rozsáhlá, využijte metro k cestování mezi památkami. Kupte si *Paris Pass* pro volný vstup do mnoha atrakcí a neomezené cestování metrem.
Čím platit v Paříži?
Paříž, město světel, je v otázce plateb moderní metropolí. Karty jsou standardem, ať už kreditní, debetní či bezkontaktní. S nimi zvládnete většinu nákupů, restaurace i hotely. Nicméně, nepodceňujte hotovost! Malé bankovky a mince vám ulehčí život při placení jízdenek v automatech (metro, autobusy) – často tam karty nefungují, za využívání veřejných toalet, na trzích s pouličním jídlem a suvenýry, kde často elektronické platby nejsou přijímány.
Tip pro zkušenější cestovatele: V turistických zónách se vyplatí mít menší částky hotovosti připravené, abyste se vyhnuli komplikacím s placením. Bankomaty sice najdete na každém rohu, ale v přeplněných ulicích se k nim může stát dlouhá fronta. V menších obchodech a kavárnách v méně turistických čtvrtích je však hotovost často preferována. Nezapomeňte na případné poplatky za výběr z bankomatů v zahraničí u vaší banky.
Praktické info: Euro je oficiální měnou. Většina obchodníků přijímá běžné platební karty, jako jsou Visa a Mastercard. Platby Apple Pay a Google Pay se stávají stále populárnějšími, ale jejich dostupnost se liší obchod od obchodu.
Co se nesmí vozit do Francie?
Francie, země krásy a vína, má i svá striktní pravidla pro dovoz zboží. Zapamatujte si, že s sebou nesmíte vézt materiály s pedofilní tématikou – to je samozřejmé a trestně postižitelné. Stejně tak zapomeňte na jakékoliv produkty obsahující nebezpečné látky, jejichž seznam je poměrně rozsáhlý a závisí na jejich koncentraci a druhu. Narkotika a psychotropní látky jsou samozřejmě absolutně zakázány, s tím se ani nezdržujte. Méně známé je omezení dovozu kojeneckých lahví obsahujících bisfenol A (BPA) – v souvislosti s ochranou zdraví dětí. A konečně, výrobky obsahující azbest jsou ve Francii zakázány z důvodu jeho karcinogenních vlastností. Před cestou si ověřte aktuální legislativu, protože se může měnit. Věnujte pozornost i omezením na dovoz masa a mléčných výrobků z mimo EU. Informace o povolených a zakázaných produktech najdete na webových stránkách francouzských celních úřadů. Dobrá příprava vám ušetří zbytečné komplikace a nepříjemnosti.
Na co si dát v Paříži pozor?
Paříž, romantické město světla, má i svou stinnou stránku. Bezpečnostní situace je srovnatelná s jinými evropskými metropolemi, nicméně opatrnost nikdy neuškodí. Klasické kapesní krádeže, zaměřené především na turisty, se vyskytují zejména v přeplněných oblastech – metro, autobus, letiště Charles de Gaulle a Orly, okolí Eiffelovy věže, Louvru a dalších turistických magnetů. Nezanedbávejte ostražitost, kabelky a batohy mějte stále na dohled a cennosti uložte na bezpečném místě. Využívejte platby kartou a omezte nošení velkých obnosů hotovosti. Pozor si dejte i na podvodníky, kteří se zaměřují na turisty s nabídkou „pomoci“ nebo falešnými podpisy petici. Naučte se pár základních frází v češtině – zjednoduší vám komunikaci s místními. Nebojte se požádat o pomoc, pokud se ocitnete v nepříjemné situaci, policie je většinou ochotná a vstřícná. Mimo centra Paříže, v méně turistických čtvrtích, platí stejná pravidla jako v jiných evropských městech. Prozkoumejte i méně známé oblasti, ale i zde se vyvarujte procházkám v noci a odlehlých místech.
Doporučuji si před cestou stáhnout spolehlivou mapu Paříže a aplikaci s offline mapami, a to i pro případ výpadku připojení k internetu. Orientace v metro je jednoduchá, ale i tak se ujistěte, že máte jasnou trasu a dost času na cestu. Naučte se číst mapu metra, je to klíč k efektivnímu cestování po městě.
Na závěr, Paříž je krásné město, ale stejně jako všude jinde, i zde je potřeba být obezřetný. Dodržováním základních bezpečnostních pravidel si užijete cestu naplno a bez zbytečných nepříjemností.
Kam v Paříži nechodit?
Paříž, město světla, láká miliony turistů ročně, ale i zde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Klasické kapesní krádeže jsou bohužel všudypřítomné, a to jak v přeplněném centru, tak i v méně turisticky exponovaných oblastech. Zvlášť opatrní byste měli být v těchto čtvrtích: Saint-Denis (známá spíše pro svou baziliku, ale i pro vyšší kriminalitu), 18., 19. a 20. arrondissement (často označované za problémové), Montmartre (navzdory své romantice se zde vyskytují i kapesní zloději), Les Halles (rušné obchodní centrum s rizikem krádeží) a Bois de Boulogne (rozlehlý park, kde se po setmění doporučuje pohybovat ve skupinách).
Pokud se vydáte za hranice Paříže, měli byste být obezřetní i v těchto městech: Sevran, Grigny, Évry a Courcouronnes, kde je statisticky vyšší výskyt kriminality. Vždy si hlídejte své osobní věci, nepoužívejte zbytečně drahé šperky na ulici a důvěřujte své intuici. Aplikace pro sledování polohy telefonu se v těchto lokalitách mohou hodit. Nezapomeňte, že i v turisticky vyhledávaných místech se mohou vyskytnout podvodníci s falešnými podpisy na kartách. Vždy si pečlivě hlídejte platební karty a používejte je raději v ověřených provozovnách.
Mnoho lidí si neuvědomuje, že i zdánlivě neškodné situace mohou vést k problémům. Například nepodléhejte tlaku náhlých prodejů, podezřelých nabídek nebo osob, které se vás snaží vtáhnout do konfliktních situací. Informujte se před cestou o aktuálním bezpečnostním stavu a využijte zdroje cestovní kanceláře, nebo místní policie.
Co vidět v Paříži zadarmo?
Paříž nabízí překvapivě mnoho bezplatných zážitků. Zatímco vstup do ikonických muzeí jako Louvre, Musée d’Orsay, Cluny či Picassovo muzeum je placený, mnoho dalších nabízí bezplatný vstup v první neděli měsíce (vždy ověřte aktuální informace na oficiálních webech). Nepodceňujte procházky podél Seiny, romantickou atmosféru Latinské čtvrti s jejími knihkupectvími a kavárnami, nebo pohled na město z mostů. Vítězný oblouk sice zpoplatňuje vstup na vrchol, ale prohlídka náměstí Étoile s jeho monumentální architekturou je zcela zdarma. I když přístup do věží Notre-Dame je po požáru omezen, prohlídka okolí katedrály a Île de la Cité, s jejím historickým kouzlem, je fascinující. Mont-Saint-Michel a Carcassonne jsou sice mimo Paříž, ale jejich zahrnutí do seznamu “zdarma” v původním textu je poněkud zavádějící. Cesta k nim je z Paříže placená (vlak, auto), podobně jako vstup do těchto historických měst. Avšak procházka po okouzlujících parcích a zahradách, jako je Jardin du Luxembourg nebo Tuileries Garden, je naprosto bezplatná a nabízí klidný únik od ruchu města. Využijte bezplatné prohlídky s průvodcem, které často nabízí studenti nebo nezávislí průvodci. Na závěr, nezapomeňte na kouzlo pařížských trhů – nabídka čerstvých potravin a pestrá atmosféra jsou nezapomenutelným zážitkem zcela zdarma.
Kolik dní je v Paříži?
Na otázku, kolik dní strávit v Paříži, není jednoduchá odpověď. Čtyři až pět dní je dobrý základ pro základní prohlídku, ale záleží na vašich prioritách a tempu. Chcete-li se opravdu ponořit do pařížské atmosféry, doporučuji minimálně týden. Za čtyři dny stihnete klasické památky jako Eiffelovu věž, Louvr, Notre Dame a procházku po Champs-Élysées. S pěti dny můžete přidat například Versailles, Montmartre s Sacré-Cœur, prohlídku některého z mnoha muzeí (Musée d’Orsay je skvělá alternativa k Louvru) a klidně i menší výlety za město. Pro skutečné znalce umění a historie je ale týden i málo. Můžete se zaměřit na konkrétní témata, například na impresionismus, architekturu, historii, gastronomii. Plánujte si dopředu, rezervujte si vstupenky online a pamatujte, že Paříž nabízí daleko více než jen ikonické památky – objevte skryté uličky, malebné kavárny a místní trhy. Výlet za město do Giverny (Monetův dům) nebo Champagne je dalším skvělým zpestřením.
Co si přivézt z Paříže?
Z Paříže si přivezte především autentické suvenýry, které skutečně odrážejí ducha města. Zapomenutelné jsou kýčovité magnety na ledničku. Hledejte spíše originální drobnosti z malých butiků, třeba ručně vyráběnou krajku, která je s Paříží neodmyslitelně spjata od dob Ludvíka XIV. Nevynechejte ani ochutnávku a nákup vynikajících francouzských sýrů a vín – specializované obchody nabízejí široký výběr, a to i s odborným poradenstvím. Paříž je proslulá svými parfémy, proto navštivte některou z parfumerií a vyberte si vůni, která vám připomene tuto romantickou metropoli. Doporučuji také luxusní čokoládu Fauchon – jedná se o zážitek pro chuťové buňky. Ačkoliv olivy a olivový olej nejsou typicky pařížské produkty, v mnoha obchodech je najdete v široké nabídce z Provence a dalších francouzských regionů. Prodejci suvenýrů se nacházejí prakticky na každém rohu, ale vybírejte pečlivě, abyste si odnesli něco jedinečného, ne jen tuctové zboží.
Pro větší výběr a autentický zážitek se vydejte mimo hlavní turistické trasy – objevíte skryté poklady a unikátní produkty, které vám budou připomínat Paříž daleko intenzivněji než masově vyráběné suvenýry.
Nezapomeňte, že kvalitní sýry a vína vyžadují speciální balení pro cestu letadlem, takže si to předem promyslete.
Na co si dát pozor ve Francii?
Francie, země krásy a romantiky, skrývá i drobné nástrahy pro neopatrné turisty. Kapesní krádeže jsou bohužel běžné, zvláště v přeplněných turistických lokalitách Paříže, ale i v dalších městech. Zloději jsou vynalézaví a pracují ve skupinách. Nepodceňujte ani nebezpečí na přeplněných plážích, kde se snadno stanete obětí krádeže tašky nebo peněženky. Vždy mějte své cennosti na očích a u sebe.
Dopravní prostředky, ať už metro, vlak nebo autobus, představují další rizikovou zónu. Dávejte pozor na své okolí a batohy, zvláště v přeplněných vagónech. Nevystavujte své drahé šperky a elektroniku na odiv a raději je schovejte.
Ministerstvo zahraničních věcí oprávněně doporučuje zvýšenou opatrnost. Nejen kvůli kapesním krádežím, ale i kvůli nečekaným demonstracím či stávkám, které mohou narušit cestovní plány. Před cestou je dobré si ověřit aktuální bezpečnostní situaci a případné varování.
Střežení osobních věcí je klíčové. Používejte batohy s popruhy přes ramena a nepřenášejte větší množství hotovosti. Fotoaparáty a telefony si držte pevně a nenechávejte je volně ležet na stole v kavárně. Využijte hotelové trezory pro uložení cenných předmětů.
Jaký je nejkrásnější město na světě?
Praha, město sto věží, skutečně okouzlilo svět a zvítězila v anketě časopisu Time Out jako nejkrásnější město světa! Překvapivě porazila giganty jako New York a Amsterdam, čímž potvrdila své nesporné kouzlo. A co ji k tomuto vítězství vyneslo? Samozřejmě, ikonický Karlův most s jeho sochami a pouličními umělci je nezapomenutelný. Staroměstský orloj, fascinující mechanický skvost, přitahuje davy turistů každodenními představeními. Procházka podél Vltavy, s nádhernými výhledy na Pražský hrad a další historické památky, je zážitkem sama o sobě. Ale Praha není jen o velkých atrakcích. Ztraťte se v malebných uličních zákoutích Starého Města, objevte skryté dvory a kavárny, ochutnejte tradiční české pivo v jedné z mnoha historických hospod. Nezapomeňte se projít po Petřínských sadech, kde vás čeká nádherná rozhledna s panoramatickým výhledem na celé město. A pro milovníky historie doporučuji návštěvu Pražského hradu, komplexu historických budov s bohatou minulostí. Mimochodem, podle časopisu Time Out je nejlepší doba pro návštěvu Prahy jaro nebo podzim, kdy je počasí ideální a davy turistů menší. Vítězství v této anketě není jen o turistických atrakcích, ale i o atmosféře, o jedinečném spojení historie a moderního života, které Praha tak mistrně nabízí.
Zajímavostí je, že Praha se v minulosti umístila na předních příčkách i v jiných podobných anketách. Její krása je prostě nezpochybnitelná a zaslouží si světové uznání. Ne nadarmo ji mnozí nazývají “Zlatou Prahou”.
Tip pro plánovaní cesty: rezervujte si ubytování a letenky s dostatečným předstihem, zejména pokud cestujete v hlavní sezóně.
Kdy je v Paříži nejméně turistů?
Paříž v únoru? Zní to možná chladně, ale pro milovníky umění a klidné atmosféry je to skutečný poklad. Únor je totiž měsícem s nejnižším počtem turistů v Paříži. To znamená méně front u Louvru, menší tlačenice v Sacré-Coeur a více prostoru k nasátí jedinečné pařížské atmosféry.
Proč je to tak? Většina lidí si Paříž spojuje s jarními a letními měsíci, nebo s vánočními trhy. Únor je často přehlížen, ale nabízí neocenitelnou výhodu: možnost prozkoumat muzea a památky bez davů. Vychutnejte si tak mistrovská díla impresionistů v Musée d’Orsay, prozkoumejte tajemství Musée Rodin nebo se ztraťte v nekonečných chodbách Louvru bez nutnosti čekání v nekonečných frontách.
Kromě menšího počtu turistů únor nabízí i další výhody:
- Nižší ceny ubytování a letenek: Vzhledem k nižší turistické sezóně můžete ušetřit značné peníze.
- Klidnější atmosféra: Projděte se po romantických ulicích bez davů a užijte si klidnější tempo Paříže.
- Méně přeplněné restaurace: Objevte skryté klenoty pařížské gastronomie bez dlouhého čekání na stůl.
Samozřejmě, počasí v únoru může být chladné a deštivé. Nezapomeňte se proto teple obléknout a připravit se na případné srážky. Ale věřte mi, klid a pohoda, které v únorové Paříži najdete, to bohatě vynahradí.
Pro ještě lepší plánování doporučuji:
- Zkontrolovat otevírací doby muzeí a památek.
- Rezervovat ubytování a letenky s předstihem.
- Připravit si seznam míst, která chcete navštívit.
Kdy je Louvre zdarma?
Louvre zdarma? Ano, každý první pátek v měsíci, vyjma července a srpna. To ale neznamená automatický vstup. Předběžná rezervace je nezbytná, poptávka po bezplatném vstupu je obrovská. Můžete se tak vyhnout hodinám čekání ve frontě. Doporučuji rezervaci co nejdříve, ideálně hned po ohlášení daného měsíce. Navíc, první pátek bývá Louvre přeplněný, takže si prohlídku důkladně naplánujte a zvažte, která díla chcete vidět prioritně. Nezapomeňte na komfortní obuv – ujděte si kilometry! A pro ještě intenzivnější zážitek, zvažte prohlídku s průvodcem, který vám odhalí skryté detaily a kontext jednotlivých exponátů. Počítejte také s přísnou kontrolou zavazadel – minimalizujte své zavazadlo, ušetříte si čas.
Kdy je nejhezčí Paříž?
Nejhezčí Paříž? To je otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět, záleží na preferencích. Ale pokud hledáte klidnější a slunnější Paříž, pak je srpen ideální volbou. Většina Pařížanů má dovolenou, město je méně přeplněné, a co je skvělé, má nejvíce slunečných dnů v roce. Šance na propršený výlet je tedy minimální. Můžete si tak užívat ikonické památky bez tlačenic a s nádherným počasím.
Nicméně, jaro a podzim nabízejí také své kouzlo. Jaro voní květinami, vše se probouzí k životu a parky jsou plné barev. Podzim zase nabízí romantickou atmosféru s teplými barvami listí a méně turisty než v hlavní sezóně. Je to skvělý čas pro procházky po Seině a objevování skrytých zákoutí města.
Uvažujte o těchto faktorech: ceny ubytování a letenek bývají v srpnu vyšší, i když menší davy to mohou kompenzovat. Kulturní akce se konají po celý rok, takže si před cestou zjistěte program. A nezapomeňte na balení – jaro a podzim vyžadují vrstvení oblečení, zatímco v srpnu stačí lehké letní oblečení.
Záleží tedy na vašich prioritách. Chcete klid a slunce? Volte srpen. Preferujete příjemné teploty a méně davů? Jaro a podzim jsou skvělé alternativy. Každá sezóna má v Paříži své unikátní kouzlo.
Na co je třeba si dát pozor při platbě kartou?
Osm věcí, na které si při placení kartou v zahraničí opravdu dejte pozor:
- PIN si NIKDY, ale opravdu NIKDY, nepište na kartu ani si jej nepamatujte v jednoduché kombinaci! Vymyslete si složitý PIN a pamatujte ho v hlavě. V opačném případě si vyberte jiný způsob platby. Zloději jsou vynalézaví a vaše paměť méně spolehlivá, než si myslíte.
- Bankomat důkladně prohlédněte před vložením karty. Hledejte podezřelé přídavné zařízení, škrábance, volné součástky – zkrátka vše, co by mohlo naznačovat podvodné zařízení na kopírování dat. Raději si vyberte bankomat v bance nebo na dobře osvětleném a frekventovaném místě.
- Zjistěte si předem, zda vaše karta umožňuje platby na internetu a v zahraničí. Ne všechny karty jsou pro online platby nebo platby v cizině povoleny. Kontaktujte svou banku a ujistěte se, že máte aktivované potřebné funkce a že víte, jak se vypořádat s případnými problémy.
- Kartu nikdy, ani na vteřinu, nenechávejte z dosahu. V přeplněných místech, jako jsou restaurace nebo trhy, si ji pečlivě hlídejte. Kapesní zloději jsou mistři svého řemesla.
- Plaťte pouze u důvěryhodných obchodníků. Vyhýbejte se pochybným stánkům a malým obchůdkům, kde nemáte jistotu bezpečnosti transakce. Vždy si ověřte, že obchodník používá zabezpečený platební terminál.
- Zkontrolujte si limity na kartě před cestou. Ujistěte se, že máte dostatečný limit pro vaše výdaje a že víte, jak si ho případně zvýšit. Nepříjemné překvapení v podobě blokované karty v zahraničí vás v klidu nenechají.
- Uchovávejte si všechny transakční doklady. V případě sporu nebo ztráty vám pomohou prokázat platby.
- Při podezření na podvod okamžitě kontaktujte svou banku. Neváhejte a nahlaste jakýkoli podezřelý případ. Čím dříve, tím lépe.
Tip navíc: Uvažujte o cestovní kartě, která je speciálně navržena pro cestování a nabízí lepší ochranu před ztrátou a krádeží.
Co se vyplatí koupit ve Francii?
Francie nabízí nespočet pokladů, které stojí za nákup. Klasické levandulové mýdlo z Provence (cca 3€) je sice lákavé, ale pozor na kvalitu – vyplatí se hledat certifikované výrobky s vysokým obsahem levandulového oleje. Foukané sklo a hrnčířství z Bretaně – nejen suvenýry, ale i originální kusy pro fajnšmekry, najdete je na trzích i v menších obchodech. Keramika a kamenické výrobky z Burgundska představují robustní a elegantní kousky, ideální jako dekorace i praktické předměty do kuchyně. Ozdobné dřeváky a kožené výrobky z Pyrenejí? Kvalita je klíčová, sáhněte po tradičních řemeslných dílnách – cena se odrazí v dlouhé životnosti. Krajky z Normandie, symbol francouzské elegance, jsou skvělým dárkem, ale cena se značně liší podle složitosti vzoru a materiálu. Zlato z Pikardie – je to spíše výjimka, ale pokud hledáte kvalitní zlaté šperky s francouzským šarmem, Pikardie nabízí skryté poklady. Pro autenticitu nakupujte v menších obchůdcích, u řemeslníků a na místních trzích – unikátní výrobky a zážitek z autentického francouzského nákupu vám zaručeny. Nezapomínejte na regionální speciality – vína, sýry, medoviny – to vše obohatí váš zážitek z Francie.
Při výběru dbejte na certifikáty kvality a původ. Nebojte se smlouvat, obzvláště na trzích. A hlavně – nechte se okouzlit kouzlem francouzského řemesla!
Co se nesmí ve Francii?
Plánujete cestu do Francie? Nezapomeňte, že do země je zakázán dovoz řady věcí. Kromě očividných položek jako jsou narkotika a psychotropní látky, se seznam zakázaného zboží týká i méně známých produktů. Například veškeré materiály s pedofilní tématikou jsou přísně zakázány a jejich dovoz může vést k vážným problémům se zákonem. Stejně tak je zakázán dovoz výrobků obsahujících nebezpečné látky, jako je azbest. Důležité je si uvědomit i restrikce ohledně dětských výrobků – kojenecké lahve obsahující bisfenol A jsou zakázány. Cestujete-li se psem, informujte se předem o platných předpisech, jelikož dovoz některých bojový plemen psů je ve Francii zakázán. Doporučuji před cestou navštívit oficiální stránky francouzské celní správy pro aktuální a kompletní seznam zakázaného zboží. Nepodceňujte tato pravidla, sankce za jejich porušení mohou být vysoké. Připravte se tak na bezproblémovou dovolenou ve Francii.
Kde se v Paříži levně najíst?
V Paříži se levně najíte na mnoha místech, záleží na vašich preferencích. Klasikou je Chartier, tradiční brasserie s klasickou francouzskou kuchyní za lidové ceny. Stojí za to si tam zarezervovat stůl, bývá plno. Pro rychlé a levné jídlo zvolte La Petit Vendome nebo Grenier Au Pain, kde nabízejí i sendviče a bagety. Chcete-li ochutnat skvělé hamburgery, vyzkoušejte Big Fernand nebo Hank Burger. Pro autentickou, ale levnější francouzskou kuchyni doporučuji La Petite Rose Des Sables a Fermier Gourmet. Všimněte si ale, že ceny se i v těchto levnějších podnicích mohou lišit dle sezóny a lokality. Doporučuji si před návštěvou zkontrolovat online menu a recenze. Pro úplný zážitek z Paříže, zkuste i menší bistra, obvykle najdete vývěsní štít s denním menu (menu du jour) – je to skvělý způsob jak ochutnat lokální speciality za příznivou cenu.
Bistrot Victoires je dalším zajímavým tipem na levnější, ale kvalitní jídlo. Při hledání levného jídla se vyplatí se vyhnout turisticky nejvíce exponovaným oblastem, ceny tam bývají vyšší.
Kolik stojí vstup do Louvre?
Základní vstupné do Louvru pro dospělého je 22 EUR. To je ale jen začátek. Doporučuji si vstupenku koupit online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám, které mohou trvat i několik hodin. Online rezervace vám ušetří čas a nervy.
Zdarma se do Louvru dostanete, pokud:
- Je vám méně než 18 let.
- Jste student z EU ve věku 18-26 let (s platným studentským průkazem).
- Máte Paris Museum Pass – ten se vyplatí, pokud plánujete navštívit více pařížských muzeí, protože vstup do Louvru je jen jedna z mnoha atrakcí, které zahrnuje.
Další tipy:
- Soustřeďte se na konkrétní díla. Louvre je obrovský a projít ho celý je nereálné. Zaměřte se na to, co vás skutečně zajímá (např. Mona Lisa, Venuše z Milo, Kodex Hammurapi…).
- Využijte audioprůvodce nebo si předem najděte informace o exponátech, které chcete vidět. Zlepší vám to celkový zážitek.
- Připravte si pohodlnou obuv! Budete hodně chodit.
- Nezapomeňte na pití a svačinu, pokud se chystáte strávit v Louvru delší dobu.