Budapešť, klenot na Dunaji, nabízí nespočet zážitků. Deset míst, která nesmíte vynechat, ale představují jen špičku ledovce, zahrnuje ikonickou Budovu parlamentu Országház, majestátní kousek architektury s prohlídkami vnitřních prostor, které vám vyrazí dech. Nezapomeňte na pohádkovou Rybářskou baštu s panoramatickým výhledem na město, ideální na romantickou procházku za soumraku.
Budínský hrad, zapsaný na seznamu UNESCO, je komplexem paláců a kostelů s bohatou historií. Prozkoumejte jeho labyrint chodeb a objevte krásu Matyášova kostela. Řetězový most, elegantní ikona města, spojuje Buda a Pešť a nabízí nádherné výhledy. Matyášův chrám, s pestrou historií a ohromující architekturou, je klenotem gotického umění. Náměstí Hrdinů, monumentální náměstí s pomníky a muzeem, vypráví příběh maďarských hrdinů.
Socha Svobody, méně známá než její newyorská jmenovkyně, nabízí zajímavý kontrast a krásné výhledy. Bazilika svatého Štěpána, impozantní chrám s mohutnou kupolí, je místem pro nádherné fotografie a klidnou meditaci. Doporučuji však zkoumání i za těmito ikonami. Projděte se po malebných ulicích, ochutnejte tradiční maďarskou kuchyni, prozkoumejte termální lázně a nechte se okouzlit nočním životem. Budapešť nabízí mnohem více než jen deset památek – je to zážitek pro všechny smysly.
Co vidět v Budapešti zdarma?
Budapešť nabízí bohatství bezplatných zážitků. Místo placených prohlídek se zaměřte na atmosféru a panoramata. Parlament, dominantní budova města, je nádherný i z dálky, třeba z protějšího břehu Dunaje. Podobně působivý je i Budínský hrad, jehož silueta se stala symbolem Budapešti. Z hradu se nabízí dechberoucí výhledy, přístupné zdarma.
Projděte se po Széchenyiho řetězovém mostě, ikonické stavbě spojující Budín a Pešť. Uvidíte Socha svobody, méně známou než její newyorská kolegyně, ale stejně symbolickou pro Budapešť. Navštivte Matyášův chrám s jeho nádhernou architekturou a okouzlujícím interiérem (vstup do chrámu je placený, ale obdivovat ho zvenčí je zdarma).
Rybářská bašta nabízí další úchvatné panorama, i když přístup na vyhlídky je zpoplatněn, můžete se kochat výhledem z blízkých ulic. Nezapomenutelným zážitkem jsou boty na břehu Dunaje, symbolická instalace připomínající oběti holocaustu. Je to silný a dojemný zážitek. Pro milovníky architektury je pak návštěva Baziliky sv. Štěpána, impozantní stavby s obrovskou kupolí, must-see (vstup je zpoplatněn, ale exteriér je zdarma).
Pro efektivní prohlídku doporučuji využít mapu. Plánujte si trasy s ohledem na vzdálenosti, abyste si prohlídku co nejvíce užili. Nezapomínejte na občerstvení z místních trhů, kde najdete chutné a levné jídlo. Budapešť nabízí bezplatný zážitek plný historie, kultury a krásy.
- Tip: Vydejte se na procházku podél Dunaje. Objevujte skryté uličky a malebné náměstíčka.
- Tip: Využijte bezplatné prohlídky s průvodcem (free walking tours), které jsou často dostupné a nabízejí cenné informace a zajímavé příběhy o městě.
Co protéká Budapeští?
Budapešť, město rozdělené a zároveň sjednocené Dunajem – řekou, která protéká srdcem Maďarska a definuje charakter města. Její tok zde měří zhruba 30 kilometrů a během této trasy překlenuje hned deset mostů, zajišťujících silniční, tramvajovou a železniční dopravu.
Mosty – symboly spojení a historie:
- Procházka po břehu Dunaje vám umožní obdivovat rozmanitost mostů, od historických klenutých konstrukcí až po moderní ocelové giganty. Každý z nich má svůj příběh.
- Řetězový most Széchenyi, ikona Budapešti, postavený v 19. století, byl prvním stálým mostem přes Dunaj v Budapešti a zásadně změnil život města. Před jeho dokončením se dvě tehdejší samostatné části Buda a Pest spoléhaly na trajekty.
- Mosty nabízejí úchvatné výhledy na panoráma Budapešti, zejména při západu slunce. Doporučuji vyhradit si čas na procházku po některém z nich.
Dunaj – víc než jen řeka:
- Dunaj není jen dopravní tepnou, ale i místem odpočinku a zábavy. Nabízí možnost plavby lodí, pozorování ptáků nebo jen klidné procházky podél břehů.
- V létě se mnoho obyvatel i turistů ochlazuje v Dunaji, ačkoliv je to oficiálně zakázáno na mnoha místech.
- Břehy Dunaje jsou lemovány parky a zahradami, ideálními pro piknik nebo relaxaci.
Tip pro cestovatele: Neomezujte se jen na prohlídku nejznámějších mostů. Prozkoumejte i menší, méně frekventované mosty, které nabízejí klidnější a intimnější pohled na město.
Co si dát v Budapešti?
Místo lenošení v kavárně, prozkoumejte Budapešť naplno! Bazilika svatého Štěpána – ano, krásná, ale nenechte se zdržet jen u prohlídky interiéru. Vyšlapte si schody na kupolu pro panoramatický výhled! (Vstupné cca 1000 HUF, zvažte čas, bývá fronta).
Budínský hrad (Budavári Palota) – nejen prohlídka komplexu, ale i výšlap na jeho hradby pro úchvatné výhledy. Projděte si všechny jeho části, od Matyášova chrámu až k Rybářské baště. Dobře se obujte, je to kopcovitý terén!
Matyášův chrám – okouzlující gotická architektura. Zkuste si ho prohlédnout i zvenku, z různých úhlů, objevte skryté detaily.
Rybářská bašta (Halászbástya) – nejen fotogenický výhled, ale i procházka po jejích ochozech. Pozor na davy turistů, v hlavních sezónách je zde hodně lidí.
Náměstí hrdinů (Hősök tere) – prohlédněte si sochy a budovy, ale i blízký park Városliget, ideální na odpočinek po turistice. Zvažte projížďku na kole, půjčovny jsou všude.
Lázně Széchenyi – regenerace po celodenním putování. Doporučuji rezervaci předem, je to velmi oblíbené místo. Pro aktivnější program zkuste i termální lázně Rudas nebo Gellért, s různými druhy procedur.
Tipy pro aktivní turisty:
- Doprava: Budapešť má skvělou veřejnou dopravu, využijte metro, autobusy a tramvaje. Pro kratší vzdálenosti doporučuji chůzi, objevíte tak skryté kouty města.
- Jídlo: ochutnejte místní speciality, jako je guláš, lángos a kürtőskalács. Najdete je na mnoha místech, od pouličních stánků po restaurace.
- Mapové aplikace: stáhněte si offline mapu Budapešti, abyste se neztratili.
Trasy k prozkoumání:
- Bazilika – Budínský hrad ( pěšky, cca 30 minut chůze, s kopci)
- Budínský hrad – Rybářská bašta – Náměstí hrdinů (pěšky, cca 1-1,5 hodiny chůze, s kopci)
- Náměstí hrdinů – Lázně Széchenyi (tramvaj nebo metro)
Co vidět v Budapešti za dva dny?
Dva dny v Budapešti? To je jen ochutnávka, ale stihnete toho hodně! Začněte Budínským hradem, UNESCO památkou s impozantní katedrálou Matyášovou a Rybářskou baštou, odkud je úchvatný výhled na město. Nezapomeňte prozkoumat i královský palác – muzeum s bohatou historií.
Přes Řetězový most, symbol Budapešti, se přesunete na Pest. Zde se vydejte k Parlamentu, majestátní budově, jejíž prohlídka s průvodcem je silně doporučena. Všimněte si detailů, je jich nepřeberné množství!
Nevynechejte Baziliku svatého Štěpána, jejíž kopule nabízí další fantastický výhled. Doporučuji si vstupenku koupit online, abyste se vyhnuli frontám.
Pro relaxaci se projděte po nábřeží podél Dunaje, třeba k Zlatému mostu – Markétin most.
Tipy pro efektivní cestování:
- Využijte metro – je rychlé a efektivní.
- Koupte si Budapest Card pro volný vstup do mnoha atrakcí a neomezenou dopravu. Zvažte, jestli se vám to vyplatí dle vašeho plánu.
- Vyhraďte si čas i na koupel v některých z termálních lázní – to je další typický zážitek z Budapešti.
- Ochutnejte tradiční maďarské jídlo – guláš, lángos, kürtőskalács.
Trasa návrh:
- Den 1: Budínský hrad, Rybářská bašta, katedrála Matyášova, Řetězový most, Parlament.
- Den 2: Bazilika svatého Štěpána, procházka po nábřeží, Zlatý most, termální lázně (dle zájmu).
Jak se pohybovat po Budapešti?
Po Budapešti se nejlépe pohybujete kombinací hromadné dopravy a chůze! Metro (4 linky, linka M1 je historická!) je rychlé na větší vzdálenosti, ale prohlédněte si i krásné budapešťské ulice pěšky. Doporučuji si pořídit turistickou kartu, která zahrnuje jízdu metrem, autobusy, tramvajemi a často i slevy na vstupy. Autobusy a tramvaje jsou skvělé pro prozkoumání širšího centra a okrajů města. Pro výlety za město využijte vlaky. Nepodceňujte chůzi po nábřeží Dunaje – nabízí nádherné výhledy na parlament, Budínský hrad a další památky. Pro aktivnější turisty je skvělý i prozkoumání města na kole, k dispozici jsou i půjčovny kol. Pro výlet na kopce Budína doporučuji pěší výstup, anebo lanovku – ten výhled za to stojí!
Tip: Vyzkoušejte i projížďku po Dunaji lodí – skvělý způsob, jak si prohlédnout město z jiné perspektivy. Některé lodní linky propojují i různé části města.
Co navštívit v Budapešti za 2 dny?
Máte pouhé dva dny na prozkoumání Budapešti? Žádný problém! Zaměřte se na to nejzásadnější. Bazilika svatého Štěpána – její kupole nabízí panoramatické výhledy na město, které vám vyrazí dech. Nezapomeňte se podívat na relikvii pravé ruky svatého Štěpána. Uvidíte, že je to více než jen turistická atrakce.
Parlament – ikonická budova, která symbolizuje uherskou historii a demokratické snahy. Prohlídka interiéru je nezbytná, abyste pochopili jeho krásu a význam. Doporučuji rezervaci předem, aby se vám vyhnula dlouhá fronta. Představte si, kolik se zde odehrálo historických událostí!
Budínský hrad – komplex paláců, kostelů a muzeí, který dominuje panoramatu města. Prozkoumejte jeho nádvořích, projděte se po jeho hradbách a nechte se unést atmosférou staletí. Vydejte se po schodech k Matyášově kostelu a Rybářské baště. Zdejší výhledy jsou jedinečné.
Řetězový most – symbol Budapešti, spojující Budín a Pešť. Projděte se po něm pěšky, vnímejte jeho historii a majestátnost. Večer je most osvětlen a nabízí nezapomenutelný pohled.
Zlatý most (Markétin most) – méně známý, ale o to krásnější most, nabízející nádherný výhled na Dunaj a okolní architekturu. Je to ideální místo pro romantickou procházku nebo klidné pozorování města.
Doporučení: Využijte budapešťské metro k efektivnímu cestování mezi památkami. Naplánujte si trasu s ohledem na čas a nenechávejte si vše na poslední chvíli. Nezapomeňte ochutnat tradiční maďarskou kuchyni!
Co přivézt z Budapešti?
Budapešť, město perel na Dunaji, nabízí cestovatelům nepřeberné množství suvenýrů. Ale nenechte se zlákat kýčovitými magnetkami! Zaměřte se na pravé maďarské poklady. Absolutní klasikou jsou vína. Tokajské, sladké bílé víno s bohatou historií a unikátním aroma, je prostě nutností. Vyzkoušejte i suché varianty! Pro milovníky červených vín je pak Bikavér, “byčí krev”, skvělou volbou – robustní, plné chuti a skvěle se hodí k tradičním maďarským pokrmům. Cena lahve Tokaje se pohybuje kolem 200 Kč za 0,5 litru, takže si můžete dovolit i více lahví. K vínu neodmyslitelně patří koření, především mletá paprika – pálivá pro odvážné a sladká pro ty, kteří preferují jemnější chuť. Kvalitní papriku poznáte podle intenzivní barvy a výrazné vůně. Nezapomeňte také na maďarské uzeniny! Čabajská klobása, s její charakteristickou chutí a aromatem, je skvělá na svačinu. Jedna nožička vás vyjde asi na 30 Kč. Uherák, další typická uzenina, je skvělou alternativou. Nebojte se ochutnávat a experimentovat – maďarská kuchyně je plná překvapení. Pro autentický zážitek se vydejte do menších obchodů a tržišť, kde najdete produkty nejvyšší kvality a zároveň podpoříte místní farmáře a výrobce. Kromě toho, pamatujte, že i kvalitní keramika, ručně vyráběné výrobky a knihy o maďarské historii a kultuře jsou skvělými suvenýry, které vám připomenou krásnou Budapešť.
Kolik stojí v Budapešti oběd?
Ceny obědů v Budapešti příjemně překvapí. 1800 HUF (cca 160 Kč) za kompletní menu s nápojem v běžné restauraci je realistický odhad. V levných “büfék” se najíte i levněji, za 1000-1500 HUF. Naopak, v luxusních restauracích se cena může vyšplhat mnohem výše. Doporučuji vyzkoušet tradiční maďarskou kuchyni – guláš, perkelt, lángos. V turistických zónách bývají ceny o něco vyšší, proto se vyplatí zajít do postranních uliček, kde najdete autentičtější a levnější podniky. Pro rychlé občerstvení skvěle poslouží lángoše z pouličních stánků. Platit se dá hotově i kartou, ale hotovost se hodí všude.
Nezapomeňte ochutnat místní vína – Tokajské víno je světoznámé. Pivo je také dostupné a cenově dostupné. Cena oběda se samozřejmě liší dle druhu jídla a restaurace, ale s rozpočtem 1500-2500 HUF (130-220 Kč) budete mít pohodlně pokryté základní potřeby.
Kolik vyměnit peněz do Maďarska?
Plánujete výlet do Maďarska? Otázka, kolik si vyměnit maďarských forintů, je vždycky na místě. Kurz se samozřejmě mění, ale 21.2.2025 byly nabízené kurzy v ČR v rozmezí od 6.010 (UniCredit Bank) do 6.186 (AKCENTA CZ) za jeden forint. To jsou ceny v bankách a vybraných směnárnách. Vždycky je dobré si před cestou ověřit aktuální kurzy u více poskytovatelů, abyste si vybrali tu nejlepší nabídku.
Tip pro zkušené cestovatele: Neměňte si všechny peníze najednou! Větší částku si nechte na kartě. V Maďarsku je široce dostupná platba kartou, a tak se vyhnete nevýhodným kurzům při směně hotovosti na místě. A pokud už budete měnit, v menších městech bývají kurzy méně výhodné než ve větších.
Důležité: Uvedené kurzy (6.013 Raiffeisenbank, 6.010 UniCredit Bank, 6.186 AKCENTA CZ, 6.130 Exchange) jsou pouze ilustrativní a platily k 21.2.2025. Před cestou si vždy ověřte aktuální kurzy u Vaší banky či směnárny.
Na co si dát pozor v Maďarsku?
V Maďarsku, a zejména v Budapešti, platí zvýšená opatrnost, podobně jako v Praze. Kapesní zloději jsou běžným problémem, hlavně v přeplněných místech – turistických atrakcích (např. Budínský hrad, parlament), obchodních centrech, na nádražích a v hromadné dopravě. Dbejte na své osobní věci, peněženky a telefony mějte stále na očích.
Další doporučení:
- Měna: Používejte platební karty, ale mějte s sebou i hotovost, zejména menší bankovky pro menší nákupy a dopravu. V některých menších podnicích karty nemusí přijímat.
- Doprava: V Budapešti je skvělá veřejná doprava, ale sledujte jízdní řády a kupujte si jízdenky předem, abyste se vyhnuli pokutám. Pozor na tzv. “žluté taxíky”, raději využívejte oficiální taxi služby nebo aplikaci.
- Jazyk: Anglicky se domluvíte v turistických oblastech, ale znalost pár základních maďarských frází vám pomůže.
- Zdravotní péče: Před cestou si ověřte platnost cestovního pojištění a informujte se o případných očkování.
- Pitná voda: Většinou je pitná voda z kohoutku v pořádku, ale v menších městech je lepší kupovat balenou vodu.
- Tipy: V restauracích se obvykle platí 10% spropitné. Při nakupování na trzích se nebojte smlouvat.
Místa s vyšším rizikem:
- Rušné turistické oblasti
- Nádraží a autobusové zastávky
- Obchodní centra
- Hromadná doprava
- Noční kluby a bary
Kdy je nejlepší jet do Budapešti?
Budapešť, perlička na Dunaji, nabízí nezapomenutelný zážitek po celý rok, ale pro maximální komfort a využití všech aktivit doporučuji období od dubna do října. V těchto měsících si užijete příjemné teploty, ideální pro procházky po historickém centru i výlety do okolí.
Duben a květen nabízejí čerstvé jarní počasí, kvetoucí stromy a méně turistů než v hlavní sezóně. Ceny ubytování a vstupenek jsou také příznivější. Červen a září jsou ideální pro kompromis mezi teplým počasím a menšími davy. Červenec a srpen představují vrchol turistické sezóny s nejteplejším počasím, ale zároveň i s nejvyššími cenami a největším počtem návštěvníků. Říjen pak nabízí krásné babí léto s teplými dny a nádhernými barvami podzimu.
Co se týče počasí, počítejte s průměrnými teplotami od 10°C v dubnu do 25°C v červenci a srpnu. Srážky jsou relativně nízké, ale deštník se vždycky hodí. Větrné dny jsou poměrně vzácné.
Pro lepší plánování návštěvy doporučuji zvážit:
- Festivaly a události: Budapešť pořádá během roku mnoho festivalů a kulturních akcí. Zkontrolujte si kalendář akcí před cestou.
- Specifické zájmy: Pokud máte specifické zájmy, jako je například víno, termální lázně nebo historie, naplánujte si návštěvu s ohledem na tyto faktory.
- Rezervace: V hlavní sezóně je vhodné rezervovat ubytování a letenky s předstihem.
Nezapomeňte si prohlédnout ikonické památky jako Budínský hrad, Maďarský parlament, Rybářskou baštu a termální lázně. Prozkoumejte malebné uličky a ochutnejte tradiční maďarskou kuchyni. Budapešť má co nabídnout každému!
Jak ušetřit v Budapešti?
Budapest Card je skvělá investice, pokud plánujete navštívit mnoho atrakcí. Zvažte ale, zda se vám její cena vyplatí vzhledem k vašemu itineráru – spočítejte si, kolik byste ušetřili na vstupném a dopravě. Prodejní místa najdete na letišti a v turistických informačních centrech.
Margit-sziget nabízí nejen krásné parky a výhledy, ale i různé sportovní aktivity a koncerty (v sezóně). Procházka po Dunajském nábřeží je samozřejmostí, ale zkuste i méně turistické části, objevíte tak skryté klenoty a autentičtější atmosféru města.
Místo drahých restaurací v centru se zaměřte na menší podniky v postranních ulicích a čtvrtích mimo hlavní turistické trasy. Vynikající a levné jídlo najdete v “csárda”, tradičních maďarských hospodách, kde se podávají místní speciality za příznivé ceny. Trhy, jako je Nagyvásárcsarnok, nabízejí možnost ochutnat čerstvé produkty a levně se najíst.
Dopravu řešte s pomocí MHD. Budapest Card ji zahrnuje, jinak je lístek na den či více dnů výrazně levnější než jednotlivé jízdenky. Chůze je skvělý způsob, jak prozkoumat město a objevit jeho kouzlo. Pro delší trasy zvažte sdílené jízdní kola nebo skútry.
Využívejte bezplatné aktivity – prohlídky kostelů, procházky po kopcích s výhledy na město, návštěvy parků. Plánujte si výlety s ohledem na počasí a roční dobu – některé aktivity jsou dostupné jen v určitém období.
Nepodceňujte sílu internetu. Vyhledejte informace o bezplatných akcích, koncertech a festivalech. Mnoho múzeí nabízí slevy nebo volný vstup v určitých dnech v týdnu.
Kolik stojí lístek na metro v Budapešti?
Takže, chcete vědět, kolik stojí jízdenka na budapešťské metro? Záleží na tom, co přesně chcete. Jednorázová jízdenka na jakoukoli linku MHD (metro, autobus, tramvaj, trolejbus a HÉV) stojí 350 HUF. Pozor ale – to platí pouze na jednu nepřerušovanou cestu. Pro pohodlnější cestování doporučuji koupit si předplacenou jízdenku, která vyjde na 530 HUF. Tyto jízdenky se kupují v automatech na stanicích metra, v trafikách a u řidičů autobusů a tramvají. Nezapomeňte si ji po zakoupení označit v oranžových označovacích automatech v dopravním prostředku, jinak riskujete pokutu. Mimochodem, mapu sítě MHD dostanete zdarma na každé stanici metra, což je praktické. A věděli jste, že budapešťské metro je jedním z nejstarších na kontinentu? Jeho první trasa byla otevřena už v roce 1896!
Kolik stojí langoš v Budapešti?
Langoš v Budapešti seženete za 2000-4000 forintů, což je v přepočtu zhruba 120-243 korun. Cena hodně záleží na přísadách.
Tip: Základní langoš je levnější, ale sýrem, kysanou smetanou, česnekem a různými druhy masa cena stoupá.
Kde hledat nejlepší langoš?
- Na trzích a v pouličním prodeji často najdete langoše za nižší ceny, ale kvalita může být proměnlivá.
- Restaurace a bistra nabízejí langoše v lepším provedení, s vyšší cenou.
- V turistických zónách očekávejte vyšší ceny.
Co k langoši ochutnat?
- Kysaná smetana
- Strouhaný sýr
- Česnek
- Šunka
- Salám
Kurz je orientační a může se lišit. Aktuální kurz si ověřte před cestou.
Co vidět ve Vídni za 3 dny?
Tři dny ve Vídni? To je málo, ale stihnete hodně! Zaměřte se na centrum.
Hlavní atrakce:
- Hofburg: Nenechte si ujít prohlídku císařských apartmánů, Sisi Museum a Španělskou jezdeckou školu (lístky rezervujte předem!).
- Kunsthistorisches Museum: Obrovské muzeum s díly od Rafaela po Bruegela. Doporučuji si vybrat konkrétní expozici, abyste se neztratili.
- Belvedere: Krásný palác s obrazem “Polibek” od Gustava Klimta. Nádherné zahrady jsou ideální na procházku.
- Stephansdom: Gotický chrám, symbol Vídně. Vystupte na věž pro úžasný výhled.
- Wiener Staatsoper: Prohlídka nebo představení – zážitek na celý život. Lístky kupujte s předstihem!
Další tipy:
- Rathaus a Rathauspark: Krásná radnice a park, ideální na odpočinek. V zimě je zde vánoční trh.
- Naschmarkt: Barevný trh s jídlem a suvenýry. Skvělé místo na oběd.
- Prater: Zábavní park s ikonickým Riesenrad (ruským kolem). Výhled z kola je fantastický.
- Schönbrunn: Císařský palác s rozlehlými zahradami. Potřebujete více času, než 3 dny, abyste ho prozkoumali pořádně. Zvažte návštěvu jen zahrad, pokud máte málo času.
- Vídeňský Dům hudby (Haus der Musik): Interaktivní muzeum pro milovníky hudby.
Doprava: Využijte skvělou vídeňskou MHD. Koupit si Vienna Pass se vyplatí, pokud plánujete navštívit hodně atrakcí.
Jídlo: Nezapomeňte ochutnat vídeňský řízek, Sachertorte a kávu.
Jak se řekne guláš maďarský?
Slovo „guláš“, takřka synonymem pro Maďarsko, má překvapivě bohatou historii. Jeho původ se neomezuje jen na Maďarsko, ale proplétá se dějinami několika kultur. Kořeny slova „guláš“ se pravděpodobně nacházejí v maďarském slově „gulya“ (stádo hovězího dobytka), což napovídá o původním receptu připravovaném pastevci. Mnozí ale argumentují i vlivem tureckého slova „asker“ (voják) nebo „as“ (z orchonské ujgurštiny, s podobným významem). Z toho se pak vyvinulo maďarské „gulyás“ ([gujáš]), z něhož pochází naše české „guláš“.
Tato etymologie fascinujícím způsobem odráží kočovný život a vojenské tradice na stepi. Představte si pastevce připravující vydatný pokrm ze stáda na otevřeném ohni – to je obraz, který se v průběhu staletí promítl do kulinářské tradice mnoha zemí. Během mých cest po Evropě a Asii jsem ochutnal nespočet variací guláše, od jemně pikantních až po extrémně pálivé. Každá země mu vtiskne unikátní charakter, přidá vlastní ingredience, které odráží místní kulinární tradici. Rozmanitost receptů poukazuje na univerzálnost a přizpůsobivost tohoto pokrmu, který se stal symbolem nejen maďarské, ale i mezinárodní kuchyně.
Je fascinující, jak se jednoduché slovo a pokrm staly symbolem tak silným, že jeho původ a varianty v kuchyních mnoha zemí dodnes vzbuzují debaty a zkoumání. Rozluštění etymologie guláše je tedy zároveň sondou do hlubin historie a kulturního propojení národů.
Kolik dostanu forintů za 100 Kč?
Za 100 českých korun dnes dostanete 1 590,47 maďarských forintů. To vychází z aktuálního kurzu CZK/HUF = 15,90. Stojí za zmínku, že směnné kurzy se neustále mění, takže je vždy dobré si je zkontrolovat těsně před cestou nebo transakcí. V Maďarsku se běžně platí hotovostí, ale karty se přijímají stále častěji, zejména ve větších městech. Při směňování peněz v bankách a směnárnách se vyplatí srovnat nabídky, abyste dosáhli co nejvýhodnějšího kurzu. Mimo oficiální směnárny buďte obezřetní. Pro orientaci v cenách se hodí vědět, že forint je poměrně slabá měna, takže ceny se mohou zdát nižší než v Česku, ale pozor na případné skryté poplatky.
Pro výpočet si můžete vzít i jiná množství: 20 Kč = 318,09 HUF, 50 Kč = 795,23 HUF, 250 Kč = 3 976,18 HUF. Nezapomeňte si nechat potvrzení o směně!