Praha patří mezi nejbezpečnější evropské metropole. Česká republika vykazuje velmi nízkou kriminalitu. Můžete se cítit bezpečně při procházkách městem i v nočních hodinách. Nicméně, jako v každém větším městě, i v Praze se vyskytují drobné krádeže, kapesní krádeže jsou nejčastější. Je proto vhodné dbát na své osobní věci, zvláště v přeplněných turistických zónách a dopravních prostředcích. Není nutné chodit s neustálým strachem, ale běžná opatrnost se vyplatí. Nepřijímání nabídek na ulici od neznámých osob, sledování osobních věcí v dopravních prostředcích a v přeplněných místech, to jsou základní preventivní opatření.
Obavy z nelegálních migrantů, gastarbeiterů a Romů jsou z velké části založeny na předsudcích. Kriminalita se netýká žádné konkrétní etnické skupiny, ale spíše sociálně-ekonomických faktorů. Je důležité si uvědomit, že generalizace jsou nebezpečné a škodlivé. V Praze, stejně jako kdekoli jinde, se setkáte s lidmi nejrůznějšího původu a většina z nich se chová zcela slušně a respektuje zákony.
Pro maximální bezpečnost doporučuji standardní preventivní opatření: nevystavujte na odiv drahé šperky, nenechávejte cenné věci bez dozoru, v noci se vyhýbejte odlehlým a tmavými místy. Používejte spolehlivé dopravní prostředky a v případě potřeby kontaktujte policii.
Celkově řečeno, Praha je město, kde se budete cítit bezpečně, pokud budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Zaměřte se na prozkoumávání krás města a užijte si jeho kouzlo.
Je Praha dobrým turistickým cílem?
Praha je fantastickým turistickým cílem, ale je potřeba počítat s některými aspekty. Je to město plné kontrastů – od majestátních historických budov na Starém Městě po moderní architekturu a rušný noční život.
Co rozhodně navštívit:
- Staroměstské náměstí s orlojem – pamatujte na davy turistů, zvláště v hlavní sezóně.
- Karlův most – romantické místo, ale i turisticky velmi frekventované. Doporučuji návštěvu brzy ráno nebo pozdě večer.
- Pražský hrad – rozlehlý komplex s katedrálou sv. Víta, Zlatou uličkou a dalšími zajímavostmi. Plánujte dostatek času na prohlídku.
- Petřín – kopec s rozhlednou nabízející krásný výhled na celé město. Lanovka je pohodlná, ale i poměrně drahá alternativa.
Užitečné tipy:
- Doprava: Praha má skvělou veřejnou dopravu (metro, tramvaje, autobusy). Karta Opencard je výhodná pro opakované cesty.
- Ubytování: Rezervujte si ubytování s předstihem, zvláště během turistické sezóny (jaro, léto).
- Jídlo: Ochutnejte tradiční českou kuchyni – svíčkovou, guláš, trdelník. Ceny v turistických zónách bývají vyšší.
- Bezpečnost: Praha je obecně bezpečná, ale mějte se na pozoru před kapsáři, hlavně v přeplněných místech.
Romantická atmosféra Prahy je nezapomenutelná, ale je důležité si naplánovat cestu a být připraven na davy turistů, aby vaše návštěva byla co nejlepší.
Je pražské metro v noci bezpečné?
Pražská metro je v noci obecně bezpečná, ale jako zkušený cestovatel doporučuji určitou obezřetnost. Není to tak, že byste se museli bát, ale běžná opatrnost se vyplatí všude. Méně frekventované linky a stanice v pozdějších hodinách mohou být méně rušné, a proto se vyplatí volit frekventovanější úseky.
Na rozdíl od metra, noční tramvaje mohou být méně příjemné, zejména o víkendech. Občas se tam vyskytují hlučnější a opilí cestující. To však neznamená, že jsou nebezpečné, spíše nepříjemné. Pokud je to možné, raději využijte metro, které i v noci jezdí pravidelně a relativně klidně.
Vždy si hlídejte své osobní věci, to platí pro jakoukoli formu veřejné dopravy, ať už je den nebo noc. Doporučuji používat aplikace pro sledování polohy, a pokud se necítíte bezpečně, raději si zavolejte taxíka.
Pražská integrovaná doprava je poměrně efektivní, takže i noční cestování metrem je poměrně snadné. Informace o jízdních řádech najdete online, ale i v samotných stanicích metra.
Co se v Praze musí absolutně vidět/zažít?
Praha, město sta věží, nabízí nespočet zážitků. Nevynechejte procházku po Karlově mostě, ideálně brzy ráno nebo pozdě večer, abyste se vyhnuli největším davům. Všimněte si soch světců a pouličních umělců. Na Staroměstské náměstí se vydejte, abyste spatřili Orloj, astronomické hodiny, které každou hodinu předvádějí fascinující mechanické představení. Zastavte se na tradiční trhy. Židovské město, Josefov, s jeho synagogami a starým hřbitovem, vás vtáhne do bohaté a někdy i smutné historie. Ochutnejte místní kulinářské speciality – knedlíky, vepřové koleno, trdelník. Nezapomeňte na pivo, zdejší pivovarnictví má dlouhou tradici a nabízí širokou škálu chutí. Zlatá ulička, s jejími drobnými domky a kouzelnou atmosférou, je nejkrásnější v podvečerních hodinách. Novém Městě objevíte krásné kostely, paláce a klidné uličky. Věnujte čas prozkoumání i ostrova Kampa, s jeho malebnými zákoutími a moderním uměním. Pro maximální komfort doporučuji pořídit si Pražskou kartu, která nabízí volný vstup do mnoha památek a neomezenou dopravu. Plánujte si cestu s ohledem na sezónu, v létě bývá Praha přeplněná turisty.
Co se nesmí dělat v České republice?
V Česku platí přísný zákaz kouření na veřejných místech a zastávkách MHD – pokuta je vysoká, tak si raději dejte cigaretu jen na vyhrazených místech. Alkohol na ulici je také tabu – tohle pravidlo se opravdu dodržuje a kontroly jsou časté. Neplánujte výlety s lahví vína v ruce. A pozor, opilost na pracovišti či ve škole je nepřijatelná a může mít vážné důsledky. Pro aktivní turisty to znamená, že po túře se raději hned ubytujte a oslavte úspěch v klidu penzionu, nikoliv na náměstí. Většina turistických oblastí má ale pohostinství s krásnými terasami, kde si můžete v klidu vychutnat pivo po náročné túře. Všimněte si také, že v historických centrech měst jsou často omezení pro vjezd aut, takže se připravte na chůzi nebo využití veřejné dopravy. Pro plánování tras doporučuji mapy.cz – skvělý zdroj s informacemi o turistických stezkách a možnostech dopravy.
Kdy je v Praze nejméně turistů?
Praha je nádherná kdykoliv, ale pokud toužíte po méně přeplněných ulicích a chcete si město užít v klidu, vyhněte se hlavní turistické sezoně. Nejlepší je přijet na jaře, od začátku dubna do poloviny května, nebo na podzim, od konce září do poloviny listopadu. V těchto obdobích panuje příjemná teplota, ideální na procházky po Starém Městě i pro výlety do okolí. Můžete se těšit na klidnější atmosféru, nižší ceny ubytování a snadnější přístup k atrakcím.
Na jaře se probouzí příroda, rozkvétají zahrady a parky a město se zbarvuje do pestrých barev. Na podzim pak Praha nabízí romantickou atmosféru s barevnými listy a klidnou pohodou. I když se počasí může v obou obdobích měnit, je to menší cena za klid a autentický zážitek. Myslete na to, že i během těchto “nižších” sezon se mohou konat festivaly nebo kulturní události, které přilákají větší počet návštěvníků, proto je dobré si předem zjistit program akcí. Zvažte i prodloužený víkend – střed týdne bývá obvykle klidnější.
Je možné se v noci procházet po Praze?
Praha je obecně bezpečná, ale jako v každém velkém městě, i zde existují méně vhodné oblasti pro noční procházky. Tyto se většinou nacházejí dále od turistických center a památek. Vyhněte se například některým částem Žižkova, zejména v okolí hlavního vlakového nádraží. Také okolí Pankráce večer není ideální.
Doporučuji držet se turistických tras a dobře osvětlených ulic. V případě nejistoty raději využijte taxi nebo veřejnou dopravu. V centru se budete cítit bezpečněji, ale i tam je vhodné být obezřetný, hlídat si své věci a nedávat najevo, že máte u sebe velké množství hotovosti. Některé historické uličky mohou být v noci tmavé a opuštěné, i když se nachází v centru – dávejte na ně pozor.
Pamatujte, že i v bezpečných oblastech je vhodné dávat pozor na své okolí a být obezřetný, zejména pokud cestujete sám/sama. Aplikace pro sdílení polohy a nouzová volání mohou být velmi užitečné.
Jaká jsou nejstrašidelnější místa v České republice?
Česko skrývá řadu míst, která by mohla i zkušeného cestovatele přimět k zamyšlení. Začněme Kostnicí v Brně, mrazivým mementem pomíjivosti, kde jsou lebky a kosti tisíců lidí uspořádány do fascinujících, avšak ponurých obrazců. Nedaleko od Brna, na skalách nad Slapskou přehradou, se zase proplétají legendy o pohřbených pokladech a tragických událostech. Záhadný zámek Valečov s pověstmi o alchymii a démonických rituálech, pak zámek Houska, jehož temná historie a kruhová věž skrytá pod zemí vzbuzují mráz po zádech. I méně známá Byčí skála s tajemnými skalními útvary a legendami o pohanských rituálech a zámek Zvíkov, opředený příběhy o mučeních a tajemných zmizeních, patří na tento seznam.
Nesmím opomenout jihlavske katakomby, labyrint podzemních chodeb a komnat, které evokují atmosféru středověkých legend. A konečně, zámek Velké Losiny, jehož historie je spojena s čarodějnickými procesy a tragickými osudy mnoha lidí. Všechna tato místa nabízejí nezapomenutelný, byť místy děsivý, zážitek. Doporučuji se před návštěvou těchto míst seznámit s jejich historií, abyste plně pochopili jejich zvláštní atmosféru a pověsti, které je obklopují. Některá z nich jsou přístupná pouze s průvodcem, což je vhodné z bezpečnostních důvodů i pro hlubší ponor do jejich tajuplné minulosti.
Jaká kriminalita hrozí turistům v Praze?
Praha je obecně bezpečná, ale jako zkušený turista bych si nechal poradit. Většinou se jedná o drobné krádeže, kapsářství, zejména v přeplněných turistických oblastech, kolem Staroměstského náměstí a Karlova mostu. Dávejte si pozor na falešné žebráky a podvodníky, kteří se snaží okrást turisty o peníze různými triky. Alkohol zvyšuje riziko nechtěných incidentů, proto pijte s mírou. Nevystavujte cennosti na odiv a používejte batoh na zádech, nikoliv přes rameno. V noci se vyhýbejte odlehlým a málo osvětleným oblastem. Naučte se pár základních frází v češtině, to vám může v případě problému pomoci. Mobilní aplikace s mapou a voláním záchranných složek se hodí. Nebojte se požádat o pomoc místní, většinou jsou ochotní a nápomocní. V případě krádeže ihned kontaktujte policii.
Co v Praze nesmím vynechat?
V Praze se rozhodně nevyplatí vynechat Karlův most, první kamenný most ve střední Evropě, s jeho sochami a nádherným výhledem na Pražský hrad. Na Staroměstské náměstí s astronomickými hodinami Orloj se určitě vydejte hodinu před plnou hodinou, abyste si užili představení. Katedrála svatého Víta na Pražském hradě je impozantní gotická stavba, jejíž návštěva zabere několik hodin. Václavské náměstí, historické srdce Prahy, je skvělým místem pro pozorování městského života. Nezapomeňte na Zlatou uličku s malebnými domky a bohatou historií – ideální pro romantickou procházku. Pokud máte čas a rádi zvířata, Pražská zoologická zahrada patří k nejlepším v Evropě. V zimě se vyplatí navštívit některý z pražských kluzišť. A pro milovníky nakupování – pražské obchodní centra nabízejí širokou škálu zboží.
Tip: Prohlídku Pražského hradu naplánujte na celý den, abyste si stihli prohlédnout všechny jeho části, včetně katedrály, Starého královského paláce a Zlaté uličky. Na Karlův most se vydejte brzy ráno nebo pozdě večer, abyste se vyhnuli největším davům turistů. Nepodceňujte vzdálenosti mezi památkami a využijte pražskou MHD nebo pěší procházky.
Zajímavost: Věděli jste, že Orloj je nejen astronomické hodiny, ale i kalendář a zobrazuje i postavy dvanácti apoštolů?
Které je nejzločinější město v České republice?
Nejkriminálnějším městem v Česku je dle mapakriminality.cz Praha, s 651 trestnými činy na 10 000 obyvatel. To ale neznamená, že je Praha nebezpečná destinace. Většina trestné činnosti se týká drobných krádeží a kapesních krádeží, zejména v turisticky frekventovaných oblastech jako Staré Město. Doporučuji zvýšenou opatrnost s osobními věcmi, zejména v přeplněných místech.
Za Prahou následuje Ostrava (549), Most (468), Brno (428) a Litvínov (422). Je důležité si uvědomit, že statistiky ukazují pouze počet trestných činů, nikoliv jejich závažnost. Například Brno, ačkoliv má nižší číslo než Ostrava, může mít vyšší podíl závažnější kriminality.
Tipy pro bezpečný pobyt:
- Nevystavujte drahé šperky a elektroniku na veřejnosti.
- Dávejte si pozor na své okolí, zejména v noci.
- Využívejte oficiální taxi služby.
- V případě potřeby kontaktujte místní policii.
Statistiky kriminality by se měly brát s rezervou, jelikož ne vždy reflektují celou realitu. Mnoho případů zůstává nehlášeno. Přesto je vhodné být obezřetný a dodržovat základní bezpečnostní opatření v každém městě.
Vyplatí se jet do Prahy na 3 dny?
Tři dny v Praze? Ideální! Stačí to na prozkoumání všech ikonických památek, aniž byste se cítili uspěchaní. Myslete ale na to, že Praha je město procházky, a to se počítá do vašeho plánu. Pro efektivní cestování doporučuji rozvrhnout si program s ohledem na polohu atrakcí – například Staré Město a Malá Strana jsou skvělé na prohlídku pěšky, zatímco do Troje nebo na Petřín se dostanete snadno tramvají.
Co stihnete za 3 dny?
- Staré Město: Staroměstské náměstí, orloj, Týnský chrám, Židovská čtvrť.
- Malá Strana: Malostranské náměstí, Karlův most, Petřín (hrad, rozhledna).
- Pražský hrad: Katedrála sv. Víta, Zlatá ulička, bazilika sv. Jiří.
- Vyšehrad: Nádherné výhledy na Prahu.
Kromě památek si nenechte ujít pražské pivovary, skvělou kuchyni (tradiční česká jídla i mezinárodní kuchyně) a pulzující noční život. Doporučuji vyzkoušet klasickou českou večeři – svíčkovou na smetaně nebo guláš. A pokud máte čas, vydejte se na procházku podél Vltavy – objevíte skryté kouty a nádherné výhledy.
Tipy pro efektivní cestování:
- Koupit si Pražskou kartu – zahrnuje MHD a vstupy do některých atrakcí.
- Plánovat trasy s ohledem na vzdálenosti a dopravu.
- Rezervovat si vstupenky do populárních atrakcí předem, abyste se vyhnuli frontám (zejména Pražský hrad).
- Využít prohlídky s průvodcem – dozvíte se mnohem více o historii a kultuře Prahy.
Tři dny jsou skvělým základem, ale Praha nabízí tolik, že se sem budete chtít vrátit!
Co je v České republice zakázáno?
Česká republika má poměrně striktní pravidla ohledně chování na veřejnosti. Klíčové zákazy, které by turisté měli znát:
- Kouření: Je zakázáno kouřit na většině veřejných míst, včetně zastávek MHD. Výjimky jsou jen ve vyhrazených prostorách. Počítejte s poměrně vysokými pokutami.
- Konzumace alkoholu: Pití alkoholu na ulicích je obecně zakázáno, s výjimkami na vyznačených místech, jako jsou některé pivní zahrádky nebo festivaly. Opilství na veřejnosti je rovněž přestupkem.
- Alkohol na pracovišti a ve škole: Objednání se do práce nebo do školy pod vlivem alkoholu je nepřijatelné a může mít vážné důsledky.
Doplňující informace:
- Důležité je respektovat klid sousedů, zvláště v noci. Hlučné chování může vést k nepříjemnostem.
- V historických centrech měst je často omezeno parkování, proto je vhodné využít MHD nebo se informovat o možnostech parkování předem.
- Ačkoliv se v České republice hovoří česky, angličtina se v turistických oblastech běžně používá. Nicméně, naučit se pár základních českých frází vám cestu zpříjemní.
Je bezpečné se procházet Prahou v noci?
Praha je obecně bezpečná, i pro ženy cestující samy, ale opatrnost nikdy neškodí. Zkušený cestovatel ví, že i v nejbezpečnějších městech existují místa, kde je potřeba zvýšené bdělosti, zvláště v noci. Vyhněte se odlehlým a špatně osvětleným uličkám, a to platí dvojnásobně pro samostatné ženy. Nejde jen o kriminalitu, ale i o to, že v tmavých ulicích se snadněji stanete terčem nežádoucího obtěžování.
Tip pro zkušenější cestovatele: Mapy s vyznačením kriminality v Praze nejsou příliš spolehlivé, ale sledujte instinkt. Pokud vám místo nepříjemně působí, raději se mu vyhněte. Využijte aplikace pro sdílení polohy s blízkými a dejte jim vědět, kudy se pohybujete.
Další doporučení: V noci využívejte především hlavní ulice a dobře osvětlené cesty. Nevystavujte drahé šperky a elektroniku na odiv. Vždy mějte po ruce nabitý telefon a dostatek peněz na taxi. A v neposlední řadě: pamatujte, že alkohol snižuje bdělost a zvyšuje riziko nežádoucích situací.
Kolik peněz je potřeba v Praze na jeden den?
Kolik peněz potřebujete na jeden den v Praze? Závisí to samozřejmě na vašich nárocích. Průměrný denní rozpočet se podle serveru Budgetyourtrip pohybuje kolem 5630 Kč na osobu. To zahrnuje ubytování střední třídy, jídlo v průměrných restauracích a běžné turistické aktivity.
Chcete-li ušetřit, je možné se vejít do 2281 Kč. To vyžaduje pečlivé plánování – využití levnějších ubytovacích možností, jako jsou hostely, vaření vlastního jídla (využití supermarketů jako Albert nebo Billa) a prohlídku památek s využitím bezplatných alternativ, jako jsou procházky po Starém Městě nebo Petříně.
Luxusní pobyt v Praze vás naopak vyjde přibližně na 15680 Kč denně. Tato suma zahrnuje luxusní hotely, jídlo v michelinských restauracích, individuální výlety a pronájem automobilu s řidičem.
Pro lepší orientaci: Cena jízdenky na MHD se pohybuje kolem 32 Kč za jednu jízdu, pivo v tradiční hospodě si můžete dopřát za 50-100 Kč, zatímco v turistických zónách se cena může vyšplhat až na dvojnásobek. Vstupné do památek se pohybuje od několika desítek do stovek korun, záleží na konkrétní atrakci.
Je bezpečné se procházet Prahou?
Praha je pro aktivní turisty skvělým místem! Česká republika se pyšní vysokou bezpečností, v roce 2025 se umístila na 12. místě v Global Peace Indexu. To ale neznamená, že je potřeba být absolutně bezstarostný.
Bezpečnostní tipy pro aktivní turisty:
- Vždy si dávejte pozor na své věci, zejména v přeplněných turistických zónách. Kapesní krádeže se občas stávají.
- Při večerních procházkách, hlavně v méně osvětlených ulicích, se vyhýbejte opuštěným místům a sledujte své okolí.
- Před cestou si stáhněte offline mapy, abyste se neztratili a nemuseli se spoléhat jen na mobilní data.
- Informujte se o aktuálních bezpečnostních upozorněních a omezeních, zvláště pokud plánujete výlety mimo hlavní město.
Zajímavosti pro aktivní turisty:
- Praha nabízí skvělé cyklostezky, ideální pro prozkoumání okolí.
- Mnoho turistických tras vede mimo hlavní turistické trasy a nabízí úchvatné výhledy a klid.
- Vydejte se na výlet za Prahu a objevte krásy Českého krasu, Českého středohoří nebo třeba Kokořínska.
- Nebojte se zkoušet různé aktivity – od kajaku na Vltavě po horolezectví v okolí Prahy.
Přestože je Praha bezpečná, je důležité zachovat si základní opatrnost a užívat si aktivní turistiku na maximum!
Je Praha bezpečná pro turisty?
Praha se pyšní titulem jednoho z nejbezpečnějších měst pro turisty na světě, což potvrzuje i nedávná studie platformy Compare the Market Australia. Z více než 30 analyzovaných světových turistických destinací, mezi nimiž byly i metropole jako Londýn, Tokio a Budapešť, se Praha umístila na předních příčkách v žebříčku bezpečnosti. Její nízká kriminalita, zejména vůči turistům, je z velké části způsobena efektivní prací policie a také celkovou atmosférou města. Samozřejmě, jako v každém městě, je nutné dodržovat základní bezpečnostní opatření – chránit si osobní věci před kapsáři (zejména v přeplněných turistických zónách), dávat pozor na své okolí a v noci se vyhýbat odlehlým místům. Moje zkušenosti z desítek navštívených zemí ukazují, že Praha se vymyká svou příjemnou atmosférou a vstřícným přístupem místních obyvatel, což dále přispívá k celkovému pocitu bezpečí. Přestože je Praha bezpečná, základní opatrnost nikdy neuškodí – stejně jako v kterémkoli jiném městě na světě.
Kolik peněz si vzít do Prahy na 7 dní?
Plánujete sedmidenní výlet do Prahy pro dva a přemýšlíte, kolik peněz si vzít? Na základě mých mnohaletých zkušeností s cestováním po světě a po pečlivém propočtu odhaduji, že pro dva dospělé na týden v Praze budete potřebovat přibližně 22 600 – 23 000 Kč (915 – 930 EUR). Tato částka zahrnuje ubytování ve střední třídě hotelu, stravování (kombinace restaurací a levnějších jídelen), vstupy do hlavních památek a dopravu po městě (včetně využití MHD).
Samozřejmě, konečná cena závisí na vašich preferencích. Luxusní hotely a restaurace s michelinskými hvězdami tuto částku značně navýší. Naopak, ubytování v hostelu a vaření si vlastního jídla může náklady výrazně snížit.
Pro lepší orientaci je vhodné si rozdělit rozpočet na jednotlivé položky: ubytování (cca 3000 – 7000 Kč na osobu), stravování (cca 1500 – 3000 Kč na osobu), vstupy do památek (cca 2000 – 4000 Kč na osobu), doprava (cca 500 – 1000 Kč na osobu). Nezapomeňte také na drobná výdaje a suvenýry.
Mnohem levnější variantou je využít Prague Card, která nabízí volný vstup do mnoha atrakcí a neomezenou jízdu MHD. Před cestou si ale pečlivě ověřte, zda se vám vyplatí vzhledem k vašemu plánu.
Nebojte se využít i levnější alternativy stravování – mnoho skvělých a levných jídelen nabízí tradiční českou kuchyni. Po Praze se dá pohodlně pohybovat i pěšky, což vám ušetří peníze za dopravu a zároveň vám umožní lépe prozkoumat město.
Dobré plánování a využití dostupných zdrojů informací vám pomůže efektivně spravovat váš rozpočet a užít si nezapomenutelnou dovolenou v Praze.