Nejlevnější cestování vlakem v Česku je s In-kartou. Základní In karta s 25% slevou na 3 měsíce vyjde na 190 Kč – skvělé pro krátkodobé výlety. Pro častější cestování se vyplatí roční varianta s 50% slevou za 2990 Kč. Ušetříte tak značné množství peněz, pokud jezdíte vlakem pravidelně. Existuje i varianta s 100% slevou na rok za 19 990 Kč, ale ta se vyplatí jen opravdu náročným cestovatelům. Před nákupem si dobře spočítejte, kolik ušetříte v závislosti na vašich plánovaných cestách. Nezapomeňte, že sleva se vztahuje na jízdné, nikoliv na rezervační poplatky. Využijte také možnosti online nákupu jízdenek, kde často najdete další slevy. Doporučuji si prostudovat ceník Českých drah a zvážit i možnosti víkendových nebo skupinových jízdenek. Pro plánování cest je užitečná aplikace České dráhy, kde si můžete zjistit aktuální spoje a ceny.
Kdo má nárok na zlevněné jízdné?
Zlevněné jízdné 50% z běžné ceny? To je skvělá zpráva pro cestovatele všech věkových kategorií! V České republice platí tato úleva pro děti a mladistvé ve věku 6 až 18 let (do 15 let není prokazování věku nutné – v zahraničí to bývá jinak, pozor na to!). Studenti od 18 do 26 let si zajisté cestu zlevní s platným studentským průkazem nebo ISIC kartou – mezinárodní studentská karta ISIC vám otevře dveře k slevám po celém světě, nezapomeňte si ji vyřídit! Senioři nad 65 let pak jen předloží občanský průkaz. A co osoby s těžkým zdravotním postižením (3. stupeň)? I pro ně je připravena tato úleva – v mnoha zemích Evropy a za oceánem existují podobné programy, ovšem s různými kritérii a postupy, takže je dobré se vždy předem informovat u dopravce. Znalost těchto pravidel vám ušetří nejen peníze, ale i starosti během cesty.
Nezapomeňte, že podmínky pro zlevněné jízdné se mohou lišit v závislosti na dopravci a druhu dopravy. Vždy si proto před cestou ověřte aktuální podmínky u příslušného dopravce. Dobrá příprava je klíčem k hladké a cenově výhodné cestě.
Jak pouzit lítačku v autobuse?
Lítačku v autobuse ohlásíš tak, že řidiči ukážeš *obě* jízdenky: jednorázovou z mobilní aplikace (musí být předem aktivovaná pro daný čas a zóny, kde nemáš platnou dlouhodobou jízdenku) a svou dlouhodobou jízdenku na lítačce. Řidič potřebuje vidět obě, aby ověřil, že máš zaplacenou celou cestu. Důležité je, že aktivace jednorázové jízdenky je klíčová – nezapomeň na ni před nastupem. Pokud cestuješ v zónách, které pokrývá jen jedna z jízdenek, stačí ukázat jen tu příslušnou. Vždy si před cestou ověř platnost a zóny obou jízdenek, ať předejdeš nepříjemnostem. Aplikace ti obvykle zobrazí QR kód, který řidič naskenuje. Pokud ne, ukaž mu jízdenku na displeji.
Pro snadnější odbavení si před cestou zkontroluj dostupnost internetu v telefonu – bez něj se ti jednorázová jízdenka z mobilní aplikace nemusí načíst. V případě problémů s aplikací nebo s aktivováním jízdenky, je dobré mít po ruce záložní řešení, třeba klasickou papírovou jízdenku, pokud je k dispozici.
Jak dlouho předem lze koupit jízdenku na vlak?
Plánujete cestu vlakem s Českými drahami? Předprodej jízdenek je dostupný až 60 dní předem pro většinu spojů – zkušenost z mých cest po světě ukazuje, že to je skvělá možnost zajistit si nejlepší cenu a místo, zvláště v špičkách sezóny. Znáte to, jako v Japonsku, kde se na populární trasy rezervují místa i měsíce dopředu. U nás je to zatím “jen” 60 dní, ale i tak se vyplatí využít tuto výhodu.
Do 9. prosince 2025 si můžete zakoupit jízdenky za aktuální ceny. Pozor, od 10. prosince se ceny mohou měnit, podobně jako jsem viděl letenkové ceny kolísat v Jižní Americe.
Chcete cestovat Českými drahami v roce 2024? Klasický předprodej 60 dní před odjezdem na pokladnách začíná už od první poloviny října. Zde je několik tipů, které jsem se naučil při svých cestách:
- Využijte online prodej: Často je online systém rychlejší a pohodlnější než fronta na pokladně. V mnoha zemích jsem si zvykl na online nákup jízdenek, je to mnohem efektivnější.
- Sledování cen: Pokud vaše cesta není naléhavá, zvažte sledování cen. Podobně jako u letenek, i ceny jízdenek se mohou mírně měnit.
- Plánujte dopředu: Čím dříve si jízdenku koupíte, tím větší je šance na výběr nejlepších míst a cen, zvláště během prázdnin nebo svátků.
Nezapomeňte, že tato pravidla se mohou týkat jen České republiky. V jiných zemích, například v Indii, je systém rezervace vlaků úplně odlišný.
Kam přiložit kartu v autobuse?
Kontroly jízdenek? Žádný problém! V autobuse kartu přiložíš k čtečce u řidiče – to je jasné. Předtím ale řidiči řekni, že máš předplatní na kartě, ať se zbytečně nezdržuje. Užitečná rada pro všechny turisty – v horských oblastech se někdy kontrola provádí ručně, takže je dobré mít kartu vždy po ruce a připravenou k okamžitému předložení. Vlak je trochu jiný – tam revizor pro kontrolu použije svoji čtečku. Dobré je si před cestou prověřit, zda daná karta platí i na všech spojích v dané oblasti, hlavně pokud se chystáš na túru do méně frekventovaných oblastí a spoleháš se na místní dopravu.
Mimochodem, některé karty umožňují i bezkontaktní platbu v automatu na jízdenky, takže si tak můžeš cestu naplánovat efektivněji. To oceníš i v případě, že ti ujede spoj a potřebuješ si rychle koupit novou jízdenku, třeba na náhradní autobus do horské chaty.
Jak se kupuje lístek ve vlaku?
Koupě lístku ve vlaku v Česku má několik variant. Nejpohodlnější je samozřejmě využití automatů na jízdenky, které najdete ve vybraných vozech některých vlaků. Tyto automaty většinou akceptují karty i hotovost a nabízejí širokou škálu jízdenek, včetně těch s případnými slevami.
Méně pohodlná, ale stále fungující možnost je koupě jízdenky přímo u strojvedoucího. Je důležité si uvědomit, že strojvedoucí nemusí vždycky mít k dispozici všechny druhy jízdenek a může prodat pouze jízdenku do nejbližší přestupní stanice. To znamená, že budete muset v dalším vlaku dokoupit zbytek cesty u průvodčího. Tento postup může být časově náročnější a v některých případech i dražší, takže se mu snažte vyhnout, pokud je to možné.
Doporučení zkušeného cestovatele: Vždy se snažte koupit si jízdenku předem – buď online, na poště, v trafikách s prodejem jízdenek, nebo v klasické pokladně na nádraží. Tím se vyhnete případným frontám a nepříjemnostem spojeným s nákupem jízdenky přímo ve vlaku. Online nákup vám navíc často nabídne nejvýhodnější ceny a možnost výběru z širší škály jízdenek, například s možností změny data odjezdu.
Důležité upozornění: Bezplatná doprava ve vlacích neexistuje. Jízdenka je povinná pro všechny cestující bez ohledu na věk. Kontroly jsou pravidelné a nezaplacená jízdenka může znamenat vysokou pokutu.
Jak koupit levnou jízdenku na vlak?
Levné jízdenky na vlak v Česku? Záleží na vašich preferencích a plánování. Flexi jízdenka, skvělá volba pro flexibilní cestovatele, se dá pořídit na pokladně, v e-shopu České dráhy, od průvodčího ve vlaku (někdy s příplatkem) nebo pohodlně přes mobilní aplikaci Můj vlak. Vybrané jízdenkové automaty také nabízejí tento typ jízdenky. Nezapomeňte, že čím dříve si jízdenku zakoupíte, tím větší šanci máte na nižší cenu. Pro srovnání cen doporučuji využít online vyhledávače jízdenek, které srovnávají nabídky různých dopravců. Při cestování po Evropě jsem zjistil, že rezervace s předstihem a využití speciálních nabídek (např. studentské slevy, víkendové tarify) je klíčem k úspoře. V některých zemích je výhodné zakoupit si celodenní nebo vícedenní jízdenku, která se vyplatí při častém cestování. Sledování akčních nabídek a registrace do věrnostních programů se také může vyplatit. Pro cesty na kratší vzdálenosti zvažte i regionální dopravce, jejichž ceny mohou být příznivější.
Kdy jsou nejlevnější jízdenky?
Nejlevnější letenky? To je otázka, která trápí snad každého cestovatele. Moje zkušenost po letech brázdění světa? Úterý, středa, čtvrtek a sobota jsou vaše dny! Na těchto dnech se nejčastěji objevují ty nejvýhodnější nabídky. Letecké společnosti se snaží optimalizovat obsazenost letů a právě v tyto dny, kdy je poptávka po letech o něco nižší, nabízí lákavé ceny.
To ale neznamená, že v pondělí, pátek a neděli nemáte šanci! I v těchto dnech se dají najít skvělé nabídky, jen je potřeba být o něco více trpělivý a proaktivní. Zkuste si prohlédnout letenky s dostatečným předstihem, ideálně 2-3 měsíce před odletem. A nepodceňujte flexibilitu! Místo pevného data odjezdu si prohlédněte i letenky na okolní dny, možná objevíte překvapivě výhodné spojení.
Tip pro zkušené: Vyhledávače letenek jsou vaši nejlepší přátelé. Porovnejte si nabídky od různých společností, nezapomeňte na poplatky za odbavení a zavazadla, a sledujte i ceny po delší dobu, abyste si byli jisti, že chytáte tu nejlepší nabídku. Nebojte se využít i anonymní prohlížení a smazání cookies, ceny se totiž mohou lišit v závislosti na historii vašeho vyhledávání.
A ještě jedna důležitá věc: cena letenky se odvíjí i od sezóny. Letenky mimo hlavní sezónu jsou zpravidla mnohem levnější. Pokud to vaše časové možnosti dovolí, plánujte cesty mimo prázdniny a státní svátky.
Co říct v autobuse?
V autobuse je důležité vždycky hlasitě oznámit svůj nástup a výstup, aby osoby se zrakovým postižením (ZP) věděly, co se děje. Vyhýbejte se nejasným výrazům jako „tady“ a „tam“. Místo toho používejte přesné popisné věty. Například: „Dveře do autobusu jsou po vaší pravé straně.“ nebo „Vlevo od vás sedí paní s červenou kabelkou.“
Užitečný tip: Před výstupem se ujistěte, že jste dostatečně daleko od dveří, abyste nezablokovali cestu ostatním.
Doporučení pro ZP: Pokud chcete vědět, kde se nacházíte, neváhejte se zeptat. Lidé vám rádi pomohou.
Zajímavost: V některých zemích se používají speciální zvukové signály pro oznamování zastávek pro zrakově postižené.
Praktická rada: Pokud máte těžké zavazadlo, požádejte o pomoc spolucestujícího, aby se vám vyhnuli případnému zranění.
Co znamená in 50?
IN 50 1T je chytrá elektronická slevová aplikace integrovaná do nepřenosné In Karty, která otevírá dveře k výhodnějšímu cestování po České republice. Představte si to jako digitální průkazku s benefity, dostupnou pro specifické skupiny cestujících.
Kdo může IN 50 1T využít?
- Děti do 6 let
- Junioři do 18 let
- Studenti ve věku 18–26 let (s platným studentským průkazem)
- Senioři od 65 let
- Držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P
- Invalidé III. stupně
Na rozdíl od mnoha mezinárodních systémů, kde se sleva aplikuje automaticky po zadání věku či typu průkazu, IN 50 1T vyžaduje speciální kartu. Tento systém, ačkoliv méně automatizovaný než některé systémy využívané v zahraničí (např. integrované systémy s bezkontaktními platbami v Londýně, Tokiu či New Yorku), umožňuje cílenou distribuci slev a efektivní kontrolu nároku na zvýhodněné jízdné. Z mého pohledu cestovatele, je důležité zdůraznit, že v porovnání s komplexnějšími mezinárodními systémy, je zde systém přizpůsoben specifickým potřebám České republiky a jeho jednoduchost může být pro některé cestující výhodou.
Praktická poznámka: Před nákupem IN 50 1T si ověřte všechny požadavky a dostupnost na oficiálních stránkách dopravce. V mnoha zemích jsem se setkal s různými systémy slev, od složitých online registrací po fyzické zakoupení jízdenek – proto doporučuji prověřit detaily, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.
Jak získat slevu na vlak?
Chcete cestovat vlakem levněji? Zapomněli jste na In Kartu! Znáte ten pocit, když objevíte skrytý klenot v cizí zemi? In Kartu vnímám jako podobný objev – jednoduchý a přitom nesmírně efektivní nástroj pro cestování po České republice. S aplikací IN 25 získáte 25% slevu na jízdenky – to je úspora, kterou oceníte, ať už jste zkušený cestovatel, nebo jen občasný výletník. Mnoho zemí nabízí podobné programy loajality, ale málokterý je tak přímočarý a výhodný. Vždyť si představte, kolik peněz ušetříte na pravidelných dojíždění, nebo na těch několika výletech ročně! Aplikace IN 25 je navíc plná dalších benefitů – prozkoumejte je a objevte skryté poklady Česka s úsporou na palubě. Jednoduše řečeno: In Kartu – investice, která se vám mnohonásobně vrátí.
Myslete na to, že podobné slevy na dopravu jsem viděl jen v pár zemích – a většinou s mnohem komplikovanějšími podmínkami. Zde máte vše elegantně v jedné aplikaci. Nepřeplácejte! Využijte In Kartu a začněte cestovat chytře a levněji.
Jak získat slevu u Českých drah?
České dráhy a jejich slevy? To je kapitola sama pro sebe! Zapomněli jste na IN 25? Tahle aplikace je pro pravidelné cestovatele naprostá nutnost. 25% sleva na jízdenky je lákavá, ale to není vše! Pořiďte si IN Kartu a uvidíte. Výhodou je i snadné a rychlé rezervování jízdenek přes aplikaci, ušetříte čas i nervy. Je to taková malá investice s velkým výnosem, zvlášť pokud jezdíte vlakem vícekrát za rok. Doporučuji se podrobněji seznámit s podmínkami a výjimkami, aby vám nic neuniklo. Nezapomeňte, že sleva se nevztahuje na všechny druhy jízdenek, takže si před nákupem ověřte dostupnost slevy pro vaši trasu a typ jízdenky. Výhodné kombinace s dalšími slevami (např. pro seniory či studenty) jsou taktéž k prozkoumání. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že IN 25 je chytrý způsob, jak cestovat po České republice efektivně a levně.
Kde je veřejná doprava zdarma?
Chceš vědět, kde jezdí hromadná doprava zadarmo? Skvělá otázka pro aktivního turistu! Zkušenost ukazuje, že to není tak běžné, jak by se zdálo.
Tallinn, hlavní město Estonska, je skvělý příklad. Od roku 2013 je zde MHD pro rezidenty zdarma – výborná motivace k používání ekologické dopravy a pro turisty to znamená menší dopravní zácpy v centru! Plánujete cestu do Tallinnu? Nezapomeňte na kartu Tallinn Card – kromě MHD nabízí i slevy do muzeí a dalších atrakcí.
V České republice je situace složitější. Experimenty s bezplatnou MHD proběhly na několika místech, ale s různými výsledky:
- Třeboň (2002–2007): Zdejší pilotní projekt trval pět let. Dobrá zkušenost pro menší město, ale jeho udržitelnost v dlouhodobém horizontu se ukázala jako problematická.
- Hořovice (2008–2023): Dlouhodobý experiment, zajímavý případ pro srovnání s Třeboní. Zde by se dalo zjistit, jaký byl dopad na životní prostředí a využívání MHD.
- Přelouč (2009–2010) a Valašské Meziříčí (2009): Krátké, ale poučné projekty. Ukazují, že zavedení bezplatné MHD vyžaduje důkladnou přípravu a analýzu.
Tip pro turisty: Před cestou do dané lokality vždy ověřte aktuální situaci s veřejnou dopravou a jejím ceníkem. Bezplatná MHD je spíše výjimkou, než pravidlem.
Jak funguje VDV?
Systém veřejné dopravy VDV v současnosti nabízí jednosměrné jízdenky na jednotlivé jízdy a síťové časové lístky na 24 hodin. Novinkou od 1. ledna 2024 je integrovaná papírová sedmidenní jízdenka, což ocení zejména turisté plánující delší pobyt. Pozor, zatím se jedná výhradně o papírové jízdní doklady – elektronická varianta se chystá na pozdější dobu. To může být pro některé cestovatele nepraktické, zejména pro ty, co jsou zvyklí na rychlé a bezpapírové řešení. Doporučuji si proto jízdenky pořídit s předstihem, abyste se vyhnuli zbytečnému čekání. Zlevněné jízdné je poskytováno dle podmínek stanovených samotným VDV, takže se před nákupem informujte o případných slevách pro studenty, seniory a další kategorie cestujících. Vzhledem k tomu, že se jedná o papírové jízdné, je důležité si lístek po celou dobu cesty pečlivě uschovat. Ztráta jízdenky znamená neplatnou jízdenku, a tedy i nepříjemnosti při kontrole. Předem prověřená trasa a včas zakoupený lístek jsou klíčem k pohodlnému cestování.
Jak kontroluje revizor platbu kartou?
Revizor kontroluje platbu kartou přes funkci „INFO“ na svém terminálu. Přiložením karty se zobrazí všechny transakce daného dne v daném vozidle. Tohle je základ. Ale co když jsem šel pěšky, pak autobusem, vlakem a ještě metrem? Tohle INFO ti ukáže jen transakce v konkrétním dopravním prostředku. Pro kompletní přehled o všech jízdách za den potřebuješ aplikaci dopravce nebo webový portál. Tam najdeš detailní výpis všech jízd, včetně časů a cen. Mnoho aplikací umožňuje i export dat, takže si můžeš vést vlastní statistiky o ujetých kilometrech a utrácených korunách – super pro plánování dalších výletů!
Tip pro zkušené turisty: některé dopravní systémy nabízejí denní, víkendové nebo týdenní jízdenky. Zkontroluj si, zda ti tohle nevyjde levněji než platit každou jízdu zvlášť. Ušetřené peníze pak můžeš investovat do výbavy nebo dalších dobrodružství!
Jak se sbalit na cestu autobusem?
Na autobusovou cestu si sbalte kompaktní, ale funkční batoh. Pohotovostní zavazadlo by mělo obsahovat vše pro pohodlí a případné nepříjemnosti. Kromě klasiky – toaletní potřeby (vlhčené ubrousky jsou fajn!), kniha, deštník/nepromokavá bunda, láhev s vodou (ideálně termoska), energetická tyčinka či müsli – přibalte i multifunkční nástroj (nůž, kleště, otvírák), powerbanku s kabelem pro dobíjení telefonu, lékárničku s obvazy a léky proti bolesti a nevolnosti. Lehká čelovka šetří baterku v mobilu. Mapu s plánem cesty si raději stáhněte do telefonu, ale papírová kopie se hodí při výpadku signálu. Pokud cestujete dál, zvažte i suchý šátek či multifunkční šátek – univerzální pomůcka.
Při balení dbejte na minimalismus a váhu. Využívejte kompresní obaly a multifunkční oblečení. Nezapomeňte na sluchátka a pohodlnou osušku (mikrovlaknová je skladná a rychle schne). A samozřejmě doklady a peníze, ideálně rozdělené na více míst. Před cestou si zkontrolujte předpověď počasí a přizpůsobte oblečení.
Jak fungují místenky ve vlaku?
Rezervaci místa ve vlaku v České republice si vyřídíte jednoduše při koupi jízdenky – a to zdarma! Nebojte se, není to žádná past. Tato možnost je standardní a ušetří vám stres z hledání volného místa ve vyprodaném vlaku.
Nicméně, je důležité si uvědomit jeden podstatný detail: pokud zmeškáte svůj vlak (ať už z jakéhokoliv důvodu – zpoždění spojení, nečekané události), vaše jízdenka platí i na následující spoj. To je skvělá zpráva! Jen pozor – rezervované místo ve vlaku, které jste si zadarmo zarezervovali, už v novém vlaku neplatí. Pokud si chcete v náhradním vlaku zajistit konkrétní místo, budete si ho muset znovu rezervovat za standardní poplatek dle tarifu Českých drah. Doporučuji si tuto cenu předem ověřit na stránkách ČD, abyste nebyli překvapeni.
Z mé vlastní zkušenosti vím, že je dobré si rezervaci místa pořídit, i když jedete jen na kratší trasu. Vyhnete se tak případnému hledání místa a cestování bude pohodlnější. A pamatujte, že i v případě, že jedete mimo špičku, může být vlak přeplněný, zvláště během prázdnin nebo státních svátků. Proto je rezervaci místa včas vhodné zvážit.
Další tip pro zkušené cestovatele: při nákupu jízdenky online si pečlivě zkontrolujte všechny detaily, včetně čísla vozu a čísla sedadla. Tím předejdete zmatkům a zbytečným komplikacím na nádraží.
Kdo jezdí vlakem zdarma?
Zadarmo vlakem jezdí děti do 6 let – super zpráva pro rodiny s dětmi vyrážející na výlety! Plánujete výlet vlakem s dětmi? Tohle je skvělá úspora. Pro starší cestovatele, děti a juniory od 6 do 18 let, je k dispozici 50% sleva na jízdné. Tohle je parádní bonus, který vám umožní prozkoumat více míst bez zbytečných výdajů. Nezapomeňte si ale před cestou ověřit aktuální podmínky a podrobnosti o slevách na stránkách Českých drah, abyste neměli žádné nepříjemné překvapení. S trochou plánování a využitím těchto slev se dá cestování vlakem stát skvěle dostupným způsobem, jak prozkoumat krásy naší země, ať už pěšky, na kole nebo s batohem na zádech!
Tip pro aktivní turisty: Vlak je skvělý způsob, jak se dostat do výchozího bodu vaší túry a šetřit tak energii na samotné dobrodružství.
Kolik stojí in karta Českých drah?
Zajímá vás cena In karty Českých drah? Je to skvělá volba pro časté cestovatele první třídou. Cena se liší podle délky platnosti:
1 týden: 450 Kč – Ideální pro krátkodobé výlety a business cesty. Ušetříte si nervy s kupováním jednotlivých jízdenek a navíc si užijete komfort první třídy.
1 měsíc: 1190 Kč – Výhodná varianta pro ty, kteří pravidelně cestují vlakem po dobu jednoho měsíce. Rychle se vám vrátí investice, pokud jezdíte častěji než několikrát za měsíc.
3 měsíce: 2990 Kč – Skvělá volba pro studenty, kteří například dojíždí na vysokou školu, nebo pro lidi s pravidelnými cestami na delší období. Výrazná úspora oproti jednotlivým jízdenkám.
1 rok: 6990 Kč – Nejvýhodnější varianta pro opravdu časté cestovatele. Pokud cestujete vlakem pravidelně po celý rok, jedná se o bezkonkurenční nabídku. Vyplatí se počítat s celkovou cenou za rok a porovnat s cenou jednotlivých jízdenek.
Tip: Nezapomeňte si kartu před cestou aktivovat na webu Českých drah. V první třídě si užijete klid, pohodlí a navíc máte často k dispozici Wi-Fi. Doporučuji si předem prohlédnout jízdní řády a rezervovat si místo, hlavně v špičce.
Kdo jezdí v MHD zdarma?
V Praze jezdí zdarma děti do 15 let a senioři od 65 let. To je od 1. července díky novému tarifu PID. Praktické, že? Doporučuji si ale ověřit přesnou definici “dítěte” a “seniory”, protože některé výjimky mohou existovat. Informace o PID a jeho tarifech najdete na jejich webových stránkách – tam najdete i podrobnější informace o dalších slevách a výjimkách, například pro studenty nebo osoby se zdravotním postižením. Lístky si můžete koupit v automatech na stanicích metra, v trafikách a u řidičů autobusů a tramvají. Platí se kartou i hotově, ale karta je pohodlnější.