Léky, co potřebuješ na výletě, vezmi s sebou do příručního zavazadla, klidně i větší množství, než na jeden den. Nicméně, vždycky je nahlásit u security. Předpis od doktora nebo potvrzení z nemocnice je super věc – ušetří ti nervy. Dobře je zabalit do originálních obalů s označením. Pokud bereš injekce, informuj se předem o přepravě jehel a stříkaček – můžeš potřebovat lékařské potvrzení. Některé léky (např. spreje) můžou být problematické kvůli tlaku v letadle, proto je radši drž mimo zavazadlo, co se dává do zavazadlového prostoru. A pro jistotu si zapiš, co bereš a v jakém dávkování, ať se v případě ztráty zavazadla nemusíš trápit.
Ušetříš si čas a nervy, když máš všechno hezky srovnané a připravené k ukázce. U některých letů se můžeš setkat s přísnější kontrolou, proto je lepší být připraven. Předem zkontroluj, zda daná země neklade na dovoz konkrétních léků nějaká omezení. To se týká hlavně silnějších preparátů.
Pro větší bezpečnost si pořiď léky v originálních baleních s jasně čitelnými štítky. Fotodokumentace předpisu a balení léků v mobilu je další dobrý nápad pro případnou kontrolu.
Co mít v lékárničce na cesty?
Základ je dezinfekce (ideálně širokospektrální, třeba s alkoholem), sterilní a nesterilní obvazy, různé náplasti – klasické, voděodolné, s polštářkem i bez, a elastické obinadlo. Gáza a vata jsou samozřejmostí, nůžky by měly být malé a ostré, pinzeta taky. Na oči dezinfekční kapky a kapky na zvlhčení, zvlášť důležité v horském prostředí nebo na slunci. Pro kontaktní čočky roztok – a raději dvojnásobek, než si myslíte, že budete potřebovat. Důležité jsou i léky proti bolesti (paracetamol, ibuprofen), léky proti průjmu a nevolnosti (např. Imodium, Kinedryl), antihistaminikum (na alergie), a léky, které běžně užíváte. V horách se hodí i náplasti na puchýře a nůž na řezání obvazů. Nepodceňujte ani ochranu proti slunci – vysoký faktor opalovacího krému a balzám na rty. Malá lékárnička by měla být lehká, ale dostatečně vybavená pro běžné úrazy a zdravotní potíže. Vždycky se vyplatí vzít si s sebou i seznam kontaktů na pohotovost a pojišťovnu.
Kde mají být léky v letadle?
Léky s sebou do letadla? Vždycky jen v příručním zavazadle! Zapamatujte si to, je to klíčové. Odbavené zavazadlo je pro ně tabu. Ztráta zavazadla je nepříjemná, ale ztráta léků může být katastrofální.
Tekuté léky vyžadují zvláštní pozornost. Musí být v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml a všechny tyto lahvičky musíte mít v jednom uzavíratelném, průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr. Tohle platí na osobu. Máte-li více léků, připravte si více sáčků.
Tip pro zkušené cestovatele: Vytiskněte si seznam léků s českým i anglickým názvem a přibalte si lékařský předpis. V případě kontroly to zjednoduší situaci a ušetří vám nervy. Zvláště u léků s vyšším obsahem účinné látky se může stát, že vás budou požádat o dodatečné vysvětlení.
Co ještě byste měli vědět:
- Injekční stříkačky a jehly podléhají zvláštním pravidlům a jejich přeprava může být omezena. Před cestou si ověřte aktuální pravidla u letecké společnosti.
- Léky v originálním balení s označením výrobce jsou vždy bezpečnější. Domácí lahvičky s přelívanými léky mohou vyvolat podezření.
- Nezapomeňte na dostatečné množství léků na celou cestu, včetně případných zpoždění.
Nezapomeňte: Pravidla se mohou mírně lišit podle letecké společnosti a cílové země. Před cestou si vždy ověřte aktuální informace na webových stránkách letecké společnosti.
Co nesmím mít v příručním zavazadle?
Co se týče příručního zavazadla, pamatujte si zlaté pravidlo: Raději jednou víc zkontrolovat, než se ocitnout v nepříjemné situaci na letišti. Zakázané předměty jsou rozděleny do několika kategorií a jejich seznam je poměrně obsáhlý.
Zbraně všech typů jsou samozřejmostí na seznamu zakázaných věcí. To zahrnuje i zdánlivě neškodné předměty, jako jsou například plynové spreje (i sebeobranné). Nenechávejte si je v příručním zavazadle, ať už je máte z jakéhokoliv důvodu.
Výbušniny a hořlaviny jsou dalším velkým tabu. Myslete i na seemingly harmless things – zapalovač je třeba vyjmout z příručního zavazadla pokud letíte s leteckou společností, která to vyžaduje, a ujistit se že jej máte v kapse. Některé letecké společnosti dokonce zakazují i větší lahvičky s alkoholem v příručním zavazadle. Vždy si ověřte podmínky konkrétního letu a letecké společnosti.
Tekutiny a gely musí splňovat pravidla 100ml lahviček v průhledném ziplock sáčku. To platí i pro krémy, pasty a podobné substance. Pokud si nejste jisti, raději to z příručního zavazadla vyjměte. Nezapomeňte, že i léky v tekuté formě podléhají těmto pravidlům.
Chemické a toxické látky jsou samozřejmě také zakázány. To zahrnuje i běžné chemikálie, které by se mohly jevit jako neškodné. Pokud si nejste jisti, raději si to ověřte u příslušné letecké společnosti.
V zapsaném zavazadle je situace poněkud odlišná, ale stále platí přísná pravidla. Výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva patří do kategorie absolutně zakázaných předmětů.
Tip pro zkušenější cestovatele: Vždy si před cestou ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit. Na webových stránkách leteckých společností nebo na stránkách letiště najdete vždy nejnovější informace.
- Před cestou si vždy pečlivě zkontrolujte obsah svého zavazadla.
- V případě nejistoty se obraťte na leteckou společnost nebo letištní personál.
- Připravte si potřebné dokumenty k lékům, pokud je přepravujete.
- Zkontrolujte povolenou váhu zavazadla.
- Balte inteligentně, abyste se vyhnuli problémům.
- Užijte si cestu bez zbytečných starostí.
Co neprojde letištní kontrolou?
Na letiště s sebou neber nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost. To znamená žádné zbraně (střelné zbraně, nože, nůžky, multitooly s nožíky, praky, kuše, tasery, harpuny – i když se vám zdá, že je to “jenom” pro bushcraft), výbušniny (to je jasné, že?), hořlaviny (líh, spreje, zapalovače, plynové kartuše – i ty malé turistické!), pyrotechniku a “silné” zapalovače (ty co mají nádržku s benzínem).
Dále pozor na chemické a toxické látky – i když máte v batohu jen neškodný repelent, raději ho dejte do odbaveného zavazadla. A nezapomeňte na ostré a špičaté předměty. Nůž na čištění ovoce je OK, ale velký nůž na maso už ne. To samé platí pro nůžky, pilníky, šroubováky – raději do kufru.
Repliky a imitace zbraní, včetně dětských hraček, jsou také zakázané. Je to nepříjemné, ale je to tak.
- Pro leteckou dopravu platí přísná pravidla, takže je lepší se předem informovat na stránkách letiště nebo letecké společnosti.
- Nebezpečné předměty patří do odbaveného zavazadla, ale i tam platí omezení. Velké nože a další ostré předměty tam většinou také nepatří.
- Vždycky si zkontrolujte obsah batohu, abyste se vyhnuli problémům. Lepší přebytečná kontrola, než zmeškaný let.
- Například, multitool s pilníkem a nožíkem by se mohl ve zavazadle dostat do problémů.
- Lehké zapalovače s plynem většinou projdou, ale ty větší s náplní benzínu ne.
Co musím vytáhnout z příručního zavazadla?
Bezpečnostní kontroly na letištích se mohou kvůli mimořádným opatřením zdržet. Zkušený cestovatel ví, že je lepší být připraven. Proto si před kontrolou připravte větší elektroniku – notebooky, tablety, větší fotoaparáty – a vyjměte je z příručního zavazadla. Zvlášť důležité je oddělit sáček s tekutinami, aerosoly a gely (LAG), který musí splňovat přísná pravidla:
- Objem jednotlivých nádob nesmí překročit 100 ml.
- Všechny nádobky musí být umístěny v jednom, průhledném, uzavíratelném sáčku o maximálním objemu 1 litr.
- Sáček by měl být snadno dostupný pro kontrolu.
Nezapomeňte, že některé položky, jako například větší množství tekutin, zbraně, nože, ostré předměty a další předměty, které mohou být použity jako zbraně, jsou zakázány v příručním zavazadle a musí být přepravovány v odbaveném zavazadle. Před cestou si vždy ověřte aktuální pravidla daného letiště a letecké společnosti. Zbytečné zdržení na bezpečnostní kontrole tak lze minimalizovat a vaše cesta bude plynulejší.
Tip pro zkušené: Aby se zabránilo zmatkům, balte příruční zavazadlo s ohledem na bezpečnostní kontrolu. Větší elektroniku a sáček LAG umístěte na vrch, abyste je snadno vyndali.
Kde přepravovat léky?
Léky, ať už v jakékoli formě, vždycky patří do příručního zavazadla. Je to prostě pravidlo číslo jedna – vedle peněz, dokumentů a klíčů. Nevěřte mýtům o přepravě v odbaveném zavazadle. Ztráta zavazadla je totiž nepříjemná, ale ztráta léků může být katastrofální. Tekuté léky, jako jsou sirupy, kapky do očí nebo roztoky, se sice oficiálně řídí pravidlem 100 ml na jeden obal v rámci bezpečnostní kontroly, ale pokud máte předpis od lékaře, je vhodné mít u sebe i jeho kopii – pro případné kontroly. Může to ušetřit mnoho nepříjemností. Vždycky si nechte léky v originálním obalu s etiketami. A ještě malá rada od zkušeného cestovatele: pořiďte si praktickou cestovní lékárničku s jednotlivými přihrádkami – udržíte v ní pořádek a budete mít léky přehledně uspořádané. A nezapomeňte na dostatek léků na celou dobu cesty!
Co nesmí být v odbaveném kufru?
Do odbaveného kufru rozhodně nepatří zbraně žádného druhu, ani imitace, výbušniny, střelivo, nože s pevnou čepelí delší než 6 cm (skládací nože s kratší čepelí jsou obvykle povoleny, ale doporučuji je raději vzít do příručního zavazadla), hořlavé materiály (zapalovače v malém množství jsou většinou povoleny v příručním zavazadle), nebezpečné chemické látky (kyseliny, louhy, rozpouštědla), obranné spreje a tlakové nádoby (spreje na vlasy, deodoranty). Elektroniku, jako jsou notebooky, mobily a fotoaparáty, je nutné před odbavením vyjmout z kufru a přepravovat ji v příručním zavazadle – zvlášť důležité je vyjmout baterie! Vždy si před cestou ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, neboť se mohou lišit. Nezapomeňte, že i zdánlivě neškodné předměty mohou být klasifikovány jako nebezpečné a zabaveny. Pro bezproblémovou cestu je důležité důkladně zkontrolovat obsah kufru před odevzdáním.
Uvědomte si, že existují i limity ohledně množství tekutin v příručním zavazadle (obvykle max. 100 ml na jednu nádobu a všechny nádoby v uzavíratelném sáčku). Zkontrolujte si také, zda vaše letenka zahrnuje povolené množství zavazadel, abyste se vyhnuli dodatečným poplatkům. Nepodceňujte důležitost pečlivého balení a seznamu zabalených věcí.
Co vyndat z příručního zavazadla?
Z příručního báglíku na letišti musíš vytáhnout všechno elektronické větší než mobil – notebook, tablet, foťák. To je jasný. Ale víš, že se to týká i powerbanky a většího GPS navigátoru? Všechno tohle bude zvlášť skenováno. A pak ještě ten proklatý sáček na tekutiny, gely a aerosoly – nezapomeň, že se musí vejít do toho igelitového pytlíku o objemu max. 1 litr, a každá nádobka nesmí přesáhnout 100 ml. Na expedici se mi tohle jednou hodilo, když jsem tam měl krém s UV filtrem – nezapomeň si ho vzít, pokud míříš na slunné destinace! Kvůli bezpečnostním kontrolám může být odbavení na chvíli přerušeno, takže si s tím počkej. A nezapomeň na nůž, multifunkční nástroj nebo cokoliv ostrého – tohle nechte raději doma. Mě už jednou na kontrole prohledávali, když jsem si nechal v batohu malou pilku na nehty. V případě pochybností je vždy lepší se zeptat obsluhy. Ušetří ti to čas a nervy.
Co se nesmí dát do kufru?
Do kufru rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost vás i ostatních cestujících. Základní pravidlo je – pokud si nejste jisti, raději to nebalte.
Zakázané předměty:
- Výbušniny a pyrotechnika: To je naprosto jasné, zahrnuje to i petardy a ohňostroje.
- Zbraně: Střelné zbraně, nože (i tzv. “kapesní nožíky” s delší čepelí), břitvy, sekery a podobné ostré předměty. Dlouhé a špičaté předměty mohou být problém i v příručním zavazadle.
- Nebezpečné chemikálie: Kyseliny, žíraviny, hořlaviny (např. lak na vlasy ve větším množství), chemické látky a toxické materiály. Líh, ředidla, spreje apod. sem patří také.
- Radioaktivní, toxické a infekční materiály: To je samozřejmě absolutně zakázáno.
- Obranné spreje a repelenty: Mnoho sprejů je zakázáno, i když se jedná o repelenty proti hmyzu. Je lepší se jim vyhnout a použít jiné metody ochrany.
- Žhavící zapalovače: Jejich přeprava je obvykle omezena.
Tipy zkušeného cestovatele:
- Před cestou si vždy ověřte aktuální pravidla letecké společnosti a země, do které cestujete, jelikož se mohou lišit.
- Tekutiny v příručním zavazadle musí být v lahvičkách do 100 ml a v uzavíratelném sáčku.
- Léky je vhodné mít v originálním obalu s lékařským předpisem.
- Cenné předměty a důležité dokumenty raději vezměte do příručního zavazadla.
- Baterie (zejména lithiové) je lepší nést v příručním zavazadle a zabezpečit je proti zkratu.
Nebezpečné předměty, které se vám mohou zdát nevinné: Některé běžné předměty, jako jsou například velké nůžky, mohou být také považovány za nebezpečné a zakázané. Je lepší se předem informovat.
Co je povoleno v odbaveném zavazadle?
Do odbaveného zavazadla můžeš dát prakticky cokoliv, i jídlo. Sušenky, ořechy, tyčinky – ideální na túru! Klidně i něco s tekutou složkou, třeba čokoládu nebo bonbony. Hlavně se nemusíš bát objemu, na rozdíl od příručního zavazadla, kde platí ta otravná 100ml omezení. Pro delší výlety se mi osvědčilo vakuově balené maso nebo sýry – vydrží déle čerstvé. Uvař si doma třeba výbornou polévku a zmraz ji – v odbaveném zavazadle ti neroztaje. Jen pozor na tekutiny, které by se mohly při tání rozlít a poškodit ostatní věci. Balení by mělo být pevné a hermeticky uzavřené. Nezapomeň na nekažitelné potraviny, co vydrží i bez chlazení – rýže, luštěniny, instantní polévky – perfektní na rychlou a vydatnou večeři v divočině.
Kde skladovat léky?
Léky na cesty balím vždycky zvlášť, ideálně do nepromokavé a pevné tašky, odděleně od jídla. Většinu léků skladuji při pokojové teplotě (15–25 °C), ale vždycky si zkontroluju příbalový leták – některé, třeba antibiotika nebo insulin, potřebují chladničku (2–8 °C). V batohu je na to ideální chladicí vak s chladicími vložkami. Při cestování letadlem se vyhněte extrémním teplotám v zavazadlovém prostoru. Léky s krátkou dobou použitelnosti po otevření je dobré označit datem otevření. Pro cestu do tropů je důležité si vybrat léky stabilní i ve vyšších teplotách. Nezapomeňte na léky proti průjmu, bolesti, horečce a na případná alergie. Kopii receptů na léky s sebou, raději v elektronické podobě, nikdy nevíte.
Praktické jsou lékovky s označením jednotlivých léků a dávkováním. Malé, kompaktní balení šetří místo. Důležité je také léky chránit před vlhkostí a slunečním zářením. Při delším cestování je dobré mít léky rozděleny do několika menších obalů, pro případ ztráty jedné části zavazadel.
Co nesmí být v kufru v letadle?
Co se nesmí do odbaveného zavazadla? Tohle je otázka, na kterou by si měl každý zkušený cestovatel dát pozor. Zapomenout na tohle může totiž znamenat vážné komplikace, počínaje zdržením a konče pořádným problémem se zákonem.
Zbraně všech druhů jsou samozřejmostí. Ani repliky nejsou povoleny. To zahrnuje i takové „maličkosti“ jako plynové pistole, a to i ty nefunkční.
Výbušniny, ať už se jedná o pyrotechniku, petardy nebo i něco „nevinnějšího“ jako spreje na čištění, patří jednoznačně mimo zavazadlo.
Nože, a to i ty malé kapesní, jsou rizikové. Bezpečnostní předpisy jsou přísné, proto je raději nechte doma.
Hořlaviny, jako benzín, lak na vlasy (i miniaturní balení), zapalovače (většinou se toleruje jeden v příručním zavazadle, ale odbavené je zapovězené), a další podobné tekutiny, patří do kategorie absolutně zakázané.
Nebezpečné chemické látky – baterie, jedovaté látky, kyseliny, to vše je nebezpečné a je zakázáno do odbaveného zavazadla.
Obranné spreje, pepřové spreje, atd. jsou absolutně zakázány, a to jak v odbaveném, tak i v příručním zavazadle.
Tlakové nádoby, spreje, aerosoly… Zde platí stejné pravidlo jako u hořlavin.
Elektronika s bateriemi: velmi důležitá poznámka. Notebooky, mobily, fotoaparáty a další elektronická zařízení s integrovanými bateriemi je nejlepší mít v příručním zavazadle, ale pokud se přece jen ocitnou v odbaveném, je nezbytné z nich předem vyndat baterie.
Tip pro zkušené: Vždy si před cestou ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, s níž letíte. Pravidla se mohou lišit. A nikdy nepodceňujte bezpečnostní kontrolu – zdržení je lepší než problémy.
Co nepatří do evakuačního zavazadla?
Evakuační zavazadlo je otázkou přežití, nikoliv komfortu. Zkušenosti z desítek zemí mi ukázaly, že jeho obsah musí být pečlivě zvážen. Zapamatujte si základní pravidlo: méně je více. Objemné předměty vás jen zbrzdí a zkomplikují únik.
Co do něj tedy rozhodně nepatří?
- Objemné předměty: Myslete na rychlý pohyb. Velká zavazadla, nábytek, sportovní vybavení – to vše je zbytečné a nepraktické. Prioritou je vaše bezpečnost a rychlý přesun.
- Rychle se kazící potraviny: V krizové situaci nemusí být přístup k chlazení. Hrozí otrava a ztráta energie na zvládání následků.
- Alkoholické nápoje: Vypadají lákavě, ale mohou zhoršit vaši orientaci a úsudek v krizi. Voda je prioritou.
- Střelné zbraně: Většinou jsou zbytečné a v mnoha zemích nelegální. Zvýší riziko, nikoliv bezpečnost.
- Nebezpečné látky a jedy: To je samozřejmé, ale připomínám to kvůli možné nehodě. Zabraňte riziku zranění sebe i ostatních.
Místo výše uvedeného se zaměřte na nezbytnosti: dokumenty, léky, základní hygienické potřeby, vodu, nekažicí se energeticky vydatné potraviny (např. ořechy, sušené ovoce) a teplé oblečení. Nezapomeňte na baterku a náhradní baterie. Dobře promyšlený obsah evakuačního zavazadla vám může zachránit život.
Co nesmí být v odbaveném zavazadle?
Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit letadlo a ostatní cestující. To znamená klasika jako zbraně (i nefunkční!), výbušniny (i pyrotechnika!), nože (i malé kapesní!), hořlaviny (líh, spreje, zapalovače – ty si raději vezměte do příručního!), nebezpečné chemické látky (kyseliny, zásady, ředidla…), obranné spreje a tlakové nádoby (plechovky s nápoji, spreje na vlasy).
A teď k tomu, co by vás mohlo překvapit:
- Elektronika s bateriemi: Notebook, mobil, fotoaparát, powerbanku… Baterie z nich musíte vyndat, ideálně je dát do příručního zavazadla, aby se předešlo poškození. V letadle je pak méně pravděpodobné, že se při přepravě něco stane. Tohle je dost důležité, věřte mi, v horách jsem už viděl dost zničené techniky z přepravy v letadle.
- Lékárnička: Léky v odbaveném zavazadle jsou sice povoleny, ale je lepší mít s sebou základní léky (léky na bolest, proti průjmu, obvazy) v příručním zavazadle, pro případ zpoždění zavazadel. U důležitých léků je vhodné mít s sebou lékařský předpis.
- Křehké předměty: I když je vaše zavazadlo dobře zabalené, riziko poškození je při odbaveném zavazadle vyšší. Cenné a křehké předměty si raději vezměte do příručního zavazadla.
Shrnutí: Vždy si před cestou zkontrolujte seznam zakázaných předmětů od letecké společnosti. Lepší je být obezřetný a zabránit problémům, než řešit nepříjemnosti na letišti. Věřte mi, zpožděný let není zrovna to, co chcete zažít, když se chystáte na výlet do hor.
Co všechno by mělo být v evakuačním zavazadle?
Evakuační zavazadlo? To není jen taška s věcmi, to je vaše pojistka. Myslete na přežití, ne na komfort. Základ? Konzervy – ty vydrží. Nezapomínejte na kvalitní, dobře zabalený chleba, ideálně v neprodyšném obalu. A voda, voda, voda! Mnohem více, než si myslíte. Myslete na několik litrů na osobu a den, počítejte s delším výpadkem infrastruktury.
Osobní hygiena? Ano, ale minimalisticky. Malé balení všeho nezbytného. Jídelní nádobí? Lehké a odolné. Příbor? Jednoduchý, nejlépe kovový.
Dokumenty? Všechny důležité – občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas (pokud ho máte), pojištění, kopie důležitých dokumentů zvlášť uložené. Hotovost! Elektronické platby nemusí fungovat.
Přenosné rádio je klíčové, ale baterie? Nezapomeňte na náhradní a dostatečné množství. Svítilna je samozřejmostí, ale ideální je i baterka na hlavu, která vám uvolní ruce. Léky? Všechny potřebné, s dostatečnou rezervou a přehledným seznamem.
A rada zkušeného cestovatele: Zavazadlo by mělo být lehké a snadno přenosné. Vše důležité zorganizujte do voděodolných obalů. Myslete na multifunkční nástroje, lékárničku a základní znalosti první pomoci. A nepodceňujte důležitost mapy a kompasu – technologie nemusí vždy fungovat.
Co má být napsano na kufru?
Na jmenovku zavazadla patří vaše jméno, telefonní číslo a e-mail. Pokud letíte letadlem, je nezbytné uvést číslo letu včetně trasy (odkud a kam) a místo pobytu s datumem. Adresa bydliště se na kufr psát nedoporučuje z bezpečnostních důvodů. Místo adresy můžete uvést například název hotelu nebo adresu ubytování. Pro snadnější identifikaci zavazadla použijte výrazný štítek nebo barevnou pásku. Před odletem si kufr důkladně vyfoťte – usnadní to případné reklamace v případě ztráty. Uvažujte o GPS trackeru pro drahé a cenné zavazadlo. V případě mezinárodního letu je vhodné jmenovku vyplnit v angličtině.
Používejte voděodolné jmenovky, aby se informace nesmazaly v případě deště. Na samotný kufr můžete napsat jen vaše iniciály nebo jiný nenápadný, ale rozpoznatelný symbol.
Co můžu převážet v odbaveném zavazadle?
Do odbaveného zavazadla se vejde prakticky cokoli, co není nebezpečné nebo zakázané. Klidně tam můžete dát i potraviny, ať už suché jako sušené ovoce, pečivo, ořechy, nebo ty s tekutou složkou, například čokoládu, bonbony, med. Omezení objemu tekutin na 100 ml se na odbavená zavazadla nevztahuje.
Pozor ale na:
- Tekuté potraviny v lahvích: I když omezení 100 ml neplatí, je dobré lahve dobře zabalit, aby se neprolily a nepoškodily ostatní věci v kufru. Využijte bublinkovou fólii nebo pevné krabičky.
- Zákazy a omezení jednotlivých zemí: Nezapomeňte si vždy zkontrolovat aktuální pravidla pro dovoz potravin do cílové země. Některé země mají striktní pravidla ohledně dovozu masa, mléčných výrobků nebo čerstvého ovoce a zeleniny.
- Citlivé potraviny: Čokoláda se v horku může rozpustit, proto ji raději zabalte do chladící tašky s chladicími vložkami, obzvlášť pokud letíte v létě.
- Celní kontroly: I když máte potraviny v odbaveném zavazadle, můžou být kontrolovány celníky. Je dobré mít u sebe seznam s obsahem zavazadla pro případné dotazy.
Tipy pro balení potravin:
- Využívejte vakuové sáčky pro snížení objemu a ochranu před vlhkostí.
- Křehké potraviny zabalte do bublinkové fólie nebo pevného obalu.
- Potraviny s výrazným aroma (např. sýry) zabalte samostatně, aby neprovoněly zbytek zavazadla.
Co za léky k moři?
Plánujete dovolenou u moře? Nepodceňujte lékárničku! Základ tvoří léky, které užíváte pravidelně. Nezapomeňte na ně a vezměte si jich dostatek s rezervou.
Pro případ nepředvídaných situací přibalte: léky proti bolesti a horečce (Panadol, Ibalgin – volte dle osobní zkušenosti), na nevolnost a trávicí obtíže (Smecta, aktivní uhlí, případně léky proti průjmu jako Imodium – pozor na výběr podle věku a zdravotního stavu!). Kinedryl může pomoci při nevolnosti z cestování i žaludečních potížích.
Nepodceňujte ani alergie – Zodac, Fenistil či jiné antihistaminikum by mělo být součástí lékárničky, zvláště pokud víte o své náchylnosti k alergickým reakcím. Mořské prostředí může skrývat nečekaná rizika.
Dále doporučuji: kapky do očí (především proti podráždění od slunce a slané vody), kapky do nosu (solný roztok proti vysušení sliznice). Pro případ poranění se hodí náplasti, dezinfekce a obvazy.
Tip zkušeného cestovatele: Vždy si ověřte, zda jsou léky, které si berete, povoleny v zemi, kam cestujete. Malá lékárnička zabere málo místa, ale může vám ušetřit mnoho starostí.
Důležité upozornění: Tento text nenahrazuje konzultaci s lékařem. Vždy se před cestou poraďte o vhodné lékárničce s vaším lékařem, zvláště pokud máte chronická onemocnění.
Jaké potraviny si mohu vzít na palubu letadla?
Pevné jídlo je na palubu letadla v zásadě bez problémů. S sebou si klidně vezměte jablko, banán, sendvič, sušenky, ořechy – prostě klasiku. Nezapomeňte ale, že i pevné potraviny mohou být pro některé letecké společnosti problematické, pokud mají silný zápach (např. durian). Vždy je lepší se informovat u své letecké společnosti předem, zejména pokud cestujete s exotickými pochutinami.
Tekutiny jsou kapitola sama pro sebe. Pravidlo 100 ml na nádobu platí striktně. Všechny tekutiny, gely, pasty, spreje a krémy, včetně jogurtů, omáček a dokonce i zubní pasty, musí být v samostatných průhledných sáčcích o maximálním objemu 100 ml a celkový objem všech tekutin nesmí překročit 1 litr. Z vlastní zkušenosti doporučuji si s sebou vzít malou láhev s vodou po projití bezpečnostní kontrolou, protože ta na palubě bývá drahá.
Tip pro zkušené cestovatele: Některé letecké společnosti mají rozdílná pravidla, a to i v rámci jedné země. Vždy si proto před odletem ověřte aktuální pravidla na webových stránkách vaší letecké společnosti. Ušetříte si tak zbytečné starosti a zdržení na letišti.