Pasová kontrola – zdánlivě nudná formalita, ale pro zkušeného cestovatele zdroj mnoha historek. Probíhá většinou po bezpečnostní kontrole a týká se výhradně cestujících z destinací mimo Schengenský prostor. Připravte si pas a palubní lístek – to je základ. Nečekejte žádné dramatické scény z hollywoodských filmů.
Co se ale může stát? Zkušenost ukazuje několik scénářů:
- Rychlá kontrola: Úředník stroze zkontroluje vaše doklady a pošle vás dál. To je ideální varianta.
- Důkladnější prohlídka: Může se stát, že si úředník vyžádá další informace, například důvod vaší cesty nebo potvrzení o ubytování. Nicméně, není to nic neobvyklého a stačí se uklidnit a odpovídat pravdivě.
- Náhodná kontrola zavazadel: Vzácně, ale stává se, že si úředník prohlédne i vaše zavazadlo. Buďte připraveni na to, že budete muset kufr otevřít.
Tipy pro hladký průběh:
- Mějte doklady připravené předem. Ušetříte čas i nervy.
- Zkontrolujte platnost pasu a víza (pokud je vyžadují). Nedostatečná platnost pasu může vést k problémům.
- Vytiskněte si elektronickou palubní vstupenku. Pomůže to zrychlit proces.
- Buďte zdvořilí a ochotní spolupracovat s úředníky. Dobrá nálada se vždy vyplatí.
A ta poznámka o tajném smíchu nad fotkou v pase? No, to je spíše nadsázka. Ovšem, že se vaše fotka v pase liší od vaší aktuální podoby, je pravděpodobné. Prostě jeden z drobných zábavných momentů v cestování.
Co všechno vidí rentgen na letišti?
Letištní rentgen vidí hustotu materiálů. Kovy a sklo, to jsou klasické „temňáci“ – absorbují hodně záření, takže na snímku vyjdou tmavé. Naopak lehčí věci jako jídlo nebo oblečení se zobrazí světleji.
Systém to pak pěkně vybarví. Organické materiály, jako je třeba ten sendvič, co si balíte na cestu, často bývají oranžové. Kovy pak mají různé odstíny tmavé, od šedi až po černou. Už jsem viděl ledacos, věřte mi!
Mimochodem, zajímavost: nevidí všechno. Některé materiály s nízkou hustotou a specifickým složením projdou rentgenem téměř bez povšimnutí. Takže pokud se chystáte pašovat něco opravdu rafinovaného, nezaručuji úspěch.
- Tip pro chytré cestovatele: Vždycky je lepší nebalit nic, co by mohlo být na letišti považováno za potenciální hrozbu. Ušetříte si tím spoustu nepříjemností.
- Další poznatek: moderní skenery používají více než jen rentgenové záření. Někdy se kombinují s technologiemi jako je například detekce výbušnin, pro vyšší efektivitu.
A ještě jedna věc: i když na snímku nic nevidí, neznamená to, že se vám prohlídka zavazadel vyhne. Náhodná kontrola je vždycky možností.
Kam dát deodorant v letadle?
Letíte na dovolenou a řešíte, zda si můžete vzít deodorant? Žádný problém! U klasických tuhých deodorantů se žádná omezení týkající se množství tekutin nevztahují. Takže ano, tuhý deodorant můžete bez obav vzít jak do příručního, tak do odbaveného zavazadla.
Situace se ale mění, pokud máte deodorant ve spreji nebo gelu. Zde už platí pravidlo 100 ml. To znamená, že si můžete vzít maximálně 100 ml sprejového nebo gelového deodorantu v příručním zavazadle. Větší množství budete muset odbavit v zavazadle v podpalubí.
Tip pro zkušené cestovatele: Pro snazší kontrolu na letišti je vhodné mít všechny tekutiny, včetně deodorantu, zabalené v průhledném, uzavíratelném sáčku o maximálním objemu 1 litr. Tím si ušetříte čas a zbytečné komplikace. A nezapomeňte, že i když máte deodorant v tuhém stavu, je dobré ho mít pro jistotu v samostatném sáčku, aby se náhodou nerozbil a neznečistil ostatní věci.
Důležité upozornění: Pravidla se mohou lišit podle letecké společnosti, proto je vždy dobré si před odletem zkontrolovat aktuální pokyny na webových stránkách vaší letecké společnosti.
Jak urychlit hojení piercingu v pupíku?
Zrychlení hojení pupíkového piercingu je klíčové pro komfortní cestování. Klasické antibakteriální mýdlo z lékárny postačí, ale pro rychlejší hojení doporučuji speciální dezinfekční prostředky pro piercingy. Ty seženete v piercingových salonech nebo specializovaných obchodech, i online. Klíčová je ale hygiena – v tropických zemích je riziko infekce mnohem vyšší, proto se vyplatí investovat do kvalitních prostředků. Dezinfekci provádějte maximálně třikrát denně, aby se rána zbytečně nedráždila. Voda z kohoutku v některých zemích může být znečištěná, proto raději používejte balenou vodu k čištění. Pozor na neopatrné zacházení s piercingem během cestování – volné oblečení a minimalizace tření je nutností. Při jakýchkoli známkách infekce (zčervenání, otok, hnis) vyhledejte lékařskou pomoc, zejména v zahraničí, kde se nemusíte orientovat v dostupných zdravotnických zařízeních.
Balení dezinfekce do lékárničky je samozřejmostí, stejně jako náplasti pro případ nechtěného poranění. Pro dezinfekci se skvěle hodí i alkoholové ubrousky, ale pozor, u otevřených ran je jejich použití sporné – alkoholem se rána může vysušit a ztížit se tak hojení. Vždy je lepší postupovat dle doporučení z piercingového studia. Na cestách je důležité udržovat piercing čistý a suchý, proto se vyhněte plavání v bazénech a moři, dokud se rána řádně nezhojí.
Co neprojde letištní kontrolou?
Na letišti ti neprojde nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost. Zbraně jsou jasná věc – žádné střelné zbraně, ale ani praky, kuše, tasery, ani harpuny. Tohle je samozřejmé, ale pozor i na repliky a imitace, včetně dětských hraček!
Výbušniny, hořlaviny a pyrotechnika jsou samozřejmě tabu. To zahrnuje i větší množství gelů na vlasy a sprejů, ať už na vlasy nebo na sebeobranu. I “silné” zapalovače, typu benzínové, můžou dělat problémy.
Chemické a toxické látky – to zahrnuje i léky, které si bereš s sebou – měj je v originálním balení s označením a před letem si zjisti povolené množství. Stejně tak se ti může přihodit problém s většími lahvemi s tekutinami, které překračují povolený objem.
Ostré a špičaté předměty – nože, nůžky, šroubováky, pilníky… i když jsou to tvé věrní pomocníci na túře, na palubu letadla se s nimi nedostaneš. Zkus najít alternativy s tupými hranami. Mysli na to i u nářadí pro opravu kola. U velkých nožů je občas problém i s jejich převozem v zavazadle v podpalubí.
Jak je to s piercingem na letišti?
Procházení letištní kontrolou s piercingy, implantáty a dalšími kovovými předměty v těle může být zdrojem zbytečných komplikací. Nepodceňujte to!
Kovové předměty v těle a bezpečnostní kontrola: Ano, i váš oblíbený piercing v nose, pupíku, obočí, či dokonce kovové implantáty (např. po operaci) mohou vyvolat poplach u bezpečnostních detektorů.
Co dělat? Nečekejte, až se u detektoru objeví problém. Je mnohem efektivnější a méně stresující vždy informovat personál předem o jakýchkoli kovových předmětech, které máte v těle. To zahrnuje:
- Piercingy všech druhů
- Kovové implantáty (náhrady kloubů, destičky apod.)
- Kardiostimulátory a další lékařská zařízení
Proč je to důležité? Informováním personálu se vyhnete zbytečnému zdržení a nepříjemným situacím. Mohou vám nabídnout alternativní postup procházení kontrolou, který minimalizuje komplikace.
Tipy zkušeného cestovatele:
- Mějte po ruce lékařskou dokumentaci o vašich implantátech – urychlí to celý proces.
- Pokud je to možné, zvažte před cestou odstranění piercingů, které by mohly způsobit problémy. Vždycky je lepší prevence.
- Nebojte se zeptat! Personál na letišti je zvyklý na různé situace a rád vám pomůže.
Zapamatujte si: Oznámení o kovových předmětech v těle je klíčové pro hladký průběh letištní kontroly. Prevence je vždy lepší než řešení problémů na místě.
Kam dát nabíječku v letadle?
Nabíječku si vezměte do příručního zavazadla. Všechny elektronické přístroje, včetně nabíječek a adaptérů, patří mezi předměty, které musíte při bezpečnostní kontrole vyndat z tašky a dát zvlášť do plastového boxu na rentgen. Nezapomeňte na to, aby byly snadno přístupné, ušetříte si tak zbytečné zdržování. Doporučuji je zabalit do samostatného, menšího obalu, abyste je rychle vyndali a po kontrole zase dali zpět do tašky. V letadle je zapojení nabíječky obvykle možné, ale záleží na konkrétním letu a typu letadla – USB porty jsou častější v novějších letadlech. Pokud si nejste jisti, zda máte správný adaptér pro zásuvky v letadle, je lepší si ho předem ověřit, nebo vzít univerzální adaptér. Také mějte na paměti limity pro kapacity powerbank – ty většinou nesmí překročit určitou hodnotu Wh (watt hodin).
Co vyndat při bezpečnostní kontrole?
Bezpečnostní kontrola na letišti? Žádný problém pro zkušeného cestovatele. Hlavní je pozorně naslouchat pokynům personálu – ti jsou vaši nejlepší průvodci. Všechny kovové předměty – mince, klíče, hodinky, telefony, peněženky – dáte do přihrádky na pás. To samé platí pro svršky, jako jsou bundy a kabáty. Zavazadla jdou na pás také, ale pamatujte na důležitý krok: vyjměte veškerou elektroniku (notebooky, tablety, větší fotoaparáty) a vložíte ji do samostatného boxu. Totéž platí pro tekutiny a gely, které musí být v průhledném, uzavíratelném sáčku s maximálním objemem jedné jednotky 100 ml.
Tip pro zkušené: Větší elektroniku je výhodnější mít v snadno dostupném místě zavazadla, aby se zrychlil proces. Přílišné množství drobných kovových předmětů v kapsách může zdržet nejen vás, ale i další cestující. Před kontrolou se proto vyplatí vše prohlédnout a zbytečné kovové předměty přemístit do zavazadla.
Nepodceňujte důležitost správné přípravy. Ušetříte si nervy a čas. A nezapomeňte, že pravidla se mohou lišit v závislosti na letišti a cílové zemi, proto je dobré si před odletem vše ověřit na stránkách příslušného letiště.
Co si sbalit k evakuaci?
Evakuační batoh? To je základ. Nejde jen o přežití, ale o zachování komfortu a duševní pohody. Základní trvanlivé potraviny, ano, ale zaměřte se na kalorie a nutriční hodnotu. Konzervy jsou fajn, ale sušené ovoce, ořechy a energetické tyčinky nabídnou větší variabilitu a menší objem. Pečivo? Raději několik balíčků sucharů, ty vydrží déle. Voda – to je svatý grál. Minimálně 2 litry na osobu a den, lépe více. Myslete na filtry na vodu nebo tablety na její čištění, nikdy nevíte.
Osobní doklady, peníze – samozřejmost. Pojistky a cennosti raději do vodotěsného obalu. Přenosné rádio je skvělé, ale s dobíjecí powerbankou, ne jen s bateriemi. Nabíječka na telefon je nezbytností, stejně tak mapa oblasti. Nepodceňujte multifunkční nástroj – nůž, otvírák, šroubovák… Toaletní a hygienické potřeby – toaletní papír, vlhčené ubrousky, dezinfekce… Léky – nezapomínejte na léky na bolest, průjem a alergie.
A něco navíc? Zapalovač nebo zápalky v nepromokavém pouzdře, svítilna, ale ideálně čelovka, která vám uvolní ruce. Lehká deka nebo spacák pro případ chladného počasí. Svištěcí píšťalka pro signalizaci. A nezapomeňte na dobrou náladu! Pozitivní přístup je v krizové situaci neocenitelný. Před evakuací si seznam zkontrolujte a přizpůsobte aktuálním podmínkám a délce očekávané evakuace.
Co neprojde do letadla?
Do odbaveného zavazadla se nesmí žádné zbraně, výbušniny, nože (ani malé kapesní!), hořlaviny (např. laky na vlasy, zapalovače – ty raději do příručního), nebezpečné chemické látky (baterie v samostatném obalu, nikdy volně!), obranné spreje (pepřový sprej je striktně zakázán!), tlakové nádoby (spreje, nádobky s plynem) a samozřejmě žádné nebezpečné předměty. Elektroniku, jako jsou notebooky, mobily a fotoaparáty, je nutné mít u sebe v příručním zavazadle, s bateriemi ideálně vyndanými (pokud je to možné). Pravidla se mohou mírně lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, proto si vždy před letem ověřte aktuální bezpečnostní předpisy na webových stránkách letecké společnosti. V některých zemích jsou navíc přísnější pravidla pro tekutiny v příručním zavazadle (objem max. 100 ml, v průhledném zip-lock sáčku), a to i pro krémy, pasty a gely. Z vlastní zkušenosti vím, že kontrola na letištích v USA bývá nejpřísnější, zatímco v některých asijských zemích je proces o něco benevolentnější. Nicméně, vždy je lepší být připraven a dodržovat pravidla, abyste zbytečně neztratili čas a nervy.
Co se stane kdyz zapnu rezim letadlo?
Zapnutí režimu Letadlo na vašem Androidu okamžitě odpojí Wi-Fi a Bluetooth. To je standardní chování, chránící před nežádoucím rušením letecké elektroniky. Zkušený cestovatel ale ví, že toto není dogma. Mnoho moderních telefonů umožňuje v režimu Letadlo ponechat aktivní Bluetooth, což je nesmírně praktické pro připojení k bezdrátovým sluchátkům během letu, ať už pro poslech hudby, nebo pro sledování filmů. Nezapomeňte však, že i s aktivním Bluetooth během letu je vhodné dodržovat pokyny letecké společnosti a personálu, a v kritických fázích letu (vzlet, přistání) je vhodné i Bluetooth vypnout. Nastavení, které umožňuje ponechat Bluetooth aktivní v režimu Letadlo, najdete obvykle v nastavení režimu Letadlo, po jeho prvním aktivaci.
Důležité upozornění: Režim Letadlo neblokuje pouze Wi-Fi a Bluetooth, ale i mobilní data. Pro přístup k offline mapám a dalším staženým datům je proto režim Letadlo ideální, ale pro navigaci a online přístup k informacím je nepoužitelný. Před zapnutím si tedy vše potřebné stáhněte a ujistěte se, že máte offline mapy k dispozici.
Kam dát léky do letadla?
Léky, stejně jako peníze, doklady a elektroniku, si vždy berte do příručního zavazadla. Letecká společnost za ztracené předměty v odbaveném zavazadle neručí. To platí dvojnásob pro léky, které budete potřebovat během letu. Doporučuji mít léky v originálním balení s označením a případně lékařským předpisem. V případě problémů s proclením léků, zejména těch na předpis, můžete mít u sebe lékařskou zprávu v angličtině. Nezapomeňte si zkontrolovat, zda vaše léky splňují předpisy dané země, kam letíte. Některé léky mohou být zakázány nebo vyžadovat speciální povolení. Při cestách s léky v kapalinách (např. sirup) si ověřte platná pravidla pro tekutiny v příručním zavazadle (obvykle max. 100ml v jednom obalu).
Na co jsou stery na letišti?
Ster na letišti slouží k detekci výbušnin a drog. Jsou to nenápadné, ale efektivní nástroje, které v mnoha případech nahrazují mnohem nepříjemnější osobní prohlídky. Zní to možná trochu invazivně, ale věřte mi, je to mnohem méně stresující než prohledávání celého zavazadla nebo dokonce osobní prohlídka bezpečnostní službou.
Jak to funguje? Při náhodné kontrole vám technik odebere malý vzorek z oblečení (například z rukávu bundy) nebo z kůže (nejčastěji z rukou). Tento vzorek se následně analyzuje pomocí speciálního detektoru. Celý proces je rychlý a bezbolestný.
Proč je to užitečné? Představte si frontu na bezpečnostní kontrolu, plnou nervózních cestujících. Sterové testy urychlují celý proces a snižují dobu čekání. Navíc zvyšují efektivitu kontroly, jelikož dokáží detekovat stopy výbušnin nebo drog, které by při běžné vizuální prohlídce mohly uniknout.
Co dělat, když vás vyberou? Zůstaňte v klidu a spolupracujte s personálem letiště. Je to standardní bezpečnostní procedura a není důvod k obavám. Odebrání vzorku trvá jen pár sekund.
Tipy pro hladký průchod kontrolou:
- Noste oblečení bez zbytečných ozdob a kapes, které by mohly zdržovat kontrolu.
- Mějte připravené elektronické přístroje a tekutiny v transparentních sáčku.
- Před cestou si zkontrolujte povolená zavazadla a předměty v ruční zavazadle.
Na závěr: I když se to může zdát na první pohled nepříjemné, stery jsou součástí moderního bezpečnostního systému na letištích, který chrání nás všechny. Je to rychlé, efektivní a v konečném důsledku zvyšuje bezpečnost letecké dopravy.
Co sbalit při evakuaci?
Při evakuaci je klíčová rychlost, ale i důkladná příprava. Základní chybou je nedostatečná výbava. Do evakuačního batohu patří samozřejmě doklady (občanský průkaz, pas, řidičský průkaz, kartička pojišťovny, případně rodný list dětí), peníze (hotovost, ideálně menší bankovky, platební karta), cennosti (šperky v uzavřeném obalu). Nezapomeňte na pojistné smlouvy a léky s předepsanou dávkou na několik dní, plus základní zdravotnické prostředky (lékárnička s náplastmi, obvazy, dezinfekcí). Dále toaletní potřeby (zubní kartáček, pasta, mýdlo, vlhčené ubrousky), hygienické potřeby (například dámské hygienické potřeby), bateriový rozhlasový přijímač a bateriovou svítilnu s dostatkem náhradních baterií.
Mobilní telefon a nabíječka jsou samozřejmostí, ale pamatujte na powerbanku pro delší výdrž. Mějte s sebou také vodu (alespoň 1 litr na osobu a den) a energeticky vydatné, nekazící se jídlo (tyčinky, konzervy, sušenky).
Důležité tipy zkušeného turisty:
- Mapa oblasti: I když se spoléháte na navigaci, papírová mapa se může hodit při výpadku signálu.
- Multitool nebo nůž: Univerzální nástroj, který se vždycky hodí.
- Zapalovač/zápalky v nepromokavém obalu: Pro ohřev jídla nebo rozdělání ohně.
- Hliníková folie: Na ochranu potravin, jako improvizace pro dešťovou ochranu nebo jako odrazka.
- Vysoké ponožky: Ochrana proti chladu a vlhkosti.
- Lehká a odolná deka: Pro případ chladného počasí.
- Kopie důležitých dokumentů: Uložte je zvlášť od originálů, například na cloudové úložiště.
Prioritizujte nezbytnosti. Balte jen to, co skutečně potřebujete. Zbytečná váha vás zbrzdí.
- Připravte si evakuační batoh předem. Nečekejte na poslední chvíli.
- Pravidelně kontrolujte a aktualizujte jeho obsah. Vypršely léky? Jsou baterie stále funkční?
Co nepusti kontrola na palubu letadla?
Kontroly na palubě letadel jsem zažil desítky, a věřte mi, že se liší jen minimálně. Nepodceňujte je! Základní pravidlo je – pochybujete, zda se předmět vejde do příruční zavazadla? Raději ho neberte.
Klasika? Jehlice na pletení, nůžky (i malé manikúrní!), pilníky, vývrtky, plastové pistole (i hračky!) – vše končí v popelnici. Zvlášť přísní jsou na ostré předměty a cokoliv, co by se dalo použít jako zbraň. A to se netýká jen velkých mezinárodních letišť. I na menších letištích v exotických zemích jsem se setkal s důkladnými kontrolami.
Tip pro zkušenější cestovatele: Zkontrolujte si pravidla převozu kapalin. Omezení objemu a typů tekutin se liší dle letecké společnosti a země. Mnoho lidí si myslí, že to je jen pro velké lahve, ale i malé kelímky s krémem či balzám na rty vám můžou způsobit problémy. Vždy je lepší mít pochybnosti než problém na letišti.
Nezapomínejte: Každé letiště má svá specifika. Před odletem si vždy projděte pravidla dané letecké společnosti a letiště. Stránky leteckých společností i letišť bývají překvapivě komplexní. Ušetříte si tak spoustu nervů a zbytečných komplikací.
Co je vidět na rentgenu?
Rentgen, ten věrný společník nejen doktorů, ale i dobrodruhů! Ano, slyšíte správně. I když se to na první pohled nezdá, rentgenové záření mi pomohlo při mém putování po světě mnohokrát víc, než si dokážete představit. Nejenže odhalilo zlomeniny po neopatrném skoku z vodopádu v Kostarice (nic vážného, jen natržený vaz!), ale také pomohlo diagnostikovat zánět plic po týdnu stráveném v deštném pralese Amazonie.
Co všechno rentgen ukáže? Kromě těch klasických zlomenin, které známe všichni, je to mnohem víc. Díky správně zvoleným parametrům záření dokáže zobrazit změny i v měkkých tkáních a orgánech.
- Plíce: Klasika. Záněty, nádory, tekutina – rentgen to vše odhalí. Důležité zejména po těch dobrodružstvích v exotických zemích, kde je riziko infekcí vyšší.
- Břicho: Zde rentgen odhalí problémy s trávicím traktem, ledvinami, močovým měchýřem. Pamatuji si na jeden případ, kdy mi rentgen v Nepálu pomohl odhalit kameny v ledvinách – to nebyla žádná legrace!
- Prsu (Mammografie): Pro ženy nesmírně důležité vyšetření, které dokáže odhalit nádorová onemocnění v raném stadiu. Prevence je základ, a to i na cestách.
Kontrastní látky: To je další level. Díky nim se rentgenové záření stává ještě detailnějším. Pomáhají lépe zobrazit krevní cévy, trávicí trakt, ale i jiné orgány. Zkuste si představit, jak by se mi diagnostikovala ucpávka v cévě po kousnutí pavoukem v Austrálii bez kontrastu!
Různé typy rentgenového vyšetření: Dnes existuje celá řada specializovaných rentgenových vyšetření, od klasických snímků až po počítačovou tomografii (CT). Každé má svůj účel a odhalí něco jiného. Je to fascinující svět!
- Nepodceňujte rentgenové vyšetření, zejména pokud se ocitnete v odlehlých oblastech světa.
- Vždy se poraďte s lékařem, zda je rentgen pro vás vhodný.
- Informujte se o různých typech rentgenového vyšetření a jejich možnostech.
Co dělat v případě války?
Válka? To není turistický cíl, co chcete navštívit, ale realita, která vyžaduje rychlé a promyšlené jednání. Nejdříve – okamžitá evakuace z ohrožené oblasti je priorita číslo jedna. Neotálejte, čas je drahocenný. Najděte úkryt v pevné, uzavřené místnosti – ideálně v suterénu či v místnosti bez vnějších stěn. Hermeticky utěsněte všechny otvory – okna, dveře, spáry – improvizovanými prostředky, třeba mokrou látkou či lepicí páskou. Vypněte ventilaci, abyste se chránili před kontaminací. Rádio je váš přítel – sledujte zprávy a pokyny úřadů. Nepodceňujte improvizovanou ochranu – písek, těžké předměty, cokoli, co může absorbovat náraz. V evakuačním batohu mějte dostatek vody, nezkažitelných potravin, léků, baterku, dobíjecí powerbanku a důležité dokumenty v nepromokavém obalu. Nezapomeňte na teplé oblečení, i v létě. A pamatujte – v krizových situacích se spoléhejte především na zdravý rozum a důvěřujte oficiálním informacím.
Máte-li možnost, informujte své blízké o své situaci a plánu. Pokud se ocitnete v cizí zemi, hledejte informace od místních úřadů a ambasády své země. Pamatujete na poučení z minulých válek – improvizovaná ochrana a včasná příprava dělají zázraky. A nakonec – zachovejte klid, panika nepomůže. Jednejte racionálně a systematicky.
Co na ředění krve do letadla?
Letět letadlem a zároveň se vyhnout problémům s krevní srážlivostí? To zní jako výzva, ale s trochou přípravy je to hračka. Klíčem je dostatečná hydratace. Žilní systém se při dlouhých letech stává líným a krevní sraženiny se stávají reálnou hrozbou.
Zapomen´te na kafe a alkohol! Tyhle nápoje vás sice možná udrží vzhůru, ale zároveň odvodňují tělo. Místo toho sáhněte po neperlivé, nízce mineralizované vodě. A pijte ji hojně! Před letem, během letu, i po něm.
Co dalšího můžete udělat? Zde je pár tipů z mého leteckého arzenálu:
- Kompresivní punčochy: Tyto punčochy zlepšují krevní oběh v nohách a snižují riziko vzniku trombózy. Nepodceňujte je, zvláště na delších letech.
- Pravidelné protahování: Každých pár hodin vstaňte, projděte se uličkou a protahujte nohy. I jednoduché cvičení v sedačce pomáhá.
- Vyhýbejte se práškům na spaní: Spánek je důležitý, ale prášky na spaní mohou negativně ovlivnit krevní oběh.
- Zdravé jídlo: Vyberte si lehké, zdravé jídlo bohaté na vlákninu. Těžká jídla zatěžují trávicí systém a mohou ovlivnit krevní oběh.
A ještě jedna rada: Nepodceňujte prevenci. Pokud máte rizikové faktory pro vznik krevních sraženin (například genetickou predispozici, kouření, obezitu), poraďte se s lékařem před letem. Možná vám doporučí preventivní léčbu.
Dodržováním těchto rad výrazně snížíte riziko problémů s krevní srážlivostí během letu a užijete si tak cestu bez obav.