Jak rychle ulevit od alergie?

Rychlá úleva od alergie vyžaduje komplexní přístup. Klasické nosní spreje a oční kapky s antihistaminiky jsou samozřejmostí, ale věděli jste, že jejich účinek můžete posílit? V mnoha kulturách, od Asie po Jižní Ameriku, se pro zmírnění alergických příznaků používá výplach nosních dutin slanou vodou – tzv. netipot. Voda s mořskou solí, ideálně s přidáním bylinných extraktů, jemně čistí nosní sliznici a snižuje zánět. Mnoho lékáren nabízí hotové roztoky, ale kvalitní mořskou sůl snadno seženete i sami.

Kopřiva, tradiční evropský lék, se osvědčila i v dalších částech světa. V Indii například využívají extrakty z kopřivy v tradiční medicíně Ájurvéda k léčbě kožních alergií. Nálev ze sušených nebo čerstvých listů kopřivy působí protizánětlivě a snižuje produkci histaminu. Pro maximální účinek pijte pravidelně po celý den.

Tip pro cestovatele: Při cestování do exotických destinací se vyplatí mít vždy po ruce antihistaminika a lokální prostředky na ošetření očí a nosu. Alergické reakce se mohou projevit i na neznámé alergeny. Vždy se informujte o místních rostlinách a jejich potenciálním alergenním účinku.

Další efektivní metody: Zkusili jste již lokalizovanou chladnou terapii? Studený obklad na postižené místo může zmírnit svědění a otoky. Důležitý je také dostatek spánku a vyvážená strava bohatá na antioxidanty, které posilují imunitu.

Kdy skončí alergie?

První signály obvykle zaznamenají alergici už na přelomu února a března. Myslete na to, pokud plánujete jarní výlet do lůna přírody! Tehdy se probouzejí první stromy a pyl se šíří vzduchem.

Sezóna alergií pak může trvat až do konce října, ba i začátku listopadu. To znamená, že alergie mohou znepříjemnit život po většinu roku. Plánujete-li například podzimní trek do hor, je nutné počítat s možnými potížemi.

Tip pro cestovatele: Před každou cestou si ověřte pylovou předpověď pro danou oblast. Aplikace a webové stránky s pylovými mapami jsou dnes běžně dostupné. To vám umožní lépe plánovat aktivity a zabránit nepříjemným překvapením.

Statistiky: V České republice trpí alergiemi zhruba 30 % populace, přičemž sezonní alergie postihují třetinu z nich. To je dost lidí, abyste si uvědomili, že nejste sami.

Obvyklé alergeny, se kterými se můžeme setkat během cestování, zahrnují:

  • pyl stromů (bříza, olše, líska)
  • pyl trav
  • pyl plevelů (ambrozie)
  • roztoči
  • plísně

Preventivní opatření pro cestovatele s alergiemi:

  • Nezapomeňte na své léky!
  • Noste sluneční brýle, které ochrání vaše oči před pylem.
  • Po návratu domů si umyjte vlasy a oblečení.
  • Pravidelně větrejte, ale v době největšího výskytu pylu raději vyčkejte.

Jak uvolnit nos při alergii?

Zkušenosti z mých cest po světě mi ukázaly, že alergická rýma je globální problém. Naštěstí i řešení jsou dostupná. Při čistě nosních potížích sáhněte po lokálních antihistaminikách – nosních sprejích či kapkách. Tyto léky působí přímo v místě problému a minimalizují nežádoucí účinky. Pamatuji si, jak mi v Thajsku doporučili podobný přípravek na bázi bylin. Měli ho v každé lékárně. Pro rychlou úlevu od ucpaného nosu můžete zkusit i spreje na klasickou rýmu, ale varuji – jejich užívání by nemělo přesáhnout týden. Dlouhodobé používání může vést k závislosti a zhoršení stavu. Podobně jako v Peru, kde jsem viděl, jak místní nadužívali podobné spreje s negativními důsledky. Pro podrážděné oči z alergie jsou pak ideální oční kapky s antihistaminiky. Nezapomeňte, že správná diagnostika je klíčová a v případě potíží se vždy poraďte s lékařem. V mnoha zemích jsem viděl, že prevence je důležitější než léčba, proto dbejte na dostatečný odpočinek, vyhýbejte se alergenům a udržujte si zdravý životní styl.

Co rychle na alergií?

Zdá se, že vás trápí alergie? V mé lékárničce, kterou s sebou vozím na všech svých cestách, se vždy najdou spolehliví pomocníci. ZODAC 10mg (100 tablet) je starý známý, účinný proti mnoha alergiím. Pamatuji si, jak mi pomohl v Himalájích, kde se mi alergie projevila nečekaně silně. Dávkování je důležité dodržovat, nezapomínejte na leták. NESTIBIL 20mg (10 tablet) je další skvělá volba, obsahuje bilastin – antihistaminikum, které mi v Africe pomohlo s lokálními alergiemi. Na cestách je důležitá kompaktnost, proto oceníte METSANDIA 50mcg/dávka nosní sprej (120 dávek), praktický na sezónní alergickou rýmu – pět příznaků pryč, to se cení! Vždy si ale před použitím jakéhokoliv léku přečtěte příbalový leták a v případě potřeby se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Nepodceňujte alergie, i zdánlivě drobné potíže mohou zkomplikovat vaši cestu. Nechť vás nic nezastaví v objevování světa!

Jak si ulevit od alergie bez léků?

Alergie vás potrápila i na nejvzdálenějších koutech světa? Znáte ten pocit ucpaného nosu a dráždivého kašle? Nezoufejte, i bez léků se dá alergii ulevit. Osvědčeným pomocníkem je tradiční kuchyně. Česnek, cibule, zázvor, skořice a kajenský pepř – tyto ingredience, běžně dostupné od Asie po Jižní Ameriku, nejenže dodají jídlům pikantní šmrnc, ale také prokazatelně usnadňují vykašlávání hlenu. Zázvor, hojně využívaný v ájurské medicíně, je obzvlášť účinný při zánětech dýchacích cest. A co teprve ananas? Jeho bromelain, enzym s protizánětlivými účinky, se postará o zmírnění alergické reakce. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin – horký čaj s citronem a medem vám uleví od bolesti v krku. Pro maximální efekt spojte výše zmíněné potraviny s bohatým zdrojem vitamínu C a B, například s paprikou nebo citrusy. I když cesta za exotickým ovocem a kořením může být dobrodružná, úleva od alergie bez léků je rozhodně cenou za to.

Jak dlouho trvá alergie?

Délka trvání alergické reakce je velmi variabilní. Zatímco obyčejné nachlazení se zpravidla obejde za 7-10 dní, alergický kašel může být problémem i několik týdnů, ba dokonce měsíců. To zejména v obdobích s vysokou koncentrací alergenů, jako je pyl na jaře nebo roztoči v bytě.

Důležité je rozlišovat! Nachlazení a alergie se projevují podobně, ale liší se délkou trvání a dalšími příznaky.

Typické příznaky alergie:

  • Svědění očí, nosu a/nebo krku
  • Kýchání
  • Vodnaté oči
  • Zduření sliznic

Tipy pro turisty:

  • Před cestou si zjistěte, jaké alergeny se vyskytují v cílové destinaci (např. pyl specifických rostlin) a připravte se – vezměte si léky na alergii.
  • Používejte sluneční brýle pro ochranu očí před pylem.
  • Po procházce v přírodě si umyjte obličej a vlasy.
  • V bytě používejte antialergické povlečení.
  • Pokud se příznaky zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc.

Dlouhodobý alergický kašel může značně znepříjemnit cestování, proto je důležité mít situaci pod kontrolou. Nepodceňujte prevenci a včasnou léčbu.

Kdy je nejhorší alergie?

Nejhorší období pro alergiky? To se liší, ale dub je skutečný nepřítel! Jeho pyl, silný alergen, se šíří z listnatých a smíšených lesů od března do května. A věřte mi, z vlastní zkušenosti vím, že se to na cestách nepříjemně pozná.

Alergie na dub? Pozor na křížové reakce! Pokud vás trápí pyl dubu, buďte ostražití. Často se objevují křížové reakce s pylem buku, břízy, lísky a olše. Plánujete výlet do lesnatých oblastí v těchto měsících? Přibalte si léky a antihistaminika!

A to není vše! V jarních měsících kvetou i trávy, a ty taky dokáží pořádně potrápit.

  • Bojínek: Často se s ním setkáte na loukách a pastvinách, a věřte mi, i na turistických trasách.
  • Lipnice: Další běžný druh trávy, rozšířený téměř všude.
  • Psárka: Pozor na ni, je to pořádný “drtič” pro alergiky.
  • Srha: Další z trávových much, která přidá na alergiích.
  • Žito: Někdy se s ním setkáte i mimo pole, u cest, a může to být problém.

Pro cestovatele to znamená důkladnou přípravu. Před výletem do oblastí s vysokou koncentrací pylu si zkontrolujte aktuální pylové zprávy. A nepodceňujte prevenci – noste sluneční brýle a po návratu domů se osprchujte a převlékněte. A nezapomeňte si sbalit léky!

Mám osobní zkušenost, jak nepříjemné může být cestování s alergiemi. Na cestě po Alpách v květnu jsem podcenil alergii na pyl břízy a skončil jsem s oteklými očima a rýmou, která znemožnila další výlet.

  • Pamatujte, že intenzita alergií závisí na počasí. V teplém a suchém počasí je pyl více rozptýlen.
  • Větrné dny jsou pro alergiky obzvlášť nebezpečné.
  • Vyhněte se aktivitám venku v ranních hodinách, kdy je koncentrace pylu nejvyšší.

Jak srazit alergii?

Trápí vás alergie? Nejste sami! Jako zkušený cestovatel jsem se s alergiemi potkal po celém světě, a proto vím, že úplné vyléčení zatím bohužel není možné. Kloubním kamenem je identifikace alergenu. To může být náročné, ale věřte mi, stojí to za to. Zkuste si vést deník, kam si budete zaznamenávat, co jste jedli, kde jste byli a jaké příznaky se objevily. To vám pomůže alergen odhalit.

Vyhýbání se alergenu je alfa a omega. Pokud víte, na co jste alergičtí, je to nejjednodušší cesta, jak zmírnit projevy. Před cestou do zahraničí si zjistěte, zda v dané oblasti nehrozí zvýšené riziko kontaktu s vašim alergenem (např. pyl, určité druhy potravin). Mnoho aplikací vám v tom může pomoci.

Léčba: Antihistaminika jsou spolehlivým pomocníkem. Dostanete je volně v lékárně. Zkušenost mi ukázala, že je dobré je mít vždy při sobě, obzvlášť na cestách.

Další tipy od zkušeného cestovatele:

  • Nosní spreje: Pro ulevu od ucpaného nosu se osvědčily fyziologické roztoky nebo kortikosteroidní spreje (na předpis).
  • Oční kapky: Podobně i při svědění očí existují volně prodejné i na předpis kapky.
  • Homeopatie a další alternativní metody: Někteří lidé nacházejí úlevu v alternativních metodách, ale vždy je důležité konzultovat s lékařem.

Pozor na:

  • Zkříženou alergii: Alergie na jeden druh potraviny může znamenat alergii i na jiný, podobný druh.
  • Zhoršení alergie v závislosti na počasí: Vlhkost, teplota a pylové sezóny hrají významnou roli. Plánujte své cesty podle toho.

Co na zklidnění alergie?

Alergie na cestách? Stává se to i těm nejzkušenějším cestovatelům! Než vyrazíte, připravte se na všechny eventuality. Základní lékárnička by měla obsahovat volně prodejná antihistaminika – tzv. „prášky na alergii“. Ty skvěle tlumí nepříjemné příznaky jako kopřivka, svědivé vyrážky a alergická rýma. Z vlastní zkušenosti vím, že se hodí i na menší problémy s trávením způsobené novým jídlem, které vám může alergii zhoršit.

Na svědění kůže a hlavy doporučuji uklidňující gely nebo kapky Fenistil. Tyto jsem si oblíbila především proto, že jsou malé a snadno se vejdou do cestovní lékárničky. Vyzkoušela jsem je už v horkém Thajsku i v chladném Skotsku a vždycky mi pomohly.

Pro případ popálenin od slunce (a věřte mi, i zkušení cestovatelé se někdy spálí!) nebo opruzenin (dlouhé dny na kole nebo turistika umí potrápit) se hodí vhodná mast či krém. Doporučuji vybrat si takový, který je univerzální a má široké použití.

Další tipy pro alergiky na cestách:

  • Před cestou si zjistěte, na jaké alergeny jste citliví a jaké rostliny či potraviny se v dané destinaci vyskytují.
  • U alergické rýmy vám mohou pomoci i fyziologické roztoky na výplach nosu. Jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje.
  • Pokud máte silnější alergie, poraďte se s lékařem a vezměte si na cestu i silnější léky na předpis.
  • Vždy mějte po ruce seznam vašich alergií v místním jazyce – pro případ lékařské pomoci.

Co si zabalit do cestovní lékárničky:

  • Antihistaminika
  • Fenistil gel/kapky
  • Mast/krém na popáleniny a opruzeniny
  • Fyziologický roztok na výplach nosu
  • Léky na předpis (pokud je potřebujete)

Jak zastavit alergii?

Zastavit alergii úplně? To se bohužel nedá. Na cestách po světě jsem potkal nespočet lidí s různými alergiemi, od pylu v japonských zahradách po arašídy v argentinských restauracích. První krok je vždycky identifikace alergenu – co přesně vám škodí? Krevní testy a testy z kůže vám s tím pomohou. A pak – a to je klíčové – vyhnout se kontaktu. To někdy bývá složitější, než se zdá. V Číně jsem například zjistil, že i zdánlivě neškodné ingredience v místních pokrmech mohou obsahovat skryté alergeny. Proto je důležité pečlivě číst etikety a v případě potřeby se informovat.

Úplné vyléčení zatím neexistuje, ale zmírnění příznaků je rozhodně možné. Antihistaminika z lékáren jsou dobrým začátkem – osobně jsem je vyzkoušel v mnoha podobách, od tabletek až po spreje na nos, a vždy mi pomohly zmírnit svědění, kýchání a další nepříjemnosti. V některých zemích jsem narazil i na alternativní metody, jako je akupunktura nebo homeopatie, ale jejich účinnost je individuální a vědecky méně prokázaná. Vždy se raději poraďte s lékařem.

Nepodceňujte prevenci. V suchých a větrných oblastech, jako je například Austrálie, je pylová sezóna intenzivnější. V tropických oblastech zase číhají různé alergeny v potravinách. Přizpůsobte se prostředí a mějte vždy po ruce potřebné léky. Myslete na to, že i zdánlivě neškodná věc může být pro alergika nebezpečná – i v těch nejkrásnějších koutech světa.

Co nejíst při alergii?

Při alergiích je nutné se vyhýbat především silným alergenům, jako je bílý cukr a ovoce. To znamená zákaz všech džusů, slazených limonád a energetických nápojů, ať už uměle doslazovaných, nebo slazených glukózou. Z vlastní zkušenosti z cest po světě vím, že dodržování této diety není snadné, zejména v exotických zemích, kde ovoce tvoří základ stravy. Ale věřte mi, vaše tělo vám poděkuje.

Dále je klíčové šetřit játra. Játra, jakožto energetická centrála těla, mají zásadní vliv na šlachy, svaly a klouby. Jejich správná funkce je naprosto klíčová pro fyzickou zdatnost a imunitu, což jsem si ověřil na mnoha náročných expedicích. Zanedbání jaterní péče se může projevit sníženou energií a zhoršenou regenerací po námaze, což pro cestovatele představuje značný handicap. Zdravá játra jsou tak klíčem k úspěchu, ať už zdoláváte himálajské štíty nebo pouště Afriky.

Myslete na to, že správná strava je základním kamenem zdraví a úspěšného cestování. Uvědomte si, že každé tělo je jiné, proto je důležité poslouchat své tělo a v případě potíží vyhledat lékařskou pomoc.

Jak vypadá alergie na těle?

Alergie na těle se nejčastěji projeví na kůži. Svědění, zarudnutí a pálení jsou typické příznaky. Myslete na to i při cestování! V cizí zemi se totiž můžete setkat s alergeny, na které doma nejste zvyklí – exotické rostliny, neznámé druhy jídla, prach v jiném klimatu…

Kožní vyrážky, jako je kopřivka, alergická či kontaktní dermatitida a ekzém, jsou časté projevy. Při potápění v tropických vodách si dejte pozor na kontaktní dermatitidu způsobenou mořskou faunou – vždycky je lepší mít po ruce antihistaminikum. A když už mluvíme o antihistaminicích, nezapomeňte je přibalit do lékárničky na cesty.

Alergie se ale nemusí projevit jen na kůži. Alergický zánět spojivek (zánět spojivek způsobený alergií) je při cestování do prašných oblastí nepříjemný, zvlášť když se vám zrovna podařilo najít tu dokonalou pláž. Senná rýma je zase klasika, která dokáže znepříjemnit pobyt v krásné, ale pylové krajině. Astma je vážnější alergie, a proto je u astmatiků důkladná příprava na cestu – v zahraničí se léky těžko shání.

Potravinové alergie jsou další kapitolou. Před cestou si vždycky zjistěte, jaké jídlo vám může ublížit a jak se jmenuje v místním jazyce. Fotka jídla v telefonu se taky hodí. A pamatujte, že i mírná reakce na neznámé jídlo může být nebezpečná, zvláště když jste daleko od domova a zdravotní péče.

Jak zastavit alergií?

Trápí vás alergie a chystáte se na dobrodružnou cestu? Nezoufejte! První krok je vždycky identifikace alergenu. Tohle je klíčové, ať už se chystáte na výlet do Himalájí, nebo jen na víkend na venkov. Zkuste si vést deník, kam si budete zaznamenávat, kdy a kde se alergie projevila. Vypátrat viníka vám může pomoct i alergologický test. Bohužel, alergii se nedá úplně vyléčit, ale to neznamená, že si nemůžete užít cestování naplno.

Prevence je alfou a omegou. Pokud znáte svůj alergen (pyl, roztoči, určité potraviny…), důkladně se na cestu připravte. Před cestou do oblasti s vysokou koncentrací pylu si zkontrolujte pylové zpravodajství. S sebou si vezměte dostatek antihistaminik – ty jsou volně prodejné a velmi účinné při tlumení alergických reakcí. Zkušenost mi ukázala, že se vyplatí mít s sebou i něco na lokální použití, například oční kapky nebo sprej na nos.

Nepodceňujte prevenci ani v exotických destinacích. I tam se můžete setkat s neznámými alergeny. Před cestou se informujte o místní flóře a fauně, ať se vyhnete zbytečným problémům. Vždycky je dobré mít po ruce telefonní číslo místní lékařské pomoci a případně i překladatelskou aplikaci. A pamatujte, že i když alergie zkomplikuje cestu, dobré cestovní pojištění vám může pomoci překonat nepříjemnosti.

Léčba alergie se může lišit v závislosti na typu alergie a její intenzitě. Kromě antihistaminik existují i další léky, jako jsou kortikosteroidy, které může předepsat lékař. Nebojte se svěřit se svým problémem lékaři ještě před cestou, aby vám doporučil nejvhodnější postup a léky.

Jak ulevit od svědění?

Na svědění v terénu? Rychlá pomoc je chlazení. Namočenej kapesník do studený vody, vyždímej a přilož na svědivý místo. Funguje i sáček s ledem (když ho máš!) nebo třeba zmrzlá zelenina z batohu. Chlad znecitliví nervy a svědění zmizí (aspoň na chvíli).

Tip pro zkušený turisty: Vždycky měj v lékárničce hydrokortizonový krém, tenhle malý zázrak zvládne i silnější svědění od komárů, kopřiv nebo alergií. Nezapomeň na prevenci – dlouhý rukáv a repelent jsou základ. A pokud svědění přetrvává nebo se zhoršuje, raději vyhledej pomoc.

Kdy zmizí alergie?

Délka trvání alergické reakce je proměnlivá a závisí na mnoha faktorech, podobně jako délka cesty závisí na počasí a dopravních zácpach. Typ alergenu hraje klíčovou roli – pyl břízy se projeví jinak než alergie na arašídy. Doba expozice a dávka alergenu jsou také zásadní. Představte si to jako turistickou atrakci – krátká návštěva muzea alergie versus týdenní pobyt v poli s kvetoucími slunečnicemi.

Míra přecitlivělosti je individuální, jako naše tolerance k pikantním jídlům. Jeden člověk zakašle po jednom kousku chilli papričky, jiný snese celé balení. Projev reakce je další faktor. Kopřivka, jako krátkodobý výlet, může zmizet za pár dní, zatímco chronický alergický kašel se může táhnout jako nekonečná pouť po exotických zemích – měsíce, někdy i déle.

Účinná léčba, jako spolehlivý průvodce, je nezbytná.

  • Antihistaminika: Rychlá pomoc, jako expresní vlak, ale s kratším efektem.
  • Kortikosteroidy: Silnější zbraň, účinnější při těžších reakcích, ale s potenciálními vedlejšími efekty, podobně jako cestovní horečka.
  • Imunoterapie: Dlouhodobá léčba, jako pečlivě plánovaná cesta, s cílem postupně snižovat citlivost na alergen.

Nezapomeňte, že včasná diagnostika je klíčová pro účinnou léčbu a spokojený život bez alergií, podobně jako důkladná příprava na jakoukoliv cestu.

Kdy je alergie nejhorší?

Květen a červen – to jsou měsíce, kdy se alergici nejvíce trápí. Zkušený cestovatel vám potvrdí, že tato doba je kritická prakticky v celé Evropě. Rozmach pylu stromů a keřů v tomto období je skutečnou zkouškou pro všechny citlivé jedince.

Není to jen o bříze, lípě a dubu, jak si mnozí myslí. Geografická poloha ovlivňuje spektrum pylu výrazně. Například v jižních oblastech, například na italské riviéře, začíná pylová sezóna dříve a trvá déle, s výraznou převahou středomořských druhů. Na severu Evropy naopak sezóna vrcholí spíše v červnu a zahrnuje odlišné druhy.

Při plánování jarních a letních cest je proto důležité:

  • Zkontrolovat pylové zprávy: Aplikace a webové stránky předpovídající koncentrace pylu v dané lokalitě jsou nepostradatelné.
  • Přizpůsobit itinerář: Pokud víte, že trpíte alergií na konkrétní pyl, vyhněte se oblastem s vysokou koncentrací dané rostliny v kritickém období.
  • Připravit se na cestu: Nezbytná je dostatečná zásoba léků, jako jsou antihistaminika a oční kapky. A nezapomeňte na šátek na obličej v případě potřeby.

Zapamatujte si, že i když je květen a červen pro alergiky nejnáročnější, s trochou plánování a přípravy se dá i v této době cestovat a užívat si krás jara a začátku léta.

Jak vyléčit alergii?

Alergii se úplně nevyléčíš, to je fakt. Jako zkušený turista vím, že se s tím dá žít. Mírné příznaky zvládneš antihistaminiky – ty si vždycky balím do batohu. Důležitá je prevence! Před výletem si zjisti, na co jsi alergický v dané oblasti (pyly, bodnutí hmyzem…). Pak se tomu vyhni, nebo si s sebou vezmi silnější léky, třeba na recept. Pro alergiky na pyly je klíčové sledovat pylové zprávy a plánovat výlety podle nich. V horách je to často lepší, ale i tam se můžeš setkat s nečekanými alergeny. Kromě léků je super nosit s sebou i něco na akutní reakce – například adrenalin (pokud ti ho lékař předepíše). Nepodceňuj to, tvoje zdraví je důležitější než nejkrásnější výhled!

Co pít při alergii?

Trápí vás alergie? Zkuste kopřivový čaj! Jeho pročišťující účinky na organismus jsou známé po celém světě, od tradiční čínské medicíny až po bylinné léčitelství Jižní Ameriky. Kopřiva pomáhá eliminovat odpadní látky a škodliviny, včetně alergenů, a to se projevuje zejména při senné rýmě a ekzémech. Na vlastní kůži jsem si to ověřil při cestách po Evropě i Asii – kopřivový čaj je osvědčený pomocník. Jeho efektivita spočívá v podpoře detoxikačních procesů, které snižují zátěž na organismus a pomáhají bojovat s alergií.

Kromě kopřivy se vyplatí zaměřit se i na játra, klíčový orgán pro metabolismus histaminu. V mnoha kulturách, od středomořské oblasti až po vzdálenou Indii, je oceňován olej z ostropestřce mariánského pro jeho hepatoprotektivní vlastnosti. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ostropestřec výrazně zlepšuje funkci jater a tím pádem i snižuje projevy alergií. Nezapomínejte ale, že ostropestřec, ať už v olejové či čajové formě, je pouze doplňkovou terapií a nenahrazuje odborné lékařské ošetření.

Které potraviny zhoršují ekzém?

Atopický ekzém, nepříjemná kožní alergie, může být zhoršen řadou běžných potravin. Můj životní styl cestovatele mi dal možnost pozorovat, jak se projevuje v různých koutech světa a jak se s ním lidé vyrovnávají. Zkušenost ukazuje, že se vyplatí vyhýbat se některým potravinám, zejména těm bohatým na histamin. Mezi nejčastější spouštěče patří kakao a čokoláda – i když si vychutnávám čokoládové fondány v Itálii, musím dávat pozor. Podobně citrusy, jahody a další kyselé ovoce, jako třeba ananas, mi v Thajsku či na Kubě mnohokrát zkomplikovaly pobyt.

Další rizikové potraviny zahrnují rajčata (nejen v italské pizze!), celer, špenát, lilek – součásti mnoha středomořských jídel. Uzeniny a uzené maso, oblíbené v mnoha zemích, stejně jako zrající sýry (francouzské, italské…) a kvasnice by se měly konzumovat s opatrností. Konzervovaná a kysaná jídla, často součást místní kuchyně, a ocet, který se používá prakticky všude, mohou také podráždit ekzém. Je důležité si uvědomit, že reakce se liší a je potřeba individuálně zjistit, které potraviny jsou pro daného člověka problematické. Doporučuje se vést si potravinový deník a konzultovat s lékařem nebo dietologem.

Scroll to Top