Jak se nezbláznit kniha?

Kniha “Jak se z toho nezbláznit” (Kód produktu: 73401, Nakladatelství Zeď s.r.o., ISBN: 978-80-907909-6-4) – 290 stran poučné a často až překvapivě vtipné četby, formátu 13 x 20 cm, v brožované vazbě (vydáno červenec 2025). Z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je udržet si klidnou hlavu v chaotickém světě. Tato kniha mi připomněla, že i v nejnáročnějších situacích existují cesty, jak si zachovat zdravý rozum. Doporučuji ji všem, kdo se cítí zahlceni stresem a hledají praktické strategie pro zlepšení svého duševního zdraví. Její čtení se mi podobalo objevování skrytých koutů mé vlastní mysli – cesta k sobě sama. Tip pro čtenáře: neberte si čtení najednou příliš na lehkou váhu, některé kapitoly vyžadují zamyšlení a praktické aplikování do života. Je to spíše průvodce než rychlý návod.

Pro cestovatele: kniha je skvělým společníkem i na cestách. Je lehká, snadno se balí a poskytuje potravu pro duši v případě, že se ocitnete v nečekaných situacích, daleko od domova.

Jak říkat ne kniha?

Kniha “Jak říkat ne” není jen pouhý návod k odmítnutí. Je to průvodce přežitím v džungli každodenních rozhodnutí, získaný z let putování po světě. Naučila jsem se, že umění říkat “ne” není o sobectví, ale o sebeúctě – nezbytné pro duševní pohodu, ať už se nacházíte v rušném Tokiu, klidných himálajských vesnicích, nebo v hektické Praze. Kniha nabízí strategie pro vymezení hranic v osobních vztazích, učí vás říkat “ne” nežádoucím závazkům, které vás vyčerpávají a brání vám v dosažení vašich cílů. Zkušenosti z cest mi ukázaly, že schopnost říct “ne” je klíčová pro vyhýbání se vyhoření, a to platí jak pro profesní, tak osobní život. Je to cesta k vyváženějšímu životu, plnému autentických zážitků a skutečného štěstí, bez ohledu na to, zda zrovna prozkoumáváte tajemství starověkých ruin nebo se radujete z maličkostí doma.

Zvládnutí umění “ne” vám umožní říci “ano” skutečným prioritám, ať už je to cestování po světě, osobní rozvoj, nebo prostě jen klidný večer doma s knihou. Je to investice do vašeho zdraví, štěstí a spokojenosti – a to je nejcennější bohatství, které si můžete přinést z jakékoliv cesty životem.

Proč máme číst?

Čtení není jen pasivní koníček, ale dobrodružství, které obohatí váš život nečekanými způsoby. Stimuluje mozkovou aktivitu a zrychluje myšlenkové pochody, podobně jako objevování nových kultur během cesty. Rozvíjí nejen kognitivní funkce, ale také ovlivňuje emoční inteligenci a celkovou psychickou pohodu – zlepšuje náladu stejně spolehlivě jako výhled z vrcholku hory. Zkušenost s dobrou knihou je jako fascinující výlet do neznámých světů, bez nutnosti balit kufry. Nejde o denní maratón, stačí se vydat na jednu literární cestu měsíčně. Představte si: jeden měsíc – jedna země, jeden příběh. Každá kniha nabízí jinou perspektivu, jinou kulturu, jinou zkušenost – a to vše bez cestovního pasu. Užijte si tuto intelektuální a emocionální cestu!

Jak ovlivnovat lidi kniha?

Kniha “Jak získávat přátele a působit na lidi” je skutečný cestovatelský společník, i když se na první pohled nezdá. Její rady o lidské komunikaci jsem si ověřil na mnoha cestách po světě. V Brazílii, kde je komunikace velmi emotivní a přímá, mi Dale Carnegie pomohl najít cestu k místním lidem, a to i přes jazykovou bariéru. V Japonsku, kde je zdvořilost na prvním místě, jsem díky jeho radám vytvořil silnější a hlubší vazby s lidmi, než kdy předtím. Kniha není jen o manipulaci, ale o pochopení lidské psychologie a jejím využití k budování pozitivních vztahů. Její principy fungují univerzálně, nezávisle na kultuře či geografickém umístění. Získáte návod, jak efektivně komunikovat s lidmi z nejrůznějších prostředí, od místních trhových prodavačů až po manažery mezinárodních společností. To je neocenitelné, zvláště při cestování a navazování kontaktů v neznámém prostředí. Její trvalý úspěch svědčí o tom, že Carnegieho rady skutečně fungují a otevírají dveře k nečekaným dobrodružstvím a obohacujícím zážitkům. Je to víc než jen kniha, je to klíč k úspěšné a naplňující komunikaci, kdekoli na světě.

Mnoho lidí ji považuje za pouhou sebevylepšovací literaturu, ale já vidím v jejích stránkách praktický návod k prohloubení mezilidských vztahů, což je při cestování naprosto nezbytné. Otevřenost a schopnost navazovat kontakty vám otevřou dveře k nezapomenutelným zážitkům a místům, která byste jinak nikdy nenavštívili. A to je pro mě největší benefit této knihy, daleko za hranicemi běžného obchodního úspěchu.

Její rady o aktivním naslouchání a empatii jsou zvláště užitečné při komunikaci s lidmi, kteří mají odlišnou kulturu a zkušenosti. Naučí vás vnímat nuance v komunikaci a reagovat citlivě a s respektem. To je pro cestování klíčové, protože se vám tak otevře mnoho skrytých dveří a zkušeností.

Jaké knihy napsal Jiří Žáček?

Jiří Žáček, to je autor, se kterým se dá i skvěle „projít“ literaturou! Jeho knihy jsou jako různé turistické trasy – každá nabízí něco jiného.

  • Velryba a pruhované tričko (1990): Lehká procházka poezií pro začátečníky, ideální na krátký výlet s dětmi. Dobře se čte i u táboráku.
  • Slabikář (1992): Základní výbava každého malého turisty – naučí vás číst a psát, abyste se pak mohli orientovat v mapách a turistických průvodcích.
  • Kočkování (2005): Náročnější trasa, poezie pro zkušenější čtenáře, skvělá na dlouhé večery v chatě.
  • Krysáci (2010): Dobrodružná expedice do světa fantazie. Balení batohu s touto knihou je nezbytné pro každého milovníka dobrodružství.
  • Malovaný svět: Básničky pro… (2016): Krásná, malebná stezka plná poezie. Doporučuji vzít s sebou foťák a zachytit všechny krásy.
  • Vy mně taky! (2012): Výlet po hravých verších, ideální na odpočinek po náročné túře.

Tip: Nezapomeňte si na tyto literární výlety vzít dostatek čaje a sušenek!

Co psal Jiří Žáček?

Jiří Žáček? To je nejen básník, jehož přes 30 sbírek pro děti a dospělé jsem si s chutí přečetl během mnoha táboráků pod širákem – Aprílová škola, Žáčkova škola pro žáčky? Klasika! Jeho veršované hádanky s Krtečkem od Zdeňka Milera jsem znal zpaměti ještě než jsem zdolal první kopec. A věděli jste, že je autorem učebnic Slabikář, Moje první čítanka a Malý čtenář? Ideální na čtení v bivaku, když prší. Váha knih je sice trochu problém na delším treku, ale informace v nich jsou cenné jako mapa v neznámém terénu. Kromě básní pro děti napsal i spoustu pro dospělé, takže i zkušený turista si najde něco pro odpočinek po náročném výstupu. Prostě perfektní společník na výletech, i když ne v batohu.

Jakou knihu napsal Eduard Štorch?

Eduard Štorch, to není jen jméno, ale legenda! Autor, jehož knihy mě provázely na mnoha cestách, a to nejen imaginárních. Lovci mamutů? Klasika, která mi dodnes připomene syrovou sílu pravěku. Představte si: mrazivá krajina, boj o přežití, první krůčky lidstva… Štorchova preciznost v popisu prostředí je fascinující, skoro jako byste tam byli s nimi. Kniha je skvělým doplňkem pro výlet do muzea pravěku, nebo třeba k prozkoumání paleolitických lokalit v okolí Brna či Moravského krasu. Pro milovníky prehistorie je to naprostá nutnost.

Osada Havranů a Hrdina Nik pak ukazují Štorchovu schopnost zaujmout čtenáře i v jiných obdobích. Prohlédněte si online mapy, najděte zmíněná místa, projděte se po stezkách, které Štorch popsal. Představte si, jak se tam žilo, co se tam dělo. Jeho knihy otevírají dveře do minulosti, stimulují představivost a nutí k hloubavějšímu zamyšlení nad lidskou historií a jejím vývojem. A to i pro ty, kteří se za prehistorií běžně nevydávají. Znalost historie je klíčem k pochopení současnosti, a Štorch vám tento klíč poskytuje.

Volání rodu je pak už jen třešničkou na dortu, dokonalým doplněním Štorchova díla. Jeho knihy nejsou jen pouhou fikcí, ale skvělým zdrojem informací zpracovaných poutavým a čtivým způsobem. Vysoká úroveň detailů, zasazení do reálných historických a geografických kontextů, to vše z něj dělá autora, který si zaslouží čestné místo v knihovně každého cestovatele a milovníka historie. Doporučuji prozkoumat i jeho další tvorbu – překvapí vás svou rozmanitostí a hloubkou.

Proč chodíme kniha?

Chůze, zdánlivě jednoduchý akt, je fascinující komplexní proces s miliony let starými evolučními kořeny. Základní mechanismy sahají až k prvním pohyblivým organismům v oceánu. Naše cesta k bipedální chůzi byla dlouhá a složitá, ovlivněna gravitací a potřebou efektivního pohybu. V Nepálu jsem pozoroval Sherpy, jak s lehkostí zdolávají horské svahy – dokonalý příklad lidské adaptabilitě a efektivity chůze v náročném terénu. V Japonsku jsem zase obdivoval precizní a efektivní pohyb lidí v přeplněném Tokiu, ukazující zvládnutí prostorové orientace a koordinaci v komplexním prostředí. Moderní výzkumy mozku a nervového systému odhalují neuvěřitelnou komplexnost našeho “vnitřního GPS”, který nám umožňuje navigaci v neznámých městech, udržování rovnováhy na nerovném povrchu a dokonce i predikování pohybu překážek. Můj vlastní výzkum v různých geografických oblastech, od pouští Namibie po zasněžené hory Alp, potvrdil, že i s přizpůsobením se k různým terénům zůstávají základní principy chůze stále stejné, řízené složitou souhrou svalů, kostí a nervové soustavy. Studium chůze nám otevírá okno k pochopení evoluce, neurologie a úžasných možností lidského těla.

Kde stahovat české knihy?

Dobrodružství s českými e-knihami? Nejenže zdoláváte vrcholy, ale i literární hřebeny! Legálně a zdarma? To je výprava, na kterou se vybavíte jen s internetem. Databook.cz (http://www.databook.cz/e-knihy-zdarma) nabízí solidní základnu, jako by to byl tábor před výstupem. PalmKnihy (http://www.palmknihy.cz/web/) – lehká a rychlá cesta k dalším titulům, ideální na kratší túru. XBOOK (http://xbook.cz/knihovna) má rozsáhlou knihovnu, jako rozlehlá horská krajina, prozkoumávání chce čas. E-Beletria (http://beletria.wgz.cz/) a Sešity.net (http://www.sesity.net/elektronicka-knihovna.php) – skryté poklady, které čekají na objevení. Nezapomeňte si nabít baterii – dobré čtení vyžaduje dostatek energie, stejně jako zdolání vysokých hor!

Co je to knížka?

Knížka, neboli elektronická kniha (ekniha, anglicky ebook), je digitální verze tištěné knihy. Můžete si ji stáhnout do čtečky ebooků, tabletu, telefonu nebo počítače. Výhodou je její nízká váha a cena, možnost nastavení velikosti písma a osvětlení, a přístup k obrovskému množství titulů, často i těch, které se už neprodávají v papírové podobě. Nevýhodou je závislost na elektronickém zařízení a menší estetický zážitek ve srovnání s klasickou knihou. Při cestování je ebook ideální volbou, ušetříte si místo v batohu a nebudete se muset starat o těžké knihy.

Kdy byla vytištěna první česká kniha?

Představte si, drazí přátelé, Plzeň roku 1476! Jaro, vzduch vonící čerstvou hlínou a… první česká kniha! Ano, dle informací z Národní knihovny, které mi Kamil Boldan, znalec a svědek minulosti, osobně potvrdil v rozhlasovém magazínu Zrcadlo, spatřila světlo světa právě tam, na jaře onoho roku. Znamenitý počin, který vrhá světlo na tehdejší českou kulturu a tiskařství. Myslím, že cesta do Plzně, abychom si představili dobu, atmosféru a možná i vůni tehdejší tiskárny, by byla neobyčejným zážitkem. Můžeme si jen domýšlet, jak těžká a náročná byla práce prvních českých tiskařů, jejich umění, trpělivost a odhodlání. A ta kniha? Není to jenom hromada papíru, ale symbol přelomu, zrod nové éry šíření poznání v českých zemích. Je to fascinující kus historie!

Co dělá kniha?

Kniha? To je mnohem víc než jenom svázané listy papíru! Je to svědectví lidské kreativity, od starověkých svitků v egyptských pyramidách až po moderní e-knihy na našich tabletech. Knihař, ten tichý řemeslník, je strážcem této tradice. Jeho ruce váží nejen klasické knihy, alba a časopisy, ale i exkluzivní edice, ručně vyráběné deníky s koženými vazbami, které jsem viděl na trzích v Marrákeši, nebo minimalistické svazky s japonskou estetikou, s nimiž jsem se setkal v Tokiu. Zkušený knihař dokáže oživit papír, karton a další materiály – potisk obalů v jeho rukou je umění, které jsem pozoroval v mnoha dílnách od Mexika až po Skotsko. Nejde jen o vazbu; jde o zachování historie, o propojení minulosti s budoucností, o dotyk lidských rukou v digitálním světě. Umění knihařství se rozvíjí v každé kultuře specifickým způsobem, a každý kousek nese v sobě kus duše svého tvůrce a příběhu místa, kde vznikl. Merkantilní tiskoviny, periodické publikace, neperiodické výtisky – to vše se stává jedinečným díky mistrovskému řemeslu knihaře, umění, které jsem s úctou pozoroval na všech svých cestách.

Co psal Eduard Štorch?

Eduard Štorch? To jméno mi zní povědomě, jako daleký ozvěna z dob pravěku. Jeho Lovci mamutů, to je kniha, která mě provázela na mnohých cestách. Nejde jen o poutavý příběh, ale i o cenný vhled do života našich dávných předků. Štorchovy postavy, ti odvážní chlapci, to nejsou jen hrdinové z knih, ale i symboly lidské houževnatosti a vynalézavosti. Prozkoumávali neznámá území, překonávali překážky, podobně jako já při svých výpravách. Knihy jsou protkány znalostmi o přírodě, o prehistorických zvířatech, o životě v době kamenné. Je to skvělý způsob, jak se zábavnou formou seznámit s archeologií a historií. Štorch nemaloval jen romantický obraz, ale snažil se o realistické zobrazení života, věrné detailům. A ta vznešená touha po svobodě a kladný vztah k přírodě, to jsou hodnoty nadčasové, které rezonují i v mé duši, po tolika letech putování světem. Jeho knihy mi připomínají, že dobrodružství se skrývá i v poznávání minulosti.

Proč spíme kniha?

Proč spíme? Na tuto otázku odpovídá kniha světoznámého neurovědce Matthewa Walkera, která shrnuje nejnovější vědecké poznatky o spánku. Walker, jehož výzkum mě provázel i během mých cest po Jižní Americe, kde jsem se setkal s různými kulturami a jejich odlišnými přístupy ke spánku, konečně objasňuje záhadu, proč vůbec spíme. Kniha detailně popisuje, jak spánek ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví. Z vlastních zkušeností vím, že nedostatek spánku, například po náročných trekách v Himalájích, vede k drastickému snížení fyzické i mentální výkonnosti. Walkerův výzkum to potvrzuje a názorně ukazuje, jaké ničivé následky má chronická spánková deprivace. Nejde jen o únavu, ale o celkovou degradaci tělesných funkcí, včetně imunitního systému a kognitivních schopností. Kniha je cenným průvodcem pro každého, kdo chce porozumět důležitosti kvalitního spánku a zlepšit tak svůj život, ať už doma, nebo na cestách.

Zajímavé je, že různé kultury po celém světě mají odlišné rituály spojené se spánkem. Na mé cestě po Japonsku jsem například pozoroval, jak důležitý je pro tamní obyvatele odpolední odpočinek. Walker’s kniha nabízí komplexní pohled na spánek, který přesahuje rámec pouhé biologie a otevírá cestu k pochopení jeho kulturního a sociálního kontextu.

Jakou knihu napsal Karel Poláček?

Karel Poláček, autor, jehož jméno je neodmyslitelně spjato s humorem a tragikou meziválečného Československa. Jeho knihy jsou jako cestování časem – zavede vás do atmosféry tehdejší Prahy, do života obyčejných lidí, jejich radosti i starostí. Nejznámějším dílem je bezesporu cyklus Okresní město, svérázný a vtipný popis života v malém městečku, který dodnes fascinuje svou autenticitou. Představte si procházku po tehdejších ulicích, návštěvu místních hospod, poznávání postav, které se staly legendárními. Knížka je jako detailní mapa, která vám umožní proniknout do duše tehdejší společnosti. Kromě Okresního města nesmíme zapomenout na Muže v offsidu, knihu plnou vtipných anekdot, které i dnes znějí aktuálně. A pak je tu Hlavní přelíčení, kniha s hlubokým sociálním podtextem, která vás nenechá chladnými. Bylo nás pět je zase krásná vzpomínka na dětství, která vás zahřeje u srdce. Studium Poláčkových děl je jako putování po zapomenutých koutech české historie, cesta plná humoru, ale i hořkých zkušeností. Je to skvělý způsob, jak poznat nejen literaturu, ale i ducha doby. Prohlédněte si fotografie Prahy z meziválečného období a představte si, jak by se Poláček procházel po stejných ulicích, a srovnejte tehdejší realitu s jeho literárními popisy. Je to fascinující zážitek. Doporučuji si pořídit vydání s mapami a komentáři, které vám pomohou lépe si představit místa a postavy z jeho knih. Díky tomu budete mít pocit, že jste se na chvíli ocitli v Poláčkově světě.

Kde poslouchat knihy zdarma?

Chceš si během túry poslechnout knihu zdarma? To se dá! Radioteka Českého rozhlasu nabízí spoustu audioknih, ideální na lehký trek. Pokud máš cestu blíž k Praze, Městská knihovna nabízí online přístup k audioknihám – stačí si je předem stáhnout. LibriVox je skvělý zdroj veřejně dostupných nahrávek, jen pozor na kvalitu zvuku – někdy je to jako zdolávání těžkého horského terénu. Na Spotify a YouTube najdeš spoustu audioknih, ale kvalita a dostupnost češtiny se různí, podobně jako počasí v horách. Project Gutenberg je spíše na klasiku, skvělý pro intelektuální výstup na vrchol. Audioteka.cz má sice placený obsah, ale občas nabízí i ukázky, vhodné pro krátký výlet. Open Culture a Digitalbook.io jsou další zdroje s různorodým obsahem. Nezapomeň na dobrou baterii v telefonu – výdrž baterie je důležitější než nejlepší výhled!

Tip pro výlety: stáhni si audioknihy předem, abys nebyl závislý na mobilním signálu v odlehlých oblastech. Kvalitní sluchátka jsou také nezbytností – šum větru a hluk z okolí ti jinak zkazí zážitek z poslechu.

Co to je modrá kniha?

Modrá knížka, symbol osvobození od vojenské služby, byla v Československu a následně v České a Slovenské republice nedílnou součástí života mnoha mužů. Tento dokument, oficiálně průkaz o neschopnosti k vojenské činné službě (dříve průkaz o osvobození od vojenské povinnosti), se stal v jistém smyslu symbolem – a to nejen v postkomunistické Evropě. Podobné dokumenty, dokládající osvobození od vojenské služby z důvodu zdravotních či jiných důvodů, existují (či existovaly) v mnoha zemích světa. Například v USA se používá systém zdravotních kategorií, které určují způsobilost k vojenské službě, a to se odráží v dokumentaci vojenských komisí. V Izraeli, kde vojenská služba je povinná, existuje systém výjimek a odkladů, které jsou také zaznamenány v individuálních dokumentech. V některých zemích Asie a Afriky, kde systém branné povinnosti je specifický, se používají různé formy osvědčení o osvobození. Modrá knížka v Československu tak byla součástí širšího mezinárodního kontextu různých přístupů k vojenské službě a jejím dokumentování, byť se její modrá barva stala v českém kontextu unikátní a nepřehlédnutelnou.

Zajímavostí je i fakt, že ačkoliv dokument oficiálně dokládal neschopnost k vojenské službě, v běžné řeči se stal synonymem pro osvobození od ní. Mnozí ho vnímali jako symbol úlevy a svobody, zvláště v dobách, kdy vojenská služba znamenala významný zásah do osobního života.

Dnes, v době profesionálních armád, už modrá knížka ztratila na významu, ale zůstává památkou na specifický historický systém a na individuální osudy mnoha lidí.

Co je to kněžka?

Kněžka, ženská protějšek kněze, je v náboženském kontextu osobou s výjimečnou rolí. Její kompetence sahají hluboko do spirituality daného náboženství a zahrnují provádění posvátných rituálů, modliteb a obřadů. Na svých cestách jsem se setkal s kněžkami v mnoha kulturách – od starověkých tradic v Egyptě, kde bohyně Isis hrály klíčovou roli, až po současné šamanky v amazonském pralese. Funkce kněžky se liší v závislosti na konkrétním náboženství a kultuře. Někde zprostředkovává kontakt s božstvem výlučně skrze modlitbu a rituální praktiky, jinde je vnímána jako léčitelka, prorokyně, či dokonce politická autorita. Zajímavé je, že v některých kulturách byla a stále je role kněžky nerozlučně spjata s archetypem matky, ochranitelky a zdroje moudrosti. Studium kněžských rolí nabízí fascinující pohled na rozmanitost náboženských praktik a na to, jak ženy v průběhu historie formovaly a ovlivňovaly spirituální život svých komunit.

Scroll to Top