Odbavení kufru je hračka, ale pár triků se hodí. Předložíte letenku a doklad pracovníku aerolinky – to je jasné. Dostanete palubní lístek, ten si pečlivě schovejte, je to váš klíč k letu.
Důležité: Zavazadla odevzdávejte s dostatečným předstihem před odletem. Doporučuji alespoň dvě hodiny u mezinárodních letů, hodinu u vnitrostátních. Záleží na letišti a aktuální situaci.
Pak následuje to nejdůležitější – odevzdání zavazadel. Větší kufry jdou do podpalubí. Pracovník zváží váš kufr.
Pozor na váhu! Překročení váhového limitu vás může stát nemalé peníze. Většina leteckých společností má na svých stránkách jasně uvedené limity, zkontrolujte si je předem.
Co dělat, pokud je kufr příliš těžký? Než se dostanete k přepážce, zkuste z kufru vyndat co nejvíce věcí. Vždy se vyplatí mít připravený menší batoh s nejnutnějšími věcmi na cestu, pro případ zpoždění zavazadel.
Na kufr vám nalepí štítek s údaji o letu. Zkontrolujte si, že je štítek správně nalepený a že odpovídá vašemu letu, než se vzdálíte od přepážky.
Tip pro zkušené: Používejte kufry s identifikačními značkami, ideálně i s vaším telefonním číslem a emailem uvnitř. V případě ztráty zavazadel to usnadní jeho nalezení.
Další užitečné informace:
- Zkontrolujte si povolený počet kusů zavazadel.
- Rozmyslete si, zda je pro vás výhodnější zvolit si příruční zavazadlo nebo zaplatit za odbavené zavazadlo.
- Křehké předměty zabalte do ochranného obalu a informujte o nich pracovníka aerolinky.
Kam dát deodorant v letadle?
Letíte a řešíte, zda si můžete vzít deodorant? Žádný strach, zkušený cestovatel vám to objasní. S tuhými deodoranty nemáte problém – ty si můžete vzít v libovolném množství jak do příručního, tak do odbaveného zavazadla. Žádná omezení, žádné starosti.
Horší je to s deodoranty ve spreji nebo v gelu. Tady už platí pravidlo 100 ml. To znamená, že si můžete vzít pouze lahvičky s objemem maximálně 100 mililitrů a musí být v průhledném uzavíratelném sáčku (tzv. ziplock sáčku) s ostatními tekutinami. Nezapomeňte, že i když máte menší balení, ale není v sáčku, může vám být deodorant zabaven.
Tip pro zkušené: Před odletem si vždycky zkontrolujte aktuální pravidla letecké společnosti, se kterou letíte. Pravidla se mohou mírně lišit a je lepší být připravený. A pokud si nejste jisti, je vždycky lepší se zeptat přímo u letecké společnosti. Nedostatek informací může vést k zbytečnému stresu a ztrátě času na letišti.
Další tip: Kromě limitů na tekutiny, se zaměřte také na velikost celého zavazadla. I když se vejde váš deodorant, velké balení může překročit povolený limit velikosti příručního zavazadla.
Co napsat na štítek na kufr do letadla?
Na štítek kufru patří víc než jen jméno! Základ tvoří kompletní kontaktní údaje: jméno, telefonní číslo s předvolbou (+420 pro ČR), e-mail a adresa bydliště. Doporučuji přidat i adresu pracoviště – nikdy nevíte, kde se kufr ztratí. Čitelné písmo je klíčové, ideálně černou fixou na světlém pozadí.
Pro zkušenější cestovatele:
- Dva štítky! Jeden uvnitř kufru a druhý venku, pro případ, že se ten vnější ztratí.
- Fotografie kufru. Před odletem si kufr vyfoťte – usnadní to identifikaci v případě ztráty.
- Jedinečné označení. Kromě štítku použijte i barevnou pásku, nálepku nebo něco výrazného, co váš kufr odliší od ostatních.
Další tipy:
- Vyhněte se používání osobních údajů, které by mohly být zneužity (např. rodné číslo).
- Zvažte použití voděodolného štítku.
- Na štítek napište i cílovou destinaci (město, zemi).
Co je povoleno v odbaveném zavazadle?
Do odbaveného zavazadla můžete bez problémů dát skoro cokoli, i potraviny. Sušené ovoce, pečivo, čokoláda, bonbony – to všechno je v pořádku. Tekutiny? Ano, i ty! Na rozdíl od příručního zavazadla, zde není omezení na 100 ml. Nicméně, doporučuji zabalit tekuté potraviny (například džemy, oleje) do pevně uzavřených, nepropustných obalů, aby nedošlo k úniku a poškození vašeho zavazadla či ostatního obsahu. Myslete i na to, že některé země mají striktní pravidla ohledně dovozu potravin, proto si před cestou ověřte, co je povoleno v cílové destinaci, abyste se vyhnuli nepříjemnostem na letišti. Z osobní zkušenosti vím, že přepravovat koření v odbaveném zavazadle je skvělý nápad – ušetříte místo v příručním zavazadle. A pozor na tekuté sýry – ty mohou být problém i v odbaveném zavazadle v závislosti na konzistenci.
Co nesmí být v odbaveném kufru?
Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To znamená žádné zbraně, ani jejich imitace, výbušniny jakéhokoli druhu, nože (ani malé kapesní), hořlavé látky (například zapalovače s větším množstvím paliva), nebezpečné chemické látky (kyseliny, louhy atd.), obranné spreje, a samozřejmě žádné tlakové nádoby s plynem. Zvláštní pozornost věnujte elektronice. Z notebooků, mobilních telefonů a fotoaparátů je nutné před odletem vždy vyjmout baterie a uložit je zvlášť, nejlépe v příručním zavazadle. Pokud si nejste jisti, zda je daná věc vhodná do odbaveného zavazadla, je vždy lepší ji vzít s sebou v příručním zavazadle. Doporučuji si před cestou podrobně prostudovat pokyny vaší letecké společnosti ohledně povolených a zakázaných předmětů v zavazadlech, abyste předešli nepříjemnostem na letišti. Nepodceňujte to, zdržování na letišti z důvodu prohlídky zavazadla je nepříjemné.
Pamatujete, že letecké společnosti mají právo zabavit jakékoli předměty, které považují za nebezpečné, a to i v případě, že jste o jejich přítomnosti v zavazadle nevěděli.
Kam dát nabíječku v letadle?
Nabíječku si vezmi do příručního zavazadla, spolu s foťákem, mobilem a notebookem. Všechny cennosti a křehké věci patří nahoru, abys je měl/a pod kontrolou. Při kontrole budeš muset vybalit i tekutiny, takže měj nabíječku a elektroniku připravenou nahoře v batohu – ideálně v samostatné, snadno přístupné kapse. Ušetříš čas a nervy. Tip pro turisty: V letadle může být málo zásuvek, takže si s sebou vezmi powerbanku s dostatečnou kapacitou. A nezapomeň na správný adaptér, pokud letíš mimo EU.
Důležité: Lithium-iontové baterie v powerbankách a elektronice musí být v příručním zavazadle, nikdy ne v odbaveném zavazadle.
Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?
Bezpečnostní kontrola na letišti? Žádný stres! Postupujte dle pokynů personálu – to je základní pravidlo. Vždy si ale připravte elektroniku (telefon, tablet, notebook) zvlášť, stejně tak tekutiny a gely v plastovém sáčku o objemu maximálně 1 litr (každá nádobka do 100 ml). Tyto věci vyjměte z příručního zavazadla a dejte je na samostatný pás. Kovové předměty (klíče, mince, opasek, šperky) a svrchní oděvy (bundy, kabáty) také vyndejte a položte na pás. Ušetříte si tak čas a zbytečné komplikace. Pamatujete si na pravidlo 3-1-1 pro tekutiny? Do sáčku o objemu 1 litru se vejdou maximálně tři nádobky o objemu 100 ml. Některá letiště mají přísnější pravidla, takže sledujte informační tabule a pokyny personálu. Před cestou se informujte o aktuálních pravidlech na stránkách vašeho letiště, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Dobrá příprava je klíčem k hladkému průběhu kontroly.
Jak dlouho se čeká na kufry?
Čekání na zavazadla na letišti? Klasika! Většinou to probíhá hladce, ale občas se to protáhne. Po pasové kontrole a odbavení se ocitnete v prostoru pro odběr zavazadel. Tamhle ty tabule – to je klíč k vašim kufrům. Hledejte číslo vašeho letu a číslo pásu.
Tip pro zkušeného cestovatele: Nečekejte u pásu hned. Dejte si kafe, jděte na WC, nebo si prohlédněte duty free. Zavazadla se často objeví až po 20-30 minutách, takže se zbytečně nenervujte.
Obvyklá doba čekání je do 45 minut, ale to je jen orientační číslo. Několik faktorů to může ovlivnit:
- Velikost letadla: U větších letadel to trvá déle.
- Počet letů přilétajících současně: Zmatek na pásech je zaručen.
- Technické problémy: Zpoždění při vykládce zavazadel.
- Místo určení: Na mezinárodních letištích je čekání delší.
Co dělat, když čekáte déle než 45 minut?
- Zkontrolujte informační tabuli: Možná došlo ke změně pásu.
- Obraťte se na pracovníky letiště: Pomohou vám s lokalizací zavazadla.
- Vyplňte formulář PIR (Property Irregularity Report): To je nezbytné pro hlášení ztraceného nebo poškozeného zavazadla. Dokument si vezměte hned, čím dříve, tím lépe.
Pro prevenci: Na kufr si dejte výrazný štítek s vaším jménem a kontaktem. A hlavně: nebalte do zavazadla nic cenného nebo nezbytného pro první dny pobytu.
Jak se odbavuje zavazadlo?
Odbavení zavazadel se obvykle uzavírá 45 minut před plánovaným odletem, ale to se liší podle letecké společnosti a letiště. V některých letištích, zejména v rušnějších hubů, jako je třeba Heathrow nebo Charles de Gaulle, doporučuji být u přepážky s minimálně hodinovým předstihem. Nespěchejte!
U přepážky umístíte zavazadlo na pás a pracovník odbavení mu přidělí identifikační štítek s cílovou destinací a vaším letem. Tento štítek obsahuje důležité informace pro sledování zavazadla – v případě ztráty je klíčový. Získejte si i kopii letenky s identifikačním číslem zavazadla, pokud to letecká společnost nabízí. Mnoho společností nyní umožňuje online odbavení s možností vytisknout si štítky doma, čímž se ušetří čas u přepážky.
Na palubní vstupenku nebo do pasu vám bude připevněn ústřižek (baggage tag), který si pečlivě uschovejte po celou dobu cesty. Ten slouží jako důkaz o odbavení a je nezbytný při řešení případných problémů, jako je zpoždění, poškození či ztráta zavazadla. Snímek štítku na telefonu není dostatečnou náhradou. V případě problému s vaším zavazadlem budete potřebovat přesný popis obsahu – včetně fotografií, pokud je to možné. Proto před cestou doporučuji pořízení seznamu obsahu vašeho zavazadla. V některých zemích, zejména mimo EU, je nutné vyplnit celní deklaraci – pečlivě si ji prostudujte.
Nezapomeňte, že za odbavená zavazadla se často platí extra poplatek, jehož výše závisí na váze a rozměrech zavazadla a na letecké společnosti. Před cestou si pečlivě prověřte ceník letecké společnosti.
Jak probíhá odbavení?
Odbavení? Nic jednoduššího. Na letišti se řiďte informačními tabulemi k vaší letecké společnosti a číslu letu. Někdy je vhodné si číslo letu a přepážku ověřit v mobilní aplikaci letecké společnosti ještě před příchodem na letiště – ušetříte tak čas. Na přepážce předložte cestovní pas nebo občanský průkaz. Zkušení cestovatelé si dokumenty připraví předem, abyste zrychlili proces. Získáte palubní lístek, a pokud odbavujete zavazadla, personál je zváží a označí pro přepravu v podpalubí. Nezapomeňte na limity velikosti a váhy zavazadel – ty se liší podle letecké společnosti a třídy letenky. Vždy si předem ověřte tyto informace na webových stránkách letecké společnosti. Pokud máte jen příruční zavazadlo, odbavení může probíhat i online, čímž se vyhnete frontám u přepážky. To vám ušetří drahocenný čas, který můžete využít na prohlídku letiště nebo na kávu.
Doporučuji si včas zkontrolovat, zda vaše letenka obsahuje možnost odbavení online a zda máte k dispozici elektronickou palubní vstupenku. Mnoho leteckých společností nabízí tuto službu a výrazně to usnadňuje a urychluje celkový proces odbavení.
A nezapomeňte na dostatek času! Nepodceňujte dobu potřebnou k odbavení a projití bezpečnostní kontrolou. Včasný příjezd na letiště je klíčem k bezproblémovému cestování.
Co má být napsano na kufru?
Co napsat na štítek zavazadla? Záleží na tom, kam a jak cestujete. Základ je samozřejmě jméno a telefonní číslo. Bez toho se neobejdete.
Pokud letíte letadlem, je klíčové přidat číslo letu včetně trasy (odkud a kam). To výrazně usnadní nalezení ztraceného zavazadla. Doporučuji také uvést místo pobytu (hotel, adresa) a datum vašeho odjezdu. V případě ztráty tak bude snazší zavazadlo doručit.
Nikdy nepíšte na kufr vaši domácí adresu! To je z bezpečnostních důvodů zásadní. Stačí kontaktní informace, které použijete během cesty.
Pro ještě větší bezpečnost zavazadlo před odletem vyfotografujte. Fotografie by měla zachycovat zavazadlo ze všech stran, ideálně i s identifikačním štítkem. To vám pomůže pro případ reklamace u letecké společnosti.
Další tipy pro označení zavazadel:
- Používejte jasně viditelné štítky z odolného materiálu.
- Zvažte použití barevných popruhů nebo nálepek pro snadnější identifikaci vašeho kufru na běžícím pásu.
- Pokud máte drahé nebo křehké předměty v zavazadle, označte je jasně štítkem “Křehké”.
- Nezapomeňte, že štítek na zavazadlo by měl být jasně čitelný a snadno srozumitelný.
Co se týče obsahu štítku, zvažte tyto varianty:
- Jméno a příjmení
- Telefonní číslo
- Emailová adresa
- Číslo letu (letadlem)
- Trasa letu (odkud-kam)
- Místo pobytu (hotel, adresa)
- Datum odjezdu
Co se Zalehlým uchem z letadla?
Zaléhající uši v letadle? Znám to moc dobře, prožil jsem stovky letů! Není to nic příjemného, ale dá se tomu předcházet. Klíčem je vyrovnání tlaku v uších. Prostě a jednoduše, polykejte, zívejte nebo si cucněte bonbon. Tyto pohyby pomáhají otevřít Eustachovu trubici, která spojuje středoušní dutinu s nosohltanem a vyrovnává tlak.
Nepodceňujte prevenci! Před letem se vyhněte silnému alkoholu a kofeinu, které mohou dehydrataci ještě zhoršit. Před odletem si dopřejte dostatek tekutin – ideálně čisté vody. Dehydratace totiž zahušťuje hleny a zhoršuje tak prodyšnost.
A co když to nepomůže? Pokud máte nachlazení, zánět dutin nebo alergii, Eustachova trubice může být zablokovaná. V tom případě se vyplatí sáhnout po nosních kapkách – ideálně na bázi mořské vody. Ty pomohou prokrvit sliznici a usnadní dýchání. Vždy se však poraďte s lékařem, pokud máte opakované problémy s ušima při létání.
Tip pro zkušené cestovatele: Při vzletu a přistání provádějte pohyby polykání a zívání častěji, než si myslíte, že je potřeba. Prevence je vždy lepší než řešení problému.
Kdy chodí pokyny k odletu?
Informace o odletu obdržíte 5–7 dní před zahájením zájezdu. To je standardní, ale v některých případech, zejména u levných leteckých společností, se to může lišit, proto doporučuji si vše ověřit i na webu letecké společnosti. Pokyny obvykle obsahují čas odletu a příjezdu na letiště, povolenou hmotnost a rozměry zavazadel a číslo letu.
Důležité detaily, na které se zaměřte:
- Čas odletu a příjezdu na letiště: Nepodceňujte časovou rezervu. Zácpy, ztráta zavazadel nebo jiné neočekávané komplikace se mohou stát. Doporučuji být na letišti minimálně dvě hodiny před odletem u dálkových letů a hodinu u kratších letů.
- Povolená hmotnost a rozměry zavazadel: Překročení limitů může znamenat nemalé poplatky. Přesně si zkontrolujte pokyny, a to i pro příruční zavazadlo. Vždy je lepší mít lehčí kufr, než řešit problémy na letišti.
- Číslo letu: Toto číslo budete potřebovat k online odbavení a k vyhledání informací o vašem letu na webu letecké společnosti nebo na letišti.
- Informace o transferu: Pokud je součástí vašeho zájezdu transfer, ujistěte se, že rozumíte všem detailům – místo a čas vyzvednutí, kontaktní informace.
Tip pro zkušenější cestovatele: Uložte si pokyny k odletu do telefonu i na email – v případě ztráty papírové verze budete mít záložní kopii. Také se vyplatí si stáhnout aplikaci letecké společnosti pro snadnější přístup k informacím o letu v reálném čase (například o zpožděních).
Nezapomeňte si zkontrolovat platnost cestovních dokladů a případných víz!
Jak odbavit zavazadla online?
Online odbavení zavazadel? Nic jednoduššího! Většina velkých aerolinek, jako například KLM, Lufthansa či Emirates, umožňuje online check-in 24 hodin před odletem. Stačí se přihlásit na jejich webových stránkách – nebo na stránkách agentury, kde jste si letenku zakoupili – a vyplnit potřebné údaje: jméno, příjmení, datum narození a číslo pasu. Důležité: nezapomeňte si ověřit, zda vaše letenka umožňuje online odbavení zavazadel. Někdy je potřeba si ho zaplatit zvlášť, a to i u levných leteckých společností, jako Ryanair nebo Wizz Air. Tip pro zkušené: po online check-inu si stáhněte palubní vstupenku do mobilu, ušetříte tak papír a čas na letišti. Pokud si chcete odbavit i zavazadla, věnujte pozornost povoleným rozměrům a váze – vyhněte se tak nepříjemným poplatkům za nadváhu. Nezapomeňte si také zkontrolovat, zda je vaše zavazadlo řádně označeno. Využívání online odbavení šetří nejen čas, ale i nervy, což je při cestování klíčové.
Další užitečná informace: některé aerolinky nabízejí online odbavení zavazadel až do několika hodin před odletem, vždy si to ale ověřte na stránkách vaší letecké společnosti. Online odbavení nemusí být dostupné pro všechny lety a destinace.
Co je malá osobní taška?
Malá osobní taška, váš věrný společník na cestách po světě! Tohle není jen obyčejná taška, je to strategický prvek bezproblémového cestování. Představte si ji jako vaši mobilní základnu – dostane se s vámi všude, od přeplněných ulic Bangkoku po klidné uličky toskánských vesniček. Její velikost je klíčová – musí se vejít na klín nebo pod sedadlo před vámi v letadle, což vám ušetří starosti s odbaveným zavazadlem a zrychlí cestu bezpečnostní kontrolou. V praktické kabelce nebo stylovém batůžku tak budete mít vždy po ruce pas, doklady, léky a další nezbytnosti. Myslete ale na limity – rozměry se liší podle letecké společnosti, takže si je vždy předem ověřte na jejich webových stránkách. Z vlastní zkušenosti doporučuji volit tmavé, nenápadné barvy, které se snadno čistí od prachu z pouštních cest nebo bláta z džunglí. A nezapomeňte na malý, ale důležitý detail – kvalitní popruh přes rameno, aby vám taška i s těžším obsahem pohodlně seděla.
V praktickém ohledu je ideální volbou taška s mnoha kapsami a přihrádkami, které vám pomohou s organizací věcí. V Austrálii jsem si například cenil voděodolné kapsy na telefon, zatímco v Maroku se mi osvědčila skrytá kapsa na cennosti. Myslete na to, že i ta nejmenší taška může být plná dobrodružství. Ať už se vydáte kamkoliv, správná malá osobní taška vám zaručí komfort a pohodlí po celou dobu cesty.
Co si přibalit do kufru?
Peněženka s hotovostí a kartami je samozřejmostí, ale raději si ji rozdělte – jednu část schovejte zvlášť. Kartáček na zuby a léky, samozřejmě. Krém na obličej s opalovacím faktorem je málo, vezměte si silnější opalovací krém, ideálně s vysokým SPF. Telefon s plně nabitou baterií a powerbanku, náhradní nabíječky (i pro další elektroniku, pokud ji máte).
Spodní prádlo, náhradní ponožky a obuv – to je základ. Doporučuji funkční prádlo, které odvádí pot a rychle schne. K obuvi přibalte i lehké sandály nebo přesuvky na večer. Nůž, multitool, svítilnu a zapalovač (ideálně i zápalky) nesmíte zapomenout. Mapa a kompas, i když používáte GPS, jsou nezbytností. První pomoc – alespoň základní sada. Lehká pláštěnka nebo nepromokavá bunda se hodí i v létě. Lahve na vodu – hydrataci podceňovat nesmíte. Slunovrat – chrání před sluncem. Batoh na denní výlety je nutností.
Nepodceňujte hmotnost! Vše pečlivě zvažte a zbytečnosti vynechte. Lehké a funkční vybavení je klíčem k pohodlnému cestování.
Kam dát parfém do letadla?
Parfém si do letadla vzít můžeš, ale pozor na objem! Lahvička nesmí překročit 100 ml. Všechny tekutiny, včetně parfému, musí být zabalené v jednom průhledném, uzavíratelném plastovém sáčku (tzv. zip-sáčku) s maximálním objemem 1 litr. Tento sáček pak ukážeš při bezpečnostní kontrole. Doporučuji parfém vložit do sáčku s ostatními tekutinami, jako jsou krémy, gely, tonika apod., pro větší přehlednost. Pozor, pravidla se mohou lišit dle letecké společnosti, takže je dobré si je předem ověřit na webu tvé letecké společnosti. Množství parfému pro let si přizpůsobte délce pobytu – nemusíš brát celou lahvičku, i menší množství postačí. Nezapomeňte, že parfém v příručním zavazadle musí být v lahvičce s maximálním objemem 100 ml. V odbaveném zavazadle tato omezení neplatí, ale raději si parfém v dražší lahvičce vezměte s sebou do kabiny.
Co nesmí být v palubním zavazadle?
Co se nesmí do příručního zavazadla? To je otázka, kterou si klade každý zkušený cestovatel ještě předtím, než se vůbec dostane na letiště. A věřte mi, je lepší být připravený než řešit problémy na místě. Základní pravidlo zní: žádné nebezpečné předměty. To zahrnuje samozřejmě zbraně všeho druhu, včetně střeliva. A pozor na nože – i když některá letiště tolerují malé nožíky s čepelí kratší než 6 cm, je to spíše výjimka než pravidlo. Vždy si před cestou ověřte přesná pravidla na webu konkrétního letiště, a to včetně všech letišť, kde budete přestupovat! Nedostatek informací v tomto ohledu může vést k nepříjemnostem a zdržení.
Dále se vyvarujte všem výbušninám, jedům, radioaktivním látkám a chemickým či toxickým látkám. Tohle je opravdu jasné a nekompromisní. Myslete i na věci, které se na první pohled nezdájí nebezpečné, ale mohly by být chybně interpretovány bezpečnostní kontrolou. Například spreje (i deodorant!), větší množství tekutin, nebo neobvykle velké množství léků. V případě pochybností se vždy poraďte s leteckou společností nebo přímo na letišti. Lépe předejít problémům než je řešit v stresu před odletem. Ušetříte si čas, nervy a v některých případech i peníze.
Tip pro zkušené: Pro snadnější procházení kontrolou si připravte kapesní nožík, případně další menší předměty, které by mohly být problematické, do samostatné tašky, aby je bylo možné snadno vyjmout a předat personálu. Zabere to jen chvilku a ušetří to zbytečné zdržování.
Jak se obléknout do letadla?
Letadlo? Pohoda! Na palubě se hodí vrstvení. Teplota se může měnit, takže začni základní vrstvou z merino vlny nebo funkčního materiálu – odvede pot a udrží tě v teple. Navrch lehká, ale teplá fleecová mikina nebo softshellová bunda. Kalhoty z rychleschnoucího materiálu, ideálně s dobrou prodyšností. Nezapomeň na pohodlné ponožky z merina – zabráníš otlakům a prochladnutí.
Pohodlí je klíčové. Vyhněte se těsným kalhotám a botám. Vybírej volnější střih, abys se mohl pohodlně usadit a necítil se svázaný. Boty by měly být lehké a snadno se nazouvají a zouvají, ideálně tenisky.
Praktické detaily. Kapsy jsou tvůj přítel. Vybírej oblečení s dostatkem kapes na drobnosti, jako je pas, telefon, sluchátka. Na krk šátek nebo multifunkční šátek – zahřeje, případně poslouží jako maska na oči.
Materiály: Priorita je vzdušnost a rychleschnoucí vlastnosti. Bavlna je v letadle nepřítel – drží vlhkost a schne pomalu. Funkční materiály jsou ideální volbou.
Další tip: Přebal si pohodlnou mikinu přes oblečení, budeš připraven na chladnější místa.