Jak se vyhnout cla na balíček?

Balíčky do hodnoty 200 € a váhy do 31 kg projdou celnicí bez problémů, ať už jich dostaneš za měsíc kolikkoliv. To je super zpráva pro nás, co se vracíme z výprav plných výbavy! Myslete na to při plánování nákupu výstroje z cest – rozdělte si objemnější objednávky na menší zásilky.

Pokud ale hodnota překročí 200 € nebo váha 31 kg, připravte se na clo. To platí i pro souhrnné dovozy v jednom měsíci.

  • Tip pro cestovatele: Rozdělte si větší nákupy na menší zásilky, abyste se vyhnuli celnímu poplatku. Například, pokud kupujete kompletní stanu, spacák a karimatku, zvažte je poslat samostatně.
  • Praktická rada: Nezapomeňte na pojištění zásilek! Není nic horšího než ztracená nebo poškozená výbava po náročné cestě.

Před odesláním balíku se vždy informujte o aktuálních celních předpisech, jelikož se mohou měnit.

Má celní správa právo otevírat balíky?

Celní správa má právo otevírat balíky, a to na základě platných celních předpisů. Toto právo se však neuplatňuje absolutně, ale pouze v určitých, předem definovaných případech. Zkušenosti z desítek navštívených zemí ukazují, že nejčastěji k otevírání dochází při podezření na pašování zakázaného zboží (např. drogy, zbraně) nebo na dovoz padělků. V takových situacích je celní kontrola oprávněna provést detailní prohlídku obsahu zásilky, včetně odebrání vzorků pro expertízu. Důležité je, že vždy by měl být sepsán protokol o provedené prohlídce, kde je detailně popsán postup a případné zjištěné nedostatky. Množství a intenzita celních kontrol se liší zemi od země, přičemž v některých oblastech světa je kontrola mnohem přísnější než v jiných. Ne vždy je otevírání balíku spojeno s podezřením na protiprávní jednání; může se jednat o náhodnou kontrolu, zaměřenou na dodržování celních předpisů ohledně daní a cla.

Před odesíláním zásilek do zahraničí je proto vhodné se seznámit s místními celními předpisy a zabránit tak možným problémům. V případě pochybností je vhodné kontaktovat celní úřad dané země nebo využít služeb zkušených přepravních společností, které s celními procedurami důvěrně znají.

Kdo je osvobozen od cla?

Dovoz ryb a dalších vodních živočichů z členských států Eurasijské hospodářské unie (EHS) je často zjednodušený. Pokud jste si ryby vylovili sami na lodi registrované v některém z těchto států, nebo jste loď od takové firmy či osoby pronajali, máte štěstí! Na váš úlovek se nevztahují dovozní cla. Tohle je obrovská výhoda, zvláště pokud se vracíte z delší rybářské výpravy například z Kaspického moře nebo z Bajkalu. Ušetříte tak slušné peníze, které můžete investovat do dalšího dobrodružství.

Nezapomeňte ale, že toto osvobození se týká pouze *úlovků*, nikoliv například zakoupených ryb v místních obchodech. Důležité je také mít veškerou potřebnou dokumentaci, která prokáže původ úlovku a vaši příslušnost k lodi. Bez ní vám celníci osvobození od cla neudělí. Vždy si předem ověřte aktuální legislativu, protože podmínky se mohou měnit. Podrobné informace naleznete na webových stránkách příslušných celních úřadů a EHS. Připravte se na to, že budete muset doložit různé dokumenty, jako je například povolení k rybolovu.

Další věc, kterou je potřeba mít na paměti, je množství a druh úlovku. Existují limity pro dovoz určitých druhů ryb a mořských plodů, a to jak z hlediska množství, tak i ochrany ohrožených druhů. Porušení těchto pravidel může vést k vysokým pokutám. Před cestou se proto seznamte s platnými předpisy o ochraně životního prostředí a dovozu vodních živočichů.

Jak se vyhnout dovozním clům?

Chcete se vyhnout dovozním clům? Jedna z cest vede přes dohody o volném obchodu (FTA). Tyto dohody mezi dvěma či více zeměmi snižují cla na obchodovatelné zboží. Klasickým příkladem je USMCA (USA, Mexiko, Kanada), ale existují stovky dalších, často méně známých, a jejich znalost se vám může vyplatit. Při plánování cesty nebo nákupu zboží ze zahraničí proto vždycky zkontrolujte, zda existuje FTA mezi vaší zemí a zemí původu zboží. To může ušetřit značné peníze, zvláště u objemnějších nákupů. Nezapomeňte, že podmínky FTA se liší a často se vztahují jen na specifické druhy zboží a splňují-li se určité podmínky původu. Detailní informace najdete na webových stránkách celního úřadu vaší země a ministerstva zahraničí. Z vlastní zkušenosti vím, že prozkoumání těchto možností před nákupem je klíčové, ušetří vám to spoustu zbytečných starostí a nepříjemností na hranicích. Nepodceňujte důkladnou přípravu – může vám to ušetřit i hodiny čekání na celnici.

Jak celní správa zjistí hodnotu zásilky?

Celní hodnota zboží se deklaruje sama, nebo přes zprostředkovatele (customs broker). Inspektor ji nestanovuje, kromě výjimek daných ruským zákonem. Důležité je vědět, že cena uvedená na faktuře nemusí být finální. Celní úřady často kontrolují cenu srovnáním s tržní cenou podobných produktů. Proto je vhodné mít k dispozici důkazy o ceně, například screen shoty z e-shopů, kde se podobné zboží prodává. Nesprávně deklarovaná hodnota může vést k pokutám a problémům s odbavením. Vždy je lepší deklarovat cenu spíše o něco vyšší, než riskovat problémy. Pro cestování s většími nákupy je vhodné se předem seznámit s pravidly a limity pro dovoz zboží do Ruska.

Jak zabezpečit balík proti otevření?

Na ochranu zásilky před neoprávněným otevřením je klíčový robustní a nepromokavý obal. Zapomente na tenké igelitky! Použijte kvalitní PE sáčky (LDPE nebo HDPE), ideálně ty silnější, co vydrží i pořádný nápor. Tyhle kousky přežijí i pád z kola.

Pro citlivé věci je super volbou vakuové sáčky. Vytlačíte z nich vzduch a tím zmenšíte objem a zároveň ochráníte před nárazy a vlhkostí. Znáte to z treku – perfektní na mapy a elektroniku.

Další level? Dvojité balení. Dvě vrstvy PE sáčků – jedna uvnitř, druhá venku – to už je skoro neprůstřelné. Nebo ještě lépe – do PE sáčku vložte balicí papír a pak teprve do druhého sáčku. Papír tlumí nárazy a lépe rozloží tlak.

Pro extra ochranu před otřesy a vlhkem doporučuji bublinkovou fólii. Tu zná každý, kdo někdy posílal křehké zboží. Není to jenom na chránící polštářky, ale dá se s ní i celé zabalit.

  • Tip pro zkušené: Použijte kovové sponky místo obyčejné lepicí pásky. Na ni se snadno dostane. Sponky se těžko odstraňují bez poškození obalu.
  • Nepodceňujte kvalitu pásky! Silná a široká páska je základ. Lepte ji do kříže pro větší pevnost.
  • PE sáček
  • Bublinková fólie (volitelně)
  • Balicí papír (volitelně)
  • Druhý PE sáček
  • Kvalitní lepicí páska nebo kovové sponky

Kdy se neplatí clo?

Claudie vám nebudete platit žádné clo, pokud váš vývozní zboží není zdanitelné podle zákona č. 289. To se týká například osobních věcí, které si berete s sebou na dovolenou a nejsou určeny k prodeji.

Pokud ale zboží clo podléhá, nebo se jedná o dočasný vývoz (např. na opravu), připravte se na poplatek 750 rublů. To je důležité si uvědomit, protože se to může zdát jako malá částka, ale v kontextu celkové ceny letenky a dovolené to už může být citelné.

Platba se provádí před podáním celní deklarace. Doporučuji si vše důkladně ověřit u celní správy dané země, abyste předešli nepříjemným překvapením. Informace o tom, zda je dané zboží zdanitelné, najdete na webových stránkách příslušného celního úřadu.

  • Tip pro zkušené cestovatele: Vždy si pečlivě zkontrolujte, co je v dané zemi považováno za osobní věci a co za zboží podléhající clu. Nejasnosti mohou vést k zbytečným problémům a zdržením na letišti.
  • Důležité: Doklady o koupi zboží vám mohou pomoci prokázat, že se jedná o osobní věci a ne o zboží určené k prodeji.

Předem si zjistěte veškeré potřebné informace o poplatcích a celním řízení v dané zemi. Ušetří vám to čas a nervy.

Kolik stejných kusů zboží celnice propustí?

Počet stejných kusů zboží propuštěných celní správou je nejednoznačný. Oficiálně se hovoří o hranici pěti kusů, po překročení které hrozí clo. Nicméně, praxe je mnohem flexibilnější. Zda bude pětička propuštěna, nebo ne, závisí zcela na úsudku celního úředníka a na tom, jak je zboží deklarováno na faktuře. Zkušenost ukazuje, že přesná specifikace a korektně vyplněná faktura výrazně zvyšují šanci na hladký průchod. Nejednoznačné popisy, naopak, mohou vyvolat podezření a následnou kontrolu, která může vést k poplatkům, a to i v případě menšího množství. Důležité je si uvědomit, že celníci se zaměřují na komerční zásilky, takže drobné dárky pro osobní potřebu obvykle nepředstavují problém, ale velká množství stejných předmětů, i bez zjevného komerčního záměru, mohou vyvolat problémy. Vždy je tedy lepší se držet spíše menšího množství a jasně deklarovat účel dovozu.

Problémy se mohou objevit i s cenou zboží. Je-li cena příliš nízká, může to vyvolat podezření na podvod. Naopak, příliš vysoká cena může vést k vyšším poplatkům. Doporučuje se prověřit aktuální ceny podobných produktů před cestou, abyste měli co nejrealističtější představu o jejich hodnotě.

Závěrem, při cestování s větším množstvím stejných věcí je vždycky lepší být připraven na nečekané. Mít po ruce potvrzení o koupi, a to i v elektronické podobě, je vždy výhodou.

Jaké zboží je osvobozeno od celních poplatků?

Jako zkušený cestovatel vám mohu potvrdit, že vývoz některých komodit z Ruska je osvobozen od celních poplatků. Jedná se například o vazelínu a parafín, mazací oleje, ropu různé hustoty, použité ropné produkty, zemní plyn, koks a ropný bitumen (rafinovaný i nerafinovaný), benzen, toluen, xyleny, propylenové trimery a tetraméry. Je důležité si uvědomit, že tato osvobození se týkají pouze vývozu z Ruska a mohou se měnit v závislosti na aktuální legislativě a mezinárodních dohodách. Doporučuji vždy ověřit si aktuální celní sazebník a předpisy před jakýmkoli vývozem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením a zbytečným komplikacím. Nepodceňujte důležitost detailního seznámení se všemi předpisy, protože sankce za porušení celních předpisů mohou být značné. Informace o aktuálních sazbách a předpisech naleznete na webových stránkách ruské celní správy.

Co se stane, když nezaplatím clo?

Zaplatíte-li clo včas, vaše zásilka z cest dorazí v pořádku. V Rusku, kde jsem se setkal s podobnou situací, je lhůta pro uhrazení cla u velkých balíků 15 dnů, u menších 30. Prošvihnete-li termín, balík se vrátí odesílateli. To znamená ztracený čas, peníze a často i zboží. Mám zkušenost, že je dobré si předem zjistit přesnou výši cla – vyvarujete se tak nepříjemným překvapením. Různé země mají rozdílná pravidla a výše cla se liší v závislosti na druhu zboží a jeho hodnotě. Nepodceňujte to, znalost místních celních předpisů je nedílnou součástí každého dobrodružství.

Důležité je si uvědomit, že se jedná o zákonnou povinnost a její porušení může mít i další důsledky, jako například problémy s dalšími zásilkami či sankce.

Co se stane, když nezaplatím clo na AliExpress?

Nezaplacení cla na AliExpress má za následek vrácení zásilky zpět odesílateli. Zda vám prodejce vrátí peníze, závisí výhradně na jeho obchodních podmínkách – z vlastní zkušenosti vím, že pravidla se liší stát od státu, a dokonce i mezi jednotlivými prodejci na stejné platformě. Někdy se podaří domluvit náhradu, jindy ne. Je to loterie, která se hraje s vaším časem a penězi. Proto je důležité si před nákupem pečlivě prostudovat podmínky a uvědomit si, že cla a daně jsou běžnou součástí mezinárodního obchodu, a to i v Evropě. Znalost místních předpisů je klíčová – například v některých zemích EU se cla počítají odlišně než v jiných. Objeví-li se chyba v celní deklaraci, máte možnost podat stížnost na celní úřad, ale tento proces může být zdlouhavý a náročný, s nejistým výsledkem. Můj tip? Vždycky si předem ověřte všechny poplatky spojené s dovozem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Kolik celní úřad účtuje za balíček?

Celní poplatky za zásilku? To záleží především na ceně zboží a jeho hmotnosti. Překročí-li hodnota zásilky bezcelní limit, zaplatíte clo ve výši 15 % z této překročené částky. Počítejte ale minimálně s 2 eury za kilogram. K tomu se může přidat ještě celní poplatek, jehož výši vám sdělí přepravní společnost při vyřizování objednávky.

Z vlastní zkušenosti z cest po celém světě vím, že bezcelní limity se liší stát od státu, a proto je důležité si je před nákupem ověřit. Někdy se také používají kombinované limity (hodnota + hmotnost).

Na co si dát pozor:

  • Přesné označení obsahu zásilky: Nepřesné nebo neúplné popisy mohou vést k prodloužení celního řízení a dodatečným poplatkům.
  • Důkaz o koupi: Faktura nebo potvrzení o nákupu usnadní celní odbavení a pomůže vám v případě sporu.
  • Sledování zásilky: Sledujte svoji zásilku a buďte připraveni na případné kontaktování celní správy.

Zapamatujte si: i zdánlivě malé zásilky mohou znamenat nečekané náklady. Před nákupem si proto vždy ověřte veškeré poplatky a limity, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Proč by mě mohli na celnici nepustit?

Zadržení na celnici se může zdát jako nepříjemné překvapení, ale důvody jsou většinou jasně definovány. Nevyplněné finanční závazky, zejména dluhy přes 10 000 Kč, mohou vést k omezení cestování. Prověřit si to můžete snadno přes portál Služeb pro občany. Mnoho lidí si neuvědomuje, že i přístup k utajovaným informacím, ať už je to na pozici s výsadou přístupu k informacím důvěrným nebo tajným, či dokonce na dočasně zastupující pozici, může být důvodem pro zamezení odjezdu. Totéž platí i v případě nástupu na vojenskou nebo alternativní civilní službu. Problémy se mohou vyskytnout i při nedostatečně vyřízených dokumentech – pro jistotu si vše důkladně zkontrolujte před cestou. V zahraničí se totiž nemusíte setkat s pochopením, a vyřešení problému na místě bývá obtížné a zdlouhavé. Nepodceňujte tedy administrativní stránku cestování a preventivně si vše ověřte. Zkušenosti ukazují, že i zdánlivě banální nedostatky mohou cestu výrazně zkomplikovat.

Tip pro zkušené cestovatele: Vždy si před odjezdem ověřte platnost pasu, víza (pokud je vyžadováno) a veškeré potřebné dokumenty. Kontrolujte také aktuální cestovní pokyny a doporučení Ministerstva zahraničí.

Kolik si můžu objednat bez cla?

Do 1. dubna 2024 zůstává zvýšená hranice pro bezcelní dovoz zboží pro fyzické osoby na 1000 eur a 31 kg. Ruská strana prodloužila toto zvýšení o dalších šest měsíců. To je skvělá zpráva pro všechny, kdo si rádi vozí dárky z cest, ať už se jedná o suvenýry, oblečení, nebo třeba speciality z regionální kuchyně. Je ale důležité si uvědomit, že se toto omezení týká pouze zboží určené k osobní spotřebě, nikoliv k obchodním účelům. Překročení limitů může vést k nepříjemným celním poplatkům, proto je vždy lepší si před cestou ověřit aktuální pravidla a pro jistotu si veškeré nákupy důkladně zdokumentovat. Z vlastní zkušenosti vím, že celníci v různých zemích mají různé přístupy, a proto je lepší být připravený. Nezapomeňte, že váha 31 kg se vztahuje k celkové hmotnosti všech vašich zavazadel a zahrnuje i osobní zavazadla. Plánujete-li větší nákupy, rozhodně je rozumné vše pečlivě zvážit a případně si zarezervovat přepravu zboží samostatně, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením na letišti.

Jak se kontrolují zásilky na celnici?

Celní prohlídky zásilek probíhají většinou rentgenovým průsvitem. Je to kvůli zvýšené kontrole zboží z ciziny. Zboží se kontroluje na zakázané předměty a shodu s deklarovaným obsahem v přepravním listu.

Důležité detaily, které by vám měly usnadnit proclení:

  • Přesný popis obsahu zásilky – čím detailnější, tím lépe. Vynechání i drobnosti může vést k zbytečným komplikacím.
  • Kvalitní fotografie obsahu – může urychlit proces proclení a vyhnout se zdlouhavému čekání.
  • Správně vyplněný celní formulář – chyby v něm mohou způsobit zdržení, poplatky navíc, a dokonce i zabavení zásilky.

Co se často kontroluje:

  • Alkohol a tabák – limitní množství se liší dle země původu a cílové destinace.
  • Léky – i volně prodejné léky mohou vyžadovat speciální doklady.
  • Potraviny – existují restrikce týkající se dovozu potravin živočišného původu.
  • Hotovost – přeprava větších částek hotovosti může vyžadovat deklaraci.

Tip pro zkušené cestovatele: Balíček s osobními věcmi je vždycky lepší poslat jako expresní zásilku s sledováním, aby se minimalizovalo riziko ztráty a urychlil se proces proclení. Pokud si nejste něčím jisti, obraťte se raději na celní úřad s dotazy předem.

Jak vysoké budou clo na balíky v roce 2025?

Plánujete si v roce 2025 poslat balíček z dovolené? Důležité je vědět, s jakými poplatky se můžete setkat. Nové sazby celních poplatků přinášejí změny.

Základní poplatek za celní odbavení se od 1. ledna 2025 zvyšuje. Za zboží deklarované v celní deklaraci s hodnotou do 200 000 rublů zaplatíte 1067 rublů (dříve 775 rublů). To je sice zdánlivě drobná změna, ale v součtu s dalšími poplatky se může výrazně prodražit například větší zásilka suvenýrů.

Pro představu, při cestování po Rusku jsem si několikrát nechal poslat těžší balíky s vybavením pro turistiku. Vždycky je důležité si uvědomit, že celní sazby se mohou lišit v závislosti na zemi původu a druhu zboží. Proto vždy raději předem zkontrolujte aktuální sazebník.

V případě hodnoty zboží přesahující 7 milionů rublů se poplatek vyšplhá na 30 000 rublů. To je částka, která by mohla vážně zkomplikovat zaslání cennějšího zboží z cesty.

Při plánování nákupu a zasílání zboží z cest do Česka vždy doporučuji:

  • Přesně si zjistit aktuální celní předpisy a sazebníky – ty se mohou v průběhu roku měnit.
  • Zvážit pojištění zásilky proti poškození a ztrátě.
  • Důkladně vyplnit celní deklarace, abyste předešli zbytečným komplikacím.

Nepodceňujte celní formality, protože neočekávané poplatky mohou nepříjemně překvapit. Mnoho cestovatelů podcení tento aspekt plánování, a proto je dobré si to uvědomit včas.

Je možné balík zalepit lepicí páskou?

Zabalování balíku obyčejnou lepicí páskou? Zapomeňte na to! Na poště vám balík označí jejich vlastním páskem s logem. To je důležité, protože to zaručuje, že balík prošel oficiální manipulací. Použití vlastního pásku se nedoporučuje, a to i když máte doma superlepidlo z Amazonu, které by snad i drželo lépe.

Výjimka? Ano, existuje jedna. Můžete použít vlastní lepicí pásku, ale musí na ní být logo vaší společnosti. Takže pokud jste majitelem firmy, která posílá balíky po celém světě (jako já, když jsem posílal suvenýry z Nepálu!), pak je to v pořádku.

A co si dát pozor na další věci při balení? Zde je několik tipů, ověřených na tisících kilometrech cestování:

  • Kvalitní krabice: Používejte pevné krabice, nejlépe dvojité. Jednou jsem viděl, jak se roztrhla krabice s mými oblíbenými tibetskými modlitebními korálky – to byla katastrofa!
  • Vyplňujte volný prostor: Bublinková fólie, staré noviny, vše je dobré! Chcete-li ochránit obsah před nárazy, je to klíčové.
  • Jasná adresa: Pište čitelně a uveďte úplnou adresu včetně PSČ. Špatná adresa je nejčastější příčinou ztracených balíků.
  • Fotografie obsahu: Před odesláním pořiďte fotografie všeho, co balíte. V případě poškození nebo ztráty to usnadní reklamaci.

A ještě jedna rada: vždy si nechte potvrzení o podání. To je důkaz, že jste balík skutečně odeslali a může vám pomoci v případě problémů.

Kolik je clo na AliExpress?

Claňky z AliExpressu a clo v roce 2024? Od 1. dubna 2024 platí v Rusku nový bezcelní limit 200 eur a 31 kg na jednu zásilku. Překročí-li vaše objednávka tuto hranici, budete platit clo ve výši 15 % z částky přesahující limit. To znamená, že pokud si objednáte zboží za 250 eur, clo se vypočítá z 50 eur (250 – 200 = 50). Zkušenosti z cest mi říkají, že je lepší počítat s případnými dalšími poplatky, jako jsou například poplatky za zprostředkování celního odbavení, které se mohou lišit v závislosti na přepravci a obsahu zásilky. Doporučuji vždy pečlivě zkontrolovat celkovou váhu a cenu zboží před odesláním objednávky, abyste předešli nepříjemným překvapením. Nezapomeňte, že tyto limity se týkají pouze Ruska a pravidla se mohou lišit v jiných zemích. Při cestování do různých zemí s nákupy z AliExpressu je proto nutné se vždy informovat o platných celních předpisech dané země.

Praktická rada: Rozdělte větší objednávky na menší, abyste se vyhnuli překročení bezcelního limitu.

Scroll to Top