Jak se zbavit úzkosti před letem?

Snižování úzkosti před letem

  • Minimalizace významu strachu

U osob trpících aerofobií často úroveň úzkosti neodpovídá skutečnému riziku. Je důležité racionalizovat svůj strach uvědoměním si, že pravděpodobnost negativního scénáře je extrémně nízká. Statistické údaje o bezpečnosti letecké dopravy jednoznačně dokládají, že letecká přeprava patří mezi nejbezpečnější způsoby cestování. Zaměřte se na pozitivní aspekty letu, například na očekávanou destinaci a zážitky, které vás tam čekají.

  • Přesnost

Pozdní příjezdy zvyšují stres. Vydejte se na letiště s dostatečným předstihem, abyste se nemuseli obávat nedostatku času a mohli klidně projít všemi potřebnými procedurami. Doporučuje se plánovat cestu na letiště s rezervou, která zohledňuje případné dopravní komplikace.

  • Pohodlné oblečení

Volné a pohodlné oblečení, které neomezuje pohyb, zajistí komfort během letu. Vyhněte se těsnému oblečení a obuvi, která by mohla způsobit nepohodlí při sezení na delší dobu.

  • Informovanost

Znalosti snižují úzkost. Seznamte se s informacemi o bezpečnosti letecké dopravy, technickými specifikacemi letadla a statistickými daty, abyste se ujistili o spolehlivosti celého procesu. Studium informací o bezpečnostních protokolech a technologiích používaných v letectví může výrazně přispět ke snížení úzkosti.

  • Další doporučení:
  • Techniky relaxace (hluboké dýchání, meditace, progresivní relaxace). Pravidelná praxe těchto technik před letem může výrazně zmírnit stresové projevy.
  • Profesionální pomoc (konzultace s psychologem nebo psychoterapeutem, případně farmakoterapie po konzultaci s lékařem). V případě silné aerofobie je vhodné vyhledat odbornou pomoc.
  • Postupné desenzibilizace (plánované vystavování se spouštěcím situacím spojeným s lety). Tato metoda, často využívaná v kognitivně-behaviorální terapii, může efektivně pomoci překonat strach z létání.

Jak cestovat letadlem s rýmou?

Při akutní rýmě (rinitidě) mohou změny atmosférického tlaku během vzletu a přistání vést k rozvoji aerootitis media (barotraumy ucha). Je to způsobeno otokem Eustachovy trubice (spojující středoušní dutinu s nosohltanem), která je při rýmě zúžená.

Pro prevenci aerootitis media při letu s rýmou se doporučuje:

  • 15-20 minut před vzletem a přistáním zakapat do nosu vazokonstrikční nosní kapky, aby se snížil otok sliznice Eustachovy trubice. Volba vhodných kapek by měla být konzultována s lékařem nebo lékárníkem.
  • Během vzletu a přistání je vhodné provádět polykání, žvýkání žvýkačky nebo cucání pastilek, aby se stimulovalo otevření Eustachovy trubice.

Pokud po letu přetrvává ucpanost uší, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Jaké sedativum si vzít do letadla?

K použití v letadle se doporučují přírodní sedativa. Valeriana lékařská nebo extrakt z hlohu mohou pomoci s mírnějším uklidněním. Je vhodné užít tabletu s dostatečným časovým předstihem před letem, nebo v průběhu letu, ale je nutné si ujasnit, že tyto přípravky nemají návykový potenciál a jejich účinek je jemnější.

Důležité upozornění: Před užíváním jakýchkoli léků, včetně přírodních sedativ, je vždy nutná konzultace s lékařem, zejména pokud užíváte jiné léky nebo trpíte nějakým zdravotním problémem.

Jak zmírnit potíže s rýmou během letu?

Inhalace páry z horkého nápoje nebo vypití 5-10 šálků vody pomůže obnovit vlhkost v nose a zmírnit příznaky ucpaného nosu. Mátové bonbóny a žvýkačky s mentolem mohou také pomoci uvolnit ucpaný nos. Použijte nosní sprej s dekongestivním účinkem asi půl hodiny před letem. Je důležité si uvědomit, že dlouhodobé používání nosních sprejů se nedoporučuje.

Scroll to Top