Boj proti týrání zvířat je globální problém, s nímž se potýkají všechny země, ačkoliv s různou intenzitou a legislativou. V České republice máte několik cest, jak se proti němu efektivně postavit. Nahlášení je klíčové a mělo by být co nejpodrobnější a doložené důkazy (fotografie, videa).
Hlavní kontakty pro oznámení týrání zvířat:
- Obecní úřad: První kontaktní místo. Oznámení by mělo obsahovat přesnou adresu, popis situace a kontaktní údaje oznamovatele. Obecní úřady často spolupracují s místními veterinárními lékaři a policií.
- Krajská veterinární správa (resp. příslušný veterinární inspektorát): Specializovaný orgán s pravomocí prověřovat a řešit případy týrání zvířat. Jsou vybaveni odbornými znalostmi a mohou na místě provést kontrolu.
- Policie ČR: V případě závažného týrání, ohrožení života zvířete či podezření na trestný čin je nutné kontaktovat policii. Zaznamenají událost a zahájí vyšetřování.
- Státní zastupitelství: V případě, že policie zahájí trestní stíhání, je státní zastupitelství zodpovědné za jeho vedení a případné obžaloby.
Užitečné rady pro efektivní oznámení:
- Dokumentujte: Fotografie a videa jsou neocenitelné důkazy. Zaznamenejte datum, čas a přesné místo události.
- Buďte konkrétní: Popisujte co nejpřesněji, co se děje, jaká zvířata jsou týrána a jakým způsobem. Uveďte jména osob, pokud je znáte.
- Uchovejte důkazy: Originály fotografií a videí si ponechte pro případné další šetření.
- Anonymní oznámení: Ačkoliv se doporučuje uvést kontaktní údaje, v některých případech je možné podat oznámení anonymně, ale efektivita může být nižší.
Mezinárodní kontext: Mnoho zemí má podobné systémy hlášení týrání zvířat, ale jejich efektivita se liší v závislosti na legislativě a vynucovacích mechanismů. Globální spolupráce a sdílení osvědčených postupů jsou nezbytné pro efektivnější boj proti tomuto problému.
Proč musíme chránit zvířata?
Ochrana zvířat není jenom otázkou sentimentality, ale i tvrdé reality. Během svých cest po světě jsem na vlastní oči viděl devastující dopad lidské činnosti na divokou přírodu. Ztráta přirozeného životního prostoru je klíčovým faktorem vymírání druhů. Představte si, že vám někdo zabere váš dům, zahradu, místo práce a zdroje obživy – to je situace, v níž se ocitá mnoho zvířat. Zastavěná krajina, intenzivní zemědělství a těžba surovin odebírají zvířatům nejenom místo k životu, ale i migrační koridory, nezbytné pro přežití mnoha druhů. Nedostatek potravy a narušení reprodukčních cyklů vede k dramatickému poklesu populací. V mnoha oblastech jsme zdecimovali populace některých druhů na pouhých 10% původního počtu. To není jen abstraktní číslo – to jsou konkrétní zvířata, která nenávratně ztrácíme. A co víc, tato ztráta biodiverzity má dalekosáhlé důsledky pro celou planetu, včetně nás samotných. Udržitelný turismus, zaměřený na ochranu přírody a zvířat, je proto naprosto klíčový. Mnoho rezervací a chráněných oblastí po celém světě se snaží zvrátit tento trend, ale bez globální změny přístupu k ochraně životního prostředí se nám to nepodaří.
Myslete na to, když plánujete svou další cestu. Vyhýbejte se turistickým aktivitám, které negativně ovlivňují divoká zvířata a jejich prostředí. Podporujte organizace, které se věnují ochraně přírody a volně žijících zvířat. Je to naše společná zodpovědnost.
Co je považováno za týrání zvířat?
Co je v Česku považováno za týrání zvířat? To je otázka, na kterou by měl znát odpověď každý, kdo cestuje světem a potkává se s různými kulturami a zvyklostmi. Zákony se totiž liší. U nás je za týrání jednoznačně považováno využívání zvířat jako lákadla pro jiná zvířata, zkoušení jednoho zvířete na druhém, štvání zvířat proti sobě mimo rámec regulovaného lovu. Tohle je jasné a v souladu s evropskými normami.
Mnohem zajímavější je ale porovnání s jinými zeměmi. Například v některých částech Asie je stále běžné používání slonů k těžké práci v podmínkách, které by u nás byly okamžitě označeny za týrání. Podobně i kohoutí zápasy, zakázané v Česku, jsou v některých zemích Jižní Ameriky nebo Asie stále populární, ačkoliv jde o brutální a nehumánní praktiky. Tato zkušenost mě naučila, jak důležité je respektovat místní zákony a tradice, ale zároveň si uvědomovat rozdíly v pohledu na zvířata a jejich práva.
Při cestování po světě jsem viděl mnoho případů, kdy je hranice mezi “tradicí” a “týráním” velmi tenká. Je proto důležité být informován a vnímavý. Vždy je lepší být opatrný a nenechávat se vmanipulovat do situací, které by mohly ohrozit blaho zvířat. Informace o místních zákonech ohledně ochrany zvířat by měla být nedílnou součástí přípravy na jakoukoli cestu.
České zákony v oblasti ochrany zvířat jsou poměrně přísné a to je dobře. Je důležité si uvědomit, že i zdánlivě nevinné aktivity, jako je například jízda na slonech, mohou ve skutečnosti znamenat podporu krutosti vůči zvířatům. Proto se vždy raději informujte a hledejte eticky zodpovědné alternativy.
Co delat kdyz nekdo týrá zvíře?
Podezření na týrání zvířat je závažné. V České republice můžete nahlásit takový případ krajské veterinární správě, obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, policii nebo obecní policii. Okamžitá pomoc je klíčová, a proto při svědeckém pozorování aktuálního týrání neváhejte kontaktovat přímo policii či obecní strážníky – ti mohou zasáhnout na místě. Zkušenosti z mnoha zemí ukazují, že efektivita oznámení stoupá s detailním popisem situace: zahrňte co nejvíce informací – lokalizaci, druh zvířete, charakter týrání, a pokud možno, i identifikaci pachatele. Fotografie a videozáznam jako důkazní materiál jsou neocenitelné. Nezapomínejte, že ochrana zvířat je mezinárodní záležitostí a v mnoha zemích existují podobné, efektivní systémy hlášení. V některých státech jsou dokonce odměny za nahlášení týrání zvířat. Vždy je důležité jednat zodpovědně a dodržovat platné zákony při zajišťování důkazů.
Důležitá je i prevence. Vzdělávání dětí o zodpovědném přístupu ke zvířatům a široká osvěta veřejnosti o formách týrání jsou klíčové pro vytváření humánnějšího přístupu k našim zvířecím společníkům. Mnoho neziskových organizací se aktivně zapojuje do ochrany zvířat a nabízí cenné rady a podporu.
Jak ochránit ohrozená zvířata?
Ochrana ohrožených zvířat je pro mě, jako zkušeného cestovatele, srdeční záležitostí. Viděl jsem na vlastní oči krásu a křehkost mnoha ekosystémů a vím, jak snadno se mohou narušit. Vzdělávání je klíčové – pochopte, kterým druhům hrozí vyhynutí a proč. Znalost je mocná zbraň v boji za ochranu přírody. Návštěva národních parků a chráněných území není jen zábavou, ale i příležitostí aktivně podpořit jejich ochranu – vstupné se často reinvestuje zpět do péče o lokalitu. Myslete na to i při výběru ubytování – dávejte přednost ekologickým hotelům, které respektují životní prostředí.
Dům a zahrada mohou být oázou pro divokou zvěř. Výsadba původních rostlin je zásadní – přilákají původní druhy hmyzu a ptáků, které tvoří důležitou součást potravního řetězce. Herbicidy a pesticidy jsou zabijáci nejenom pro plevel, ale i pro užitečný hmyz a další živočichy. Vyhněte se jim, pokud je to možné, a sáhněte po ekologických alternativách. I rychlost jízdy má vliv – pomalejší jízda snižuje pravděpodobnost srážky se zvířaty, která se pohybují v blízkosti silnic, zejména v noci.
Recyklace a nákup udržitelných produktů jsou samozřejmostí – minimalizujte svůj ekologický otisk. Podpořte firmy, které se zaměřují na etické a udržitelné postupy. A nejdůležitější – nikdy nekupujte nic vyrobené ze surovin pocházejících z ohrožených zvířat. Tímto bohužel podporujete nelegální obchod, který je pro divokou zvěř likvidační. Pamatujte si, že i malé změny mohou mít velký dopad. Každý z nás může a musí přispět k zachování ohrožených druhů pro budoucí generace. Podívejte se například na iniciativy organizací, jako je WWF nebo Greenpeace, které nabízejí praktické rady a možnosti zapojení se do ochranářských projektů po celém světě. Cestování je skvělý způsob, jak objevovat krásu světa, ale i zodpovědnost za její ochranu.
Jak zastavit štěkání?
Zastavit štěkání psa, zvláště pokud jde o instinktivní varování před nebezpečím, je výzva, s níž se potýkají i zkušení cestovatelé se psy po celém světě. Kompletní odnaučení je prakticky nemožné. Pes je stvořen k hlídání a štěkání je jeho přirozený způsob komunikace. Místo potlačování tohoto instinktu je nutné ho řídit.
Efektivní strategie: V momentě, kdy pes začne štěkat na vnímané nebezpečí, je klíčové ho okamžitě, ale klidně, odvést z místa. Nedávejte najevo paniku, pes by si to mohl vyložit jako potvrzení jeho obav.
Proč to funguje? Pes spojí štěkání s odvedením od „nebezpečí“ a postupně se naučí, že štěkáním nic nedosáhne. Váš klidný přístup mu pomůže pochopit, že situace není hrozivá.
Doplňující tipy z praxe:
- Osobní prostor: Učte psa respektovat váš osobní prostor. Pokud se k vám blíží a štěká, jemně ho odstrčte a ignorujte ho, dokud se nezklidní.
- Pozitivní posilování: Odměňujte ticho. Jakmile pes přestane štěkat, pochvalte ho a dejte mu pamlsek. To posiluje požadované chování.
- Trpělivost: Změna chování psa vyžaduje čas a trpělivost. Nečekejte okamžité výsledky. Každý pes je individualita.
- Profesionální pomoc: Pokud se vám nedaří štěkání zvládnout, obraťte se na zkušeného kynologa. Může vám poskytnout individuální rady a pomoc.
Z mé cestovatelské praxe: Setkal jsem se s touto výzvou v různých koutech světa, od rušných ulic Bangkoku po odlehlé vesnice v Patagonii. Vždycky fungovalo kombinace klidného odvedení a pozitivního posilování. Nezapomeňte na důležitost pochopení psí psychologie – štěkání není jenom rušivý zvuk, ale komplexní forma komunikace.
Jaké zvíře na mazlení?
Záleží, kam cestujete a na jak dlouho. Kočky a psi jsou náročnější na cestování, vyžadují speciální přepravky a péči. Králíci a morčata jsou menší, ale i tak je potřeba zajistit dostatek prostoru a hygienu. Ptáci, zvláště papoušci, mohou být hluční a vyžadují povolení k přepravě. Křečci a rybičky jsou nejméně náročné na cestování, ale rybičky potřebují speciální přepravní nádobu s kyslíkem a stabilizací teploty. Při výběru zvažte místní legislativu ohledně dovozu zvířat a dostupnost veterinární péče v cílové destinaci. Pro delší cesty je vhodné zvolit menší a nenáročná zvířata, pro kratší výlety je volba pestřejší. Nezapomeňte na veškerou potřebnou dokumentaci a očkování.
Jak zastavit línání?
Zkušenosti z mých cest po světě mi ukázaly, že zdravá srst psa, stejně jako zdraví samotného cestovatele, závisí na pečlivé přípravě. Základem je kvalitní krmivo, myslete na to jako na nejlepší palivo pro vašeho čtyřnohého parťáka. Nedostatek energie se projeví i na srsti. Dopřejte mu proto vitaminy skupiny B, zejména biotin – ten jsem objevil jako skutečný poklad při řešení problémů se srstí v himálajských vesnicích. Biotin je jako tajná zbraň proti nadměrnému línání, dodá srsti lesk a hustotu. Nezapomínejte ani na zinek, ten jsem si oblíbil pro jeho všestranné blahodárné účinky. Nedostatek zinku jsem pozoroval u psů v pouštních oblastech, kde se projevoval právě i ve zvýšeném línání. Vyvážená strava je klíčová, brání vysoušení kůže – stejně jako dostatek tekutin brání vysoušení mého cestovního deníku na slunci. A pozor, někdy může být příčina línání i parazitární onemocnění – v džunglích jsem se s tím setkal mnohokrát. Pokud změna krmiva a doplňků nestačí, vyhledejte veterináře.
Proč se testuje na zvířatech?
Představte si, že prozkoumáváte džungli neznámých chemických sloučenin. Než se do ní pustíte, potřebujete průzkumníky, kteří vám prozkoumají terén a ohlásí případná nebezpečí. Takovými průzkumníky jsou v oblasti farmaceutického a kosmetického průmyslu zvířata. Testování na zvířatech slouží k ověření bezpečnosti látek, které se později dostanou k lidem. Nejde jen o léky – zvířata se využívají i při testování kosmetiky, čisticích prostředků, hnojiv a pesticidů. Myslete na to jako na komplexní mapu, kterou si vytváříme, než se pustíme do výzkumu neznámých území.
Mnoho lidí si neuvědomuje, jak široké je spektrum testovaných produktů. Od léků proti rakovině, které by mohly zachránit životy, až po každodenní šampony – všechno prochází přísným testováním. Vědci hledají odpovědi na otázky o toxicitě, účinnosti a možných vedlejších účincích. Podobně jako zkušený cestovatel, který si před cestou do neprobádané oblasti pečlivě připravuje mapu a zjišťuje informace o místním obyvatelstvu a klimatu, tak i vědci pečlivě sledují reakce zvířat na testované látky.
Zvířata, ať už myši, krysy nebo psi, nejsou jen náhradou za lidi – jsou to živé organismy s komplexní fyziologií, která v mnohých ohledech zrcadlí tu lidskou. Díky tomu se testování na zvířatech stává nezbytným krokem v zajišťování bezpečnosti produktů pro lidskou populaci. Analogicky, představte si navigaci v neznámé zemi bez mapy – riziko ztráty a nebezpečí by bylo mnohem vyšší. Testování na zvířatech tedy představuje jakousi mapu a kompas, který nám pomáhá bezpečně procházet světem nových a často neznámých látek.
Co dělat když najdu zvíře?
Našel-li jste zvíře, nejprve posuďte situaci. Je zraněné? Potřebuje okamžitou pomoc? Pokud ano, a dokážete zvíře bezpečně zachránit, učiňte tak s ohledem na vlastní bezpečnost. Použijte rukavice, pokud je to možné. Můžete použít deku nebo podobný materiál, abyste ho zabalili. Nikdy se však k neznámému zvířeti nepřibližujte bez opatrnosti, zvlášť k větším psům či divokým zvířatům.
Vždy kontaktujte Městskou policii na čísle 156. Jsou to odborníci na odchyt zvířat a disponují správným vybavením. Pokud jste zvíře chytili, vezmou si ho od vás a převezou do útulku. Pokud ne, sdělte jim přesnou lokaci zvířete – čím detailnější informace, tím lépe. Oni přijedou s odchytovým vybavením a zvíře zajistí. Nepokoušejte se zvíře chytat sami, pokud nemáte zkušenosti, riskujete zranění sebe i zvířete.
Užitečná informace: Mnoho měst má také specializované služby pro ochranu zvířat, které jsou dostupné 24/7. Vyhledejte si na internetu kontakty na takovou organizaci ve Vašem okolí. Mohou poskytnout pomoc a rady ohledně nalezených zvířat. V případě zraněného zvířete je důležité rychlé jednání. Každá minuta se počítá.
Zapamatujte si: Bezpečnost je na prvním místě. Před jakýmkoliv zásahem se ujistěte, že se vy i zvíře nacházíte v bezpečí. Volání na linku 156 je vždy nejbezpečnější a nejefektivnější řešení.
Kdy se jedná o týrání psa?
Podle zákona č. 246/92 Sb., týrání psa zahrnuje situace, kdy je zvíře nuceno k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem, a tím překračují jeho síly. Také sem patří omezování výživy zvířete. Jako cestovatel jsem měl možnost pozorovat různé kultury a jejich přístup ke zvířatům. Například v některých částech světa se psi používají jako pracovní zvířata na farmách nebo při pasení dobytka, což je v pořádku, pokud se respektují jejich fyzické limity a potřeby.
Zajímavostí je, že v Norsku existuje zákon vyžadující denní procházky pro psy, aby byla zajištěna jejich pohoda a zdraví. Na druhou stranu v některých městech Japonska jsou psí kavárny místem setkávání lidí se psy za účelem relaxace a terapie – to ukazuje na různorodý způsob integrace psů do lidské společnosti.
Co dělat když najdu uhynulé zvíře?
Na mrtvé zvíře se v žádném případě nedotýkejte holýma rukama. Použijte jednorázové rukavice, hygiena je na cestách klíčová, věřte mi. Riziko infekce, ať už bakteriální či parazitární, je reálné, a to i u zdánlivě neškodných tvorů. Mám zkušenost, že i zdánlivě nevinný hmyz může nést nebezpečné patogeny. Pokud je to možné, zabalte zvíře do neprodyšného pytle, nejlépe igelitového, aby se zabránilo šíření případných zárodků. Kontaktujte místní veterinární ústav nebo správu národního parku – informace o tom, co s mrtvým zvířetem dál, se v různých zemích liší. V některých oblastech je třeba hlásit nález i drobných zvířat, v jiných je to jen doporučeno. Je to důležité pro sledování výskytu nemocí a populací živočichů. Například v Africe se tak monitoruje šíření moru skotu, a věřte mi, nechcete se s tím setkat zblízka. Nezapomeňte si po kontaktu s mrtvým zvířetem pořádně umýt ruce mýdlem a vodou.
Lokalita nálezu může napovědět o příčině úhynu – například uhynulé ryby v řece mohou signalizovat znečištění. Pozorujte okolí – jsou tam další uhynulá zvířata? To může být známka širšího problému. Dokumentujte nález – fotografie jsou výborné. Čím více informací budete mít, tím lépe veterináři budou moci posoudit situaci.
Co hrozí za zabití psa?
Zabít psa v České republice? To není žádná legrace, přátelé! Záleží na okolnostech, samozřejmě.
Pokud se jedná o týrání, které vede k poškození zdraví zvířete, připravte se na pořádný finanční výprask. Můžete dostat pokutu až 500 000 Kč – to vám pěkně vyčistí cestovní rozpočet na několik expedic! Tohle je přestupek, ale pozor…
Jestliže je týrání brutální a intenzivní, nebude to přestupek, ale trestný čin. A to už je úplně jiná liga, s mnohem vážnějšími důsledky. Pamatuji si, jak jsem v Nepálu viděl, jak místní s úctou a láskou pečují o svá zvířata – tohle s tím nemá nic společného.
A ještě něco k zamyšlení:
- Definice týrání je široká a zahrnuje i zanedbávání péče.
- Soud posuzuje každý případ individuálně, takže výše trestu závisí na mnoha faktorech.
- Nepodceňujte vážnost situace. Zvířata si zaslouží naši ochranu, a to po celém světě.
Mimochodem, v některých zemích, například v Bhútánu, je týrání zvířat trestáno ještě přísněji. Vždycky je dobré si před cestou do cizí země zjistit místní zákony.
Jak zabránit vymírání zvířat?
Chceš zabránit vymírání zvířat? Nejde jen o dary na ochranářské organizace, ale i o aktivní zapojení. Navštívit národní parky a chráněná území je skvělý začátek. Nejde jen o krásné fotky na Instagram, ale i o podporu místní ekonomiky, která často závisí na turismu šetrnému k přírodě. Příjmy z vstupného a cestovního ruchu se často reinvestují do ochrany fauny a flóry.
Zážitek z pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí je skutečně nezapomenutelný. Vnímejte jejich chování, sledujte jejich interakce, a uvědomte si křehkost ekosystému. Doporučuji vyhledávat certifikované turistické operátory, kteří zaručují etický a udržitelný turismus. Tyto firmy kladou důraz na minimalizaci vlivu na životní prostředí a podporují místní komunity.
Pro hlubší zapojení zvažte dobrovolnou práci v ochranářských projektech. Možnosti jsou pestré: od pomoci s údržbou turistických stezek a monitoringů populací zvířat, až po aktivní participaci na rehabilitačních programech ohrožených druhů. Nepodceňujte ani vzdělávací aspekty – vzděláváním sebe sama i druhých přispíváte k rozšiřování povědomí o problematice ochrany přírody.
- Tipy pro zodpovědného turistu:
- Dodržujte pokyny správců chráněných území.
- Nepřibližujte se k zvířatům příliš blízko.
- Nekrmte divoká zvířata.
- Neznečišťujte prostředí.
- Podporujte místní podnikatele a ekologicky šetrné produkty.
Před cestou si promyslete, kam chcete jet a co chcete vidět. Informace o konkrétních druzích a jejich ochraně najdete na webových stránkách příslušných národních parků a organizací zabývajících se ochranou přírody. Dobře naplánovaná cesta je zárukou obohacujícího zážitku a efektivní podpory ochrany ohrožených zvířat.
- Příklady aktivit v chráněných územích:
- Pozorování ptáků
- Fotografování volně žijících živočichů
- Účast na ekologických programech
- Dobrovolná pomoc při údržbě území
- Vzdělávací programy o ochraně přírody
Proč psi štěkají?
Psi štěkají z několika důvodů, které ocení každý zkušený turista. Ochrana teritoria je klíčová – v horách, u stanu, nebo i u zaparkovaného auta v blízkosti turistické stezky, pes brání „své území“, vnímá ho ale i mnohem širší, než si myslíme. To se týká i psů s volným východem, kteří si označují okraj lesní cesty či louky. Frustace z nemožnosti pronásledování je pak relevantní všude, kde se pohybuje rychle se pohybující zvěř nebo i lidé – na túře je to běžné. Pes si prostě nemůže pomoct, jeho lovecký instinkt je silnější. Zvláště je to patrné u plemen s výraznými loveckými instinkty. Mnoho psů štěká i na zvuk, proto je důležité je na takové podněty učit, aby se v terénu zbytečně nevydráždili a nestresovali, což se může promítnout do jejich celkové pohody na túře.
Například, u border kolií je tento problém velmi běžný, jejich pastýřský instinkt se promítá i do pronásledování pohybujících se objektů na turistické stezce, a proto je důležité je na túrách důkladně kontrolovat a naučit je adekvátnímu chování v různých prostředích. Správný výcvik je na túře klíčový k prevenci konfliktů s lidmi i jinými zvířaty.
Co to je za zvíře?
Slovo „zvíře“ v češtině, a podobně i v jiných slovanských jazycích, má bohatou historii a nejednoznačný význam. Základní definice zahrnuje vyšší živočichy, obratlovce a savce, členy říše Animalia. Ale to je jen špička ledovce. Při mých cestách po světě jsem potkal nespočet “zvířat” – od majestátních slonů v africké savaně, přes exotické ptáky amazonského deštného pralesa až po drobné hmyzí tvory v australských pouštích. Každý z nich, od nejmenšího k největšímu, je fascinujícím příkladem adaptability a evoluce. Živočich, obecněji řečeno, je jakýkoli živý tvor, který se liší od člověka.
Zajímavé je, že v přeneseném významu může slovo „zvíře“ nabývat i negativních konotací, označující lidskou bestialitu, chlípnost, či neukázněnost. Ale existují i pozitivní významy, jako například symbolizující sílu, moc, pracovitost a dokonce i vliv. To vše závisí na kontextu a kultuře, v níž je slovo použito. Na mé cestě jsem se setkal s různými kulturami a jejich vztahem k zvířatům – od posvátných zvířat v Asii až po lovnou zvěř v Africe. Tyto rozdíly ukazují, jak složitý a fascinující je vztah člověka ke “zvířatům”.
Co je to Jacíkův test?
Jacíkův test, to není jen taková obyčejná školní rozcvička. Je to náročný test střídání tělocvičných poloh, co prověří nejen obratnost a sílu, ale i vytrvalost. Představte si dvě minuty neustálého přecházení z lehu na zádech (lopatky, hýždě a paty na zemi, nohy natažené, ruce podél těla) do stoje, pak do lehu na břiše a zase zpět do stoje. A to pořád dokola.
Tip pro turisty: Před náročnou túrou si tento test zkuste. Pomůže vám zjistit, jestli je vaše tělo dostatečně připravené na fyzickou zátěž. Zlepšení výsledku v testu svědčí o zlepšené kondici, důležité pro zdolávání kopců a delších tras. Nepodceňujte důkladné zahřátí před testem – zabráníte zranění. Po testu je důležitý strečink, pro uvolnění svalů a prevenci svalové horečky. Dobrá kondice je klíčem k bezpečné a příjemné turistice.
Co ještě byste měli vědět: Čas se měří přesně, každá chyba v provedení (např. nedotknutí se pat země) se penalizuje. Tento test je skvělý ukazatel vaší celkové fyzické zdatnosti a síly trupu. Pokud chcete zlepšit svůj výsledek, zaměřte se na posilování břišních a zádových svalů a na zlepšení své flexibility.