Jaké dát nepovinné očkování?

Dobrodružství je krásné, ale i riskantní. Proto doporučuji, abyste se před cestou do exotických zemí, ale i na zdánlivě bezpečná místa, poradili s lékařem ohledně očkování. Mezi státem hrazená, ale nepovinná očkování, která vám můžou výrazně ulehčit cestu, patří ta proti pneumokokovým nákazám – chrání před zápalem plic a meningitidou, proti meningokokům – těm, co způsobují nebezpečnou meningitidu, a proti lidskému papilomaviru (HPV) – důležité zejména pro ženy.

Nicméně, rozsah hrozby se liší dle destinace. Například v tropických oblastech se vyplatí zvážit očkování proti žluté zimnici (v některých zemích je dokonce povinné!), tyfu a břišnímu tyfu. V oblastech s výskytem klíšťat je důležité očkování proti klíšťové encefalitidě. A nezapomínejte na sezónní očkování proti chřipce, které vám může ušetřit nepříjemnosti i během vaší cesty. Vždy je nutné zvážit i očkování proti planým neštovicím a rotavirům, zvláště pokud cestujete s dětmi.

Důležité: Všechna tato očkování jsou na žádost a za poplatek, kromě výše zmíněných, která jsou hrazena státem. Neváhejte a informujte se u svého lékaře či specializované cestovní kliniky, která vám pomůže s výběrem vhodného očkování dle vaší trasy a zdravotního stavu. Prevence je vždy lepší než léčba, zvláště v odlehlých koutech světa.

Na co se očkovat v dospělosti?

Očkování v dospělosti? To je zásadní věc, kamarádi! Nemyslete si, že jste po dětství imunní vůči všemu. Černý kašel, tetanus, záškrt – to nejsou žádné pohádky, to jsou pořádná svinstva. Od 18 let je potřeba si na to dát pozor, a revakcinace je důležitá. A co teprve cestování? To je dobrodružství, ale i riziko. Vzteklina, břišní tyfus, žlutá zimnice, japonská encefalitida, cholera – tohle všechno se dá elegantně vyřešit očkováním. Malárie a horečka dengue se sice neočkují, ale důkladná příprava je klíčová. Nepodceňujte to, věřte mi!

A co HPV? To není jen ženská záležitost, pánové! Ochrana před rakovinou děložního hrdla, ale i dalších orgánů, je k nezaplacení. A pak tu máme pneumokokovou infekci – ta je zvlášť důležitá pro seniory, takže mezi 50 a 65 lety je vhodné o ní uvažovat, pokud ji nemáte hrazenou ze zdravotního pojištění. Neříkám, že očkování je záruka stoprocentní ochrany, ale výrazně snižuje riziko závažných komplikací. Dobré cestování začíná dobrou přípravou, a to zahrnuje i očkování! Takže, nezapomeňte na to!

Kdy se nesmí očkovat?

Plánujete dobrodružství a zároveň chcete být chráněni očkováním? Důležité je vědět, kdy očkování není vhodné. Zaprvé, rozhodně se neočkujte, pokud právě proděláváte infekční onemocnění – ať už se jedná o rýmu, chřipku, nebo cokoliv jiného. Vaše tělo bojuje s infekcí a očkování by mohlo zkomplikovat situaci. Stejně tak je třeba odložit očkování, pokud se zhoršily příznaky vašeho chronického onemocnění, ať už jde o srdce, plíce, neurologické problémy, nebo cokoliv jiného. Představte si to jako horolezectví – než se vydáte na vrchol, musíte mít perfektní kondici. Podobně i váš imunitní systém potřebuje být v optimální kondici pro efektivní očkovaní. Počkejte, až se budete cítit opravdu dobře, než se necháte očkovat. Můžete se poradit se svým lékařem, aby vám pomohl určit ideální čas. Nezapomínejte, že správná příprava je klíčem k bezproblémovému cestování a prevence onemocnění je jeho nedílnou součástí. Očkování po “vyléčení” akutního onemocnění zajistí, že z něj získáte maximum a vaše tělo bude schopno reagovat tak, jak má. Nepodceňujte ani důležitost cestovní pojištění, která pokrývá i případná zdravotní komplikace v zahraničí.

Nezapomeňte, že každý případ je individuální a je vždy lepší se předem poradit s lékařem, než riskovat. On vám nejlépe poradí, kdy je očkování vhodné v závislosti na vašem zdravotním stavu a plánovaném cíli cesty. Například tropické oblasti vyžadují specifická očkování, která je nutné probrat s odborníkem s dostatečným předstihem. Nečekejte na poslední chvíli!

Kde najdu očkovací průkaz?

Potřebuješ očkovací průkaz? Nejjednodušší cesta vede přes očkovací portál ÚZISu – ocko.uzis.cz. Získáš tam přehled o svém očkování proti covid-19 a stáhneš si certifikát v digitální podobě. To je super, protože ti ušetří papírování a zabere to jen pár minut. Měj na paměti, že tento portál obsahuje pouze informace o očkování proti covidu-19, pro jiné očkování se budeš muset obrátit na svého lékaře. Praktické je, že certifikát si můžeš snadno stáhnout do mobilu, takže ho budeš mít vždy po ruce. V zahraničí se často vyžaduje právě digitální varianta, takže se ti to bude hodit při cestování. Ujistěte se, že máte k dispozici rodné číslo, nebo jiné identifikační údaje požadované na portále.

Co se očkuje v 15 letech?

V 15 letech se očkuje proti nepříjemným nemocem, které by mohly zkomplikovat další dobrodružství. HPV je na seznamu priorit, chrání před rakovinou děložního čípku – zásadní pro budoucí cestování a dobrodružství. Tohle očkování se doporučuje i dříve, ale v 15 letech je to stále relevantní. Myslete na to, že tetanus je globální hrozba, a proto je posilující dávka v tomto věku důležitá. Nepodceňujte ani meningokoková onemocnění typu B a ACWY – v některých částech světa jsou rozšířená a mohou rychle zkazit i nejlépe naplánovanou cestu.

Ještě jedna poznámka: ačkoliv žloutenka typu A je uvedena až od 16 let, je vhodné se o ní informovat v souvislosti s plánovanými cestami do exotických destinací. Prevence je vždy lepší než léčení, a to platí dvojnásob pro dobrodruhy.

Co když odmítnu povinné očkování?

Odmítneš-li povinné očkování, narazíš na § 29 odst. 1 písm. f) zákona o ochraně veřejného zdraví. To znamená, že porušíš povinnost k prevenci šíření infekčních nemocí a hrozí ti pokuta až 10 000 Kč. Představ si to jako výstup na nebezpečnou horu bez mačky a cepínu – riziko pádu je vysoké a následky mohou být vážné, nejen pro tebe, ale i pro ostatní. Podobně i nevakcinovaný jedinec představuje riziko pro komunitu, zejména pro lidi s oslabenou imunitou. Mysli na to, že očkování je preventivní opatření, které chrání nejen tebe, ale i lidi kolem tebe, a umožňuje ti bezpečně prozkoumávat svět, ať už na túře po horách, nebo v přeplněném městě. Prevence je v tomto případě stejně důležitá, jako kvalitní vybavení na výletě.

Co dělat, když nechci očkovat?

Odmítnutí očkování je závažné a může mít dalekosáhlé důsledky, zejména pro zdraví dítěte. V České republice je očkování povinné v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví. Ignorování této povinnosti může vést k nepříjemnostem.

Co dělat, pokud se nechcete očkovat? Tato otázka vyžaduje citlivý přístup. Předně je nutné si uvědomit, že zdraví vašeho dítěte je prioritou. Pokud máte vážné obavy, je nezbytné se obrátit na lékaře, ne na policii. Diskutovat o očkování s lékařem je klíčové k nalezení řešení, které bude v zájmu zdraví dítěte a bude respektovat vaše obavy. Lékař vám může vysvětlit rizika a přínosy očkování a odpovědět na všechny vaše otázky. Můžete se zeptat na alternativní postupy, pokud existují, a prodiskutovat možná rizika a vedlejší účinky jednotlivých vakcín. V zahraničí, kde jsem cestoval, jsem se setkal s různými přístupy k očkování, a i když se přístupy liší, zdraví dítěte je vždy prioritou.

Kontaktovat policii, ať už místní, nebo cizineckou a pohraniční, by mělo být až v případě, že se jedná o evidentní porušení zákona, například pokud rodiče opakovaně odmítají očkování navzdory doporučení lékaře a vyzváním úřadů.

V případě, že rodiče cizinci odmítají nebo se nedostavují na vyzvání k pravidelnému očkování:

  • Situace je komplikovanější kvůli jazykovým a kulturním bariérám.
  • V takových případech je důležité najít tlumočníka a zajistit efektivní komunikaci s rodiči.
  • Spolupráce s organizacemi zaměřenými na pomoc cizincům a integraci může být velmi nápomocná.

Důležité je pamatovat:

  • Prevence je klíčová. Očkování chrání před závažnými infekčními chorobami.
  • Komunikace s lékařem je nezbytná pro zodpovězení všech otázek a obav.
  • Kontaktování policie by mělo být až jako poslední možnost, pokud jiné cesty selhaly.

Která očkování hradí pojišťovna?

Základní očkování hrazené ze zdravotního pojištění pokrývá běžná dětská onemocnění a některé povinné očkování v dospělosti. Mimo to, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nabízí příspěvky na očkování nad rámec základního balíčku. Například, na očkování proti chřipce přispívají 200 Kč osobám do 65 let. Proti planým neštovicím přispějí 1000 Kč osobám od 18 let a proti černému kašli (tetanu a záškrtu) 500 Kč také od 18 let. Je důležité si ověřit aktuální podmínky a výši příspěvků přímo na webu VZP, jelikož se mohou v čase měnit. Doporučuji si také zjistit, zda vaše pojišťovna nabízí příspěvky na další očkování, například proti klíšťové encefalitidě nebo břišnímu tyfu, která jsou důležitá zejména při cestování do zahraničí, a to i do zemí Evropské unie. Vždy je vhodné konzultovat očkování s lékařem, který vám doporučí vhodné vakcíny dle vašeho věku, zdravotního stavu a plánovaných aktivit, včetně zahraničních cest.

Jakou vakcínou se přeočkovává tetanus?

Na přeočkování tetanu v dospělosti se používá monovakcína obsahující 40 IU/ml tetanického anatoxinu. To je standardní postup a dostaneš ji u svého lékaře. Jako aktivní turista bys měl mít očkování proti tetanu absolutně v pořádku, protože riziko zranění v terénu je zvýšené. Nepodceňuj to! I drobná rána od ostnatého drátu nebo špíny pod nehtem může být zdrojem infekce. Důležité je dodržovat intervaly přeočkování, aby byla imunita stále efektivní. Informuj se u svého lékaře o doporučeném harmonogramu, který se může lišit podle individuálního rizika a předchozího očkování. Nezapomeň, že očkování proti tetanu je součástí komplexní ochrany před infekčními onemocněními, důležitou součástí je i dobré vybavení první pomoci, včetně kvalitního dezinfekčního prostředku.

Jaké očkování proplácí VZP?

VZP proplácí část nákladů na několik očkování, a to je dobrá zpráva pro každého cestovatele, který chce být v bezpečí. Je důležité si uvědomit, že výše úhrady závisí na druhu očkování a věku pacienta. Zde je přehled:

  • Chřipka: Až 200 Kč. Doporučuji se nechat očkovat před každou cestou, zvláště do oblastí s vysokou koncentrací lidí. Sezónní chřipka může výrazně zkomplikovat cestu.
  • Klíšťová encefalitida: Až 700 Kč. Absolutní nutnost při cestách do lesnatých oblastí, zejména v Evropě a Asii. Prevence je klíčová, jelikož toto onemocnění může mít vážné následky.
  • Virová hepatitida A: Až 500 Kč. Důležité pro cesty do oblastí s nedostatečnou hygienou, kde je riziko nákazy vyšší. Očkování je efektivní prevencí těžkého onemocnění jater.
  • Plané neštovice: Až 500 Kč. Ačkoli se jedná o dětské onemocnění, dospělí, kteří je neměli, by měli zvážit očkování, zvláště před cestou do oblastí s vyšším výskytem. Nemoc v dospělosti probíhá mnohem těžčeji.
  • Rotavirové nákazy: Až 1 000 Kč (děti do 1 roku). Pro nejmenší cestovatele je toto očkování důležité pro ochranu před dehydratací a průjmovými onemocněními, které mohou být během cestování velmi nepříjemné a nebezpečné.
  • Meningokokové nákazy typu B: Až 1 500 Kč. Toto očkování je důležité zejména při cestách do oblastí s vyšším výskytem meningokokových infekcí. Prevence je nejlepší způsob, jak se vyhnout této nebezpečné chorobě.

Důležité upozornění: Tyto částky představují maximální úhradu. Skutečná částka se může lišit v závislosti na poskytovateli očkování a dalších faktorech. Před cestou vždy konzultujte očkování s lékařem, který vám doporučí nejvhodnější očkovací schéma a poradí s ohledem na vaši itinerář.

Co dělat, když nechci očkovat dítě?

Odmítnutí očkování dítěte je vážná záležitost, a to nejen z hlediska zdraví dítěte, ale i z právního hlediska. V České republice je očkování dětí povinné a jeho nedodržení může mít vážné důsledky. Možná jste slyšeli o vzdálených kmenech, kde se o očkování ani neslyší, ale v civilizovaném světě, a to i v Česku, je to jinak. Z vlastní zkušenosti z cest po světě vím, že prevence nemocí je klíčová, a to platí dvojnásob pro malé děti. Nejde jen o ochranu vašeho dítěte, ale i o ochranu ostatních dětí, které nemohou být očkovány z lékařských důvodů. Proto je důležité se obrátit na místně příslušný odbor Policie ČR. Pokud jsou rodiče cizinci a odmítají očkování nebo se nedostavují na vyzvání, je nutné kontaktovat odbor cizinecké a pohraniční policie. Nepodceňujte to – jedná se o ochranu zdraví vašeho dítěte a celého okolí. Informace o povinném očkování a jeho významu naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví. V případě pochybností se vždy poraďte s lékařem – vždy je lepší prevence než léčba, a to platí i pro očkování.

Jaké očkování je zdarma?

Základní očkování hrazené státem kryje desítku nemocí kritických i pro dobrodruhy: záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, Haemophilus influenzae typu b, spalničky a zarděnky.

Pro turisty je důležité si uvědomit, že toto základní očkování nestačí pro všechny destinace. Před cestou do exotických zemí, oblastí s vyšším rizikem, nebo do oblastí s výskytem specifických infekcí, je nutné konzultovat očkování s lékařem.

Doporučuji zvážit doplňková očkování:

  • Břišní tyfus: Riziko, zvláště při konzumaci nepasterizované vody a jídla.
  • Hepatitida A: Šíří se fekálně-orální cestou, častá v oblastech s nedostatečnou hygienou.
  • Klíšťová encefalitida: Důležitá pro milovníky hor a lesů v Evropě.
  • Vzteklina: Nutná při cestách do oblastí s výskytem vzteklých zvířat.
  • Malárie: V některých oblastech nutná profylaxe, vždy konzultovat s lékařem.

Nepodceňujte očkování! Je to klíčová prevence, která vám umožní bezpečně si užít vaše dobrodružství.

Proč se nesmí očkovat při nachlazení?

Očkování při nachlazení? Ne, rozhodně ne! Moje zkušenosti z cest po světě mi ukázaly, že imunitní systém je během akutní infekce, jako je rýma s příznaky jako bolest hlavy, únava a horečka, plně zaměstnán bojem s virem. Dodatečné zatížení organismu očkovací látkou by mohlo vést k oslabení imunitní odpovědi, a tedy k méně efektivní ochraně proti očkování a potenciálně i k horšímu průběhu nachlazení. To potvrzuje i MUDr. Hana Černá z dětského oddělení Pardubické nemocnice. Zjednodušeně řečeno, tělo se musí soustředit na jednu věc najednou. Pozorování z různých koutů světa ukazují, že i lehké infekce mohou narušit účinnost očkování. Proto je vždy lepší počkat, až příznaky nachlazení zcela odezní, a až pak se nechat očkovat. Doporučuje se vyčkat alespoň 7-10 dní od vymizení příznaků.

Mnoho zemí má s ohledem na očkování podobná doporučení, ačkoliv specifické pokyny se mohou lišit. Základní princip je však univerzální: nezatěžovat oslabený organismus. Je to jako snažit se běžet maraton s nataženým svalem – výsledek nemusí být optimální.

Co nedělat po očkování na tetanus?

Očkování proti tetanu? To je základ, kamarádi! Váš imunitní systém se naučí rozpoznat nepřítele – díky těm neškodným látkám v očkování. Ale pozor, po očkování je potřeba pár dnů klidu. Představte si to jako po náročné expedici – tělo potřebuje regeneraci.

Co tedy nedělat?

  • Žádná akutní nemoc: Nemocné tělo se očkování nezbaví, naopak by to mohlo vést k komplikacím. To je jako se snažit vylézt na Kilimandžáro s chřipkou – prostě blbost.
  • Fyzická zátěž (2-3 dny): Nenechávejte tělo bojovat na dvou frontách. Dny po očkování věnujte odpočinku. Myslete na to, jako na regenerační den po zdolání Amazonky.
  • Sauna a solárium: Extrémní teplo zatěžuje organismus. Dejte svému tělu čas na zvládnutí očkování. To je jako se snažit po týdnu v poušti hned skočit do ledového jezera.
  • Alkohol (větší množství): Alkohol oslabuje imunitní systém. Nechte ho v klidu pracovat na plné obrátky! Představte si to jako tankování špatným benzínem v autě před dlouhou cestou.

Bonusová rada zkušeného cestovatele: Vždycky si ověřte, zda je vaše očkování aktuální. Prevence je lepší než léčba – a to platí i v džungli i ve městě.

Kolik by měla vazit holka v 15 letech?

Mladá slečna v patnácti letech? To je otázka, na kterou nelze jednoduše odpovědět číslem na vahách. Každá dívka je jiná, jako každé místo, které jsem navštívil během svých cest. Genetika, fyzická aktivita a strava hrají klíčovou roli. Zde jsou orientační hodnoty, ale berte je s rezervou: 15 let: průměrná váha kolem 52,1 kg při výšce 159,7 cm.

Nicméně, důležitější než číslo na váze je celková fyzická kondice a zdraví. Pamatuji si, jak jsem v Nepálu potkal ženy, které sice vážily méně, ale byly neuvěřitelně silné a vytrvalé. Stejně tak jsem v Argentině viděl dívky s vyšší váhou, které byly plné energie. Zdravá strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a pravidelný pohyb – to je klíč, ne pouze váha na stupnici.

Tabulka uvádí průměry pro dívky ve věku 14–17 let: 14 let: 47,6 kg / 158,7 cm; 15 let: 52,1 kg / 159,7 cm; 16 let: 53,5 kg / 162,5 cm; 17 let: 54,4 kg / 162,5 cm. Tyto hodnoty slouží pouze jako orientační vodítko. V případě jakýchkoli pochybností se obraťte na lékaře nebo nutričního specialistu.

Pro zdravý vývoj je podstatnější celková pohoda a správný poměr mezi výškou a váhou, než fixace na konkrétní číslo.

Jak zjistím, na co jsem očkovaný?

Potřebuješ vědět, proti čemu jsi očkovaný? Žádný problém! Jako zkušený turista s sebou nosíš důležité dokumenty, a tohle je jeden z nich. Osobně si na Czech POINTu vyžádáš výpis provedených očkování za zvolené období – jednoduché jako zdolání lehkého kopce.

Výpis z eReceptu, co ti dají, obsahuje:

  • Detailní informace o každém očkování v daném období.
  • Přesný typ vakcíny.
  • Datum očkování.

Tip pro chytré turisty: Před cestou do zahraničí si tento výpis vždycky nech udělat. Některé země vyžadují důkaz o očkování proti specifickým nemocem, a ty se tak vyhneš zbytečným komplikacím. Ušetříš čas a nervy, což je při zdolávání horských štítů nebo průzkumu džungle neocenitelné!

Další užitečné informace:

  • Ulož si výpis na bezpečném místě – ideálně v digitální i tištěné podobě.
  • Pokud plánuješ delší cestu, zkontroluj platnost očkování a případně se včas nechej přeočkovat.
  • Pro informace o doporučených očkováních do specifických destinací konzultuj svého lékaře nebo hygienickou stanici – jejich rady jsou jako zkušený průvodce na neznámé cestě.

Které očkování je povinné?

Takže, povinné očkování v Česku? To je kapitola sama o sobě, a věřte mi, já jsem jich za svůj život projel! Klíčové je datum, 1.1.2018, protože od té doby platí vyhláška 355/2017 Sb. Předtím to bylo trochu jinak.

Co je tedy povinné?

V podstatě se to točí kolem těchto věcí: v 10 letech je to záškrt, tetanus, černý kašel (pertusse) a polio (druhé přeočkování). To samé platí i od 1.1.2018. V 14 letech je to tetanus, hlavně pro ty, co v 10-11 letech nebyli očkováni. A nakonec, mezi 20 a 25 lety se doporučuje (a pro některé je to stále povinné, záleží na profesi a specifických okolnostech) sedmá dávka tetanu.

Důležité upozornění: Tohle je jen stručný přehled platný k roku 2018. Doporučuji vždycky ověřit si aktuální informace na webu Ministerstva zdravotnictví České republiky nebo u svého lékaře. Zdravotní situace se mění a s ní i doporučení k očkování. Před cestou do zahraničí si vždycky zjistěte, co je nutné pro vstup do dané země. Já sám jsem se takhle vyhnul nejedné nepříjemnosti!

Co když odmítnu očkování na tetanus?

Odmítnutí očkování proti tetanu v České republice není jen osobní rozhodnutí, ale nese s sebou i právní důsledky. Povinné očkování znamená, že za odmítnutí hrozí pokuta až 5000 Kč. Z vlastní zkušenosti z cest po světě vím, jak důležité je toto očkování, zvláště v oblastech s horší hygienou. Riziko infekce tetanem je reálné a následky mohou být fatální. I když je možné zjistit hladinu protilátek v krvi, aby se případně oddálila revakcinace, není to doporučeno a pojišťovna toto vyšetření nehradí. Mnoho zemí vyžaduje pro vstup důkaz o očkování proti tetanu, a to je další důvod, proč bych toto očkování rozhodně doporučil. Nedostatek protilátek může být rizikem nejen při cestování, ale i při běžném životě, například při zahradničení nebo kontaktu s zvířaty. Prevence je vždycky lepší než léčba, a v případě tetanu to platí dvojnásob.

Mám zkušenosti s léčbou komplikací po infekčních onemocněních v rozvojových zemích a mohu potvrdit, že prevence je mnohem příjemnější a bezpečnější než následná léčba. Tetanus je vážné onemocnění, které se projevuje bolestivými křečemi a může vést k smrti. Nepodceňujte to.

Co se očkuje v 13 letech?

Očkování ve 13 letech je poměrně specifické, liší se v závislosti na zdravotním stavu a cestovních plánech. Základní očkování, která se běžně provádějí, zahrnují:

  • Chřipka: Jedna dávka vakcíny před chřipkovou sezonou (září-prosinec) je standardem. V mnoha zemích, které jsem navštívil, je chřipková vakcinace součástí preventivních programů pro rizikové skupiny, a to i u mladších věkových kategorií. Efektivita vakcíny se liší rok od roku v závislosti na cirkulujícím kmeni viru.
  • Plané neštovice: Očkování proti planým neštovicím se může uskutečnit buď samostatně, nebo v kombinaci s očkováním proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR). V některých zemích je MMR vakcína součástí povinného očkovacího kalendáře od útlého věku, zatímco v jiných se očkování proti planým neštovicím provádí spíše na základě individuálního posouzení lékaře. Z mé zkušenosti se v některých oblastech světa stále vyskytuje vysoká incidence planých neštovic, zatímco v jiných je tato nemoc prakticky vymýcena díky širokému očkování.

Doporučení: Před očkováním se vždy poraďte s lékařem. Ten zváží aktuální zdravotní stav a zhodnotí, zda je očkování v daném věku vhodné a nutné. V některých zemích se také doporučuje očkování proti dalším nemocem v závislosti na aktuální epidemiologické situaci a plánovaných cestách do zahraničí (např. klíšťová encefalitida, meningokoková infekce). Vždy si ověřte aktuální doporučení pro danou lokalitu.

Důležité je, že očkování není jen otázkou individuální ochrany, ale i ochrany okolí. Prevence infekčních chorob je klíčová pro kolektivní imunitu. Zkušenosti z mých cest do rozvojových zemí ukázaly jak dramatický může být vliv neochoty k očkování na celou populaci.

Scroll to Top