Do EU se Češi dostanou s platným pasem nebo občankou. Občanku s odtrženým rohem však pro cestu nedoporučuji – můžete se dostat do problémů. Ideální je platnost dokumentu po celou dobu pobytu a ještě s rezervou.
Důležité detaily, které často přehlížíte:
- Platnost: Kontrolujte si datum platnosti nejen samotného dokumentu, ale i všech víz, pokud je potřebujete. Některé země vyžadují, aby pas byl platný ještě několik měsíců po plánovaném návratu.
- Fotografie: Ujistěte se, že fotografie v pase či na občance je aktuální a odpovídá vaší současné podobě. Zastaralá fotografie může způsobit komplikace.
- Kopia dokladů: Vždy si nechte kopii pasu a občanky, ideálně uložte i do cloudu. V případě ztráty urychlí to jejich nahrazení.
- Další doklady: V závislosti na destinaci a účelu cesty budete možná potřebovat i další doklady, např. potvrzení o rezervaci ubytování, letenky, cestovní pojištění (nezbytné!).
Méně známé, ale užitečné:
- Pro cesty mimo EU budete vždy potřebovat platný cestovní pas. Občanský průkaz nestačí.
- Zkontrolujte si, zda vaše země cíle nemá zvláštní požadavky na vstup, například očkování.
- Mějte po ruce kontaktní údaje na české zastupitelství v místě vašeho pobytu, pro případ potřeby pomoci.
Shrnutí: Připravte se důkladně a vyhněte se zbytečným komplikacím. Zkontrolujte si platnost dokladů a nenechávejte vše na poslední chvíli.
Jaké doklady musím mít u sebe?
Od Nového roku 2024 došlo v České republice k významné změně týkající se dokladů pro řidiče. Už nemusíte vozit s sebou řidičák! Ano, čtete správně. Platný český řidičský průkaz, ať už s profesním záznamem nebo bez, už není potřeba mít fyzicky v autě. Všechny potřebné údaje jsou dostupné v centrálním registru řidičů. To je skvělá zpráva hlavně pro ty, co často cestují, ať už po Česku, nebo do zahraničí – jeden doklad méně, o který se starat a o který se bát, že ho ztratíte. Pamatujete si ještě na dobu, kdy se ztracený řidičák rovnal značnému stresu a zdržení? Teď je to minulostí!
Nicméně, stále je důležité mít u sebe občanský průkaz nebo jiný platný doklad totožnosti. To je základní požadavek pro případné kontroly policií. A samozřejmě, v případě kontroly policie vám bude stačit sdělit vaše identifikační údaje.
Tato změna ulehčuje cestování a snižuje administrativní zátěž. V zahraničí ale pořád platí specifická pravidla jednotlivých států, proto si před cestou ověřte, co budete potřebovat v dané zemi. Nicméně, alespoň jeden problém s doklady v Česku už řešit nemusíte!
Co si s sebou vzít na vyřízení pasu?
Na vyřízení pasu si vezměte pouze platný občanský průkaz. Žádný formulář vyplňovat předem nemusíte. Fotografii vám udělají přímo na místě, takže se nemusíte o ni starat. Zkušenost z desítek zemí mi ukázala, že tento postup je standardem v mnoha státech EU a šetří vám čas a starosti. Doporučuji si ověřit aktuální požadavky na webových stránkách příslušného úřadu, protože výjimečně mohou být vyžadovány další dokumenty (např. rodný list při prvním vydání pasu, doklad o změně jména apod.). Přestože fotografie je pořízena na místě, doporučuji se na úřad dostavit upravení a s oblečením odpovídajícím formálnímu prostředí. To usnadní celý proces.
Kolik stojí pas do 5 dní?
Zrychlené vydání pasu do 5 dnů vyjde na 3000 Kč. To je poměrně vysoká cena, ale pokud spěcháte, je to nutné zlo.
Platba se liší podle toho, kde podáte žádost:
- Obecní úřad + vyzvednutí na Ministerstvu vnitra: 2000 Kč při podání a 1000 Kč při vyzvednutí.
Doporučuji si předem ověřit otevírací dobu příslušného pracoviště a případné další poplatky. Může se jednat o poplatky za expresní doručení (pokud si pas nenecháte zaslat poštou) nebo další administrativní poplatky.
Nezapomeňte si připravit všechny potřebné dokumenty – jejich kompletní seznam najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra. Chybějící dokumenty mohou prodloužit dobu vyřízení, i když jste si zaplatili expresní službu.
Pro srovnání, standardní vydání pasu je výrazně levnější a trvá mnohem déle (několik týdnů). Zvažte, zda se vám investice do zrychleného pasu skutečně vyplatí.
- Před podáním žádosti si důkladně zkontrolujte všechny údaje. Chyby v žádosti mohou vést k prodloužení doby vyřízení.
- Vyřízení expresního pasu nezahrnuje automaticky expresní doručení. Informujte se o možnostech doručení a případných poplatcích.
Na co si dát pozor na Kanárských ostrovech?
Na Kanárech platí základní turistická moudrost – hlídejte si svoje věci! Fotoaparát, batoh, vše cenné raději držte u sebe, hlavně v přeplněných oblastech. Doklady a větší hotovost rozhodně nechte v hotelovém trezoru, rozdělte si peníze a důležité dokumenty. Kapesní zloději se objevují zejména během festivalů a karnevalů, ale opatrnost se vyplatí i jinde.
Pozor na slunce! Intenzita slunečního záření je vysoká, i když je zataženo. Používejte opalovací krém s vysokým faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Dehydratace je na ostrovech častý problém, proto pijte dostatek vody, i když nemáte žízeň.
Při turistice v horách: Dobře si naplánujte trasu, informujte se o počasí a nepodceňujte náročnost terénu. Vždy mějte s sebou dostatek vody, jídla a mapu. Informujte někoho o plánované trase a odhadovaném čase návratu.
V moři: Respektujte vlajky a varování na pláži. Proudění a vlny mohou být silné. Používejte ochranu před sluncem i ve vodě. Nepodceňujte žraloky, byť je pravděpodobnost setkání nízká.
Doprava: V hustě obydlených oblastech je doprava chaotická, buďte obezřetní při přecházení ulic. Na některých ostrovech jsou silnice klikaté a úzké. Autobusy jsou spolehlivý a levný dopravní prostředek.
Co s sebou na cestovní pas?
Na nový cestovní pas potřebujete platný občanský průkaz, anebo platný cestovní pas, anebo české matriční doklady (rodný list, a pokud jste ženatý/vdaná, i oddací list). To je základ. Nezapomeňte na fotografie! Kvalitní, aktuální, na světlém pozadí – přesně podle specifikace, kterou najdete na stránkách Ministerstva vnitra. Ušetříte si tak zbytečné návštěvy.
Žádáte-li o první cestovní pas po získání státního občanství, nebo nemáte trvalý pobyt v ČR, pak se řídíte specifickými instrukcemi, které naleznete na webu ministerstva. Doporučuji si předem zkontrolovat i platnost všech dokladů, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Věřte mi, zkušenost mi říká, že i zdánlivě banální detail může zdržet vydání pasu.
Důležité! Pro některé země je potřeba, aby vám pas platil ještě minimálně šest měsíců po návratu. Zkontrolujte si vízové požadavky cílové země – tohle je kriticky důležité. A nezapomeňte si pas pořídit s dostatečným časovým předstihem před plánovanou cestou!
Kde není potřeba pas?
Otázka, kde není potřeba pas, je značně zjednodušená. Záleží totiž na občanství cestujícího a typu cesty. Uvedené země – USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Čína, Indie, Brazílie, Argentina, Mexiko, Jihoafrická republika – nevyžadují pas pro občany EU, ale pouze občanský průkaz, ovšem pouze pro lety v rámci schengenského prostoru. Let mimo schengenský prostor vždy vyžaduje platný cestovní pas. Mnoho z těchto zemí má navíc specifická vízová pravidla. Čína a Indie například vyžadují vízum pro drtivou většinu cizinců. Občanský průkaz vám nepomůže ani v případě pozemní cesty přes hranice těchto států. Zmíněné země Evropské unie – Irsko, Bulharsko, Rumunsko a Kypr – vyžadují pro vstup občanský průkaz v rámci EU, ale pro lety mimo schengenský prostor opět cestovní pas. Před cestou je nezbytné si vždy ověřit aktuální vízové požadavky a podmínky vstupu na webových stránkách příslušných ambasád či ministerstva zahraničí. Je důležité si uvědomit, že i s platným pasem může být vstup odepřen z jiných důvodů, například nedostatku finančních prostředků na pobyt, pochybné povahy cesty, či nedostatku pojištění.
Kam lze cestovat jen na občanský průkaz?
Do všech zemí EU se dá cestovat s občanským průkazem, to je pravda. Ovšem pozor, platí to jen pro občany EU. Mimo EU je to už složitější. Turecko, Ukrajina, Bělorusko a Rusko vyžadují pas. Grónsko, i když je součástí Dánska, také. Je důležité si vždy ověřit aktuální požadavky na vstup do země, a to na webových stránkách příslušného velvyslanectví nebo ministerstva zahraničí. Platnost občanského průkazu je klíčová – ujistěte se, že vám neexpiroval! Mít s sebou kopii občanského průkazu, a ideálně i pojištění, je vždy dobrý nápad. Nedostatečná platnost dokumentů může vést k problémům na hranicích a zbytečným komplikacím, a dokonce i k zákazu vstupu.
Jaké doklady potřebuji do Řecka?
Do Řecka stačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Žádná speciální víza pro občany ČR nejsou potřeba. To platí od května 2004, kdy Řecko vstoupilo do EU. Jedná se o velmi jednoduchý proces vstupu, nicméně je dobré si ověřit platnost vašeho dokladu před cestou.
Důležité upozornění: I když stačí občanský průkaz, doporučuji cestovní pas, zvláště při delším pobytu, z několika důvodů:
- Ztráta dokladu: Ztracený pas je snadněji nahrazen na zastupitelském úřadu než občanský průkaz.
- Bezpečnost: Pas nabízí vyšší úroveň bezpečnosti a ochrany před zneužitím identity.
- Letecké společnosti: Některé letecké společnosti vyžadují cestovní pas pro mezinárodní lety, i když to není striktně požadováno řeckými úřady.
Doplňkové informace pro bezproblémovou cestu:
- Zkontrolujte platnost vašeho dokladu – musí být platný po celou dobu pobytu.
- Udělejte si kopii vašeho dokladu a uložte ji odděleně od originálu. V případě ztráty usnadníte proces jeho nahrazení.
- Pro dlouhodobější pobyt nebo práci v Řecku budete potřebovat další dokumenty, například vízum, v závislosti na vašich plánech. Informace k tomu naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Co zařídit před cestou do zahraničí?
Před cestou za dobrodružstvím? Nepodceňujte přípravu! Zjistěte přesné rozměry vašeho ubytování – stane se vám to užitečné při plánování výbavy. Inventář? Zkontrolujte, jestli je k dispozici vše potřebné, ať už je to stan, spacák nebo varná konvice.
Důležité detaily:
- Jaký typ sporáku je v kuchyni? Plynový, elektrický, indukční? Přizpůsobte tomu svůj vařič a nádobí.
- Druh zásuvek! Přepravník na adaptéry je základ. Bez něj budete mít jenom krásné fotky.
- Funkčnost mobilního telefonu? Zkontrolujte si roaming a případně si pořiďte místní SIM kartu. Nezapomeňte na dobíjecí powerbanku.
Co si pořídit předem:
- Léky, které běžně užíváte, a lékárničku s potřebným vybavením pro první pomoc.
- Speciální vybavení pro danou aktivitu: mapy, kompas, GPS, náhradní díly pro kolo, horolezeckou výbavu, atd.
- Knihy, elektroniku a oblečení, které se v dané zemi těžko shánějí nebo jsou drahé.
- Doplňky pro vaše outdoorové aktivity – repelenty, opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem.
Pojištění:
- Cestovní pojištění s komplexní ochranou – včetně záchranných akcí v horách, evakuace, případně pojištění sportovních aktivit.
- Pojištění zavazadel – předchází nepříjemnostem s poškozením nebo ztrátou vašich věcí.
Jaké doklady na Kanárské ostrovy?
Na Kanárské ostrovy, součást Španělska, stačí občanům ČR platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Letecká doprava vyžaduje předložení dokladu při odbavení. Cestujete-li vlakem či autem, ověřte si platnost dokladu před vstupem do schengenského prostoru – na samotných Kanárech už kontroly nečekejte. Nicméně, doporučuji mít vždy při sobě kopii cestovního dokladu, a to i v elektronické podobě. V případě ztráty nebo odcizení původního dokladu to výrazně usnadní komunikaci s úřady. Nezapomeňte také na cestovní pojištění, které je v zahraničí nezbytností. Pro případné komplikace je vhodné si před cestou zkontrolovat platnost vašeho pojištění, a to i z hlediska pokrytí specifických aktivit, jako je například vodní sporty nebo horská turistika. A konečně, pro bezproblémovou cestu si ověřte platnost všech potřebných dokumentů i na letišti odkud odlétáte – často se tam ještě provádí kontrola letenek a cestovních dokladů.
Kam letecky na občanský průkaz?
Občanský průkaz vám jako letenku do všech koutů světa rozhodně nestačí. S platným občanským průkazem se můžete letecky přepravovat výhradně v rámci Evropské unie a Schengenského prostoru. To zahrnuje bezproblémový pohyb mezi členskými státy bez nutnosti víza.
Při odbavení na letišti je prokázání totožnosti občanským průkazem samozřejmostí. Nepodceňujte to – bez něj se na palubu nedostanete.
Situace se ale dramaticky mění, pokud vaše cesta zahrnuje přestup v zemi mimo Schengenský prostor. I když váš konečný cíl leží v EU, budete potřebovat cestovní pas. Letecké společnosti kontrolují vízové náležitosti velmi striktně a bez platného cestovního pasu vám bude odepřen nástup do letadla. To platí i pro lety s krátkými přestupy, třeba i pouhou hodinu.
Pro jistotu:
- Vždy si ověřte vízové požadavky jak pro zemi cílové, tak pro všechny země, ve kterých budete přestupovat. Informace najdete na webových stránkách příslušných ambasád či konzulátů.
- Zkontrolujte platnost vašeho občanského průkazu – jeho platnost se liší od platnosti pasu a může vás nepříjemně překvapit.
- Mějte po ruce kopii cestovních dokladů a dalších důležitých dokumentů uložených v cloudu nebo na e-mailu. V případě ztráty originálů vám to ušetří mnoho starostí.
Plánujete-li cestu mimo Schengenský prostor, cestovní pas je naprostou nezbytností. Nepodceňujte to a ušetřete si tak zbytečné komplikace a stres.
Kde v Evropě je potřeba pas?
Potřebujete pas v Evropě? To není tak jednoduché, jak se zdá! Ano, v zemích EU, jako je Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko, budete potřebovat platný cestovní doklad – obvykle pas, i když občanský průkaz pro některé občany EU stačí. Ale to je jen začátek! Mnoho Evropanů zapomíná na země mimo EU.
Nezapomínejte na Velkou Británii, Švýcarsko, Norsko, Island, Lichtenštejnsko a další státy, které nejsou členy Evropské unie. Tam pas rozhodně budete potřebovat. Navíc, i uvnitř EU existují nuance. Například, i když máte občanský průkaz, jeho platnost by měla být dostatečná pro celou dobu pobytu. Zkontrolujte si datum platnosti vašeho cestovního dokladu s dostatečným předstihem!
A co když cestujete letadlem? Letecké společnosti jsou mnohem přísnější ohledně platnosti dokumentů, než třeba vlakové společnosti. Před odletem si vždy vše důkladně zkontrolujte, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením na letišti. Nepodceňujte důležitost cestovního pojištění a pamatujte na případné vízové požadavky, pokud cestujete mimo schengenský prostor.
Stručně řečeno, pas je v Evropě nezbytností častěji, než si myslíte. Neberte to na lehkou váhu a pečlivě si naplánujte cestu včetně všech potřebných dokumentů.
Na co nezapomenout při cestě do zahraničí?
Před cestou do zahraničí je klíčová důkladná příprava. Nepodceňujte cestovní doklady a víza – jejich vyřízení může trvat týdny, ba měsíce. Nejen pas, ale i potřebná víza si ověřte s dostatečným předstihem na stránkách velvyslanectví dané země.
Očkování je nezbytné, zejména při cestách do exotických destinací. Konzultace s lékařem a případné očkování by měly proběhnout minimálně měsíc před odletem. Nezapomeňte na repelenty proti komárům a jinému hmyzu, riziko malárie a dalších tropických nemocí je reálné.
Letenky a ubytování rezervujte s předstihem, ideálně v kombinaci pro dosažení nejlepších cen. Flexibilita termínů vám umožní ušetřit. Zvažte pojištění cesty, které kryje nejen ztrátu zavazadel, ale i lékařskou pomoc v zahraničí.
Peníze – informujte se o kurzech a možnostech výběru hotovosti v místě pobytu. Neberte s sebou velké množství hotovosti, raději využijte platební karty, ale i ty si pojištěte.
Lékárnička by měla obsahovat léky na běžné potíže, ale i léky na chronická onemocnění, pokud je užíváte. Nezapomeňte na léky proti bolesti, průjmu, nevolnosti a dezinfekci.
Drogerie – základní hygienické potřeby a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem jsou nezbytností, ať už cestujete kamkoliv.
Oblečení – přizpůsobte ho počasí v cílové destinaci a plánovaným aktivitám. Praktické a pohodlné oblečení je na cestách důležitější než móda. Nezapomínejte na vhodné boty!
A nakonec, ale neméně důležité: kopie důležitých dokumentů si uložte zvlášť od originálů, ideálně v elektronické podobě v cloudu. Zapište si také důležitá telefonní čísla a adresy, třeba na ubytování. Dobrá příprava je klíč k bezproblémové dovolené.
Co potřebuji na letiště?
Na letiště se vyplatí přijít s dostatečným předstihem, ideálně 2-3 hodiny před odletem, zvláště při mezinárodních letech. Nepodceňujte fronty na odbavení a bezpečnostní kontrolu, zvlášť v hlavní sezóně. Kromě občanského průkazu či cestovního pasu a vytištěné letenky (nebo elektronické v mobilní aplikaci, ale raději ji mějte i offline!) si připravte i vízum, pokud je vyžadováno. Nezapomeňte si zkontrolovat, zda vaše letenka umožňuje odbavení online – ušetříte si tak čas u přepážky. Při odbavení zavazadel dbejte na váhová omezení a rozměry zavazadel, abyste se vyhnuli dodatečným poplatkům. Před bezpečnostní kontrolou si z kufříku/tašky vyndejte elektroniku (notebook, tablet, telefon) a tekutiny do samostatných, průhledných sáčků (max. 100 ml na jeden výrobek). Pás letištního skeneru není jen na příruční zavazadla, ale i na osobní věci – bundu, šálu, apod. V kapsách by neměly být kovové předměty – klíče, mince apod. Pokud máte implantáty (například kardiostimulátor), informujte o tom personál.
Nezapomeňte si zkontrolovat informační tabule, abyste si ověřili číslo vaší brány. Před letem si ujistěte, že máte nabitý telefon a že máte stažené všechny potřebné dokumenty (letenky, pojištění, rezervace ubytování apod.) v offline režimu. Někdy se stane, že se v letadle nechytá Wi-Fi, a proto je lepší mít vše připraveno dopředu. V kapse je dobré mít i hotovost – na případné malé nákupy na letišti nebo v nouzové situaci.
Pro pohodlnější cestování doporučuji využít aplikaci letecké společnosti pro sledování stavu letu a případných změn. Mějte vždy po ruce kontaktní informace na leteckou společnost.
Jaké doklady do letadla?
Na palubu letadla potřebujete především platný cestovní doklad, tedy pas nebo občanský průkaz, v závislosti na destinaci a typu letu. Zkontrolujte jeho platnost – doporučuji alespoň 6 měsíců po návratu!
Dále si připravte potřebná víza, pokud jsou pro vaši destinaci vyžadována. Informace o vízových povinnostech si ověřte na webu ministerstva zahraničí nebo na velvyslanectví dané země. Nedostatek víza může vést k zamezení nástupu na let.
Nezapomeňte na elektronickou letenku nebo vytištěný palubní lístek. Mnoho leteckých společností umožňuje online check-in a stažení palubního lístku do mobilu, ale je dobré mít i tištěnou kopii pro případ technických problémů.
Kromě základních dokladů se hodí vzít s sebou:
- Kopie cestovních dokladů – uložte je odděleně od originálů, například v elektronické podobě v cloudu.
- Základní zdravotní pojištění s mezinárodní platností a informacemi o kontaktních údajích pojišťovny.
- Potvrzení o rezervaci ubytování.
- Potvrzení o cestovním pojištění (doporučeno).
- Peníze – doporučuje se mít s sebou menší částku v hotovosti a platební kartu.
Tip: Organizujte si všechny dokumenty do jedné složky, abyste je měli snadno po ruce při odbavování a kontrole.
Jaké doklady mohu mít v e-dokladech?
V eDokladech je od 20. ledna 2024 dostupný občanský průkaz – skvělá věc pro cestování! Můžete ho tak mít vždy po ruce v telefonu, což šetří místo v peněžence a minimalizuje riziko ztráty. Nezapomeňte ale, že pro některé situace, například pronájem auta v zahraničí, může být vyžadován fyzický občanský průkaz.
Plánují se i další doklady, což je skvělá zpráva. Představte si, mít řidičský průkaz, cestovní pas a třeba i kartičku pojišťovny přímo v telefonu. To značně zjednoduší cestování a usnadní kontroly na letištích a hranicích. Sledování novinek o přidávaných dokumentech se vyplatí, abyste byli vždy připraveni.
Důležité upozornění: Funkčnost eDokladů závisí na kompatibilitě s daným zařízením a aktuální legislativou. Vždy si ověřte, zda je váš eDoklad akceptován v místě vašeho pobytu.
Co je potřeba zařídit před dovolenou?
Před odletem na dovolenou je klíčové zkontrolovat platnost cestovního dokladu (pasu, občanského průkazu) – minimálně šest měsíců po návratu, v některých zemích i déle. Vízum si zařiďte s dostatečným předstihem, proces může trvat i několik týdnů. Registrace v systému DROZD je důležitá pro Vaši bezpečnost a dostupnost pomoci v zahraničí. Nepodceňujte očkování – seznam doporučených vakcín se liší podle destinace, proto konzultujte s lékařem. Cestovní pojištění je nezbytné, zvolte si variantu s odpovídajícími limity pro Vaši aktivitu a destinaci (horská turistika, extrémní sporty apod. vyžadují speciální pojištění). Vytiskněte si elektronické letenky, potvrzení o ubytování a cestovní pojištění – v zahraničí nemusí být vždy spolehlivý internet. Naplánujte si cestu na letiště s rezervou, zohledněte dopravní špičky a případné zácpy. Zavazadla důkladně zvažte – letecké společnosti mají přísná pravidla a poplatky za nadváhu jsou vysoké. Využijte balicí kostky pro optimalizaci prostoru. Prozkoumejte místní zákony a zvyky – vyhnete se tak nepříjemným překvapením. Stáhněte si offline mapy a překladač, abyste se snáze orientovali i bez internetu. Předem si ověřte způsob platby v destinaci – v některých oblastech je běžnější hotovost. Nezapomeňte na adaptér pro elektrické zásuvky. A na závěr: klid a pohoda – stres před cestou vám jen zkazí dovolenou.