Jaké doklady musím mít u sebe?

Základní doklady jsou samozřejmostí: občanský průkaz – ten by neměl chybět nikdy, řidičský průkaz – pokud řídíte, a malý technický průkaz k vozidlu, pokud cestujete autem. Nezapomeňte na zelenou kartu, potvrzující pojištění vozidla v zahraničí – bez ní se neobejdete.

Pro větší bezpečnost doporučuji:

  • Kopie dokladů – uložte je zvlášť od originálů, ideálně v cloudu nebo u někoho důvěryhodného. V případě ztráty originálu vám kopie značně usnadní situaci.
  • Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) – zajistí vám základní zdravotní péči v EU.
  • Platební kartu – s dostatečným kreditem pro případ nečekaných výdajů.

A pro ty, co cestují dál:

  • Cestovní pojištění – nezbytné pro pokrytí nákladů na léčbu v zahraničí a případné další nepředvídatelné události.
  • Zaznamenání itineráře cesty – sdílejte ho s blízkými a uložte si ho sami. To pomůže v případě potřeby.

Na co nezapomenout při cestě do zahraničí?

Na zahraniční cestu se nikdy nehodí improvizace. Cestovní doklady a víza řešte s předstihem – ideálně měsíc, lépe dva. Zkontrolujte platnost pasu a zjistěte vízové požadavky cílové země s dostatečnou rezervou, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu. Nepodceňujte očkování; pro exotické destinace je nezbytné konzultace s lékařem a kompletní očkovací schéma s případnými potřebnými léky proti malárii. Letecké lístky a ubytování rezervujte včas, ceny rostou s blížícím se datem odletu. Výměnu peněz neřešte na poslední chvíli, využijte výhodnější kurzy bank a směnáren. Lékárničku sbalte s ohledem na cíl cesty – nezapomeňte na léky na běžné neduhy, repelent proti hmyzu a případnou ochranu před sluncem. Drogerie by měla zahrnovat základní hygienické potřeby a opalovací krém s vysokým SPF. Oblečení přizpůsobte počasí a plánovaným aktivitám, ale pamatujte na princip “méně je více” – zbytečně těžká zavazadla jen zkomplikují cestu. Před cestou si stáhněte offline mapy, důležité telefonní čísla a zkontrolujte roaming. Naučte se pár základních frází v místním jazyce – u místních to vždycky zaboduje.

Nezapomeňte na cestovní pojištění, které vám může ušetřit spoustu starostí v případě nepředvídaných událostí. Nafoťte si všechny důležité doklady a uložte je do cloudu – v případě ztráty budete mít zálohu. A konečně, nejdůležitější je dobrá nálada a otevřená mysl k novým zážitkům!

Kde není potřeba pas?

Pas nepotřebuješ v zemích jako USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland – skvělé destinace pro treking a kempování! V Asii se dá cestovat bez pasu v Japonsku (fantastické hory Fuji!), Číně (zkus Velkou čínskou zeď!), Indii (úžasné himálajské treky!) a třeba i v Brazílii (Amazonský prales!). Jižní Amerika nabízí dobrodružství v Argentině (Patagonie!), Mexiku (výstup na Pico de Orizaba!) a Jihoafrické republice (safari!). Do Evropy bez pasu, ale pozor, jen s občankou EU, se dá do zemí EU mimo Schengenský prostor – Irsko (úžasné pobřeží!), Bulharsko (Rodopy!), Rumunsko (Karpaty!) a Kypr (krásné pláže!). Je ale důležité si vždycky ověřit aktuální vízové požadavky, protože se mohou měnit. Dobré plánování je klíč k úspěšnému výletu!

Co nezapomenout při cestovani?

Dokumenty: Platný cestovní pas nebo občanský průkaz – pro děti vlastní doklad! Nezapomeňte na všechny ostatní důležité papíry: cestovní pojištění (s telefonním číslem asistenční služby!), potvrzení o rezervaci ubytování, letenky/jízdenky (v elektronické i tištěné podobě), řidičský průkaz (pokud ho budete potřebovat), případně mezinárodní řidičský průkaz. Zkopírujte si důležité dokumenty a uložte je odděleně od originálů – například do cloudového úložiště. Fotografie pasu a dalších dokumentů v telefonu se mohou hodit.

Finance: Hotovost v místní měně (pro menší platby), platební karty (ideálně dvě různé a informujte banku o cestě!), a informace o povoleném limitu výběrů z bankomatů v zahraničí. Zvažte cestovní šeky (i když jsou méně běžné).

Zdraví: Léky, které pravidelně užíváte (s dostatečnou zásobou a receptem, pokud je vyžadován!), lékárnička s běžnými léky (obvazy, analgetika, léky proti průjmu, antiseptikum), repelent proti hmyzu, krém na opalování s vysokým faktorem. Informace o vaší krevní skupině.

Osobní věci: Nabíječky k elektronice, adaptéry (pokud je potřeba), univerzální cestovní adaptér. Pohodlné oblečení přizpůsobené počasí a plánovaným aktivitám. Nezapomínejte na základní hygienické potřeby. V malém batůžku mějte vždy po ruce důležité dokumenty a finance.

Bezpečnost: Zapište si kontaktní informace na ambasádu ČR v dané zemi. Informujte někoho doma o vašich plánech. Používejte ověřená ubytování. Buďte obezřetní vůči neznámým lidem a podezřelým situacím.

Co vše potřebuji na dovolenou?

Na dovolenou? Základ je samozřejmostí: platný cestovní pas nebo občanský průkaz (děti také!), letenka/jízdenka, cestovní pojištění – tohle si raději dvakrát zkontrolujte. Nezapomeňte na cestovní smlouvu a pokyny od cestovní kanceláře, pokud ji využíváte. Řidičský průkaz, pokud plánujete řídit. A peníze, samozřejmě. Hotovost i kartu, ale rozdělte je! Nevěřte jen jedné kartě.

Co se týče léků, vezměte si vždycky o něco víc, než si myslíte, že budete potřebovat. A nezapomeňte na kopie všech důležitých dokumentů – uložte je zvlášť od originálů, třeba do cloudu. Tohle je moje rada číslo jedna!

Zkušený cestovatel ví, že důležitá je i praktická stránka: univerzální adaptér na nabíječku, sluneční brýle, opalovací krém s vysokým SPF, malá lékárnička s běžnými léky proti bolesti, průjmu, popáleninám… A co je pro mě zásadní: lehká, ale odolná cestovní taška, která mi ulehčí pohyb. Pohodlná obuv, to je další must-have! A nezapomeňte si stáhnout offline mapy – nikdy nevíte.

Jaké doklady do zahraničí?

Do zahraničí, ať už do EU, či mimo ni, se neobejdete bez správného dokladu. Pro občany ČR platí, že do zemí EU můžete cestovat s platným pasem nebo občanským průkazem. Ale pozor! Cestování s občanským průkazem, který má oddělený roh, se silně nedoporučuje. Můžete se totiž setkat s problémy na hranicích, a to i v rámci EU.

Platnost dokladu je klíčová. Doporučuji mít cestovní doklad platný minimálně tři měsíce po plánovaném návratu do ČR. V některých zemích vyžadují delší platnost, a to i v rámci Schengenského prostoru. Nepodceňujte to, zbytečné komplikace na dovolené nikdo nechce.

Pas je vždy spolehlivější variantou, zvláště pro cesty mimo EU. Nabízí vyšší bezpečnost a delší platnost. Občanský průkaz je praktický pro cesty v EU, ale jen pokud je v perfektním stavu.

Nezapomeňte si zkontrolovat platnost svých dokladů před cestou! Ztráta nebo krádež dokladu v zahraničí může znamenat nejen zkaženou dovolenou, ale i značné finanční náklady.

A ještě jeden tip zkušeného cestovatele: udělejte si kopii všech důležitých dokladů a uložte ji odděleně od originálů – například do cloudu. V případě ztráty vám to výrazně usnadní vyřízení náhradních dokladů.

Co je potřeba zařídit před dovolenou?

Před odletem na dovolenou je klíčové prověřit platnost cestovního dokladu – pasu či občanského průkazu, a to s dostatečným předstihem. Zkontrolujte, zda vám jeho platnost postačí nejen na dobu pobytu, ale i s rezervou pro případné komplikace. Potřebujete-li vízum, zařiďte si ho co nejdříve, termíny vyřízení se značně liší dle destinace. Nepodceňujte cestovní pojištění – vyberte si variantu s dostatečným krytím, zahrnující i případné specifické aktivity (např. horská turistika, vodní sporty). Pro jistotu si zkontrolujte i očkování doporučovaná pro danou oblast. V závislosti na zemi může být nutné se zaregistrovat do systému jako je Registr DROZD.

Před odjezdem si vytiskněte všechny důležité dokumenty – letenky, poukazy na ubytování, pojištění, potvrzení o rezervacích aktivit apod. Uložte si je také digitálně do cloudu, případně na více zařízení. Plán příjezdu na letiště by měl zohledňovat možnou dopravní situaci a bezpečnostní kontroly. Doporučuji si rezervovat si čas s rezervou. Váha zavazadel bývá často zdrojem stresu. Před cestou si zavazadla pečlivě zvažte a zabalte co nejefektivněji. Využívejte multifunkční oblečení a minimalizujte počet zbytečných věcí. A konečně, nezapomeňte na prevenci stresu – pečlivá příprava a plánování vám pomohou užít si dovolenou naplno.

Kolik stojí pas do 5 dní?

Rychlý pas do 5 dnů vyjde na 3000 Kč. To je cena za expresní výrobu. Platí se buď celá částka najednou (při podání žádosti na obecním úřadě), nebo rozděleně – 2000 Kč při podání a 1000 Kč při vyzvednutí na Ministerstvu vnitra.

Je důležité si uvědomit, že tato cena nezahrnuje případné další poplatky, například za fotografii. Doporučuji si ověřit aktuální ceník na webových stránkách Ministerstva vnitra.

Urychlené vyřízení je vhodné plánovat s dostatečným předstihem, ideálně několik týdnů před očekávaným odjezdem. Někdy se totiž mohou vyskytnout nečekané komplikace.

  • Tip: Nezapomeňte si zkontrolovat platnost všech potřebných dokladů a připravit si všechny požadované dokumenty předem. To urychlí celý proces.
  • Důležité: Před podáním žádosti si pečlivě zkontrolujte správnost všech údajů v žádosti. Chyby mohou vést k prodloužení doby vyřízení.
  • Nezapomeňte na fotografii. Určitě si nechceme zdržovat proces neúspěšnou fotografií.
  • Pokud máte čas, vyplatí se zvážit standardní dobu vyřízení, abyste ušetřili 1000 Kč.

Kam letecky na občanský průkaz?

S občanským průkazem proletíte letadlem po Evropské unii a Schengenském prostoru bez problému. To je základní pravidlo, které byste si měli pamatovat. Ovšem pozor na detaily!

Při odbavení na letišti budete občanský průkaz potřebovat – to je samozřejmost. Někdy ale požadují i další doklady, tak se raději připravte na kontrolu všech relevantních dokumentů.

Přestupy mimo Schengenský prostor? To je kritický bod. Pokud letíte třeba z Prahy do Říma s přestupem v Londýně, občanka nestačí. Británie není v Schengenu, a tak potřebujete platný cestovní pas. Zkontrolujte si to vždycky s leteckou společností, aby se vám nestalo nepříjemné překvapení. Někdy stačí jen občanka s elektronickým čipem, jindy je nutný pas.

Užitečné tipy zkušeného cestovatele:

  • Vždy si před odletem ověřte aktuální pravidla vstupu do cílové země. Legislativa se mění.
  • Občanský průkaz by měl být platný po celou dobu cesty.
  • Uložte si kopie všech důležitých dokumentů – pasu, občanky, letenky – na cloudové úložiště nebo do emailu. V případě ztráty se vám to bude hodit.
  • Zvažte cestovní pojištění – nikdy nevíte, co se může stát.

Kromě občanky se může hodit:

  • Rezervované letenky (tisknutá nebo elektronická).
  • Potvrzení o ubytování.
  • Vízum (pokud je vyžadováno).

Co s sebou na cestovní pas?

Co potřebujete k žádosti o nový cestovní pas? Základem je samozřejmě platný občanský průkaz, nebo pokud už nějaký pas máte, tak platný cestovní pas. Nezapomínejte, že musí být platné! Zkontrolujte datum platnosti pečlivě.

Pro ty, co se teprve dočkávají svého prvního cestovního pasu, nebo nemají trvalý pobyt v České republice, je to o něco složitější. Potřebujete české matriční doklady, tedy rodný list a v případě, že jste vdaní/ženatí, i oddací list. Tyto dokumenty jsou klíčové pro potvrzení vaší identity.

Tip pro zkušené cestovatele: Před podáním žádosti si vše důkladně zkontrolujte! Chybějící dokument může prodloužit proces vyřízení pasu o mnoho dní, což může zkazit i pečlivě naplánovanou dovolenou. Nepodceňujte ani kvalitu fotografií – musí splňovat přísná kritéria. Špatná fotografie může vést k zamítnutí žádosti.

Další užitečné informace:

  • Informace o poplatcích za vydání pasu najdete na webu Ministerstva vnitra.
  • Ujasněte si, jak dlouho trvá vydání pasu, abyste si mohli včas zařídit letenky a rezervovat ubytování.
  • Před cestou si ověřte platnost pasu a jeho požadavky pro vstup do zamýšlené země.

Co dělat, pokud jste ztratili občanský průkaz? Nejdříve si vyřiďte nový občanský průkaz. Poté teprve můžete žádat o nový cestovní pas. Urychlíte si tak celý proces.

  • Získejte nový občanský průkaz.
  • Podávejte žádost o cestovní pas s novým občanským průkazem.

Kam mi stačí občanka?

Kam stačí občanka? To je otázka, kterou si klade mnoho cestovatelů. A odpověď zní: ne všude. I když je cestování s občanským průkazem pohodlné a jednoduché, není univerzální řešením. Omezí vás totiž jen na země Evropské unie (EU) a Schengenského prostoru. To zahrnuje například všechny členské státy EU, Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. V rámci těchto zemí se pohybujete bez vízových překážek.

Nicméně, i zde je potřeba zmínit pár důležitých detailů. Vaše občanka musí být platná po celou dobu pobytu. Nezapomeňte na její platnost zkontrolovat s dostatečným předstihem před cestou. Doporučuji si pořídit i kopii, kterou uložte odděleně od originálu. V případě ztráty vám kopie usnadní proces nahrazení dokladu.

A co země mimo EU a Schengenský prostor? Tam budete potřebovat platný cestovní pas. Jeho platnost je rovněž klíčová a liší se podle země. Některé země vyžadují, aby platnost pasu přesahovala datum návratu o určitou dobu. Informace o vízových požadavcích a potřebných dokladech pro konkrétní země je vždy nejlepší ověřit na webu ministerstva zahraničních věcí nebo na příslušném velvyslanectví nebo konzulátu.

Stručně: Občanka je skvělý a praktický cestovní doklad pro cesty v EU a Schengenském prostoru, ale pro ostatní destinace je nezbytný cestovní pas.

Co zařídit před odjezdem do zahraničí?

Před odjezdem do zahraničí nepodceňujte detailní plánování. Zjistěte přesné rozměry vašeho nového bydlení – ušetříte si tak nepříjemné překvapení s nábytkem. Projděte si inventář, abyste věděli, co vám chybí. Druh sporáku a zásuvek je zásadní pro funkčnost vašich elektrických spotřebičů – adaptéry jsou fajn, ale ne vždy dostačující. Zkontrolujte kompatibilitu vašeho mobilního telefonu a případně si zajistěte roaming nebo místní SIM kartu. Nepodceňujte dostupnost zboží – některé specifické knihy, oblečení nebo elektrické přístroje nemusí být v cílové zemi snadno dostupné, a proto si je raději vezměte s sebou. Využijte služeb poštovního přepravce pro větší a těžší věci. Nepřehlédněte důležitost cestovního pojištění s dostatečným krytím, včetně pojištění zavazadel a případně i odpovědnosti. Zvažte i pojištění pro případ ztráty nebo krádeže dokladů. Prohlédněte si aktuální bezpečnostní doporučení pro vaši destinaci a informujte se o místních zvyklostech a pravidlech. V neposlední řadě si stáhněte offline mapy a důležité aplikace. Nezapomeňte na kopie všech důležitých dokumentů a uložte je mimo zavazadla.

Kromě praktických záležitostí si ověřte, zda potřebujete vízum a jaká jsou aktuální pravidla pro vstup do země. Předem si obstarejte potřebná očkování a léky. Naučte se pár základních frází v místním jazyce, i malá snaha o komunikaci místními obyvateli výrazně obohatí vaši cestu.

Kam lze cestovat jen na občanský průkaz?

S občanským průkazem se dá cestovat prakticky po celé EU, bez problémů. Výjimkou je ovšem cestování do zemí mimo EU, kde je pas nutností. Turecko, Ukrajina, Bělorusko a Rusko vyžadují pas, stejně tak i Grónsko, které je součástí Dánska, ale má vlastní imigrační politiku. Je dobré si vždy před cestou ověřit aktuální požadavky na cestovní doklady na stránkách ministerstva zahraničí, protože se pravidla mohou měnit. Nezapomeňte, že i s platným občanským průkazem může být v některých zemích pro vstup vyžadována minimální platnost (např. 6 měsíců po návratu), a to se může lišit stát od státu. Pro větší bezpečnost doporučuji vždy mít s sebou i kopii občanského průkazu, odděleně od originálu.

Dále je důležité si uvědomit, že občanský průkaz nemusí stačit pro vstup na některá území s přísnějšími vstupními režimy, například do USA či Kanady, a to i pro občany EU. V takových případech je pas nezbytný. Pro bezproblémové cestování je proto vždy vhodné zkontrolovat požadavky cílové země předem.

Co zařídit před odjezdem na dovolenou?

Před odletem na dovolenou je klíčové zkontrolovat několik věcí:

  • Platnost cestovních dokladů: Pas by měl být platný alespoň 6 měsíců po návratu z dovolené. Občanský průkaz je v některých zemích dostačující, ale vždy si to ověřte předem. Nezapomeňte zkontrolovat i platnost všech ostatních potřebných dokladů (řidičský průkaz apod.).
  • Vízum: Vízum je nezbytné pro vstup do mnoha zemí. Vyřízení víza může trvat několik týdnů, proto s tím začněte včas. Ověřte si požadavky na vízum na webu velvyslanectví dané země.
  • Registrace DROZD (pro občany ČR): Pokud cestujete do zahraničí, doporučuje se registrace v systému DROZD Ministerstva zahraničních věcí ČR. V případě potřeby vám tak bude moci konzulát pomoci.
  • Očkování a cestovní pojištění: Podle destinace a plánovaných aktivit si ověřte potřebná očkování u svého lékaře. Cestovní pojištění je nezbytné, a to i pro země EU. Zvolte si pojištění s dostatečným krytím pro případ nemoci, úrazu, ztráty zavazadel a dalších nepředvídatelných událostí. Zvažte pojištění pro různé druhy sportů, pokud je budete provozovat.

Praktické záležitosti:

  • Tisk dokumentů: Vytiskněte si letenky, potvrzení o ubytování, cestovní pojištění a další důležité dokumenty. Uložte si kopie všech dokumentů v elektronické podobě na cloudové úložiště a na externí disk, odděleně od hlavního zařízení.
  • Naplánujte příjezd na letiště: Přijďte na letiště s dostatečným předstihem, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu a ztrátě letadla. Zahrňte do výpočtu dobu potřebnou na odbavení, bezpečnostní kontrolu a dojezd k gate.
  • Zavazadla: Připravte si zavazadla s ohledem na váhový limit a povolenou velikost. Důležité dokumenty a cennosti mějte vždy u sebe v příručním zavazadle. Zvažte použití cestovního batohu, který Vám usnadní pohyb.
  • Informujte banku a mobilního operátora: Informujte svou banku a mobilního operátora o plánované cestě do zahraničí, abyste předešli zablokování karty nebo problémům s roamingom. Zjistěte si případné poplatky za roaming a zvažte zakoupení roamingového balíčku.
  • Zkontrolujte si počasí: Zkontrolujte si předpověď počasí v cílové destinaci, abyste si mohli sbalit vhodné oblečení.

A hlavně: Snažte se minimalizovat stres a užijte si dovolenou!

Jaké doklady do letadla?

Na palubu letadla se neobejdete bez platného cestovního dokladu – pasu pro mezinárodní lety a v některých případech i občanského průkazu pro lety v rámci EU (vždy si to ověřte u vaší letecké společnosti!). Nepodceňujte platnost – pas by měl být platný ještě nejméně šest měsíců po plánovaném návratu.

Dále si nezapomeňte vzít elektronickou letenku (vytisknutou nebo v mobilní aplikaci) a palubní lístek, který obvykle obdržíte po online check-inu. Bez něj se k odbavení nedostanete.

Vízum je nezbytné pro vstup do mnoha zemí. Jeho typ a nutnost závisí na vaší národnosti a délce pobytu. Informujte se včas na webu příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

  • Tip pro zkušené: Vytiskněte si kopie všech důležitých dokumentů a uložte si je do cloudového úložiště. V případě ztráty originálů vám to ušetří mnoho starostí.
  • Nezapomeňte: V některých zemích může být požadován potvrzení o očkování, cestovní pojištění, nebo další specifické doklady. Vždy si ověřte aktuální požadavky pro vaši destinaci.
  • Zkontrolujte si: Platnost pasu.
  • Připravte si: Elektronickou letenku a palubní lístek.
  • Získejte: Potřebná víza.
  • Ověřte si: Další případné požadavky dané země.

Kde v Evropě je potřeba pas?

Pas budete potřebovat v zemích EU, jako je Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko. To ale není všechno! Nezapomínejte, že i v rámci EU existují specifické regiony s vlastními hraničními kontrolami, například v případě letištních transferů. Dále pak pas potřebujete pro cestování do zemí mimo EU – pro vstup do Velké Británie po Brexitu, do zemí Schengenského prostoru (který ale není totožný s EU), a do všech ostatních států světa. Před cestou si vždy ověřte aktuální vízové a vstupní požadavky cílové země na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo příslušného velvyslanectví. Platnost pasu by měla být minimálně tři měsíce po plánovaném návratu. Nepodceňujte ani cestovní pojištění, které vám může ušetřit značné finanční výdaje v případě zdravotních komplikací či ztráty zavazadel. Dobře si zkontrolujte i všechny vaše dokumenty – pas, letenky, cestovní pojištění a jízdenky.

Co zařídit před cestou do zahraničí?

Před cestou do zahraničí, ať už na krátkodobý pobyt nebo delší dobu, je klíčová důkladná příprava. Nepodceňujte detaily jako rozměry nového bydlení a jeho vybavení – věřte mi, prostor v kufru je vzácný a zjištění, že vám trouba nesedne do kuchyně, není ideální začátek dovolené. Zkontrolujte typ sporáku a zásuvek, abyste si mohli vzít vhodné adaptéry a spotřebiče. Funkčnost vašeho mobilního telefonu v dané zemi je rovněž zásadní; roaming může být drahý, proto si předem zjistěte možnosti místních SIM karet.

Nejdůležitější je ale seznámit se s tím, co v dané zemi těžko seženete, nebo co je tam výrazně dražší. Knihy v originále, specifické léky, oblíbené oblečení – to vše si raději vezměte s sebou. Elektrické spotřebiče jsou často specifické a jejich pořízení na místě může být zdlouhavé a nákladné.

A samozřejmě – cestovní pojištění a pojištění zavazadel jsou naprostá nezbytnost. Nepodceňujte si ani pojištění pro případ ztráty zavazadel, zpoždění letu, nebo nečekané lékařské péče. Vyberte si komplexní balíček, který kryje i neobvyklé situace. Do smlouvy se pečlivě podívejte, na co se vztahuje a co ne. A pamatujte – nejlepší cestovní pojištění je to, které nikdy nebudete potřebovat, ale měli byste ho mít pro klid duše.

Co potřebuji na letiště?

Na letiště se vyplatí připravit se důkladně. Nejdůležitější je samozřejmě doklad totožnosti – občanský průkaz nebo cestovní pas, v závislosti na destinaci. Nezapomeňte si ho zkontrolovat na platnost! K tomu si přibalte vytištěnou letenku, i když ji máte v mobilu – vždy je lepší mít zálohu. U mezinárodních letů pak nezapomeňte na vízum, pokud je vyžadováno.

Odbavení zavazadel probíhá u přepážky vaší letecké společnosti, označené číslem letu. Zde si nechte zkontrolovat zavazadla a dostanete palubní vstupenku. Využijte online odbavení – ušetří vám to čas v čekárně.

  • Před bezpečnostní kontrolou si připravte všechny kovové předměty (telefon, klíče, mince, pásek) a odložte je do plastové misky. Tekutiny v lahvičkách o objemu větším než 100 ml budete muset odevzdat.
  • Pozor na tekutiny! Kosmetiku a další tekutiny je lepší mít v malých, uzavíratelných obalech a všechny v jednom uzavíratelném sáčku, maximálně o objemu 1 litr.
  • Příruční zavazadlo s notebookem, tabletem a dalšími elektronickými přístroji je nutné vyjmout a umístit na samostatný pás skeneru.
  • Pozor na bezpečnostní pokyny! Důkladně si přečtěte a dodržujte pokyny personálu letiště.

Tip pro zkušenější cestovatele: Stažení letištní aplikace vám může usnadnit orientaci na letišti a najít potřebné informace o vašem letu, včetně aktuálních změn.

Nezapomeňte: Před cestou si zkontrolujte pokyny vaší letecké společnosti a letiště, jelikož pravidla se mohou měnit.

Jaké doklady mohu mít v e-dokladech?

V eDokladech zatím najdete pouze občanský průkaz, dostupný od 20. ledna 2024. To je skvělé pro rychlou kontrolu identity, například při ubytování v hotelu nebo půjčování auta, kde už nemusíte tahat s sebou fyzický doklad. Ušetříte místo v batohu a snížíte riziko jeho ztráty. Plánované rozšíření o další doklady je skvělá zpráva. Předpokládám, že mezi nimi bude řidičský průkaz, což by pro turisty bylo velmi užitečné, a možná i cestovní pas – to by výrazně zjednodušilo cestování, zvláště v kombinaci s digitálními letenkami a ubytovacími rezervacemi.

Je důležité si uvědomit, že i s eDoklady je dobré mít fyzické doklady jako zálohu, pro případy technických problémů s aplikací nebo v situacích, kde digitální forma není akceptována.

Scroll to Top