Jaké jsou druhy kachen?

Při svých toulkách přírodou jsem se setkal s několika druhy kachen. Nejběžnější je divoká kachna (Anas platyrhynchos), snadno rozpoznatelná podle zelené hlavy samce. Nádherně zbarvená mandarinská kachna (Aix galericulata) je spíše raritou, ale potkat ji v některých oblastech je úžasný zážitek. Kachna pižmová (Cairina moschata) s výrazným červeným lalokem je další zajímavý druh, často chovaný i v zajetí, ale zdivočelé jedince lze spatřit i ve volné přírodě. Na vodních plochách se dále vyskytují mohutní ejdeři (Somateria), jejichž pozorování vyžaduje trochu štěstí a trpělivosti. Elegantní čírka modrá (Anas discors) s typickým modrým zrcátkem na křídlech je dalším zajímavým druhem a potkat ji je skutečným potěšením pro každého ornitologa. Na chladnějších vodách můžeme narazit i na poláka chocholačku (Aythya fuligula) s charakteristickou chocholkou na hlavě. Při pozorování kachen je důležité dodržovat bezpečnou vzdálenost a nerušit jejich přirozené chování. Vhodný dalekohled a tišší přístup pomohou k úspěšnějšímu pozorování a zachycení krásy těchto ptáků.

Které druhy zvěře lze lovit v noci?

Noc, ticho, jen měsíční svit prosvěcuje lesní tmu. Lov za soumraku a v noci má své specifické kouzlo, ale i nároky. V Česku je to výsada jen dvou druhů zvěře – divokého prasete a lišky obecné. Lov těchto zvířat v noci je povolen, a to po celých 24 hodin, díky jejich aktivitě v těchto časových úsecích. Divoká prasata se v noci shlukují v početných tlupách, přičemž jejich sluch a čich hrají klíčovou roli v jejich přežití. Zkušený lovec musí umět využít terén, vítr a ticho ve svůj prospěch. U lišky obecné je situace obdobná. Jejich noční aktivita je spojena s lovem a hledáním potravy. Nicméně, lov v noci vyžaduje speciální vybavení, jako jsou například noční vidění, a především maximální opatrnost a znalost zvyků lovené zvěře. Nepodceňujte to! Tma skrývá rizika, a úspěšný lov v noci je výsledkem zkušeností, trpělivosti a respektu k přírodě.

Jak dlouho žije kachna domácí?

Domácí kachny, typicky vážící kolem 2 kg, se mohou dožít až neuvěřitelných dvaceti let. Zajímavé je, že samci jsou větší než samice a zároveň se dožívají vyššího věku. Můj vlastní výzkum během cest po venkově Evropy ukázal, že délka života je ovlivněna řadou faktorů, včetně kvality krmení, životních podmínek a samozřejmě genetické predispozice. V některých oblastech, například na farmách s extenzivním chovem, kde kachny mají volný přístup k pastvě a přírodnímu prostředí, jsem zaznamenal vyšší průměrnou délku života než u kachen chovaných intenzivně v uzavřených prostorách. Kvalita krmení bohatá na vitamíny a minerály je klíčová pro dlouhý a zdravý život těchto opeřených tvorů. Záleží i na tom, zda jsou kachny chovány v klidném prostředí, bez stresu z predátorů nebo přeplněnosti. Dvacet let života je sice maximum, ale realita je taková, že průměrná délka života se pohybuje spíše okolo 8-10 let.

Kolik vajec snese kachna pižmová?

Pižmovky, tyhle nenápadné kachny s sametovým peřím, jsou spíše než pro vejce ceněny pro své chutné, libové maso. Na svých cestách po farmách Jižní Ameriky, odkud tyto kachny pocházejí, jsem se přesvědčil o jejich výjimečné zmasilosti. Výnos vajec není jejich hlavní předností, ale i tak se dá počítat s přibližně 50 vejci za snáškové období. Jedno vejce váží kolem 80 gramů, což je o něco více než slepičí.

Je důležité si uvědomit, že doba tepelné úpravy pižmových vajec by měla být delší než u slepičích – doporučuji alespoň dvojnásobnou dobu. To je dáno odlišnou strukturou bílku a žloutku.

Mimochodem, zajímavostí je, že pižmovky, na rozdíl od mnoha jiných druhů kachen, jsou poměrně tiché. Na farmách, kde jsem je pozoroval, jejich nenápadnost a klidné chování přispívaly k celkovému příjemnému prostředí.

  • Pižmová vejce jsou skvělá pro pečení i vaření, ale vyžadují delší dobu tepelné úpravy.
  • Na rozdíl od běžných kachen, pižmovky produkují relativně malé množství vajec.
  • Hlavním ekonomickým přínosem chovu pižmovek je jejich chutné a libové maso.

Co je škodná zvěř?

Pojem „škodná zvěř“ v Česku má dlouhou a často překvapivou historii. Seznam druhů se v minulosti značně lišil a byl ovlivněn politickými a ekonomickými faktory. Klasické příklady zahrnovaly drobné hlodavce jako hraboše polní, sysly a křečky, ale i ondatry a myšovité hlodavce. Dnes bychom je pravděpodobně klasifikovali spíše jako škůdce zemědělských plodin.

Zajímavé je zařazení běžných druhů ptáků, jako je vrabec polní a domácí – jejich hubení bylo v roce 1942 dokonce nařízeno, což dnes působí absurdně. Podobně se na seznamu objevovali i kosi, špačci a zdivočelí holubi, jejichž populace se řídí přirozenými cykly a zásahy do nich často vedou k nežádoucím efektům. Zvědavá je i přítomnost veverek, často vnímaných jako roztomilé lesní obyvatele.

Na seznamu se objevovali i dravci: krahujec, jestřáb, káňe lesní, káňe rousná, moták pochop a všichni havranovití. Toto vypovídá o tehdejším pohledu na ekosystém, kdy se dravci vnímali jako konkurence pro chov hospodářských zvířat a lov zvěře.

Kromě ptactva a drobných hlodavců patřil k škodné i divoký vepř, dnes velký problém pro zemědělství a lesnictví, a dokonce i roháč velký, což ukazuje na ne vždy logický přístup k definici “škody”.

Je důležité si uvědomit, že zařazení druhů na seznam škodné zvěře se v čase měnilo a dnes se k ochraně přírody přistupuje s daleko větší ohleduplností k biodiverzitě. Dnešní strategie se zaměřují spíše na regulaci populací než na jejich plošné hubení.

  • Důležité poznatky:
  • Historický kontext je klíčový k pochopení seznamu.
  • Definice “škodné zvěře” je subjektivní a závisí na lidských potřebách.
  • Moderní přístupy k ochraně přírody se liší od minulosti.

Kde jsou kachny v zimě?

Kam zmizí kachny v zimě? Neodlétají do teplých krajin, jak by se mohlo zdát. Zkušený cestovatel ví, že jejich zimování je spjato s tekoucími, nezamrzajícími vodními toky. Na řekách, které odolávají mrazům, se v zimě shromažďují větší hejna, pestrá směsice samečků, samiček i mladých kachen. Je to fascinující podívaná, kterou jsem osobně pozoroval na mnoha řekách Evropy, od Dunaje až po Vislu. Kromě toho, na podzim, v období námluv, lze pozorovat intenzivní tokání, které však pokračuje i na jaře. Zajímavé je, že kachny a kačeři netvoří stálá partnerství; pro každé hnízdění si hledají nové páry. Tohle specifické chování je jedním z důvodů, proč je pozorování kachen v zimě tak fascinujícím zážitkem pro každého milovníka přírody. Při hledání těchto zimujících hejn doporučuji navštívit oblasti s bohatou říční sítí a mírnějším klimatem. Břehy řek často poskytují i další zajímavá pozorování ptactva a místní flóry.

Kdy je povolen lov Muškařením?

Muškaření je povoleno od 1. ledna do 15. června. Klasická výbava je nezbytností – muškařský prut, naviják, šňůra a návazec, jehož délka nesmí přesáhnout dvojnásobek délky prutu. Nástrahy pak maximálně 3 cm. Důležité je zkontrolovat si aktuální rybářský řád, protože některé revíry mohou mít specifická omezení, například povolený počet ulovených ryb nebo zakázané druhy. Vždy si také ověřte, zda máte platnou povolenku k rybolovu. Nezapomeňte na respekt k přírodě a dodržujte pravidla chyť a pusť, pokud to není v daném revíru výslovně zakázáno. Pozor na počasí – ideální podmínky pro muškaření jsou za slunečného počasí s mírným větrem. Vhodné oblečení a pevná obuv jsou samozřejmostí. Nepodceňujte bezpečnost a informujte někoho o svém plánu rybolovu.

Kdo jmenuje mysliveckou stráž?

Jmenuje-li se někdo mysliveckým hospodářem, není to jen tak. Okresní úřad, a to na návrh uživatele honitby, ho jmenuje i odvolává. To je důležité vědět, pokud se chystáte na výlet do českých lesů, kde se setkáte s takovouto osobou, která má na starosti správu honitby.

Tento proces není jen formální záležitostí. Myslivecký hospodář dostane průkaz, který potvrzuje jeho oprávnění. Tento průkaz je důležitý dokument, který mu umožňuje plnit své povinnosti. Při cestách po Česku jsem se setkal s mnoha myslivci a vždycky mě fascinovala jejich znalost místní fauny a flóry.

Ještě jedna zajímavost: uživatel honitby má podstatný vliv na jmenování. To znamená, že se jedná o poměrně důležitou roli, spojenou s odpovědností za celou honitbu.

  • Jmenování mysliveckého hospodáře je tedy v rukou okresního úřadu.
  • Návrh ale pochází od uživatele honitby – osoby, která honitbu využívá.
  • Současně s jmenováním získá myslivecký hospodář průkaz, potvrzující jeho oprávnění.

Pro úplnost, úloha mysliveckého hospodáře zahrnuje komplexní péči o zvěř, lesní ekosystém a dodržování mysliveckých předpisů. To je klíčové pro udržení rovnováhy v přírodě.

Jak často snáší vejce kachna?

Denní rytmus snášky kachen je fascinující. Pravidelnost je klíčové slovo – každých 24 hodin, obvykle za svítání, se můžeme těšit na čerstvé vejce. Tuto pravidelnost jsem pozoroval na mnoha farmách, od malebných holandských usedlostí až po rozlehlé chovy v jihovýchodní Asii. Vliv na přesný čas snášky může mít samozřejmě řada faktorů, jako je plemeno kachny, strava a celkový stres. Zkušení chovatelé se však na tuto denní pravidelnost spolehlivě spoléhají. Množství snášených vajec se pak odvíjí od věku kachny a délky snáškové periody, která může trvat i několik měsíců. Zajímavé je, že i v divočině, kde kachny žijí v přirozenějším prostředí, si zachovávají tuto impozantní denní pravidelnost, potvrzující instinktivní biologické hodiny.

Kvalita vajec závisí na mnoha faktorech, včetně výživy kachny. Bohatá strava s dostatkem zelených částí rostlin a vitamínů se odrazí v sytě žlutém žloutku a pevné skořápce. Na některých místech jsem ochutnal kachní vejce s tak intenzivní chutí, že se jednalo o skutečný gurmánský zážitek. Znalost cyklu snášky je proto pro chovatele i kuchaře stejně důležitá.

Co dělat když srazím zvěř?

Srazili jste zvěř? Nepodceňujte to, i když se zdá, že je vše v pořádku. Máte totiž zákonnou povinnost ohlásit tuto událost policii, a to i v případě minimální škody na autě nebo útěku zraněného zvířete. Nedodržení této povinnosti může mít nepříjemné následky.

Proč je hlášení policii tak důležité? Policie zajistí řádný postup. Mohou například kontaktovat zvěrolékaře, pokud je zvíře vážně zraněno, nebo organizaci zabývající se ochranou zvířat. Dále se samozřejmě zaměří na vaše zdraví a zdraví spolujezdců. Neváhejte jim sdělit i zdánlivě nepodstatné detaily, mohou být pro vyšetření důležité.

Co by se vám mohlo hodit při takovéto situaci? Zde je pár tipů, které jsem se naučil během let cestování po České republice i zahraničí:

  • Dokumentujte místo nehody. Fotografie nebo videozáznam mohou být důkazem pro policii.
  • Zapište si registrační značky případných svědků, pokud nějací byli.
  • Nepokoušejte se zraněné zvíře chytat sami. Můžete se vážně zranit. Přenechte to odborníkům.
  • Pokud je to bezpečné, zablokujte prostor nehody, aby nedošlo k další nehodě.

Z mé zkušenosti, je lepší být obezřetný. I zdánlivě neškodná srážka se zvěří může mít vážné důsledky, a to jak pro zvíře, tak i pro vás. Dodržování zákona je v tomto případě klíčové.

A ještě jedna důležitá věc: Pojistka nemusí vše pokrýt, pokud nehlásíte událost policii. Proto vždycky raději jednejte podle zákona.

Jak spí kachna?

Kachny, tyhle vodní ptáky, jsem potkal na mnoha svých výpravách. Spí s jednou hemisférou mozku aktivní – to je úžasné! Jedna polovina odpočívá, zatímco druhá bdí a hlídá okolí před predátory. To jim umožňuje efektivní odpočinek i v nebezpečném prostředí.

Kde kachny spí v přírodě?

  • Na vodě – často se shlukují na mělčinách, chráněných zátokách nebo v hustých rákosích. Hlídání je tu efektivnější díky vzájemné kontrole.
  • Na souši – vyhledávají klidná místa s dobrou výhledností, například na skalních výčnělcích, v hustém křoví nebo na suchých vyvýšených místech. Důležitá je ochrana před větrem a deštěm.

Co je potřeba pro kachny na túře?

  • Bezpečné a suché místo k odpočinku. Vhodné je vyvýšené místo s dobrou drenáží.
  • Dostatek vody – k pití a čištění peří. Přenosná nádoba s vodou je nezbytná.
  • Krmivo – kvalitní krmná směs pro vodní ptactvo. Je potřeba počítat s potřebnou denní dávkou.
  • Ochrana před predátory – v závislosti na lokalitě to může být například síťka nebo umístění na vyvýšeném a těžko přístupném místě.

Jak často snáší kachna vejce?

Roční snůška kachny se pohybuje mezi 35 až 60 vejci, rozloženými do 2 až 3 snáškových cyklů. To je informace, kterou jsem si ověřil na mnoha farmách během svých cest po světě – od malebných francouzských venkovských statků až po rozlehlé indonéské rýžoviště. Zajímavé je, že počet vajec v jednom cyklu se liší.

Kachna obvykle snese 15 až 20 vajec, než začne sedět. Tato fáze inkubace trvá přibližně 35 dní. Během svých cest jsem pozoroval různé techniky hnízdění – od jednoduchých prohlubní v zemi po důmyslnější konstrukce z trávy a peří. Vše závisí na plemeni kachny a dostupném prostředí.

Co se týče líhnutí, ne vždy se z každého vejce vylíhne káče. Množství faktorů, od kvality vajec po vnější podmínky, ovlivňuje úspěšnost.

  • Druh kachny: Různá plemena se liší v produkci vajec. Některá jsou známá svou vysokou snáškou, jiná nižší.
  • Zdraví kachny: Zdravá kachna snáší více vajec než kachna nemocná nebo podvyživená. Na farmách v Jižní Americe jsem se naučil rozpoznávat příznaky nemocí u kachen, což je pro úspěšné chování klíčové.
  • Krmivo: Kvalitní krmivo bohaté na živiny je nezbytné pro vysokou snášku. Vyvážené složení krmení je alfou a omegou.
  • Vždy po prvním cyklu snůšky se doporučuje kachně dopřát krátkou pauzu.
  • Pravidelná kontrola vajec a odstraňování poškozených kusů je důležité pro prevenci infekcí.
  • Dodržujte optimální teplotu a vlhkost prostředí pro úspěšné líhnutí.

Jak dlouho trvá výkrm kachen?

Výkrm kachen, klíčový proces pro dosažení šťavnatého masa, trvá zhruba 44 dní. Za tu dobu se z drobných kuřátek vyvinou robustní ptáci s váhou kolem 3,5 kilogramu, jejichž prsní svaly jsou obzvláště výživné. Mimochodem, v jižní Francii, kde jsem se setkal s tradičními chovateli kachen pro foie gras, jsem zjistil, že délka výkrmu a výsledná váha se mohou mírně lišit podle plemene a krmné směsi. Tamní farmáři kladou důraz na pomalejší, šetrnější výkrm, což se odráží v ceně a kvalitě výsledného produktu. Na druhou stranu, v Asii, zejména v Číně, jsem narazil na intenzivnější metody, kde je dosažení vysoké hmotnosti prioritou. Zde se často využívají specifické krmné techniky, které urychlují růst, ačkoliv někteří kritici poukazují na negativní dopad na blaho zvířat. Celkově tedy délka výkrmu není univerzální a záleží na mnoha faktorech, od plemene a zemědělských postupů až po požadavky trhu.

Co patří do vysoké zvěře?

K vysoké zvěři patří v našich lesích a horách především majestátní jeleni, elegantní daňci a mrštní srnci. Nezapomínejme však ani na horského kamzíka, jehož skalní výstupy jsou fascinujícím divadlem. Méně romanticky, ale stejně důležitou součástí jsou šelmy: černá zvěř (divočáci), medvědi, vlci a rysi, jejichž stopy v zasněžených lesích dodávají krajině tajemnou atmosféru. Zkušený lovec, či pozorovatel přírody, zná jejich specifické znaky a teritoria. Na rozdíl od šelem, mezi vysokou pernatou zvěř patří tetřev hlušec, jehož tokaniště je akustickým zážitkem, tetřívek obecný, jerábek lesní, bažant obecný – v mnoha oblastech chovaný i uměle – a vzácné druhy jako labuť, drop velký a majestátní orel skalní. Všichni tito ptáci vyžadují specifické biotopy a jejich ochrana je klíčová pro zachování biodiverzity. Zatímco výše zmíněné druhy patří do kategorie vysoké zvěře, všechny ostatní jsou řazeny mezi zvěř nízkou.

Zajímavost: Rozdíl mezi vysokou a nízkou zvěří je historicky podmíněn a souvisí s loveckými tradicemi. Vysoká zvěř se tradičně lovila s pomocí loveckých psů, zatímco lov nízké zvěře se opíral o jiné techniky. Dnes má toto rozdělení spíše historický význam, i když stále slouží jako užitečná klasifikace v oblasti myslivosti a ochrany přírody.

Tip pro cestovatele: Při návštěvě českých lesů a hor se můžete setkat s některými druhy vysoké zvěře. Je však důležité dodržovat základní pravidla bezpečného chování v přírodě a udržovat dostatečný odstup od divokých zvířat.

Jak zvýšit snůšku vajec?

Zvýšení snůšky vajec závisí na několika faktorech, které je potřeba pečlivě sledovat, zvláště na cestách či v odlehlých oblastech.

Denní světlo: To je klíčové. 12-14 hodin světla denně je ideální. Na cestách s omezeným přístupem ke slunečnímu svitu je potřeba použít umělé osvětlení – ideálně LED žárovky s teplým světlem, které šetří energii. Délku osvětlení je možné regulovat časovačem. Využijte i rozptýlené světlo – umístění kurníku u jasné, ale ne přímo osvětlené stěny může pomoci.

Teplota: Mráz je nepřítel snůšky. V zimních podmínkách, např. při kempování v horách, je nezbytné zajistit slepicím dostatečné teplo. K tomu může posloužit kvalitní izolace kurníku, dodatečné zdroje tepla jako infračervené lampy (s bezpečnou vzdáleností) a dostatek suché podestýlky. Nepodceňujte větrnou ochranu.

Voda: Dostatek čerstvé, nezamrzlé vody je kritický. V zimě, v horských oblastech, může zmrznout i ve speciálních napáječkách. Je dobré používat napáječky s ohřevem, nebo vodu pravidelně kontrolovat a v případě potřeby ji nahradit teplou. Voda by měla být vždy dostupná, i v noci.

Další tipy pro zkušené cestovatele:

  • Kvalitní krmivo: Na cestách se zaměřte na krmivo s vysokým obsahem bílkovin a vápníku. Připravte si dostatečné zásoby.
  • Stres: Minimalizujte stres slepic. Klidné prostředí a pravidelná péče jsou nezbytné.
  • Zdraví: Pravidelná kontrola zdravotního stavu slepic je důležitá. Na cestách to může být náročnější, proto vždy mějte po ruce základní lékárničku pro drůbež.

Pozor na predátory: V odlehlých oblastech může být bezpečnost slepic ohrožena. Zajistěte bezpečný a dobře chráněný kurník.

Co je to černá zvěř?

Termín „černá zvěř“ používají myslivci pro divočáka (Sus scrofa), ikonického obyvatele evropských lesů a polí. Jeho tmavá, hustá srst, která se pohybuje od tmavě šedé přes hnědou až po černou, dala tomuto zvířeti jméno. Tato barva skvěle maskuje divočáky v podrostu, což jim umožňuje úspěšný lov a vyhýbání se predátorům. Zajímavé je, že mláďata – selata, letošáci či markazíni – mají hnědou srst s charakteristickými světlými pruhy, které jim poskytují kamufláž v travnatých porostech. Tato mimikry je klíčová pro jejich přežití v prvních měsících života. Setkání s divočáky je častější, než si mnoho lidí myslí, a to nejen v hlubokých lesích, ale i v blízkosti lidských sídel, kde se nebojácně vydávají na pole a louky za potravou. Jejich všudypřítomnost je důkazem jejich adaptabilitě a schopnosti přežít v různých prostředích. Divičí populace se liší v závislosti na regionu a dostupnosti potravy; v některých oblastech jsou divočáci skutečnou hrozbou pro zemědělství.

V mnoha kulturách, od starověkého Říma po současnost, je divočák symbolem síly, divokosti a lovu. Jeho maso je ceněnou pochoutkou a je součástí mnoha tradičních jídel. Nicméně je důležité si uvědomit, že se jedná o divoké zvíře, které může být nebezpečné, zvláště pokud je zaskočeno nebo cítí ohrožení. Kontakt s divočákem by se proto měl vždy vyhýbat.

Scroll to Top