Ochrana ohrožených druhů je při cestování po České republice důležitá. Mnoho zvířat je na pokraji vyhynutí a setkání s nimi je vzácným zážitkem, ale pozorujeme je s respektem a na dálku.
Silně ohrožené druhy:
- Páchník hnědý: Tento brouk je citlivý na znečištění a úbytek starých stromů. Jeho výskyt signalizuje zdravý lesní ekosystém. Při turistice v lesích, všímejte si starých pařezů a doupných stromů, jeho potenciální biotop.
- Škeble rybničná: Tento měkkýš vyžaduje čistou vodu s dostatkem kyslíku. Jeho přítomnost indikuje zdravý vodní ekosystém. Pokud ji spatříte, snažte se nerušit její prostředí.
Ohrožení obratlovci:
- Bekasina otavní: Tento pták hnízdí v mokřadech. Je velmi plachá, a proto je její pozorování vzácné a vyžaduje trpělivost a ticho.
- Čáp černý: Velmi plachý pták, obývá staré lesy s blízkostí vodních ploch. Jeho hnízda nikdy nerušte.
- Čolek horský: Tento obojživelník žije v horských potocích a tůňkách. Chraňte jeho životní prostředí a vyhýbejte se znečištění vodních zdrojů.
- Chřástal kropenatý: Žije skrytě v rákosí a mokřadech. Jeho spatření je výjimečné. Dodržujte klid v okolí mokřadních biotopů.
- Kavka obecná: Ačkoliv se zdá být běžná, její populace klesá. Je důležitá pro ekosystém.
Další ohrožené druhy:
- Batolec: Tento motýl je indikátorem čistého prostředí. Jeho ochrana vyžaduje zachování jeho životního prostoru.
- Čmelák: Důležitý opylovač, jehož populace klesá kvůli používání pesticidů a ztrátě biodiverzity. Chraňte květiny a rostliny, které jsou pro něj zdrojem potravy.
- Koroptev polní: Tento pták je ohrožen intenzivním zemědělstvím. Jeho pozorování je vzácné.
- Krkavec velký: Ačkoli je silný, jeho populace je ovlivněna ztrátou biotopů a otravami.
- Veverka obecná: I když je běžná, její počty klesají kvůli nemocem a úbytku vhodných stanovišť.
Důležité upozornění: Při setkání s těmito zvířaty dodržujte bezpečnou vzdálenost a nerušte jejich přirozené prostředí.
Jak funguje Cites?
CITES? To je v podstatě globální síť hlídačů ohrožených zvířat a rostlin. V každé zemi sedí odborníci, co mapujou, kolik jich ještě zbylo v divočině a jak se jim daří. Kromě sčítání sledují i legální i nelegální obchod – představte si to jako mezinárodní policejní akci, ale namísto zlodějů aut chytá pašeráky vzácných papoušků nebo rohových nosorožců. Když se chystáte na trek do džungle, nebo třeba na safari, je dobré vědět, že CITES chrání i druhy, které tam potkáte. Informace o tom, zda je daný druh chráněn a jaké jsou s tím spojené restrikce (dovoz, vývoz, prodej suvenýrů), byste měli znát předem, abyste se vyhnuli nepříjemnostem a pokutám. Myslete na to, že i zdánlivě neškodný suvenýr může být vyroben z chráněné rostliny nebo živočicha. Před cestou se proto informujte na webových stránkách CITES nebo u místních úřadů.
Jak získat CITES?
Chceš CITES? Nejdřív si zajistíš vývozní povolení CITES z té země, odkud danou věc vezeš – to je klíčové! Bez něj ani nemůžeš začít s žádostí o dovoz. Pak už jen vyplníš elektronickou žádost přes Registr CITES. Mysli na to, že celý proces trvá, takže si s tím nech čas, ideálně s rezervou několika týdnů, třeba i měsíců, v závislosti na druhu zboží a zúčastněných zemích. Doporučuju si dopředu ověřit veškeré požadavky na dokumentaci a kontaktovat úřady pro přesnější informace a případné specifické požadavky, protože každý případ je trochu jiný. Příprava je u takových věcí naprosto klíčová, ať už se jedná o vzácnou rostlinu z expedice do Amazonie, nebo o suvenýr z exotické dovolené. Neznalost zákona neomlouvá, tak to ber vážně!
Která zvířata jsou na pokraji vyhynutí?
Na pokraji vyhynutí je bohužel mnoho druhů, ale mezi nejohroženější patří například severní bílý nosorožec (Ceratotherium simum cottoni). Zůstalo jich jen několik jedinců, žijících pod přísnou ochranou v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v Keni. Šance na záchranu druhu jsou velmi malé, a spoléhá se především na technologie asistované reprodukce. Dalším kriticky ohroženým druhem je severní lemur (Eulemur flavifrons) z Madagaskaru, jehož populace trpí ztrátou přirozeného prostředí. V jihovýchodním Rusku a Číně se nachází kriticky ohrožený levhart mandžuský (Panthera pardus orientalis), oběť pytláctví a fragmentace svého životního prostoru. Také horská gorila (Gorilla beringei beringei) v Ugandě, Rwandě a Kongu je na pokraji vyhynutí, ohrožena je především pytláctvím a ztrátou lesů. A konečně, ara kaninda (Ara macao), i když celosvětově ještě není vyhynulá, v Bolívii se nachází na seznamu kriticky ohrožených ptáků, hlavní příčinou je ničení jejich přirozeného prostředí a ilegální obchod s ptáky.
Pro všechny tyto druhy je klíčová ochrana jejich přirozeného prostředí, boj proti pytláctví a podpora programů na ochranu a záchranu v zajetí. Při cestování do oblastí výskytu těchto zvířat je proto důležité být zodpovědný turista a podporovat místní iniciativy zaměřené na ochranu přírody. Například, v Keni je možnost navštívit Ol Pejeta Conservancy a přispět tak na ochranu severního bílého nosorožce.
Jaké zvíře je ohrožené?
V České republice se setkáte s několika ohroženými druhy savců. Vydra říční (Lutra lutra) je silně ohrožená a její výskyt signalizuje čistou vodu, takže její spatření je vzácným zážitkem, často v okolí řek a rybníků. Bělozubka bělobřichá (Crocidura leucodon) a plch velký (Glis glis) jsou zařazeny mezi ohrožené druhy. Plcha velkého můžete zkusit zahlédnout v lesích s dostatkem starých stromů, ale je to náročné. Veverka obecná (Sciurus vulgaris), ačkoliv běžnější, je rovněž ohrožená, a to především ztrátou přirozeného prostředí. Při turistice v lesích dávejte pozor, abyste nerušili jejich životní prostor.
Co je ohrožený druh?
Ohrožené druhy – to jsou ti tichí hrdinové, kteří se s námi dělí o naši planetu, a přesto jim hrozí úplné zmizení. Během svých cest jsem je potkával po celém světě – od majestátních tygrů sumaterských bojujících o poslední zbytky pralesa, až po drobné květiny v andských horách, decimové znečištěním ovzduší. Ztráta jejich přirozeného prostředí je jako vytržení srdce z těla ekosystému. Představte si to – zmizí-li opylovači, zmizí i jejich závislé rostliny, a tím i zvířata, která se na nich živí. Je to dominový efekt. A to nemluvě o nebezpečném vlivu klimatické změny, která narušuje jejich přirozený řád. Zavlečené druhy pak fungují jako invazivní armády, obsazující území původních obyvatel a vytláčejí je. Zachování biodiverzity je klíčové. Každý druh, ať už sebemenší, hraje svou nenahraditelnou roli v složitém mechanismu života na Zemi. Je to síť vzájemných závislostí, které musíme chránit, chceme-li zachovat naši planetu pro budoucí generace. Myslete na to, co každý z nás může udělat – ať už je to podpora ochranářských organizací, omezení spotřeby nebo jenom šíření povědomí. Každý malý krok se počítá.
Například, v Amazonii jsem viděl na vlastní oči, jak kácení lesů ničí domovy pro stovky ohrožených druhů. A na Galapágách jsem se setkal s úsilím vědců a ochránců, kteří se snaží zachránit jedinečnou faunu před invazivními druhy. Všechny tyto zkušenosti zdůrazňují křehkost ekosystémů a naléhavost ochrany ohrožených druhů.
Co dělat když najdu uhynulé zvíře?
Na mrtvé zvíře v terénu rozhodně nesahátej holýma rukama! Použij jednorázové rukavice, ideálně i ochranu očí a úst. Nevíš, na co zvíře uhynulo a jaké bakterie nebo parazity by mohlo nést. Riziko infekce je reálné.
Mrtvé zvíře je potřeba bezpečně zabalit do nepropustného pytle – igelitový stačí. Důležité je zabránit rozkladu a šíření případných patogenů. Zapiš si místo nálezu a pokus se zvíře co nejlépe zdokumentovat – foto, GPS souřadnice. Tato informace může být cenná pro veterinární ústav nebo pro ochranu přírody.
Státní veterinární ústav není jediná možnost. Pokud se jedná o běžného savce (kromě velkých šelem), a je v odlehlé oblasti, můžeš ho z důvodu praktické likvidace zahrabat hluboko do země, v dostatečné vzdálenosti od zdrojů pitné vody. Při větším zvířeti nebo v blízkosti osídlení je však nutné kontaktovat příslušné úřady, jako je například krajská veterinární správa.
Druh zvířete je důležitý údaj. Nález vzácných nebo chráněných druhů je nutno oznámit příslušné orgány ochrany přírody.
Co znamená zkratka CITES?
CITES, to je zkratka, kterou by měl znát každý cestovatel s kouskem dobrodružství v krvi. Označuje Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. V praxi to znamená, že se při cestách po světě nesmíte bez potřebných dokumentů dotknout čehokoli, co by mohlo být ohroženým druhem. A věřte mi, že takových druhů je překvapivě mnoho!
Nejedná se jen o slony a nosorožce, ale i o mnohé menší druhy. Například:
- Ptáci: Mnoho druhů papoušků, sokolů a dalších ptáků je chráněno CITES.
- Plazi: Obchod s některými druhy želv, hadů a ještěrů je striktně regulován.
- Rostliny: Od orchidejí po vzácné druhy dřeva – i zde platí přísná pravidla.
Porušení úmluvy CITES má vážné důsledky, od vysokých pokut až po vězení. Před cestou si proto vždy ověřte, zda si s sebou nevezmete něco zakázaného. A to se týká nejen živých zvířat a rostlin, ale i výrobků z nich, jako jsou například suvenýry z kůže, slonoviny nebo korálů.
Užitečný tip: Zkontrolujte si na webu CITES seznam ohrožených druhů a seznam povolení pro obchod s nimi. Není to jen otázka zákona, ale i odpovědnosti za ochranu naší planety.
- Před cestou si vždy pečlivě prostudujte relevantní informace o CITES.
- Kupujte suvenýry pouze u prověřených prodejců.
- V případě pochybností se obraťte na místní úřady.
Jaká zvířata vyhynula?
Vyhynutí zvířat je tragická, ale poučná kapitola historie naší planety. Ztráta druhu má dalekosáhlé důsledky pro ekosystémy, a proto je důležité si tyto příběhy připomínat. Mezi nejznámější vyhynulé druhy patří například:
- Alka velká (Pinguinus impennis): Tento nelétavý pták, připomínající tučňáka, obýval severní Atlantik. Jeho osud je smutným příkladem lidské chamtivosti – byl loven pro maso, tuk a peří až do úplného vyhubení v 19. století. Během mých cest po Islandu jsem si uvědomil, jak křehká může být rovnováha v přírodě, a alka velká je silným mementem.
- Antilopa modrá (Philantomba monticola): Tento krásný savec, s nádhernou modrošedou srstí, obýval tropické lesy západní Afriky. Vyhynutí je připisováno ztrátě přirozeného prostředí a lovu. Setkal jsem se s podobnými druhy v Keni, a srovnání s fotografií modré antilopy jen podtrhuje nenapravitelnou ztrátu.
- Delfínovec čínský (Lipotes vexillifer): Takzvaný čínský říční delfín, obývající řeku Jang-c’-ťiang, je příkladem, jak lidská činnost, jako znečištění a regulace toku řeky, může vést k vyhynutí. Pamatuji si, jak jsem se plavil po Mekongu a viděl tamní bohatý život. Kontrast s osudným příběhem delfínovce je zarážející.
- Dronte mauricijský (Raphus cucullatus): Slavný Dodo, symbol vyhynutí. Tento nelétavý pták z ostrova Maurício byl vyhuben v 17. století po příjezdu Evropanů, kteří jej lovili pro maso a ničili jeho stanoviště. Jeho příběh je varováním před invazivními druhy a neudržitelným využíváním zdrojů. Byl jsem na Mauriciu, kde jsem viděl rekonstrukce Doda v muzeích a cítil jsem tíhu zodpovědnosti za zachování biodiverzity.
- Klokan Greyův (Macropus greyi): Tento druh klokana z Austrálie vyhynul na konci 19. století, pravděpodobně v důsledku lovu a ničení jeho prostředí. Při svých cestách po Austrálii jsem viděl, jak ochrana ohrožených druhů funguje v praxi, a chápu, že v případě klokana Greyho už bylo pozdě.
Seznam vyhynulých zvířat je bohužel mnohem delší. Je důležité si uvědomit naši zodpovědnost za ochranu biodiverzity a předcházet dalším tragickým ztrátám.
Kolik je v ČR ohrožených druhů?
Červený seznam bezobratlých České republiky? To je pořádná kniha! Uvádí tam 6 436 ohrožených druhů. Představte si tu rozmanitost – od drobných brouků po nádherné motýly, každý s vlastním příběhem. A to je jenom to, co už víme.
Je důležité si uvědomit, že se situace neustále mění. Některé druhy už bohužel vyhynuly, a to i od vydání seznamu.
Myslete na to, když budete příště prozkoumávat českou krajinu. Každý detail, každá louka, každý les je domovem neuvěřitelného množství života.
Zde pár příkladů ohrožených druhů, na které byste mohli narazit (a které byste si měli chránit!):
- Apollo (Parnassius apollo): Nádherný motýl s bílými křídly a černými skvrnami.
- Žluťásek barvoměnný (Colias myrmidone): Další krásný motýl, jehož populace klesají.
- Včely samotářky: Nesmírně důležité opylovače, kterým hrozí vyhynutí kvůli ztrátě biotopů.
Ochrana těchto druhů není jen otázkou ochrany přírody, ale i našeho vlastního přežití.
Kteří ptáci patří mezi nejvíce ohrožené polní druhy?
Mezi nejvíce ohroženými polními ptáky patří druhy, s nimiž jsem se setkal během svých cest po desítkách zemí. Bekasina otavní (Gallinago gallinago), jejíž tichý let a charakteristický zvuk jsem slyšel na mokřadech od Skotska až po Sibiř, je dnes kriticky ohrožena intenzivním zemědělstvím. Podobně i bělořit šedý (Oenanthe oenanthe), symbol dlouhých migrací, trpí ztrátou hnízdišť. Čáp černý (Ciconia nigra), majestátní pták, jehož jsem spatřil v hlubokých lesích Karpat, je ohrožen ztrátou starých stromů. Čírka modrá (Anas querquedula), nenápadná kachnička, závislá na zachovalých mokřadech, je stále vzácnější. Datlík tříprstý (Picoides tridactylus), specialista na odumírající stromy, trpí fragmentací lesů. Drozd cvrčala (Turdus iliacus), s jeho krásným zpěvem, který jsem slyšel v severských lesích, se potýká s klimatickými změnami. Dřemlík tundrový (Falco columbarius), dravec s úžasnou rychlostí, je citlivý na změny v potravní nabídce. A konečně, dudek chocholatý (Upupa epops), jehož exotický vzhled a zvuk jsem pozoroval v jižní Evropě i Asii, je ohrožen používáním pesticidů.
Ztráta biotopů, intenzivní zemědělství a používání pesticidů patří mezi hlavní příčiny úbytku těchto druhů. Ochrana těchto ptáků vyžaduje komplexní přístup, zahrnující ochranu mokřadů, lesů a pastvin, omezení používání chemikálií a podporu ekologického zemědělství.
Kolik stojí CITES?
Cena CITES závisí na konkrétní situaci. Základní poplatek za žádost o povolení k dovozu je 1000 Kč. Může se však lišit v závislosti na druhu zvířete či rostliny a počtu exemplářů. Doporučuji důkladně prostudovat nařízení Ministerstva životního prostředí, kde najdete detailní ceník a informace o vyřizovacích lhůtách. Nepodceňujte potřebnou dokumentaci – chybějící dokumenty mohou prodloužit proces a vést k dodatečným výdajům. Nezapomínejte, že kromě poplatků za povolení se mohou objevit i další náklady spojené s přepravou, pojištěním a celním odbavením. Dobrá příprava je klíčem k hladkému průběhu celého procesu. Informace o povolení CITES vám poskytne i místní úřad ochrany přírody.
Které želvy se musí registrovat?
Registrovat se musí želvy uvedené v příloze CITES, s nimiž se setkáte spíše v zajetí než ve volné přírodě. To zahrnuje tyto druhy, jejichž držení vyžaduje patřičnou dokumentaci:
- Testudo hermanni (želva zelenavá): Nádherná středomořská želva, která se vyznačuje variabilitou zbarvení. Její populace jsou ohroženy ztrátou biotopů a sběrem pro obchod s domácími mazlíčky. Nepodceňujte péči o ni – vyžaduje specifické podmínky pro zdravý život.
- Testudo marginata (želva vroubená): Větší druh s výrazným vroubkováním na krunýři. Její domov je v jižním Řecku a Itálii. Podobně jako předchozí druh, je ohrožena ničením přirozeného prostředí.
- Testudo graeca (želva žlutohnědá): Rozšířená v oblasti Středomoří, charakteristická žlutými skvrnami na krunýři. Existuje několik poddruhů, lišících se v detailech vzhledu a rozšíření.
- Geochelone radiata (želva paprščitá): Pochází z Madagaskaru, její nádherný krunýř s paprsčitým vzorem je bohužel cílem pytláků. Je kriticky ohrožena vyhynutím.
- Malocochersus tornieri (želva skalní): Unikátní druh žijící na skalnatých svazích Tanzánie. Její zvláštní vzhled a způsob života z ní dělají fascinující, ale zároveň velmi náročného chovance.
- Testudo kleinmanni (želva egyptská): Nejmenší evropská suchozemská želva. Její populace se nacházejí v Severní Africe a jsou velmi zranitelné.
Důležité: Než si pořídíte jakoukoli želvu, důkladně si prostudujte její nároky na péči a ověřte si, zda máte dostatek znalostí a prostoru pro její chov. Nedodržení zákonů o ochraně ohrožených druhů může vést k vysokým pokutám.
Co ohrožuje ptáky?
Ohrožení ptactva je komplexní problematika, s níž jsem se během svých cest po světě setkal opakovaně. Největší hrozbou jsou bohužel samotní lidé.
Predátoři: Ano, draví ptáci představují nebezpečí, ale jejich vliv je přirozený a v rámci ekosystému vyvážený. Mnohem větší hrozbu představují invazivní druhy ptáků, které narušují přirozenou rovnováhu.
Chov v zajetí: Ilustrativní příklad je nelegální obchod s ohroženými druhy. Poptávka po atraktivních ptácích pro soukromé sbírky vede k vybíjení populací v divočině.
Vyrušování lidmi: Tato hrozba je obzvlášť nebezpečná v období hnízdění. Hluk, lidská přítomnost blízko hnízd vede k opuštění snůšky a k úhynu mláďat. Zde bych zdůraznil nutnost respektování klidných zón a dodržování pravidel chování v chráněných oblastech.
Náhodné zabití: Dopravní nehody, sítě a další lidské aktivity představují významné riziko. Množství ptáků zahyne na silnicích, zaplete se do drátů a sítí. Zvláště nebezpečné jsou dlouhé, neoznačené sítě používané v zemědělství.
Nemoci: Ptáci jsou náchylní k různým onemocněním. Zde bych vyzdvihl botulismus, západonilskou horečku a ptačí choleru. Zvláště nebezpečná je ptačí chřipka, jejíž šíření je nejvíce ovlivněno obchodem s drůbeží, nikoliv tažnými ptáky.
Další faktory: K dalším hrozbám patří ztráta přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti (odlesňování, urbanizace), znečištění životního prostředí (pesticidy, toxické látky) a změna klimatu.
- Ztráta biotopů
- Znečištění ovzduší a vody
- Klima změny
Ochrana ptactva vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje ochranu přirozeného prostředí, regulaci obchodu s ohroženými druhy, vzdělávání veřejnosti a mezinárodní spolupráci.
Kolik stojí čipování želvy?
Čipování vaší suchozemské želvy? Cena se pohybuje od 1000 do 2300 Kč, ovlivněna věkem želvy, typem čipu, nutnou manipulací v teráriu a samozřejmě druhem. Zkušenosti z desítek zemí mi ukazují, že tento postup je standardní a velmi důležitý pro ochranu těchto fascinujících plazů.
Na co se připravit:
- Věk želvy: Mláďata vyžadují jemnější přístup a cena se může mírně lišit.
- Typ čipu: Existují různé typy čipů, lišící se velikostí, technologií a trvanlivostí. Rozhodně se informujte u veterináře.
- Terárium: Složitější manipulace v teráriu, zejména u velkých a plachých želv, může prodloužit dobu zákroku a navýšit cenu.
- Druh želvy: Některé druhy jsou citlivější a vyžadují specializovaný přístup.
Jednou zaregistrovaná čipovaná želvička už Vám ušetří další papírování s úřady. V mnoha zemích je čipování dokonce povinné a výrazně usnadňuje identifikaci ztracených či ukradených zvířat.
Tip: Před čipováním si ověřte, zda veterinář má zkušenosti s čipováním plazů. Dobrý veterinář vám poskytne veškeré potřebné informace a zajistí bezpečný a šetrný zákrok.
Co je cites 2?
CITES II? To je pro nás, co rádi vyrážíme do přírody, fakt důležitá věc! Zahrnuje zhruba 4 000 druhů zvířat a 25 000 druhů rostlin, kterým hrozí nebezpečí, pokud se mezinárodní obchod s nimi nebude regulovat. Představte si, že byste chtěli přivézt z dovolené v exotické zemi nějakou suvenýr – dřevo, šperky z exotických materiálů, nebo třeba i nějakou sušenou rostlinu. Můžete se tak nechtěně dopustit přestupku.
Proč je to pro turisty důležité?
- Ochrana ohrožených druhů: CITES II chrání druhy, které by se mohly dostat do nebezpečí, pokud by jejich obchod nebyl řízen. To znamená, že je potřeba si dávat pozor na to, co si kupujete a co si vozíte domů z cest.
- Zaměnitelné druhy: Seznam zahrnuje i druhy, které se snadno zamění za exempláře z CITES I (kriticky ohrožené druhy). Chyba se může stát snadno a následky jsou nepříjemné. Proto je vždycky lepší se informovat předem.
- Pokuty: Nevědomost neomlouvá. Za porušení CITES hrozí vysoké pokuty.
Tipy pro turisty:
- Před cestou si zjistěte, které druhy jsou chráněny v zemi, kterou navštěvujete.
- Nekupujte suvenýry z ohrožených druhů zvířat a rostlin.
- Pokud si nejste jisti, zda je daný výrobek legální, raději si ho nekupujte.
- Před návratem domů si ověřte, zda si můžete daný předmět legálně přivézt do České republiky.
Je to o zodpovědnosti a respektu k přírodě. Chraňme ji společně!
Kolik stojí známka v Česku?
Cena dálniční známky v Česku je pevně stanovena vládním nařízením a liší se podle platnosti. Aktuálně stojí roční známka 2 300 Kč, měsíční 430 Kč, desetidenní 270 Kč a jednodenní 200 Kč. Od 1. ledna 2025 dochází k mírnému zdražení: roční na 2 440 Kč, měsíční na 460 Kč, desetidenní na 290 Kč a jednodenní na 210 Kč. V porovnání s jinými evropskými zeměmi, kde se ceny dálničních poplatků často počítají podle ujeté vzdálenosti (např. Rakousko, Itálie) nebo se používají mýtné brány (např. Francie, Španělsko), je český systém relativně jednoduchý a předvídatelný. Koupit známku lze online, na poštách, čerpacích stanicích a dalších prodejních místech. Nezaplacená dálniční známka se trestá vysokou pokutou. Doporučuji si ji pořídit ještě před vjezdem na dálnici. Pro srovnání, roční známka v sousedním Slovensku se pohybuje v podobné cenové relaci, zatímco v Německu je systém mýtného pro osobní automobily spíše komplikovanější a dražší. Vždy si před cestou ověřte aktuální ceny a pravidla platná v dané zemi.
Co je zkratka idem?
Zkratka idem (zkráceně id.) je latinské slovo znamenající „na stejném místě“. Používá se v poznámkách pod čarou, bibliografických citacích a vědeckých odkazech, když odkazujete na zdroj již citovaný v předchozí poznámce nebo položce. Užitečné je to hlavně při cestování, když si děláte poznámky k navštíveným místům – ušetříte místo a čas. Místo opakování celého odkazu na památku, muzeum nebo hotel, stačí napsat id., čímž se odkazujete na předchozí položku. Prakticky to znamená, že pokud chcete opakovaně citovat stejný zdroj, nemusíte ho znovu vypisovat. Podobně se používá i zkratka ibidem (ib.), která má podobný význam, ale je méně častá. V právních citacích je běžnější id.
Tip pro cestovatele: Při cestování si dělejte podrobné poznámky s odkazy. Idem vám pomůže udržet si přehled a zároveň ušetří místo v zápisníku. Můžete si tak zaznamenat například: „Národní muzeum – vstupné 150 Kč, otevírací doba 9:00-17:00, id. – prohlídka trvala 2 hodiny.“ V dalším zápisu se pak na stejný zdroj odkážete už jen pomocí id.
Co nesmi jíst želvy?
Želvy, ty fascinující plazy, s nimiž jsem se setkal na všech koutech světa, mají specifické potřeby, co se týče stravy. A právě vápník hraje klíčovou roli v jejich zdraví, o čemž jsem se přesvědčil na vlastní kůži během svých cest po tropických ostrovech i suchých pouštích. Nedostatek vápníku se projevuje na jejich krunáři a kostech, a to se projeví i na jejich pohyblivosti. Zapamatujte si tedy, že některé potraviny, ačkoliv je želvy ochotně konzumují, jim vápník příliš nedodají.
Nevyhovující zdroje vápníku: Rajčata, broskve, salát, okurky, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banány a švestky. Tyto potraviny sice mohou být součástí pestré stravy, ale vždy je nutné je poprášit kvalitním doplňkem vápníku. Nikdy by neměly tvořit hlavní zdroj výživy. Myslete na to, že i když jste na exotické dovolené a máte přístup k čerstvému ovoci a zelenině, zdraví vaší želvy je na prvním místě. Vždy raději volte bezpečnější variantu.
Na svých cestách jsem pozoroval, jak se přístup k chovu želv liší v různých částech světa. Zatímco v některých oblastech se želvy krmí převážně speciálními krmnými směsmi, jinde se spoléhají na lokální zdroje. Nicméně, princip dodávání dostatečného množství vápníku zůstává univerzální a klíčový pro zdraví těchto úžasných zvířat. Z vlastní zkušenosti vím, že prevence je vždy lepší než léčba.
Co je 14 2?
14. února? To je samozřejmě Svatý Valentýn, svátek zamilovaných, slavený po celém světě, ale s odlišnými zvyky. V anglosaských zemích, kde má tento svátek nejhlubší kořeny, se tradičně vyměňují dárky, květiny a sladkosti, především v podobě čokoládových bonboniérek. Nevyhnutelnou součástí jsou valentýnské pohlednice s klasickým symbolem – srdcem.
Můj tip pro cestovatele: Pokud se ocitnete 14. února v zahraničí, nezapomeňte na místní zvyklosti. Například v Japonsku ženy darují čokoládu mužům, zatímco o měsíc později muži oplácejí ženám.
Zajímavostí je i samotný původ Valentýna. Existuje několik teorií, ale nejrozšířenější spojuje svátek s křesťanským mučedníkem Valentýnem, který žil v 3. století našeho letopočtu. Jeho přesný životní příběh však zůstává zahalen tajemstvím.
A co vyzkoušet něco netradičního?
- Romantická večeře v neobvyklé restauraci: Vyhněte se přeplněným a drahým restauracím a vydejte se na dobrodružství do neobvyklého podniku.
- Výlet do přírody: Procházka v parku, výlet na hory, nebo piknik v krásné krajině – romantika nemusí být vždycky drahá.
- Darujte zážitek: Místo materiálních dárků zvolte zážitek, například kurz vaření, víkendový pobyt, nebo koncert oblíbené kapely.
Nezáleží na tom, jak Valentýna oslavíte, hlavní je strávit ho s lidmi, které máte rádi.