Jaké předměty se nesmí do letiště provést?

Letěl jsem po světě už tolikrát, že bych vám mohl vypsat letištní předpisy z paměti. Základní pravidlo? Zapamatujte si, že v zavazadlech se nesmí nacházet magnetické materiály, zařízení na paralyzování (tedy tasery, paralyzéry atd.), radioaktivní látky, jedovaté a toxické látky, stlačené a zkapalněné plyny, hořlavé látky (ať už kapaliny, pevné látky, nebo i snadno vznítitelné předměty), a korozívní a žíravé látky. To je jasné, že? To je ale jen špička ledovce. Vždycky si ověřte aktuální předpisy konkrétní letecké společnosti a země, do které letíte, protože pravidla se mohou lišit. Například, co se týče množství tekutin v příručním zavazadle, to je extrémně důležité. Malé lahvičky s kosmetikou? Ano, ale do průhledného ziplock sáčku a v omezeném množství. A nezapomeňte, že i zdánlivě neškodné předměty, jako jsou například větší baterky, mohou být problematické. Prostě – raději se zeptejte na letišti, než abyste se na něj kvůli zapomenutému předmětu v kufru museli vrátit. Lepší předcházet problémům, než je řešit!

Jaké věci se nesmí přepravovat v příručním zavazadle?

Balíte se na cestu a nevíte, co všechno vám letecká společnost v příručním zavazadle nedovolí? Je to docela oříšek, ale s trochou zkušeností se to dá zvládnout. Zapamatujte si základní pravidlo: tekutiny v příručním zavazadle pouze v lahvičkách do 100 ml a celkem maximálně 1 litr (obvykle 10 lahviček po 100 ml na osobu). To se týká všeho – od vody a džusů přes krémy a šampony až po parfém. Malé cestovní balení je tedy klíčové! Nepodceňujte to, protože kontrola je opravdu důkladná.

Další věc, na kterou si dejte pozor, jsou ostré předměty. Žádné nůžky, ani ty malé manikúrní, ani žádné nože, ať už jsou jakkoli malé. Věřte mi, že to opravdu kontrolují a i ten nejmenší kapesní nožík vám seberou. Stejně tak se rozlučte s pletacími jehlicemi a háčky. I zdánlivě neškodné předměty mohou být bezpečnostním rizikem.

Injekční jehly jsou samozřejmě taky zapovězeny, pokud nemáte od lékaře potvrzení o jejich nezbytnosti pro cestu. A co takový špunták? Ano, i ten patří mezi zakázané předměty. Zní to možná bláznivě, ale pravidla jsou pravidla.

Tip pro zkušené cestovatele: všechny tekutiny zabalte do průhledného zip-lock sáčku, abyste urychlili kontrolu a nemuseli vše vybalovat. Ušetří vám to čas a nervy. A ještě jedna rada: vždy si před cestou ověřte přesná pravidla u vaší letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit.

Co se nesmí brát do příručního zavazadla?

Co se nesmí do příručního zavazadla? Z vlastní zkušenosti z desítek zemí vím, že seznam zakázaných věcí je poměrně univerzální, i když detaily se mohou lišit. Obecně platí absolutní zákaz přepravy magnetických látek, výbušnin a zbraní všech druhů – to je naprostý základ. Mnoho problémů způsobují i jedovaté a toxické látky, které jsou často nečekaně v běžných věcech (např. některé léky nebo kosmetika). Zapomínat nesmíme ani na hořlavé kapaliny, pevné látky a plyny – líh, spreje, zapalovače… to vše patří do odbaveného zavazadla. Stejně tak radioaktivní materiály a oxidační látky. Mimořádně důležité je si uvědomit, že “lehce hořlavé” neznamená “bezpečné” – i zdánlivě nevinné věci mohou způsobit incidenty. Doporučuji si před odletem vždy důkladně zkontrolovat aktuální předpisy letecké společnosti a příslušného letiště, protože i drobné odchylky mohou vést k nepříjemným komplikacím. Není to jen o bezpečnosti, ale i o hladkém průběhu cesty.

Jaké předměty jsou zakázány v příručním zavazadle?

Balíte se na cestu a nevíte, co všechno vám letecké společnosti v příručním zavazadle zakážou? Základní pravidlo zní: vše, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu nebo ostatních pasažérů. To zahrnuje samozřejmě zjevné věci jako střelné zbraně a výbušniny, ale i spoustu dalších předmětů, které by vás mohly překvapit.

Samovyvažovací zařízení, jako jsou hoverboardy či Segwaye, patří mezi zakázaná. Zde je důležité sledovat aktuální pravidla, protože se mohou měnit v závislosti na letecké společnosti a zemi. Podobně je tomu i s omračujícími přístroji (tasery, paralyzéry) – ty jsou striktně zakázány.

Co se týče ostrých a špičatých předmětů, je zde nutná opatrnost. Nůž na máslo zřejmě nevadí, ale nůž s delší čepelí, nůžky, špendlíky, jehlice – to už ano. Stejně tak nářadí, které by mohlo být použito jako zbraň, je zakázáno. Myslete na to i při balení tupých předmětů, které by se daly použít k útoku (např. baseballová pálka).

Hořlavé a výbušné látky jsou samozřejmostí na seznamu zakázaných. To zahrnuje spreje, zapalovače (s výjimkou malých, pro osobní použití), ale i některé druhy kosmetických produktů. Vždy je dobré si předem zkontrolovat, zda váš produkt splňuje povolená kritéria. Stejně tak jsou zakázány chemické a toxické látky.

Pro přesné informace si vždy předem ověřte aktuální pravidla dané letecké společnosti a letiště. Lepší je být v tomto ohledu obezřetný a vyhnout se komplikacím na letišti. Vždy je jednodušší vzít si povolenou věc v odbaveném zavazadle než riskovat konfiskaci na letišti.

Co se neprovádí bezpečnostní kontrolou na letišti?

Na letištní bezpečnost se nedostanete s palnými zbraněmi, municí a pyrotechnikou, to je jasné. Zapomeněte i na nože všeho druhu – včetně kapesních a švýcarských armádních nožů, a to i na nebezpečné žiletky a náhradní žiletky k nim. Většina nástrojů taky patří do zavazadel v podpalubí, ne do příručního zavazadla – kdo by chtěl riskovat, že si jimi někdo ublíží? Je to přísně kontrolováno, a věřte mi, že se s nimi nebudou mazlit. Dobře si zkontrolujte obsah vašich tašek, abyste se vyhnuli zbytečným problémům a zdržení. Někdy dokonce i nůž na máslo může způsobit problémy, pokud je příliš ostrý. Lepší je vše, co by mohlo být považováno za potenciálně nebezpečné, nechat doma nebo v odbaveném zavazadle. Vždy je lepší se předem informovat na webových stránkách letecké společnosti nebo letiště o přesných pravidlech, protože se mohou lišit podle země a letecké společnosti. Nezapomeňte také na tekutiny – ty musí být v malých lahvičkách (max. 100 ml) v průhledném uzavíratelném sáčku.

Co se na letišti nekontroluje?

Co se na letišti *neprovádí*? No, to je trochu zavádějící otázka. Kontroly na letištích jsou komplexní a zaměřují se na bezpečnost. Ale co se *neprověřuje*? No, například to, co už prošlo bezpečnostní kontrolou a je v zavazadle, které bylo odbaveno. Ale to, co se na letišti *rozhodně* netoleruje a co vám zkomplikuje cestu, jsou předměty zakázané k přepravě.

A to zahrnuje především klasiku: nože, vidličky, nůžky a další předměty s ostrou hranou nebo špičkou. Přesněji řečeno, cokoliv, co by se dalo použít jako zbraň. Nejde jen o zjevné věci – i malé nůžtičky na nehty, pinzety či pilníky na nehty mohou skončit v koši. Záleží na jejich velikosti a ostrosti.

A nezapomínejte na tekutiny! Ty mají taky svá pravidla: objem max. 100 ml a vše musí být v uzavíratelném, průhledném sáčku. Vždycky si to důkladně zkontrolujte, abyste se vyhnuli problémům a zbytečnému čekání. Jinak si budete muset nechat nepovolené předměty doma nebo se s nimi rozloučit v odpadkovém koši. Je to pro vaši i bezpečnost ostatních pasažérů.

Takže, shrnuto: letiště neprověřují (nepodrobně) obsah již odbavených zavazadel, ale důkladně kontrolují příruční zavazadla právě s ohledem na výše zmíněné předměty a tekutiny. Před cestou si proto vždycky pečlivě projděte povolená a zakázaná zavazadla, abyste zbytečně neztratili čas a neměli nepříjemnosti. Na webu letiště, kde letíte, najdete detailní informace.

Co přesně se nesmí brát do letadla?

Co si rozhodně nemůžete vzít do letadla? To je otázka, na kterou by měl znát odpověď každý zkušený cestovatel. A věřte mi, nedostatek znalostí v této oblasti vám může pořádně zkomplikovat život na letišti. Zapamatujte si tedy: magnetické látky – silné magnety mohou narušit palubní elektroniku. Výbušniny a zbraně – to je naprostá samozřejmost, ale opakování je matka moudrosti. Jedovaté a toxické látky – včetně některých léků, které je nutné prokázat lékařským předpisem. Hořlavé kapaliny – lak na nehty, alkohol, lihoviny – to všechno patří do zavazadla v podpalubí. Hořlavé pevné látky – zápalky, zapalovače (většinou povoleny v příručním zavazadle, ale s omezením), některé druhy baterií. Radioaktivní materiály – to je snad jasné. Stlačené a zkapalněné plyny – spreje, plynové bombičky. Oxidační látky a organické peroxidy – vždycky zkontrolujte etikety na chemikáliích.

Důležité upozornění: Pravidla se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, z které a do které letíte. Vždy si proto před cestou ověřte aktuální předpisy na webových stránkách letecké společnosti nebo na webových stránkách příslušného letiště. Nepodceňujte to! Zbytečné problémy na letišti nikdo nechce.

Co skener na letišti nevidí?

Rentgenové skenery na letištích sice projdou většinou věcí, ale zdaleka ne vším. Alkohol a drogy se dají v malých množstvích snadno pro pašování zamaskovat – ať už v kosmetice, potravinách, či dokonce v těle. To je samozřejmě riskantní, ale stává se.

Zbraně a výbušniny – to je oblast, kde je detekce mnohem sofistikovanější, ale stále není dokonalá. Existují materiály s nízkou hustotou, které mohou proklouznout nepovšimnuty. Kromě toho, některé improvizované výbušniny jsou těžko detekovatelné.

A pak je tu problém s živými tvory. Malá zvířata, schovaná v zavazadlech, mají šanci proklouznout. Skener nedokáže rozpoznat živou tkáň od jiných organických materiálů s podobnou hustotou, zvláště když je zvíře v krabici nebo pytli.

  • Důležité je: Používání rentgenových skenerů je primárně zaměřeno na odhalení kovových předmětů a větších, hustých objektů.
  • Můj tip: Pokud máte pochybnosti o tom, zda je něco vhodné k přepravě v letadle, vždy je lepší se informovat u letecké společnosti předem.
  • Nepodceňujte bezpečnostní kontroly: Spolupracujte s personálem a dodržujte všechna pravidla.
  • Prohlédněte si pečlivě svůj zavazadlo: Před odletem si zkontrolujte, zda v něm nemáte nic, co by mohlo být považováno za potenciálně nebezpečné, aby se zabránilo zbytečným problémům.

Je dovoleno brát kondomy do letadla?

Kondomy si můžete vzít kamkoliv, na vlak, autobus, loď, prostě kamkoliv vaše dobrodružství zavede. Let je ale trochu specifický. Z osobní zkušenosti doporučuji je balit do příručního zavazadla. Ztráta zavazadla v podpalubí je nepříjemná sama o sobě, ale ztráta kondomů v zavazadle, které se ztratilo někde v báglu letecké společnosti, by byla katastrofa! Navíc, s příručním zavazadlem máte vždycky přehled o vašich věcech, což je v zahraničí k nezaplacení.

Praktická rada: Pokud cestujete do zemí s přísnějšími celními předpisy, je dobré mít kondomy v originálním balení. I když je to zbytečné papírování, ušetří vám to případné nepříjemnosti. Může to znít jako zbytečná opatrnost, ale věřte mi, zkušenost je drahá učitelka.

A ještě jeden tip: Mnoho leteckých společností nabízí na palubě malé balíčky s hygienickými potřebami, ale na kondomy se příliš nespoléhejte. Raději buďte připraveni a vezměte si vlastní zásobu.

Co vidí zaměstnanci letiště na skeneru?

Co přesně vidí pracovníci letiště na skeneru? Mnoho lidí si klade tuto otázku a odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Nejde o žádný zázrak, který by ukázal jen nahé tělo. Využívají se totiž různé technologie, a výsledek se liší.

Mikrovlnová technologie – tato metoda vytváří obraz těla na základě odrazu mikrovln. Výsledný obrázek je podobný stínu a neukazuje detaily, jako jsou například vnitřní orgány. Zobrazuje kontury těla a poměrně dobře odhaluje kovové předměty ukryté pod oblečením. Je to nejšetrnější metoda k lidskému zdraví.

Rentgenové skenery s technologií zpětného rozptylu (backscatter) – tato technologie využívá nízkopříkonové rentgenové záření, které se odráží od povrchu těla. Vytváří detailnější obraz než mikrovlnová technologie, ale stále nezobrazuje orgány. Ano, vidíte na něm kontury těla pod oblečením. Obraz je podobný rentgenovému snímku kosti, ale pouze povrchu těla. Mnoho letišť od této technologie upouští právě kvůli obavám o soukromí.

Rentgenové skenery s průchozím zářením (transmission) – tato metoda používá vyšší dávku rentgenového záření, které prochází celým tělem. Vzniká obraz podobný klasickému rentgenovému snímku. Je však méně používaná kvůli vyšší dávce záření a lepším alternativním technologiím.

Důležité je si uvědomit: Pracovníci letiště vidí pouze anonymizovaný obraz. Nejsou schopni identifikovat osobu na obrazovce a neukládají se žádné osobní údaje. Cílem je pouze zkontrolovat, zda se na těle nenacházejí zakázané předměty. Znepokojivé detaily se objeví pouze v případě, že něco skutečně skrýváte. A nakonec, rychlost procházení kontrolou závisí i na samotné technologii skeneru – čím modernější, tím rychlejší.

Co bezpečnostní služba letiště nevidí?

Letištní bezpečnostní skenery jsou klíčovým prvkem zabezpečení, ale jejich možnosti jsou omezené. Nevidí skrz silné vrstvy kovu, takže například důmyslně ukryté zbraně v tlustostěnných pouzdrech by mohly proklouznout. I když jsou skvělé v detekci běžných kovových předmětů, existují techniky, jak je obelstít. Zkušený cestovatel ví, že je důležité balit zavazadla s ohledem na bezpečnostní kontroly, a to i s vědomím limitací technologie. Nejde jen o kov, ale i o hustotu materiálu – husté a neprůhledné materiály mohou skener zmatkat a vyvolat nutnost osobní prohlídky. Ačkoliv systém je navržen tak, aby maximalizoval bezpečnost, vždy je prostor pro lidský faktor a chybu, ať už na straně obsluhy, nebo v důvtipu pašeráka. Osobní prohlídka zůstává proto důležitou součástí procedury.

Rychlý tip pro cestovatele: Vrstvení oblečení s kovovými doplňky může zpomalit průchod kontrolou, proto je vhodné se na cestu vhodně obléknout. A vždy je dobré mít po ruce důležité dokumenty a léky snadno dostupné, abyste minimalizovali zdržení při prohlídkách.

Co vidí celník na letišti?

Hraničář na letišti? To je rychlá kontrola pasu a palubní vstupenky, razítko a je hotovo. Ale pozor, ten rychlý pohled zahrnuje i prověření, jestli nemám nějaké dluhy nebo zákazy vycestování. Z vlastní zkušenosti vím, že se zaměřují na důkazy o ubytování – rezervaci hotelu nebo potvrzení o Airbnb. Mít to v telefonu stačí, ale papírová kopie je klidnější. Důležité je taky mít platný cestovní doklad s dostatečnou platností a pojištění, i když se o něm obvykle nebaví. A doporučuji mít s sebou i fotky důležitých dokumentů v cloudu, pro případ ztráty. Prostě, abyste se vyhnuli zbytečnému zdržení. Nedostatek některých dokumentů může prodloužit kontrolu a zkazit celou cestu.

Je možné přepravovat kovové předměty v letadle?

Pro přepravu kovových předmětů v letadle platí jednoduché, ale důležité pravidlo: ostré kovové předměty do příručního zavazadla většinou nepatří. Typ materiálu hraje klíčovou roli. Z vlastní zkušenosti vím, že například kovové (ocelové) jehlice na pletení vám letecká společnost v příručním zavazadle pravděpodobně nepovolí, zatímco dřevěné, silikonové či bambusové ano. Toto se může lišit podle letecké společnosti, proto je vždy dobré si to před letem ověřit na jejich webu.

Nezapomínejte, že i tupé kovové předměty, pokud jsou dostatečně velké nebo těžké, mohou být považovány za potenciálně nebezpečné a mohou být zařazeny do odbaveného zavazadla. Týká se to například větších nůžek, těžkých nástrojů nebo i velkých kovových spon. Vždy se řiďte pokyny letecké společnosti a před letem si zkontrolujte jejich seznam povolených a zakázaných předmětů.

Tip pro zkušené cestovatele: Pokud si nejste jisti, zda je daný kovový předmět povolen, je vždy lepší jej zabalit do odbaveného zavazadla. Vyhnete se tak zbytečným problémům na letišti a ztratíte méně času. A pamatujte, bezpečnost je na prvním místě!

Proč vám může být odepřeno nastoupení do letadla?

Odmítnutí nástupu na palubu letadla je sice neobvyklé, ale přesto se to stává. Většina cestujících bez problémů nastoupí na svůj let, ale občas se letecké společnosti ocitnou v situaci, kdy je rezervováno více cestujících, než je dostupných míst. To vede k tzv. „overbookingu“ a následnému vylučování pasažérů z letu.

Proč k tomu dochází? Letecké společnosti záměrně „přeprodávají“ letenky, protože statistika ukazuje, že určité procento cestujících se na let nedostaví. Tento postup jim umožňuje maximalizovat obsazenost a zisky. Pokud se ale dostaví více cestujících, než je míst, nastává problém.

Co se stane, když vám odmítnou nástup? V takovém případě máte nárok na kompenzaci dle nařízení EU (č. 261/2004). Výše kompenzace závisí na délce zpoždění a vzdálenosti letu. Kromě finanční náhrady máte nárok i na alternativní leteckou dopravu k cílové destinaci, občerstvení a ubytování, pokud je zpoždění delší.

Jak se chránit?

  • Registrace online: Čím dříve se registrujete, tím menší je šance, že budete vybráni k odmítnutí nástupu.
  • Přílet s předstihem: Vyhněte se zbytečnému stresu a přidejte si dostatek času na případné komplikace.
  • Dobře si přečtěte podmínky: Seznamte se s pravidly letecké společnosti ohledně přeprodeje letenek a kompenzací.
  • Dokumentujte vše: Uschovejte si všechny relevantní dokumenty, jako jsou letenky, potvrzení o zaplacení a korespondenci s leteckou společností.

Tip pro zkušené cestovatele: Některé letecké společnosti nabízejí dobrovolné vzdání se letu za odměnu. Pokud se vám nabízí tato možnost a nezávisí to na vašem naléhavém cestování, může to být výhodnější než nečekané odmítnutí nástupu.

Zjistí skenery na letištích kondomy?

Ano, kondomy se běžně přepravují přes letištní bezpečnostní kontrolu bez problémů. Nejsou na seznamu zakázaných předmětů. Můj zkušenosti z desítek zemí po celém světě potvrzují, že jejich přítomnost v příručním zavazadle nezpůsobí žádné komplikace. Nicméně, doporučuji je balit diskrétně, například v toaletní taštičce, aby se předešlo zbytečným otázkám. Počet kondomů v zavazadle obecně není omezen, ale extrémní množství by mohlo vyvolat podezření a vést k podrobnější kontrole. V některých zemích s přísnějšími celními předpisy je vhodné mít k dispozici doklad o koupi, ačkoliv to pro kondomy není běžné. Vždy záleží na konkrétním letišti a jeho postupech, ale obecně platí, že přeprava kondomů v rozumném množství není problém.

Proč se deodorant nesmí brát do příručního zavazadla?

Deodoranty a spreje se podle předpisů leteckých společností řadí mezi tekutiny. To znamená, že ty s objemem větším než 100 ml se musí dát do odbaveného zavazadla do podpalubí. Menší balení (do 100 ml) se smí vzít do příručního zavazadla, ale jen pokud jsou v průhledném plastovém sáčku na zip s maximálním objemem 1 litr. Tento sáček obvykle dostanete na letišti, ale je lepší si ho vzít s sebou. Ušetří vám to čas a případné nepříjemnosti.

Důležité upozornění: Pravidla se mohou lišit podle letecké společnosti a země, takže si vždy před odletem ověřte aktuální předpisy na webu vaší letecké společnosti. Nedodržení těchto pravidel může vést k zabavení deodorantu a případně i k pokutě.

Co je ještě potřeba vědět:

  • Do tohoto pravidla spadají i další kosmetiku, jako jsou krémy, pleťové vody, šampony, gely na vlasy atd.
  • Sáčky na zip jsou k dostání v drogeriích, lékárnách a na letištích.
  • Nejlepší je vše si předem připravit a zabalit do transparentního sáčku, abyste na letišti nemuseli zbytečně ztrácet čas.
  • V některých případech se mohou i malé balení deodorantu zabavit, pokud jsou považována za potenciálně nebezpečná (např. kvůli obsahu hořlavých látek). Vždy je lepší si předem zkontrolovat složení deodorantu.

Tip pro zkušeného cestovatele: Kupte si cestovní balení deodorantu v obchodě s kosmetikou nebo lékárně. Často se prodávají menší varianty přesně do 100 ml, které jsou ideální pro ruční zavazadlo.

Kde nosit kondomy u sebe?

Kondomy je třeba skladovat při teplotě nad nulou, ideálně do 25 °C. Kapsa kalhot, nebo schránka v autě, to jsou místa, kde se teplota dramaticky mění v závislosti na počasí – od horkého slunce až po mrazivý vítr. V Brazílii jsem viděl muže nosit je ve speciálních pouzdrech na krku, ale to není praktické řešení. V Thajsku mi zase doporučili chladné místo, jako je například dno tašky, pokud cestujete. V Evropě je nejpraktičtější je uchovávat v nočním stolku nebo v ledničce, v případě, že má speciální přihrádku na léky. Pamatujete si na to, jak v Nepálu místní prodávali kondomy ve vyhrazených chladících boxech na ulicích? Důležité je chránit je před přímým sluncem a extrémními teplotami, které mohou ovlivnit jejich elasticitu a tím i spolehlivost.

Při cestování do tropických zemí je důležité dbát na dodržování správného skladování ještě důsledněji, jelikož tamní teploty často překračují doporučenou hranici. Myslete na to i při kempování, kde teploty mohou být stejně proměnlivé. Vždy dbejte na to, aby byly kondomy chráněny před vlhkostí a poškozením. Správné skladování je klíčem k jejich efektivní ochranné funkci.

Scroll to Top